Únor 2011

Cestování Newsletter únor 2011

Ostrava uspěla v soutěži Velká cena cestovního ruchu 2010

VCCR2Statutární město Ostrava uspělo v soutěži Velká cena cestovního ruchu 2010. V kategorii Nejlepší elektronický newsletter se ostravský elektronický zpravodaj Cestování Newsletter!!! umístil na jedné z předních příček. Slavnostní vyhlášení cen proběhlo ve čtvrtek 13. ledna 2011 na veletrhu Regiontour v pavilonu P.

Soutěž Velká cena cestovního ruchu vznikla spojením dvou prestižních soutěží Náš kraj (vydavatelství C.O.T. media s. r. o.), a Grand Prix Regiontour (Veletrhy Brno a. s.). Soutěž je určená pro krajské úřady, města a obce, organizace destinačního managementu, turistické regiony, komerční subjekty a nově i cestovní kanceláře. V porotě soutěže pravidelně usedají zástupci institucí podporujících cestovní ruch, členové akademické obce, odborníci na reklamu a marketing či specialisté na problematiku rozvoje cestovního ruchu v regionech.

Cestování Newsletter!!! každý měsíc představuje aktuality a zajímavé informace o volnočasových aktivitách, kulturních a sportovních akcích, festivalech a novinky, které se na poli turismu v Ostravě připravují či již byly zrealizovány. K odběru se lze přihlásit na webových stránkách města www.ostrava.cz v sekci Turista.

V loňském roce obdržela Ostrava v rámci stejné soutěže ocenění v kategorii Nejlepší multimediální prezentace na CD nebo DVD. Prezentace se umístila na 2. místě ve své kategorii.

Revitalizace řeky Ostravice

Letos budou zahájeny práce na revitalizaci řeky Ostravice. Do dvou let by se měla stát řeka a její břehy místem, kde budou moci trávit lidé svůj volný čas, relaxovat, sportovat. S první částí projektu, kterou je odtěžení sedimentů z řeky, by se mělo začít už na jaře. Následně bude dobudována další infrastruktura sloužící lidem pro rekreaci a oddych.

Voda v řece Ostravici je nyní sice nezávadná, ale zkalená a proto je třeba odtěžit sedimenty a zbavit ji hnědého zbarvení tak, aby byla opět křišťálová a lákala lidi ke koupání. Na březích budou vybudovány plochy na slunění, visuté galerie, přístavy, dva jezy sloužící ke zvyšování stavu vody pro vodáky, ale také například rybí přechody. Kolem řeky povede od koblovských mostů až po Hrabovou cyklostezka, která naváže na vratimovskou, po níž lze na kole dojet až do Beskyd. Dalším z projektů bude odpadovod za téměř 224 mil. korun, na který bude vydáno stavební povolení letos v únoru.

ostravice

Na programu revitalizace řeky se v Ostravě pracuje od roku 2007, kdy byly Ministerstvu průmyslu a obchodu předloženy a obhajovány projekty. Kromě zpracovávání dokumentů se poté vedla četná jednání s ochránci přírody a orgány životního prostředí, s nimiž byla vyjednána řada kompenzačních opatření, aby byl dopad na životní prostředí minimální. Mezi ně patří například umělé nory pro ledňáčky, budky pro ptáky, kamenná stanoviště pro ještěrky a další.

Celková hodnota projektu je 588 milionů korun. Město Ostrava bude hradit 41 milionů, 317 mil. korun tvoří dotace od Ministerstva průmyslu a obchodu, 230 miliónů korun bude čerpáno z Regionálního operačního programu.

logo_ROP_barevne

Vyzdvižení zvonu historického plynojemu

DOV1Jedna z chráněných památek v Dolní oblasti Vítkovic se začala měnit na prostor pro vzdělávání, kulturu a společenský život. Vyzdvižením zvonu historického plynojemu o třináct metrů započala jeho proměna ve víceúčelovou aulu. Procesu vysunutí předcházely týdny usilovných příprav i zkušební posuny. Autorem projektu nového využití někdejšího zásobníku vysokopecního plynu je architekt Josef Pleskot.

