Newsletter Radnice - leden 2023

Lednové vydání newsletteru událostí v Ostravě.

Tomáš Macura: Je důležité nenechat se vykolejit a pokračovat v nastoupené cestě

primator

Když jsme se k novoročnímu rozhovoru sešli před rokem, bavili jsme se spolu o nadechnutí a návratu k normálnímu životu po dvou letech s „koronavirem“. Namísto uvolnění však přišla ruská agrese na Ukrajině, energetická krize, inflace… Před rokem jste byl optimista. Jak je tomu teď?

Bohužel, skutečně, poslední roky nám připravují jednu zkoušku za druhou. Až se na mysl vkrádá ono biblické rčení o „sedmi letech tučných a sedmi letech hubených“. Doufám však, že těch krizových roků bude nakonec méně než sedm. Úplně chápu, že mnoho lidí má obavy z cenového nárůstu energií a zboží denní potřeby. Že je znepokojuje válečný konflikt probíhající již skoro rok jen několik set kilometrů na východ od nás. Že tváří tvář turbulentním změnám posledních let považují za ohrožené některé hodnoty, které si zvykli považovat za své životní jistoty… Nemusíme však jít ani příliš daleko do historie, abychom zjistili, že období, které nyní prožíváme, není nijak mimořádné. Spíš roky, které mu předcházely, byly nezvykle klidné, až konejšivé. Až jsme možná nabyli falešného dojmu, že to tak bude napořád. Návrat do ostré reality světa, ve kterém se protíná spousta protichůdných zájmů, jež ve větší či menší míře ovlivňují i naše životy, nás nesmí vykolejit. Neděje se nic, co bychom nezvládli.

Záležitosti, o kterých se zatím bavíme, jsou však globálního charakteru. Jak, pokud vůbec, může při jejich řešení pomoci město?

Pokládáme za svoji povinnost především zmírňovat negativní dopady probíhajících změn na každodenní život občanů města. Po neočekávaném krachu dodavatele elektřiny jsme v krátké době zajistili stabilního náhradního dodavatele energie pro město i městské organizace. Přes vysoký růst nákladů držíme při zemi ceny městem poskytovaných služeb, ať Ostravany v této nelehké době nezatěžujeme dalšími výdaji. Bez navýšení tak zůstávají místní daně, poplatky za odpad, jízdné v MHD. Jen minimálně se v novém roce zvyšuje cena vody. Jen tato opatření budou stát městský rozpočet stovky miliónů korun navíc, jsme však přesvědčeni, že jsou v této době správná. A k tomu, že to není vůbec samozřejmé, se stačí podívat do řady jiných měst, kde městské služby zdražují, a to často i citelně. Za součást řešení ale považuji i úspěšné zvládnutí dosavadní ukrajinské uprchlické vlny. Několik tisíc ukrajinských uprchlíků před válkou, především matek s dětmi, našlo v našem městě dočasný domov. Nikdo z nich nemusel, ani přechodně, přebývat ve stanech, ani jiných nevhodných provizorních příbytcích. Mnoho dospělých již u nás standardně pracuje, většina dětí navštěvuje školy. Zkrátka, zapojili se do běžného života města. Budeme rádi, když se, aspoň někteří, rozhodnou u nás zůstat trvale. Nesmírně důležité je to, že ani zvýšené dotace cen služeb poskytovaných městem občanům, ani náklady spojené s řešením uprchlické krize, nejsou na úkor budoucího rozvoje Ostravy. Jinými slovy, že ani v době těchto zvýšených výdajů nejsme nuceni omezovat investice do rozvojových projektů. Můžeme si to dovolit díky tomu, že jsme si rozumným hospodařením v dobrých časech vytvořili nemalé finanční rezervy a udrželi zadluženost města na velmi nízké úrovni. Do budoucna tak můžeme hledět s optimismem.

Vraťme se ještě na chvíli k válce na Ukrajině. Ostrava se do pomoci napadené Ukrajině zapojila téměř okamžitě po ruském útoku, a to více způsoby. Jaké byly ty hlavní?

