Prosinec 2015

Newsletter Cestování - prosinec 2015

 

Ostrava ve vánočním

PFCentrální Masarykovo náměstí v Ostravě během vánočního času tradičně oživí kluziště pod širým nebem, které patří k vyhledávaným zimním atrakcím. Umělá ledová plocha byla otevřena 28. listopadu a zdarma bude bruslařům přístupná do 3. ledna. Spolu s otevřením kluziště byly zahájeny také vánoční trhy, které se letos z Masarykova náměstí rozšíří i na sousední Jiráskovo náměstí. Trhy budou v provozu denně až do 23. prosince.

Na sousedním Jiráskově náměstí budou připraveny dobové hry a výtvarné dílny pro děti, stánky s rybími, zabijačkovými a dalšími specialitami, ale i středověké ruské kolo či ledový bar.

Vánoční OVDruhý adventní víkend bude takřka všude ve znamení mikulášské nadílky. O třetím adventním víkendu se můžete vydat třeba na jarmark, který se koná na Slezskoostravském hradě. O čtvrtém adventním víkendu pak program skoro na všech místech vrcholí, jako například na Kuřím rynku v Ostravě, kde budou v zimním kině promítat filmy.

Mimo tato prostranství je vánočně ozdobeno také Prokešovo náměstí před budovou Nové radnice, kde se rozsvítila vánoční výzdoba i stromeček. Tato výzdoba se naposledy rozsvítí 6. ledna 2016.

 

Adventní 

SouznMezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel Souznění se koná ve svátečním předvánočním čase na několika místech Moravskoslezského kraje. Bohatý program nabízí nejen koncerty a představení v zajímavých prostorách jakými jsou kostely, koncertní sály a exteriéry, ale také doprovodné výstavy, umělecká řemesla, filmovou projekci a ochutnávku domácí i zahraniční gastronomie. Cílem Souznění je objevovat, rozvíjet a postupně představovat nejenom bohaté zvyky vymezené dobou adventu a Vánoc, ale i tradice duchovní a religiózní.

Slavnostního zahájení sedmnáctého ročníku akce se 10. prosince ujmou v kostele svatého Václava ve Václavovicích Hana a Petr Ulrichovi se skupinou Javory. Během jejich koncertu zazní kromě méně známých vánočních písní také jejich nejznámější autorská tvorba. Následující den se program přesune do farního kostela ve Frýdku-Místku, který bude patřit tradičně duchovní hudbě.

Závěrečný den festivalu bude patřit Ostravě. Vystoupí zde a závěrečnou tečku za sedmnáctým ročníkem udělá svým svátečně laděným repertoárem jeden z nejlepších zpěváků Kamil Střihavka společně se svou kapelou.

www.souzneni-festival.cz

 

Městský stadion po rekonstrukci otevřen

StadionPo tříleté rekonstrukci byl slavnostně otevřen Městský stadion ve Vítkovicích.

Součástí znovuotevření se stalo odehrané první mezistátní utkání české fotbalové reprezentace v Ostravě po 15 letech.

Rekonstrukce Městského stadionu je jedním z největších městských investičních projektů. Její první etapa zahrnovala výstavbu nové východní tribuny, rekonstrukci hřiště, položení nového trávníku a tartanu, rekonstrukci komunikací a inženýrských sítí, osvětlení a další práce.

Navazující druhá etapa rekonstrukce začala v dubnu 2014 a skončila v září 2015. Soustředila se na výstavbu jižní a severní tribuny, rekonstrukci západní tribuny a další objekty.

V současné době má stadion maximální kapacitu 15 tisíc sedících diváků a splňuje veškeré podmínky a certifikace ke konání národních a mezinárodních sportovních akcí v atletice a ve fotbale. Mítink Zlatá tretra Ostrava má díky stadionu možnost proniknout mezi elitní mítinky Diamantové ligy. Ostrava bude navíc v roce 2018 pořádat Kontinentální pohár v atletice. Městský stadion splňuje také přísná kritéria FAČR, UEFA a FIFA pro pořádání prvoligových, mezinárodních pohárových a mezistátních fotbalových zápasů.

 

Vánoce na Slezskoostravském hradě

HradOd 5. prosince do 8. ledna bude probíhat v galerii Slezskoostravského hradu 15. ročník Výstavy betlémů. I v letošním roce výstavu oživí na Zlatou sobotu reprodukovaná Česká mše vánoční s živým betlémem.

Letošní výstavu bude prezentovat velké množství unikátních historických i současných betlémů z řad profesionálních a amatérských autorů. K vidění budou betlémy vyrobené z nejrůznějších materiálů - ze dřeva, perníků, šustí, keramiky, krajky i skla.  Vidět můžete sbírku betlémů z Třebechovického muzea betlémů, či polovinu ze sbírky betlémů z muzea Jindřichohradecka. Součástí letošní výstavy bude také bohatý kulturní program.

Hlavní doprovodnou akcí výstavy je Stříbrná sobota a neděle o víkendu 12. a 13. prosince. Zažijete vánoční atmosféru jarmarku, kde uvidíte ukázky řemesel a vánočních zvyků.

Představí se umělecké soubory s lidovou a historickou hudbou, hudební soubory s koledami i práce kovářského mistra. Nebudou chybět vánoční představení pro děti i dospělé.

www.cerna-louka.cz

 

Ostrava má jednu z nejvyšších lezeckých stěn

StěnaOstrava má novou sportovní atrakci, jednu z nejvyšších lezeckých stěn v České republice.