Zvon byl od doby vyprázdnění plynojemu zapadlý dolů. Protože už nešlo využít vztlaku plynu, musel se zvon zdvihat speciálními hydraulickými zvedáky. Nádoba plynojemu těžká 800 tun se vysouvala na 16 místech rychlostí asi šest až osm centimetrů za hodinu. Proti původním očekáváním, kdy byla délka trvání vysunutí odhadována na přibližně jeden měsíc, se zvon dostal do nynější výšky třiceti metrů za pouhých jedenáct dnů. Plynojem, který měl původně výšku zhruba osmnáct metrů, se zvýšil o 14,92 m.DOV2

V plynojemu vznikne kongresové a společenské centrum se sálem pro 1 500 návštěvníků. Čtvrtina současného ocelového pláště zvonu bude přitom odřezána a nahrazena sklem. Náklady na stavbu by neměly přesáhnout 300 mil. korun, s jejím dokončením se počítá v roce 2012.

Kromě přestavby plynojemu budou v rámci oživení a nového využití národní kulturní památky Dolní Vítkovice pokračovat budování prohlídkové trasy vysoké pece č. 1, rekonstrukce tzv. VI. kompresorovny na interaktivní muzeum a další projekty.

www.dolnioblastvitkovice.cz

Rok 2010 v Zoo Ostrava

akvariaV uplynulém roce 2010 se v Zoo Ostrava událo mnoho změn, k lepšímu samozřejmě. Bylo otevřeno několik nových expozic, mezi největší stavbu patřila expozice „Čitván“. Také návštěvnost byla úctyhodná, do zoo zavítalo téměř 330 tisíc návštěvníků. O tom, jaký byl rok 2010 a co ostravské zoo přinesl, se dočtete v následujících řádcích.

V loňském roce bylo zrealizováno několik dlouho připravovaných staveb. Většina z nich se týkala výstavby nových či rekonstrukce starých nevyhovujících chovatelských zařízení v návštěvnické části areálu. V prostorách Botanického parku vyrostly dvě moderní prostorné voliéry – voliéra pro orly mořské na Cestě vody a voliéra pro orly skalní na Cestě stínu. V místě původní dětské zoo vznikla nová expozice s domácími zvířaty „Na statku“. Největší stavbou loňského roku je bezesporu expozice „Čitván“ – rozsáhlý komplex pro medvědy ušaté a hulmany posvátné s doplňkovou expozicí pro atraktivní vydry malé a se dvěma velkými akvárii s rybami nepálských řek. Nutno zmínit i akci více méně skrytou před zraky návštěvníků – plynofikaci areálu, která má však pro chod zoo obrovský význam. V chovatelském zázemí pak vyrostly pěstební skleníky včetně vybudování zdroje na biomasu.

zooV Zoo Ostrava vládl v loňském roce nejen čilý stavební ruch, dařilo se i na poli chovatelském. Za všechny úspěchy uveďme opětovné aktivní zapojení do projektů na záchranu ohrožených druhů naší, resp. evropské přírody. Podařilo se přirozeným způsobem odchovat 20 mláďat sov pálených, sedm sýčků obecných a jedno mládě orlosupa bradatého. Všechna tato mláďata byla bezplatně poskytnuta pro vypuštění do volné přírody u nás i v zahraničí.

V loňském roce navštívilo ostravskou zoologickou zahradu 328 621 lidí. Byť je to číslo zhruba o 30 000 menší než v roce předchozím, stále se ostravská zoo řadí mezi nejnavštěvovanější turistické cíle v Moravskoslezském kraji.

