Leden 2012

Cestování Newsletter - leden 2012

Unikátní výstava Černá slunce

csVýstava Černá slunce - Odvrácená strana modernity 1927 - 1945 je dalším unikátním počinem Galerie výtvarného umění v Ostravě. Podařilo se shromáždit na jednom místě a v jednom čase díla čtyř desítek představitelů českého moderního umění 20. století a to včetně běžně nedostupných děl ze soukromých sbírek.
Výstava představuje více než 200 děl 44 českých a slovenských umělců ve všech sálech Domu umění v Ostravě. Dominuje jí obraz Františka Hudečka Zatmění slunce z roku 1932, který autor vytvořil v Kanadě právě při nebeském úkazu zatmění slunce. Tak rozsáhlá výstava nemá v České republice obdobu.
Tematicky je rozdělena do sedmi skupin. Poezie beze slov (1926 - 1935), Sociální a smyslové tělo (1927 - 1938), Duše přírody (1931 - 1942), Odklon (1931 - 1935), Tekutá realita (1932 - 1941), Úzkost (1934 - 1944), Za oponou (1938 - 1945).
Kromě mnoha jiných jsou zde zastoupeni i světově proslulí umělci jako je například Toyen, František Kupka, Josef Váchal, Jindřich Štýrský, Jan Zrzavý, Emil Filla, Josef Čapek, František Gross, František Drtikol, František Janoušek, Zdeněk Rykl, Karel Černý či André Nemeš. Exponáty zapůjčilo celkem 29 veřejných institucí a několik soukromých sběratelů. Prezentovány jsou malby, kresby, plastiky i fotografie.

Galerie výtvarného umění v Ostravě k výstavě připravuje doprovodné programy v podobě komentovaných prohlídek, přednášek a vzdělávacích tvůrčích programů.

Výstava potrvá do 4. března 2012. Otevírací doba: úterý až neděle od 10 do 18 hodin.

Více a podrobněji: www.gvuo.cz

Přijďte ochutnat gastronomické delikatesy v rámci Grand restaurant festivalu do Ostravy

jidloTento svátek jídla trvá celý měsíc a je pořádán Pavlem Maurerem. Na rozdíl od letního festivalu, při němž návštěvníci ochutnávají delikatesy vždy venku a na nějakém krásném specifickém místě, nabízí GRAND RESTAURANT FESTIVAL kromě nejlepších pokrmů hlavně zážitek z interiéru, atmosféry a servisu festivalových restaurací. Tato ojedinělá gastronomická událost umožňuje komukoliv, kdo má zájem o kvalitní gastronomii, navštívit nejlepší a zároveň leckdy dražší podniky v České republice, a to za symbolické ceny.

Restaurace v Ostravě nabízejí lahůdky, které si nemůžete nechat ujít. Níže malá ochutnávka.
Park Inn hotel, Bamboo, www.parkinnostrava.cz
• Kachní trio – do růžova pečená prsíčka, konfitované stehýnko a zprudka pečená játra s cannelloni plněnými lesními houbami z Beskyd a kaštanovým pyré s lanýžovým olejem
• Mušle sv. Jakuba s tmavým prejtem, zázvorovo-květákovou pěnou a espumou z červené řepy
• Pomalu pečená telecí líčka s pečenou kořenovou zeleninou, bramborovo-dýňovým koláčem a redukcí z vína Moravský Cabernet Sauvignon

Vista hotel, Buena Vista, www.hotelvista.cz
• Jehněčí hřebínek s marinovanými švestkami a kaštany, trnková omáčka, pohankový škubánek
• Konfitovaná foie gras s mandlemi a bylinkami, domácí chléb
• Slezský nok z jogurtu v piškotové strouhance s medem a vlašskými ořechy

Zámek Zábřeh, www.zamek-zabreh.cz
• Dušená hovězí líčka v červeném víně, podávaná se zapečeným bramborovo-mrkvovým pureé v cuketovém kabátku a silnou šťávou
• 170g Pečená bažantí prsíčka ve fáši z bažantích stehen a anglické slaniny na teplém čočkovém salátku s domácími kroketami
• Babiččina žemlovka s jablky a domácím tvarohem, přelitá jablečným karamelem