Zájemci ji najdou v ­Dolních Vítkovicích, přesněji v objektu bývalé strojovny Dolu Hlubina, což je multifunkční prostor nazvaný Provoz Hlubina. Je vysoká 25 metrů a zabírá plochu zhruba tisíc metrů čtverečních. Prostory bývalé strojovny tak našly nové využití. Nejvyšší chyt je ve výšce 20,6 metru, nejdelší cesta měří rovných 25 metrů. Právě tyto rozměry vyhouply novou ostravskou stěnu mezi nejvyšší v celé České republice. Na celé rozloze přes tisíc metrů čtverečních mají příznivci sportovního lezení k dispozici 110 cest. V budoucnu se plocha využitá pro lezeckou stěnu může rozšířit až o dalších tisíc metrů. V areálu je také půjčovna vybavení. Rodiče jistě ocení dětskou tréninkovou stěnu a dětský koutek.

www.tendonhlubina.cz

 

Prosincová nabídka vyhlídkové věže

OhňostrojV předvánočním čase máte také možnost navštívit vyhlídkovou věž Nové radnice a zúčastnit se některé z připravovaných akcí: 

Mikuláš na věži

Pokud přijdete 4. prosince na věž s dětmi, bude na vás čekat Mikuláš s andělem a čertem.  Na ochozu si můžete vyslechnout výklad průvodce a pohlédnout na Ostravu v zimním hávu.

Vánoční tradice na věži

24. prosince, než zasednete ke štědrovečernímu stolu, přijďte se rozpomenout na vánoční tradice. Na vyhlídkové věži si budete moci vyzkoušet některou z vánočních tradic, které se staly nedílnou součástí vánočního období.

Novoroční přípitek na věži

1. ledna - po bujarých silvestrovských oslavách je připraven trochu jiný – nealkoholický novoroční přípitek a samozřejmě i v tento den bude zpřístupněna vyhlídková věž.

www.ostravainfo.cz

 

Nový webový portál –Kam 

Zájemci o kulturní, sportovní a společenské dění v centru Ostravy mají další možnost, jak získat potřebné informace. Na adrese www.kamvcentru.cz  byl spuštěn nový webový portál s kalendářem akcí konaných v Moravské Ostravě a Přívozu. Filtrovat se zde dá dle zvoleného termínu a kategorií jako je kultura, sport, zábava a vzdělávání.

Jde o počin, jímž chce městský obvod přispět k lepší informovanosti o plánovaných akcích, a tím pádem i k dalšímu oživení centra města. Zároveň jde o vstřícný krok vůči subjektům působícím na území obvodu, neboť ne vše, co tyto organizace pro veřejnost připravují, mívá dostatečnou publicitu.

www.kamvcentru.cz

 

Dotace na cestovní ruch

Podnikatelé a obce mohou od prosince žádat o dotace na podporu cestovního ruchu v roce 2016. Celkem je připraveno 70 milionů korun. Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo první výzvu na předkládání žádostí o dotaci v rámci podprogramu Cestování v Národním programu podpory cestovního ruchu.

Výzva byla vyhlášena 1. listopadu a příjem žádostí začal 1. prosince a potrvá do 15. ledna 2016. Podprogram je zaměřen na následující čtyři oblasti podpory:

1. Rekonstrukce/vybudování odpočívadel, center služeb pro turisty a hygienického zázemí pro pěší, cyklisty a handicapované turisty podél pěších tras, naučných stezek, jezdeckých stezek, vodních tras, cyklotras pro zvýšení návštěvnosti.

2. Zpřístupnění atraktivit cestovního ruchu (musí se jednat o atraktivity nadregionálního

a regionálního významu, případně atraktivity ležící v blízkosti pěších tras, naučných stezek, cyklotras a dálkových mezinárodních cyklotras).

3. Zavedení/zlepšení/vytvoření navigačních a informačních systémů pro senzoricky postižené účastníky cestovního ruchu a senzoricky postižené návštěvníky atraktivit cestovního ruchu.

4. Pořízení zařízení pro bezpečné parkování kol a úschovu zavazadel – parkovací domy, věže.

Podpora bude poskytována formou dotace, která může dosáhnout maximální výše 50 % celkových uznatelných výdajů akce. Podpora poskytovaná v režimu de minimis je určena podnikatelským subjektům a obcím, vyjma statutárních měst.

www.mmr.cz

 

Česká republika se může pochlubit jedinečnou zahraniční propagací

O propagaci českých regionů a kulturního dědictví se už třináct let stará Czech-American TV. Jedná se o jediný televizní program na světě, který pravidelně vysílá videa v angličtině propagující cizí zemi – a to přímo Českou republiku.

 V USA televizní vysílání sleduje přes dva a půl milionu domácností v šedesáti městech a přes sto tisíc diváků prostřednictvím internetu na celém světě, především v Kanadě, Austrálii, Anglii a v Ruské federaci.  Czech-American TV byla před třinácti lety průkopníkem v internetovém vysílání. Na webu www.catvusa.com od konce loňského roku mohou uživatelé internetu sledovat vysílání i na tabletech a mobilních telefonech, a to díky spolupráci s českými vysokoškolskými studenty technických oborů a profesionálních webmasterů. Cílem televizní stanice je rozšíření povědomí o České republice a její kultuře.

16. listopadu proběhlo televizní vysílání věnované Moravskoslezskému kraji zaměřené také na propagaci města Ostrava. Na televizních obrazovkách jej vidělo přes 2,5 milionů diváků v 60 amerických městech a desítky tisíc po celém světě na internetu, a to zejména v USA, Kanadě, Austrálii, Číně a Rusku.

http://www.catvusa.com/broadcast/november-16-2015/