V letošním roce oslaví Zoo Ostrava 60 let od svého vzniku. Chystá se zde řada novinek, například otevření zrekonstruovaného pavilonu hrochů nebo nové expozice Papua pro plazy a ryby. Největší událostí roku by se pak mělo stát, pokud všechno dobře dopadne, narození dvou slůňat.

www.zoo-ostrava.cz

Hvězdy míří do Ostravy

Letošní jubilejní ročníky festivalu Colours of Ostrava a atletického mítinku Zlatá tretra Ostrava již nyní slibují hvězdné obsazení. Desátý ročník hudebního festivalu zahájí hudební souboj nejlepších balkánských dechovek. Také na jubilejní 50. ročník Zlaté tretry zavítají špičkoví sportovci z celého světa.

Nejlepší balkánské dechovky Fanfare Ciocarlia z Rumunska a Boban i Marko Marković Orkestar ze Srbska se proti sobě na jevišti postaví v den zahájení festivalu Colours of Ostrava dne 14. července. O vítězství rozhodnou sami diváci. Pokud chcete znát vítěze, pak zavítejte na tento nejznámější ostravský festival. Kromě těchto dvou hudebních skupin se můžete těšit i na další kapely, např. Apollo 440, Blackfield, Brendan Perry, z domácích pak Divokej Bill, Tata Bojs nebo Priessnitz.

Festival Colours of Ostrava nabídne od 14. do 17. července 2011 na 16 scénách přes 160 kapel, DJs, filmů, diskusí, workshopů či divadel včetně největších hvězd světové hudby. Čtyřdenní vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketpro, přes e-shop na www.colours.cz a v kamenné prodejně Oriental v Ostravě. V současné chvíli se prodává omezený počet 5 tisíc kusů za cenu 1 390 Kč.

tretraSlavný mítink Zlatá tretra Ostrava se letos uskuteční podruhé jako součást světového seriálu IAAF World Challenge. Fanoušci atletiky se již dnes mohou těšit na start olympijského vítěze Kubánce Dayrona Roblese, který v roce 2008 zaběhl na vítkovickém tartanu 110 metrů překážek ve světovém rekordu 12,87. Další vítězka olympijských her a mistryně světa Jamajčanka Veronica Campbell-Brownová se postaví na start nejkratšího sprintu. Pořadatelé se těší na to, že jako první žena prolomí na vítkovickém stadionu zatím zakletou hranici elektronicky měřených 11 sekund.

Špičkové výkony diváci uvidí v závodech oštěpařů a oštěpařek. Do souboje Nora Thorkildsena a Fina Pitkamäkiho by mohly zasáhnout české naděje v podobě tria Frydrych, Veselý, Vadlejch. Jistotou v ženském oštěpařském sektoru by měla být domácí šampionka Barbora Špotáková.

V programu 50. Zlaté tretry Ostrava se počítá s 16 disciplínami. Jednání pořadatelů v čele manažerem Alfonzem Juckem s řadou dalších hvězd světové atletiky, včetně Usaina Bolta, probíhají.

www.colours.cz
www.zlatatretra.cz

NDM zavedlo on-line prodej vstupenek

DADVstupenky na představení Národního divadla moravskoslezského si nyní můžete koupit pohodlně z domu. Od pondělí 24. ledna byl nově zprovozněn jejich on-line prodej.

Nová služba umožňuje návštěvníkům nákup tzv. eVstupenky. Přímo na webových stránkách divadla www.ndm.cz si zákazník zvolí typ vybraného představení, konkrétní den a své místo. On-line rezervační systém je doplněn i o možnost si vstupenku pomocí platební karty zakoupit a vytisknout doma, případně vyzvednout osobně na podkladně divadla. Tuto službu v dnešní uspěchané době jistě ocení mnozí návštěvníci.

www.ndm.cz

Balíčky zážitků letí

balickyProgramové balíčky města Ostravy zaznamenaly v posledním čtvrtletí minulého roku skokový nárůst prodejnosti. Nejvíce se balíčků prodalo v měsíci listopadu, na což měla vliv i reklamní kampaň v dopravních prostředcích MHD.

