Městská hromadná doprava

Integrovaný dopravní systém v Ostravě

MHDMěstská hromadná doprava v Ostravě je součástí Integrovaného dopravního systému ODIS, který v Ostravě a okolí garantuje koordinovanou přepravní nabídku více dopravců. Přímo v Ostravě operuje především Dopravní podnik Ostrava, který provozuje na sedm set vozidel v husté síti tramvajových, autobusových a trolejbusových linek, a ročně přepraví až 114 mil. osob. Jízdní řády všech linek jsou zveřejněny na zastávkových označnících, přičemž k dispozici jsou také v knižní podobě a na internetu www.dpo.cz .

Město je rozděleno do čtyř zón. Nově byla vytvořena zóna i OstravaXXL, která zahrnuje obce a města v bezprostředním okolí Ostravy. V této zóně platí dva druhy krátkodobých jízdenek pouze s časovým omezením. Jsou 15 minutové a 60 minutové, přičemž pro děti od 6 do 15 let jsou určeny zlevněné jízdenky. Pro celodenní a víkendové cestování jsou výhodné 24 hodinové jízdenky, které platí pouze na území statutárního města Ostravy v zónách 1, 2, 3 a 4. Nezlevněná 24 hodinová jízdenka platí ve dnech pracovního volna a klidu až pro 5 cestujících, z nichž nejvýše dva mohou být starší 15 let. Dlouhodobé jízdenky na 7 až 365 dní se prodávají na stanovený počet zón.

Přibližně 20 % vozidel hromadné dopravy je nízkopodlažních, což ocení především hendicapované osoby a rodiče s kočárky. Při významných příležitostech jsou každoročně organizovány oblíbené jízdy historických vozidel.

Dopravní podnik Ostrava nabízí také možnost stáhnout si do mobilního telefonu jízdní řády a to zdarma na webových stránkách http://dpo.cz/jizdni-rady.html. Další technickou novinkou je nákup jízdenky pomocí sms zprávy. Cestující si však nejdříve musí u svého operátora aktivovat službu Premium SMS (pokud je blokována). Poté už jen stačí poslat text „DPO“ na jedno z telefonních čísel, které se určuje podle druhu jízdenky. Telefon 902 06 25 je pro zakoupení jízdenky za 25 korun (určena pro dospělé), telefon 902 06 15 pak pro jízdenku za 15 korun (určeno pro děti, psy a zavazadla). Přibližně do dvou minut obdrží cestující SMS jízdenku s vymezenou dobou její platnosti, která činí 70 minut. Do vozidla je možno nastoupit až po doručení jízdenky.

Součástí Integrovaného dopravního systému ODIS je také mimořádně rozvinutá příměstská doprava, jejíž linky vedou i do okolních obcí. Několik přepravních společností navíc nabízí i spoje dálkové a mezinárodní. Ústřední autobusové nádraží se nachází nedaleko centra města a železničního nádraží Ostrava-střed.

Na stránce  http://odis.planydopravy.cz/  je k dispozici interaktivní mapa MHD, kde můžete nalézt informace o linkách všech dopravců v Ostravě a okolí zapojených do integrovaného dopravního systému, jízdní řády, přehled tarifních zón, informace o výlukách MHD, jízdní řády MHD v okolních městech, informace o bezbariérových zastávkách MHD i vyhledání spojení.

 

Infoservis Dopravního podniku a.s.

(v prostorách hlavní prodejny jízdních dokladů - poskytuje informace o službách a spojích DPO,va a.s.)

Vojanova ulice
702 00 Ostrava - Moravská Ostrava
tel.: +420 597 608 508 (nonstop)
SMS Info: 773 605 066
e-mail: infoservis@dpo.cz  
www.dpo.cz

 

Ústřední autobusové nádraží

(informační kancelář - poskytuje informace o jízdích řádech autobusových spojů)

Vítkovická 5
702 00 Ostrava - Moravská Ostrava
tel.: +420 596 632 634
tel.: +420 596 633 751
www.idos.cz

 

Infocentrum ODIS

(poskytuje informace o spojích v rámci celého integrovaného dopravního systému ODIS vč. autobusových a železničních spojů celé ČR)

Peterkova ul. 1152
721 00 Ostrava - Svinov
tel.: +420 596 941 108
e-mail: info@kodis.cz  
www.kodis.cz