Září 2011

Cestování Newsletter - září 2011

Mezinárodní festival Spectaculo Interesse

SpectaculoNizozemsko, Izrael, Francie, Německo, Polsko, Slovinsko, Bělorusko, Litva, Ukrajina, Slovensko, Norsko, USA a samozřejmě Česká republika – to jsou země, jejichž představitelé z oboru loutkářského umění zavítají 19. až 23. září do Ostravy. To nejlepší, co během uplynulých dvou let vytvořili, předvedou na mezinárodním festivalu Spectaculo Interesse, který letos vstupuje už do svého 9. ročníku.
A co dalšího na účastníky letošního Spectacula Interesse čeká?
Samozřejmě řada vynikajících inscenací, které budou uvedeny nejen na obou scénách (hlavní a alternativní) ostravského divadla loutek, ale také například v Komorní scéně Aréna, Janáčkově konzervatoři či na Černé louce. Festivalové dění zavítá také do ulic a na náměstí: průvod masek vyrazí z Masarykova náměstí k divadlu loutek v pondělí 19. září v 17 hodin, od pondělí do středy vždy ve 13 hodin vypuknou pouliční reje divadla v pohybu Décalages s chůdaři a obřími loutkami, tanec jisker a fakírské umění v ohnivé show čekají na účastníky v úterý večer ve 21.30 u DLO, spolu s poetickou hrou světel – 3D projekcí na budovu. Podrobný program jednotlivých festivalových dnů je zveřejněn na www.dlo-ostrava.cz a předprodej vstupenek – nově také on-line! – začíná už 29. srpna. V prodeji budou v omezeném počtu rovněž permanentky na všechna festivalová představení.
Ostravští loutkáři na letošní ročník připravili také novinku špičkové světové dramatiky, pro kterou je ideálním prostorem alternativní scéna: hra amerického autora Israela Horovitze s názvem Lebensraum (Životní prostor) bude mít na festivalu premiéru. Inscenace z žánru „politfantasy“ o toleranci mezi lidmi a národy, v níž vystupuje kolem padesáti postav, ale hrají v ní jen dva herci a jedna herečka, se objeví na české scéně vůbec poprvé. V předpremiéře ji mohou diváci zhlédnout už 16. září. Festivalového představení se zúčastní také autor, s nímž se zájemci mohou setkat na besedě v Domě knihy Librex ve středu 21. září.
Festival Spectaculo Interesse je pořádán díky podpoře statutárního města Ostravy, Moravskoslezského kraje, Ministerstva kultury České republiky a dalších partnerů.

www.dlo-ostrava.cz

Dny NATO v Ostravě

Dny NATO 2Největší letecko-armádně-bezpečnostní akce ve střední Evropě se letos uskuteční ve dvou dnech, a to od 24. do 25. září 2011. Opět se široké veřejnosti budou prezentovat ti největší z největších, ti nejlepší z nejlepších, kterými disponuje Česká republika a její spojenci v oblasti zajišťování bezpečnosti.
Účast na jubilejních Dnech NATO v Ostravě už potvrdila řada významných účastníků a organizátoři letos očekávají rekordní zahraniční účast šestnácti zemí.
Vůbec poprvé se na Ostravsku najednou představí tři akrobatické letecké skupiny, britští Red Arrows (zde je však vzhledem k nedávné tragédii účast ohrožena), turecké Turkish Stars a lotyšská skupina Baltic Bees (Baltské včely). Návštěvníci se dočkají i opětovného příletu legendárního strategického bombardéru B-52 z US Air Force Reserve a v premiérovém zahraničním vystoupení se představí elitní zásahová jednotka německé celní správy. Půjde tak o jedinou letošní prezentaci tohoto legendárního letounu v celé střední Evropě.
Součástí akce jsou besedy, filmové projekce, semináře a prezentace vojenské a záchranářské techniky gradující programem na Letišti Leoše Janáčka Ostrava.
Víkendový program se skládá z prezentace těžké vojenské, policejní i záchranářské techniky, dynamických ukázek výcviku speciálních jednotek, leteckých ukázek a prezentace výzbroje, výstroje a vybavení útvarů. Nikde jinde přitom není možné na jediném místě zhlédnout špičkové umění a techniku nejenom vojáků, hasičů a policistů, ale také celníků, vězeňské služby, městské policie a dalších elitních útvarů.