Máte pravdu, pro rozsáhlou pomoc napadené Ukrajině jsme se ve vedení města rozhodli v podstatě ihned a jednomyslně. Po odsouhlasení zastupitelstvem města zamířily milióny korun z městského rozpočtu jak přímo na Ukrajinu, na humanitární pomoc na místě války i nákup obranného materiálu, tak i na podporu ukrajinských uprchlíků u nás v Ostravě. Podíleli jsme se i na vybudování provozu Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU), které vzniklo přestavbou dřívějšího očkovacího centra v Pavilonu A na Černé louce. Zajišťovali jsme pro běžence bydlení, jazykové kursy, integraci ukrajinských dětí do škol i volnočasové aktivity. Zřídili jsme sběrné místo, kam spousta Ostravanů nosila materiální pomoc. Mnozí další posílali peníze na humanitární účty. Stejně jako v celé naší zemi, také Ostravané zcela jasně ukázali, že pomáhat zkrátka CHTĚJÍ. To považuji za patřičnou odpověď na všechny ty výkřiky, že pomoc Ukrajině probíhala „na úkor našich lidí“. Ne! Kdyby to Ostravané takto cítili, nikdy by nevybrali, neshromáždili a neposkytli tolik pomoci. Kromě jednotlivých i institucionálních dárců je však potřeba poděkovat příslušníkům složek Integrovaného záchranného systému, pracovníkům Českého červeného kříže, dobrovolníkům z Adry a ostatních humanitárních organizací a mnoha dalším. Bez nich bychom ten nápor nezvládli!

V loňském roce jste na základě volebních výsledků potřetí získal primátorský post. Tím se stáváte nejdéle sloužícím primátorem po roce 1990 a coby „voleného starostu“ byste překonal i prvorepublikového Jana Prokeše. V budoucnu tak nemáte šanci vyhnout se historickým soudům. Jak byste chtěl, aby se vzpomínalo na „Ostravu za Macury“?

Netrpím narcismem a budoucí hodnocení mého působení na ostravské radnici nijak neřeším. Vidina primátorského rekordu neměla pro moji třetí kandidaturu žádnou váhu. Je pro mě podstatné využít naplno čas a energii k práci na pokračující proměně Ostravy i jejího vnímání. Je zásadní, že na to nejsem sám a že se mohu opřít o tým výborných spolupracovníků. Doufám, že se do našeho působení vtiskne to, co jsem si vzal za své už na jeho samotném začátku. Abychom nastartovali rozvoj města a dokončili jeho transformaci z „černé Ostravy“ či bývalého „ocelového srdce republiky“ na Ostravu kulturní, plnou zeleně, architektonicky zajímavou, přívětivou, vyhledávanou. Abychom přispěli k přeměně Ostravy na skutečnou metropoli evropského formátu. Každá doba přináší nové příležitosti, a obzvlášť to platí o časech složitých, až krizových. Uděláme vše, abychom ty současné příležitosti využili a nepromarnili.

K volbám bych se ještě vrátil rovněž v této otázce. Respektive k tomu, co následovalo krátce po nich. V Ostravě došlo velice rychle ke zformování „staronové“ vládnoucí koalice. U jiných velkých měst je to spíš výjimka. Proč to u nás šlo tak hladce? „Bo nebyl čas?“

Nemám rád politikaření, nesnáším okopávání kotníků. Dlouho před volbami jsem se jasně vyjádřil, na jaké platformě, s jakými partnery, bych chtěl vést město v třetím volebním období. Tím, že dosažený volební výsledek to umožnil, jsme měli rámcovou dohodu hotovu jen několik hodin po spočtení volebních lístků. Pár dalších dnů trvalo domluvit se na detailech, ale pracujeme bez přerušení. Pokud chceme dosáhnout vytčených cílů, nemůžeme si luxus sáhodlouhého vyjednávání, přetahování se o pozice a vzájemného mydlení schodů dovolit. Ctíme tady konsenzuální princip, do práce zapojujeme i opoziční strany, což konec konců dělal i zmíněný starosta Jan Prokeš v časech předválečné republiky. A pak, všichni chápeme, že komunální politika je přece jen v lecčem odlišná od té „vrcholové“. Z těchto důvodů u nás již třetí volební období úspěšně pracuje koalice politických subjektů, které si jinak na celostátní úrovni nezůstávají nic dlužny. Volební výsledek však napovídá, že obyvatelé Ostravy sdílí v tomto bodě víceméně stejný pohled na to, jak má správa města fungovat.

