Kalendář akcí

Kalendář pravidelně konaných akcí

Přehled aktuálních akcí na ostravainfo.cz zpracovává Ostravský informační servis.

 

Leden

Ostravská laťka

Tradiční závody ve skoku do výšky hostí každoročně špičkové české a evropské atlety jako například halového vicemistra světa z roku 2009 Andreje Těrešina z Ruska nebo odchovance vítkovické atletiky Jaroslava Bábu.

Novoroční koncert JFO

Pro milovníky klasické hudby připraví příjemný začátek nového roku Novoroční koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava.
www.jfo.cz

Únor

Masopustní sobota

Areál Slezskoostravského hradu ožívá lidovými obyčeji, masopustními obchůdkami, písněmi, tanci a desítkami lidových masek, řezníci se svými vybranými lahůdkami, jako jsou jitrnice, jelita, ovar nebo zabíjačková polévka v žádném případě nechybějí.
www.slezskoostravskyhrad.cz

Březen

Irsky_festival Irský kulturní festival

První ročník Irského kulturního festivalu proběhl v roce 2004. Jeho popularita neustále narůstá. Každoroční koncert s volným vstupem je plný irské hudby, tance a vůbec všeho, co k Irsku neodmyslitelně patří. Účinkují hudební skupiny z Irska a České Republiky, hrající veškeré typy irské hudby. Vstup na mnohé akce včetně koncertu je zdarma. Součástí festivalu je i A WEEK OF IRISH FOOD v restauraci "Nová Ostrava" v Hotelu Brioni, kde můžete ochutnat tradiční irské jídlo a pití po celý týden.
http://www.irishculturalfestival.com/

Duben

Ostravský koník

Mezinárodní šachový festival Ostravský koník se koná tradičně v prostorách Domu kultury města Ostravy. Vybrané partie zápolících šachistů jsou živě komentovány v předsálí Domu kultury.
www.ostravskykonik.cz

NIGHT RUNNight Run

Běžecké závody pro sportovce i širokou veřejnost. Závody dají účastníkům zažít nejen radost ze sportovního výkonu, ale také atmosféru nočních měst. Startují totiž vždy ve večerních hodinách.
www.mynightrun.com

Pálení čarodějnic aneb Filipojakubská noc

30. dubna v takzvanou Filipojakubskou noc se na Slezskoostravském hradě slaví tradiční svátek pálení čarodějnic. Součástí programu je nejen „pálení čarodějnic“ na hranici, ale také koncerty, jarmark a další. Pobaví se celá rodina.
www.slezskoostravskyhrad.cz

Květen

Janáčkův máj

majMimořádný význam a úroveň má světově proslulý Mezinárodní hudební festival Janáčkův máj, jeden z největších hudebních svátků v České republice. Myšlenka pořádat každoročně v jarní Ostravě hudební festivaly se několikrát realizovala a poté trvale ujala v roce 1950. Název Janáčkův máj nese festival od roku 1976, kdy na jeho závěrečném koncertu zazněla Janáčkova Sinfonietta, která od téhož data festival pravidelně zahajuje.

Festival se stal v roce 1996 zakládajícím členem Asociace hudebních festivalů České republiky a o rok později členem velice prestižní Evropské hudební asociace (jedním ze zakladatelů byl legendární Herbert von Karajan), a to jako třetí člen z České republiky. Dodnes kromě Janáčkova máje jsou členy této organizace pouze MHF Pražské jaro a MHF Brno.