www.dny-nato.cz

Dotace z EU zpřístupní Dolní oblast Vítkovice

Dolni oblast vitkoviceK ambiciózním projektům v Dolní oblasti Vítkovice přibyl další, který umožní dotáhnout komplexní řešení areálu Národní kulturní památky Vítkovice. Výstavba parkovišť, prohlídkových ploch a naučných tras zpřístupní areál pro turisty a návštěvníky. Bude k tomu zapotřebí 80 milionů korun, přitom 65 milionů korun zajistí dotace z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Zbylých 19 % nákladů uhradí žadatel, zájmové sdružení právnických osob Dolní oblast Vítkovice.
Investice jde na výstavbu dvou parkovišť, prohlídkových ploch, komunikací mezi jednotlivými objekty, sadové úpravy, inženýrské sítě a turistické značení. V areálu vznikne prohlídková trasa po stopách výroby železa ve vysoké peci, tzv. vysokopecní okruh, a trasa druhotného zpracování plynů po plynojemu a energetické ústředně, nazvaná jako technologický okruh.
Před pecí bude upraven travní povrch s mobiliářem pro prohlídku zachovaných potrubních tras spojujících pec, plynojem a ústřednu. Přibude nástupní plocha pro prohlídku pece a plocha před odlévací plošinou, která umožní výhled na monument pece a vozů na dopravu surového železa a struskových pánví. Počítá se s označením všech památkových objektů, naučná trasa bude opatřena informačním systémem s tematickými cedulemi a rozcestníky. Zmíněná doprovodná infrastruktura má být hotova do července 2012. 
„Všichni nabízejí zážitky, my chceme navíc nabídnout i sílu našich kořenů a unikátnost historie a umožnit tak vytvořit pro návštěvníky i novou cestovatelskou zkušenost,“ říká Jiří Michálek, předseda předsednictva sdružení Dolní oblast Vítkovice.
V areálu už nyní probíhá rekonstrukce vysoké pece, plynojemu a energetické ústředny, která je financována evropskými penězi z Integrovaného operačního programu. Sdružení rovněž plánuje výstavbu expozice Světa techniky z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace a vybudování moderního Energocentra z Operačního programu Podnikání a inovace.
Více informací na www.dolnioblastvitkovice.cz

Zoo Ostrava, Miniuni, Sklep strašidel a Slezkoostravský hrad = top turistické cíle České republiky

HradZe všech turistických cílů České republiky byla mezi návštěvníky i v roce 2010 sice nejvíce oblíbená Zoologická zahrada Praha, celkem se sem přišlo podívat 1,2 milionu návštěvníků, ale do první dvacítky se opět dostává Moravskoslezský kraj se svými želízky v ohni, a to Zoologickou zahradou a naší známou trojící (Sklep strašidel, Miniuni, Slezskoostravský hrad).
Pokud statistiku rozdělíme podle kritéria „nejnavštěvovanějších cílů za zábavou“, dostává se Svět miniatur, Sklep strašidel a Slezskoostravský hrad na 3. místo s počtem 378,9 tisíc návštěvníků. Není se čemu divit. Trojice je oblíbeným turistickým cílem nejen pro Ostravany. Slezskoostravský hrad nacházející se pár kroků od centra města nabízí zábavu i odpočinek. Nejproslulejší festival Colours of Ostrava se koná právě v těchto originálních prostorách spolu s Shakespearovskými slavnostmi, Hradním hodokvasem, výstavou Betlémů a řadou dalších dnes již tradičních akcí.
Poté následuje Zoologická zahrada Ostrava s 328,6 tisíce, dále Dinopark Ostrava se 158 tisíci, Galerie výtvarného umění v Ostravě s 97,6 tisíce a pětici uzavírá Regionální muzeum Kopřivnice s 86,6 tisíce návštěvníků.
Signály o stavu návštěvnosti však v tomto roce naznačují, že ve statistikách pro příští rok by si turistické cíle v Moravskoslezském kraji mohly polepšit o několik stupínků. Zoo Ostrava již na konci srpna hlásí překročení návštěvnosti oproti roku minulému.

