Květen 2013

Newsletter Cestování - květen 2013

 

Fotoohlédnutí za událostmi minulého měsíce

 

Janáčkův máj začíná

JMMezinárodní hudební festival Janáčkův máj nabídne v roce 2013 ve svých programech řadu zajímavých premiér. Za zmínku stojí česká premiéra 3. symfonie Arama Chačaturjana s třiceti trubkami, festivalové premiéry Gemrotovy Smuteční hudby pro housle a orchestr nebo Klusákovy symfonické básně "Zaniklé štěstí". Poprvé v Ostravě zaznějí houslový koncert slovenské autorky Ľubici Čekovské, Piazzollovo Čtvero ročních období v Buenos Aires, ale také Stravinského písňový cyklus Pribaoutki. To, že Janáčkův máj nabízí každý rok zajímavé nové interprety se již stalo samozřejmostí. Letos to budou Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, violistka Tabea Zimmermann, houslista Augustin Dumay, mladinká japonská naděje Sayaka Shoji nebo francouzský dirigent Emmanuel Villaume. K jubilantům, které festival připomene, patří především Witold Lutoslawski a Richard Wagner, David Popper, ale rovněž dirigent Libor Pešek.

20. května jste zváni na Zahajovací koncert - Lars Vogt & Symfonický orchestr Českého rozhlasu v Multifunkční aule GONG, Dolní Vítkovice.

www.janackuvmaj.cz

 

 

Ostravská muzejní noc

MuzejníV letošním roce se Ostravská muzejní noc uskuteční popáté. Vzhledem k tomuto půlkulatému výročí bude připraveno slavnostní zahájení, které se uskuteční mezi 17 a 18 hodinou před budovou Nové radnice na Prokešově náměstí. Festival bude slavnostně zahájen hromadným pouštěním balónků za přítomnosti představitelů města a Asociace muzeí a galerií České republiky. Také letos je možno těšit se na nové účastníky. Své podzemní skryté prostory představí Moravskoslezská vědecká knihovna. Miniuni svět miniatur na Černé louce Vás pro změnu přenese do jiných zemí. Tyflocentrum nakonec představí tajemné světy nevidomých. Novinkou budou letos také online rezervační systémy.

Nenechte si ujít výjimečný kulturní program, který organizace připravily, a vydejte se na netradiční putování za dobrodružstvím a zábavou. Také letos budou k dispozici zvláštní autobusové linky, které návštěvníky mezi zúčastněnými institucemi přepraví zdarma. 

Seznam všech institucí 2013:

Galerie výtvarného umění v Ostravě / Ostravské muzeum / Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava / Antikvariát a klub Fiducia / Radnice města Ostravy / Svět miniatur – Miniuni / Knihovna města Ostravy / Národní divadlo moravskoslezské / Divadlo Petra Bezruče / Divadlo loutek Ostrava / Cooltour / Hasičské muzeum města Ostravy / Důl Michal / Dopravní podnik Ostrava – Dílny Martinov / Alliance francaise Ostrava / Fakulta umění Ostravské univerzity v Ostravě / Janáčkova filharmonie Ostrava / Janáčkova konzervatoř a gymnázium Ostrava / Střední umělecká škola, Ostrava / Výtvarné centrum Chagall / Muzeum a galerie Mlejn / Středisko pro rozvoj umění Viridian / galerie Magna / Slezskoostravská galerie / INDUSTRIAL Gallery / Nová Akropolis / Moravskoslezská vědecká knihovna / Dolní oblast Vítkovice / Tyflocentrum – ul. Sadová (u Nové radnice).

www.ostravskamuzejninoc.cz 

 

 

Film Isabel čeká premiéra

Celovečerní snímek, který se v létě 2012 natáčel v Ostravě bude mít svoji premiéru již 9. května.

Tvůrci i distributor slibují divákům nevšední zážitek. Isabel je unikátní svým zasazením do Ostravy a jejího okolí a lokálním hereckým obsazením, v němž se v hlavních rolích představí Petra Lorencová, Lukáš Melník, Renáta Klemensová, Sylvie Krupanská, Robert Urban a další. Ve filmu si zahráli i držitelé Ceny Thálie Norbert Lichý (2008) a Tereza Dočkalová (2011) či Jarek Nohavica a Ruda z Ostravy.

