Říjen 2014

Newsletter Cestování - říjen 2014

 

Fotoohlédnutí za událostmi minulého měsíce

 

 

Kubišta v Ostravě

KubištaKrajská Galerie výtvarného umění v Ostravě připravuje výstavu věnovanou Bohumilu Kubištovi nazvanou Zářivý krystal. Výstava, která začne 3. října a potrvá do 4. ledna 2015, má být vrcholem výstavního roku 2014 v Moravskoslezském kraji. Kromě Kubišty budou vystavena díla dalších autorů, kteří se jím inspirovali a navazovali na něj. Hodnota vystavených exponátů se odhaduje na miliardu korun. Návštěvníci se tak mohou vedle Kubištových pláten těšit také na díla autorů zvučných jmen, jako je Emil Filla, Vincenc Beneš, Antonín Procházka, Jan Zrzavý, Josef Váchal, Josef Šíma, František Muzika či Jindřich Štyrský. Celkem výstava představí kolem 50 autorů.

Na přípravě projektu se podílelo několik desítek kulturních organizací, a to jak českých, tak zahraničních. Hlavním kurátorem a autorem koncepce je známý český historik umění Karel Srp. Kubišta patří k nejvíce ceněným českým malířům počátku minulého století.

www.gvuo.cz

 

Letošní Ekofilm ve znamení vody

EkofilmV Ostravě se chystá jubilejní 40. ročník filmového festivalu o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví Ekofilm 2014. Do letošního ročníku je přihlášeno více než 200 snímků z České republiky i ze zahraničí. Ústředním tématem letošního festivalu bude voda.

Festival se uskuteční od 2. do 5. října. Festivalovým centrem se stane zrekonstruovaný Dům kultury Akord, ale program bude připraven například i v kině Vesmír nebo Ostravském muzeu. Ekofilm stejně jako loni zamíří i do dalších míst regionu, konkrétně do Karviné a Českého Těšína na Karvinsku.

Letošní jubilejní ročník festivalu se ponese v duchu vzpomínek na uplynulé roky a jako každý rok přinese i spoustu zajímavých snímků a bohatý doprovodný program. Například třetí festivalový den oživí Ekofilm Hlavní třídu v ostravské městské části Poruba. Konat se tam bude tradiční Ekopouť, na níž se budou prezentovat zástupci neziskových a zájmových sdružení i ekologických organizací. Chybět nebudou ani hudební vystoupení. Doprovodný program ale bude provázet celý festival.

Na festivalových místech bude připraven komponovaný program pro žáky a studenty, projekce festivalových snímků, kvízy na festivalové téma a workshopy. Pro ty nejmenší budou připraveny interaktivní soutěže, divadelní představení a další. Mimo to přinese festival řadu tematických výstav, odborné diskuse, konference, besedy, tvůrčí dílny a samozřejmě také vzpomínkový večer spojený s projekcí těch nejlepších filmů uplynulých 40 let.

www.ekofilm.cz

 

Z Letiště Leoše Janáčka už brzy železnicí

LetištěKolejové propojení Letiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově a železniční stanice Sedlnice, které se začalo stavět před rokem, by mělo být dokončeno již v listopadu.

Po dokončení stavby začne na nové trati půlroční zkušební provoz. V současné době je už položena kolej v celé naplánované tříkilometrové délce trati, včetně výhybek. Probíhají stavební práce na přestupním terminálu a spojovacím krčku, který následně propojí terminál s odletovou halou.

Stavební práce přijdou zhruba na 438 milionů korun a většinu nákladů by měly zaplatit evropské dotace.

Na železnici by se měly napojit i firmy v mošnovské průmyslové zóně, kde nedávno ohlásila novou investici až za čtyři miliardy korun jihokorejská společnost Hyundai Mobis.

Obcí Sedlnice vede železniční trať, která se v nedaleké Studénce napojuje na hlavní koridor vedoucí z Ostravy na Prahu nebo Brno. Průmyslová zóna by tak byla napojena na hlavní železniční trať, letiště i dálnici. Z ostravského letiště nyní létají pravidelné přímé linky do Prahy, Paříže a Londýna. V letní sezoně se z Mošnova létá také do turistických destinací, zejména ve Středomoří.

 

Říjen na Slezskoostravském hradu

V říjnu můžete na Slezskoostravském hradu zažít Hradní hodokvas - akci pro jedlíky a fanoušky dobrého jídla a pití spojenou s tradičním lidovým jarmarkem. Po celou dobu akce bude na podiu probíhat bohatý program s lidovou hudbou a tancem, soutěžemi v pití a jídle, soutěžemi pro děti a dalšími atrakcemi.

