Prosinec 2013

Newsletter Cestování - prosinec 2013

 

Fotoohlédnutí za událostmi minulého měsíce

 

Mistrovství světa ve florbale žen 

WFCČeská republika hostí od 7. do 15. prosince 2013 poprvé v historii světový šampionát florbalistek. Pět let po MS mužů, které se konalo v Ostravě a v Praze, přijedou nejlepší ženské týmy světa do Brna a Ostravy. Základní skupina se odehraje v brněnské hale Vodova, zápasy o umístění a play-off včetně finále se pak bude hrát v Ostravské ČEZ Aréně.

Mezinárodní florbalová federace IFF zavádí nový hrací formát a české MS žen bude jeho premiérou. Kvalifikované týmy budou dle rankingu rozděleny na dvě poloviny, kdy se v úvodní části turnaje mezi sebou utkají týmy první osmičky ve dvou základních skupinách a stejně tak týmy druhé osmičky světového žebříčku. Velkým cílem a snem českých organizátorů je překonání rekordů v návštěvnosti. Ten dosavadní drží švýcarské MS, ke kterému si před dvěma lety našlo cestu téměř 30 000 diváků. Představen byl i patron českého MS žen, jehož role se ujal zpěvák a herec Vojtěch Dyk, který žezlo patronátu přebírá po Ivanu Trojanovi.

Dvanáct bronzových medailistek z posledního MS 2011 ve Švýcarsku je v konečné dvacetičlenné nominaci na MS 2013 v Česku. Reprezentační trenérky Karolína Šatalíková a Markéta Šteglová složily svůj kádr z hráček čtyř domácích klubů.

Celkově se na MS 2013 odvysílá 16 zápasů minimálně do 5 různých zemí.

Český florbal bude mít ale tvrdou konkurenci zejména v silných skandinávských výběrech, tradičně je v ženské kategorii úspěšné i Švýcarsko. Vše tak bude záležet už na úvodních duelech ve skupině, kterou má domácí výběr opravdu těžkou. Podporu bude český tým potřebovat od samého startu mistrovství!

www.wfc2013.cz

 

 

Souznění - festival zvyků, koled a řemesel 

SouzněníJubilejní ročník mezinárodního festivalu adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel Souznění se uskuteční od 12. do 15. prosince. Popatnácté uvítá v předvánočním čase na několika místech Moravskoslezského kraje hosty například z Izraele, národopisný soubor z Chodska nebo slovenskou kapelu Fragile.

Pestrou kapitolu Souznění pak jako každoročně dopíše Galakoncert, který 15. prosince bude hostit Dům kultury města Ostravy. Festival Souznění letos nabídne například koncerty Evy Dřízgové - Jirušové či skupiny Spirituál Kvintet. Cílem Souznění je objevovat, rozvíjet a postupně představovat nejenom bohaté zvyky vymezené dobou adventu a Vánoc, ale i tradice duchovní.

Festival začne v kostele svatého Václava ve Václavovicích. Spirituál Kvintet, který vystoupí se svým svátečním programem, ale zařadí do programu také své hity. V dalších dnech pak vystoupí izraelský soubor Efroni Choir zabývající se starou izraelskou hudbou, Varmužova cimbálová muzika ze Svatobořic, národopisný soubor z Chodska a další. Hvězdou závěrečného galakoncertu v Domě kultury města Ostravy pak bude slovenská pěvecká skupina Fragile složená ze slovenských populárních osobností známých z různých seriálů, muzikálů a divadel. Zpěváci bez použití hudebních nástrojů interpretují známé rockové, popové i jazzové hity.

www.souzneni-festival.cz

 

 

Letiště v Mošnově má nové stroje a zařízení 

LetištěLetiště Leoše Janáčka v Mošnově má nový vozový park a bezpečnostní techniku dohromady za více než 338 milionů korun. Je nyní schopno odbavovat všechny typy letadel, nová technika ale znamená také větší komfort pro cestující i posádky letounů. Nové stroje výrazně pomůžou při zimní údržbě.