Jaké hlavní výzvy teď před ní stojí?

O pomoci lidem v době rostoucích životních nákladů jsme již mluvili. Za zásadní považujeme neztratit směr a dynamiku v záležitostech dlouhodobých. Zařídit, aby pokračovaly všechny naše strategické projekty, které budou mít zásadní a dlouhodobý vliv na rozvoj města a kvalitu života v něm. Můžeme dlouze mluvit o zástavbě proluk kvalitní architekturou, o nových bytových projektech, zkvalitňování veřejného prostoru, důležitých dopravních stavbách, ale i o podpoře mikromobility nebo o nových parcích. Neupřednostňujeme žádnou oblast na úkor jiných, snažíme se o proporcionální rozvoj celého města. Bude tak pokračovat výstavba nových sportovišť, stejně tak jako rozsáhlá modernizace městské nemocnice a zařízení sociální péče. Máme v úmyslu zahájit dlouho připravovanou výstavbu unikátního koncertního sálu, současně však investovat rekordní částku do vodohospodářské infrastruktury. Z rozpočtu pro rok 2023 půjde na investice více než 34 %, tedy dříve nepředstavitelných bezmála pět miliard korun. I přes rozsáhlou stavební aktivitu, která je investicí do budoucnosti města, nebudeme zvyšovat jeho zadlužení a zachováme, jak již bylo řečeno, nízké ceny městem poskytovaných služeb. A nesmím zapomenout, že se záhy pustíme do přípravy nového strategického plánu pro Ostravu do roku 2030. Plánovací horizont současné městské strategie, známé pod značkou FajnOVA, totiž končí příští rok. Určitě znovu počítáme se širokým zapojením odborníků i laické veřejnosti!

Závěr bude tradiční, zcela podle očekávání. Co byste popřál čtenářům a všem Ostravanům do dalšího roku?

Na tradiční otázku tradiční odpověď. Samozřejmě hodně zdraví, ale také štěstí, protože, jak se říká, na Titanicu byli zdraví vesměs všichni. Přál bych nám všem, abychom si dokázali udržet nadhled a důvěru v sebe sama. V to, že se budoucnosti nebojíme a zvládneme vše, co přinese. Současné problémy jsou pomíjivé. Nepochybuji, že je společně překonáme a zároveň se z nich poučíme. Protože, jak říkal Abraham Lincoln: „Nejlepší způsob, jak předpovědět budoucnost, je vytvořit si ji.“

Děkujeme za rozhovor.


Grossmannova vila má novou fasádu a střechu

vila

Záchrana památkově chráněné prvorepublikové Grossmannovy vily v Ostravě pokračuje dle původního harmonogramu, byť při obnově bylo zjištěno zasažení objektu dřevomorkou. Přes tuto skutečnost se podařilo zorganizovat práce tak, že střecha a z velké části také fasáda jsou dokončeny.

Celá střešní konstrukce byla demontována, zůstaly hlavní nosné konstrukce krovů. Střecha pak dostala novou krytinu – pálenou tašku, jež vystřídala provizorní plechovou. Přibyly také nové vikýře. Fasáda je téměř dokončena, schází dořešení některých prvků. Rekonstrukce architektonické perly si vyžádá náklady ve výši 98 milionů korun bez DPH, nicméně lze předpokládat další navýšení této částky. Práce na stavbě by měly pokračovat do listopadu 2023, otevření památky je plánováno v prvních měsících roku 2024, po dovybavení budovy nábytkem.

Záměrem města je do vily opět vrátit každodenní život. Její výjimečnost by měli mít možnost lidé obdivovat při prohlídkách. Vila nabídne ubytování v původních pokojích či prostory k různým akcím.

Zde se můžete podívat na časosběrnou koláž z opravy vily (YouTube).


