Leden 2013

Newsletter Cestování - leden 2013

 

Fotoohlédnutí za událostmi minulého měsíce

 

Božská hra v Ostravě

Jeden z nejslavnějších českých malířů Jan Zrzavý se v Ostravě odhaluje jako melancholik, homosexuál nebo milovníkZrzavý černých hald. Kurátorský tým jej vidí v tradičních tématech, ale nabízí také prostor k dekadenci. Všechny místnosti rozehrávají naplno komplexní vidění autora, ke kterému nechybí ani televizní dokumenty.

Nový pohled na tvorbu uznávaného krajináře a portrétisty Jana Zrzavého chce nabídnout nejnovější velkolepá výstava v ostravském Domě umění nazvaná Božská hra. Svým rozsahem a škálou rozpětí navazuje na předchozí významné kurátorské kompozice a výstavy Sváry zření a Černá slunce, přesto je Božská hra jiná, soustřeďuje se totiž jen na jednu osobnost. A kurátorský tým v čele s Karlem Srpem ji vidí hned v devíti celcích místo původně avizovaných sedmi.

Skvělý prostor pro nový pohled na Zrzavého spojuje Božskou hru s těmi nejzajímavějšími výstavami v Česku za poslední desetiletí. Bohužel Ostrava v tomto směru zatím ještě nemůže udávat tón, ale i tak je Božská hra na ostravské poměry jedinečná.

Napomáhá tomu i zařazení dvou audiovizuálních projekcí - dokumentů a jednoho zvukového záznamu. Svým pojetím se Božská hra vymyká několikahodinové prohlídce, je to podnik k několikadennímu zkoumání a vhodný cíl pro výtvarné turisty i rodiny s dětmi, na které čeká interaktivní Božský koutek.

Expozice je k vidění do 10. března a představí okolo 250 děl Jana Zrzavého ve všech sálech Domu umění, a to včetně běžně nepřístupných prací ze soukromých sbírek. Díla jsou rozdělena do 9 částí: Tváře I. a Tváře II., Melancholie, Podobenství, Leonardo, Příběhy, Místo, Řecko a Rozkoš. Exponáty zapůjčilo 24 veřejných institucí a několik soukromých sběratelů. Prezentovány jsou malby, kresby i ilustrace. Umělecká hodnota je podle odborníků nevyčíslitelná. Výstavu proto provázejí mimořádná bezpečnostní opatření.

www.gvuo.cz

 

Vzneste se do gastronomického nebe

GrandOblíbený gastronomický svátek všech labužníků GRAND RESTAURANT FESTIVAL probíhá přímo v interiérech vybraných podniků vysoce hodnocených v celostátní anketě Maurerův výběr Grand Restaurant 2013. Ochutnejte luxusní delikatesy v nejlepších restauracích za zvýhodněné festivalové ceny. Letos se festival rozšířil do více než 100 restaurací v celé České republice a prodloužena byla také doba konání festivalu od 15. 1. do 28. 2. 2013.

Heslo letošního ročníku Grand Restaurant Festivalu 2013 zní "Nejezte blbě!".
Novinkou této unikátní kulinářské události je propagace lokálních surovin, biopotravin a ekologických farem, které spolupracují s festivalovými restauracemi. Partnerem akce se stala agentura CzechTourism. Festival podporuje kvalitní českou gastronomii společně s projektem Czech Specials aneb Ochutnejte Českou republiku.

Šéfkuchaři TOP restaurací z publikace Maurerův výběr GRAND RESTAURANT 2013 nabídnou návštěvníkům festivalu jídla v kategoriích Farmář & tradice, Specialita šéfkuchaře a Nejlepší jídlo od maminky.

V Ostravě můžete gastronomické delikatesy ochutnat v restaurantech Comedor Mexicano, Koras, Park Inn hotel, Bamboo, Pata Negra, Vista hotel, Buena Vista a Zámek Zábřeh.

www.grandrestaurantfestival.cz

 

Ostravská laťka 2013

LaťkaMezinárodní závody ve skoku vysokém Ostravská laťka, součást seriálu High Jump Grand Prix, uspořádá 22. ledna podeváté atletický oddíl SSK Vítkovice s podporou statutárního města Ostravy.
V multifunkční hale u ČEZ Arény se od 10 hodin představí žáci, žákyně, juniorky a samozřejmě v obou hlavních odpoledních závodech také muži a ženy.

www.ostravskalatka.cz

 

 

Veřejná výzva: Ostravská hra na téma „geocaching“

Destinační management turistické oblasti Ostravsko vyhlašuje veřejnou výzvu pro významná místa destinace, která mají zájem se zapojit do kreativní hry – mobilní aplikace, kterou připravujeme v rámci Regionálního operačního programu NUTS II Moravskoslezsko. Kreativní mobilní aplikace – Ostravský geocaching je jednou z aktivit projektu „Akční plán 2012 marketingové strategie rozvoje cestovního ruchu turistické oblasti Ostravsko“.

