Prosinec 2012

Newsletter Cestování - prosinec 2012

 

Fotoohlédnutí za událostmi minulého měsíce

 

Vánoční festival Souznění

Souznění, mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel se koná v předvánočním čase na několikaSouznění místech Moravskoslezského kraje. Bohatý program nabízí od 13. do 16. prosince nejen koncerty a představení v zajímavých prostorách jako jsou kostely, koncertní sály, exteriéry, ale také doprovodné výstavy, umělecká řemesla a filmovou projekci. Festival otevře program v kostele sv. Václava ve Václavovicích poblíž Havířova. Historicky podruhé se festivalové dění přesune do Frýdku-Místku, tentokrát do malebného kostela sv. Jakuba. Součástí Souznění je rovněž oblíbený sobotní Vánoční jarmark v Kozlovicích  s následným zvykoslovným programem a nabídkou regionálních specialit. Festival, který je ojedinělou mezinárodní přehlídkou tohoto typu, ozdobí v neděli slavnostní mše svatá v Ostravě-Mariánských Horách a tečku za Souzněním obstará 16. prosince v Domě kultury města Ostravy Galakoncert, kde jako hlavní hvězda zazáří Eva Pilarová.

www.souzneni-festival.cz

 

 

Ekofilm zpět v Ostravě

EkofilmPo patnácti letech se mezinárodní filmový festival Ekofilm vrací do moravskoslezské metropole. Důvodem je mimořádně aktuální otázka životního prostředí právě na Ostravsku. Ostrava, i když je průmyslovým městem, je zároveň jedním z nejzelenějších měst v České republice a v její těsné blízkosti se nacházejí přírodní rezervace a chráněné krajinné oblasti. Navíc také moravskoslezská metropole nabízí jedinečnou možnost zdůraznit opomíjenou část Ekofilmu - péči o kulturní dědictví v podobě industriálních památek.

Letošní ročník přehlídky bude věnován opětovnému použití surovin, materiálů a zdrojů, na čemž bude postavena i celá dramaturgie festivalu. Součástí festivalu je doprovodný program zaměřený na zábavu pro rodiny, k němuž patří i prohlídka Světa techniky v Dolní oblasti Vítkovice, dále akce ve spolupráci s Ostravským muzeem a Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava.  Dojde na pokus vytvořit vánoční řetěz z PET láhví v jeho rekordní délce, lektoři VŠB­-TUO představí robota Adveeho, který bude osobně žákům a studentům zadávat kvízy. V rámci populárně­edukativního programu bude zasahovat také Smokeman. "Cílem této show je přiblížit správné spalování v lokálních topeništích. Děti z mateřských škol si budou moci zase vyrobit hudební nástroje z rostlin, svou vlastní ekotašku nebo andílky z přírodních a recyklovaných materiálů.

Největší důraz je ale kladen na prezentaci filmů, dokumentů a televizních pořadů ve všech čtyřech soutěžních kategoriích. Odborná porota vyhlásí výsledky 9. prosince. Na slavnostním zakončení festivalu budou uděleny Grand Prix - Cena ministra životního prostředí ČR, Cena hejtmana Moravskoslezského kraje, Cena mezinárodní poroty a za nejlepší film získá ocenění rovněž autor filmu do 26 let.

Ekofilm vznikl v roce 1974 v Ostravě a je nejstarším filmovým festivalem svého druhu v Evropě. Od roku 2000 je členem mezinárodního sdružení festivalů o životním prostředí Ecomove International.

www.ekofestival.eu

 

 

Vánoční atmosféra na Slezskoostravském hradě

Od 7. prosince do 6. ledna se na Slezskoostravském hradě uskuteční 12. ročník Výstavy betlémů. Hlavní doprovodnou akcíHrad výstavy bude vánoční jarmark Stříbrná sobota a neděle ve dnech 15. a 16. prosince.

Vernisáž výstavy se koná v pátek 7. prosince v 17:00 hodin v Galerii Slezskoostravského hradu. Představí se více než 100 unikátních historických i současných betlémů od profesionálních a amatérských autorů. Kouzelnou vánoční atmosféru doplní koledy a ručně vyrobené vánoční dekorace. Hradní prostředí vyzdobené ručně vyrobenými vánočními ozdobami a dekoracemi dodává výstavě betlémů vánoční kouzlo. Součástí letošní výstavy bude také bohatý kulturní program.

