Listopad 2013

Newsletter Cestování - listopad 2013

 

Fotoohlédnutí za událostmi minulého měsíce

 

SOLO COLOURS CONCERTS – pro náročné posluchače

ColoursProjekt SOLO COLOURS CONCERTS je rozšířenou hudební nabídkou multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava a představí sérii tří exkluzivních koncertů milovníkům hudby a náročným posluchačům.

Pořadatelé hudebního festivalu Colours of Ostrava společně se sdružením Dolní oblast Vítkovice přinášejí milovníkům hudby a náročným posluchačům rozšířenou hudební nabídku. Posluchači se mohou těšit na věhlasného amerického jazzového zpěváka Gregory Portera, křehkou irskou písničkářku Lisu Hannigan či nejvyhledávanější britský gospelový sbor London Community Gospel Choir.

28. listopadu se uskuteční koncert Lisy Hannigan, který se s ohledem na jeho intimní charakter bude konat v komornějším prostředí klubu Cooltour. Křehká písničkářka Lisa Hannigan se do Ostravy vrací po vystoupení v rámci festivalu Colours of Ostrava před dvěma lety.

29. listopadu se pak v Gongu v Dolních Vítkovicích v Ostravě představí držitel několika nominací na cenu Grammy a fenomén současné jazzové scény - věhlasný americký zpěvák Gregory Porter.

Program SOLO COLOURS CONCERTS uzavře v předvánočním čase 5. prosince koncert britského smíšeného gospelového sboru London Community Gospel Choir v Gongu. Ten letos triumfálně oslavil třicet let úspěšné kariéry, během níž doprovázel takové hvězdy, jako jsou Paul McCartney, Tina Turner, Diana Ross, Kylie Minogue, George Michael, Nick Cave či Madonna.

V Ostravě tak začíná tradice exkluzivních koncertů pro náročné posluchače.

www.solocolours.cz

 

Noc divadel slibuje výjimečné zážitky

DivadloVíce než 80 souborů a divadel z 21 českých a moravských měst se rozhodlo zapojit do projektu Noc divadel 2013. Sobota 16. listopadu se tak stane dnem otevřených scén a výjimečných zážitků. Akce se uskuteční souběžně v jedenácti evropských zemích. Poprvé bude v České republice, kde je jejím koordinátorem Institut umění - Divadelní ústav.

Komponovaný večer European Theatre Night se pořádá od roku 2008 a vždy třetí listopadovou sobotu představuje divadlo tvořivým způsobem v netradiční formě. V sobotu 16. listopadu otevřou divadla své prostory, aby umožnila divákům prožít nespočet nejen divadelních zážitků. V programu budou představení pro děti i dospělé, autorská čtení, workshopy a semináře, koncerty, projekce filmů a inscenací či prohlídky zákulisí.

Noc divadel 2013 se uskuteční ve většině divadel pro návštěvníky zdarma, avšak z kapacitních důvodů je nutná registrace zájemců. Aktivity zpoplatněné symbolickou částkou budou v programu označeny.

Noc divadel 2013 nabídne srovnatelné kulturní vyžití jako projekty zaměřené na jiné umělecké obory - například Noc literatury či Muzejní noc. Program začne už dopoledne, kdy budou cílovou skupinou především rodiny s dětmi. Divadla připravila pohádky, dětské zážitkové hry a workshopy pro nejmenší. V odpoledních hodinách odstartuje i program pro dospělé, který bude až do noci, někde až do ranních hodin. Hrát se má nejen na prknech velkých divadel či v menších alternativních prostorech, ale i na ulici, ve vestibulu metra či na nádraží.

V Ostravě budete moci zavítat do pěti divadel.

www.nocdivadel.cz

 

 

Fascinace světem na Týdnu vědy a techniky

Věda1Týden vědy a techniky AV ČR je nejrozsáhlejší vědecký festival v České republice. Letošní třináctý ročník se uskuteční ve dnech 1. – 15. listopadu ve městech Praha, Brno, Ostrava, České Budějovice, Olomouc, Pardubice a na mnoha dalších místech.

