Duben 2012

Newsletter Cestování - duben 2012

FedFed Cup – Petra Kvitová se do Ostravy nesmírně těší!

Ostrava bude 21. a 22. dubna hostit semifinále Fed Cupu. Ženy vystřídají muže, leč soupeř bude stejný – Itálie.

České tenistky se v semifinále Fed Cupu utkají s Italkami 21. a 22. dubna v ostravské ČEZ Aréně.

Fanoušci budou mít příležitost vidět v akci světovou trojku a českou jedničku Petru Kvitovou, rodačku z Fulneku. "Ve hře byly i Liberec a Karlovy Vary, ale Ostrava je městem sportu, děláme v ní i Zlatou tretru," řekl Miroslav Černošek, majitel pořádající agentury Česká sportovní. Hala bude mít kapacitu  6 000 míst. Vstupenky na oba dny budou stát od 690 do 790 korun.

Do Ostravy se nesmírně těší Petra Kvitová a počítá, že na utkání dorazí nejméně dva autobusy přátel. "Určitě přijede hodně lidí od nás z Fulneku," řekla. "Na utkání se už těším, bude to moje ostravská premiéra ve Fed Cupu. V Ostravě bylo vždy na tenisu hodně lidí a výborní fanoušci. Povzbuzují po každém míčku, i když vedete, nebo prohráváte,“ říká Petra Kvitová.

www.arena-vitkovice.cz/cez-arena/plan-akci/

 

 

Janáčkova filharmonie zopakuje unikátní projekt Movie night

Janáčkova filharmonie v dubnu zopakuje unikátní projekt Movie night. Na koncertě ve velkém sále Domu kultury městaJFO Ostravy zazní v podání ostravského orchestru skladby z filmů o agentovi Jamesi Bondovi, z Pána prstenů či westernu Tenkrát na Západě.

Poprvé orchestr hudbu ze známých filmů hrál letos v únoru. "Koncert se setkal s velkým úspěchem a byl dopředu vyprodaný. Právě proto jsme se rozhodli ho ještě jednou zopakovat. Tentokrát to bude 5. dubna," uvedla tisková mluvčí Jana Knižátková.

Movie night opět nabídne hudbu z nejznámějších snímků české i světové kinematografie. "K těm českým, léty již prověřeným, bezpochyby patří Pyšná princezna s osobitou hudbou Václava Trojana," řekla Knižátková s tím, že zazní i zlidovělý pochod trpaslíků Hej-hou Franka Churchilla z americké verze Sněhurky.

Ale nejen pohádky budou mít své zastoupení. "První půle koncertu vygraduje ústředním motivem z vynikajícího filmu Sergia Leoneho Tenkrát na Západě z pera Ennia Morriconeho," řekla mluvčí. Závěr podle ní bude patřit Černé perle Pirátů z Karibiku Klause Badelta. Mezi tím zazní i melodie z dalších filmů. Například ze série o agentovi Jamesi Bondovi, Star Wars a ze snímků o kouzelnickém učni Harrym Potterovi.

Orchestr bude řídit opět dirigent Petr Šumník, který bude posluchače večerem také provázet.

www.jfo.cz

 

Galakoncert Evy Urbanové

UrbanNárodní divadlo moravskoslezské uvede 6. dubna 2012 v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka Galakoncert Evy Urbanové. První dáma české opery se na něm představí ve svých nejlepších rolích. Na programu koncertu jsou árie a předehry z oper Bedřicha Smetany (Dalibor, Libuše), Antonína Dvořáka (Rusalka, Armida), Alfreda Catalaniho (La Wally), Francesca Ciley (Adriana Lecouvreur), Richarda Wagnera (Lohengrin, Parsifal, Tristan a Isolda). Orchestr opery Národního divadla moravskoslezského diriguje Robert Jindra.

www.ndm.cz

 

 

 

 

Architecture Week Ostrava 2012

Již čtvrtý ročník festivalu moderní a současné architektury Architecture Week Ostrava 2012 se letos uskuteční ve dnech 2.Archit až 29. dubna s cílem přiblížit architekturu široké veřejnosti. Součástí budou výstavy, přednášky, diskusní fóra, promítání filmů či procházky za architekturou. Tento ročník připravují Czech Architecture Week s.r.o. a Spolek pro ostravskou kulturu  (SPOK) za podpory města Ostravy.

