Září 2012

Newsletter Cestování - září 2012

 

Fotoohlédnutí za událostmi prázdninových měsíců

 

Dny NATO opět překvapí!

Letošní 12. ročník Dnů NATO & 3. Dnů Vzdušných sil AČR v Mošnově bude podle organizátorů programově nejbohatší vNATO celé dosavadní historii akce. Svou účast potvrdilo již 20 zemí, rekordní bude i doba letových ukázek.

Mezi hlavní atrakce víkendové show na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově 22. a 23. září bude patřit vystoupení legendární britské akrobatické skupiny Red Arrows.

Připravovaný ročník je považovaný za rekordní, premiérovou účast na akci potvrdilo Švýcarsko, Slovinsko, Estonsko a Litva. K divácky nejatraktivnějším částem programu patří vždy letové ukázky, kterých bude v každém z víkendových dnů 250 minut.

Výjimečnou účast pěti display teamů potvrdilo Královské letectvo Velké Británie (RAF), včetně skupiny Red Arrows, která mimo Velkou Británii vystoupí letos jen ve čtyřech zemích včetně ČR. Premiérově se předvede ve vzduchu například letectvo Francie s dvojicí nadzvukových bitevníků Mirage 2000N - takzvaný Ramex Delta, který doposud v zahraničí nikdy nevystupoval, italské letectvo s ukázkou stíhače Eurofighter Typhoon a dopravním letadlem C-27J Spartan, Švýcarsko s vrtulníkem Super Puma nebo Slovinsko s výcvikovým strojem PC-9M Hudournik.

Dva roky po sobě patřil americký strategický bombardér B-52 Stratofortress k hlavním diváckým magnetům Dnů NATO a letos americké letectvo vyšle na sever Moravy hned dva stroje. Návštěvníci budou mít unikátní příležitost si tento legendární letoun prohlédnout při dynamické i statické ukázce. Podobná ukázka, tedy současně jeden stroj na statické  a druhý v dynamické ukázce, nebyla v Evropě k vidění dlouhých třináct let. Naposledy se obdobná prezentace uskutečnila ve Velké Británii na nejvýznamnější světové air show ve Fairfordu v roce 1999.

V rámci statických ukázek je rekordní účast i US Air Force, kromě legendárního bombardéru B-52 budou k vidění i stíhací   F-15E, F-16, tankovací  KC-135 nebo dopravní C-130 Herkules. I tentokrát mohou diváci navštívit jeden ze dvou přítomných letounů systému AWACS. Celkově bude v rámci statických i dynamických ukázek přes 60 letadel a vrtulníků.

Dny NATO v Ostravě patří k nejdůležitějším letecko-armádně-bezpečnostním akcím ve střední Evropě. Jejím cílem je prezentovat široké veřejnosti co nejširší škálu prostředků, kterými disponuje Česká republika a její spojenci na poli zajišťování bezpečnosti. Součástí akce jsou besedy, filmové projekce, semináře a prezentace vojenské a záchranářské techniky gradující víkendovým programem na Letišti Leoše Janáčka Ostrava, který se skládá z prezentace těžké vojenské, policejní i záchranářské techniky, dynamických ukázek výcviku speciálních jednotek, leteckých ukázek a prezentace výzbroje, výstroje a vybavení útvarů vojáků, hasičů a policistů, ale také celníků, vězeňské služby, městské policie a dalších elitních útvarů. Vstup na akci zůstává bezplatný.

www.natodays.cz

 

 

Navštivte festival Ostrava Kamera Oko

OKOMezinárodní filmový festival, který je jako jediný v České republice zaměřený na kameramanskou tvorbu a umělecký přínos kameramana v celku filmového díla. Čtvrtý ročník se uskuteční 21. – 27. září 2012 v Národní kulturní památce - Dolní oblasti Vítkovice, v klubu Stará Aréna a ve všech jednosálových kinech města. Jediný filmový festival v České republice s centrem mimo tradiční projekční sály: v industriálních prostorách, památkově chráněných emblematických místech klíčového průmyslového centra republiky a kulturního středobodu severní Moravy. V Mezinárodní soutěži uvádí tradičně    7 celovečerních snímků v české premiéře, celkově uvádí na 100 titulů.

www.filmfestivalostrava.com

 

 

V Gongu visí unikátní obraz

Obří plátno - obraz z roku 1844 nazvaný Zavraždění svatého Václava je unikátní svými rozměry 8,5 krát 5,1 metru i Gongpohnutým osudem. Vidět toto unikátní dílo můžete v Gongu – multifunkční aule v Dolní oblasti Vítkovice.