Stříbrná sobota a neděle se na hradě koná o víkendu 15. a 16. prosince. Je připravený bohatý doprovodný program. Návštěvníci uvidí ukázky řemesel a vánočních zvyků, mohou ochutnat pečené kaštany. Představí se umělecké soubory lidové a historické hudby i práce kovářského mistra. Děti i dospělé potěší vánoční představení. Ve stáncích na nádvoří hradu se budou prodávat tradiční lidové a umělecké výrobky, navíc v sobotu od 17:00 hodin se bude konat ohňostroj.

www.cerna-louka.cz

 

 

Ostrava - kongresová destinace budoucnosti

convVe dnech 27. - 29. listopadu se v Barceloně konal MICE veletrh, EIBTM Barcelona, na kterém Ostrava získala další kontakty, poptávky pro uspořádání kongresů, konferencí ve městě Ostrava resp. v Moravskoslezském kraji. Svou nabídku prezentovala v rámci expozice agentury CzechTourism, společně s celorepublikovým Czech Convention Bureau.

Návštěvníci veletrhu byli příjemně překvapení Dolní oblastí Vítkovice a novou multifunkční halou GONG s její unikátní industriální atmosférou. Při výběru destinace pro pořádání kongresu (MICE) však důležitou roli hrají i další faktory. Zvláště pak kvalitní hotely, respektive existence mezinárodních hotelových řetězců, dopravní infrastruktura, dostupnost destinace, bezpečnost, služby a v neposlední řadě dostatek konferenčních a kongresových kapacit. Výzvou zůstává letecké spojení Ostravy s ostatními destinacemi. Zahraniční odborníci velmi kladně vnímali také samotnou prezentaci města Ostravy, MSK. Nová brožura MEET IN zaujala kvalitním zpracováním a originalitou. Prezentaci podporuje existence tematických webových stránek (www.conventionostrava.cz), kde jsou aktuální informace s kapacitami a fotografiemi subjektů.

Týden před veletrhem v Barceloně se Ostrava, MSK představila polským agenturám, PCO. Program Fam Tripu, který byl pořádán společně s Czech Convention Bureau - CzechTourism, zahrnoval návštěvu Dolní oblasti Vítkovice, Landek parku, Zámku Zábřeh. Art Design Hotel Miura poskytl prostory pro prezentaci MSK jako ideální golfové destinace. Kozlovice obecná škola, fojtství zdůraznila účastníkům důležitost tradic a folkloru v MSK. Během Fam tripu se konal také workshop, kterého se účastnili regionální bureau z České republiky spolu se subjekty z našeho kraje včetně města Ostravy.

Moravskoslezské Convention Bureau, město Ostrava pod značkou CONVENTION!!! má za sebou rok existence. Zastupuje a komunikuje s regionálními subjekty, stará se o propagaci celého Moravskoslezského kraje jako ideální MICE destinace.

www.conventionostrava.cz

 

 

Představujeme ostravskou osobnost

Rubrika věnovaná významným ostravským osobnostem, jejich dílům, odkazům, vizím…

V prosince bychom Vám rádi představili spisovatele Otu Filipa, který byl v říjnu vyznamenán prezidentem republiky.

 

Soutěžte s námi o publikaci Průvodce Ostravou!!!

Dejte nám tip na netradiční ostravskou osobnost a my Vás odměníme Průvodcem Ostravou!!!

Své tipy posílejte na email: shrbacova@ostrava.cz

 

Ota Filip

Osud tohoto rodáka z Ostravy opravdu stojí za to! Ota Filip napsal 12 románů a vystřídal ještě větší počet zaměstnání.Filip Získal také slávu - v Německu vycházejí jeho knihy v nákladech desítek tisíc výtisků.

V říjnu jej prezident České republiky vyznamenal za zásluhy o stát v oblasti umění.

Narodil se ve Slezské Ostravě v roce 1930. Po maturitě pracoval například jako sportovní redaktor Mladé Fronty, horník, v dalších letech byl zaměstnán jako redaktor ostravského nakladatelství Profil nebo jako dělník.

Jeho první kniha z roku 1967 se jmenuje Cestou ke hřbitovu. Jak sám říká, Ostrava mu dala na cestu do života trvalá poznamenání a možná i předurčení, s nimiž se musel vyrovnat. A snažil se o to právě  v této knize. Mezi další jeho díla patří například Blázen ve městě, Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezské Ostravy, Poskvrněné početí, Valdštýn a Lukrecie.