Festival umožní rozšířit poznatky o práci architekta, problémech výstavby a možnostech jejich řešení, seznámit se s architektonickou historií města Ostravy i s plány na jeho další rozvoj. Dalším cílem festivalu je prezentace urbanismu a architektury města Ostravy v širších souvislostech, její historie, současný stav a také prezentace investičních a developerských příležitostí v regionu nejen tuzemským investorům.

Ostrava se stále důrazněji profiluje jako město s ambicí stát se centrem nejrychleji rostoucího regionu České republiky. Jedním ze strategických cílů města je také napomoci ke vzniku moderního a progresivního architektonického výrazu nově vznikajících stavebních objektů. Mnohé kvalitní stavby již vyrostly a stále vznikají v průmyslových zónách města, ve Vědeckotechnologickém parku, v akademických či veřejnosprávních areálech i jinde. A právě v tomto kontextu budoucího rozvoje území města se jistě stane velice přínosným a inspirujícím počinem uvedení výstavy Současný industriál, která je také součástí festivalu.

Hlavní informační centrum Architecture Week Ostrava 2012 bude umístěno v Domě umění (Galerie výtvarného umění Ostrava), kde budou návštěvníkům k dispozici všechny informace o festivalu včetně programu.

Více na www.architectureweek.cz a www.trojhlavydrak.com 

 

Představujeme osobnost

Rubrika věnovaná významným osobnostem, jejich dílům, odkazům, vizím…

Dubnovou osobnost jsme vybrali ze světa sportu – světovou hráčku tenisu Petru Kvitovou, kterou uvidíme v Ostravě již tento měsíc při semifinále Fed Cupu.

 

Petra Kvitová

… bude v dubnovém semifinále Fed Cupu reprezentovat Českou republiku proti Itálii. A ke své účasti říká: „Na utkání Fed Cupu se už těším, bude to moje ostravská premiéra. V Ostravě bylo vždy na tenisu hodně lidí a výborní fanoušci“.

Tato rodačka z Bílovce vstoupila do profesionálního tenisu v roce 2006. A byť její aktivní tenisovou kariéru ztěžuje astma, na okruhu WTA již vyhrála sedm turnajů ve dvouhře žen. V rámci okruhu ITF zvítězila na sedmi singlových událostech.

Na nejvyšší grandslamové úrovni získala titul ve Wimbledonu 2011. Ve stejném roce vyhrála také Turnaj mistryň a Ženská tenisová asociace ji na konci sezóny vyhlásila hráčkou roku, Mezinárodní tenisová federace pak mistryní světa ve dvouhře. V roce 2007 debutovala v českém fedcupovém týmu, s nímž získala vítězný pohár pro rok 2011. Stala se hlavní oporou družstva, když vyhrála všech šest dvouher. V úvodu následující sezóny s Tomášem Berdychem vyhrála Hopmanův pohár 2012.

Na žebříčku WTA byla nejvýše klasifikována dne 31. října 2011 na 2. místě ve dvouhře a v únoru 2011 na 196. místě ve čtyřhře.

V sezóně 2010 ji organizace WTA vyhlásila nováčkem roku. Následující sezónu získala čtyři individuální ceny, včetně nejlepší hráčky roku. V roce 2011 zvítězila v anketě Sportovec roku České republiky, ocenění pro kolektiv roku navíc získal fedcupový tým, jehož je členkou.

Má dva starší bratry. Celá rodina hrála nebo hraje tenis, otec působí jako tenisový trenér, od čtyř let trénoval také dceru Petru.

Od dětství žije ve Fulneku nedaleko Bílovce, kde se narodila. Po vítězství ve Wimbledonu 2011 jí zastupitelé Fulneku udělili čestné občanství. Stala se tak druhou držitelkou ocenění po Janu Amosi Komenském.

 

Soutěž

Nepravidelně vás budeme v roce 2012 také obdarovávat. Za vaše tipy, nápady, znalosti Vás odměníme…

 

Soutěžte s námi o publikaci Průvodce Ostravou!!!

Dejte nám tip na další ostravskou osobnost do rubriky Personálie a my vás odměníme Průvodcem Ostravou!!!

Své tipy posílejte na email: shrbacova@ostrava.cz

 

Ostravský koník 2012 – mezinárodní šachový festival

28.4. – 6.5.2012

KoníkMezinárodní šachový festival Ostravský koník je každoročně největší šachovou událostí na území

Moravskoslezského kraje. V chystaném 19. ročníku festivalu bude uspořádáno na 10 propagačních akcí v různých městech Moravskoslezského kraje, následně pak 3 hlavní a 2 doplňkové turnaje v Domě kultury města Ostravy. 38denní akce se zúčastní na 500 šachistů.