Více na zde

Slezskoostravský hrad zve na pohádky a bude otvírat 13. komnatu

hradSlezskoostravský hrad se v lednu neuzavírá, naopak hned po skončení Výstavy betlémů, 8. ledna 2012, se během pár dní promění galerie hradu na pohádkový ráj – 14. ledna začne výstava Zpátky do pohádky a potrvá až do 29. února 2012. Výstava Zpátky do pohádky potěší nejen děti, ale všechny milovníky pohádkového žánru.
Prostřednictvím cca 60-ti kostýmů, rekvizit a kulis si návštěvníci připomenou 15 známých pohádek z tvorby Československé a následně České televize, např. Anděl Páně, Lotrando a Zubejda, Zlatovláska, RumplCimprCampr, O princezně, která ráčkovala, Krkonošská pohádka, Sedmero krkavců nebo Kouzla králů atd. Holčičky se mohou těšit na kostýmy princezen a princů, královen nebo králů, kluci například na loupežníka, čarodějnici, Krakonoše a mnohé další. Právě Krkonošské pohádky jsou tahákem výstavy, jsou totiž jediným hraným večerníčkem a patří k nejoblíbenějším večerníčkům. Výstava bude doplněna o projekci, v rámci které si děti mohou připomenout herce, kostýmy a známé písničky.
Slezskoostravský hrad se také zapojil do příprav projektu Otevřete 13. komnatu. Tento projekt, od této turistické sezóny, spojí desítku hradů, zámků a klášterů napříč celou republikou, ve kterých budou turisté putovat v doprovodu tajuplné postavy z historie objektu za tajemstvím místních 13. komnat.

www.slezskoostravskyhrad.cz

Představujeme ostravskou osobnost

lendlOstravský rodák Ivan Lendl je bývalý světový hráč číslo 1 profesionálního tenisu. Byl jedním z nejdominantnějších tenistů v 80. letech 20. století a pobýval na špici světového tenisového žebříčku až do začátku 90. let
Ostravský rodák Ivan Lendl je bývalý světový hráč číslo 1 profesionálního tenisu. Byl jedním z nejdominantnějších tenistů v 80. letech 20. století a pobýval na špici světového tenisového žebříčku až do začátku 90. let. Tennis magazine ho vyhlásil jedním z deseti nejúspěšnějších tenistů od roku 1966 a zdůraznil jeho důležitost, jeho profesionální přístup, který ovlivnil tenisovou historii a plejádu hráčů, kteří přišli po něm. Svou úspěšnou profesionální dráhu začal v socialistickém Československu. V roce 1980 pomohl k vítězství ČSSR v Davis Cupu. V roce 1986 emigroval do USA a o šest let později se stal americkým občanem. Lendl vyhrál osm grandslamových titulů ve dvouhře během své kariéry. Probojoval se celkem do 19 grandslamových finále, což je dosud rekord mezi muži. Dosáhl alespoň jednoho grandslamového finále během 11 let v řadě, rovněž rekord všech dob, který byl později vyrovnán Petem Samprasem.
Tenisový návrat slavného rodáka zažila Ostrava naposledy při exhibici v duelu bývalých světových jedniček se Švédem Björnem Borgem. Po dlouhých dvanácti letech zavítal do rodné Ostravy. A na otázku, jak se změnila Ostrava za těch dvanáct let, odpovídá: „Hodně se toho vybudovalo. Když jsem ale přijížděl po dálnici, tak jsem nepoznával vůbec nic. Okolo tenisu už to bylo lepší.“

Personálie - David Karčmář

kracmarNarozen 21.8.1981 – tělem i duší Ostravák.
„Neustále věřím, že Ostrava má turistům co nabídnout a že její „černá historie“ – unikátní technické památky jsou to pravé, co lidi na Ostravě přitahuje a v budoucnu ještě v mnohem větší míře přitáhne“.
Po ukončení studia na Univerzitě Palackého v Olomouci, Fakultě tělesné kultury – oboru Rekreologie a po obhájení diplomové práce na téma Strategie rozvoje cestovního ruchu pro město Ostrava nadobro propadl práci v cestovnímu ruchu v našem regionu a začal pracovat v Destinačním managementu Moravsko-slezském, o.p.s. Díky vedení této společnosti jsem byl ještě více zasvěcen do problematiky cestovního ruchu.
Pochopitelně jej postupem času zajímaly i jiné oblasti cestovního ruchu, další krok byl tedy jasný, rok a půl působil na pozici obchodního manažera u společnosti provozující hotely Koruna, Belaria a Sonáta na Opavsku.
„Hotel představuje opravdu zcela specifický - dynamický business, který Vás pohltí, takže když se následně objevila šance pracovat pro největší mezinárodní čtyřhvězdičkový hotel v Moravskoslezském kraji, nebylo co řešit a opravdu to byla vynikající zkušeností. „Upřímně, nebýt unikátního projektu, který právě realizuje zájmové sdružení právnických osob – Dolní oblast Vítkovice, určitě bych v pozici Senior Sales Managera v hotelu Park Inn by Radisson Ostrava zůstal i nadále“, dodává.
„Ovšem projekt „reaktivace“ Dolní oblasti Vítkovice je pro všechny zainteresované vysloveně srdeční záležitost a to prostě musíte!!!“ říká.

„Těšíme se na spolupráci a hlavně na vaši návštěvu.
Přijďte se podívat!“

Soutěžte s námi o publikaci Průvodce Ostravou!!!

