Květen 2014

Newsletter Cestování - květen 2014

 

Fotoohlédnutí za událostmi minulého měsíce

 

 

Janáčkův máj ve znamení Roku české hudby

JMSvětové premiéry, uznávaní klasici, zahraniční hvězdy, to vše čeká návštěvníky 39. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj. Ten letošní má podtitul Česká hudba a svět, jelikož se koná v symbolickém Roku české hudby.

V programu letošního festivalového ročníku bude zcela jednoznačně dominantní česká hudba. Zazní jak skladby předcházejících skladatelských generací, tak česká díla 20. století a našich současníků. Skladby českých autorů budou zařazeny do evropského kontextu.

Mezi festivalovými umělci bude mnoho interpretů z Moravskoslezského kraje: Erika Šporerová, Lukáš Hurtík, Karel Dohnal, Zbigniew Kaleta, Lukáš Michel, Marcela Halmová, Janáčkův komorní orchestr a Janáčkova filharmonie Ostrava. Na Janáčkův máj přijedou i přední zahraniční interpreti a komorní soubory. Festivalový program bude tradičně doplněn doprovodnými akcemi, výstavami, operními divadelními představeními a doplňujícími komorními koncerty. Jedním z největších letošních lákadel je vystoupení houslistky století Julie Fischer. Na zahajovacím koncertu 22. května se s Janáčkovou filharmonií Ostrava také představí oblíbený dirigent Manuel Hernandéz Silva.

Letošní ročník se uskuteční ve dnech 22. května – 11. června a posluchačům v Ostravě, Opavě, Kravařích, Ludgeřovicích a Hradci nad Moravicí nabídne dvacet festivalových koncertů. Janáčkův máj se v Roce české hudby zároveň zapojuje do projektu České sny, jenž uvádí a propaguje českou klasickou hudbu a její interprety doma i v zahraničí. 

www.janackuvmaj.cz

 

T-film Ostrava 2014

T-filmDruhý ročník mezinárodního filmového festivalu T-film, který se letos ponese v duchu 19. století se uskuteční v Multižánrovém kulturním centru Cooltour od 28. do 29. května.
Zúčastnit se můžete ať už jako filmoví tvůrci nebo jako diváci, kteří filmy o kráse přírody a potřebě ji chránit, a také o průmyslových a technických památkách zhlédnou.
Program festivalu tvoří soutěžní a nesoutěžní projekce filmů, semináře, besedy s filmovými tvůrci, workshopy, interaktivní výstavy a další doprovodné akce. Budou prezentovány filmy, dokumentární snímky a televizní pořady.

Mezinárodní filmový festival T-film je soutěžní festival, jehož posláním je přispívat k informovanosti a propagaci lidské činnosti, tvorby, techniky, vynálezů a ochraně fauny a flory, k trvale udržitelnému rozvoji, k zachování kulturních, přírodních a průmyslových památek.

www.t-film.cz

 

Legenda Peter Gabriel v Ostravě

GabrielPeter Gabriel v rámci svého evropského turné dorazí 13. května do ostravské ČEZ ARÉNY. U příležitosti 25. výročí vydání svého převratného alba "So" jej představí v celém rozsahu.

Peter Gabriel patří nepochybně k zásadním postavám historie populární hudby. Její tvář ovlivnil jako člen skupiny Genesis, kterou v roce 1967 spoluzaložil, i jako sólový umělec. Získal celou řadu různých ocenění včetně tří cen Brit Awards a šesti Grammy.

Po nedávné reedici kritikou uznávaného alba "So" a řadě amerických koncertů dorazil Peter Gabriel na podzim roku 2013 se svým turné nazvaným „Back To Front“ i do České republiky a beznadějně vyprodal pražskou O2 arénu. Na koncertě bude Gabriela doprovázet původní kapela alba "So" a zazní na něm všechny zásadní skladby jeho kariéry včetně celého zmíněného alba.