Poplatek za odpad ani jízdné v MHD nevzrostou, cena vody podraží jen mírně

poplatek

Přestože Zastupitelstvo města Ostravy loni rozhodlo, že Ostravané od ledna zaplatí za odpadový poplatek 720 korun místo současných 498 korun, zdražování se nakonec nekonalo. Zastupitelé nakonec rozhodli, že navýšení částky odloží na rok 2024.
Důvodem, vedoucím k tomuto kroku, je aktuální míra inflace a s ní související zdražování energií, potravin a dalších životních potřeb. Město chce přispět k tomu, aby v současné situaci jeho obyvatelům zůstalo v peněženkách více oběživa.
Lidé v Ostravě platí za odpady ročně jednorázovou částku 498 korun už od roku 2005. Magistrát tedy poplatek dlouhodobě nezvyšoval, loni však musel reagovat na nový zákon o odpadech, který svými parametry výrazně ekonomicky zatížil právě městské samosprávy. Proto město plánovalo od roku 2023 navýšení na 720 korun, s výjimkou seniorů a dětí. Nakonec však zatím zůstává vše při starém, na poplatku za odpad si připlatíme až od roku 2024.
Z jednání ostravského magistrátu se zástupci společnosti Veolia Energie ČR, a.s., vzešla kompromisní podoba zvýšení cen tepla pro rok 2023. Ceny se posunou nahoru o 47,55 %, tedy na 1145 Kč/GJ včetně DPH. Pro průměrnou domácnost to znamená zvýšení měsíčních nákladů na vytápění o 737 Kč včetně DPH. Veolia zdražování zdůvodňuje energetickou krizí, kterou ještě prohloubila válka na Ukrajině.
Zvýšení cen tepla od letošního roku oznámila města v celé České republice. V Jablonci jde dokonce o nárůst v hodnotě 266 %, v Prostějově 250 %. Brno kupříkladu navyšuje o 115 %, Jihlava pak o 70 %.
Kvůli vysoké inflaci, růstu nákladů na výkup vody, nákladů na poskytované služby i mzdových nákladů celostátně stoupají rovněž ceny vodného a stočného. Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) nicméně hledaly způsoby, jak tyto poplatky udržet na co nejnižší úrovni.
Proto i po jejich letošním zvýšení bude vodné a stočné v Ostravě patřit mezi nejnižší v ČR.
Výše vodného a stočného na rok 2023 zůstává sociálně únosným. Včetně DPH za ně letos zaplatíme 97,04 Kč (48,76 Kč vodné, 48,28 Kč stočné). Oproti loňsku jde o nárůst ve výši 8,58 Kč. Cena jízdného
v MHD se také nezvyšuje.


Nábřeží pod novými budovami fakult na Černé louce má za sebou první etapu revitalizace

nabrezi

Nábřeží Ostravice v centru města prochází postupnou proměnou. Po loni zrevitalizovaných úsecích v okolí Sýkorova mostu je aktuálně dokončená první etapa úseku mezi mostem Na Karolině a ulici Střelniční. Projekt navazuje a doplňuje projekt výstavby univerzitního kampusu na Černé louce, který má za cíl propojit jej s řekou Ostravicí.

Prosincovou kolaudací skončila realizace první etapy této stavby, která zahrnovala vybudování pěších propojení univerzity s přilehlou komunikací a revitalizací zeleně, včetně výsadby stromů a rostlin. Stavba trvala zhruba pět měsíců a dosáhla částky 22,9 mil. bez DPH.

V rámci první etapy byly vybudovány propojovací chodníky s žulovým povrchem, schodiště, nové veřejné osvětlení a provedeny sadové úpravy. Druhá etapa bude zahrnovat úpravu samotné obslužné komunikace v pěší zónu a úpravu břehu řeky.

„Dominantou stavby je schodiště nad bermou řeky, které propojí univerzitní kampus s budoucí pěší zónou, která by měla být zhotovena jako finální řešení v rámci druhé etapy stavby", řekla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová. „Hlavním úkolem všech úprav Levobřežní je zklidnění ulice o automobilový provoz a vytvoření prostoru pro cyklisty a pěší. Komunikace ve své nové podobě nebude tvořit nebezpečnou hranici mezi sportovně rekreačním a uměleckým děním Ostravské univerzity a životem u řeky, ale propojí je. Toto je dlouhodobý cíl, kterému však musí dle požadavku policie předcházet jiné stavby či dílčí řešení, " dodala náměstkyně Bajgarová.

