Říjen 2013

Newsletter Cestování - říjen 2013

 

Fotoohlédnutí za událostmi minulého měsíce

 

Outdoorová Ostrava pojedenácté

OutMezinárodní festival zaměřený na sporty i život s outdoorovou tématikou, na filmy dobrodružné, extrémní, adrenalinové, ale také cestopisné - a to ze všech kontinentů světa.  To vše nabídne již jedenáctý ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů 2013. V Ostravě bude zahájen 4. října a až do začátku prosince navštíví celkem 43 měst České a Slovenské republiky a nově také Rusko.

Letos bylo přihlášeno sto filmů, ze kterých bylo vybráno 51 soutěžních snímků a také sedm filmů nesoutěžních. "Ty už jsou na opravdu špičkové úrovni, srovnatelné s hollywoodskou produkcí, takže by nebylo zcela férové zařadit je do soutěže", řekl předseda poroty a cestovatel António Pedro Nobre, který je autorem několika cestopisných knih.

Festival potrvá 72 dní a nabídne i letos filmy v několika kategoriích, například filmy sportovní, horolezecké nebo cestopisné. Z 99 procent to nejsou filmy hrané. Vše, co se v nich odehrálo, je skutečné a pravdivé.

Slavnostní zahájení festivalu se pak uskuteční 4. října v Domě kultury města Ostravy za účasti horolezkyně Diny Štěrbové, která je zakladatelkou české nemocnice v pohoří Karakoram v Pákistánu, a také dalších extrémních sportovců.

Za deset let své existence se stal ve své podstatě a charakteru největším filmovým soutěžním putovním festivalem nejen v České republice, ale také na světě. Festival je zaměřený na sporty i život s outdoorovou tématikou, na filmy dobrodružné, extrémní, adrenalinové, ale také cestopisné. Ukáže divákům atraktivní sporty, způsoby trávení volného času, ale i sociální stránky života lidí v odlehlých a nepřístupných místech planety.

V Ostravě bude festival probíhat do 16. října.

www.outdoorfilms.cz

 

Objevte své město při Dnech architektury

ArchitPestrý program nabídne široké veřejnosti již třetí ročník festivalu Den architektury, který proběhne 5. a 6. října u příležitosti Mezinárodního dne architektury.

Letošní program proběhne v jednačtyřiceti městech a celkem se uskuteční 75 akcí nejen v České republice, ale také na Slovensku a v Londýně.

Akce navazuje na předchozí dva ročníky, které navštívilo více než šest tisíc lidí ve čtyřiceti pěti českých a moravských městech. Festival probíhá formou procházek vedených architekty, historiky či teoretiky architektury mladé a střední generace. Ti, v roli průvodců, osobitým způsobem přiblíží veřejnosti zajímavé stavby současné architektury, s možností vstoupit do vybraných interiérů a zprostředkují architektonické, krajinné a urbanistické souvislosti. Všechny procházky jsou mezigenerační, vybrané akce jsou vhodné pro rodiče s dětmi, některé proběhnou formou cyklojízdy.

 

 

V Ostravě jsou na programu tyto procházky:

Ostrava – Dolní Vítkovice

Prohlídka areálu s architektonickým studiem Vítkovice, mimo klasické návštěvnické trasy.

Ostrava – doteky starého a nového

O historické podobě města a moderních metodách výzkumů. Ostrava od středověkých kořenů, přes secesi a art deco.

Ostrava – slabá a silná místa centra

Po kritických i silných místech města - procházka, diskuze, brainstorming.

www.denarchitektury.cz/index.php/ostrava.html

 

Ekofilm 2013 - široká nabídka snímků

EkofilmMezinárodní filmový festival Ekofilm se uskuteční od 3. do 6. října v Ostravě, Karviné a Českém Těšíně a nabídne nejen filmové projekce dospělým a školákům, ale i bohatý doprovodný program.

Na festival Ekofilm je přihlášeno 123 filmů, dokumentů a televizních pořadů z 28 zemí světa. Zastoupení mají i Nepál, Írán či Čína. Filmy o životním prostředí a přírodním a kulturním dědictví ohodnotí mezinárodní porota a na vítěze letos čeká skleněná plastika, která je dílem světoznámého výtvarníka Bořka Šípka. Přehlídka se letos přesouvá z Dolní oblasti Vítkovice do centra města.

Programy nabídne ale i v Karviné a Českém Těšíně. Návštěvníci mohou sbírat razítka z jednotlivých festivalových míst a získat připravené ceny, například bezplatný vstup do zoo. Prezidentem festivalu se letos stal slovenský filmový režisér Juraj Jakubisko, který se zúčastní několika akcí pro veřejnost. Připravena je například i přehlídka jeho méně známých filmů.