Tato veřejná výzva se týká turistických atraktivit, kulturních atraktivit, restaurací, barů, kaváren a čajoven v turistické oblasti Ostravsko, které splní níže uvedená povinná kritéria.

Povinná kritéria pro turistické a kulturní atraktivity:

- pevně daná otevírací doba, otevřeno alespoň 6 dní v týdnu

- má vlastní webovou prezentaci min. v ČJ

- u turistických atraktivit možnost průvodce (min. na objednání/po předchozí domluvě) v ČJ, AJ, PJ („živý“ průvodce

může být nahrazen audio průvodcem)

- u kulturních zařízení organizace alespoň 4 kulturních akcí za měsíc

Povinná kritéria pro restaurace, kavárny, bary, čajovny:Radnice

- neprovozuje hrací nebo výherní automaty

- má vlastní webovou prezentaci min. v ČJ

- je v provozu alespoň 1 rok, má otevřeno alespoň 6 dní v týdnu

- má alespoň jednu z následujících přidaných hodnot:

a) je kompletně nekuřácká

b) má dětský koutek

c) odráží/je spojena s industriální historií města

d) nabízí regionální produkty (místní nebo zahraničních kuchyní)

e) je dlouhodobě provázána s významnými ostravskými osobnostmi

f) pořádají se v ní vernisáže/výstavy autorů, jejichž význam přesahuje hranice města

Povinnosti subjektu: Povinností subjektů, která vyplyne ze zapojení do aktivity, bude dodržení povinné publicity projektu a propagace aktivity v rámci jejích možností.

Nebude-li objekt splňovat všechna požadovaná kritéria, bude automaticky vyřazen.

Pokud máte zájem být součástí této aktivity a splňujete uvedená kritéria, napište prosím na hvitkova@ostrava.cz nejpozději do 15. 1. 2013.

V případě jakýchkoli dotazů se obraťte na Mgr. Hanu Vítkovou, 599 443 036.

Subjekty, které mají zájem se zapojit, vyplní níže přiložený formulář a naskenovaný pošlou na hvitkova@ostrava.cz

Formulář pro turistické a kulturní atraktivity               Formulář pro restaurace a kavárny

Baner 

 

Představujeme ostravskou osobnost

Rubrika věnovaná významným ostravským osobnostem, jejich dílům, odkazům, vizím…

V prvním měsíci nového roku bychom Vám rádi představili sportovce Jaroslava Bábu, který se v lednu pokusí zdolat Ostravskou laťku.

 

Soutěžte s námi o publikaci Průvodce Ostravou!!!

Dejte nám tip na netradiční ostravskou osobnost a my Vás odměníme Průvodcem Ostravou!!!

Své tipy posílejte na email: shrbacova@ostrava.cz

 

Jaroslav Bába

BábaJaroslav Bába, český atlet a skokan do výšky. Narodil se v Karviné, s atletikou začínal ve Vítkovicích a nyní závodí za Duklu Praha. Svého prvního velkého triumfu dosáhl v roce 2003, kdy vyhrál závody mistrovství Evropy juniorů. Největší úspěchy si však připsal o rok později, kdy získal dvě bronzové medaile z halového mistrovství světa a olympijských her v Aténách. Pak se mu ještě v roce 2005 podařilo vybojovat juniorský halový bronz a vylepšit český rekord na 237 centimetrů, následně jej však ze závodů vyřadilo zranění kotníku. Návrat na závodiště však Bábovi po zranění nevyšel tak, jak by si představoval a na medailovou radost z velké akce si musel počkat až do roku 2011, kdy skončil druhý na halovém mistrovství Evropy v Paříži. Trenérem Jaroslava Báby je bývalý český výškař Jan Janků starší. Bábovým maximem pod otevřeným nebem je 236 centimetrů, v hale skočil ještě o centimetr výše.

