Listopad 2015

Newsletter Cestování - listopad 2015

 

Noc divadel se širší nabídkou

NocNa 130 divadel z 36 měst se zúčastní Noci divadel, která se uskuteční 21. listopadu jako součást mezinárodního projektu European Theatre Night. Za krátkou dobu své existence se stala největší akcí tohoto druhu v Evropě. Loni se do ní zapojilo 120 scén z 29 českých měst, kam přišlo na 50 tisíc lidí. Nově se letos do akce zapojí také Slezské divadlo v Opavě nebo ostravská Stará Aréna, která plánuje interaktivní happeningově­divadelní formou předat lidem zkušenosti a zážitky členů souboru z dobrovolnické činnosti na maďarsko­srbské hranici.

Letošní ročník přináší nejen zcela novou vizuální podobu propagační kampaně, ale zejména výrazný nárůst účastnících divadel a řadu mimořádných akcí. Noc divadel nabízí velký potenciál k participaci publika a k nejrůznějším, ať už mezioborovým, mezinárodním nebo mimodivadelním přesahům. Síla divadla spočívá nejen v jeho uměleckých funkcích, ale také v jeho společenských přesazích. I proto jsou doprovodné akce letošní Noci divadel věnovány sociálně slabým a zdravotně handicapovaným, kteří se - pokud nemohou jinak - alespoň symbolicky stanou součástí početné komunity příznivců této akce.

www.nocdivadel.cz

 

 

PrahaTaké v letošním roce se budou ostravská divadla prezentovat na akci Ostrava v Praze, která se uskuteční na prknech pražských scén od 4. do 15. listopadu. Čtyři ostravské profesionální scény v Praze představí nejnovější vybrané inscenace.

Přehlídka nabídne pražskému publiku inscenace Komorní scény Aréna, Národního divadla moravskoslezského, Divadla loutek a Divadla Petra Bezruče.

Jejím záměrem je ukázat vysokou kvalitu, tvůrčí vyspělost a originalitu ostravského divadelního světa.

https://vpraze.ostrava.cz/

 

Francouzské filmy v předpremiéře

FrancDvanáct předpremiérových titulů uvede v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Ostravě a Hradci Králové 18. ročník Festivalu francouzského filmu.

V Ostravě také letos festival zavítá do Minikina, ve kterém se uskuteční od 19. do 25. listopadu. Stěžejní část programu divákům představí dvanáct nových francouzských filmů, které budou uvedeny v předpremiéře.

Festival v Ostravě bude slavnostně zahájen 19. listopadu úspěšnou komedií Rodinka Bélierových, jejíž hlavní představitelka Louane Emera získala za svůj výkon Césara pro nejlepší začínající herečku.

Festival zakončí 25. listopadu projekce filmu Dheepan režiséra Jacquese Audiarda, který za tento film získal Zlatou palmu, hlavní ocenění pro nejlepší film na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes 2015.

Na programu 18. Festivalu francouzského filmu nebude ani letos chybět oblíbený Večer krátkých filmů. Tak jako každoročně budou mít diváci možnost zhlédnout francouzské snímky uvedené do české distribuce v letech 2014/2015, které již nejsou v běžné nabídce kin.

Všechny filmy budou promítnuty v původním znění s českými titulky nebo s českým dabingem.

www.festivalff.cz

 

Festival Norma propojí divadlo a současné umění

NormaV Ostravě vzniká nový festival Norma. Má propojit autorské divadlo a současné umění. První ročník se v Dolních Vítkovicích uskuteční 13. a 14. listopadu. Představí umělce z Česka a Polska. Festival pořádá Galerie města Ostrava Plato společně s pražským divadlem Studio Hrdinů.

Dva festivalové dny budou rozdělené na polský a český. Polský den nabídne performance, tanec i výjimečný projekt Mše, český den přinese dva experimentálně laděné činoherní projekty Studia Hrdinů a performance Evy Koťátkové, laureátky Ceny Jindřicha Chalupeckého.

Zároveň chce festival ukázat, jak výtvarníci a současné umění ovlivňují podobu inscenací, ale i tvorbu umělců, kteří přijímají podněty ze současného autorského divadla a využívají prvky dramatu pro své umělecké vyjádření.

www.festivalnorma.cz

 

Dvojitý úspěch Ostravy - stavbami roku jsou Bolt Tower a Důl Hlubina

BoltV prestižní celorepublikové architektonické soutěži se letos v první pětici umístily hned dva projekty z Ostravy. Odborná porota vybírala ze 72 staveb v celé České republice.

Mezi výherní pěticí se ocitla šroubovitá nástavba vysoké pece číslo 1, Bolt Tower, kterou slavný běžec letos osobně pokřtil, i zrekonstruovaná kulturní čtvrť areálu Dolu Hlubina.

