Únor 2014

Newsletter Cestování - únor 2014

 

Fotoohlédnutí za událostmi minulého měsíce

 

 

Dürer v Ostravském muzeu

DurerOstravské muzeum hostí do konce února výběr z grafického díla Albrechta Dürera a jeho renesančních a pozdně gotických vrstevníků ze sbírek Východoslovenského muzea, které nedávno oslavilo 140 let od svého vzniku.

Exponáty pocházejí z odkazu Imricha Henszelmanna, milovníka a znalce starého umění, který se v 19. století podílel na založení košického muzea. Grafiky, originály i pozdější tisky z původních autorských matric většinou nakupoval během svých pobytů v Německu.

Nejzajímavější je kolekce dřevořezů a mědirytin Albrechta Dürera, včetně proslulého vyobrazení nosorožce, které se pro řadu Evropanů stalo objevem zvířete, o němž se díky jedinému rohu domnívali, že jde o bájného jednorožce. Zastoupeny jsou i práce Martina Schongauera a Lucase Cranacha a tzv. malých mistrů pohybujících se ve stínu Dürera.

www.ostrmuz.cz

 

Aula GONG v GreenTec Awards 2014

GongMultifunkční aula GONG v Dolní oblasti Vítkovice se uchází o další titul, který nyní může získat v rámci udělování cen GreenTec Awards.

Jedná se o udílení cen projektům, které přispívají ke zlepšení kvality života v městském prostoru (Europe’s largest Environmental and Business Prize).

Slavnostní předání cen za přítomnosti mnoha významných hostů se uskuteční v souvislosti s konáním největšího světového veletrhu zaměřeného na environmentální technologie IFAT v německém Mnichově. Udílení cen proběhne 4. května 2014.

Hlasovat pro GONG můžete online do 13. února 2014 na adrese:

www.intelligent-urbanization.com/en/concept-partners/online-voting/

 

Intimní interakce v Galerii města Ostravy

Galerie Výstava nazvaná Intimní interakce, kterou Galerie města Ostravy zahájila v lednu, představí na 16 autorů nebo autorských dvojic. Výstava chce představit zobrazení různých poloh intimní komunikace a vztahů lidských bytostí.

Představí umělce různých generací, kteří se zabývají vztahem mezi lidmi, jejím smyslem tak bude vyzdvihnout intimní komunikaci jako součást lidské přirozenosti. Například na vztazích partnerů, rodičů, přátel, nebo naopak poukáže na nemožnost intimních vazeb.

Tato expozice bude zaměřena multimediálně a diváci uvidí kromě klasických statických exponátů také pohyblivé, například videoinstalace.

Výstavu budete moci zhlédnout do dubna 2014 a vstupné je bezplatné.

www.galeriemestaostravy.cz

 

CraftCon 2014 - setkání příznivců hry Minecraft

CraftHistoricky první setkání hvězd, hráčů, odborníků a nadšenců světově nejrozšířenější počítačové hry Minecraft se bude konat 7. – 9. února v Ostravě.

Ostravský CraftCon - ojedinělé setkání příznivců hry Minecraft v Ostravě, na kterém budou k vidění poslední novinky z Minecraft scény, herní postupy a návody. Na workshopech se návštěvníci naučí jak si např. založit vlastní herní server, jak si na něm vybudovat stavby, nebo jak se o hráče starat. K dispozici bude také PC herna s výkonnými počítači pro hraní různých PC her. Součástí programu je i setkání s významnými českými Let'splayery2 a Youtubery3. Na jejich přednáškách se návštěvnící dozví triky z natáčení a tipy na to jak se stát kvalitním Youtuberem. 

Ostravský CraftCon v neposlední řadě také nabízí setkání nadšenců League of Legends a fanoušků seriálu Dr. Who. Je to největší herní událost roku v moravskoslezském kraji. 