Také letos bude vyvrcholením festivalu Ekopouť. Uskuteční se v sobotu 5. října na Masarykově náměstí v Ostravě. Celodenní program bude určen především rodinám s dětmi. Na své si přijdou mimo jiné milovníci zvířat, protože na programu se bude podílet také Zoo Ostrava.

Vstup na akce je zdarma.

www.ekofilm.cz

 

Představujeme osobnost

Rubrika věnovaná významným osobnostem, jejich dílům, odkazům, vizím…

V říjnu bychom Vám rádi představili ostravského horolezce Radovana Marka, účastníka expedice na čtvrtou nejvyšší horu světa, se kterým se můžete setkat při besedě v rámci festivalu Outdoorová Ostrava.

 

Soutěžte s námi o publikaci Průvodce Ostravou!!!

Dejte nám tip na netradiční ostravskou osobnost a my Vás odměníme Průvodcem Ostravou!!!

Své tipy posílejte na email: shrbacova@ostrava.cz

 

Radovan Marek (Galoš)

MarekOstravský horolezec, který se zúčastnil horolezecké expedice na čtvrtou nejvyšší horu světa Lhotse, stál ve stěně Kanchenjungy ve výšce 7300 m n. m., a vystoupil například na vrchol Aconcaguy. Je jedním z největších českých odborníků na čaje a v každé situaci se snaží bavit. Byl účastníkem horolezecké expedice Czech Lhotse 2012 a na otázku, co bude na K2 nejtěžší, odpověděl s úsměvem: "Batoh".

Lhotse (Čína) je čtvrtá nejvyšší hora světa, leží v Himálajích na hranicích Nepálu a Číny (Tibetu) a je spojena s Mount Everestem. Měření ukázalo, že hlavní vrchol má 8516 metrů nad mořem. Cílem české expedice ve složení Leopold Sulovský, Milan Sedláček, Radovan Marek, Pavol Lupták a Marek Ožana byl výstup po normální cestě (v západní stěně) na Lhotse (8516 m). Jejich záměr se sice naplnil, to hlavní se ale nepovedlo - expedice se nevrátila v plném počtu zpět. Při sestupu z vrcholu bohužel tragicky zahynul Milan Sedláček.

Radovan Marek je seriózní, inteligentní a milý, má rád ženy, čaj a fernet. Baron Prášil by mu záviděl, co vše se dá vymyslet.  Posoudit to budete moci 10. října v Domě kultury města Ostravy, kdy se s Radovanem Markem můžete osobně setkat při besedě s názvem "Od hladiny moře k Lhotse (8516 m)". Beseda a komponovaný pořad (film, foto, slovo) ostravského horolezce zachycuje jeho život v horolezecké rodině, od prvních výstupů na cvičných skalách, pískovcových věžích až po náročné himálajské expedice, včetně úspěšného výstupu na Lhotse v roce 2012.

 

Fórum cestovního ruchu 2013

CRVe dnech 14. – 15. října 2013 přivítá Ostrava účastníky třetího ročníku konference Fórum cestovního ruchu 2013. Hlavními pořadateli fóra jsou Česká centrála cestovního ruchu - CzechTourism ve spolupráci s Krajským úřadem Moravskoslezského kraje. Fórum si klade za cíl informovat účastníky o řízení cestovního ruchu, o industriálním dědictví a poskytnout prostor pro diskuzi nad vybranými tématy. Jednotlivá témata účastníkům přiblíží jak odborníci z České republiky, tak ze zahraničí.

První den konference se bude konat v Dolní oblasti Vítkovice, v Multifunkční aule GONG. Tématem prvního dne konference bude řízení cestovního ruchu včetně financování cestovního ruchu v ČR. Agentura CzechTourism také představí své aktuální projekty a plány na příští rok 2014. Hlavní část večerního společenského programu se pak odehraje 14. října 2013 v Landek Parku, kde nebude chybět ochutnávka regionálních pokrmů, živá hudba či prohlídka hornických expozic. Druhý přednáškový den proběhne opět v Multifunkční aule GONG, kde stěžejním tématem bude industriální dědictví.

www.forum.czechtourism.cz

 

Tanec Ostrava 

Tanec13. ročník festivalu soudobého tance, pohybového a fyzického divadla se uskuteční od 24. října do 16. listopadu. Představí choreografie velmi fyzické až divadelní, obsahující mluvené slovo, videoprojekce, improvizaci, silnou hudební složku a výrazný světelný design. Těšit se můžete opět na ukázky toho nejlepšího, co nabízí česká nezávislá taneční scéna. Letos to budou skupiny Nanohach, Lenka Vagnerová & Company a Spitfire Company. 