V roce 1970 byl odsouzen za podvracení republiky. V roce 1974 se nuceně vystěhoval do Německa. V Německu pracoval jako publicista a komentátor a jako lektor nakladatelství Fischer Verlag. Je členem Bavorské akademie věd a umění. Žije v podalpském městečku Murnau.

Ale jak sám říká - Ostrava jej trvale poznamenala!

 

 

Prosincové akce na Vyhlídkové věži Nové radnice

RadniceMikuláš na věži

Pokud přijdete 5. prosince na věž s dětmi, bude na Vás čekat Mikuláš s andělem a čertem.  Na ochozu si můžete vyslechnout výklad průvodce a pohlédnout na Ostravu v zimním hávu.

Vánoční tradice

Než zasednete ke štědrovečernímu stolu, přijďte se rozpomenout na vánoční tradice. Na Vyhlídkové věži si budete moci vyzkoušet některou z vánočních tradic, které se staly nedílnou součástí vánočního období.

Novoroční přípitek na věži

Po bujarých silvestrovských oslavách je pro Vás připraven trochu jiný – nealkoholický novoroční přípitek a samozřejmě i v tento den bude zpřístupněna Vyhlídková věž.

www.ostravainfo.cz

 

 

 

Kluziště opět oživuje centrum města

Vánoční kluziště pod širým nebem i letos oživuje centrum Ostravy. Dočasné sportoviště se návštěvníkům, stejně jakoKluzi vánoční trhy, otevřelo v sobotu 1. prosince. Na Masarykově náměstí byl zároveň rozsvícen vánoční strom, dvanáctimetrový smrk od beskydské obce Morávka.

Kluziště o velikosti 30 krát 15 metrů s nasvícením, hudbou a zábavným programem bude možné navštívit denně od 10:00 do 20:00, a to zdarma. Kromě veřejného bruslení na něm budou připraveny exhibice, diskotéky na ledě, soutěže a další akce. Návštěvníkům bude k dispozici také půjčovna bruslí.

Vánoční trhy se budou na centrálním náměstí konat denně, a to až do 24. prosince. Nainstalováno bude 20 nových dřevěných stánků, které budou nabízet především dárkové předměty. Součástí trhů bude i doprovodný program. Zahrnuje například ukázky dobových řemesel nebo vystoupení divadelních, folklorních i dětských pěveckých souborů. Chybět nebude ani tradiční betlém, vánoční vláček nebo Ježíškova pošta.

Podrobnosti lze najít i na webových stránkách www.moap.cz.

 

 

Cestovní ruch – 3. čtvrtletí 2012

Uplynulá letní sezóna byla dle dat ČSÚ z hlediska cestovního ruchu, počtu návštěvníků a jimi učiněných přenocování velice úspěšná. Platí to pro celou Českou republiku, Moravskoslezský kraj a především turistickou oblast Ostravsko.

V turistické oblasti Ostravsko meziročně vzrostl počet hostů o 3700, což přestavuje více než 8 %. Zatímco ve stejném období minulého roku zde strávili průměrně 3,1 noci, v uplynulém čtvrtletí to bylo přes 2,9 noci. Po dlouhé době se také změnilo pořadí tří zdrojových zemí, odkud k nám přijíždí nejvíc hostů. Z této trojice vypadli Němci a nově se objevili Rusové, kteří byli s celkovým počtem 3 374 nejčastějšími cizinci v TO Ostravsko. Strávili zde ale průměrně pouze necelých 1,5 noci, zatímco druzí nejpočetnější, Slováci, 2,7 noci a třetí Poláci přes 1,8 noci. Celkově se počet cizinců v TO Ostravsko meziročně zvýšil o víc než 5 tisíc (tj. 30 %), přičemž i průměrný počet strávených nocí je mírně vyšší, a to téměř 2,5 noci oproti 2,3 noci ve stejném období loňského roku.

V celorepublikovém měřítku přijelo meziročně o 10 % víc hostů, celkově 4,9 milionů, přičemž údaj 15,3 milionů přenocování je o 7,8 % vyšší než ve stejném období loňského roku.

Výraznější nárůst návštěvnosti, s počtem hostů o 13,2 % vyšším oproti stejnému období loňského roku, zaznamenal také Moravskoslezský kraj (celkem tedy 200 152, tj. téměř o 23,5 tis. víc než vloni). Patří také do trojice krajů s nejvyšším meziročním růstem přenocování v ubytovacích zařízeních. Zvýšení o 15,9 % znamená výsledek 727 150 přenocování, přičemž markantně stoupl počet přenocování zahraničních hostů, více než dvojnásobně, na 185 620.

