Říjen 2009

Newsletter říjen 2009

Kandidatura Ostravy na EHMK 2015 - leporelo i píseň

vystava1Kandidatura Ostravy na Evropské hlavní město kultury 2015 je v plném proudu. Na výstavišti Černá louka v pavilonu A začala výstava s názvem Ostrava?, která potrvá do 25. října. Návštěvníci zde mohou vidět i velkoplošné leporelo Tajemná Ostrava. Po celou dobu konání výstavy je k dispozici fotograf, který návštěvníky na jejich přání zdarma vyfotografuje u kteréhokoliv exponátu. Další novinkou je píseň Ostravo od známého písničkáře Jaromíra Nohavici, která se stala součástí kandidatury Ostravy.

Velkoplošné leporelo a kniha představují zajímavým způsobem dějiny Ostravy a to nejen dětem. Tajemná Ostrava navazuje na úspěšnou řadu Tajemných leporel a Dějin udatného českého národa autorky Lucie Seifertové. Tvořeny jsou prostorovými obrázky, na kterých je k vidění hlavní obrázek obklopený krátkými texty. Ty odlehčenou formou vypráví o historii i pověstech Ostravy a jejího okolí. Každý text navíc vždy doprovází figurky, které informaci ještě vtipně komentují. Pouze dvě města se mohou pyšnit takto originální publikací – Praha a Ostrava.

Autorka Lucie Seifertová k tomu říká: „Jsou to dvě hrdé samostatné metropole a každá je úplně jiná. V Tajemné Praze jsem se zaměřila víc na pověsti. Prostorové obrázky tvoří notoricky známá místa často s tisíciletou historií. Ostrava je pyšná na svou docela nedávnou minulost a samozřejmě současnost,“ a pokračuje dále: „Z Tajemné Ostravy jsem obzvlášť nadšená, protože je o místě, o kterém si moc lidí nemyslí, že stojí za povšimnutí. Setkala jsem se s názory typu: To je přece ošklivé začouzené město. Co o něm chceš psát? Tahle knížka a samozřejmě celá výstava Ostrava? ukazuje, že je tomu právě naopak. Hradů a zámků jsou všude mraky, ale Ostrava je jenom jedna.“

Svou podporu kandidatuře Ostravy na Evropské hlavní město kultury 2015 vyjádřil i písničkář Jaromír Nohavica, jak jinak než písní. Svému rodnému městu se rozhodl věnovat píseň Ostravo. Píseň a její úryvky se stanou součástí kandidatury Ostravy na Evropské hlavní město kultury 2015. Můžete ji zaslechnout například v rozhlasové upoutávce na výstavu Ostrava?, která probíhá od 17. 9. do 25. 10. na výstavišti Černá louka.

Proč vlastně Nohavica píseň městu věnoval? „To, že mám Ostravu rád a že jí fandím, není nic nového. Vždyť jsem se tady narodil. A Česťu Kopeckého, který vede tento projekt znám již z doby, kdy jsme natáčeli Rok ďábla. Jsem písničkář, co tedy mohu pro někoho udělat více, než mu napsat nebo věnovat píseň? Tak jsem to udělal. Jsem pyšný na to, že se bude objevovat v souvislosti s kandidaturou Ostravy na tak prestižní titul, jakým je Evropské hlavní město kultury,“ odpověděl Nohavica.

Více informací na www.ostrava2015.cz

leporelo

Sedmý ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů

festival3V pátek 16. října začne v Ostravě 7. ročník Mezinárodního festivalu outodoorových filmů. Za šest let své existence se stal největším putovním filmovým festivalem nejen v České republice, ale i na světě. Je zaměřen na sporty s outdoorovou tematikou, na filmy dobrodružné, extrémní, adrenalinové, ale také cestopisné. Mezi oficiální partnery festivalu patří statutární město Ostrava.

Slavnostního zahájení v kině Vesmír se zúčastní například ostravský horolezec Leopold Sulovský. Večerem bude provázet moderátor České televize Pavel Anděl. Následně se festival rozběhne na mnoha místech ve městě (klub Atlantik, Minikino, Hvězdárna a planetárium J. Palisy aj.) a divákům nabídne řadu atraktivních snímků. Do 5. prosince přehlídka zavítá do dalších jedenadvaceti měst České republiky. Vítězné festivalové filmy budou vyhlášeny v pražském kině Atlas.

