Listopad 2014

Newsletter Cestování - listopad 2014

 

Fotoohlédnutí za událostmi minulého měsíce

 

 

Z Planetária se stala Vesmírná brána

PlanetáriumPlanetNávštěvníky Planetária Ostrava čekají velké změny, neboť proměna, kterou objekt prošel, je markantní.  Již 29. listopadu se proměněný areál otevře veřejnosti.

Cílem projektu Vesmírná brána bylo vytvořit návštěvnické centrum komunikace a popularizace vědy, kde budou prezentovány zejména přírodovědecké poznatky atraktivní formou a způsobem srozumitelným co nejširšímu okruhu návštěvníků.

Venku vznikl nový přírodní amfiteátr s lavičkami a k původní budově přibyla nová prosklená vstupní hala.  Většina dříve veřejně nepřístupných prostor se změnila v jednu velkou galerii a v obou kopulích planetária přibyly moderní astronomické dalekohledy.

Obrovské změny se návštěvníci dočkají v sále planetária, kde naleznou nejen nové projekční kopule, nová pohodlná křesla, ale hlavně nové projekční technologie označované jako optomechanické planetárium. Díky nim návštěvníci spatří v sále noční oblohu tak temnou, jaká je v dnešním elektrifikovaném světě už jen málokde, a zásluhou „celooblohové“ projekce v sále s kopulí místo stropu získají pocit, že se ocitli uprostřed vesmíru.

Součástí programu budou v nabídce pořady pod umělou oblohou, ale i pozorování hvězdného nebe, přednáškové cykly a spolupráce se školami a určitě také netradiční kulturní, hudební či divadelní program ve spolupráci s dalšími ostravskými institucemi.

Planetárium Ostrava je třetím největším planetáriem v Česku a jediným zařízením svého druhu v Moravskoslezském kraji.

http://planetarium.vsb.cz/cs/okruhy/o-nas/vesmirna-brana/

 

Noc otevřených divadel a výjimečných zážitků

Divadla15. listopad se stane nocí otevřených divadel a výjimečných zážitků.

Noc divadel je součástí evropského projektu European Theatre Night, který prezentuje divadlo tvořivým způsobem v netradiční formě. Tématem letošního ročníku je Rok české hudby a zúčastní se jej až stovka souborů z více než třiceti měst.

Hlavní letošní novinkou bude tematizace Noci divadel, která bude programově zaměřena na českou hudbu. Do akce se i letos zapojila všechna ostravská profesionální divadla - Národní divadlo moravskoslezské, Divadlo Petra Bezruče, Komorní scéna Aréna a Divadlo loutek Ostrava.

Pro všechny, kteří se divadelní pouti zúčastní, bude u divadel připraven program s netradičními průvodci.

www.nocdivadel.cz 

 

Týden vědy a techniky

VědaNejrozsáhlejší vědecký festival v České republice, který pořádá Akademie věd ČR. 

Letošní čtrnáctý ročník proběhne 1. – 15. listopadu a nabídne přes 500 akcí po celé ČR – v každém krajském městě a na mnoha dalších místech. Dny otevřených dveří, výstavy, přednášky, filmy, semináře, workshopy, prezentace, panelové diskuze, exkurze, on-line přenosy, vědecké experimenty, technické vynálezy, soutěže a kvízy či vědecké kavárny, to vše je v nabídce letošního ročníku festivalu, jehož motto zní "Dotkni se vědy". V Ostravě bude na programu mj. rozpojování materiálů vysokorychlostním vodním paprskem.  

Dny otevřených dveří ústavů Akademie věd ČR jsou určeny všem návštěvníkům, kteří mají zájem dozvědět se více o nejnovějších trendech v oblasti vědy, o práci vědeckých pracovníků, výzkumných projektech AV ČR, o nejmodernějších vědeckých přístrojích.

www.tydenvedy.cz

 

OST-RA-VAR

OstravarPřehlídka ostravských činoherních divadel OST-RA-VAR je určena výhradně divadelním pedagogům, kritikům a teoretikům, kulturním redaktorům a praktickým divadelníkům, stejně jako studentům vysokých divadelních škol – tedy všem těm, kdo mají divadlo jako hlavní náplň pracovní či studijní. Smyslem je účastníkům v několika dnech nabídnout reprezentativní průřez tvorbou ostravských profesionálních divadel za poslední rok. Názory na uvedené inscenace je pak možno diskutovat na seminářích, jichž se účastní divadelní kritikové a teoretikové, studenti divadelní vědy a také inscenátoři a ti z herců, kterým to náročný festivalový program dovolí. 