Volba Ostravy není náhodná. Toto multižánrové město je jedním z nejpozoruhodnějších v České republice, kde se prolíná historie se současností. Od bludných balvanů z doby ledové po setkání Minecraftových nadšenců, fenoménu dnešní doby. S Minecraftem, začínají děti od prvních tříd, bez rozdílu pohlaví a provází je často až do dospělosti.

Místem konání budou prostory společenského sálu a přísálí Kulturního domu města Ostravy.

http://craftcon.cz/info

 

Zahraniční filmaři natáčeli v Ostravě

FilmRegionální filmová kancelář FILM OSTRAVA!!! ve městě přivítala další filmovou produkci. První únorový víkend v Ostravě natáčel štáb Makido Film z německého Výmaru.

Dokumentární film mapuje příběh Sama Smilovice, židovského vězně pocházejícího z Československa. Dcera Sama Smilovice Fern Smiley, dnes žijící v kanadském Torontu, se rozhodla zjistit okolnosti záchrany svého otce a uctít památku jeho zachránce. Ve spolupráci s ostravským Rotary klubem se týmu podařilo vypátrat vnuka Františka Palkovského, Libora Palkovského, který dodnes v Ostravě žije.

K prvnímu setkání Fern Smiley a vnuka Františka Palkovského došlo právě v Ostravě. Natáčení odstartovalo v jednom z ostravských hotelů, kde se tým setkal také se zástupci ostravského Rotary klubu. Pak už se filmaři přesunuli do ostravských Michálkovic, kde František Palkovský po válce žil. Ve filmu se tak objeví záběry z prostředí ostravských Michálkovic, kde měl František Palkovský vlastní obchod a kde je také pochován, a další zajímavá místa z Ostravy a jejího okolí.

Výsledkem natáčení bude dokumentární film vysílaný na známé německé stanici MDR (Mitteldeutscher Rundfunk), který se stane součástí cyklu dokumentárních filmů „Po stopách předků“.

www.filmostrava.cz

 

Představujeme osobnost

Rubrika věnovaná významným osobnostem, jejich dílům, odkazům, vizím…   V únoru bychom Vám rádi představili sólistku operety Národního divadla moravskoslezského Martinu Šnytovou, která je mezi nominovanými na Cenu Thálie 2013. 

 

Soutěžte s námi o publikaci Průvodce Ostravou!!!

Dejte nám tip na netradiční ostravskou osobnost a my Vás odměníme Průvodcem Ostravou!!!

Své tipy posílejte na email: shrbacova@ostrava.cz

 

Martina Šnytová

SnytovaRodačka z Čeladné absolvovala obor sólový zpěv na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, poté pokračovala v magisterském studiu na Fakultě umění Ostravské univerzity.
V roce 2007 se stala finalistkou Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech a získala Cenu Jarmily Novotné.

V Národním divadle moravskoslezském hostuje od roku 2003, angažmá v operetním souboru získala v roce 2007, o rok později se stala jeho sólistkou. Ve zdejším souboru nastudovala už téměř dvě desítky hlavních rolí. Mezi její nejnovější role patří Alena v Noci na Karlštejně, Nastěnka v pohádkovém muzikálu Mrazík, Adéla v Sázkách z lásky (Guys & Dolls) nebo Káča v muzikálu Divotvorný hrnec, za niž získala širší nominaci na Cenu Thálie 2011. Za svůj jevištní výkon v roli Heleny Zarembové v operetě Polská krev byla v úzké nominaci na Cenu Thálie 2012. Zatím naposledy se na jevišti NDM představila jako komtesa Stázi v operetě Čardášová princezna a v původním českém muzikálu Fantom Londýna v hlavní ženské roli Evelyn.
Spolupracuje i s operním souborem NDM  a hostuje také v Moravském divadle Olomouc.

Martina Šnytová je přes své mládí stálou oporou souboru operety a muzikálu Národního divadla moravskoslezského Ostrava. Je doma stejně tak v muzikálovém i operetním žánru, což potvrzuje suverénními pěveckými výkony na obou pólech interpretace. Výrazné hlasové dispozice se navíc snoubí s přirozeným hereckým projevem.