Projektantem stavby byla společnost CHVÁLEK ATELIÉR s. r. o., zhotovitelem K2 stavební Moravia s. r. o. Zahájení druhé etapy stavby se předpokládá v průběhu roku 2023. Dlouhodobým cílem úprav je komfortní propojení pro pěší a cyklisty z centrální části města od Komenského sadu a Sýkorova mostu, kolem kampusu Ostravské univerzity, směrem k areálu Dolní Vítkovice.

Stávající revitalizace levého břehu Ostravice je součástí širší proměny, kterou v minulosti provázely úpravy na obou březích. První z projektů, jež přispěl k estetizaci Havlíčkova nábřeží, začal již v letech 2012/2013, kdy nábřeží ozvláštnily dvě visuté vyhlídkové galerie. První navazuje na nové parkoviště před budovou krajského soudu a druhá je v ose ulice Matiční. V dalších letech následovaly úpravy na pravém břehu (slezská strana) spočívající v obnově a instalaci zeleně spolu s mobiliářem, workoutovým hřištěm, vodáckým molem a bezbariérovým napojením od pomníku M. Sýkory (vystavění nové terasy k posezení a vyhlídce).


Dotační program města podpoří oživení prázdných budov i vznik dalších bytů

dotace budovy new

Od prvního března je možné žádat o podporu na opětovné využití prázdných a zanedbaných budov, kterou poskytuje město Ostrava. Pomůže to také rozšiřovat nabídku nájemního bydlení ve městě, přičemž cílem dotace je obnova a rekonstrukce bytů i vznik bytů nových. Zájemci mohou získat až 350 tisíc korun na jednu bytovou jednotku.
„Program na obnovu nevyužitých budov za účelem rozvoje bytového fondu v Ostravě jsme připravovali v návaznosti na Strategický plán města fajnOVA s cílem podpořit oživení dlouhodobě opuštěných budov. Navazujeme tak na projekt Refill, který mapoval dlouhodobě prázdné objekty a aktivizoval je k využití především formou tzv. dočasného užívání. Nyní je tím cílem nové dlouhodobé užívání pro nájemní bydlení. Tedy řešení zvyšujících se problémů s dostupností bydlení ve městě. Jedná se o projekt v tomto směru pilotní, v rámci první výzvy tedy budeme ověřovat poptávku,“ uvedla Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora.
Program je koncipován jako víceletý a předpokládá postupné vyhlašování jednotlivých výzev, schválen byl program s celkovou alokací 40 milionů korun pro léta 2023–2026 a zároveň první výzva programu, pro niž je vyčleněno 20 milionů korun. Příspěvek města je stanoven ve výši 5 tisíc korun/m² bytu do výše až 350 tisíc korun za byt, jeden žadatel může získat maximálně 3 miliony korun. Dotace může činit maximálně polovinu celkových uznatelných nákladů projektu, zbylé náklady hradí majitel stavby. Finance budou poskytnuty ve dvou splátkách, polovina po uzavření smlouvy a druhá polovina po realizaci projektu. Díky první výzvě tak předpokládáme vznik či obnovu zhruba šesti desítek bytů.

Žadatelem o zmíněnou dotaci může být vlastník či spoluvlastník objektu. Lhůta pro podávání žádostí je stanovena od 1. března 2023 do 12 hodin 31. března 2023. Zájemci naleznou detailní informace k programu na webu města viz https://1url.cz/Cr4V5.


Moravskoslezská metropole přivítá summit evropských startupů

startup

Ostrava začíná hrát zajímavou roli na scéně startupů a inovací. Kromě viditelného růstu celého odvětví se už letos stane také hostitelem evropského summitu startupů s názvem Unique Summit.
Celý ostravský region nebyl dlouho vnímán jako ideální místo pro podnikání. To se však daří díky programům na jeho podporu postupně měnit. Vzniká celá řada zajímavých firem a startupů s vysokou přidanou hodnotou a globálním potenciálem. Dle renomovaných žebříčků je Moravskoslezský kraj aktuálně nejrychleji rostoucím startup ekosystémem v České republice.
Jednou z aktivit této sítě je událost Unique Summit – společné setkání startupů, zástupců měst a investorů, které pomáhá propojovat a rozvíjet konkrétní podoby spolupráce. Summit se ve dnech 22.–24. 11. 2023 uskuteční v Ostravě pod záštitou města Ostravy a organizační taktovkou MSIC.
Předchozí ročník summitu hostila na konci listopadu 2022 portugalská Braga. Během summitu se setkalo na 500 zástupců startupů, investorů a podporujících měst z více než 8 zemí světa.
Za vedení města se summitu zúčastnila náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová. Prezentovala na něm způsoby, kterými Ostrava napříč všemi stupni vzdělávání podporuje inovace, jakož i práci s talenty a jejich nadáním: „V Braze proběhly intenzivní tři dny nad tématy talentu, vzdělání, inovací, startupů, podpory podnikavosti, o investorech a vzájemné spolupráci. A to jak z pohledu inovátorů, startupistů, inovačních center, investorů a zástupců samosprávy. Pro město je to obrovská motivace pokračovat v investování do vzdělání a podpory podnikání, protože obojí se Ostravě vyplatí."
Po španělské Malaze a portugalské Braze je Ostrava teprve třetím městem, kde se summit uskuteční.


