Únor 2015

Newsletter Cestování - únor 2015

 

Fotoohlédnutí za událostmi minulého měsíce

 

Z Ostravy do Düsseldorfu

LetištěProvoz na lince mezi Ostravou a Düsseldorfem zahájí od letošního března České aerolinie. Spoje budou provozovány třikrát týdně letadly ATR 72 s krátkým mezipřistáním v Praze. Cena zpáteční letenky bude začínat na 6760 Kč včetně všech poplatků. Kromě nových spojů do Düsseldorfu otevřou České aerolinie na Letišti Leoše Janáčka Ostrava kancelář pro vystavování letenek a další služby.

Linka mezi Ostravou a Düsseldorfem bude operována třikrát týdně (v úterý, čtvrtek a pátek ráno ve směru do Düsseldorfu a ve středu, pátek a neděli večer opačným směrem) letadly ATR 72 s krátkým, 25 minutovým mezipřistáním v Praze, které poslouží pouze k nástupu nových cestujících či výstupu těch, kteří zde svoji cestu končí. Díky lince Ostrava – Praha – Düsseldorf mohou České aerolinie nově nabídnout pohodlné a rychlé spojení do metropole Severního Porýní-Vestfálska bez nutnosti jakéhokoliv přestupování. Klienti i jejich zavazadla začínající cestu v Ostravě budou na začátku cesty odbaveni až do cílové destinace bez vystupování z letadla během mezipřistání v Praze. Totéž platí i na zpáteční cestě.

Od loňského ledna posílily České aerolinie také letecké spojení mezi Ostravou a Prahou a díky novému letovému řádu více propojily Ostravu s dalšími linkami, které společnost a její partneři vypravují z Prahy. Díky tomu mohou České aerolinie nabízet klientům v regionu severní Moravy a Slezska návazné spoje z Prahy až do 40 destinací.

www.airport-ostrava.cz/cz/page-aktuality/article-458-csa-zahajuji-pravidelny-provoz-z-ostravy-do-dusseldorfu/

 

Severská zima

SeverNa mrazivé příběhy z ledových plání či skandinávských metropolí již popáté zve zimní festival severské kinematografie, pořádaný Severským filmovým klubem. Festival zavítá do dvanácti českých a moravských měst a nabídne celkem 30 filmů z 6 severských zemí – 7 švédských, 4 finské, 7 norských, 6 dánských, 2 islandské a 4 grónské. Uvedeny budou jak filmy nové, tak méně známé snímky staršího data výroby.  Nabídka bude pestrá i žánrově – od komedií, přes dramatické a dokumentární snímky až po detektivní příběhy a jeden horor. Festival bude slavnostně zahájen 16. února českou premiérou norského filmu Proti přírodě.

Novinkou letošního ročníku je tzv. Grónská sekce. Nelehký život Gróňanů, opředený nejrůznějšími mýty, divákům přiblíží hned několik filmů. Festival je jako jediný v Čechách plně přizpůsobený neslyšícím divákům. Všechny filmy jsou již tradičně opatřeny barevně upravenými titulky, doplněnými o informace o hlucích a všech dějích, které jsou mimo záběr. Zahájení festivalu bude tlumočeno do znakového jazyka, zajištěn je také simultánní přepis.

Festival pořádá občanské sdružení Severský filmový klub za podpory Severského kulturního fondu se sídlem v Kodani, Ministerstva kultury, hlavního města Prahy a ambasád severských států.

V Ostravě jej můžete navštívit v termínu 16. - 22. února v Minikinu Kavárna.

www.sfklub.cz

 

Fantastická hudební show v Planetáriu Ostrava

PlanetáriumJedno z nejlepších současných světových představení exkluzivně v Ostravě! Je určeno pro speciální projekci ve sférickém kině, při které se děj odehrává všude kolem diváka. Každodenní shon a spěch nedovoluje zastavit se a odpočinout si. Všechno chceme mít perfektní a lepší než ostatní. Pokud chcete tento vyčerpávající styl života aspoň na chvíli změnit, vydejte se na cestu fantastickými hudebními a obrazovými světy Lichtmondu, smyslného vesmíru plného světla a hudby. Ponoříte se do virtuálních krajin sestávajících ze zvuků, obrazů a hlasů, které vás okouzlí svou krásou a čistotou a kde zažijete nedotčený svět plný sluncí, hvězd a fantastických bytostí. Jedinečný zážitek umocňuje prostorový zvuk podmanivé hudby Alana Parsonse a skvělých vokálů I Muvrini.

Planetárium Ostrava představení uvádí jako první v České republice.

www.planetariumostrava.cz

 

Expediční kamera zavítá do Ostravy

ExpediceŠestý ročník největšího outdoorového a cestovatelského festivalu se uskuteční  ve více než 200 českých a slovenských městech. Filmový festival EXPEDIČNÍ KAMERA je celovečerní promítání filmů o dobrodružství, divoké přírodě, poznávání nového, o extrémních zážitcích i sportech. Filmy vybírá festivalová porota z vítězných snímků různých mezinárodních filmových festivalů i domácí produkce. Každý rok jsou tedy nabízeny ty nejlepší snímky uplynulé sezóny. 

Filmový festival o dobrodružství, divoké přírodě, poznávání nového, o extrémních zážitcích i sportech bude v Ostravě k vidění 25. února v Kulturním domě K-TRIO.

www.hedvabnastezka.cz/expedicni-kamera/o-festivalu/

 

Masopust Ostrava

MasopustJiž VII. Masopust Ostrava se podle tradice uskuteční v úterý před Popeleční středou, to je 17. února, na Masarykově náměstí a v přilehlých ulicích Moravské Ostravy.   