Před oficiálním zahájením festivalu outdoorových filmů se můžete těšit na bohatý doprovodný program, jehož součástí bude například výstava fotografií Jiřího Kráčalíka s názvem Pozvání do krajiny (8. 10. - 31. 12., ve Slezskoostravské radnici) nebo Prolog festivalu v podobě setkání s osobnostmi z oblasti sportu a filmu. Tyto akce jsou volně přístupné a navíc, každý kdo na ně zavítá, obdrží vstupenku na ostravské slavností zahájení festivalu.

Festivalové přehlídky se letos zúčastní 69 soutěžních a pět nesoutěžních filmů ze třinácti států světa. Vedle filmových projekcí budou probíhat také besedy, mimo jiné s čestnými hosty Ivanem Gálfym nebo Leopoldem Sulovským.

Vstupné je stanoveno na 50 Kč za jeden vstup, dále si diváci mohou zakoupit zvýhodněnou permanentku v hodnotě 250 Kč na deset vstupů. Lístek na slavnostní zahájení do kina Vesmír stojí také pouhých 50 Kč.

Navíc pořadatelé připravili pro každého diváka, který si zakoupí vstupenku na festival, dárek v podobě 50procentní slevy na vstup do plaveckých bazénů společnosti Sareza Ostrava. Více o festivalu outdoorových filmů se veřejnost dozví od 19. října do 7. prosince na programu ČT 4 v pořadu Minuty dobrodružství nebo na vlnách Českého rozhlasu.

Podrobný program festivalu v jednotlivých městech i s charakteristikami všech letošních filmů a krátkými ukázkami je možné najít na internetových stránkách festivalu www.mfof.cz

Svatováclavský hudební festival 2009

Letos již po šesté probíhá v Ostravě a Moravskoslezském kraji Svatováclavský hudební festival. Začal jako každoročně 28. září, na svátek Svatého Václava, a vyvrcholí 28. října, v Den vzniku samostatného Československa. Festival řadící se k nejvýznamnějším kulturně-společenským akcím v regionu je zároveň nejrozsáhlejším festivalem prezentujícím duchovní umění v Česku. Na návštěvníky čeká ve 23 městech a obcích šestatřicet koncertů, které se konají pouze v sakrálních prostorách.

Zahajovací koncert se uskutečnil v Katedrále Božského Spasitele v Ostravě pod taktovkou dirigenta Jakuba Hrůši. Dále se publikum může těšit na oratorium Stvoření od J. Haydna (6. 10., Ostrava-Mariánské hory, kostel Panny Marie Královny) či koncert skvělé sopranistky Simony Houdy-Šaturové s duchovními skladbami W. A. Mozarta (16. 10., Moravská Ostrava, kostel sv. Václava). Na závěrečném koncertu se opět představí domácí Janáčkova filharmonie Ostrava pod vedením dirigenta Paola Gatta. Uvede symfonii č. 2 g moll LobgesangF. Mendelssohna-Bartholdyho.

V rámci doprovodného programu mohou diváci v Divadle Antonína Dvořáka zhlédnout výstavu s názvem „Historie Svatováclavského hudebního festivalu ve fotografiích Ivana Korče“.

Více informací na www.shf.cz

Industriální stopy

Od září do listopadu probíhá na mnoha místech České republiky v pořadí již 5. mezinárodní bienále Industriální stopy, které připomene ztracené průmyslové památky a ukáže možné využití stávajících objektů. Letos se podařilo zapojit rekordní počet spolupořadatelů. Industriální stopy tak zavítají nejen do Prahy, Kladna či Liberce, ale nově i do Brna, Zlína nebo Žatce. Chybět samozřejmě nemůže ani Ostrava, která je svým industriálním dědictvím proslulá.

VitkoviceNe opuštěné továrny a chátrající objekty, ale nesporné ukázky jedinečného stavitelství a estetické hodnoty – nikoliv problémy, ale výzvy. Tak by se dal shrnout pohled pořadatelů pátého ročníku. „Letos bychom se chtěli zaměřit na konkrétní příklady ceny industriální architektury a ukázky možností využití těchto objektů, které neuvěřitelnou rychlostí nadále mizí před očima,“ vysvětluje ing. Svatopluk Zídek z Kolegia pro technické památky, jeden z průkopníků ochrany tuzemské průmyslové architektury.

Program v Ostravě je opravdu bohatý. S velkým zájmem se setkaly komentované procházky městskou částí Vítkovice nazvané Městem pod komíny železáren. Účastníci se mohli seznámit s jedinečným komplexem budov pro zaměstnance místních železáren.

Dolni_oblastV národní kulturní památce Dole Michal je stále k vidění divadelní představení Zdař Bůh o hornictví a lidech, kteří toto povolání vykonávali. Inscenace přináší obrazy bezohledného drancování nerostného bohatství, a s tím spojený hazard s lidskými životy. Reprízy představení se konají 10. a 11. října.

