Květen 2016

Newsletter Cestování – květen 2016

 

Co má někdejší ředitel Vítkovických železáren společného s malbou?

Galerie výtvarného umění zve na výstavu Leopold & Paul Kupelwieserovi. K vidění budou díla malíře Leopolda a práce jeho syna Paula. Kupelwieserovi

Ten po příchodu do Vítkovic v roce 1876 zmodernizoval tehdejší technologie a zasloužil se o přeměnu komplexu. Soustředil se na sociální programy zaměstnanců.

13. a 25. 5. od 16.30 – Renata Skřebská: Malíř Leopold Kupelwieser a jeho žáci

www.gvuo.cz

 

Garáž, ve které najdete 40 druhů piva

Pátek třináctého a sobota čtrnáctého května budou šťastnými dny pro všechny milovníky piva. Na jednom místě můžete ochutnat produkty regionálních i vzdálených výrobců chmelového moku na 8. ročníku Festivalu minipivovarů v Garage Ostrava. Večery moderuje R. F. Petřík a sládek Pavel Salaj.

Pro degustátory budou připraveny domácí zabijačkové speciality přímo z udírny nebo grilu. Hokejoví fanoušci můžou fandit u velkoplošných projekcí. Venku je k dispozici dětský park a skákací skluzavka.

Program

PÁTEK 13. 5. 2016 – pípy otvíráme v 16.00

18.00 oficiální zahájení

17.00 – 20.00 cimbálová muzika Konopjan

19.00 finále vítězů, vyhlášení vítěze + soutěž v držení tupláku se sladem – kdo dýl…

20.00 – 0.30 sk. Nautilus – koncert k pivu, tanci a zpěvu, v přestávce vyhlášení ankety o pivo dne

 

SOBOTA 14. 5. 2016 – pípy otevíráme ve 12.00

16.00 zahájení

17.00 – 20.30 cimbálová muzika  Konopjan

19.00 finále vítězů, vyhlášení vítěze + soutěž v držení tupláku se sladem – kdo dýl…

20.30 – 1.00 sk. Salto – koncert k pivu, tanci a zpěvu, v přestávce vyhlášení ankety o pivo dne

01.00 – 03.00 Jukeboox party

https://www.woodmanproduction.cz/akce/8-festival-minipivovaru

 

Stromy, mlýn i klauni – vesmírná podívaná

PlanetáriumZjistěte, jak rostou stromy a jak dostávají živiny od Slunce, nebo si přijďte zatančit s barevnými komedianty. 29. 5. zve Planetárium Ostrava školáky na Pohádkový den dětí. Starší návštěvníci se ponoří do tajů vesmírů a během několika minut se vznesou vysoko nad planetu Zemi.

 

 

Program

13.00 Život stromů, vstupné 100 Kč (plné) / 0 Kč (zlevněné)

14.00 O Aničce ze mlejna, vstupné 100 Kč (plné) / 0 Kč (zlevněné)

15.00 Astronaut, vstupné 100 Kč (plné) / 0 Kč (zlevněné)

15.00 Klauní hrátky v prostoru amfiteátru planetária, vstupné 100 Kč (plné) / 0 Kč (zlevněné)

16.00 O Aničce ze mlejna, vstupné 100 Kč (plné) / 0 Kč (zlevněné)

17.30 Divoký vesmír, vstupné 130 Kč (plné) / 100 Kč (zlevněné)

http://www.planetariumostrava.cz/cs/verejnost/program/2016-05-24

 

 

Ostrava rozkvete pod tóny hudby

Janáčkův májDrážďanská filharmonie, Dagmar Pecková, Eva Dřízgová-Jirušová nebo Ivan Ženatý jsou jen důkazem toho, že prestižní Mezinárodní hudební festival Janáčkův máj potěší i náročného posluchače. Do Ostravy zamíří houslový virtuos Guy Braunstein se skvělou érou koncertního mistra Berlínských filharmoniků (do roku 2012), doprovodí ho Symfonický orchestr hlavního města Prahy pod vedením dirigenta Pietari Inkinena. Ensemble Per Sonat zahraje Německý polibek míru a francouzský Román o růži.