Výběrové řízení na post ředitele/ředitelky Divadla loutek Ostrava

divadlo loutek

Rada města Ostravy vyhlašuje výběrové řízení na obsazení místa ředitelky/ředitele právnické osoby Divadlo loutek Ostrava, příspěvková organizace. Požadované předpoklady zahrnují ukončené vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu, minimálně 5 let praxe v oblasti kultury, praxe v řízení a vedení většího kolektivu minimálně 3 roky výhodou. Důležitá je také znalost českého divadelního prostředí a všeobecný kulturní rozhled.

Uchazeč je povinen podat písemnou přihlášku jako samostatný doklad, nelze ji nahradit údaji uvedenými v životopise, osobním dotazníku, průvodním dopisu apod.

Více informací zde: www.ostrava.cz/cs/o-meste/aktualne/vyberove-rizeni-na-post-reditele-reditelky-divadla-loutek-ostrava


Obáváte se růstu životních nákladů? Nebojte se požádat o pomoc

penízeK navýšení příjmů na pokrytí nákladů vaší domácnosti můžete požádat o finanční dávky. Díky zvýšení životního minima a úpravě podmínek pro získání přídavků na děti nebo příspěvku na bydlení teď na finanční sociální pomoc dosáhne mnohem více lidí. Není důvod se stydět! Žádosti můžete vyplnit a podat i elektronicky na portálu úřadu práce. K osobnímu jednání na úřadu práce se lze předem objednat on-line.
„Příspěvek na bydlení je dávka, kterou stát pomáhá lidem, kteří nemají dostatek peněz na zaplacení nákladů na bydlení. Zjednodušeně řečeno, nárok na příspěvek na bydlení vzniká tehdy, pokud vám třetina vašich příjmů, respektive 30 % nepostačuje na zaplacení vašich nákladů na bydlení. Zároveň však platí, že náklady nemohou být neomezené a mají zákonem stanovené limity. Příspěvek na bydlení vyplácí úřad práce," vysvětluje náměstek primátora Zbyněk Pražák.
Žadatelem o příspěvek na bydlení může být nájemce, podnájemce nebo vlastník bytu, domku nebo rekreačního objektu i člověk, který v nemovitosti bydlí na základě tzv. věcného břemene. Mezi náklady na bydlení se počítá nájemné, náklady za další služby (např. poplatky za vodu, teplo, osvětlení společných prostor aj.), náklady za odběr energií a otop.
Od ledna 2023 se rozšíří počet domácností, které mají na dávku nárok, protože se zvýší zákonem nastavené limity. Jako příklad uveďme ostravskou rodinu s jedním dítětem, kde tatínek pracuje a maminka je na rodičovské dovolené. Při měsíčních příjmech 30 000 Kč a výdajích na bydlení 13 000 Kč bude mít rodina nárok na příspěvek na bydlení ve výši 4000 Kč.
Domácnostem v hmotné nouzi s příjmy nižšími, než je jejich životní minimum, pomáhá společně s příspěvkem na bydlení i dávka nazvaná doplatek na bydlení. Lidem, kterým přišlo nečekaně vysoké vyúčtování energií, může pomoci dávka nazvaná mimořádná okamžitá pomoc.
Rodinám s dětmi pomůže přídavek na dítě. Ten se vyplácí rodinám, které mají příjmy nižší, než je 3,4 násobek jejich životního minima. Zároveň se zvyšuje i poskytovaná částka o 200 Kč na dítě měsíčně, nově činí 830–1580 Kč. Pokud povinný rodič neplatí soudem stanovené výživné, pomůže tzv. náhradní výživné. I tuto dávku vyplácí úřad práce, stejně jako např. mimořádnou okamžitou pomoc pro nečekané výdaje.
Chcete znát všechny možnosti, jak zmírnit dopady všeobecného zdražování? Obraťte se na odborníky SOCIOPOINTu v budově ostravské radnice, kde vám poradí, jak nejlépe řešit vaši situaci.
Potřebné informace a kontakty najdete také na webu Sociální věci Ostrava. Volat můžete i bezplatnou linku 800 700 650. 