Mottem letošního ročníku je Fascinace světem. Svět je plný pozoruhodných jevů, úkazů, nejasností a lidé se stále ptají po jejich příčinách, podstatě a zkoumají jejich důsledky. Pokud jste světem fascinováni podobně jako čeští vědci, možná že odpovědi na své otázky naleznete právě na tomto festivalu.

Návštěvníci mají možnost navštívit přednášky, výstavy, exkurze, vědecké kavárny, promítání dokumentárních filmů, nahlédnout do vědeckých pracovišť, laboratoří a knihoven a poznat, jak se dělá věda. V dopoledních hodinách jsou přednášky a exkurze zaměřeny především na středoškolskou mládež. Odpolední a podvečerní přednášky a doprovodné akce jsou připraveny pro širokou veřejnost.

Dny otevřených dveří ústavů Akademie věd ČR jsou určeny všem návštěvníkům, kteří mají zájem dozvědět se více o nejnovějších trendech v oblasti vědy, o práci vědeckých pracovníků, výzkumných projektech AV ČR, o nejmodernějších vědeckých přístrojích.

www.tydenvedy.cz

 

Představujeme osobnost

Rubrika věnovaná významným osobnostem, jejich dílům, odkazům, vizím…

V listopadu bychom Vám rádi představili ostravskou malířku Hanu Puchovou, jejíž výstavu s názvem „Jenom ženy“ můžete do 21. listopadu zhlédnout v Divadle Antonína Dvořáka.

 

Soutěžte s námi o publikaci Průvodce Ostravou!!!

Dejte nám tip na netradiční ostravskou osobnost a my Vás odměníme Průvodcem Ostravou!!!

Své tipy posílejte na email: shrbacova@ostrava.cz

 

Hana Puchová

NDMJedna z nejlepších ostravských malířek Hana Puchová se narodila v roce 1966 a vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v ateliéru ilustrace a grafiky prof. Jiřího Šalamouna. Samostatně poprvé vystavovala v roce 1996 ve Francii. Kromě samostatných výstav se prezentovala také společně s generačně i jinak spřízněnými umělci z Ostravy. Nyní učí výtvarnou výchovu na Církevní základní škole v Ostravě-Přívoze. V poslední době vystavovala například v galeriích v Brně, Praze nebo Chebu.

Její dílo budí i za hranicemi ostravského regionu zaslouženou pozornost. Prostředí rodného místa se stalo autorce zázemím a právě proto dokázala Hana Puchová vytvořit neopakovatelné dílo, jehož originální humanismus je živým svědectvím o každodenní úsilí v boji o autonomní existenci. Maluje, co důvěrně zná: přátele nebo jen přátele přátel v daném prostředí, jejich portréty nebo věcná zátiší. O tom, že kvalitní umění nevzniká jen ve velkých uměleckých centrech, jako je Praha, svědčí právě výstavy portrétních obrazů a zátiší ostravské malířky Hany Puchové. Její aktuální výstava s názvem Jenom ženy v Divadle Antonína Dvořáka potrvá do 21. listopadu a široké veřejnosti je přístupna vždy hodinu před představením. Hana Puchová zde představuje devět svých pláten.

 

GONG mezi 10 nejinovativnějšími projekty roku na světě

GONGJako město s velkým potenciálem pro smělé investiční záměry se Ostrava v německém Mnichově prosadila ve 2. ročníku soutěže John Jacob Astor Competition. Mezi deseti nejinovativnějšími projekty roku na světě se umístila multifunkční aula Gong v Dolní oblasti Vítkovice.  Vítězem soutěže se stala rekonstrukce postindustriálního areálu realizovaná v polské Lodži. Nicméně vítkovický Gong měl mezi odborníky i laiky velký ohlas.

