Říjen 2015

Newsletter Cestování - říjen 2015

 

OUTdoor je v Ostravě IN

OutTřináctý ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů začíná 9. října v Domě kultury města Ostravy a následně se od 21. října přesune do Planetária Ostrava.

Festival letos nabídne řadu filmů, které získaly ceny na prestižních festivalech v zahraničí, a divák je tak uvidí v české premiéře. Jako obvykle dostanou zasloužený prostor snímky z vysokohorského prostředí plné napětí a emocí, ale v programu mají důležité zastoupení také unikátní filmy, které svou sociální nebo ekologickou tematikou přesahují hranice outdooru. Diváci se mohou těšit na špičkové snímky nejen známých režisérů, scenáristů a kameramanů, ale i mnoha nových tvůrců, na netradiční pojetí a zpracování filmů. Se zatajeným dechem budou sledovat výkony v extrémních přírodních podmínkách a mnohdy neuvěřitelné lidské příběhy.

Bohatý doprovodný program zahrnuje zejména retrospektivní výstavu horské a horolezecké fotografie Mezi nebem a zemí. Tento výjimečný projekt, který dosud nebyl na území České republiky a Slovenska v takovém rozsahu zrealizován, představí díla z let 1930 až 2015 od devatenácti autorů.
Příznivci kvalitní fotografie se mohou těšit například na ojedinělé snímky Viléma Heckela, Jana Červinky, Karola Plicky, Jiřího Kolbaby, Libora Uhra, Leopolda Sulovského nebo Radka Jaroše. Výstava se koná v Ostravském muzeu od 4. září do 25. října.

Festival, který nedávno obdržel evropskou festivalovou značku EFFE (Europe for Festivals, Festivals for Europe), čímž se zařadil mezi nejprestižnější a nejkreativnější festivaly v Evropě, letos zavítá celkem na rekordních šestačtyřicet spolupořadatelských adres v České republice a na Slovensku a bude slavnostně ukončen 12. prosince v pražské Lucerně.
www.outdoorfilms.cz

 

Ostrava ve znamení loutek

SpectV Divadle loutek Ostrava probíhá jedenáctý ročník mezinárodního loutkářského festivalu Spectaculo Interesse. Letošní soutěžní přehlídka opět nabízí nejvýraznější loutkářské inscenace z celého světa. Festival divadlo pořádá od roku 1995 v každém lichém roce.

Inscenace vybírá čtyřčlenná dramaturgická rada ve spolupráci s domácími i zahraničními poradci. Hlavním kritériem předvýběru je umělecká hodnota, užší výběr pak ovlivňují hlediska ekonomická a provozní.

Loutkářský festival Spectaculo Interesse patří v oblasti loutkového divadla k nejvýznamnějším akcím ve střední Evropě. Z přibližně 150 zhlédnutých představení vybrala dramaturgická rada 21 soutěžních titulů, které se odehrají na hlavní a alternativní scéně či v sousedním multižánrovém centru Cooltour.

Na festivalu se od 4. do 9. října představují umělci ze tří kontinentů. Nechybí zástupci z Kanady, Izraele, Francie, Španělska, Finska, Slovinska, Maďarska, Německa, Polska, Slovenska a Česka. Soutěžní představení hodnotí tříčlenná odborná porota, která v závěru festivalu udělí hlavní cenu za nejlepší inscenaci a dvě ceny za specifické výkony a kvalitu.

Novinkou letošního ročníku je Miniscéna, která je umístěna v centru města na Jiráskově náměstí. Funguje jednak jako permanentní infostánek, ale především jako místo zábavy a pobavení pro kolemjdoucí obyvatele Ostravy.

www.dlo-ostrava.cz

 

Do Londýna již čtyřikrát týdně

RyanIrský nízkonákladový dopravce Ryanair zvyšuje frekvenci spojů z Letiště Leoše Janáčka Ostrava do Londýna. Od konce října se bude mezi Ostravou a londýnským letištěm Stansted létat čtyřikrát týdně.

Ke stávajícím letům v úterý, ve čtvrtek a v sobotu přibydou od 25. října nedělní lety, čas příletu a odletu bude stejný jako v ostatní dny.