Letošní OST-RA-VAR pořádá za podpory statutárního města Ostrava činohra Národního divadla moravskoslezského ve spolupráci s Komorní scénou Aréna, Divadlem Petra Bezruče a Divadlem loutek Ostrava a navštívit jej můžete ve dnech 26. – 30. listopadu. 

www.ndm.cz 

 

Francouzský podzim v Ostravě

FrancieFestival Francouzský podzim, který se na různých místech Ostravy koná od 17. října do 20. listopadu, je plný frankofonní kultury, kde si každý může najít to své. Na programu jsou akce spojené s poznáváním Francie a francouzské kultury, ochutnávky, koncerty, výstavy, přednášky, módní přehlídka, soutěž a kino. Pořadatelem je již tradičně ostravská Alliance française.

Mezi 1. a 20. listopadem se v Ostravě koná řada koncertů, divadelní představení v Divadle loutek i vystoupení ostravských studentů. Festival bude slavnostně ukončen 20. listopadu, a to stylovou ochutnávkou nového Beaujolais.

Francouzský podzim v Ostravě – festival nejen pro všechny frankofily, ale i ty, kteří se jimi teprve stanou!

www.alliancefrancaise.cz/ostrava/

 

Z aktuální nabídky Ostravského informačního servisu

RadniceV listopadu máte možnost poznat, jak se během desetiletí vyvíjela ostravská radnice, a to během komentované prohlídky Ostravského informačního servisu s názvem Radnice v proměnách času. Součástí výkladu bude rovněž samotná prohlídka vnitřních prostor budovy, stejně jako možnost vystoupat na vrchol ostravské radniční věže po schodech.

Prohlídka se koná 17. listopadu v 10 a 14 hodin.

www.ostravainfo.cz/radnice-v-promenach-casu-cs

 

 

Svět techniky je Stavbou roku ČR 2014

STCVelkému Světu techniky byl udělen titul Stavba roku ČR 2014, prostřednictvím internetu hlasovala laická veřejnost, svůj hlas Světu techniky poslalo bezmála 25 tisíc lidí.

Ostravský Svět techniky v Dolních Vítkovicích, postavený podle projektu architekta Josefa Pleskota, zvítězil v hlasování veřejnosti napříč celou republikou v rámci soutěže o titul Stavba roku ČR. Objekt ocenilo jako nejlepší téměř 25 tisíc lidí, což zajistilo Světu techniky největší laickou popularitu. V soutěži o přízeň veřejnosti bylo 15 finalistů, o kterých hlasovali lidé na internetu. Přihlášených staveb bylo původně 65. Ostravský Svět techniky vybojoval prvenství v těsném souboji s Centrem Pivovar Děčín.

Loni získal cenu poroty i veřejnosti Gong. Science centrum architekta Pleskota s unikátní fasádou zrcadlící staré industriální památky je natolik výjimečné, že lidi přesvědčilo. Ocenění veřejnosti je o to cennější, protože právě pro ni je tento objekt určen.

http://svet-techniky-ostrava.cz/cs

 

ZOO Ostrava mezi 10 nejnavštěvovanějšími cíli

ZOOOstravská zoologická zahrada se v roce 2013 zařadila mezi 10 nejnavštěvovanějších turistických cílů v České republice. Se 430 tisíci návštěvníky obsadila 9. místo.

Aktuální žebříček TOP 20 nejnavštěvovanějších turistických cílů zveřejnila agentura CzechTourism. Mezi zoologickými zahradami obhájila třetí místo z roku 2012 za první Zoo Praha a druhou Zoo Zlín. Mezi desítku nejnavštěvovanějších turistických cílů v České republice se za loňský rok také dostala a čtvrtou příčku obsadila památkově chráněná Dolní oblast Vítkovice s Landek Parkem. Zároveň letos ostravská zoo přivítala historicky prvního půlmiliontého návštěvníka ve své historii, a to už dva měsíce před koncem roku.

 

Kluziště opět zpříjemní vánoční atmosféru

KluzištěNa Masarykově náměstí vyroste popáté Vánoční kluziště!!! , které se tak již řadí mezi každoroční aktivní vánoční tradice města. Společnost SAREZA, jakožto jeho provozovatel, jej letos otevře již v sobotu 29. listopadu a v provozu bude do neděle 4. ledna, tedy celých 37 dnů, včetně víkendů a svátků.

Letošní novinkou bude obrazovka o rozměrech 3 krát 5 metrů a nemělo by zůstat jen u této jediné.

V programu nebudou opět chybět oblíbené diskotéky na ledě, hokejové a krasobruslařské exhibice, soutěže s mediálními partnery či bruslení školních tříd.