Dejte nám tip na další ostravskou osobnost do rubriky Personálie a my vás odměníme Průvodcem Ostravou!!!
Své tipy posílejte na email: shrbacova@ostrava.cz

Olympiáda dětí a mládeže 2012

olympOlympiáda dětí a mládeže je velkolepou akcí pro děti a mládež do 16-ti let. Soutěž je projektem Českého olympijského výboru, který si pro spolupráci s pořádáním her vybírá jednotlivé kraje České republiky - pro rok 2012, kdy se koná jubilejní desátý ročník olympiády, předal pořádání zimní podoby Moravskoslezskému kraji. Celkem se olympiády zúčastní přes 1300 sportovců, trenérů a vedoucích výprav.

Hry zimní olympiády dětí a mládeže jsou vrcholnou českou soutěží krajských reprezentací žákovské kategorie. Svým charakterem navozují atmosféru opravdových olympijských her. Mladí účastníci si prožijí zapálení olympijského ohně, složí olympijskou přísahu a úspěšní si vychutnají medailové ceremoniály.

Základní informace: Termín: 29. 1. - 3. 2. 2012. Místo konání: Ostrava, Frenštát p. R., Pustevny, Bílá, Trojanovice.
Sportovní soutěže: alpské a klasické lyžování, biatlon, skoky na lyžích, severská kombinace, snowboard, lední hokej, rychlobruslení, krasobruslení a šachy.
Kulturní soutěže: fotografická soutěž a disco dance soutěž.
Vstup na veškeré soutěže i ceremoniály je volný!
Pro diváky, fanoušky: V Ostravě proběhne lední hokej, krasobruslení a rychlobruslení v Hale Sareza a Multifunkční hale, šachy a disco dance proběhnou v Domě kultury Akord.
Klasické lyžování, biatlon a běžecká část severské kombinace proběhne na Pustevnách - závody v nadmořské výšce více než 1000 m.n.m. Alpské lyžování, snowboard- Bílá. Skoky na lyžích a severská kombinace - Frenštát pod Radhoštěm.

Vše o olympiádě a pestrém doprovodném programu naleznete na www.odm2012.cz

Ostravu čeká prezentace

Ostrava se v lednu zúčastní výstav cestovního ruchu Regiontour v Brně a Slovakiatour v Bratislavě. Pro návštěvníky má Ostrava připraveny svá turistická želízka v ohni. Tendence u turistů ukazují na velkou oblibu ostravských technických památek. I statistické prognózy mluví příznivě. V MSK byl zaznamenán nárůst návštěvnosti celkem o 7,4%, z toho u nerezidentů o 10,3 % (33.665 hostů) a domácích návštěvníků o 6,7% (137.374 hostů) oproti stejnému období roku 2010. Nárůst je rovněž zaznamenán v přenocování, a to celkem o 0,6% (z toho u domácích návštěvníků o 0,7% a zahraničních o 0,3% oproti loňskému stejnému období).
Ze zemí, odkud k nám jezdí nejvíce turistů, je tradičně na 1. místě Slovensko, o 2. a 3. místo se střídavě dělí Poláci a Němci. Mezi další země s nejvyšším počtem návštěvníků v MSK patří: Itálie, Rusko, USA, Velká Británie, Litva, Francie, Rakousko, Ukrajina, Španělsko.

Ostrava se stala členem Czech Convention Bureau

dovCzech Convention Bureau funguje od 1. 1. 2010 a hlavním cílem je jednotně propagovat Českou republiku jako kongresovou a incentivní destinaci doma i v zahraničí, což zajistí navýšení počtu akcí v jednotlivých regionech ČR.
Hlavní myšlenkou je zastřešovat jednotlivé regionální kongresové kanceláře a napomoci tím k dokonalému využití veškerého kongresového potenciálu, který naše země nabízí. Cílem Czech Convention Bureau je efektivně koordinovat veškeré marketingové a obchodní aktivity vůči zahraničním partnerům a potenciálním klientům se zájmem o Českou republiku v oblasti MICE. Pracuje na sjednocení prezentací všech krajů ČR. Za účelem propagace MICE v regionech ČR se účastní odborných veletrhů, pořádá „fam a press tripy“. Dále rozvíjí projekt „Kampaně kandidatur“ – vyhledává potenciální kontakty a spolupracuje s mezinárodními asociacemi jako je například ICCA a další. Připravuje společnou inzerci v odborných titulech, jednotné propagační materiály.
V současné době jsou do projektu přihlášeny tyto regionální agentury - Carlsbad Convention Bureau, Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava, Centrála cestovního ruchu Východní Moravy, Destinační společnost Východní Čechy, Jihočeská centrála cestovního ruchu, North Bohemia Convention Bureau, North West Bohemia Convention Bureau, Pilsen Convention Bureau a Prague Convention Bureau.
Ostravská pobočka, jež zastřešuje celý Moravskoslezský kraj, je nyní zřízena v rámci oddělení investičních příležitostí a turismu na Magistrátu města Ostravy. A připravuje se na první kandidaturu. Mezi hlavní aktivity v roce 2012 bude patřit příprava prezentačních materiálů, realizace webových stránek, příprava famtripu, navázání spolupráce se strategickými partnery a další.