Hrad ožije dávnými časy - uvidíte dobové kostýmy, domácí zvířata, tradiční řemesla. Chybět nebude pravá hradní zabíjačka!

Již tradičně je hlavní doprovodnou akcí Festival a výstava vína. Moravská vína mohou ochutnat všichni jejich milovníci ve dnech 10. – 12. října. K degustaci i ke koupi budou stovky vzorků od vybraných – těch nejlepších vinařů. Chybět nebudou výklady zkušených vinařů, k mání budou vinařské potřeby, dárková balení i speciality, které se k vínu servírují.

www.cerna-louka.cz/slezskoostravskyhrad/akce/

 

Ostrava městem světového tance

TanecNejlepší profesionální taneční páry se utkají ve vítkovické ČEZ Aréně o titul mistrů světa organizace WDSF/PD v latinskoamerických tancích. Šampionát proběhne v rámci 15. ročníku Czech Dance Open ve dnech 4. -5. října. Akci pořádají T.T.Trade Vítkovice a Český svaz tanečního sportu pod záštitou primátora a s podporou města Ostravy.

www.czechdanceopen.com

 

Do Ostravy přijede Martin Barre 

BarreKytarista Martin Barre, dlouholetý člen slavných Jethro Tull, bude koncertovat v Ostravě. Se svou kapelou odehraje v Česku pouze dva koncerty, kromě Ostravy také o den později v pražské Retro Music Hall. Koncert, pořádaný ostravským Parníkem v rámci cyklu Ostrava Jazz Nights, se uskuteční 13. října v klubu Fabric.

Protože kapela Jethro Tull už několik let společně netvoří ani nekoncertuje, sestavil kytarista Martin Barre vlastní kapelu, se kterou hraje svou vlastní tvorbu, ale také poněkud odlišné a spíše jazzově laděné verze písní Jethro Tull.

www.fabric.cz/

 

Maskoti hokejového mistrovství světa 2015 již známi

BobciMistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2015 v Praze a Ostravě už zná své maskoty. Organizátoři zvolili dokonce dva, fanoušci se mohou těšit na Boba a Bobka.

Maskot je pro vyznění akce jednou ze stěžejních záležitostí, proto by měl něco vypovídat o České republice a zároveň něco říkat místním lidem.  Jednání o podobě maskota s IIHF trvala téměř rok a je zřejmé, že se jej povedlo vyladit do posledních maličkostí.

Bob a Bobek jsou hlavními postavami oblíbeného českého kresleného Večerníčku o dvou králících, kteří žijí v kouzelnickém klobouku. Seriál se na obrazovkách Československé televize objevil poprvé v roce 1979. Jeho autorem je známý český výtvarník, ilustrátor, kreslíř a režisér animovaných filmů Vladimír Jiránek. O „hokejový vzhled“ Boba a Bobka pro Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2015 se postaral výtvarník a scénograf Alex Dowis.

Příběhy Boba a Bobka již navíc za čtyřicet let existence prokázaly, že dokážou zaujmout i v zahraničí, díky Večerníčku je totiž znají diváci z více než dvaceti zemí světa.

 

Potřetí

OVOstravský divadelní život se opětovně představí pražskému publiku. To nejlepší ze svého repertoáru uvedou ostravská divadla v rámci festivalu Ostrava v Praze, který začne 26. října. Jako první bude ve zkušebně Divadla na Vinohradech uvedena inscenace Janusze Klimszy Podivný případ se psem v podání Národního divadla moravskoslezského, kterou na motivy úspěšné novely Marka Haddona napsal Simon Stephens. Tentýž soubor v téže budově uvede rovněž původní hru Davida Jařaba Za vodou (Dokud nás smrt…) s podtitulem Syrový antiwestern z Prajzské, ve které s režisérem Štěpánem Páclem nahlížejí do složitých lidských osudů. Přehlídka bude pokračovat v listopadu v Divadle v Dlouhé, Divadle Komedie, Národním divadle a v Celetné a představí se tam ostravské divadlo loutek, Komorní scéna Aréna i Divadlo Petra Bezruče.

Letošní ročník divadelní přehlídky uvede od 26. října do 2. listopadu sedm inscenací reprezentujících to nejzajímavější, co se v uplynulé sezoně odehrálo na scénách ostravských divadel.

https://vpraze.ostrava.cz/ostravska-filmova-noc

 

Nejnavštěvovanější turistické cíle roku 2013

DOVV žebříčku návštěvnosti turistických cílů, který sestavila agentura CzechTourism se o jednu příčku vzhůru posunula Dolní oblast Vítkovice, přičemž nejnavštěvovanějším turistickým cílem roku 2013 byl tradičně Pražský hrad.