Díky nové technice na zimní údržbu dráhy je letiště schopno v zimě i při těžkých podmínkách udržet provoz 24 hodin denně. Další nové stroje slouží k tažení nebo tlačení všech typů letadel. Díky této technice bylo schopno naložit např. Cargo Jumbo, čili 747 Boeing. Letiště Leoše Janáčka je záložní letiště, jediné v České republice, pro nový aerobus, který dostaly České aerolinie od Korejců. Na letišti jsou nové bezpečnostní rámy nebo rentgeny na kontrolu zavazadel, nové schody přinesou větší pohodlí cestujícím při vystupování či nastupování do letadel. Rychlejší bude odbavení pro cestující i pro posádky letadel.

Projekt Stroje a zařízení II byl třetím z projektů letiště zaměřených zejména na obnovu zastaralé a kapacitně nevyhovující techniky. Výsledné náklady 338,8 milionu korun jsou o 45 milionů nižší, než byly původní odhady, 70 procenty je zaplatí evropské dotace.

www.airport-ostrava.cz

 

Představujeme osobnost

Rubrika věnovaná významným osobnostem, jejich dílům, odkazům, vizím…   V prosinci bychom Vám rádi představili muže, který také stojí za úspěchem českých tenistů v Davisově poháru, Richarda Šodka – vyplétače raket z Ostravy.

 

Soutěžte s námi o publikaci Průvodce Ostravou!!!

Dejte nám tip na netradiční ostravskou osobnost a my Vás odměníme Průvodcem Ostravou!!!

Své tipy posílejte na email: shrbacova@ostrava.cz

 

Richard Šodek

Za úspěchy českých tenistů v Davisově poháru či Fed Cupu stojí mimo jiné také ostravský rodák a vyplétač raket Richard Šodek.

Díky své práci hodně cestuje. Kromě českých akcí jezdí na Wimbledon, French Open či Fed Cup. Vyplétání raket se věnuje už dvacet let, ale sám si tenis tak často nezahraje, jelikož mu na něj nezbývá čas. Původně vystudoval gastronomii, ale ke sportu měl vždycky blízko. Hrál basketbal v Ostravě­-Porubě v blízkosti tenisových kurtů. Tenis se mu zalíbil a ovlivnil jej hlavně Ivan Lendl. Shodou náhod se pak dostal až k vyplétání raket. Hráči tenisu potřebovali někoho, kdo by jim zajišťoval servis. A tak začal a postupně se zdokonaloval.V těchto dnech připravuje rakety pro Australian Open. Na konci ledna pak začíná Davis Cup a hned poté odlétá do Španělska na Fed Cup. Byť dostal zajímavé nabídky odejít do Prahy nebo do zahraničí, jeho srdce bije pro Ostravu. „Myslím si, že tady žijí dobří lidé. Navíc tu mám kořeny, pocházím odtud a hrozně rád se tady vracím. A samozřejmě mě tu drží rodina, mám tu děti a manželku“, říká. 

Během Davis Cupových zápasů vyplete kolem stovky raket, když hodně spěchá, dokáže jednu raketu vyplést za dvanáct minut.

 

Galerie města zahájila svou první výstavu

GalerieVýznamným dnem pro kulturu v moravskoslezské metropoli se stala středa 27. listopadu 2013. Vernisáž výstavy výtvarníků Davida Michalka a Miloše Šejna v aule Gong v Dolních Vítkovicích otevřela novou Galerii města Ostravy.

Společným jmenovatelem výstavy „David Michalek: Slow dancing & Figure studies / Miloš Šejn: Vznášení a padání“ je lidské tělo coby námět silně rezonující právě v bývalém industriálním prostředí Dolních Vítkovic. Páteř projektu tvoří monumentální Michalkova videoinstalace ze série figurálních a pohybových studií a fotografie a kresby českého umělce Miloše Šejna.

Výstava v multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích je otevřena denně od 10 do 18 hodin až do 4. ledna 2014. Vstup je volný.