Více informací najdete zde.

NDM zahájilo sezónu velkolepě!

Zázrak v tichuTřetí ročník úspěšného happeningu k otevření divadelní sezóny ostravských divadel Jdeme za Vámi je úspěšně za námi. Byl zahájen také prodej společného předplatného ABEND, které nabízí mix inscenací Komorní scény Aréna, Divadla Petra Bezruče, Národního divadla moravskoslezského a Divadla loutek.
Národní divadlo moravskoslezské však tímto nekončí. Na akci s názvem Přijďte k nám pozvalo širokou veřejnost a otevřelo Divadlo Antonína Dvořáka od hlavy až k patě. V neděli 4. září 2011 v časech od 10 do 16.30 hodin připravilo Národní divadlo moravskoslezské netradiční prohlídky divadla s Červenou Karkulkou, návštěvníci se mohli osobně seznámit s šéfy uměleckých souborů, zkusit si některý z tisíců kostýmů. Pro ty nejmenší byly připraveny otevřené baletní lekce, ve kterých se mohli pod vedením primabaleríny naučit jeden či dva tanečky z populárního baletu Petra Iljiče Čapkovského Louskáček. Vstup na většinu akcí je byl kapacitně omezen. Detailní program najdete zde.
Celý den pak vyvrcholil slavnostním Galavečerem, v průběhu kterého všechny čtyři soubory – sólisté, herci, orchestry, sbory – předstali výběrové jednohubky právě začínající sezóny společně s vybranými hosty, se kterými se budete potkávat v sezóně 2011/2012.
Program slavnostního Galavečera k zahájení sezóny 2011/2012 najdete na zde.

www.ndm.cz

Nenechte si ujít festival Ostrava Kamera Oko

OKOJediný festival v České republice zaměřený na kameramanskou tvorbu a umělecký přinos kameramana v celku filmového díla. Jediný filmový festival v České republice s centrem mimo tradiční projekční sály: v industriálních prostorách, památkově chráněných emblematických místech klíčového průmyslového centra republiky a kulturního středobodu severní Moravy. V Ostravě od 23. září do 2. října 2011.
Diváci se letos mohou těšit na českou premiéru norské komedie Happy Happy oceněné na letošním festivalu Sundance, uhrančivou a vizuálně působivou novinku režiséra Pedro Almodóvara a jeho dvorního kameramana Josého Luise Alcaine Kůže, kterou nosím a existenciálně vyhrocený poslední film jednoho z nejznámějších současných maďarských režisérů Bély Tarra Turínský kůň, který je uváděn v distribuční předpremiéře.
Prvním známým českým snímkem letošního ročníku je čerstvá komedie režiséra Petra Marka Nic proti ničemu, kolem kterého se po prvním festivalovém uvedení na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech začínají rojit nebývalé nadšené výroky „…jako kdyby Godard natočil jeden díl seriálu Kancl…“ nebo „…nejlepší česká komedie v nepejorativním smyslu české komedie“. Nic proti ničemu, snímek, ve kterém hraje celá řada ostravských herců, členů Láhor/soundsystemu a dlouholetých spolupracovníků Petra Marka, bude uveden v sobotu 24. září v rámci festivalových Filmových dnů v Dole Hlubina a v pátek 30. září v Minikině.
Festival je realizován s finanční podporou Ministerstva kultury ČR a Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj kinematografie. Pod záštitou Asociace českých kameramanů, Německé kameramanské společnosti a Evropské kameramanské federace IMAGO. Partner mezinárodních filmových festivalů Era Nowe Horyzonty, goEast Wiesbaden, Cinefest Miskolc a Early Melons Bratislava.
www.filmfestivalostrava.com