I děti si v rámci Industriálních stop přijdou na své. V neděli 11. října jsou pro ně v Dolní oblasti Vítkovic připraveny výtvarný workshop nebo pracovní dílna na téma „Objevování ostravských zákoutí“.

Součástí bienále je také mezinárodní festival Techné Ostrava 2009, který proběhne od 21. do 23. října v Domě kultury Poklad v Ostravě-Porubě. Tématem letošního již osmého ročníku je „Ochrana technického a industriálního dědictví a možnosti jeho nového využití“.

Detailní program bienále Industriální stopy je k dispozici na www.industrialnistopy.cz, o festivalu Techné Ostrava 2009 se více dozvíte na www.techne.cz

Ostrava se otevře podruhé dokořán!!!

Ve středu 28. října se v době od 10 do 16 hodin otevře obyvatelům a návštěvníkům Radnice města Ostravy, včetně radniční věže, Archiv města Ostravy, Ostravské muzeum a Dopravní podnik Ostrava. Kromě radničních místností, které nejsou veřejnosti běžně přístupné, a budou podruhé v letošním roce k vidění, vystavíme v radnici vůbec poprvé originál pravěké sošky Petřkovické venuše.

Premiérově bude návštěvníkům akce zpřístupněno pracoviště Centrálního dispečinku Dopravního podniku Ostrava. Na Prokešově náměstí se uskuteční autogramiáda fotbalistů FC Baník Ostrava. Každý návštěvník si může ze dne otevřených dveří odnést vstupenku na odvetný zápas osmifinále Ondrášovka Cupu (Pohár ČMFS) proti 1. FK Příbram (hraje se ve středu 28. října od 16 hodin na Bazalech). Poprvé bude otevřena kromě věže radnice i terasa u její paty.

Originály dokumentů z 28. října 1918, projekce 3D filmu Procházka současnou Ostravou, vyhlídka z věže radnice a další zajímavé možnosti vám nabídne Ostrava dokořán 2!!!

Z věže do věže

Ostravský informační servis připravil ve spolupráci s Ostravským muzeum zajímavé procházky po věžích ostravských radnic – staré i nové. V neděli 11. října 2009 mají návštěvníci možnost zavítat na věž staré i Nové radnice a porovnat výhledy na město z ptačí perspektivy. První procházka s průvodcem začíná v 10.00 hod. (poté každou celou hodinu až do 15.00 hodiny) na vyhlídkové věži Nové radnice, která je nejvyšší radniční věží v České republice. Poté se účastníci přesunou do staré radnice, kde dnes sídlí Ostravské muzeum. Kromě stálé expozice, která byla nedávno po rekonstrukci otevřena, se mohou návštěvníci rozhlédnout také z věže staré radnice.

Cena prohlídky je 80 Kč pro dospělého, 50 Kč pro studenty a seniory a 40 Kč pro děti do 15 let. Vstupné se platí na Vyhlídkové věži v 6. patře Nové radnice (pobočka OIS).

Více informací na www.ostravainfo.cz

pohlednice

Hornická kuchařka z Ostravska

kucharkaVe středu 9. září na Den horníků uvedla Matice slezská v Opavě do života Hornickou kuchařku z Ostravska autorů Miloslava Ruckého, Evy Peterkové, Zdenka Buchty a Anny Wenzlové.

Kuchařka byla pokřtěna na Dole Michal pravým havířským „achtlikem“, který se skládá ze zeleného peprmintového likéru a fernetu. Dnes je tento nápoj známý spíše pod názvem Hornická vlajka.

Kromě tradičních receptů na takové pochutiny jako Holubki nebo guláš „Stavěč se sypungem“ se v knize dozvíte množství zajímavých informací o tom, jak žily rodiny horníků a dělníků na Ostravsku. Dočtete se například, jak horníci slavili významné svátky, co bylo součástí jejich jídelníčku nebo jak se organizovala svatba. Doporučujeme číst knihu s plným žaludkem. A na závěr recept na pravý Havířský řízek. Krajíc chleba namažeme máslem, sádlem nebo pomazánkou z nivy a „namočíme“ v nakrájené cibuli. Dobrou chuť!

SMS jízdenky nově i v Ostravě

Po možnosti stáhnout si jízdní řád do mobilu přichází Dopravní podnik Ostrava s další technickou novinkou. Od 1. října si cestující mohou koupit jízdenku pomocí sms zprávy. Tuto moderní službu jistě uvítají mnozí z nás.