Každoročně svým návštěvníkům nabízí barevnou paletu komorní a symfonické hudby, ale také hudbu, která se z žánru klasiky poněkud vymyká. Své umění zde prezentují významná evropská i světová hudební tělesa a interpreti.

www.janackuvmaj.cz

Čokoládová tretra

Tradiční oslava mládežnické atletiky se koná na Městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích. Všichni příchozí z řad dětí i dospělých se mohou zúčastnit závodů v netradičních, avšak lehce splnitelných disciplínách. Odměnou pro všechny je volná vstupenka na Zlatou tretru Ostrava.
www.ssk-vitkovice.cz

Červen

Zlatá tretra Ostravatretra

Světově proslulý atletický mítink se koná již od roku 1961 a každoročně láká závodníky zvučných jmen a nejvyšší sportovní úrovně. Nejrychlejší muž planety Usain Bolt, výškařka Blanka Vlašičová nebo oštěpařka Barbora Špotáková – i ti se zúčastnili Zlaté tretry. Od roku 2010 je závod zařazen do nového seriálu IAAF World Challenge.
www.zlatatretra.cz

Hradní slavnosti

Slezskoostravský hrad byl pro veřejnost zpřístupněn v květnu roku 2004 a každým rokem si tento významný den, jedné z nejstarších památek města Ostravy, připomínáme formou bohatého hradního jarmarku. Hradní slavnosti jsou každý rok jiná a nechybí zajímavá vystoupení – ukázky dobových zbraní, přehlídka vojsk, historická hudbu, tanec a divadlo.
www.slezskoostravskyhrad.cz

LifeInLine Tour

Rodinný festival in-line bruslení pro každého, ale i profesionální závody přináší LifeInLine Tour v Ostravě. Závody probíhající v městském obvodu Ostrava-Poruba jsou zařazeny nejen do Českého poháru, ale také do Světového poháru World Inline Cup. Namažte kolečka! Připravit ke startu! Tři, dva….
www.lifeinline.cz

Tanec Ostrava

Festival Tanec Ostrava, který je přehlídkou soudobého tance a pohybového divadla, se koná již od roku 1998. Tehdy nesl název Tanec v Zóně, v roce 2001 se přejmenoval na Tanec Ostrava. Koná se zpravidla v květnu, červnu, září a říjnu. Pořádá jej Taneční divadlo ZÓNA.
Dramaturgie festivalu je zaměřena na ukázky české a zahraniční platformy, oceněné a ojedinělé tanečně-divadelní projekty z oblasti současného tanečního a pohybového divadla, které v sobě spojují rozmanité i netradiční formy umělecké výpovědi. Využívá přesahu jednotlivých žánrů (tanec-výtvarné a vizuální umění – divadlo – hudba - zpěv). Nedílnou součástí festivalových dnů jsou také výstavy, performance, semináře a dílny, které vedou vystupující tanečníci a choreografové.
www.tanecostrava.cz

Červenec

Meltingpot Science & Academy

Zásadní novinkou, která se časově protne s Colours, bude od roku 2016 mezinárodní diskuzní fórum Meltingpot. Všechny prostory rekonstruovaného Dolu Hlubina a jeden den také Gong budou hostit diskuze a workshopy. Ve dvanácti okruzích, na osmi scénách se odehrají přednáškové a diskuzní bloky z oblastí vědy, medicíny, ekonomie, kultury, filozofie, ekologie či religionistiky. Do Ostravy zavítá na osm desítek osobností ze šestnácti zemí. Budou mezi nimi i izraelský laureát Nobelovy ceny za chemii Daniel Shechtman, novinář a nositel Pulitzerovy ceny Američan Chris Hedges , dánský enviromentalista Björn Lomborg, lidskoprávní aktivistka z Pákistánu Gulalai Ismailová, americký spisovatel Robert Fulghum a další.

www.meltingpot.co

coloursColours of Ostrava

Mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava s mnoha hvězdnými domácími i světovými kapelami nejen z oblasti world music se každoročně koná v centru Ostravy, v areálu Slezskoostravského hradu a v klubech na Stodolní ulici.

Hudebním fanouškům představuje své umění mnoho kapel z různých koutů světa, a to již od roku 2001. Koncerty doplňují divadelní představení, performance, přehlídka filmů a řada dalších programů.
www.colours.cz

Shakespearovské slavnosti

Divadelní festival s přehlídkou her známého anglického spisovatele se pořádá od roku 2008 v příjemných prostorách Slezskoostravského hradu. Shakespearovské slavnosti probíhající na přelomu července a srpna se těší velké oblibě diváků.
www.shakespearova.cz

Srpen

Ostravské dny – Festival nové hudby

Ostravské dny jsou mezinárodním institutem pro skladatele a interprety, který vrcholí týdenním festivalem nové hudby. Konají se každé dva roky a první bienále se uskutečnilo v roce 2001. Po dobu tří týdnů desítky mladých hudebníků z celého světa pracují se špičkovými osobnostmi z oblasti nové hudby.