Soutěž každoročně organizuje Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství.

Dolní Vítkovice současně překročily hranici milionu návštěvníků v roce 2015. Je to poprvé od otevření v roce 2012, kdy se povedlo do industriálního areálu přilákat během jednoho roku milion návštěvníků.

www.stavbaroku.cz

www.dolnivitkovice.cz

 

Znovuotevření katedrály Božského Spasitele

Za účasti biskupa ostravsko-opavského Mons. Františka Václava Lobkowicze a faráře farnosti Ostrava–Moravská Ostrava Mons. Jana Plačka bude dne 22. listopadu slavnostně znovuotevřena katedrála Božského Spasitele v Ostravě.

Během dne bude možno absolvovat volnou prohlídku katedrály či navštívit slavnostní koncert k jejímu znovuotevření.

 

Jak opravdu vypadala Jantarová stezka?

JantarJednu z nejznámějších a nejstarších cest v Evropě připomene výstava na Slezskoostravském hradě. Nové Muzeum Jantarové stezky v prostorách Hradní galerie Slezskoostravského hradu nabídne návštěvníkům pohled na unikátní římské mince, kamenný reliéf nebo jantarový náhrdelník z 15. století.

Jantarová stezka, to nejsou jen cesty a obchod, ale také dějiny střední Evropy. Stopu zanechala v řadě míst našeho kraje a rovněž Ostrava vyrostla na jedné z jejích větví nad brodem přes Ostravici. Autorem výstavy je David Majer.

Otevřena bude do konce prosince.

Expozice historických motocyklů

Na výstavišti Černá louka, v pavilonu C zahajuje 7. listopadu provoz výstava historických motocyklů. Věnoval je akademický sochař Miroslav Rybička, který téměř půl století tyto „krásky“ sbíral a restauroval. Vystaveny jsou motocykly z období 20. - 70. let minulého století, od všech předních světových výrobců. V pavilonu na návštěvníky čeká nejen 40 strojů, ale také replika retro dílny z 30. let minulého století. Součástí expozice je i velká sbírka příslušenství a doplňků k motocyklům, jako např. díly motorů, převodovek, blatníky, řídítka, tlumiče, čerpadla a mnoho dalšího.  

www.cerna-louka.cz

 

Ostravská zoo podpoří záchranu zvířat

Ostravská zoologická zahrada finančně podpoří záchranu zvířat v jejich přirozeném prostředí. Z každé prodané vstupenky na různé projekty poskytne korunu. Ročně může jít až o půl milionu korun.

Díky tomuto systému podpory bude moci pomáhat ochranářským projektům realizovaným přímo v místě výskytu ohrožených druhů zvířat i rostlin, a to jak v České republice, tak i kdekoli jinde ve světě. Primárně budou podporovány projekty na záchranu, popřípadě repatriaci těch zvířat, která Zoo Ostrava sama chová, a projekty v místech a zemích, se kterými dlouhodobě spolupracuje.

Každý návštěvník již pouhou návštěvou zoo napomůže přežití nejen zvířatům chovaným v rámci mezinárodních záchranných chovů v lidské péči - v zoo, ale i zvířatům a rostlinám v místech jejich původního výskytu.

www.zoo-ostrava.cz

 

Presstrip pro americké novináře

USAVe dnech 10.-13. října objevoval Ostravu novinářský manželský pár ze Spojených států amerických. Žurnalisté zaměřující se na americké čtenáře seniorského věku píší pro několik portálů a novin, z nichž se některé těší pozornosti 200 000 čtenářů. Cílem cesty, kterou organizoval odbor strategického rozvoje Magistrátu města Ostravy spolu s CzechTourism, byla propagace města a jeho okolí v médiích Spojených států, především pak prezentace turistických možností pro zmíněnou klientelu.

Po presstripech do Vietnamu, Namibie, Kostariky či Nepálu se novináři podívali také do České republiky. Před presstripem v hlavním městě projevili novináři zájem navštívit také moravskoslezskou metropoli.

Novinářský pár v rámci pestrého programu vyrazil do Valašského muzea v přírodě, v Ostravě si prohlédl Slezskoostravský hrad, Miniuni svět miniatur a technické památky Dolní oblasti Vítkovice, v rámci které vystoupali na vrch Boltovy věže a zažili vědu ve Světě techniky. Novináři se také podívali na ostravskou sopku haldu Emu a poznali památky centra včetně jeho historie.

Zájem novinářů o město potvrzuje, že Ostrava má co nabídnout návštěvníkům, kteří přijedou za zábavou, historií, kulturou, gastronomií i relaxem.