Kromě živých vystoupení se můžete těšit také na taneční filmy, diskuse s účinkujícími a workshopy a pohybové dílny. 

Pořadatelem letošního ročníku je Multižánrové centrum současného umění COOLTOUR.

www.tanecostrava.cz

 

Nový cyklus v Národním divadle moravskoslezském

NDMNárodní divadlo moravskoslezské pokračuje v tradici prezentování uměleckých artefaktů v prostorách obou svých divadel. Současná malba bude prezentována programem výstav, který v Divadle Antonína Dvořáka zahájí vernisáž první z nich s názvem Jenom ženy.

Už nyní jsou ve foyer Divadla Jiřího Myrona nově k vidění tři výjimečná díla autorů Stanislava Kolíbala, Krištofa Kintery a Karla Malicha, zapůjčená Galerií výtvarného umění Ostrava. Nejnovějším počinem bude cyklus, zaměřený na současnou malbu a kresbu. Budovy obou divadel Národního divadla moravskoslezského navštíví měsíčně tisíce lidí, kterým umělecký zážitek z představení umocní výtvarná díla. V Divadle Antonína Dvořáka novým programem naváží na výstavy, které se v něm konaly ještě před rekonstrukcí.

Nový cyklus začne výstavou ostravské rodačky Hany Puchové. V průběhu sezóny budou následovat výstavy Zbyňka Janáčka, Daniela Balabána, Aleše Hudečka a Josefa Mladějovského.

První výstava Jenom ženy z připravovaného cyklu začne vernisáží 7. října v 18.00 hodin v Divadle Antonína Dvořáka za přítomnosti autorky Hany Puchové a kurátora celého programu Martina Klimeše.

www.ndm.cz

 

Evropská dotace pomůže službám a cestování

Regionální rada Moravskoslezsko schválila evropskou dotaci na projekty v součtu 235 milionů korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko.    

Regionální rada Moravskoslezsko v letech 2007-2013 zodpovídá za uplatnění bezmála 20 miliard korun z evropských fondů určených na rozvoj kraje. Doposud podpořila přes 800 projektů dopravní infrastruktury, veřejných služeb, rozvoje měst a venkova, cestovního ruchu nebo regenerace brownfields dotací přibližně 17,5 miliard korun.

Jedním z podpořených projektů je i projekt destinačního managementu turistické oblasti Ostravsko, jehož realizátorem je oddělení investičních příležitostí a turismu MMO. Schválen tak byl již třetí projekt na podporu rozvoje cestovního ruchu na Ostravsku, akční plán 2013. V rámci dvou předešlých akčních plánu byly realizovány např. navigační systém ke kulturním a turistickým cílům, průvodce do mobilu, propagační letáky a suplementy, celopolep tramvají, press tripy atd. Z projektu je financována jen část marketingových aktivit destinačního managementu. Další aktivity jsou hrazeny z interního rozpočtu oddělení nebo ve spolupráci s agenturou Czechtourism, resp. Czech Convention Bureau. Z nich úspěšné jsou především aktivity Convention, propagující kongresové příležitosti a Film Ostrava!!!, který míří na přilákání audiovizuálních produkcí.

ROP

 

Press trip pro anglické novináře

Ve dnech 10. – 14. 9. 2013 proběhl press trip po turistické oblasti Ostravsko a okolí pro anglické novináře. Počasí během návštěvy bylo tentokráte velmi „anglické“.

Novináři byli unešení z Dolní oblasti Vítkovice, Kavárny Elektra, příjemně překvapeni z Golf resortu Lipiny, nadšeni z koncertu Janáčkovy filharmonie, vesele naladěni z představení Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť a ze Stodolní ulice. Navštívili Landek Park, Zoo Ostrava, Slezskoostravský hrad, Vyhlídkovou věž Nové radnice, Štramberk a další místa. Ubytování byli v hotelech Miura a Clarion Congress Hotel Ostrava. Prezentace Ostravy a okolí trvala 4 dny a novináři využili přímé linky Ostrava – Londýn operovanou společností Ryanair.

Press trip byl realizován v rámci projektu Akční plán 2013 marketingové strategie rozvoje cestovního ruchu turistické oblasti Ostravsko, spolufinancovaného z Regionálního operačního programu, oblasti podpory 2.2 Rozvoj cestovního ruchu, dílčí oblast podpory 2.2.4 Organizace a kooperace v cestovním ruchu.

ROP