Duben 2014

Newsletter Cestování - duben 2014

 

Fotoohlédnutí za událostmi minulého měsíce

 

Fed Cup: Česko versus Itálie

FedOstrava v dubnu opět hostí semifinálové kolo Fed Cupu, ve dnech 19. a 20. dubna budou české reprezentantky bojovat proti Itálii. České tenistky se díky famózním výkonům v uplynulých sezónách nacházejí v pozici dvojnásobných úřadujících světových šampionek. Perspektivní tým v čele s Petrou Kvitovou, Lucií Šafářovou, Lucií Hradeckou a Andreou Hlaváčkovou pod taktovkou kapitána Petra Pály dokázal zvítězit v průlomovém finále 2011 v Moskvě a trofej obhájil loni proti Srbsku. Naší ženské tenisové reprezentaci tak právem patří 1. místo na ve světovém žebříčku tenisových týmů.

www.arena-vitkovice.cz/cez-arena/plan-akci/

 

Hra králů - Ostravský koník 2014 

KoníkMezinárodní šachový festival Ostravský koník je každoročně největší šachovou událostí na území Moravskoslezského kraje. Pravidelně se při něm střetává několik stovek vyznavačů černobílé šachovnice, kteří se utkávají ve třech kategoriích turnajů.

V rámci letošního XXI. ročníku proběhne i prestižní Mistrovství České republiky mužů a žen.
Tří hlavních turnajů se zúčastní na 300 šachistů z České republiky i ze zahraničí. "A" turnajem je Mistrovství České republiky, určené pouze pro české šachisty, "B" turnaje se mohou účastnit i šachisté ze zahraničí, veteráni nad 60 let si zahrají svůj vlastní turnaj. Součástí festivalu bude několik menších turnajů - dětský turnaj, turnaj v bleskovém šachu nebo turnaj v holanďanech, rovněž pak řada propagačních akcí pro veřejnost, např. simultánní turné po městech Moravskoslezského kraje, beseda s legendárním velmistrem Lubomírem Kaválkem v Domě kultury či výstava k Mistrovství republiky.

Reprezentativní prostory Domu kultury města Ostravy, ve kterých se díky podpoře statutárního města Ostravy bude šachový festival konat, podtrhují snahu o příjemnou a přátelskou atmosféru, kterou pořadatelé chtějí během festivalu navodit všem příznivcům této královské hry.

Letošní ročník proběhne v termínu 26. dubna – 4. května.

www.ostravskykonik.cz

 

Rozšíření leteckého spojení mezi Ostravou a Prahou

České aerolinie v letní sezoně rozšíří spojení mezi Ostravou a Prahou. Budou nabízet 13 zpátečních letů týdně, což je o dva zpáteční lety týdně více než loni. Kromě neděle se bude z obou měst létat dvakrát denně. Nový letový řád dnes zástupci ČSA představili na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově.

Přínosem nového letového řádu je lepší napojení na další spoje ČSA nebo jejich partnerů vypravovaných z Prahy. Týká se to například spojení s jihokorejským Soulem, které ČSA letos rovněž posílily. Společně s Korean Air tam nabízejí osm zpátečních letů týdně.

www.airport-ostrava.cz, www.csa.cz

 

 

V Ostravě si zahrajete curling

CurlingV dubnu se ledová plocha zimního stadionu SAREZA v Ostravě-Porubě změní v curlingový ráj. Tři regulérní dráhy budou zájemcům k dispozici denně, a to včetně originálních kamenů, metliček i ostatních příslušenství. K tomu vyhřívaný bar, půjčovna speciální obuvi, šatny, úschovna a služby vyškolených instruktorů. Pro hráče bude připraven leták se zkrácenou formou pravidel curlingu, ať mohou týmy co možná nejvíc napodobit skutečnou hru.

Curling je týmový sport, ve kterém se hráči snaží dopravit po ledu své kameny co nejpřesněji do vyznačeného prostoru. Na zimních olympijských hrách se curling objevil poprvé v roce 1924, ovšem jen jako ukázkový sport. Plnohodnotně se curling objevuje v programu her od roku 1998, tzn. od her v Naganu.