Debutující režijní dvojice Lukáš Melník a Marcel Škrkoň chce tímto snímkem dokázat, že město i jeho okolí nabízí jedinečné filmařské lokality a ostravská divadla zase výborné herce.

Na přípravách filmu se podílelo také město Ostrava prostřednictvím dlouhodobého projektu FILM OSTRAVA!!! Regionální kancelář fungující podle zahraničních vzorů nabízí filmařům kromě obhlídek lokací i logistickou podporu natáčení. To, že Ostrava je atraktivním a vstřícným regionem pro filmaře, podporuje navíc i ten fakt, že tato moravskoslezská metropole figuruje v oficiálním seznamu doporučených lokací CFC.

Isabel

„Nikdy jsem tomu nevěřila, ale žijí mezi námi. Jmenuji se Isabel a toto je můj příběh…“

Pronásledovaná nejtemnějšími stíny města pokouší se mladá novinářka Isabel vyhrát bitvu
o holý život. Podaří se jí to nakonec? A nebude cena až příliš vysoká? 

Isabel 

 

Představujeme osobnost

Rubrika věnovaná významným osobnostem, jejich dílům, odkazům, vizím…

V měsíci květnu bychom Vám rádi představili dramaturga a ředitele festivalu Janáčkův máj Jaromíra Javůrka.

 

Soutěžte s námi o publikaci Průvodce Ostravou!!!

Dejte nám tip na netradiční ostravskou osobnost a my Vás odměníme Průvodcem Ostravou!!!

Své tipy posílejte na email: shrbacova@ostrava.cz

 

Jaromír Javůrek

JavůrekV osmdesátých letech byl jedním z organizátorů Janáčkova máje, dnes si bez něj ostravský festival nikdo nedovede představit. Jaromír Javůrek v roli hlavního dramaturga i ředitele v květnu zahájí další ročník, zároveň si připomene 27 let prožitých v jarní Ostravě s klasickou hudbou. „Už to dělám dlouho, ale rád, je to stále vzrušující,“ říká uznávaný odborník a ctitel vážné hudby. Festival letos vstoupil do 38. ročníku, jeho mezinárodní věhlas a prestiž jsou rok od roku větší. Je to patrné z programu a také výběrem interpretů. Jednoznačným potvrzením jsou vyprodané koncerty. Příprava několikatýdenního festivalu však pokaždé začíná asi dva roky předem. „Na jedné straně je to, co chceme, na druhé to, co si můžeme dovolit. Naše i zahraniční umělce, jak já jim říkám – první ligy, už do Ostravy získáváme bez problémů. Ty světové, z extraligy, to už je těžší. S potěšením kvituji, že Ostrava má velmi vyhraněné a náročné publikum, na kvalitu jsou zvyklí, protože to je skupina lidí, kteří hudbu milují a dokáží ji ocenit. Interpreti to cítí a vydávají ze sebe všechno. Vyhýbám se stereotypu, pokaždé musí být program pestrý a atraktivní, ozvláštněný něčím novým. Skutečně hrdý jsem na to, že představujeme i mladé talenty, od nás i ze zahraničí, obvykle se z nich později stanou světově proslulé hvězdy – ale v Ostravě už byli,“ dodává.

Festival je výsledkem usilovné práce mnoha lidí. Ředitel Jaromír Javůrek s týmem svých spolupracovníků patří mezi opravdové znalce, ale organizace festivalů na takové úrovni je především srdeční záležitostí, do které nadšenci dávají všechno.

 

Lázeňské kulturní léto v Klimkovicích 

KlimkoviceBohatým kulturním programem je naplněn první ročník Lázeňského kulturního léta v Klimkovicích. Organizátoři – zástupci obce i Sanatorií chtějí široké veřejnosti představit Klimkovice jako město kultury a lázeňství. Cílem projektu je zlepšení kulturního vyžití místních občanů. Návštěvníkům ukázat Klimkovice jako významné kulturní a lázeňské centrum Moravskoslezského kraje a doporučit rovněž jako zajímavé místo pro cestovní ruch domácí i zahraniční.