Ryanair začal mezi Ostravou a Londýnem létat v červnu 2013. Na mošnovském letišti se okamžitě tento spoj stal nejúspěšnějším. Jen za první půlrok letělo s Ryanairem 25 tisíc cestujících, čímž byl překročen předpokládaný zájem.

www.airport-ostrava.cz

 

Těžní věž na Landeku opět v plné kráse

LandekSto let stará těžní věž Dolu Anselm je znovu ozdobou ostravského Landek parku, areálu přírodních a technických památek v Ostravě-Petřkovicích. Zhruba 40 metrů vysokou dominantu druhého největšího hornického muzea v České republice se podařilo přivést do původní podoby. Z ocelové konstrukce především zmizela silná koroze, která ohrožovala její další existenci.

Ocelová konstrukce těžní věže na Dole Anselm byla postavena v roce 1915. Po zrušení kotelny a výroby páry v 70. letech 20. století byl zlikvidován původní parní těžní stroj a do těžní věže bylo nainstalováno pomocné těžní zařízení přezdívané Jojo. Toto zařízení umožňovalo dopravu horníků do dolu tzv. samojízdou, bez zásahu strojníka těžního stroje.

Během generální opravy těžní věže do původní podoby odborníci odstranili pomocné těžní zařízení, opravili uchycení lanovnic a pochůzích lávek a vyměnili i zkorodované části ocelové konstrukce. Věž také získala původní antracitovou barvu. Je tak nejnovějším lákadlem Landek Parku. Spolu s další novinkou – spojením dříve slepého ramene řeky s hlavním tokem Odry – je 100letá věž dobrým důvodem k prohlídce a návštěvě hornických expozic i celého landeckého areálu v podzimních barvách.

www.landekpark.cz

 

Podzimní nabídka Ostravského informačního servisu

 

SochyKomentovaná prohlídka: Tajemství ostravských soch, 10. října

Víte jaký význam má fontána představující Ikara před Novou radnicí nebo co symbolizuje kontroverzní socha u zastávky Elektra? Představeny budou starší i novodobé ostravské sochy a fresky. Zhruba hodinová prohlídka bude ukončena návštěvou aktuální výstavy v Domě umění s průvodcem. 

Komentovaná prohlídka: Poruba, 25. října

Poruba, zprvu malá víska ze 14. století, se vlivem megalomanských socialistických plánů měla v 50. letech minulého století přeměnit v Novou Ostravu – město budoucnosti. I když se tento plán nepodařilo uskutečnit, dodnes můžeme při procházce Hlavní třídou nebo nábřežím SPB obdivovat krásy architektonického slohu zvaného Sorela. Ve druhé půli se pak podíváme do staré Poruby k zámečku, na původní náměstí s jedinou porubskou továrnou, kinem, radnicí a stanicí někdejší dráhy Svinov – Poruba – Vřesina.

Podzimní prázdniny na věži, 29. a 30. října

Během podzimních prázdnin můžete také přijít na Vyhlídkovou věž Nové radnice. Připravena zde bude tvořivá dílna s podzimní tématikou a také hra o malé ceny, při níž budou muset návštěvníci poznávat stromy, listí a plody. Děti si budou moci odnést domů různé obrazy z listí, nebo zvířátka a postavičky z kaštanů.

www.ostravainfo.cz

 

CzechTourism podpoří v roce 2016 řadu akcí

CzechTourism podpoří i v roce 2016 řadu eventů, které mají významný přínos pro  incomingový i domácí cestovní ruch. Na webových stránkách agentury CzechTourism je otevřen online formulář, jehož prostřednictvím budou moci pořadatelé eventů konaných v roce 2016 žádat o partnerskou spolupráci.

Partnerství jsou určena pro tradiční kulturní, sportovní či společenské eventy, ale i pro začínající projekty. Formulář je k dispozici na webových stránkách agentury CzechTourism od 15. září do 15. října. Hodnoticí kritéria formuláře budou zohledňovat např. návštěvnost akce, unikátnost či tradici daného eventu, počet TV stanic zajišťujících přenos akce do zahraničních médií, počet domácích i zahraničních návštěvníků apod. V říjnu a listopadu 2015 následně proběhne hodnocení přihlášek.