Práce institutu je zaměřena na orchestrální kompozice. Úzká spolupráce s Janáčkovou filharmonií a orchestrem Ostravská banda činí z Ostravských dnů naprosto výjimečnou akci. Podobné pracovní prostředí v tak velkém rozsahu nenabízí žádný projekt. Délkou a zaměřením se projekt zařazuje mezi nejrozsáhlejší a nejprogresivnější programy tohoto typu na světě.

Festival nové hudby uvádí jak stěžejní a klasická díla současné hudby, tak kompozice autorů a studentů-rezidentů. Institut nabízí neformální pracovní a studijní podmínky s individuálním přístupem ke každému studentovi.

www.newmusicostrava.cz

Folklor bez hranic

folkorFestival městských folklorních souborů s mezinárodní účastí „Folklor bez hranic“ je pořádán od roku 1997. Záměrem pořadatelů je od samého počátku existence festivalu prezentovat a podporovat tradici folklorního umění ve městě, přičemž festival není otevřen pouze městským folklorním souborům, ale všem, kteří mají čím přispět do bohaté studnice folklorního umění, a to jak z domácích souborů, tak ze zahraničních. Dosud se tohoto festivalu zúčastnily vedle souborů z Čech, Moravy a Slovenska také např. soubory z Itálie, Chorvatska, Ruska, Běloruska, Polska a Nového Zélandu. Jednotlivé festivalové programy se konají pod širým nebem v městských obvodech Ostravy.

www.folklorbezhranic.cz

 

Září

NATODny NATO

Největší středoevropská přehlídka ozbrojených sil zemí NATO se koná na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově. Velkolepou ukázku bojové a záchranné techniky a výcviku speciálních jednotek armád zemí NATO si nenechají ujít desítky tisíc návštěvníků. Velmi oblíbená je také letecká show s prezentací bojových a servisních letounů. Vstup na celý program je zdarma.
www.dny-nato.cz

 

 

kolacTřebovický koláč

Pravidelně třetí víkend v září se v příjemném prostředí areálu Třebovického parku v městském obvodě Ostrava – Třebovice koná folklorní festival Třebovický koláč. Festival nabízí návštěvníkům rozmanitý hudební a taneční program. Diváci mohou slyšet pestrou paletu hudebních žánrů od folkloru přes folk, country, blugrass po trampskou písničku. Nechybí ani doprovodný program pro děti.
www.trebovickykolac.com

 

Spectaculo Interesse

Spectaculo Od roku 1995 pořádá Divadlo loutek bienále mezinárodního loutkářského festivalu Spectaculo Interesse Ostrava, největšího loutkářského festivalu svého druhu v České republice.

Loutkáři z celého světa se setkávají v Ostravě, aby společně potěšili milovníky loutek a loutkového divadla. Desítky představení odehrají soubory z Německa, Polska, Francie, či z dalekého Japonska a Jižní Koreje. Divadelní maratón určený divákům všeho věku probíhá na scéně Divadla loutek, ale i v ulicích města či v příjemných prostorách Slezskoostravského hradu. Jedinečná atmosféra nenechá žádného diváka v klidu.

www.dlo-ostrava.cz

Divadelní pouť bez bariér

Festival Divadelní pouť bez bariér pořádá Divadlo loutek Ostrava každý sudý rok. Smyslem festivalu je setkání handicapovaných s divadelní tvorbou. První ročník proběhl v roce 2000 a od té doby má stále více příznivců. Divadlo loutek zve na festival i významná česká loutková divadla.
www.dlo-ostrava.cz

Svatováclavský hudební festival

SHFSvatováclavský hudební festival je mimořádnou přehlídkou vážné hudby pořádanou od roku 2003. Festival je lemován dvěmi významnými českými svátky - 28. září Den české státnosti a 28. říjen Den vzniku samostatného českého státu, kterými také začíná a končí v podobě slavnostního zahajovacího a závěrečného koncertu.