Na Zimním stadionu v Ostravě-Porubě si tento sport můžete vyzkoušet na vlastní kůži.

www.sareza.cz

 

Velikonoce na hradě

VelikonoceO víkendu 12. - 13. dubna se v areálu Slezskoostravského hradu uskuteční velikonoční lidový jarmark s programem, ukázkami řemesel a prodejem lidově uměleckých výrobků.

Návštěvníci mohou sledovat ukázky lidových zvyků, naučit se plést velikonoční pomlázku, namalovat vajíčko nebo si vymodelovat na hrnčířském kruhu hrníček. Na jarmarku načerpají inspiraci, jak vyzdobit velikonoční vajíčka, vázy, košíčky a jiné tradiční výrobky.

K zhlédnutí bude velké množství lidových stánků s tou nejzajímavější nabídkou, živá zvířata, nebude chybět dobrá nálada a jarní atmosféra.

www.cerna-louka.cz

 

Ostrava? Město sportu!!!

SportV souvislosti s titulem Evropské město sportu se Ostravanům otevře výstava s názvem Branky, body, Ostrava!!! Výstava mapuje činnost ostravských sportovních oddílů a připomíná úspěchy těch, kteří město reprezentovali či reprezentují. Výsledkem je sbírka, která čítá bezmála čtyři stovky exponátů.

Poprvé v historii představí výstava na jednom místě všechny sporty, kterým lidé v Ostravě věnují svůj volný čas a mnozí celý život. Poprvé se veřejně prezentuje unikátní soubor trofejí, medailí a plaket získaných slavnými sportovci, kteří v ostravských barvách závodili a uspěli na Olympijských hrách, světových a evropských šampionátech a dalších prestižních kláních. Poprvé tak budou na jednom místě medaile hokejistů z OH v Naganu, fotbalových reprezentantů z OH v Moskvě či trofeje atletických legend Jana Železného a Heleny Fibingerové, unikátní střelecké trofeje Martina Tenka, Davisův pohár a mnoho dalšího.

Výstava přináší „jen" ochutnávku, protože ostravská sportovní historie i současnost je nesmírně bohatá a její precizní zmapování je prací, která může trvat roky. Mnoho materiálů se ztratilo, mnoho důležitých faktů odešlo s jejich pamětníky, protože nebyly zaznamenány, mnohé jsou ještě skryty v archivech a jejich zpracování je běh na velmi dlouhou trať.

Návštěvníci Ostravského muzea si mohou připomenout ostravskou sportovní historii od druhého dubnového dne do konce školního roku.

http://ostravamestosportu.cz/novinky/branky-body-ostrava/

 

Představujeme osobnost

Rubrika věnovaná významným osobnostem, jejich dílům, odkazům, vizím…   V dubnu bychom Vám rádi představili výtvarníka Zbyňka Janáčka, který je čerstvým držitelem jednoho z nejprestižnějších výtvarných ocenění – Ceny Vladimíra Boudníka.

Soutěžte s námi o publikaci Průvodce Ostravou!!!

Dejte nám tip na netradiční ostravskou osobnost a my Vás odměníme Průvodcem Ostravou!!!

Své tipy posílejte na email: shrbacova@ostrava.cz

Zbyněk Janáček

JanáčekVýtvarník a děkan Fakulty umění Ostravské univerzity Zbyněk Janáček převzal jedno z nejprestižnějších výtvarných ocenění – Cenu Vladimíra Boudníka. Stal se tak v pořadí devatenáctým laureátem tohoto titulu udělovaného za významný tvůrčí přínos pro grafické umění. Ocenění, které může umělec získat pouze jednou za život, vyhodnocuje odborná komise složená z teoretiků umění a předních osobností grafiky.

Zbyněk Janáček se dlouhá léta věnuje volné grafice. V posledních letech se soustředí na serigrafii a na pokusy v oblasti počítačové grafiky. Ve své tvorbě mimo jiné pracuje s prvky optické iluze, s úvahami o elementárních zákonech geometrie, barevné stavbě a energii světla. Výtvarná tvorba děkana Janáčka je úzce spojena s jeho pedagogickou činností na Ostravské univerzitě. Stál u zrodu nynější fakulty umění, a má za sebou také řadu úspěšných let v jejím vedení. Spolu s profesorem Eduardem Ovčáčkem stál i u zrodu Serigrafického centra v Ostravě a u vzniku rozsáhlé sbírky české serigrafie. Podílel se na realizaci řady souborných a samostatných výstav českých a zahraničních, především polských uměleckých osobností. Je pravidelně zván do uměleckých porot a získal několik významných ocenění nejen v rámci Grafiky roku, ale i na mezinárodní scéně. Cenu Vladimíra Boudníka získal za oddanost oboru, celoživotní práci na poli grafiky, její prezentaci a popularizaci.