Peter Gabriel se poprvé mezinárodně proslavil v Genesis, v kapele, kterou spoluzakládal ještě ve škole. Po odchodu z Genesis v roce 1975 natočil sedm studiových alb, hudbu k filmům "Birdy", "Poslední pokušení Krista" a "Rabbit Proof Fence“, několik koncertních nahrávek a výběrů. Během své bohaté hudební kariéry obdržel mnoho cen Grammy a stál u zrodu nyní globálního festivalu WOMAD.

www.arena-vitkovice.cz/cez-arena/plan-akci/detail.php?id=206

 

Film z Ostravska bude uveden v Cannes

CestaSnímek Cesta ven scenáristy a režiséra Petra Václava, který vznikal v koprodukci České televize v Ostravě, bude krátce před svou domácí premiérou uveden na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. Snímek byl zařazen do nesoutěžní sekce čítající pouhých devět titulů, které každým rokem vybírá L’ACID (Asociace nezávislého filmu a jeho distribuce) z několika stovek filmů z celého světa.

Film o těžkém životě mladého romského páru bude po šestnácti letech prvním českým celovečerním snímkem uvedeným na festivalu v Cannes. Film se natáčel v ostravských lokalitách Přívoz a Přednádraží. Hlavní role ztvárnili neherci - občané ostravského Přednádraží, včetně tříletého dítěte.

Cesta ven bude po Cannes uvedena 28. května v Praze, o den později má mít ostravskou premiéru a poté vstoupí do běžné distribuce. Později by film měla uvést Česká televize, jejíž ostravské studio snímek koprodukovalo.

Pro českou kinematografii je přítomnost snímku Cesta ven v Cannes úspěchem, na který se čekalo šestnáct let, naposledy byl v roce 1998 do programu festivalu v Cannes zařazen celovečerní hraný film Postel Oskara Reifa.

 

Představujeme osobnost

Rubrika věnovaná významným osobnostem, jejich dílům, odkazům, vizím…     V květnu bychom Vám rádi představili klarinetistu Karla Dohnala, který bude koncertovat v rámci letošního ročníku Janáčkova máje.

Soutěžte s námi o publikaci Průvodce Ostravou!!!

Dejte nám tip na netradiční ostravskou osobnost a my Vás odměníme Průvodcem Ostravou!!!

Své tipy posílejte na email: shrbacova@ostrava.cz

 

Karel Dohnal

DohnalKarel Dohnal, jeden z nejúspěšnějších umělců mladé generace a zároveň jeden z nejznámějších českých klarinetistů. Je laureátem řady významných mezinárodních soutěží (Řím 2004, Pražské jaro 2002, Bayreuth 2001, Ostende 1999, Sevilla 1997, Londýn 1997). Po absolvování Ostravské konzervatoře a Akademie múzických umění v Praze pokračoval ve studiu na vysokých školách v Londýně, Berlíně, Petrohradě a Hilversumu.

Během své dosavadní kariéry koncertoval nejen u nás, ale i v mnoha zemích Evropy, Číně a Spojených státech. Jako sólista vystupoval s Pražskou komorní filharmonií, Českým komorním orchestrem, Talichovým komorním orchestrem, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Komorní filharmonií Pardubice, Bělehradskou filharmonií, Hofer Symfoniker a mnoha dalšími.  Je členem Pražského klarinetového kvarteta, Tria Amadeus a PhilHarmonia Octet. Natočil několik CD jak sólového tak komorního repertoáru. Pravidelně vyučuje na kurzech u nás i v zahraničí.

V uplynulých sezonách absolvoval recitálové turné v Anglii s  klavíristou Eugeny Samoilovem, turné po Holandsku s Triem Amadeus  zakončené živě vysílaným koncertem v Zrcadlové síni Concertgebow v Amsterdamu, recitály a kurzy na Moskevské a Petrohradské konzervatoři, mistrovské interpretační kurzy v Ostravě a v maďarském Egeru. Karel Dohnal dále vystoupil na recitálech v USA, kde zároveň vyučoval na několika univerzitách. V letech 2009 – 2010 hostoval jako první klarinetista v BBC Symphony Orchestra v Londýně.

