Únor 2013

Newsletter Cestování - únor 2013

 

Fotoohlédnutí za událostmi minulého měsíce

 

Ostrava opět nabídne FedCup

Také letos, tentokrát hned v prvním kole, se český fedcupový tým představí na ostravské půdě, kde obhájkyně prvenství FedCupzměří síly s reprezentací Austrálie. První kolo světové skupiny FedCupu se v ostravské ČEZ Aréně odehraje 9. a 10. února.

Vloni poprvé si české tenistky vyzkoušely pohostinnost ostravské ČEZ Arény. A pochvalovaly si zázemí, početné bouřlivé publikum - i výsledek, vždyť v semifinále týmové soutěže porazily Itálii suverénně 4:1.

Volba tenisové Ostravy byla celkem jasná. Pro Ostravu rozhodl i velmi vstřícný přístup města a Moravskoslezského kraje, řekl Miroslav Černošek, majitel pořádající agentury Česká sportovní.

www.arena-vitkovice.cz/cez-arena/plan-akci/

 

 

Unikátní projekt Wagner Ostrava 2013

WagnerCelý svět si letos připomíná 200. výročí narození a zároveň 130. výročí úmrtí výjimečné osobnosti Richarda Wagnera (1813–1883). Národní divadlo moravskoslezské, Janáčkův máj, Janáčkova filharmonie, Antikvariát a klub Fiducia připraví v průběhu celého roku výjimečný wagnerovský program.

Národní divadlo moravskoslezské při této příležitosti realizuje unikátní projekt, jehož součástí bude kromě řady dalších akcí také uvedení Wagnerovy opery Lohengrin.

Lohengrin se do Ostravy vrací přesně po třiceti letech a zazní ve skvělém pěveckém obsazení – titulní roli ztvární v alternaci dva přední čeští tenoristé Tomáš Černý a Aleš Briscein, v této roli se poprvé v České republice představí také anglický operní pěvec Peter Wedd. Roli Elsy z Brabantu vytvoří německá sopranistka Maida Hundeling v alternaci s přední sólistkou opery NDM Evou Dřízgovou-Jirušovou. Ortrudu bude zpívat první dáma české opery Eva Urbanová, která právě s touto rolí debutovala před několika lety na scéně Metropolitní opery v New Yorku.

Z tipů na únorový měsíc uvádíme například:

Robert Jindra & LOHENGRIN
Hudebně-dramaturgická sonda do připravovaného díla Lohengrin v podání hudebního ředitele Roberta Jindry.

Richard Wagner a ženy - Jak důležitou roli hrály ženy v životě Richarda Wagnera? Jaký vliv měly na jeho hudbu?

Přesný program naleznete zde: www.ndm.cz/cz/stranka/138-wagner-ostrava-2013.html

 

 

Masopust na Slezskoostravském hradě

MasopustAreál Slezskoostravského hradu ožije 16. února lidovými obyčeji, masopustním rejem, písničkami a zavoní zabijačkovými lahůdkami.

Návštěvníci se mohou těšit na hradní zabijačku a o zábavu se postará rej masopustních masek, ukázky lidových zvyků a soutěže, ve kterých můžete vyhrát třeba jelito či jitrnici.

Každý, kdo přijde v masopustní masce, má vstup zdarma a může se zúčastnit soutěže o nejkrásnější masku.

www.cerna-louka.cz

 

 

 

Irský hudební festival

Ostrava bude v březnu už podeváté hostit Irský kulturní festival. Na několika místech města se lidé budou moci seznámit sIrsko irskou hudbou, gastronomií a tancem, nově také s irskou literaturou a filmem.

Festival se uskuteční od 18. do 24. března a akce jako každoročně vyvrcholí megakoncertem v Bonver Aréně.

Hudební sekce představí celkem pět hudebních uskupení, tři přímo z Irska a dvě české kapely produkující irskou hudbu. Hlavní hvězdou megakoncertu, který je vyvrcholením festivalu, bude podle pořadatelů kapela The Wolf Tones. Mezi nejslavnější skladby této skupiny patří píseň Celtic Symphony z roku 1987. Byla napsána k 100. výročí založení fotbalového klubu Celtic. Píseň byla převzata mnoha skupinami po celém světě.