V kůži Jamese Bonda! Zvládnete přelstít senzory, najít skryté kamery?

top secretOd 15. července 2011 se můžete v ostravském Avion Shopping Parku vytrénovat v dobrého špiona. Probíhá zde totiž výstava TOP SECRET!
Najít skryté kamery, odposlechnout tajné konverzace, odemknout zámek od bezpečnostního trezoru, pokusit se schovat kamerám nebo přelstít senzory, vstoupit do vysoce zabezpečené oblasti, která je pod stálým dohledem, rozluštit šifru nebo naopak zakódovat různé dokumenty, hrát si na někoho jiného a vidět přetvářku ostatních.
Populární interaktivní expozice TOP SECRET, která neformální a velice hravou formou seznámí návštěvníky Ostravy s novými pohledy na kriminalistické a špionážní metody, jako je např. daktyloskopie, balistika či kryptologie. Evropskou expozici tohoto typu uvítá Moravskoslezský kraj vůbec poprvé, v ČR byla dosud k vidění pouze v plzeňském Techmania Science Center, které ji do Ostravy přináší.
TOP SECRET je putovní expozice vyvinutá ve spolupráci evropských science center Technopolis a Experimentarium. Desítky interaktivních exponátů neotřelou formou představují kriminalistické a špionážní metody, jako je daktyloskopie, balistika, forenzika, ale i kódování dokumentů apod. Téma výstavy „Top Secret“ – „Přísně tajné“ je využito jako jednotící médium, které spojuje exponáty zahrnující mnoho různých témat od jednoduchých kódovacích technik až po high-tech zařízení.
„TOP SECRET je dosud úspěšnější expozice, která se u nás v Techmanii představila“, komentuje provozní manažer science centra Libor Hájek, který také dodává, že během uplynulých 20 měsíců prošlo v Plzni výstavou více než 100 000 zájemců o vědu a techniku. „Věříme, že v Ostravě se bude těšit ještě většímu zájmu“, shrnuje Hájek.
„Pro prezentaci v Ostravě jsme expozici doplnili detailním modelem Dolní oblasti Vítkovic, a to v gigantickém provedení 15 x 3 metry“, komentuje Petr Koudela, ředitel zájmového sdružení právnických osob Dolní oblasti Vítkovice, ve spolupráci s nímž se výstava TOP SECRET realizuje. Výstava potrvá do konce října 2011. Otevírací doba výstavy je denně od 10 hodin do 20 hodin.

Více informací nalezdete zde.