V novém projektu navázali na úspěšné akce minulých let – například Řezbářské sympozium, Den dětí, festival Kytarobití nebo Klimkovické vzduchobraní. Tyto již tradiční venkovní akce doplní celé cykly koncertů, společenské zábavy, divadelní přehlídka nebo bubenický workshop.   Koncerty i zábava se uskuteční nejen v Sanatoriích, ale také v zámeckém parku a centru obce Klimkovice. Návštěvníci se mohou těšit na konci července i na malou pivní slavnost spojenou s muzikálem Josef II s pivní tématikou a sportovní soutěží  Ocelák.  Na zahájení Řezbářského sympozia jako speciální host vystoupí Rock´n Roll Band M. Woodmana.  Na Vzduchobraní se chystá další speciální host.  Na většinu akcí bude vstup zdarma.  První ročník Lázeňského kulturního léta v Klimkovicích startuje 25. května. Bude pokračovat o prázdninových víkendech, ukončení se plánuje na 21. září.   Projekt zahrnuje více než tři desítky akcí.

www.kultura-klimkovice.cz

 

 

Hradní slavnosti

Hrad9. výročí znovuotevření oslaví ve dnech 18. - 19. května Slezskoostravský hrad akcí nazvanou Hradní slavnosti. Hrad opět ožije duchem válečníků, rytířským kláním, dusotem koní, kroužením dravých ptáků.

Návštěvníci se mohou těšit na pestrý program – ukázky rytířských soubojů, ukázky zbraní, výcviku koní a dravců. Představí se gladiátoři, rytíři, samurajové, landsknechti, žoldnéři a mušketýři. Na programu se bude podílet více než 200 účinkujících.

Novinkou proti minulému ročníku bude organizace slavností přímo v hradu kvůli stavebním úpravám okolního terénu. Vystoupení i vstupné bude rozděleno na 2 různé okruhy. První, kratší okruh bude zahrnovat vstup od Hradní lávky na dolní nádvoří, kde bude probíhat samostatný program. Druhý, obsáhlejší okruh umožní vstup přes Věž do celého prostředí hradu, tj. na horní i dolní nádvoří.  Na horním nádvoří bude probíhat odlišný program i stylový jarmark.

Nebudou chybět soutěže pro děti a ohňostroj. V sobotu večer doplní vystoupení tvrdých mužů – bojovníků koncert rockové kapely AC/DC Revival.

www.cerna-louka.cz/slezskoostravskyhrad/akce/

 

 

Výzva na podporu oživení kulturního života ve Stodolní ulici

Bližší tematické vymezení výzvy:

1. Hudba:

1.1 Podpora mladých a začínajících umělců:

- Soutěže kapel a hudebníků, koncerty, prezentace…

1.2 Nezávislá hudební scéna:

- Současné projekty hudební avantgardy a alternativní scény.

1.3 Akustické hudební projekty:

- Folková hudba a příbuzné žánry (blues, jazz, country…).

2. Jiné umělecké formy:

2.1 Současná poezie a divadla malých forem:

- Prostor setkávání pro mladé literáty, divadelníky a hudebníky nejrůznějších žánrů.

2.2 Workshopy – umělecké dílny:

- Workshopy a umělecké dílny se zaměřením na pohybové a hudební umění; muzikoterapie, práce s hudebními nástroji.

2.3 Audiovizuální projekty:

- DJ & VJ workshopy, výtvarné umění, atd.

3. Networking a další:

3.1 Tematická setkávání

- Jazykové, sociální meetingy; projekce, přednášky, besedy, interaktivní programy…

3.2 Otevřené projektové okruhy

Prostor pro prezentaci neziskových organizací, studentských a jiných projektů, atd. Kreativní prostor.

Na podporu oživení kulturního života na Stodolní ulici je pro rok 2013 vyčleněna částka 1.500.000,- Kč.

Kritéria pro jednotlivé žadatele:

Podmínky podání (vyjma čl. 13.3.6., odst. 1), hodnocení žádostí a projektů se řídí „Programem podpory a rozvoje veřejných kulturních služeb na území statutárního města Ostrava v letech 2012 - 2016“ uveřejněném na webových stránkách města www.ostrava.cz.

Lhůta pro podání žádostí a projektů pro rok 2013, či víceletých projektů na vymezené období je 31.05.2013.