Na chystaném koncertu se představí také kapela The Presidents, která už na festivalu sklidila velký úspěch a lidé si její vystoupení přáli znovu.

Vystoupí i dvě česká uskupení, a to skupina Rí Ra, která spojuje irskou tradiční hudbu a instrumentální skladby lehce okořeněné funky a jazzem. Další kapelou bude Vintage Wine spojující keltský folklor s rockem do směsi, kterou její členové nazývají trash-folk.

Na letošním ročníku dostanou zájemci mnohem větší prostor na seznámení s kulturou ostrovního státu. Kromě hudby, tance a gastronomie totiž Irský festival nabídne nově i filmovou a literární část.

www.irishculturalfestival.com

 

Představujeme ostravskou osobnost

Rubrika věnovaná významným ostravským osobnostem, jejich dílům, odkazům, vizím…

V měsíci únoru bychom Vám rádi představili sportovce Jana Veselého, který je mezi nominovanými na nejlepšího moravskoslezského sportovce za rok 2012.

 

Soutěžte s námi o publikaci Průvodce Ostravou!!!

Dejte nám tip na netradiční ostravskou osobnost a my Vás odměníme Průvodcem Ostravou!!!

Své tipy posílejte na email: shrbacova@ostrava.cz

 

Jan Veselý

BasketPatří mezi nejlepší české basketbalisty současnosti. S basketbalem začínal ve 12 letech v Příboře, odkud přešel do Snaksu Ostrava. Po úspěšném účinkování na ME v roce 2006 přestoupil Jan Veselý do Slovanu Ljubljana, ve které se setkal s trenérem Mirsadem Alilovičem. Na začátku to pro něj nebylo jednoduché. Překonával jazykovou bariéru, odloučení od rodiny a přátel a v mnohém mu právě pomohl trenér Alilovič. Jeho talent neunikl pozornosti trenéra Partizanu Bělehrad Duška Vujoševiče. Ten jej přivedl v roce 2008 do svého klubu a naplno začal rozvíjet jeho talent. Zpočátku sice Jan Veselý moc šancí nedostával, nicméně díky zraněnému spoluhráči dostal první svou velkou šanci v utkání proti CSKA Moskva. Svůj úkol tehdy zvládnul na jedničku a stal se stabilním členem základní pětky Partizanu až do konce svého angažmá v roce 2011. Za rok 2010 byl Jan Veselý zvolen nejlepším hráčem Evropy do 21 let. Je nejlepším českým basketbalistou současnosti. Jako třetí z Čechů působí v NBA, nyní je druhou sezonu ve Washingtonu Wizards, který ho v roce 2011 získal coby šestku draftu.

A několik údajů pro zajímavost:

Znamení: Býk
Výška:      211 cm
Váha:       109 kg
Velikost nohy:  51

 

 

Nové značení pro turisty v Ostravě

Téměř tři stovky orientačních hnědobílých naváděcích značek se objevilo v ulicích města a okolí v rámci systémuZnačení jednotného dopravního značení kulturních a turistických cílů. Jedná se konkrétně o 244 značek pro motoristy a 48 značek pro pěší, které zlepší informovanost turistů a návštěvníků a navedou je ke kulturním a turistickým cílům. Při zpracování projektové dokumentace byla podkladem platná legislativa a Metodický pokyn Ministerstva dopravy.

Pro motoristy bylo na základě zpracované analýzy provedeno trasování a doplněno značení k zoo, Slezskoostravskému hradu, Vyhlídkové věži Nové radnice, Ostravskému muzeu, Hvězdárně a planetáriu, Hasičskému muzeu, Geologickému pavilonu, Dolní oblasti Vítkovice, zámku Vítkovice, Landek Parku a Pivovarskému muzeu.

