Leden I 2017

Newsletter Cestování – leden I 2017

City cross

Namiřte si to v novém roce správným směrem

 

Je sport vaše parketa? Nebo si raději zatančíte? Leden je nabitý společenskými akcemi i adrenalinem. Opravdu si z vás nestřílíme.

 

ČEZ City Cross Sprint

Po necelém roce se nejlepší čeští a světoví lyžaři včetně domácích sportovců z dalších sportovních odvětví sjedou do Ostravy, kde se v sobotu 21. ledna rozběhne ČEZ City Cross Sprint. Dějištěm pátého ročníku oblíbeného závodu se opět stane Dolní oblast Vítkovice v Ostravě. Na start se chystá i Dušan Kožíšek, trojnásobný vítěz závodu, který se loni musel spokojit se třetím místem. Letos má motivaci jasnou, chce zpět získat vítěznou trofej.

V areálu bývalých ostravských oceláren opět vyroste zasněžená lyžařská trať. Závodit se letos bude opět na 450 m dlouhém osvětleném okruhu postaveném okolo auly Gong. Připraven bude i bohatý doprovodný program, který potrvá po celý den. Vše odstartuje v 14:45 hodin dechberoucí vzdušná show akrobatického letce Martina Šonky, který uchvátil diváky i při předešlém ročníku. O to více se těší znovu do Ostravy. Pilot světové série Red Bull Air Race, mistr Evropy a vicemistr světa v letecké akrobacii předvede nad hlavami diváků svou unikátní freestylovou show. Od rána bude připravena také biatlonová střelnice pro děti, na programu se objeví i slackline freestyle exhibice a bubenická show. Důležité informace týkající se bezpečnosti cyklistů se veřejnost dozví od organizátorů projektu V jedné stopě.City cross 2

I letos proběhne tradiční biatlonová exhibice sportovních hvězd z různých odvětví. Kromě pravidelných účastníků, jako je Martin Šonka, Vavřinec Hradilek, Tomáš Kraus, Michal Novotný nebo Petr Kraus, letos svůj um na běžkách a při střelbě na laserový terč poprvé předvedou David Svoboda, Jan Kuf, Jiří Prskavec a Kateřina Kudějová.

Vstup na akci je zdarma. V týdnu od 22. do 29. ledna bude závodní trať se všemi zatáčkami a přejezdy k dispozici bezplatně pro veřejnost a školy.

 

Časový harmonogram závodů

 

13:55 hodin: závod dětí – Leo Express Sprint

15:30 hodin: start kvalifikace – závod dorostu + hlavní závod mužů/žen

16:45 hodin: začátek živého vysílání

17:30 hodin: finále závodu dorostu

17:50 hodin: finále hlavního závodu ČEZ City Cross Sprint (muži/ženy)

Více informací o akci zde.

 

Ostravský informační servis opět u Elektry

Od 9. ledna 2017 slouží návštěvníkům zrekonstruovaná pobočka ostravského informačního centra Elektra. Moderní koncept informačního centra, který má sjednotit pobočky do jednoho stylu, by se dále mohl realizovat v pobočkách ve Svinově a Přívozu.

V pobočce Elektra zůstaly původní pouze výlohy. Nově bylo nainstalováno podlahové topení, které přinese větší komfort pro zákazníky i úsporu nákladů. Změnilo se pracoviště informátorů, po rekonstrukci bude mít pobočka větší prostor pro prezentaci zboží, modernizací prošlo také zázemí pro zaměstnance.

Moderní místo zachová všechny dříve poskytované služby. Velký prostor je nově věnován prezentaci na velkoplošných obrazovkách, na kterých bude operativně měněn obsah a které budou současně znamenat i úsporu papíru. Kromě dvou nových samoobslužných míst je v pobočce zkušební kabinka, která dříve součástí pobočky nebyla, takže zákazníci si neměli možnost vyzkoušet oblečení z nabízeného sortimentu.

 

Zoo se loni dařilo

V roce 2016 navštívilo ostravskou zoo celkem 509 336 lidí. Podruhé v historii se tak podařilo v návštěvnosti překonat magickou hranici půl milionu. Návštěvník s pořadovým číslem 500 000 přišel do zoo na Štědrý den. Potvrzuje se tak skutečnost, že Zoologická zahrada Ostrava patří k nejvýznamnějším turistickým cílům nejen v Moravskoslezském kraji, ale i v rámci celé České republiky.  Minulý rok se tady podařilo odchovat 764 mláďat, mezi nimiž bylo 205 bezobratlých, dvě paryby, 202 ryb, 16 obojživelníků, 26 plazů, 179 ptáků a 134 savců.

Zoo OstravaZ mnoha aktivit, které se během roku udály, zmiňme spolupráci se Slezským zemským muzeem v Opavě. Zoologická zahrada Ostrava věnovala muzeu kůži slona Calvina, který musel být v říjnu 2015 utracen. V prosinci loňského roku byl pak v Historické výstavní budově muzea slavnostně odhalen jeho dermoplastický preparát – jediný preparát slona indického v České republice.

Více informací zde.

 

Ostrava bude slavit

O750Co se stalo před 750 lety? Olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku vydal svůj testament, ve kterém se poprvé písemně hovoří o městě Ostravě, konkrétně o dnešní Moravské Ostravě. Ve městě se během celého roku budou konat akce spojené právě s oslavami tohoto 750. výročí. Co se chystá? Výstavy, soutěže, přednášky, koncert, den otevřených dveří nebo středověký trh a rytířské slavnosti. Budeme vás informovat.

Sledujte na facebooku.

 

Další tipy

Na začátku nového roku vždycky zaplesá srdce každého milovníka tance a společenského života. Plesová sezona je tu. A že je v Ostravě z čeho vybírat! Plesy pořádají mimo jiných městské obvody, farnosti, gymnázia, florbalisté, potápěči, záchranáři, maséři nebo dokonce i pohřebáci. Zatančit si můžete v rytmu oldies, Velkého Gatsbyho nebo jen tak do pohody. Takže oprašte velkou večerní, naleštěte lakýrky a buďte cool!

Čínský národní cirkus - Grandhotel Hong Kong

Soubor špičkových akrobatů již popáté navštíví Českou republiku!

16. ledna 2017 19:00, Ostravar Aréna

Více informací zde.

 

Divadelní soubor Staré Arény - Elektra

Stará antická tragédie opět ožívá v temném příběhu o krevní mstě a nenávisti

16. ledna 2017 19:30, Stará Aréna

Více informací zde.

 

Album 76

Sedmdesátá léta minulého století. Frustrace? Oficiální umění vs. skutečné soudobé umění.  Ostrava ale přece jen veřejnosti pár neoficiálních kousků z této doby mohla představit.

18. ledna - 05. Března, Galerie výtvarného umění

Více informací zde.