O jednu příčku si proti předchozímu roku polepšil ostravský soubor industriálních památek Dolní oblast Vítkovice a Landek Park, kterému 679 tis. návštěvníků vyneslo čtvrté místo. Mezi technickými památkami jsou Dolní Vítkovice zcela jasným favoritem u většiny turistů a stejně tak jsou nejnavštěvovanější památkou v Moravskoslezském kraji.

Žebříček návštěvnosti turistických cílů je sestavován na základě sledování návštěvnosti více než 400 nejnavštěvovanějších turistických objektů.

www.czechtourism.cz/pro-media/tiskove-zpravy/nejnavstevovanejsi-turisticke-cile-roku-2013/

 

Veřejná výzva - dotisk a aktualizace propagačních materiálů Ostrava

Destinační management turistické oblasti Ostravsko vyhlašuje veřejnou výzvu pro významná místa destinace, poskytovatele ubytovacích kapacit, kulturní instituce, kavárny a restaurace ve Stodolní, které mají zájem o zahrnutí do letáků dle zaměření - Navštivte, Stodolní, Trhací mapa, Ubytování, Film Ostrava - připravované v rámci Regionálního operačního programu NUTS II Moravskoslezsko. Aktualizace propagačních materiálů je jednou z aktivit projektu „Akční plán 2014 marketingové strategie rozvoje cestovního ruchu turistické oblasti Ostravsko“. Jde o aktualizaci těchto letáků:

 1. Navštivte: leták je nyní přeložen do 6 jazykových mutací – čeština, angličtina, němčina, polština, ruština a francouzština a seznamuje návštěvníka destinace s nejvýznamnějšími turistickými atraktivitami.
 2. Trhací mapa: obsahuje češtinu, angličtinu, polštinu, ruštinu a němčinu. Mapa slouží pro rychlou orientaci v destinaci a obsahuje základní informace.
 3. Stodolní: leták je přeložen do polštiny, angličtiny a češtiny a přehledně zobrazuje populární ulici v Ostravě.
 4. Ubytování: leták se zaměřením na ubytovací kapacity, restaurace a kavárny v Ostravě v 5 jazykových mutacích: čeština, angličtina, polština, němčina, ruština.
 5. Film Ostrava v češtině a angličtině.

Tato veřejná výzva se týká turistických atraktivit, včetně kulturních atraktivit, restaurací, barů, kaváren, poskytovatelů ubytovacích služeb, organizátorů akcí a dalších subjektů, které se podílejí, nebo se chtějí podílet na propagaci a rozvoji cestovního ruchu v turistické oblasti Ostravsko a splňují níže uvedená povinná kritéria.

Povinná kritéria pro turistické atraktivity:

 • pevně daná otevírací doba, otevřeno alespoň 6 dní v týdnu po celý rok, s výjimkou uzavření z důvodu údržby
 • má vlastní webovou prezentaci min. v ČJ
 • u turistických atraktivit možnost průvodce (min. na objednání/po předchozí domluvě) v ČJ, AJ, PJ („živý“ průvodce může být nahrazen audio průvodcem)

Povinná kritéria pro restaurace, kavárny, bary, aj.:

 • neprovozuje hrací nebo výherní automaty
 • má vlastní webovou prezentaci min. v ČJ
 • je v provozu alespoň 1 rok, má otevřeno alespoň 6 dní v týdnu po celý rok, s výjimkou uzavření z důvodu údržby
 • je atraktivní pro návštěvníka cestovního ruchu svým jedinečným a ojedinělým stylem, či nabídkou regionálních produktů (místní nebo zahraniční speciality)

Povinná kritéria pro poskytovatele ubytovacích služeb:

 • absolvování školení či jiné podobné vzdělávací aktivity se zaměřením na kvalitu služeb v cestovním ruchu
 • certifikace ubytovacího zařízení
 • doložení kopie certifikátu nebo dokladu o zahájení certifikace ubytovacího zařízení
 • má vlastní webovou prezentaci min. v ČJ a AJ

Povinnosti subjektu: Povinností subjektů, která vyplyne ze zapojení do aktivity, bude dodržení povinné publicity projektu a propagace aktivity v rámci jejích možností. Nebude-li objekt splňovat všechna požadovaná kritéria, bude automaticky vyřazen. Pokud máte zájem být součástí této aktivity a splňujete uvedená kritéria, napište prosím na: lkajnarova@ostrava.cz nejpozději do 31. 10. 2014. V případě dotazů se obraťte na Ing. Lucii Kajnarovou, 599 443 079.

Banner