Kromě tohoto ocenění získal GONG prestižní titul Stavba roku 2013 a dokonce také cenu veřejnosti. Soutěž pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství a titul Stavba roku je každoročně udělován pěti stavbám. Porota hodnotí kvalitu architektonického řešení a jeho zvládnutí dodavatelem stavby, kvalitu dokončených prací, spokojenost investora a uživatelů stavby, dále originálnost konstrukčního řešení, vliv stavby na ekologii a mnoho dalších aspektů.

V listopadu můžete tuto jedinečnou stavbu navštívit v rámci projektu SOLO COLOURS CONCERTS. Jde o rozšířenou hudební nabídku multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava a představí sérii tří exkluzivních koncertů milovníkům hudby a náročným posluchačům.

www.dolnioblastvitkovice.cz

 

ND moravskoslezské centrem evropské opery

OperaDíky konferenci asociace Opera Europa se Národní divadlo moravskoslezské spolu s brněnským národním divadlem stane nejvýznamnější adresou na operní mapě Evropy.

Asociace Opera Europa sdružuje 135 operních souborů a festivalů z 36 zemí. Dvakrát ročně pořádá konferenci, na které manažeři a intendanti z celé Evropy řeší aktuální problémy ze své praxe, například nové technologie, publikum, marketing a financování. Konference se konají v sídelních městech členských souborů asociace. Ta letošní začíná už za pár dní ve Wexfordu.

Na podzim roku 2014 dorazí konference na Moravu. Společně s Národním divadlem Brno bude NDM v příštím roce zodpovídat za řízení celé organizace a naplňování potřeb jejích členů. Pro obě divadla je to velká prestiž i závazek. Důvodem pro pořádání konference v Brně a v Ostravě je jedinečný projekt Rok české hudby 2014, kterému se obě národní divadla intenzivně věnují. Navíc jak Národní divadlo moravskoslezské, tak i Národní divadlo Brno je spojeno se skladatelem Leošem Janáčkem, jehož 160. výročí narození příští rok oslavíme.

Konference asociace Opera Europa s pracovním tématem Rok české hudby 2014 se bude v Brně a Ostravě konat od 20. do 23. listopadu 2014.

www.ndm.cz/cz/opera/clanek/1027-ndm-bude-centrum-evropske-opery.html

 

 

Výzva pro poskytovatele služeb cestovního ruchu

Hledáme poskytovatele služeb cestovního ruchu se sídlem nebo místem podnikání na území Moravskoslezského kraje pro spolupráci na projektu Destinační management Moravskoslezského kraje.

Tento projekt připravuje Agentura pro regionální rozvoj v rámci Regionálního operačního programu NUTS II Moravskoslezsko 2007 – 2013.

Součástí tohoto projektu je vytvoření produktů cestovního ruchu, které budou následně nabízeny k využití jak pro individuální, tak pro organizované návštěvníky z cílových trhů. Vytvořené produkty budou rovněž podpořeny cílenou prezentací a marketingovou kampaní na vybraných cílových trzích.

Možnost podílet se na projektu mají poskytovatelé restauračních a ubytovacích služeb, provozovatelé služeb a objektů motivující potenciální návštěvníky k příjezdu do regionu (atraktivity).

Bližší informace včetně podmínek zapojení do projektu, naleznete na www.dmms.arr.cz.
Vyplněný formulář, prosím, zašlete na e-mail: vzientek@arr.cz nejpozději do 15. 11. 2013.