 

Ostrava má pět nominací na Cenu Thálie 2013

TháliePět nominací na prestižní ceny Thálie za rok 2013 má moravskoslezská metropole. Čtyři patří Národnímu divadlu moravskoslezskému a jedna Divadlu Petra Bezruče.

Mezi nominovanými jsou dva členové souboru operety/muzikálu NDM – Martina Šnytová za hlavní roli v Offenbachově operetě Krásná Helena a Aleš Briscein za roli Parida ve stejné inscenaci a dvě operní pěvkyně – Jana Šrejma Kačírková za titulní roli v opeře Anna Bolena a Maida Hundeling za roli Elsy v opeře Lohengrin. Tereza Vilišová pak za inscenaci Můj romantický příběh Divadla Petra Bezruče.

Martina Šnytová získala letošní nominaci za titulní roli Heleny v inscenaci Offenbachovy operety Krásná Helena s přihlédnutím k výkonu v roli Evelyn v muzikálu Fantom Londýna. Vedle Martiny Šnytové září v  Offenbachově operetě Krásná Helena také Aleš Briscein, který získal nominaci za skvělou hereckou kreaci, jež nepostrádá řadu drobných hereckých detailů i vysoké pěvecké umění v operetním žánru. Jeho roli nechybí ani celkový osobnostní nadhled a vtip.

Z operní nominace se může těšit Jana Šrejma Kačírková za hlavní roli v opeře Anna Bolena. Nominaci doplňuje Maida Hundeling, která je nominována za ztvárnění Elsy ve Wagnerově Lohengrinovi.

Na Thálie za loňský rok bylo nominováno 24 umělců. Laureáty vyhlásí Herecká asociace 29. března v Národním divadle.

www.ndm.cz, www.bezruci.cz

 

Janáčkův máj zveřejnil program letošního ročníku 

JMXXXIX. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj bude zahájen koncertem Hanvald Christian Ihle & Janáčkovy filharmonie Ostrava 22. května 2014 v Multifunkční aule Gong.

Vstupenky na dvacet festivalových koncertů, které se budou konat od 22.května do 11. června v Ostravě, Opavě, Kravařích, Ludgeřovicích a v Hradci nad Moravicí, můžete zakoupit například ve všech pobočkách Ostravského informačního servisu, na Letišti Leoše Janáčka v Mošnově, či v městských informačních centrech.

www.janackuvmaj.cz/cs/program

 

 

Ostrava na veletrzích cestovního ruchu 2014

V lednu a únoru se město Ostrava prezentuje na třech významných veletrzích cestovního ruchu. V České republice jde o veletrhy Regiontour v Brně a Holiday World v Praze, v zahraničí pak veletrh ITF Slovakiatour v Bratislavě. V březnu se poté zúčastní veletrhu Dovolená a region v Ostravě.

Návštěvníkům veletrhů jsou prezentovány významné turistické atraktivity města, hlavně technické památky, kulturní i sportovní akce a jiné zajímavosti. K dispozici je řada prezentačních materiálů o turistických atraktivitách, dopravě a ubytování, informačních katalogů, map a dalších materiálů.

 

Tipy na pěší turistiku také v zimě 

ProcházkyMěsto Ostrava připravilo koncept pěších stezek, které umožňují turistům i ostravským obyvatelům všech věkových skupin spojit přirozený pohyb s poznáváním přírodních, architektonických i ostatních turistických zajímavostí města. Ve spolupráci s Klubem českých turistů město vydalo materiál obsahující nové tipy po vybraných městských částech.

Současně byla také uvedena do užívání stezka vedoucí městským obvodem Plesná s názvem „Okruh Plesnou“ v délce 7 km.

www.ostrava.cz/cs/turista/aktivni-vyziti/ostravske-prochazky/ostravske-prochazky