Statutární město Ostrava - oficiální portál
  • Velikost písma:
  • A
  • A
  • A

Osobní nástroje

Dolní Vítkovice

Poslední změna: Sobota 12.11.2016 15:45 - Hrbáčová Simona
Důl Hlubina, vysoké pece, koksovna Vítkovických železáren

DOV7.jpgDolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.

Díky své výjimečnosti byl zapsán i na seznam Evropského kulturního dědictví. 

Podobně jako se dříve nakládaly suroviny, se nyní do skipového výtahu vedoucího na vysokou pec č. 1 „nakládají“ návštěvníci. Např. z bývalého plynojemu je Multifunkční aula Gong a z bývalé VI. energetické ústředny je Malý svět techniky – interaktivní expozice, kde dotýkat se exponátů je přísně přikázáno.

Malý svět techniky U6

Jedinečná výstava odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje až po současnost. Návštěvníci zde najdou celou řadu vynálezů, které významně poznamenaly vývoj průmyslu a technického pokroku na území českých zemí ale i ve světě. Výstavě vévodí dvě devítisettunová plynová dmychadla z let 1938 a 1948, ze kterých dýchá patina doby. Obří dmychadla obklopila více než stovka interaktivních exponátů, které se pohybují, mluví a hlavně baví malé i velké návštěvníky. Ukazují vědu a techniku v novém světle, jako legraci a hru. Namísto složité teorie z nudných učebnic tady návštěvníci otestují vědecko-technické zákonitosti na vlastní kůži. Zkusí řídit vlak jako strojvedoucí, proletí se letadlem, zahrají si na taviče v továrně, vesmírného kosmonauta nebo na kapitána Nema, který se prohání pod hladinou moře ve své ponorce. Zdánlivě složitá látka se díky hře stává logickou a jasnou.

Velký svět techniky – Science and Technology Center

STCNabízí návštěvníkům stovky zábavných atrakcí, které pobaví a poučí v nejrůznějších oblastech života, přírodních i technických vědách. Na ploše 14 000 m2 na návštěvníky čekají celkem čtyři "světy":
Dětský svět (pro děti od 2 - 6 let)
Svět vědy a objevů

Svět civilizace 
Svět přírody s venkovní botanickou zahradou

Uvnitř centra naleznete 3D kino a Divadlo vědy. Společným jmenovatelem všech světů bude poznání prostřednictvím zábavy a hry. Návštěvníci zde přijdou na kloub fungování města nebo lidského těla, vesmíru nebo vystoupat do koruny stromů. Ti starší se mohou ponořit do tajemství klonování, poznat micro a nanosvět a spoustu dalšího. U všech badatelů rozpozná detektor nálady, jak jsou dnes nastrojeni a jestli se dobře baví. O víkendech si navíc můžete užít skvělý doprovodný program.  Show plnou pokusů a výbuchů v Divadle vědy, roboty ovládané mobilním telefonem, létající ryby, adrenalinový gyroskop a 3D filmy o létajících dinosaurech, době ledové nebo pozorovat obyvatelé mořských útesů.

Svět techniky v Dolních Vítkovicích, to je nejlepší rodinná zábava na víkend!

Dolní Vítkovice

Multifunkční aula Gong
Ruská 2993 
703 00 Ostrava-Vítkovice

Tel: +420 724 955 121

www.dolnivitkovice.cz

Svět techniky

 Tel: +420 595 955 740

www.stcostrava.cz/o-projektu 

Malý svět techniky U6

Ruská 2994/18
703 00 Ostrava-Vítkovice
Tel: +420 726 902 597

www.stcostrava.cz

Fotogalerie