Jakým způsobem lze jízdenku koupit? Cestující si nejdříve musí u svého operátora aktivovat službu Premium SMS (pokud je blokována). Poté už jenom stačí poslat text „DPO“ na jedno z telefonních čísel, které se určuje podle druhu jízdenky. Telefon 902 06 25 je pro zakoupení jízdenky za 25 korun (určena pro dospělé), telefon 902 06 15 pak pro jízdenku za 15 korun (určeno pro děti, psy a zavazadla). Přibližně do dvou minut obdrží cestující SMS jízdenku s vymezenou dobou její platnosti, která činí 70 minut. Do vozidla je možno nastoupit až po doručení jízdenky. Pokud dojde k nechtěnému smazání sms, je možno požádat o její duplikát a to odesláním textu „DPO“ na číslo 900 06 03. Cena duplikátu je 3 Kč.

Více informací na www.dpo.cz

Výstavní síň Sokolská 26 zve k návštěvě i o víkendech

Výstavní síň Sokolská 26 se zařazuje mezi další kulturní zařízení v centru města (Ostravské muzeum, Galerie výtvarného umění, Minikino a galerie Kresby Minikino,…), které je možno navštívit také o víkendu.

Výstavní síň Sokolská 26 zahájila svou činnost v roce 1993. Dramaturgie uvádí výrazné a nezpochybnitelné umělecké osobnosti, které vytvářejí a naplňují pojem soudobé české výtvarné scény. Prezentuje nejen díla předních českých i některých zahraničních výtvarníků, ale jsou pořádány také skupinové výstavy, převážně mladých tvůrců z různých regionů.

Jde o jedno ze zařízení Centra kultury a vzdělávání Moravská Ostrava. Galerie prošla v létě kompletní rekonstrukcí. Dostala zbrusu novou dřevěnou parketovou podlahu a nové omítky, bylo vyměněno osvětlení a instalován kamerový systém. Od nové sezony vychází svým příznivcům vstříc také upravenou provozní dobou. Výstavní síň je otevřena v pondělí až pátky od 8 do 18 hodin, v sobotu od 10 do 14 hodin a v neděli od 13 do 17 hodin.

Více informací na www.ckv-ostrava.cz

Rekordní počet návštěvníků na Dnech NATO

Víkendovou show na Letišti Leoše Janáčka Ostrava vyvrcholila předposlední zářijový víkend největší letecko-armádně-bezpečnostní akce ve střední Evropě. Po oba dny navštívilo mošnovské letiště rekordních více než 130 tisíc diváků.

Bohatý program předvedl prezentaci těžké vojenské, policejní i záchranářské techniky, dynamické ukázky výcviku speciálních jednotek, letecké ukázky i prezentace výzbroje, výstroje a vybavení útvarů. Patrně nejvýznamnější diváckou atrakcí bylo největší sériově vyráběné letadlo světa americký vojenský dopravní letoun C-5 Galaxy, který si lidé mohli prohlédnout také uvnitř.

Poprvé v ČR mohli diváci sledovat ukázky pilotáže špičkového bojového letadla Eurofighter Typhoon F2 z letky britského královského letectva. Tradičně se zde představily stíhačky JAS-39 Gripen nebo F-16. Dnů NATO se zúčastnilo dvanáct zemí, přičemž poprvé přijeli do Ostravy zástupci armád Belgie, Dánska, Itálie, Ruska a Řecka.

Více informací na www.dny-nato.cz

Mezinárodní festival Techné Ostrava 2009

Na konci října letošního roku se Dům kultury Poklad v Ostravě-Porubě stane dějištěm 8. ročníku mezinárodního festivalu TECHNÉ Ostava 2009. Letošním mottem festivalu filmů a televizních pořadů o technických a průmyslových památkách se zaměřením na vědeckou spolupráci a cestovní ruch se stala „Ochrana technického a industriálního dědictví a možnosti jeho nového využití“.

Na festival TECHNÉ, který proběhne ve dnech 21.-23. října, se letos přihlásilo 39 soutěžních snímků. Nejlepší film obdrží hlavní cenu – Ostravskou Venuši. Návštěvníci budou mít také jedinečnou příležitost zhlédnout řadu dokumentů zapůjčených z Národního filmového archivu v Praze či reportáže a dokumenty věnované českým i zahraničním technickým památkám. Speciálně pro festival vznikl v Katovicích snímek Marka Stańczyka „Made in Silesia“.

Opět bude za individuální přínos v oblasti ochrany a dalšího využití technických a průmyslových památek udělena Cena ing. Stanislava Vopaska a nově také Cena za mimořádný přínos k zachování industriálního dědictví.

Více informací na www.techne.cz