Je oficiálním hráčem prestižního výrobce klarinetů, francouzské a americké firmy, na jejichž plátky hraje.

Karel Dohnal bude v rámci Janáčkova máje koncertovat 9. června ve Vítkovickém zámku.

 

Hradní slavnosti

HradV letošním roce slaví Slezskoostravský hrad již 10. výročí svého otevření, oslavy proběhnou 17. - 18. května hradními slavnostmi.

Pestrý program představí různorodé umělecké a kulturní žánry, jako např. historický šerm, dobové tance, pouliční divadlo či kejklíře a komedianty.
Děti se mohou těšit na soutěže nebo na představení s koňmi. Připomenuto bude 10 etap historie hradu, ať už období Keltů a Římanů, doba husitská, období renesance, ale také třicetiletá válka a války napoleonské.

Program bude probíhat na třech scénách, které budou propojeny s tradičním historickým stylovým jarmarkem a interaktivní hrou „Cesta hradem“. V sobotu večer bude program zakončen ohňostrojem.

www.cerna-louka.cz/akceN_341/h/

 

Provoz Hlubina

ProvozProvoz je místo v bývalém černouhelném dole Hlubina. Po rekonstrukci poskytne v pěti budovách zázemí pro aktivity neziskového charakteru, občanská sdružení a další iniciativy, které zajímá místo, ve kterém žijí a chtějí jej aktivně měnit. Ostravané i lidé z blízkého a vzdáleného okolí budou mít k dispozici ateliéry, hudební zkušebny s nahrávacím studiem, filmové centrum s kinem, učebny, univerzální sály vhodné pro divadlo, pohybové aktivity a další zázemí pro vzdělávání, tvorbu a společenský život v srdci Ostravy na celkem 4000 metrech čtverečních.

Provoz Hlubina - místo, kde mohou lidé realizovat své projekty, navazovat spolupráce a také se učit novým věcem.

Rekonstrukce je v plném proudu, avšak již nyní můžete navštívit řadu akcí uspořádaných v autentických industriálních prostorách. Od roku 2010 to bylo například několik ročníků tvůrčího kempu Deepcamp, mezinárodní filmový festival Ostrava Kamera OKO, divadelní festival Dream Factory Ostrava a další desítky menších i větších akcí různých žánrů.

http://provoz.net/onas/

 

Lázeňské kulturní léto zahájí 20. lázeňskou sezónu

KlimkSanatoria Klimkovice zvou ke společné oslavě 20. výročí otevření lázní. Slavnostní zahájení se uskuteční v sobotu 24. května, kdy bude zároveň otevřen i druhý ročník Lázeňského kulturního léta Klimkovice.

Těšit se můžete na bohatý kulturní program, celý den budou probíhat prohlídky lázní s odborným komentářem a besedy. Prezentovat se bude město Klimkovice se všemi svými krásami a zajímavostmi.

Navíc budou mít návštěvníci možnost celý den soutěžit o zajímavé ceny v podobě poukazů na služby Sanatorií Klimkovice.

http://kultura-klimkovice.cz/

 

Tipy na pěší turistiku  

ProcházkyMěsto Ostrava připravilo koncept pěších stezek, které umožňují turistům i ostravským obyvatelům všech věkových skupin spojit přirozený pohyb s poznáváním přírodních, architektonických i ostatních turistických zajímavostí města.

Ve spolupráci s Klubem českých turistů bylo vyznačeno 7 okruhů po vybraných městských částech.

Zároveň byl k těmto trasám vydán prezentační materiál.

www.ostrava.cz/cs/turista/aktivni-vyziti/ostravske-prochazky/ostravske-prochazky