V rámci systému pro pěší byly osazeny značky Městské památkové zóny (dále jen MPZ) Moravská Ostrava, MPZ Ostrava-Přívoz, MPZ Ostrava-Poruba, MPZ Vítkovice, dále i značení navádějící chodce-návštěvníky k Slezskoostravskému hradu, Vyhlídkové věži Nové radnice, Ostravskému muzeu, Hasičskému muzeu, Geologickému pavilonu, Dolní oblasti Vítkovice, zámku Vítkovice, Muzeu citer, Pivovarskému muzeu a Památníku a mauzoleu Rudé armády.

Kulturní a turistické značení město Ostrava realizovalo v rámci projektu Akční plán 2012 marketingové strategie rozvoje cestovního ruchu turistické oblasti Ostravsko, spolufinancovaného z Regionálního operačního programu, oblasti podpory 2.2 Rozvoj cestovního ruchu, dílčí oblast podpory 2.2.4 Organizace a kooperace v cestovním ruchu.

Baner

 

 

Sportovec roku Moravskoslezského kraje 2012

SportovecVítězové této prestižní ankety budou vyhlášeni na galavečeru 28. února 2013 v aule Vysoké školy báňské -Technické univerzity v Ostravě. Do výběru, který připravili zástupci Moravskoslezské krajské organizace ČSTV, krajského úřadu, Sokola a médií se dostalo devět sportovců: atleti Denisa Rosolová, Jakub Holuša a Pavel Maslák, tenisté Petra Kvitová a Radek Štěpánek, basketbalista Jan Veselý, hokejisté Roman Polák a Martin Růžička a beachvolejbalista Přemysl Kubala.

O vítězi v hlavní kategorii rozhodují fanoušci svým hlasováním na těchto stránkách:

http://ostrava.idnes.cz/ankety.aspx?id=A20130110_jog_423

Svého favorita můžete podpořit do 20. února.

Kdo se tedy stane sportovcem Moravskoslezského kraje za rok 2012?

 

 

Novinky z ostravské zoo

Zoo Ostrava letos chystá řadu novinek. Už na jaře otevře nové návštěvnické centrum s restaurací a postupně i několik expozic se zvířaty, například průchozí voliéru s papuánskými ptáky a hlavně pokračuje v budování safari.ZOO

Návštěvníci budou v rozlehlých přírodních výbězích bez mříží, bezpečnostních skel či jiných zábran potkávat asijské kopytníky. Safari se začalo budovat na podzim a stavební práce budou pokračovat hned, jak se oteplí. Skončit mají ještě letos, ale se stěhováním zvířat a otevřením pro návštěvníky je počítáno až příští jaro. Safari zabere plochu asi šesti hektarů zadní části areálu zoo, který dosud nebyl přístupný n á v š t ě v n í k ů m. Nový domov by tam měly najít ohrožené druhy asijských zvířat.

Počet zvířat, která budou v safari volně žít, je odhadován na téměř stovku. Návštěvníci je uvidí zblízka, ale v první fázi jen z jedoucího vláčku. Ten bude po safari projíždět asi půl hodiny, nikde nebude stavět a lidé z něj nebudou moci vystoupit. Časem se safari rozšíří a pak možná vznikne i zastávka s možností vyhlídky.

Nástupní stanoviště vláčku bude pod výběhem žiraf, kterým vláček také projede. Lidé tak zblízka uvidí kromě žiraf třeba pštrosy či antilopy.

www.zooostrava.cz

 

Fotosoutěž

Zašlete nám foto včetně GPS souřadnic ze svých procházek stezkami Porubou a Pustkovcem, Hrabovou či Novou Bělou a my Vás za to odměníme! Nejzajímavější snímky od nás obdrží drobnou cenu a navíc budou zveřejněny na našich webových stránkách. Své fotografie zasílejte na shrbacova@ostrava.cz. Informace o těchto stezkách naleznete na stránkách www.ostrava.cz/cs/turista/aktivni-vyziti/ostravske-prochazky/ostravske-prochazky.