Leden 2014

Newsletter Cestování - leden 2014

 

Fotoohlédnutí za událostmi minulého měsíce

 

Davis Cup opět v Ostravě 

DavisV prvním kole Davisova poháru se čeští tenisté utkají s Nizozemskem. Zápasy se uskuteční v Ostravské ČEZ aréně ve dnech 31. ledna až 2. února 2014. V sestavě pro 1. kolo Davis Cupu proti Nizozemí počítá český nehrající kapitán do dvouher s Tomášem Berdychem a Radkem Štěpánkem. Český tým tak vyrazí za obhajobou celkového vítězství v nejsilnější možné sestavě.

Kapacita v hale bude 6600 míst a organizátoři i tenisté doufají, že se zaplní. V hale bude k vidění i vítězná trofej, kterou tenisté v čele s Tomášem Berdychem a Radkem Štěpánkem letos obhájili po finálové výhře 3:2 nad Srbskem. „Těším se, až skvělým ostravským fanouškům ukážeme salátovou mísu, kterou se podařilo klukům po vítězství v Bělehradě opět vrátit domů. Za jejich podporu a fandění v řadě minulých zápasů si to zaslouží. Již teď se těším na fantastickou atmosféru,“ prozradil Jaroslav Navrátil, který po zotavení z plicní embolie opět povede v Ostravě tým jako nehrající kapitán.

Naplnit touhy po třetím Davis Cupu v řadě nebude vůbec jednoduché. Pavouk týmové soutěže pro rok 2014 nachystal českým tenistům „lahůdky". V prvním kole přivítají v Ostravě slabší Nizozemsko, ve čtvrtfinále jim ale hrozí cesta do Kanady a v případném semifinále by došlo na výjezd do Španělska.

 

S Grand restaurant festivalem do gastronomického nebe

GrandNejlepší a nejzajímavější restaurace  z celostátní ankety „Maurerův výběr Grand Restaurant 2014“ vám budou vařit od 15. ledna do 28. února za zvýhodněné festivalové ceny. Motto letošního ročníku festivalu zní „Nejezte, nepijte a nežijte blbě!“

Tato výjimečná akce nabídne milovníkům dobrého jídla kulinářské speciality za příznivé ceny. Zajímavé pokrmy mají lidé možnost ochutnat v několika ostravských restauracích, které se zapojily do celorepublikové akce Grand Restaurant festival. Letos se bude konat nejen v Praze, ale i v dalších třiceti českých městech. Cílem festivalu je nabídnout zájemcům o gastronomii možnost ochutnat luxusní pokrmy ve špičkových restauracích za přitažlivé ceny od dvou set padesáti do šesti set korun. Záleží na tom, zda si vyberete jedno, dvou či tříchodové menu. Každá z restaurací pro festival připraví mistrovský kousek šéfkuchaře, letos v kategoriích:
To jste ještě nejedli!, Ctíme tradiční recepty a zvyklosti, Láska prochází žaludkem.

V Ostravě budou do Grand Restaurant Festivalu zapojeny restaurace: Best Western hotel Vista - Buena Vista, Clarion Congress Hotel Ostrava - Benada, Comedor Mexicano, Imperial hotel - Legend, Na Hradbách, Park Inn hotel - Bamboo, Pata Negra, Zámek Zábřeh.

www.grandrestaurantfestival.cz

 

Ostravská laťka podesáté

LaťkaMezinárodní závody ve skoku vysokém Ostravská laťka, součást seriálu High Jump Grand Prix, uspořádá 27. ledna podesáté atletický oddíl SSK Vítkovice s podporou statutárního města Ostravy.
Ve sportovní hale Sportovního gymnázia Dany a Emila Zátopkových se od 10 hodin představí žáci, žákyně, juniorky a samozřejmě v obou hlavních odpoledních závodech také muži a ženy.

www.ostravskalatka.cz

 

NEJ novinky turistických cílů v Ostravě

SlonNarození slůněte, pavilon evoluce i safari v zoo. Svět techniky v Dolní oblasti Vítkovice. Unikátní výstavy v muzeích i nové expozice a oslavy 10. výročí otevření Slezskoostravského hradu. To by měly být největší letošní novinky nejnavštěvovanějších turistických cílů v Ostravě.

Z ostravských turistických cílů měly loni největší úspěch industriální areály Dolní oblast Vítkovice. Vysoká pec číslo 1, multifunkční aula Gong, Malý svět techniky i Landek Park v Petřkovicích dohromady přilákaly rekordních 680 tisíc lidí. A letošní novinky mohou znamenat další růst.

Na podzim bude otevřen Velký svět techniky, kde budou děti i dospělí poznávat zábavnou formou taje vědy a techniky. Vznikne vzdělávací a volnočasové centrum, také upravované Trojhalí na Nové Karolině a sloužit by měl opravený Důl Hlubina se sály pro workshopy a umělecké dílny.