Festival Ostravský koník je velkou příležitostí k propagaci šachu v našem regionu. V roce 2011 proběhlo unikátní simultánní turné, kdy se ostravský mezinárodní mistr Lukáš Klíma během

12 dnů utkal na 12 místech Moravskoslezského kraje celkem s více než 200 soupeři v šachových

simultánkách. Akce se setkala s obrovským ohlasem mezi šachovou veřejností a bude v roce 2012

zopakována. Po slavnostním zahájení festivalu v sobotu 28. 4. se rozběhnou zápasy hlavního turnaje FIDE Open kategorií A, B a veteránů. Hrát se bude v domě kultury denně od 16 hodin. Ve čtvrtek

26. 4. se Lukáš Klíma postaví 28 vyzývatelům z řad amatérských šachistů a veřejnosti na ostravském Masarykově náměstí.

Reprezentativní prostory Domu kultury města Ostravy, ve kterých se díky podpoře statutárního města Ostravy již poosmé bude šachový festival konat, podtrhují snahu o příjemnou a přátelskou atmosféru, kterou pořadatelé chtějí během festivalu navodit všem příznivcům této královské hry.

Více na www.ostravskykonik.cz

 

 

TUR Film Ostrava – ekofilmy z celého světa

Dům kultury města Ostravy bude od 16. do 20. dubna hostit IX. ročník mezinárodního festivalu filmů o ekologii a trvaleTUR udržitelném rozvoji TUR Film Ostrava. Největším lákadlem festivalu jsou bezesporu filmy, přihlášeny jsou snímky z Francie, Německa, Kanady, Holandska, Itálie či Portugalska. Vstup je zdarma.

"Festival přispívá k výchově mladé generace v mnoha oblastech – ekologie, mediální výchova i mezilidské vztahy… Naši studenti mohou díky filmům poznat jaké problémy mají lidé zcela odlišných kultur, mnohdy si uvědomí, co to znamená chránit planetu a kde všude hrozí nebezpečí. Také se mohou díky přednáškám na aktuální témata – domácí násilí či život v době plastů, stát vnímavějšími ke světu, ve kterém žijí. K tomu přispívá skloubení filmů a doprovodného programu," vysvětluje ředitelka festivalu Marcela Mrózková Heříková.

V týdnu od 16. do 20. dubna se v Domě kultury města Ostravy bude každý den promítat několik filmů z různých částí světa – z Jihoafrické republiky, Izraele, Brazílie, Belgie, USA, Řecka, Chorvatska či Indonésie. Do soutěže byla přihlášena necelá stovka filmů, mezi soutěžními snímky jsou díla z 16 zemí pěti kontinentů. Na diváky čeká velmi atraktivní podívaná. Téměř všichni autoři snímků řeší aktuální otázku trvale udržitelného rozvoje, tedy takového rozvoje, který současným i budoucím generacím zachovává možnost uspokojovat jejich základní životní potřeby, a přitom nesnižuje rozmanitost přírody a zachovává přirozené funkce ekosystému.

Vstup na všechny akce festivalu je bezplatný. Snímky budou bojovat o několik cen, které udělí mezinárodní porota. Nejvyšším oceněním je Grand Prix - Cena primátora města Ostravy. Festival ekofilmů navazuje na tradici podobného festivalu o životním prostředí - Ekofilm, který se před několika lety z Ostravy přestěhoval do jižních Čech.

www.turfilm.cz

 

Komentované prohlídky města v dubnu nově

RadOstravský informační servis pro letošní rok připravil nové komentované prohlídky. Jelikož se tyto akce těší stále většímu zájmu návštěvníků, rozhodla se pobočka Vyhlídkové věže Nové radnice rozšířit jejich nabídku. Nově je zařazena např. cykloprohlídka, kterou OIS pořádá jako vůbec první svého druhu. Dále v červnu proběhne Jeden den v životě ostravského horníka, při níž budou zájemci blíže seznámeni se soukromým i pracovním životem horníků - kam se chodili bavit po šichtě, jak nakládali se svou výplatou apod. Poslední letošní novinkou je prohlídka Ostravská divadla.

„Snažíme se, aby naši klienti stále objevovali nové utajené krásy Ostravy a měli pestrou paletu komentovaných prohlídek,“ dodává vedoucí pobočky Lucie Ochodková.

V dubnu můžete absolvovat tyto 2 z nich:

Po schodech na věž

Výtahem to zvládne každý, pojďte pěšky!