Kontaktní osoby: Bc. Naděžda Brožková, tel. 599 443 231, e-mail: nbrozkova@ostrava.cz

Petr Adamek, tel. 599 442 287, e-mail: padamek@ostrava.cz

http://www.ostrava.cz/cs/urad/magistrat/odbory-magistratu/odbor-kultury-a-zdravotnictvi/podminky-pro-podani-zadosti-o-poskytnuti-dotace-grantu

 

 

Kontejnery s kulturou oživí prostor velkých měst

KontejneryČtyři největší města v zemi - Prahu, Brno, Ostravu a Plzeň propojí v květnu a v červnu nový projekt, podle organizátorů délkou a rozsahem dosud největší oživení veřejného prostoru. Ve městech budou na pěti desítkách míst rozmístěny velké přepravní kontejnery, které nabídnou kulturu, zábavu, vzdělání či relaxaci. Lidé v nich najdou improvizované čítárny, kavárny, studovny, hudební kluby, hvězdárnu, komunitní centra, třídu k výuce, férový obchod či kostel.

Nejvíce se do projektu zapojí Plzeň, která se v roce 2015 stane Evropským hlavním městem kultury.

Organizátoři chtějí města propojit prostřednictvím informačních obrazovek.

Ostravský Kontejner k světu. bude umístěn v samém centru moravsko-slezské metropole, a to od 29. května do 5. června 2013 v rámci festivalu Mezidomí. Společně s třicet metrů dlouhým stolem bude sloužit jako multifunkční platforma pro zahajovací hostinu, projekce filmů, workshopy, debaty s obyvateli města, urbanisty a studenty architektury. Cílem projektu je ukázat návštěvníkům festivalu, že ve městě je spousta zákoutí, kterým je třeba věnovat pozornost. 

www.protisedi.cz/article/kontejnery-k-svetu

 

 

Nový okruh pro cyklisty

Kromě tradičních cyklostezek, kterých Ostrava nabízí na 30, můžete město nově poznávat po navrženém okruhu cyklisticky velmi atraktivními místy. Okruh Ostravou v délce 70 km lze kdekoli přerušit nebo ukončit a z okruhu jsou doporučeny fakultativní vyjížďky. Nabízí se tak možnost aktivního vyžití v ostravské přírodě a blízkém okolí.

Více informací a mapový podklad naleznete zde: www.ostrava.cz/cs/turista/aktivni-vyziti/cykloturistika/cyklisticke-trasy-a-stezky-1/cyklotoulky/okruh-ostravou 

 

Zoo otevřelo nové návštěvnické centrum

ZOOMultifunkční objekt s návštěvnickým centrem a restaurací výrazným způsobem rozšíří služby pro návštěvníky zoo. Byl vystavěn jako nízkoenergetický objekt využívající některé environmentálně šetrné technologie. Provoz budovy je zajištěn obnovitelnými alternativními zdroji energie – k vytápění jsou využívány dřevěné peletky, k částečnému ohřevu vody slouží solární energie. Součástí tohoto multifunkčního objektu je i restaurace s celoročním provozem. Kromě vnitřních prostor je zde k dispozici také venkovní terasa, která nabízí pohled přímo do přilehlého výběhu, který budou obývat stáda vzácných asijských kopytníků. Součástí budovy je mimo jiné i moderní učebna pro výuku dětí a realizaci dalších vzdělávacích aktivit pro veřejnost. V bezprostřední blízkosti restaurace se nachází zastřešená venkovní učebna a klidová zóna s herními prvky pro děti. Prostory restaurace jsou využity k prezentaci problematiky ohrožení jihovýchodní Asie, která patří mezi jednu z nejrozmanitějších oblastí světa a zároveň mezi tu nejohroženější. Příčiny ohrožení jsou nelegální obchod se zvířaty, nelegální lov zvířat a hlavně rychlý úbytek původního prostředí.

Restaurace garantuje, že zdejší připravovaná jídla jsou výhradně z českých surovin bez přídavku glutamátu a dalších dochucovadel.

www.zoo-ostrava.cz/cz/prochazka-po-zoo/interaktivni-mapa-zoologicka/526-restaurace-saola.html