Maškarnímu průvodu bude předcházet slavnostní udělení masopustního práva z rukou starostky městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Kromě tradičních masek, folklorních souborů a dechové kapely se v něm objeví antičtí bohové s družinou a doprovodnou hrou na saxofon, neboť letošní téma masopustu je "Pod antickou oblohou aneb Veselme se s Bakchem i Dionýsem". 

Program na jevišti na Masarykově náměstí začne v 15 hodin. Představí se dětské folklorní soubory, herci, muzikanti. Po průvodu bude následovat loučení s masopustem, v němž bude k vidění mimo jiné tradiční Zabíjení kozla a Pochovávání basy. Novinkou letošního ročníku je masopustní jarmark na Masarykově náměstí, zabijačku, slané i sladké pochutiny, lahodné pití a nejrůznější řemeslné výrobky bude možno zakoupit ve stáncích do večerních hodin.  

Ostravské muzeum akci pořádá za finanční podpory městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz a ve spolupráci s Centrem kultury a vzdělávání Moravská Ostrava. 

www.masopustostrava.cz

 

Projekty Galerie výtvarného umění zhlédlo téměř 97 000 návštěvníků

Loňská výstavní sezóna v Galerii výtvarného umění v Ostravě byla úspěšná. Výstavní projekty a doprovodné programy realizované v Ostravě i mimo ni navštívilo téměř 97 000 zájemců o výtvarné umění.
Galerie výtvarného umění v Ostravě v loňském roce připravila výstavy a doprovodné programy, které celkem navštívilo 96 944 lidí. Galerie zorganizovala celkem 32 výstav, z toho 14 se uskutečnilo v Domě umění v Ostravě. Krajská galerie dále realizovala 122 doprovodných programů, které zhlédlo 6 892 návštěvníků, a 429 vzdělávacích programů, kterých se zúčastnilo 6 256 dětí. 
Návštěvnost galerie zásadním způsobem ovlivnila výstava Zářivý krystal / Bohumil Kubišta a české umění / 1905–2013, kterou zhlédlo téměř 23 000 návštěvníků. Jen vernisáže se zúčastnilo rekordních 1005 zájemců o výtvarné umění. Nadprůměrný ohlas měly rovněž expozice Cake and Lemon Eaters / Viktor Pivovarov and Ged Quinn, Petr Pastrňák / Vítr vlní tichý les a František Bílek / Poutník v bezčasí. Průměrná návštěvnost výstav prezentovaných v Domě umění v roce 2014 byla 3 300 lidí.
Loňská návštěvnost tak opět potvrdila kvalitu výstavního trendu a také, že kombinace současných i tradičních výstavních projektů je cesta správným směrem.

www.gvuo.cz

 

Nejlepší rok pro ostravskou zoo

ZOO1Do ostravské zoologické zahrady vloni přišel rekordní počet návštěvníků, a to 540 518. Poprvé tak byla v novodobé historii zoo překročena hranice půl milionu návštěvníků.

Návštěvnost neovlivnilo jenom příznivé počasí v průběhu roku. Důvodem velkého zájmu návštěvníků je i skutečnost, že se za posledních deset let díky významným investicím zřizovatele a majitele zahrady, statutárního města Ostravy, i dotací z Evropské unie a dalších zdrojů podařilo v zoo postavit a otevřít řadu nových expozic, případně zásadně zrekonstruovat ty starší.

Podle žebříčku, který zveřejňuje agentura CzechTourism, patří zoo Ostrava už tradičně do první desítky nejnavštěvovanějších turistických cílů v zemi.

V loňském roce se podařilo v zahradě odchovat 650 mláďat u 101 druhů chovaných zvířat. Patří k nim například mláďata nejmenší kočky světa - kočky cejlonské, mláďata jednoho z nejohroženějších prasat světa - prasete visajánského nebo v pořadí již třetí slůně. Odchoval se i rekordní počet plameňáků, jejichž hejno tak v Ostravě tvoří už přes 50 jedinců. Za ojedinělý považuje zoo také v Česku první odchov žralůčka okatého.

Zoo se bezplatným poskytnutím odchovaných mláďat tradičně zapojila i do několika projektů podporujících populace divoce žijících zvířat ve volné přírodě. Bylo to 12 mláďat sýčka obecného, 30 mláďat sovy pálené a dvě mláďata orlosupa bradatého. Nově se zapojila do záchranného projektu návratu puštíka bělavého do Rakouska.

Ostravská zoologická zahrada má třiašedesátiletou historii. Od jejího založení prošlo jejími branami zhruba 19,5 milionu návštěvníků.

www.zoo-ostrava.cz

 

Pěší turistika také v zimě

ProchMěsto Ostrava připravilo koncept pěších stezek, které umožňují turistům i ostravským obyvatelům všech věkových skupin spojit přirozený pohyb s poznáváním přírodních, architektonických i ostatních turistických zajímavostí města. Ve spolupráci s Klubem českých turistů město vydalo materiál obsahující tipy po vybraných městských částech. Naleznete v něm celkem sedm okruhů sedmi městskými obvody.

www.ostrava.cz/cs/turista/aktivni-vyziti/ostravske-prochazky/ostravske-prochazky