Nezahálí ani další ostravské instituce, například muzea a také Slezskoostravský hrad. V květnu oslaví Hradními slavnostmi 10. výročí otevření hradu. Představí se desítka uměleckých skupin, které znázorní 10 etap historie hradu, na jaře pak bude otevřena nová expozice s permoníky a čerty a na podzim opravené podhradí.

V Ostravském muzeu začne 5. února výstava osmi velmi vzácných originálů od německého malíře Lucase Cranacha. V prosinci nabídne muzeum unikátní výstavu o válečných výpravách na hedvábné cestě. Koncem ledna přivítá Hasičské muzeum návštěvníka s pořadovým číslem 50 tisíc. A také chystá nové expozice, připomene pomoc místních hasičů při hašení polské ropné rafinérie v roce 1971.

 

Představujeme osobnost

Rubrika věnovaná významným osobnostem, jejich dílům, odkazům, vizím…   V lednu bychom Vám rádi představili hokejistu Pavla Kubinu, který se stal třetím ambasadorem projektu Ostrava – Evropské město sportu 2014.

 

Soutěžte s námi o publikaci Průvodce Ostravou!!!

Dejte nám tip na netradiční ostravskou osobnost a my Vás odměníme Průvodcem Ostravou!!!

Své tipy posílejte na email: shrbacova@ostrava.cz

 

Pavel Kubina

KubinaTrojnásobný mistr světa, vítěz Stanley Cupu z roku 2004 a bronzový z olympiády v Turíně. Rodák z Čeladné má na kontě 1021 startů v NHL. V životní sezoně 2003/04 došel s Tampou Bay až k vítězství ve Stanley Cupu a byl se 17 góly nejlépe střílejícím obráncem základní části. Větší část své patnáctileté zámořské kariéry strávil Kubina právě v klubu z Floridy, nastupoval však i za Toronto, Atlantu a Philadelphii.

S Ostravou jej v posledních dnech spojuje projekt Ostrava - Evropské město sportu 2014, jehož třetím ambasadorem se stal.

Sportovní kariéru Pavla Kubiny nastartovala jeho matka, hokej si pak vybral sám. Jeho osudovým číslem se stala třináctka, v Tampě s tímto číslem Kubina vybojoval Stanley Cup, takže když to bylo možné, nosil ji na dresu.

V závěru minulého roku oficiálně ukončil svou úspěšnou hokejovou kariéru a hlavním důvodem byla rodina. V české extralize oblékal pouze dres mateřských Vítkovic, v jejichž barvách debutoval už v šestnácti letech. Zeť prezidenta vítkovického klubu Františka Černíka žije s rodinou trvale na Floridě. V národním týmu odehrál Kubina 114 utkání.

 

Ambasadorem projektu Ostrava – Evropské město sportu 2014 je hokejista Pavel Kubina

Kubina2V elitní společnosti významných ostravských sportovců se ocitl  vítěz hokejového Stanley Cupu a trojnásobný mistr světa, bývalý hráč HC Vítkovice STEEL Pavel Kubina. Šestatřicetiletý vynikající obránce v závěru minulého roku oficiálně ukončil svou úspěšnou hokejovou kariéru a po Ivanu Lendlovi a Milanu Barošovi se stal dalším ambasadorem projektu Ostrava - Evropské město sportu 2014.

Pavel Kubina skvěle reprezentoval město nejen na světových šampionátech, ale také v kanadsko­americké NHL. Právě tam odehrál odchovanec Vítkovic více než tisíc zápasů. Jako aktivní hokejista se snažil podobné projekty maximálně podporovat, jelikož právě úspěšní sportovci mohou díky svým tvářím a své popularitě přitáhnout ke sportu děti a mladé lidi. A v tom by rád pokračoval i po skončení kariéry.

I když žije většinu roku na Floridě, do celého projektu se aktivně zapojí v létě.

www.ostravamestosportu.cz

 

Nový terminál pro soukromé lety na letišti v Mošnově

ElmontHangár s administrativní budovou postavila na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově ostravská společnost Elmontex. Halu, jejíž výstavba stála 30 miliónů korun, bude využívat její letecká divize pro servis a hangárování malých letadel. Společně s letištěm Elmontex otevře terminál určený pro soukromou leteckou dopravu. Očekáváno je zvýšení objemu privátních, obchodních i výcvikových letů na ostravském letišti. Plného provozu chce dosáhnout v létě příštího roku. V té době by mělo již být zajišťováno zázemí a služby pro majitele soukromých letadel, cestující privátních letů či VIP klientelu. Odbavováni budou mimo veřejný prostor letiště, odděleně od pravidelných a charterových linek, podobně jako na Letišti Václava Havla v Praze.