V rozmezí jednoho měsíce probíhá v desítkách měst a obcích Moravskoslezského kraje včetně Ostravy řada koncertů a dalších duchovních projektů, na kterých se představují vynikající umělci od nás i ze zahraničí. Mimořádně zajímavé a hodnotné dramaturgické projekty jsou představovány i v nezvyklých kombinacích: hudba – recitace – tanec – divadelní představení. Atmosféru umocňují i církevní prostory, ve kterých je festival realizován.
www.shf.cz

Ostrava Kamera Oko

Festival je zaměřený na kameramanskou tvorbu. Program představuje jak tvorbu klasiků české kamery či vizuálně zajímavé nové zahraniční filmy, tak i studentské snímky mladých začínajících kameramanů. Samostatná část je věnována i Ostravě. Vlastní sekci sestavili dramaturgové Televizního studia Ostrava České televize.
www.filmfestivalostrava.com

Říjen

Mezinárodní festival outdoorových filmů

Putovní přehlídka zaměřená na sporty s outdoorovou tématikou, na filmy dobrodružné, extrémní, adrenalinové, ale také cestopisné. Kromě Ostravy probíhá i v dalších 21 městech České republiky. Součástí je rovněž bohatý doprovodný program v podobě výstav či diskuzí.
www.mfof.cz

Techné

Festivalu filmů a televizních pořadů o technických a průmyslových památkách se zaměřením na vědeckou spolupráci a cestovní ruch se koná v Domě kultury Poklad v Ostravě-Porubě. Divákům přináší zajímavé snímky z industriálního prostředí. Nejlepší soutěžní film získává jako hlavní cenu – Ostravskou Venuši.
www.techne.cz

Hradní hodokvas

Každým rokem touto dobou (v říjnu) se koná na Slezskoostravském hradě pravá hradní zabíjačka – Hradní hodokvas. Dvoudenní kulturní akce určená všem jedlíkům a fanouškům dobrého jídla a pití, ... jitrnice a jelita, zabíjačková polévka, domácí klobásy, uzené, tlačenka a spousta dalších lahůdek.
www.slezskoostravskyhrad.cz

Industriální stopy

Mezinárodní bienále Industriální stopy probíhá na mnoha místech České republiky. Chybět samozřejmě nemůže ani Ostrava, která je svým industriálním dědictvím proslulá. Bohatý program představuje nejen technické památky města, ale nabízí i doprovodné akce.
www.industrialnistopy.cz

dechove_orchestryMezinárodní soutěž velkých dechových orchestrů Ostrava

Mezinárodní soutěž velkých dechových orchestrů v Ostravě je jedním z největších festivalů koncertní dechové hudby v České republice. Festival probíhá již od roku 1995 a za dobu jeho konání se ho zúčastnilo přes dvě stě padesát velkých dechových orchestrů špičkové úrovně z celé Evropy. Součástí je i doprovodný program v podobě veřejných vystoupení či výstavy hudebních nástrojů. Festival je pořádán jako bienále.
www.dkmoas.cz

 

Prosinec

souzneniSouznění

Mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel se koná poslední adventní víkend hned na několika místech v kraji. Bohatý program nabízí v předvánočním čase nejenom koncerty v zajímavých prostorách (kostely, koncertní sály, Stodolní ulice atd.), ale také doprovodné výstavy, umělecká řemesla, filmové představení i slavnostní mši svatou. Součástí je i oblíbený Vánoční jarmark s následným zvykoslovným programem v Kozlovicích. Festival vrcholí nedělním galakoncertem v Domě kultury města Ostravy.
www.souzneni-festival.cz

Přehled všech akcí konaných v Ostravě naleznete zde

ROP

Projekt Akční plán 2012 marketingové strategie rozvoje cestovního ruchu turistické oblasti Ostravsko je spolufinancován EU.