Koncert, který je na programu v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj 5. června umístěn do Gongu v Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě, představí sólistu a čerstvého držitele „operní Thálie”. Tenorista Jaroslav Březina ji na konci března o velikonočním víkendu dostal za roli Laca Klemeně v brněnské Její pastorkyni.  Čeká nás to nejlepší, co z klasické hudby můžeme v regionu slyšet.

 http://www.janackuvmaj.cz/

 

 

Zlatá tretra

Zlatá tretraHejnová, Lavillenie nebo poosmé Bolt. Světové špičky se postaví na špičky a vystartují za dalším úspěchem. Letošní Zlatá tretra proběhne ve čtvrtek 19. a pátek 20. května. Soutěžící se utkají v běhu, vzduchem budou létat kladiva, tyče i koule. V pátek odpoledne navíc dojde k vyhlášení výsledků soutěže Čokoládová tretra pro malé sportovce. Ředitel závodu Jan Železný zve na závod se slovy „To je Ostrava, to je, čím jsme“.

http://www.zlatatretra.cz/

 

 

Válka na fotografickém papíře

Antonín Bosák v dnešní době zaznamenal unikátní situace dávných bitev, respektive jejich rekonstrukcí. Název výstavy nese jméno Z Normandie až do Plzně a vtáhne diváka na bojiště plné střelného prachu a krve. Přijďte do 30. června nasát atmosféru do vítkovické knihovny.

http://www.kmo.cz/ 

 

Ostrava očima zahraničních návštěvníků

O prázdninách přijíždí do Ostravy mnoho zahraničních turistů, z nichž je nejvíce z blízkého Polska. Přinášíme vám pohled Martyny, která k nám zavítala na festival Colours of Ostrava.

Martyna„Katowice a Ostrava mají mnoho společného: postindustriální charakter, živou hudební scénu a skvělé lidi. Moc se mi atmosféra ve městě líbila. Na jednu stranu také kvůli Dolním Vítkovicím a na druhou kvůli průzračné řece.“ A navíc se díky katowickým  rurkám, které jsou k zakoupení na několika místech, cítí Martyna v Ostravě jako doma.

Líbí se jí, že si v blízkosti Ostravy může zahrát golf na území bývalých dolů nebo si dát vynikající osvěžující pivo přímo z pivovaru. Město je rychle dostupné a i počasí mu přeje.  „Festival byl fantastický, jsem ráda, že vás máme tak blízko!“ Snad přijede Martyna i letos (prý ano).

  

Cizinci jezdí do města čím dál více, hlavně díky akcím

Mezi zahraničně nejvýznamnější loni patřilo Mistrovství světa v ledním hokeji, festivaly Colours of Ostrava, Beats for love nebo Dny NATO v Ostravě & Dny vzdušných sil AČR. Z pohledu čísel se v roce 2015 v Ostravě ubytovalo 85 428 zahraničních hostů, což je o téměř pět a půl tisíce více, než o rok dříve. Město tedy zaznamenalo v minulém roce nárůst návštěvníků o 10 %.

Evropská unie mezi lety 2007–2015 rozdělila 2,4 miliardy korun do ubytovacích zařízení a turistických atraktivit v kraji. V rámci Regionálního operačního programu Moravskoslezsko bylo podpořeno 183 projektů s cílem zlepšit turistické zázemí i služby, zvýšit návštěvnost regionu a vytvořit nová pracovní místa. Více než 1,3 mld. Kč získal veřejný sektor a 1,1 mld. bylo rozděleno mezi podnikatelské subjekty, farnosti. Část putovala do rozvoje Dolní oblasti Vítkovice.

 

Toulky po Ostravě

Poznali jste místo z minulého čísla newsletteru? Věděli jste, že Ostrava má svůj kus Dánska Vyfotili jsme vám kniho-lavičku v místě zvaném Malá Kodaň. Originální místo k sednutí v pěkném prostředí.Červená lavička

Jen si vybrat knížku, sednout si a číst (nebo se dívat na řeku). Lidé sami čtivo nosí nebo vyměňují. Objevují se ale i další nápady. Nedávno na knihovničce rostly kytičky a někdo dokonce donesl čerstvá jablíčka, aby se čtenář cítil jako doma.  Přineste své knížky, přijďte se zasnít, zapomeňte na hektický svět kolem. Ostrava žije pro lidi.

A protože laviček není nikdy dost, přinášíme vám další. Kde se nachází tato?

 

Náš tým

Zajímá vás, kdo vám to posílá tento newsletter? Kdo tvoří propagační materiály pro turisty? Kdo zve do Ostravy zahraniční novináře a prezentuje Ostravu v zahraničí? Představujeme vám oddělení marketingu. To má kromě cestovního ruchu na starost také investory a chystá další zajímavé projekty, aby byla Ostrava vidět nejen v Česku, ale i za hranicemi.Marketing

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zleva: Markéta Dedková (nejmladší a kudrnatá), Aneta Novotná (tančíme fajnOVA!), Hana Vítková (kamera-klapka-jedem), Simona Hrbáčová (bez hudby to nejde),  Iva Sokolovská (nic ji nezastaví), Aneta Serafinová (kytička sem, bylinka tam), Nina Urbánková (smích uzdravuje), Adéla Koudelová (miluje růžovou).

 

Máte tip na zajímavou akci nebo místo, které stojí za to ukázat ostatním? Dejte nám vědět! Pište na mdedkova@ostrava.cz. Děkujeme.