ROP

 

 

Ostrava dostala ocenění za klip

LogoFilmový klip „Ostrava? Město sportu!!!“ sklidil ocenění v Karlových Varech. Ostrava se dostala mezi dvanáct oceněných ze sto padesáti v kategoriích propagační filmy, klipy a multimédia. Tento klip se vymykal tradičním snímkům ve své kategorii. Tvůrci vsadili spíše na nápad, než jen na atraktivní záběry, a tak dílo zaujalo i pobavilo. Klip, který byl natočen na podporu projektu, byl přihlášen do soutěží Národního filmového festival turistických filmů TOUR REGION FILM 2013, který je už dvacet let pořádán v Karlových Varech.
Posláním festivalu je uvést a ocenit filmy a multimédia, které přispívají k rozvoji cestovního ruchu v České republice.  Soutěž je rozdělena do tří kategorií: filmy, klipy a multimédia. Nejlepší oceněné snímky postupují na mezinárodní festival Tour Film. Snímky a multimédia posuzuje porota složená z odborníků z oblasti cestovního ruchu, tvůrců a kritiků.

www.ostravamestosportu.cz/novinky/oceneni-v-karlovych-varech/

 

 

Ostrava v Praze

Praha2Přehlídka Ostrava v Praze, která se uskutečnila od 19. do 30. října, nabídla pražskému publiku pět inscenací Komorní scény Aréna, Národního divadla moravskoslezského, Divadla loutek, Divadla Petra Bezruče a také filmový večer.

Jejím záměrem bylo ukázat vysokou kvalitu, tvůrčí vyspělost a originalitu ostravského divadelního světa.

Program přehlídky doplnila 19. října Ostravská filmová noc - nekonvenční fenomén, který v tomto městě už delší čas obohacuje kulturní život.

Studentský projekt si klade za cíl obohatit kulturní dění v našem městě a nabídnout divákovi dosud neviděnou kombinaci filmového promítání a hudební show. Každá z filmových nocí má své vlastní unikátní téma, účinkující i atmosféru. Ostravská mládež má tak konečně příležitost navštěvovat akce, na kterých se kultura jedinečně snoubí se zábavou. V říjnu se tento projekt poprvé představil mimo své rodné město, v rámci Ostravských dnů v Praze pod všeříkajícím názvem „CrossArt“. Mix filmu a hudby byl v režii a dramaturgii nejmladší ostravské kreativní generace uveden v prostoru NoD v Roxy.

Program doplnily i nedivadelní aktivity. Během filmového večera byl k vidění například snímek Isabel. Debutující režisérská dvojice Lukáš Melník a Marcel Škrkoň pojala ostravské prostředí jako místo, kde se mohou odehrávat hororové příběhy. Ve filmu se objevila řada význačných ostravských osobností včetně Norberta Lichého nebo Jarka Nohavici.

www.ostravavpraze.eu.

 

Workshop cestovního ruchu

WorkVe středu 30. října uspořádal destinační management TO Ostravsko vzdělávací workshop pro aktéry cestovního ruchu. Jeho cílem bylo seznámit aktivní formou účastníky s nabídkou incentivních možností turistické oblasti Ostravsko. Workshop nabídl dvě dimenze a to osvěžení, seznámení, rozšíření si znalostí o turistické oblasti Ostravsko a jeho okolí a tím také možnost nabídnout svým klientům aktuální informace. Druhou dimenzí byla prezentace současného vývoje trendů v turismu a údajů o návštěvnosti Ostravska, společná diskuse a networking.
V rámci workshopu si účastníci na vlastní kůži vyzkoušeli, jak oživit tematickou prohlídku Ostravou jízdou na stylových kolech, skákací boty je inspirovaly pro využití industriálních atraktivit světového významu k netradičním aktivitám. V pivovaru Ostravar si účastníci si připomněli, jak je důležité neopomíjet místní produkty. Na závěr se jim představilo golfové hřiště v Lipinách, kde okusili atmosféru mezi činnými doly.
Vzdělávací workshop byl realizován v rámci projektu Akční plán 2013 marketingové strategie rozvoje cestovního ruchu turistické oblasti Ostravsko, spolufinancovaného z Regionálního operačního programu, oblasti podpory 2.2 Rozvoj cestovního ruchu, dílčí oblast podpory 2.2.4 Organizace a kooperace v cestovním ruchu.

ROP