Už od pohledu byste ho určitě zařadili mezi výškaře. Do dvou metrů schází Jaroslavu Bábovi jediný centimetr, váží ovšem jen 84 kilogramů. Typická figura pro tento sport. Méně obvyklá už je rychlost, s jakou se dostal mezi skokanskou elitu. Ale i přes své mládí patří Jaroslav Bába mezi zkušené matadory světové výšky.

 

Věc Makropulos uvidíte jedině v Ostravě

MakropNárodní divadlo moravskoslezské jako jediné v republice uvede slavnou Janáčkovu operu Věc Makropulos s Evou Urbanovou v hlavní roli.

Kvůli enormnímu diváckému zájmu vrací Národní divadlo moravskoslezské na jeviště slavnou operu Leoše Janáčka. V hlavní roli Emilie Marty opět vystoupí první dáma české opery Eva Urbanová.

Premiéra opery Věc Makropulos v lednu loňského roku sklidila výjimečný úspěch a všechna tři představení byla beznadějně vyprodaná. Libreto opery vytvořil sám Leoš Janáček úpravou stejnojmenné komedie o touze po nesmrtelnosti i strachu z ní od Karla Čapka z roku 1922. Skladatel zachoval základní děj a snažil se vcítit do ústřední role ženy, slavné zpěvačky Emilie Marty. Ta i přes svůj cynismus, nabytý během vlastního dlouhého života – žije již 337 let – touží po lásce a životním naplnění.

Eva Urbanová divákům vzkazuje: „Do Ostravy se vracím vždy ráda, vymýšlejí mi tady operní projekty, jak se říká, na tělo. Operu Věc Makropulos jsem si právě díky Ostravě a jejímu opernímu souboru doslova zamilovala.“

Představení jsou na programu 9. ledna a 22. ledna vždy od 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka.

www.ndm.cz

 

Země věčného ohně

Poklady největších ázerbájdžánských muzeí poprvé ve Střední Evropě budou k vidění do 28. 2. 2013. TajemnýAzerb Ázerbájdžán, zemi s několikatisíciletou historií, přibližuje výstava v Ostravském muzeu. Jedná se o největší výstavní projekt věnovaný historii a kultuře této jihokavkazské země v celoevropském kontextu. V rámci této unikátní přehlídky bude vystaveno několik souborů kulturních pokladů ze sbírek dvou největších ázerbájdžánských muzeí, Státního muzea ázerbájdžánských koberců a užitého umění a Národního muzea dějin Ázerbájdžánu. Většina přivezených předmětů nebyla doposud k vidění jinde, než v Baku. Výstavu tvoří šest vzájemně provázaných segmentů, které společně poskytují přehlednou představu o kultuře a historii této pro nás stále ještě exotické země: Ázerbájdžánské koberce od 18. do počátku 20. století, Měditepecké výrobky lahičských, šamachinských a karabašských mistrů 17. – 20. století, Dvě tisíciletí mincovních ražeb v Ázerbájdžánu, Zbraně a zbroj v dějinách Ázerbájdžánu, Ázerbájdžánské šperky a zlatnické umění 19. století, Ázerbájdžán – křižovatka na Velké hedvábné cestě.

www.ostrmuz.cz

 

Ostrava se představí na veletrzích

V lednu se město Ostrava bude prezentovat na třech významných veletrzích cestovního ruchu. V České republice je to veletrh Regiontour v Brně, v zahraničí pak veletrhy ITF Slovakiatour v Bratislavě a Ferrien messe ve Vídni.

Návštěvníkům veletrhů budou prezentovány významné turistické atraktivity města, zejména pak technické památky, kulturní i sportovní akce a jiné zajímavosti. Bude k dispozici řada prezentačních materiálů o turistických atraktivitách, dopravě a ubytování, informačních katalogů, trhacích map a dalších materiálů.

 

Fotosoutěž

Zašlete nám foto včetně GPS souřadnic ze svých procházek stezkami Porubou a Pustkovcem, Hrabovou či Novou Bělou a my Vás za to odměníme! Nejzajímavější snímky od nás obdrží drobnou cenu a navíc budou zveřejněny na našich webových stránkách. Své fotografie zasílejte na shrbacova@ostrava.cz. Informace o těchto stezkách naleznete na stránkách www.ostrava.cz/cs/turista/aktivni-vyziti/ostravske-prochazky/ostravske-prochazky.