Zrekonstruovaná knihovna v Heřmanicích znovu slouží čtenářům

heřmanice

Pobočka Knihovny města Ostravy (KMO) v heřmanickém kulturním domě otevírá své prostory široké veřejnosti po více než ročním uzavření. To si vynutila kompletní rekonstrukce, která knihovnu přetvořila v moderní kulturní stánek, splňující veškeré současné nároky.

Do knihovny se vchází bočním vchodem od obchodního centra Hruška. Na pobočce najdete dvě místnosti plné knih pro děti a dospělé, časopisy, Albi interaktivní knihy i společenské hry. Knihovna bude otevřená každé úterý od 8 do 12 a od 13 do 17 hodin.

Podrobnější informace o fungování KMO Heřmanice, jakož i zde konaných akcích najdete ZDE


Vloni volili rodiče nejčastěji tradiční jména Ema a Jakub

ditě

Nejčastěji svým dcerám, narozeným ve městě v roce 2022, volili rodiče jména Ema (Emma) a Eliška. Nejoblíbenějšími chlapeckými jmény zůstávají Jakub a Jan. I vloni se v Ostravě narodilo víc chlapců (2 469) než děvčat (2382) a srovnáme-li porodnost dvou předchozích let, pak v roce 2022 klesl počet narozených dětí ve městě o 568.

Mezi novorozenci bylo také 106 dvojčat. Nejvíc dětí se narodilo ve Fakultní nemocnici Ostrava.

Nejpopulárnější Emy (Emmy) a Elišky následovala jména Viktorie (Victoria, Viktoria), Anna, Tereza, Laura, Natálie, Sofie, Rozárie, Amálie, Klára, Adéla, Elizabeth, Nina, Nela a Karolína. Při výběru jmen pro syny preferovali rodiče krom již zmíněného Jakuba a Jana oblíbená jména Matyáš, Matěj, Vojtěch, Tobiáš (Tobias), Tomáš, Dominik, Adam, Lukáš, David, Sebastián (Sebastian), Jonáš a Samuel. Chlapci, kteří se vloni narodili ve městě, však nosí i jména neobvyklá, rodiče je pojmenovali Ares, Arne, Enrico, Elias, Danylo, Fabricio, Fuad, Kerim, Lorik, Myron, Niko či Noel a Quido. Raritní jména se objevila vloni též v rodných listech děvčat, pro která rodiče vybrali jména Raimy, Saloua, Freya, Arya, Akira, Adléta, Melody, Jovanka, Erona a Siria. Ostatně velmi neobvyklé jméno má první miminko, které se narodilo ve městě v roce 2023, pro dívku vybrali rodiče jméno Rona, víc v odkazu https://www.ostrava.cz/cs/o-meste/aktualne/letosni-prvni-obcanek-se-jmenuje-rona.


Ostrava vyhlašuje dotační výzvu "Fajront!!!"

fajront

Ostrava se v roce 2023 stane hostitelem 27. setkání hornických měst a obcí, které proběhne ve dnech 8. – 10. září 2023. Cílem výzvy je prostřednictvím kulturních aktivit připomenout hornické tradice a historii ostravského hornictví, které zásadním způsobem ovlivnilo vývoj města Ostravy a osudy jeho občanů. Účelem je také prezentace zapomenutých míst a  příběhů, z nichž mohou občané Ostravy čerpat hrdost i poučení.