 

Cinema Royal již také v Ostravě

CinemaKultovní Cinema Royal, které umožní mít z filmu opravdu nezapomenutelný zážitek, již také v České republice.

Věhlasný rod bankéřů a průmyslníků směřuje své podnikatelské aktivity opět do naší země. Pan Anselm Mayer Rothschild, jako nový majoritní akcionář hutního, slévačského a těžařského podniku Cinema Royal, po téměř 100leté odmlce v Ostravě 12. dubna osobně slavnostně otevře nový závod, který má pozvednout úroveň kraje.

Cinema Royal je kino, které si domů nestáhnete. Zbrusu nový způsob vnímání, prožívání a společného sdílení nenáviděných i milovaných milníků tuzemské i světové kinematografie, poplivaných kultů a také adorovaných obskurností je určen všem, kterým už jsou běžné kinosály příliš těsné.

Vypravte se na Cinema Royal a poznejte místa, na která byste se sami nikdy nedostali. Čekají na vás znovuobjevené architektonické skvosty, nepřístupné tovární haly, neprobádaná sklepení i plochy, které dnem i nocí střeží neprostupné úřednické vyhlášky.

www.cinemaroyal.cz

 

Turistické novinky z Dolní oblasti Vítkovice

DOVPrvním jarním dnem začala hlavní sezóna v Dolních Vítkovicích a na Landeku. Na plné obrátky se rozběhla především prohlídková trasa v Dolních Vítkovicích a programy v areálu Landek Park. Návštěvníky čekají komentované prohlídky Multifunkční auly Gong, kde jsou připraveny také kvízy pro děti i rodiče. Komentované prohlídky povedou přes všechny sály a učebny až do zákulisí a technického zázemí, kam se běžný návštěvník normálně nedostane.

Vysoká pec č. 1 letos nabídne nejen adrenalinový výjezd a výhled na Ostravu, ale ještě v závěru sezóny začne růst o nástavbu. Na vrcholku zatím více než šedesátimetrové průmyslové památky se začne stavět skleněná věž, která bude symbolizovat vysokopecní oheň. Ten vzplál nad pecí vždy, když se produkovalo hodně vysokopecního plynu. Třípatrovou nástavbu, tvořenou třemi tubusy, vyplní výukové místnosti a klub pro návštěvníky. Ti trochu pohodlnější vyjedou výtahem, více odvážní vystoupají po schodech. Všichni si pak budou moci dát kávu a z výšky se podívat na Ostravu.

Autorem skleněného plamene je architekt Josef Pleskot, který se inspiroval Vladimírem Tatlinem, ruským snílkem z počátku 20. století, který plánoval vytvoření obří spirálovité věže. Tehdy však zůstalo jen u modelů. Přípravy na stavbu již začaly, turistům se věž otevře příští sezonu.

1. května proběhne ve Vítkovicích Den otevřených dveří. Návštěvníky čeká spousta atrakcí po celý den, vyjížďka na vrchol Vysoké pece, svět her, zpřístupnění stavby Světa techniky, ostravská premiéra nové herní mobilní aplikace, projekce v Gongu a bohatý doprovodný program pro děti i dospělé.

Další velkou událostí v Dolní oblasti Vítkovice bude zářijové otevření Velkého světa techniky.

www.dolnivitkovice.cz

 

Tipy na pěší turistiku  

ProcházkyMěsto Ostrava připravilo koncept pěších stezek, které umožňují turistům i ostravským obyvatelům všech věkových skupin spojit přirozený pohyb s poznáváním přírodních, architektonických i ostatních turistických zajímavostí města.

Ve spolupráci s Klubem českých turistů bylo vyznačeno 7 okruhů po vybraných městských částech.

Zároveň byl k těmto trasám vydán prezentační materiál.

www.ostrava.cz/cs/turista/aktivni-vyziti/ostravske-prochazky/ostravske-prochazky