Minikino – přátelsky a digitálně

logo MinikinoNejmenší ostravské kino má za sebou digitalizaci. Nejmodernější projekční technologie umožňují promítat v nejvyšším rozlišení. Kvalita zvuku i obrazu se v Minikině rovná absolutní špičce.
Před několika dny do Minikina dorazila zásilka plná brýlí pro 3D projekce. „Promítání ve 3D využijeme především u dětských filmů, už v říjnovém programu najdou rodiče pestrou nabídku dětských představení“, říká vedoucí kina Jarmila Kučerová.
Program Minikina se sestavuje s dvouměsíčním předstihem, diváci si tak digitalizované projekce naplno užijí až v říjnu, přesto se už v zářijovém programu objeví dva první filmy v digitální podobě. Hned 1. září diváci zhlédli hudební komedii Zvuk hluku bojující proti tichu, nudnému střednímu proudu a hudebnímu snobství. Všem milovníkům španělského režiséra Pedro Almodóvara pak program kina přináší jeho zatím poslední snímek Kůže, kterou nosím (16.- 18. 9. 2011), ve kterém v roli úspěšného plastického chirurga, jenž v touze po pomstě neváhá jít až za hranici etiky a morálky, exceluje Antonio Banderas. Oba filmy budou promítnuty v rozlišení 2D. V programu kina zůstávají i nadále oblíbené cykly jako jsou Filmový klub a Kino Nočne. Těšit se tak můžeme na dokumenty i celovečerní filmy, které byste v programech jiných kin hledali jen těžce. Minikino je také jediným kinem ve městě, kde si filmy mohou vybrat sami diváci. Prostřednictvím tzv. „filmjukeboxu“ mohou diváci jako obvykle vybírat z několika filmů s podobným tématem. Dramaturgie kina tentokrát vybrala k diváckému hlasování sedm filmů s tématikou 11. září a terorismu obecně.
Víc než tisícovka fanoušků se zúčastňuje diskuzí na facebooku kina a pravidelně spoluvytváří program, který kromě filmových projekcí často doplňují výstavy, koncerty, besedy a samozřejmě večírky. „Jediná možnost, jak si v současné době udržet diváky, je vytvořit maximálně přátelskou atmosféru a zapojit je do chodu kina tak, aby ho považovali za své, to je to, čím se liší kino od pouhého projekčního sálu“, dodává Kučerová.

www.minikino.cz.

Ostravská Zoo a Landek park hlásí rekordní návštěvnost!

Zoologická zahrada

RashmiV neděli 21. 8. 2011 před polednem prošel branou ostravské zoologické zahrady návštěvník s pořadovým číslem 363 944. Tím byla překonána rekordní návštěvnost roku 2008, kdy do zoo přišlo právě tolik lidí.
Rekordním návštěvníkem se stal Jakub Hireš, který do Ostravy přijel se svými rodiči ze Žiliny. Letošní rok tedy bude v novodobé historii zoo návštěvnicky zatím nejúspěšnější. Zoologická zahrada předpokládá v nejbližších dnech překonání hranice 400 000 návštěvníků. Co dalšího se v ostravské zoo děje v těchto dnech? Sloní samička Rashmi i její máma Johti jsou nyní k vidění i na legální graffiti ploše – odhlučňovacích stěnách v Ostravě-Nové Vsi na ulici 28. října. Pro ostravskou zoologickou zahradu malbu navrhli a zrealizovali mladí lidé z výtvarné skupiny SPRAYART34. Výroba malby zabrala třem lidem 16 hodin. Sprejová malba je součástí velké reklamní kampaně, která má za cíl upozornit na Rashmi – jediné české slůně. Rashmi je propagována i za hranicemi naší republiky, v příhraničních oblastech na Slovensku a v Polsku.

HrošíkKřtiny hrošího samečka. Kolem hrochů, erbovních zvířat ostravské zoologické zahrady, je v letošním roce poměrně rušno. Poté, co byl v březnu otevřen zrekonstruovaný pavilon a před pár týdny slavnostně odhalena unikátní kostra hrocha, se 30. srpna 2011 uskutečnily křtiny malého hrošího samečka. Hroší sameček se narodil 20. července 2010. Zajímavostí je, že se den a měsíc narození shoduje s jeho otcem, chovným samcem Honzou, jen je mezi nimi 43letý rozdíl. A aby toho nebylo málo, konají se shodou okolností křtiny malého samečka den před 34. narozeninami jeho matky, zkušené samice Katky.