Galerii města Ostravy, novou kulturní instituce na mapě města, provozuje zájmové sdružení právnických osob Trojhalí Karolina. Jeho členy jsou město Ostrava, Moravskoslezský kraj a zájmové sdružení právnických osob Dolní oblast Vítkovice. Nebude mít vlastní sídlo, výstavy budou probíhat v Gongu a po dokončení rekonstrukce objektu také v Trojhalí na Karolině.

www.galeriemestaostravy.cz

 

Vánoční atmosféra na Slezskoostravském hradě 

BetlémOd 7. prosince do 5. ledna probíhá v galerii Slezskoostravského hradu 13. ročník Výstavy betlémů. Letošní novinkou je betlém venkovní. Hlavní doprovodnou akcí výstavy bude vánoční jarmark Stříbrná sobota a neděle. V období 16. listopadu - 18. prosince bude na nádvoří Slezskoostravského hradu k vidění venkovní betlém z regionu Horní Spiš pod Vysokými Tatrami. Na letošní výstavě betlémů se budou prezentovat jak profesionální, tak amatérští umělci. K vidění budou betlémy vyrobené ze dřeva, šustí, perníků, keramiky, uhlí i sena. Letos poprvé uvidí návštěvníci 6 historicky unikátních papírových betlémů ze sbírek Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě. Historicky nejvzácnější je nově zrekonstruovaný pohyblivý betlém z roku 1854. Kouzelnou vánoční atmosféru výstavy doplní koledy a ručně vyrobené dekorace.

Hlavní doprovodnou akcí výstavy je Stříbrná sobota a neděle o víkendu 14. a 15. prosince. Zažijete vánoční atmosféru jarmarku, kde uvidíte ukázky řemesel a vánočních zvyků, např. lití olova, krájení jablíček, lodičky ze skořápek ořechů. Ochutnat můžete pečené kaštany. Představí se umělecké soubory lidové a historické hudby, hudební soubory s koledami i práce kovářského mistra. Nebudou chybět vánoční představení pro děti i dospělé. Areál bude nazdoben tradiční vánoční výzdobou. Večer bude nasvícen pochodněmi a ohněm v železných koších. V dřevěných stáncích na nádvoří hradu se budou prodávat tradiční lidové a umělecké výrobky. V sobotu od 16 hodin se bude konat ohňostroj.

 www.cerna-louka.cz

 

Ostrava na největším internetovém portále cestovního ruchu v Evropě 

EBDOstrava je ve světě stále oblíbenější a nedávno byla vybrána i mezi TOP evropské destinace. Díky spolupráci s českou centrálou cestovního ruchu CzechTourism jsme byli prostřednictvím belgické společnosti působící v oblasti cestovního ruchu vyzváni ke zpracování prezentace města a dostali tak jedinečnou příležitost Ostravu představit na stránkách neziskové organizace European Best Destinations zabývající se propagací a podporou cestovního ruchu v Evropě. Ostrava se tak nedávno objevila na největším internetovém portále v Evropě, který je zaměřen na cestovní ruch, a v celé své kráse je prezentována dalším turistům a milovníkům Evropy. Ostrava se zde představuje jako moderní metropole s jedinečnými kulturními, průmyslovými i historickými památkami nabízející nevšední příležitosti.

Nejen návštěvnost České republiky ve 3. čtvrtletí letošního roku meziročně stoupla, také turistická oblast Ostravsko zaznamenala stejnou tendenci. Ať už se jednalo o počet příjezdů nebo počet přenocování v ubytovacích zařízeních, v obou ukazatelích došlo na Ostravsku k meziročnímu nárůstu. Počet turistů, kteří k nám ve 3. čtvrtletí letošního roku zavítali, vzrostl o 8,4 %. Jednalo se jak o turisty tuzemské, tak i zahraniční, a to zejména návštěvníky z Ruska, Polska, Slovenska, Německa a Itálie.

Jak nová internetová stránka o Ostravě láká další turisty a obdivovatele nevšední krásy naší metropole, můžete sami posoudit na následujícím odkazu:

www.europeanbestdestinations.org/destinations/ostrava/

 

Vánoční kluziště a trhy oživují centrum města 

KluzišVánoční kluziště pod širým nebem také letos oživí centrum Ostravy. Dočasné sportoviště se návštěvníkům, stejně jako vánoční trhy, otevřelo v neděli 1. prosince. Na Masarykově náměstí byl zároveň rozsvícen vánoční strom, dvanáctimetrový smrk z Dolní Moravice.

Vánoční strom má zcela novou moderní výzdobu s programovatelnými světelné efekty. Celkem bylo nainstalováno 800 světelných bodů, na kterých bude moci být využito až 12 tisíc odstínů barev.