Z jednotlivých atraktivit zaznamenal zajímavý meziroční nárůst počet cizinců na Dole Michal. Zatímco ve stejném období 2011 za touto unikátní památkou našlo cestu 51 cizinců, letos jich bylo už 355. Vysvětlení se nabízí hlavně díky zvýšenému počtu návštěvníků z Polska, především z řad studentů.

Marketingové šetření – 1. etapa
S koncem října skončila první etapa marketingového šetření, aktivity, která je dle metodiky MSK povinnou činností destinačního managementu. Pro zajištění větší efektivnosti byla zvolena metoda FACE TO FACE, přičemž vzorkem bylo 150 obyvatel různých částí ČR, kteří v uplynulých 12 měsících navštívili TO Ostravsko. Ti navštívili Ostravsko nejčastěji v létě (68 %) a 76 % z nich přijelo s partnerem, 56 % s přáteli. Pozitivní je, že se téměř o desetinu zvýšil počet hostů, kteří považují Ostravu za výjimečnou. Za výjimečnou nebo alespoň trochu výjimečnou ji teď považuje 87 % respondentů. Statisticky významného mezietapového posunu směrem k lepšímu hodnocení dosáhla nabídka ubytování střední a vyšší kategorie a množství kvalitních běžkařských tras. Nižší procento uvádí nespokojenost se svým pobytem (snížení z 13 % v r. 2011 na 5 % v r. 2012). Vyššímu procentu návštěvníků než při loňském šetření také žádné služby nechybí (56,4 % oproti 46 %). 81 % by doporučilo strávení dovolené v této turistické oblasti. Nejčastěji by svým blízkým a přátelům návštěvníci doporučili město Ostravu jako celek, Klimkovice a Stodolní ulici.

 Baner

 

 

Okružní jízdy historickou tramvají s čertem a Mikulášem

JízdaDopravní podnik Ostrava Vás letos opět zve na projížďky městem s tradičně adventními postavami.

Okružní jízdy historickou tramvají s čertem a Mikulášem můžete zažít v sobotu 8. prosince a během půlhodiny si tak připomenout blížící se vánoční čas.

www.dpo.cz

 

 

 

 

 

Ostravská ZOO se neustále mění

ZOO1V Zoologické zahradě Ostrava byly zahájeny dvě stavby, které výrazně promění její tvář. V zadní části zahrady vzniká safari, kterým budou návštěvníci v budoucnu projíždět vláčkem přímo mezi zvířaty. Na opačné straně se začal stavět nový vstupní areál.

Současný vstup do zoo se bude bourat. Místo něj vyroste nový areál, který návštěvníkům nabídne lepší servis. Bude v něm více pokladen, větší prodejna suvenýrů i toalety. V horní části pak budou kanceláře zaměstnanců.

Součástí vstupního areálu bude i rozšíření parkoviště. Nová část parkoviště bude napojena na ulice Stromovka aZOO Michálkovická. Uvnitř zoo navíc vznikne nové parkování pro zaměstnance zahrady s kapacitou třiceti míst.

Safari v zadní části zoo zabere plochu několika hektarů. Návštěvníci jím budou projíždět ve výběhu mezi zvířaty ve vláčku podobném tomu, který dnes jezdí po areálu. Na úvod okruhu vláček projede dnešním výběhem žiraf, pak zamíří do nové části. Kromě afrických žiraf ale bude celé safari zaměřené na asijské kopytníky. Ve dvou velkých výbězích budou asijské druhy antilop, jelenovitých a koňovitých. První návštěvníci by se novým safari měli projet v roce 2014.

www.zooostrava.cz

 

 

Fotosoutěž

Zašlete nám foto včetně GPS souřadnic ze svých procházek stezkami Porubou a Pustkovcem, Hrabovou či Novou Bělou a my Vás za to odměníme! Nejzajímavější snímky od nás obdrží drobnou cenu a navíc budou zveřejněny na našich webových stránkách. Své fotografie zasílejte na shrbacova@ostrava.cz. Informace o těchto stezkách naleznete na stránkách www.ostrava.cz/cs/turista/aktivni-vyziti/ostravske-prochazky/ostravske-prochazky.