Cílem agentury CzechTourism je transparentnost posuzování jednotlivých žádostí díky jasně stanoveným kritériím, která budou stejná pro všechny žadatele. Díky tomuto postupu bude možné zajistit a monitorovat efektivitu vynaložených veřejných prostředků, zhodnotit přínos akce pro cestovní ruch a také přínos pro destinaci (region), ve které se bude konat.

www.czechtourism.cz/pro-media/tiskove-zpravy/

 

Legenda Deep Purple se vrací do Ostravy

DeepSlavná hardrocková formace Deep Purple, která za dobu svého fungování prodala více než sto milionů desek, míří do moravskoslezské metropole. Vystoupí zde 27. října v Ostrava Aréně. Desky této legendární kapely výrazně ovlivnily nejenom hardrockové dění na celém světě, málokdo se může pochlubit téměř dvěma desítkami alb. Na svém kontě mají hity, jako jsou Black Night, Hush, Child In Time či Smoke On the Water, které patří ke stěžejním pilířům rockové hudby. Skupina za svou dlouhou kariéru ovlivnila desítky významných umělců i tisíce amatérů. Inspirující jsou jejich kytarové riffy i způsob hry na Hammondovy varhany či na bicí. Fanoušci se mohou těšit na klasické evergreeny z dlouholeté diskografie Deep Purple a na pořádnou porci hardrocku a jejich typický a nezaměnitelný zvuk.

www.arena-vitkovice.cz/cez-arena/plan-akci/detail.php?id=273

 

Press trip pro zahraniční novináře ke Dnům NATO

PressVe dnech 17. - 21. 9. uspořádalo statutární město Ostrava ve spolupráci s CzechTourism v rámci Dnů NATO presstrip pro zahraniční novináře. Cílem akce byla propagace XV. ročníku Dnů NATO v Ostravě v zahraničních médiích i přiblížení regionu turistům.

Novináři poznali Ostravu a její okolí z mnoha perspektiv – ptačí z Nové radnice a Bolt Tower v Dolní oblasti Vítkovice, z vrtulníku, podzemní pak v Landek Parku. Objevili i moderní vědu ve Světě techniky a kouzlo ostravského planetária, ve kterém zhlédli pořad o vesmíru v anglickém jazyce.

Ostrava se dále prezentovala jako strategická destinace pro sportovní aktivity, zvláště pak pro golf. Novinářům se v Prosper Golf Resortu věnoval rekordman Jim Bray, který za 1 hodinu odpálil 2769 míčků do vzdálenosti přes 90 metrů. Tradiční život na venkově pak novináři poznali ve Valašském muzeu v přírodě Rožnově p. R. a v Zámku Zábřeh se seznámili s výrobou tamního piva.

Nejdůležitější částí presstripu byla návštěva Dnů NATO, v rámci které organizátoři umožnili novinářům vstup do kabiny letounu B-52 a projížďku bojovým vozidlem Tatra Titus. Někteří novináři se dokonce nechali vynést helikoptérou do vzduchu a pozorovali tak celou akci z výšky.

Rekordní počet návštěvníků a účast šestnácti zahraničních partnerů byly důkazem, že se jedná o výjimečnou akci určenou nejen pro tuzemské nadšence. Polští novináři zveřejnili své výstupy už několik dní před akcí a také den po jejím skončení. Další výstupy budou publikovány v následujících týdnech i před konáním XVI.ročníku Dnů NATO v Ostravě & VII. ročníku Dnů Vzdušných sil ČR.

Press trip organizoval Odbor strategického rozvoje Magistrátu města Ostravy společně se zahraničními zastoupeními CzechTourism ve Varšavě a Londýně. Akce byla součástí projektu realizovaného v rámci aktivit Akčního plánu 2014 marketingové strategie rozvoje cestovního ruchu turistické oblasti Ostravsko, spolufinancovaného z Regionálního operačního programu, oblasti podpory 2.2 Rozvoj cestovního ruchu, dílčí oblast podpory 2.2.4 Organizace a kooperace v cestovním ruchu.

ROP