www.zoo-ostrava.cz

Landek park

Historicky nejvyšší návštěvností se v letošním červenci může pochlubit Landek Park, místo spojující unikátní přírodní prostředí a pravěkou historii s největší hornickou expozicí v České republice. Areál za první prázdninový měsíc přilákal více než 13 tisíc návštěvníků. Celková návštěvnost od začátku roku tak přesáhla 73 tisíc lidí, do konce roku jich pak čeká více než 100 tisíc.
I po loňské změně vlastníka, kdy důlní společnost OKD prodala areál na Landeku strojírenskému holdingu Vítkovice, se zde stále udržuje významná tradice hornictví. Landek Park se na základě vzájemných dohod dostal do péče sdružení Dolní oblast Vítkovice, které navíc propojuje jeho aktivity s národními technickými památkami ve Vítkovicích i s popularizací vědy a techniky, která má vyvrcholit vybudováním Světa techniky v Dolní oblasti v roce 2014.
Lanek podzimAtraktivní novinky se proto chystají také pro Landek park. Podzemní expozice bývalého Dolu Anselm, nejstaršího černouhelného dolu v Ostravě, a největší expozice báňského záchranářství v Evropě s unikátními dýchacími přístroji firmy Drager (od roku 1893) brzy doplní iluze autentického důlního prostředí. Kromě toho už se také realizuje projekt nové naučné stezky, kterou v areálu Landek parku začal letos v červnu budovat Klub přátel hornického muzea v Ostravě (KPHMO). Tři původní a dnes již nevyhovující stezky se spojí do jediné, u níž vyrostou nová odpočívadla a informační tabule.
Na ty odvážnější na Landeku čekají nejrůznější outdoorové adrenalinové aktivity jako zábavný bungee running, speciální střelba z netradičních zbraní, oblíbený aquazorbing, adrenalinová pecka bumper ball či bláznivá trampolína. V areálu navíc nechybí možnost bohatého sportovního vyžití, k dispozici jsou čtyři tenisové kurty s umělým povrchem a krytou tenisovou halou, plocha na pétanque, beachvolejbal, víceúčelová sportovní hala či čtyřdráhový bowling.

www.landekpark.cz

Mezinárodní pěvecký festival V4fest v těchto dnech v Ostravě

V Ostravě se ve dnech 1. až 4. září 2011 probíhá již druhý ročník Mezinárodního pěveckého festivalu Visegrádské čtyřky nazvaný V4fest.
Festival pořádá Akademický pěvecký sbor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava a představí se na něm pěvecké sbory z Česka, Slovenska, Polska a Maďarska.
Novinkou letošního ročníku je, že každý účastnický sbor bude mít k sobě jeden místní sbor, který se na koncertech také představí. Celkem tedy posluchači shlédnou deset sborových těles na sedmi koncertech. Podle prezidenta festivalu Adama Soustružníka z Akademického pěveckého sboru VŠB-TU Ostrava bude repertoár velmi rozmanitý, protože každý sbor zazpívá tradiční lidové písně, skladby polyfonní i písně 20. a 21. století.
Vrcholem festivalu pak bude závěrečný koncert, který se uskuteční v neděli 4. září 2011 od 15 hodin v aule VŠB-TUO. Nejdříve se představí všechna tělesa samostatně, poté budou následovat společné skladby, které zazpívá všech pět pěveckých sborů dohromady. První festivalová vystoupení proběhnou v pátek 2. září 2011 ve Společenském domě v lázních Karviná-Darkov (19 hodin), v evangelickém kostele na Českobratrské ulici v Ostravě (17 hodin) a v modlitebně Církve bratrské v Ostravě-Mariánských Horách (17 hodin). Pokračovat budou v sobotu 3. září 2011 na kolonádě Sanatorií Klimkovice (15 hodin) a v kostele sv. Jiří v Brušperku (17 hodin). Závěrečný koncert v neděli 4. září 2011 se koná v aule VŠB-TUO od 15 hodin.

www.v4fest.cz

Z rychlých informací Českého statistického úřadu vyplývá...

logo RopV turistické oblasti OSTRAVSKO1 ve 2. čtvrtletí roku 2011 bylo uskutečněno 125 582 přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních (dále jen HUZ).