Restaurátorům i jejich pomocníkům včetně horolezců trvalo řadu hodin - než obří plátno pověsili.

Tak velký obraz v dílně ještě neměli. Do ateliéru se nevešel. Pracovalo se na něm na jevišti v obecním sále. Dlouho ležel zapomenutý v prachu na půdě kroměřížského zámku, kde po něm lidé dokonce šlapali. Obraz bratrovraždy, který po šesti letech práce dokončil v roce 1844 vídeňský malíř Anton Petter, se totiž nelíbil tehdejšímu arcibiskupovi, který si dílo objednal na oltář olomouckého dómu sv. Václava. Vadila mu výrazná postava Boleslava v popředí i další detaily. Malíř části obrazu přemaloval, ale ani to nepomohlo.

Veřejnost spatří obraz poprvé i díky Janu Světlíkovi, kterého, když zjistil, že olomoucké arcibiskupství hledá prostor pro vystavení tohoto obrazu i peníze na jeho opravu, okamžitě napadlo, že by se hodil do vítkovické katedrály.

www.dolnioblastvitkovice.cz

 

 

Svatováclavský hudební festival

SVFVe dnech 28. září – 28. října proběhne již 9. ročník Svatováclavského hudebního festivalu, který chce také letos nabídnout pestrou škálu atraktivních a zajímavých projektů. Těšit se můžete na koncerty, které zazní v kostelích osmnácti měst a obcí celého Moravskoslezského kraje. Nově jsou pro návštěvníky v rámci festivalové dramaturgie připraveny čtyři samostatné programové řady.

Hlavní hvězdou letošního ročníku bude fenomenální česká sopranistka Martina Janková – sólistka Curyšské opery. Vystoupí na zahajovacím koncertu společně s Collegiem 1704 a Václavem Luksem v programu „Světských a duchovních kantát Johanna Sebastiana Bacha“.

Záštitu nad letošním ročníkem převzali Mgr. Alena Hanáková – ministryně kultury, Ing. Petr Kajnar – primátor města Ostravy, Ing. RSDr. Svatomír Recman – náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje, František Václav Lobkowicz, O. Praem – sídelní biskup ostravsko-opavský a v neposlední řadě Mgr. Jan Wacławek – biskup Slezské církve evangelické a.v.

www.shf.cz

 

 

Den architektury také v Ostravě

Na originální procházky s předními českými architekty a historiky architektury budou moci při festivalu Den architekturyArchitek vyrazit zájemci také v Ostravě a okolí. Festival se po loňské úspěšné premiéře rozšířil do dalších měst. Uskuteční se 29. a 30. září ve více než 30 městech.

Mezi vrcholy programu festivalu bude patřit procházka s předním českým architektem Josefem Pleskotem po Ostravě-Vítkovicích. Začne u unikátního památkového areálu vítkovické Dolní oblasti.

Historik architektury Martin Strakoš účastníky provede po méně známých okrajových čtvrtích města, Radvanicích a Michálkovicích. Ukáže školní budovy a dělnické kolonie spojené s těžbou uhlí i stavby související s bouřlivým náboženským a duchovním životem. V nedalekém Havířově bude procházka s místními architekty Lucií Chytilovou a Adamem Guzdkem po budovách bruselského stylu, které se vymykají současné stavební průměrnosti a typizaci ostatní socialistické zástavby ve městě.

www.denarchitektury.cz

 

 

Představujeme ostravskou osobnost

Rubrika věnovaná významným ostravským osobnostem, jejich dílům, odkazům, vizím…

Zářijovou osobnost jsme vybrali ze světa kultury – filmového režiséra a producenta Karla Reisze, o jehož (nejen) filmovém životě bude v rámci festivalu Ostrava Kamera OKO v Ostravě uveden dokumentární film.

 

Soutěžte s námi o publikaci Průvodce Ostravou!!!

Dejte nám tip na netradiční ostravskou osobnost a my Vás odměníme Průvodcem Ostravou!!!

Své tipy posílejte na email: shrbacova@ostrava.cz

 

Karel Reisz

ReiszNarozen 1926 v Ostravě, zemřel 2002 v Londýně.

Rodák z Ostravy, vedle Miloše Formana nejslavnější filmař českého původu. Stál u zrodu hnutí, které dalo Británii a světu nový pohled na sociální film. Hnutí, které poté v šedesátých letech inspirovalo francouzskou a českou novou vlnu. Karel Reisz se později prosadil i v Hollywoodu (The Gambler 1974, Who´ll Stop the Rain 1978) a stal se významnou postavou světového filmu. Jako Wintonovo dítě byl zachráněn před smrtí v koncentračním táboře. Ve 13 letech odjel do Anglie, vstoupil do RAF, po válce se stal pedagogem, ředitelem Britského filmového institutu, úspěšným producentem a režisérem.