V hangáru firma poskytne posádkám letadel také zázemí pro tak zvané handlingové služby. Jedná se například o zabezpečení letadla na ploše, přepravu cestujících, posádky a zavazadel mezi letadlem a letištní budovou, zajištění paliva a úklidu letadla či navigační a předletovou přípravu.

Elmontex Air zavádí v kraji také dosud chybějící certifikovaný servis sportovních letadel. Piloti z regionu tak už nebudou muset na povinné servisní prohlídky létat do Brna. Očekává se, že preventivní kontroly i opravárenské služby využijí také majitelé malých letadel ze Slovenska a Polska. Plně zabezpečený hangár umožní nově krátkodobé i dlouhodobé hangárování letadel. Vytápěných 1100 m2 ocení majitelé letadel zejména v zimních měsících.

www.elmontexair.cz

 

Ostravský Industrial opět v zahraničním filmu

FilmOstravský Industrial si opět zahraje v zahraničním filmu. Po korejských filmařích, kteří v regionu natáčeli vloni v létě, dorazil do Ostravy a okolí i hollywoodský štáb pod vedením Ridleyho Scotta. Pro historické drama Child 44 je zaujaly především dvě specifické lokace. Bodem zájmu se staly Třinecké železárny a Dolní oblast Vítkovice, které budou využity k post produkci filmu Dítě číslo 44. Film bude vyprávět příběh založený na bestselleru Toma Roba Smitha o sovětském tajném agentovi, který obětuje svou kariéru, aby chytil masového vraha dětí. Děj se odehrává v prostředí sovětských měst padesátých let, nádraží či továren během několika měsíců v období kolem Stalinovy smrti. Dvojici hlavních postav, agenta Lva a jeho ženu Raisu, ztvární Tom Hardy a Noomi Rapace.

Lgendární režisér Ridley Scott je autorem slavných děl jako Vetřelec nebo Blade Runner, tentokrát se ovšem na výrobě filmu podílí jako producent.

www.filmostrava.cz

 

Městské zásahy navrhly proměny problematických míst Ostravy

ZásahyNa lokality v Ostravě, které potřebují změnu, upozornili architekti, umělci, stavaři, ale i studenti v rámci neziskového projektu Městské zásahy Ostrava. Navrhli 58 proměn problematických míst. Ostravané měli možnost navrhnout různá vylepšení veřejných prostranství. Z 58 zaslaných návrhů vzešla pozoruhodná výstava, kterou do konce ledna nabízí multižánrové centrum Cooltour na Černé louce, poté se má přesunout do foyer Nové radnice.

Nejčastěji zmiňovanými místy se stalo Masarykovo náměstí a Frýdlantské mosty, ale také například Kostelní ulice či Nová Karolina. Některé návrhy na vylepšení určitých lokalit pracovaly spíše s nadsázkou, a tak se objevil také nápad postavit na Masarykově náměstí bazén či přesunout do Nové Karoliny sídlo parlamentu či vlády. Do projektu se nejčastěji zapojili studenti architektury nebo přímo architekti, laickou veřejnost reprezentovalo několik občanů. Nápad zřídit městskou tržnici na Masarykově náměstí není ojedinělý. Multifunkční komplex s tržnicí, obchůdky, službami či restauracemi navrhuje už druhá generace Ostravanů i odborníků. Oproti očekávání nakonec byl do Městských zásahů přihlášen dvojnásobek nápadů.

Městské zásahy jsou projektem, který vznikl v Bratislavě v roce 2008. Otcové myšlenky jsou architekti Matúš Vallo a Oliver Sadovský, kteří v půlce ledna zavítají také do Ostravy. Ti se rozhodli, že nebudou čekat na zadání zvnějšku, a proto oslovili několik svých kolegů a architektonických ateliérů, aby si nejdříve vybrali a pak navrhli bez nároku na honorář řešení architektonicky problémového veřejného místa v centru Bratislavy.

www.cooltourova.cz

 

Tipy na pěší turistiku také v zimě 

ProcházkyMěsto Ostrava připravilo koncept pěších stezek, které umožňují turistům i ostravským obyvatelům všech věkových skupin spojit přirozený pohyb s poznáváním přírodních, architektonických i ostatních turistických zajímavostí města. Ve spolupráci s Klubem českých turistů město vydalo materiál obsahující nové tipy po vybraných městských částech.

Současně byla také uvedena do užívání stezka vedoucí městským obvodem Plesná s názvem „Okruh Plesnou“ v délce 7 km.

www.ostrava.cz/cs/turista/aktivni-vyziti/ostravske-prochazky/ostravske-prochazky