Kluziště o velikosti 30 krát 15 metrů s nasvícením, hudbou a zábavným programem je možné navštívit denně od 30. 11. 2013 do 1. 1.2014, v době od 10 do 20 hodin a bruslení bude opět pro všechny zdarma. Návštěvníci budou moci využívat půjčovnu bruslí a tučňáků (pomůcky pro děti). Během celého měsíce bude zajišťována zábava a sportovní vyžití. Předvánoční období bude nabito programem, diskotékami na ledě, návštěvou hokejistů HC Vítkovice Steel a také proběhne krasobruslařská exhibice a soutěže o ceny.

www.sareza.cz

www.moap.cz

 

Tipy na pěší turistiku také v zimě 

StezkyMěsto Ostrava připravilo koncept pěších stezek, které umožňují turistům i ostravským obyvatelům všech věkových skupin spojit přirozený pohyb s poznáváním přírodních, architektonických i ostatních turistických zajímavostí města.

Ve spolupráci s Klubem českých turistů vydalo materiál obsahující nové tipy po vybraných městských částech. Současně byla také uvedena do užívání stezka vedoucí městským obvodem Plesná s názvem „Okruh Plesnou“ v délce 7 km.

www.ostrava.cz/cs/turista/aktivni-vyziti/ostravske-prochazky/ostravske-prochazky

 

Cestovní ruch – 3. čtvrtletí 2013 

Letní sezóna 2013 zaznamenala nárůst v celorepublikovém vývoji počtů příjezdů. Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že počet hostů, kteří v uplynulém čtvrtletí přijeli do České republiky, se oproti předešlému roku zvýšil. Ve sledovaném období přijelo celkem 4,8 milionů hostů, což představuje nárůst o 1,7 %, z čehož 1,9 % byli domácí hosté a 1,5 % hosté přijíždějící ze zahraničí. Ačkoli 10 ze 14 krajů ČR v hlavní turistické sezóně zaznamenalo nárůst co do počtu příjezdů, délka pobytu meziročně klesla o 0,1%.

Návštěvnost Moravskoslezského kraje kopíruje celorepublikový vývoj. Ve 3. čtvrtletí 2013 kraj navštívilo téměř 200 000 hostů, což je o 1,1 % více než v předešlém roce. Do Moravskoslezského kraje ve sledovaném období přijelo celkem 148 252 domácích hostů, což je o 3,3 % více než ve stejném období předešlého roku, a 45 179 hostů ze zahraničí (nárůst o 0,4 %). Délka pobytu přijíždějících hostů se však zkrátila, a to o celých 5,1 %. Zatímco počet přenocování nerezidentů stoupl o více než 10 %, domácí hosté přispěli k celkovému snížení počtu strávených nocí v kraji (pokles o 8,3 %).

Celorepublikovou tendenci růstu počtu hostů kopíruje rovněž turistická oblast Ostravsko, kterou v uplynulém období navštívilo celkem 53 565 hostů, což znamená nárůst o 8,4 % oproti předešlému roku. TO Ostravsko však oproti zbytku republiky zaznamenala nárůst také v počtu přenocování. S rostoucím počtem přijíždějících hostů vzrostl také počet přenocování, a to z celkového počtu 145 665 ve 3. čtvrtletí v roce 2012 na 156 156 ve stejném období letošního roku.

Nemalý podíl na zvyšujícím se počtu hostů a přenocování měli také zahraniční hosté. Vůbec poprvé od začátku roku se změnilo pořadí hostů přijíždějících ze zahraničí. Nejpočetnější skupinou cizinců, kteří TO Ostravsko ve 3. čtvrtletí navštívili, byli Rusové (4 532), kteří se stali vůbec poprvé nejpočetnější skupinou zahraničních hostů. V hojném počtu pak přijížděli také návštěvníci z Polska (3 333), Slovenska (3 118), Německa (1 899) a Itálie (839). Hosté na Ostravsku ve sledovaném období strávili průměrně 1,9 nocí, přičemž u cizinců to bylo 2,47 nocí, stejně jako ve stejném období v loňském roce. Ačkoli se Italové umístili na posledním místě co do počtu hostů, strávili zde jednoznačně nejdelší dobu, průměrně to byly 3 noci. Dále je následovali Slováci (2,7 nocí), Němci (2,6 nocí), Poláci (1,9 nocí) a nakonec Rusové (1,4 nocí), kterých přijelo sice nejvíce, ale zdrželi se nejkratší dobu.

EU