Chcete se připojit? Chcete více informací? Kontaktujte nás lkajnarova@ostrava.cz

Malá ostravská slonička? Váží stejně jako…

slonNa konci prosince se osmiměsíční sloní samička Rashmi poprvé vážila. A ještě předtím mohli lidé tipovat, jak těžké je vlastně tak staré sloní mládě. Sešlo se přes čtyři sta šedesát tipů, z nichž nejvyšší byl 2500 kilogramů. Do skutečné pondělní váhy Rashmi se trefila paní Marie Holíková ze Studénky, která teď může nahlédnout i do zákulisí pavilonu slonů. Její tip byl přesný, Rashmi váží 399 kilogramů.
Když se Rashmi narodila, ošetřovatelé její váhu tehdy odhadli na více než metrák. Přesně zvážit ji nemohli, protože neměli k dispozici speciální váhu. Ta byla do pavilonu slonů instalována před čtrnácti dny. Na její pořízení přispěli sponzoři. Několik dalších dnů po pořízení váhy se pak sloni učili na nové zařízení našlapovat a chvilku tam setrvat, aby bylo možno hmotnost odečíst.
Celý listopad měli obyvatelé Ostravy možnost přispět pro potřeby sloní rodinky z ostravské ZOO. A nemuseli ani vytahovat peněženky, stačilo, když pokračovali v tom, co dělali dosud – třídili odpad. Za každý kilogram vytříděných plastů, papíru či skla totiž dostane ostravská ZOO korunu pro potřeby samičky Rashmi a celé její rodiny.

www.zooostrava.cz

Unikátní vzdělávací a zábavní centrum Svět techniky bude do tří let stát v Ostravě!!!

dov1Svět techniky za téměř 700 milionů korun. Expozice určená především dětem, která je má nejen pobavit, ale i inspirovat ke studiu technických oborů, bude v nové, avantgardně řešené budově. Na přelomu března a dubna se začne stavět v průmyslovém areálu Dolní oblast Vítkovice.
Ivo Vondrák, rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava, která je členem sdružení, řekl, že je třeba inspirovat mladé lidi k tomu, aby začali technologie a techniku tvořit, nikoliv je pouze používat. Klíčovou úlohou tohoto centra bude najít talenty a podchytit je, aby přišly studovat technické obory.
Na průčelí stavby podle projektu Josefa Pleskota budou obrovská zrcadla, která budou odrážet obraz industriální památky, historických vysokých pecí, plynojemu a VI. energetické ústředny. Celá fasáda bude ze speciálního skla, které má zrcadlový efekt. Za určitých podmínek přes ně uvidíte, ale zároveň se v něm bude odrážet obraz vysokých pecí a uvidíte v něm sebe. Bude to možná největší interaktivní obraz na světě, velký zhruba 130 krát 15 metrů.
Vnitřní prostory budou rozděleny na několik oblastí. Jednou z nejzajímavějších částí bude Svět vědy a objevů a svět zahrady, ve kterém budeme chtít propojit technické směry s těmi ryze přírodními.
Ve Světě techniky by si měly přijít na své už děti od tří let. Příchozí si budou moci vyzkoušet simulaci zemětřesení, letu letadlem a fungování řady přírodních zákonů. V podstatě si exponáty můžete představit jako interaktivní hračky. V porovnání s klasickým muzeem, kde často čteme 'ničeho se nedotýkejte', v ostravském Světě techniky bude přísný příkaz se všeho dotýkat!

www.dolnioblastvitkovice.cz

Na běžky do ZOO

Zoologická zahrada ve Slezské Ostravě opět otevře běžeckou stopu. V případě dobrých sněhových podmínek tak nemusíte za lyžováním nutně na hory a můžete si i uprostřed města užít trať v délce téměř 4 kilometrů.
Trasa vede podél botanických stezek a dále rovněž v části areálu, která není běžně návštěvníkům přístupná. Na několika místech se stopa přibližuje expozicím se zvířaty, takže zájemci mohou sportovní aktivitu prostřídat s pozorováním zvířat, zahřát se v teplých pavilonech a poté opět pokračovat v běžkování.
Běžkaři zaplatí za vstup do zoo běžné vstupné. S ohledem na stále se měnící povětrnostní podmínky doporučujeme zájemcům rovněž si předem telefonicky ověřit, zda je stopa stále sjízdná (na telefonním čísle 596 241 269).

www.zooostrava.cz