Prodej programových balíčků města Ostravy zajišťuje společnost Valašské království, s. r. o. Nabídka atraktivních balíčků zážitků je určena jak návštěvníkům Ostravy, tak jeho obyvatelům, firemní klientele i zájmovým skupinám. Výběr zahrnuje sportovní i adrenalinové zážitky, gastronomii i relaxaci.

V posledním čtvrtletí roku 2010, tedy od 1. 10. do 31. 12., se prodalo 114 kusů balíčků, což je více než 70 procent z celoročního prodeje. Největší nárůst byl zaznamenán v měsíci listopadu, kdy se prodalo 97 balíčků. Na nárůst prodeje měla vliv i reklamní kampaň v dopravních prostředcích městské hromadné dopravy v Ostravě. Ta nabízela balíček zážitků jako vhodný dárek pod vánoční stromeček. Nejvíce prodávaným byl balíček s názvem Horem dolem na čtyřkolce, kterého se v listopadu prodalo 32 kusů, v celkovém součtu pak 41 kusů. Vzrůstající zájem o prodej zaznamenali také na pobočkách Ostravského informačního servisu, kde si lze také osobně balíčky zakoupit.

www.ostrava.cz
www.balickyzazitku.cz

Ostrava na veletrzích

V lednu se statutární město Ostrava prezentovalo na třech významných veletrzích cestovního ruchu. V České republice to byl veletrh Regiontour v Brně, v zahraničí pak veletrhy ITF Slovakiatour v Bratislavě a Vacantiebeurs v nizozemském Utrechtu.

IVOVe dnech 13.-16.1.2011 se Ostrava představila odborné i laické veřejnosti na veletrhu turistických možností v regionech Regiontour 2011 v rámci nového stánku Moravskoslezského kraje. Společně s Ostravským informačním servisem byly návštěvníkům prezentovány významné turistické atraktivity města, zejména pak technické památky, kulturní i sportovní akce a jiné zajímavosti. Návštěvníkům veletrhu byla k dispozici řada prezentačních materiálů o turistických atraktivitách, dopravě a ubytování, informačních katalogů, trhacích map atd. Představeno bylo také Mistrovství Evropy v atletice do 23 let a to prostřednictvím oficiálního klipu, propagačního stojánku a malých kalendářů, které upozorňovaly na datum konání mistrovství.

Na stánku Moravskoslezského kraje byl připraven bohatý doprovodný program, který přilákal mnoho zájemců, a ke kterému přispělo také město Ostrava. Po celou dobu konání veletrhu bylo návštěvníkům čepováno pivo Ostravar. V sobotu si návštěvníci mohli poslechnout flašinetové písničky vysloužilého vojáka a jeho družky v podání společnosti herců a šermířů Keltik.

Ve stejné době probíhal také veletrh cestovního ruchu Vacantiebeurs v nizozemském městě Utrecht. Subexpozice Ostravy byla součástí velkého stánku České centrály cestovního ruchu - Agentury Czechtourism, kde se prezentovaly také vybrané kraje, turistické oblasti, města a podnikatelské subjekty z celé České republiky.

SlovakiatourO týden později 20.-23. ledna 2011 se Ostrava představila v rámci pokračování veletržních prezentací nového stánku Moravskoslezského kraje na bratislavském veletrhu ITF Slovakiatour 2011. Cílem účasti na tomto veletrhu byla prezentace turistických možností statutárního města Ostrava a jeho okolí, informovat zúčastněné zástupce touroperátorů a cestovních agentur o nabídce města a podpořit zájem slovenských turistů o Ostravu.

Ostrava se představí i na dalších veletrzích, v nejbližší době jsou to veletrh Holiday World v Praze (10.-13.2.2011) a veletrh f.re.e v Mnichově (23.-27.2.2011).