Do kin nyní míří dokumentární film s názvem „Karel Reisz, Ten filmový život“, jehož slavnostní premiéra se uskuteční v pondělí 24. září 2012 od 19.30 hod v Minikino kavárně v Ostravě a to v rámci 4. ročníku festivalu Ostrava Kamera Oko. Tvůrci uvedou film za účasti rodiny a přátel Karla Reisze. Osobní účast na slavnostní premiéře potvrdili Pavel Reisz - bratr Karla Reisze a Walter Lassally - držitel ceny Oscar za nejlepší kameru filmu Řek Zorba.

Snímek „Karel Reisz, Ten filmový život“ zachycuje zajímavý osobní i pracovní příběh muže, který si odnesl ze svého dětství  v Ostravě a Československu vklad pro zakládání anglické nové vlny a Free Cinema. Ve filmu o něm vyprávějí členové jeho rodiny, kolegové z britské kinematografie a spolupracovníci jeho slavných filmů. Dále pak i někteří herci, kterým Reisz pomohl nastartovat jejich kariéru. Ukázky z Reiszových děl ilustrují jeho umělecké postoje a východiska a dovolí nahlédnout do nitra jeho postav a příběhů.

V jeho prvních filmech je možno vidět zásadní vliv Ostravy, města, které je fascinující, často smutné, ale plné života a pravdy. Města, které zformovalo jeho filmovou poetiku.
http://filmostrava.cz/index.php/cz/ve-filmu

 

 

Ostrava má novou mapu a informační centrum pro mladé

Multižánrové centrum Cooltour slavnostně pokřtilo USE-IT mapu Ostravy a otevřelo nové informační centrum pro mladé.USE Mapa slouží jako jedinečný průvodce městem, díky kterému se mohou cestovatelé dozvědět, co je na Ostravě zajímavého, kde se čepuje dobré pivo, kam zajít na jídlo nebo jací jsou „Ostraváci“.

Asi největší výhodou mapy je aktuálnost a fakt, že ji vytvořili lidé, kteří v Ostravě žijí a dobře město znají. Mapa je výjimečná také svým designem, neboť svým minimalismem vybočuje z barevnosti typické pro USE-IT.  Hlavním cílem je zvýšit atraktivitu Ostravy mezi mladými turisty a studenty nejen ze zahraničí, neboť tato cílová skupina vyhledává jiné informace, než jsou běžně k dispozici a ty jim má nová mapa a infocentrum poskytnout. Mapa je dostupná v české a anglické jazykové verzi.

USE-IT informační centrum je ideální zastávkou pro přípravu plánu na netradiční obhlídku města. Kromě aktuálních tipů a praktických informací poskytuje také tipy na výlety, mapy ostatních evropských měst sítě USE-IT a skromný, leč příjemný chill out v přátelské atmosféře. Pro cestovatele i místní je otevřeno každý den kromě neděle vždy od 14:00 do 20:00 hodin.

Všechny USE-IT mapy pro mladé cestovatele jsou aktuální, neziskové, vytvořeny místními a volně dostupné v elektronické podobě.

Pro další informace o USE-IT: www.use-it.travel, www.use-it.cz, www.facebook.com/useitostrava.

 

 

FILM OSTRAVA!!!

V rámci projektu FILM OSTRAVA!!!, jehož cílem je přilákat do regionu filmové štáby, byly spuštěny nové webové stránky. Na adrese www.filmostrava.cz se Ostravsko představuje jako ideální filmařská destinace, v níž jsou filmaři vítáni. Stránky jsou primárně určeny pro filmové profesionály a fanoušky.

Odborníci na webu najdou informace o regionu, o nabízeném servisu či lokacích. Fanoušky filmu (a především filmu v Ostravě) bude asi nejvíc zajímat, co se v Ostravě točilo, točí, kdy a jaký filmový festival zde probíhá a další novinky související s tématem Ostravy filmové. Obsah webu bude postupně doplňován a přibude i jeho anglická verze.

Důvodem pro tyto aktivity, kterým se město věnuje v rámci své stávající agendy, je především obrovský potenciál oblasti a místních obyvatel, snaha zlepšovat pozitivní image města a dostávat Ostravu do povědomí takovou, jaká je, tedy industriální, dynamickou, energickou, otevřenou a charismatickou. Nezanedbatelný je přímý ekonomický přínos, který filmové štáby do regionu přinášejí, umocněný využitím v marketingu destinace.