Město na výzvu uvolnilo milion korun, maximální výše podpory u jednoho projektu je 80 tisíc korun. Za ně se mohou konat besedy, happeningy, příprava a realizace představení, koncerty, autorská čtení, výstavy, publikace, přednášky, workshopy, komentované prohlídky a další aktivity. O poskytnutí dotací, příspěvků a transferů rozhodnou orgány města nejpozději do konce května 2023.

Program podpory“ a formuláře budou zveřejněny na www.ostrava.cz.


Nejvýznamnější investice minulého roku shrnuje přehledné video

investice

V roce 2022 se Ostrava posunula zase o skok dál. Na výběr těch nejzajímavějších investičních akcí uplynulého roku se můžete podívat v krátkém videu. Můžete jej zhlédnout na městském YouTube kanálu.


Nominujte sportovce roku

sportovec roku
Ostrava, jako již každoročně, vyhlašuje anketu Sportovec roku za rok 2022. Tato anketa města dlouhodobě slouží k ocenění mimořádných sportovních úspěchů a významných aktivit v oblasti sportu předešlého roku, které jsou spojeny s šířením dobrého jména města Ostravy.
„Město touto anketou zdůrazňuje společenský význam sportu a zdravého životního stylu. Zdraví lidé tvoří zdravé město a my se touto anketou se snažíme podpořit zájem dětí, mládeže i dospělých o pohyb a také poděkovat sponzorům, kteří sport podporují. Každá sportovní aktivita není pouze zdraví prospěšná, ale funguje také jako účinná proti civilizačním negativním jevům", uvedl resortní náměstek primátora Jan Dohnal, který převzal nad anketou oficiální záštitu.
Anketními kategoriemi jsou nejlepší jednotlivec, nejlepší kolektiv, talent roku, nejlepší handicapovaný sportovec, sportovní legenda a společensky odpovědná firma. Nominace v jednotlivých kategoriích mohou být podávány kýmkoli a následně budou posuzovány na základě stanovených kritérií. Sportovci budou následně vyhlašování na základě rozhodnutí příslušných orgánů města dle doporučení hodnotící komise. O vyhlášení nejlepších sportovců rozhoduje městské zastupitelstvo, s ohledem na peněžní ocenění, které je s cenou Sportovec roku spojeno.

Nominace je možné podávat do 28. února 2023 prostřednictvím formuláře dostupného na stránkách města Ostravy a na webu www.fajnovysport.cz.

Neváhejte se tedy zapojit i Vy a nominovat ty nejlepší z oblasti sportu, které máte ve svém okolí.


Aktuální kulturní tipy

Hudba

Barrák music club – Únorový program potěší fanoušky „tvrdšího" žánru metal: Gates of Void Fest (11.2.2023), jediný český koncert norské blackmetalové kapely GORGOROTH (18.2.2023), kapely domácí i z opačného konce světa (např. WORMROT ze Singapuru, 21.2.2023). Program s dalším infem: https://www.facebook.com/barrak.ova/events

Folklór, tradice

V letošním roce proběhne jubilejní 10. havířský bál, místo konání: BrickHouse DOV, 25.2.2023. Bál probíhá pod hlavičkou ostravského Souboru lidových písní a tanců Hlubina. Součástí programu budou ostravští folklórní muzikanti Cimbálová muzika Lipka Ostrava, Cimbálová muzika Fogáš, a další. https://www.facebook.com/events/2397706710500719/

Divadlo

2.2.2023. Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéru jednoho z nejúspěšnějších světových muzikálů: SWEENEY TODD: ĎÁBELSKÝ LAZEBNÍK Z FLEET STREET (režie Juraj Čiernik). https://www.ndm.cz/cz/opereta-muzikal/predstaveni/6197-sweeney-todd-dabelsky-lazebnik-z-fleet-street/2023-02-02/72491/

Výtvarné umění

V první půli února představí Plato Ostrava hned tři nové výstavy: Měli nás za živé a prchali s křikem s ústředním tématem melancholie, výstava je součástí mezinárodního projektu The Real Show. Slyším růst trávu, výstava o vztahu umělců k domovskému regionu. Nechť dlouhá. Cesta. Vede. Ke. Schodům v. Nebesích Výstava představuje práce ukrajinských umělců a umělkyň, kteří a které se ve své tvorbě zabývají současnými představami o osudu Ukrajiny. Od 9.2.2023.