 

Galerie výtvarného umění zlomila rekord v návštěvnosti

Galerie výtvarného umění v Ostravě překročila poprvé v loňském roce hranici sto tisíc návštěvníků. Navštívilo ji celkem 102 807 lidí. I v letošním roce se návštěvníci mohou těšit na zajímavé výstavy.

Zásadní změnu v návštěvnosti galerie znamenala výstava Sváry zření, která byla k vidění na přelomu let 2008/2009. Zájem o aktivity krajské galerie vzrostl také díky významným výstavám, které se v loňském roce uskutečnily. Jednalo se např. o výstavu obrazu Oskara Kokoschky, expozici Labyrint světla, prezentaci Daniela Libeskinda nebo výstavu Alfreda Kubina a Josefa Váchala: Šumava. Návštěvnost podpořily i aktivity spojené s kandidaturou Ostravy na Evropské hlavní město kultury 2015 a doprovodné či vzdělávací programy. Mezi ty tradiční patří například Ostravská muzejní noc, Advent plný andělů nebo festival Pohyb – Zvuk – Prostor.

Během roku 2010 se uskutečnilo 29 výstav, galerie připravila celkem 72 doprovodných programů, jež navštívilo 6 396 lidí, a 386 vzdělávacích programů, kterých se zúčastnilo 5 734 dětí. Galerie výtvarného umění se pokouší vytvořit svůj program tak, aby oslovil co nejširší spektrum návštěvníků. Mladí lidé mají v oblibě zejména koncerty a festivaly, přednášky a komentované prohlídky pak ocení širší veřejnost i odborníci.

Letošní rok by měl být co se týká výstavního programu opět mimořádný. Vedle mnoha dalších výstav se uskuteční tři výstavní počiny, které výrazným způsobem ovlivní kulturní život města. Jedná se o výroční výstavu Alfonse Muchy ke 150 letům od jeho narození. Součástí expozice budou nejen Muchovy obrazy a kresby, ale také jeho fotografie a užitkové předměty.

V létě bude veřejnosti představena výstava Motor and art, která propojí výtvarné umění s prvorepublikovým motorismem. Součástí výstavy se stanou také obrazy, sochy, publikace a další předměty související s touto tematikou.

V závěru roku se mohou návštěvníci těšit na výstavu Černá slunce, která představí surrealismus v českých zemích. Expozice naváže na úspěšnou výstavu Sváry zření. Aktuální informace o výstavách Galerie výtvarného umění naleznete na www.gvuo.cz.

Standard pro výměnu dat

CZeCOT, jeden z nejnavštěvovanějších turistických portálů prezentující informace o České republice, nabízí aktérům cestovního ruchu možnost prezentace jejich kalendářů akcí. Společnost World Media Partners, s.r.o. spravující tento portál připravila nově standard pro výměnu dat z kalendáře akcí.

Pokud jste provozovatelem čehokoliv, co má s turistikou co do činění (ubytovací zařízení, restaurace, provozovatelé nejrůznějších atrakcí a programů apod.), máte velkou šanci přitáhnout si klienty prostřednictvím turistického portálu www.czecot.cz.

Propojení rozličných kalendářů akcí se provádí prostřednictvím tzv. XML exportu. XML export je soubor obsahující data z kalendáře akcí ve stanovené struktuře, který poskytovatel průběžně aktualizuje. Problémem je, že každý zdroj generuje XML soubor ve vlastní definované struktuře. Proto se společnost World Media Partners rozhodla zavést a prosadit standard pro výměnu dat z kalendáře akcí. Prvotní verze specifikace nese název XML Events. Má stanoveny jakési minimální požadavky, které musí být vyplněny. Jedná se o unikátní ID (číselné nebo textové), název akce, místo konání a datum začátku akce. Ostatní atributy, jako např. popis akce, typ akce, fotografie atd. jsou nepovinné. Podrobnější informace jsou dostupné na www.xmlevents.org.