V Evropě i v celém světě jsou běžné regionální filmové kanceláře, které propagují svůj region, nabízejí filmařům servis, asistenci, kontakty apod. V České republice zatím fungovala pouze nadregionální Czech Film Commission. Ukazuje se však, jak je důležité, aby samy regiony, které mají tak obrovský filmařský potenciál jako Ostravsko, potažmo celý kraj, byly aktivní a aby v nich bylo kontaktní místo, kam se filmaři mohou obrátit.

Film

 

 

 

 

Ostrava má návštěvníkům co nabídnout - aktuální statistiky to potvrzují

Český statistický úřad informuje každé čtvrtletí o vývoji cestovního ruchu v České republice. V rámci projektu Marketingové strategie rozvoje cestovního ruchu Vás pravidelně informujeme o cestovním ruchu v turistické oblasti Ostravsko, v Moravskoslezském kraji i České republice. Zprávu o vývoji ve druhém čtvrtletí roku 2012 si můžete přečíst v následujících řádcích.

Do turistické oblasti Ostravsko zavítalo ve 2. čtvrtletí tohoto roku 47 698 návštěvníků, kteří učinili 126 423 přenocování. Z toho nerezidentů bylo téměř 38% z celkového počtu, celkem 18 069 a počet jejich přenocování dosáhl 39 783. Nejpočetnějšími skupinami v TO Ostravsko jsou tradičně Slováci (3 111), Poláci (2 377) a Němci (1 825). Z uvedených údajů také vyplývá počet nocí, které zde obě skupiny strávily. U rezidentů je to 2,9 nocí a u nerezidentů 2,2 noci.
Meziročně tak v počtu všech návštěvníků TO Ostravsko došlo k nárůstu téměř o 4%, z toho u nerezidentů dokonce o 8,7%.

Návštěvnost atraktivit v TO Ostravsko je v porovnání se stejným obdobím minulého roku srovnatelná. Z kulturních akcí tohoto léta musíme zmínit rekordní návštěvnosti festivalu Colours of Ostrava s 31 500 návštěvníky. Ze sportovních akcí uplynulého čtvrtletí zaznamenal vysokou návštěvnost především dubnový Fed Cup s 11 565 fanoušky a Zlatá tretra s 12 000 příznivci atletiky.

Trend růstu návštěvníků, kteří přijeli do hromadných ubytovacích zařízení (HUZ) byl ve 2. čtvrtletí tohoto roku patrný v rámci turistické oblasti Ostravsko, celé ČR a částečně i Moravskoslezského kraje.

V rámci ČR do všech českých HUZ přijelo v tomto období celkem 3,5 milionu hostů (meziroční nárůst o 1,6%), kteří učinili 9,7 milionu přenocování (nárůst o 0,2%). Zajímavý je přitom fakt, že nejvyšší růst zaznamenaly hotely pětihvězdičkové (6,2%), které také dosáhly nejvyšší obsazenosti pokojů (68%). Největší pokles naopak hotely jednohvězdičkové (1,6%).

V Moravskoslezském kraji vzrostl počet hostů zhruba o 1%, ti ovšem učinili o víc než 2% méně přenocování. Zajímavý je podíl domácích a zahraničních návštěvníků na těchto údajích. Nerezidentů totiž přibylo o 16% a téměř přímo úměrně vzrostl i počet jejich přenocování. Rezidentů naopak přijelo do HUZ v MSK meziročně o 3% méně a počet jejich přenocování klesl o 5,5%.

Baner

 

 

Vyšlápněte si po nových stezkách

NBStatutární město Ostrava ve spolupráci s Klubem českých turistů dokončilo další z pěších stezek. V městských obvodech Hrabová a Nová Bělá byly v rámci projektu „Ostravské procházky“ nově vyznačeny turistické trasy „Hrabovský okruh“, trasa „K Pilíkům“ a „Novobělský okruh“. Projekt „Ostravské procházky“ nabízí možnost aktivního vyžití v oblasti pěší turistiky. Navržené stezky turisty provedou přírodou a turistickými zajímavostmi města Ostravy.

www.ostrava.cz/cs/turista/aktivni-vyziti/ostravske-prochazky/ostravske-prochazky

 

 

Fotosoutěž

Zašlete nám foto včetně GPS souřadnic ze svých procházek stezkami Porubou a Pustkovcem, Hrabovou či Novou Bělou a my Vás za to odměníme! Nejzajímavější snímky od nás obdrží drobnou cenu a navíc budou zveřejněny na našich webových stránkách. Své fotografie zasílejte na shrbacova@ostrava.cz. Informace o těchto stezkách naleznete na stránkách www.ostrava.cz/cs/turista/aktivni-vyziti/ostravske-prochazky/ostravske-prochazky.