Téměř ze 2/3 nocují rezidenti a 52% přenocování zahraničních hostů v Moravskoslezském kraji se uskuteční právě v turistické oblasti Ostravsko (tj. 38 929 přenocování zahraničních hostů). Průměrná délka přenocování je pak 2,74 dní. Ze zahraničních hostů (podle státní příslušnosti) pak nejčastěji nocují hosté ze Slovenska (19,37%, tj. 3 221 hostů) následováni hosty z Německa (13,81%, tj. 2 309 hostů) a Polska (11%, tj. 1 823 hostů). Z nich nejdéle, tj. déle než 2 noci, zůstávají hosté z Německa, Hosté ze Slovenska a Polska nocují obvykle déle než jednu noc. Vývoj návštěvnosti turistických cílů Ostravska koresponduje s uplynulým ročním obdobím. Z dostupných údajů vyplývá výrazný nárůst návštěvnosti v ZOO a v Landek Parku. Branou ostravské zoologické zahrady v průběhu srpna prošel návštěvník s pořadovým číslem 363 944, čímž byla překonána rekordní návštěvnost roku 2008, kdy do zoo přišlo právě tolik lidí.

V Moravskoslezském kraji pokračuje i v uplynulém druhém čtvrtletí roku 2011 růst návštěvnosti, a to celkem o 9,5% oproti stejnému období roku 2010. Do HUZ v kraji přijelo celkem 144 218 hostů, z čehož 31 379 hostů bylo zahraničních. Hosté uskutečnili 424 242 přenocování, z čehož 74 547 bylo zahraničních. Ze zahraničních hostů v Moravskoslezském kraji (podle státní příslušnosti) pak nejčastěji nocují hosté ze Slovenska (5,43%, tj. 6 124 hostů) následováni hosty z Německa (4,07%, tj. 4 602 hostů) a Polska (3,68%, tj. 4 147 hostů). Z Ruska pak přijelo celkem 2 693 hostů a z Itálie 1492 hostů.
V celé České republice2 počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních dosáhl ve 2. čtvrtletí roku 2011 9,6 milionu, z čehož téměř 58% byli nerezidenti. Na příjezdech tzn. celkem 1,9 milionu zahraničních turistů (nerezidentů), což bylo o 13,5% více než ve stejném období předchozího roku. Tak vysoký meziroční nárůst zaznamenaly statistiky návštěvnosti naposledy v posledním čtvrtletí roku 2004, kdy počet zahraničních hostů vzrostl o 15%. Za rekordním růstem stojí především nárůst poptávky ruských a německých turistů. Z Ruska přijelo do ČR během druhého čtvrtletí 158 tisíc turistů, což bylo o 50,9% více než ve stejném období předchozího roku. Z Německa, které je pro český incoming největším trhem, přijelo ve druhém čtvrtletí, 395 tisíc turistů.
V Rusku je velkým trendem svatební a kongresový cestovní ruch a také aktivní dovolená. Do statistik druhého čtvrtletí se promítla také bezpečnostní situace v Egyptě a dalších severoafrických zemí. Kvůli ní řada ruských turistů nevyjela do svých oblíbených letovisek a dala přednost dovolené v Evropě. Růst návštěvnosti z asijských zemí naplňuje očekávání agentury Czechtourism i prognózy mezinárodních organizací.
Obecně se o České republice hovoří jako o „sázce na jistotu“, tedy blízké a bezpečné destinaci, s dobrým poměrem cena - kvalita a zároveň s velkým kulturním a historickým bohatstvím.“

[1] Turistická oblast Ostravsko se dle metodiky CzT rozkládá na území okresů Ostrava-město, Klimkovice, Vřesina, Čavisov, Dolní Lhota, Horní Lhota, Velká Polom.

[2] http://www.czso.cz/csu/csu.nsf/informace/ccru080511.doc