Všechny příznivce pěších výstupů na vrchol zveme na pravidelnou akci Po schodech na věž. Během cesty se můžete seznámit s běžně nepřístupnými interiéry věže a od průvodce se dozvědět další zajímavosti o historii a výstavbě věže.

Výstupy se budou konat 15. dubna každou půlhodinu, první začíná v 9:00, poslední pak v 17:00. Začíná se v 6. patře Nové radnice.

Cykloprohlídka

Zveme Vás na první cykloprohlídku Ostravy a okolí, kterou pořádá Ostravský informační servis.

29. dubna se společně vydáme na trasu vedoucí od Nové radnice přes Landek do Šilheřovic.

Během cesty uvidíme mnoho zajímavostí, ke kterým Vám podá komentář přítomný průvodce. Dozvíte se tak mnoho informací o historii Petřkovic, tradicích na Hlučínsku, archeologickém a geologickém významu Landeku, československém meziválečném opevnění, nebo o zámku Rothschildů v Šilheřovicích.

Sraz je vždy na Prokešově náměstí (vlastní kolo podmínkou, děti do 18 let musí mít přilbu).

Začátek prohlídky bude v 10:00 a 14:00.

Více na www.ostravainfo.cz

 

Pálení čarodějnic aneb filipojakubská noc

Čarodějové, čarodějnice, čarodějčata, připravte si svá košťata, neboť 30. duben a slet všech čarodějnic se blíží!!! V tentoČarod den se bude na nádvoří Slezskoostravského hradu vítat jaro pálením čarodějnic. Akce začne v 17 hodin.

Návštěvníci se mohou těšit na rej čarodějnic, ohňovou show, hry a soutěže pro děti, živou kapelu a spoustu další zábavy. Pálení čarodějnic je kulturně-společenská akce k "přivítání jara". Milé setkání a večerní posezení s programem u zapálené vatry.

Více na www.cerna-louka.cz/cz/hrad/akce/

 

 

Do divadla i galerie za zvýhodněnou cenu

Galerie výtvarného umění v Ostravě a Národní divadlo moravskoslezské společně nabízejí svým návštěvníkům zvýhodněné Divadlovstupné.

Od února letošního roku nabízí NDM 20% slevu na divadelní představení, pokud se návštěvník prokáže vstupenkou z GVUO. V opačném případě se vstupenkou z NDM pak mohou návštěvníci využít 50% slevy ze vstupného v GVUO.

Spolupráce mezi galerií a divadlem je zcela novým způsobem prezentace obou institucí. Podle vedení galerie i divadla by kulturní instituce v jednom městě měly vystupovat jako partneři, nikoliv konkurenti.

„Předpokládáme, že divadlo i galerii navštěvuje stejný, nebo velmi podobný okruh návštěvníků. Rádi bychom podpořili jejich zájem o umění a kulturní dění v Ostravě zvýhodněným vstupem,“ říká Jiří Jůza, ředitel GVUO.

Zájemci budou moci využít tuto nabídku minimálně po celý zbytek roku 2012. Prodejní místa obou organizací budou viditelně označena samolepkou s vyznačením výše slevy. Slevu je možné uplatnit pouze na vstupenky zakoupené v plné výši. Snížení ceny se nevztahuje na premiéry a speciální gala představení v NDM.

www.ndm.cz,  www.gvuo.cz

 

V ostravské ZOO pokračuje výstavba návštěvnického centra

V ostravské ZOO pokračuje výstavba návštěvnického centra, střediska ekologické výchovy a restaurace za osmdesátZOO milionů korun. Provoz budovy bude zajištěn obnovitelnými alternativními zdroji energie. Pokud vše půjde podle plánu, slavnostní otevření proběhne na jaře příštího roku.

Už několik let chybí v areálu Zoo Ostrava restaurace. "Jsme tak jediná zoo v České republice, která dodnes nemá stravovací zařízení. Není tady ani možnost najíst se za nepříznivého či chladného počasí uvnitř budovy," řekla již dříve tisková mluvčí ostravské zoo Šárka Kalousková. V říjnu proto začala výstavba multifunkčního objektu návštěvnického centra. Ten bude stát téměř osmdesát milionů korun, z toho sedmašedesát milionů bude hrazeno z dotací regionálního operačního programu. Zbylých více než dvanáct milionů zaplatí město. Co všechno bude objekt obsahovat? Kromě restaurace s celoročním provozem zde návštěvníci najdou středisko ekologické výchovy, venkovní učebnu i odpočinkovou zónu s terasou, která bude stylizovaná do vodní tematiky.

Objekt bude navíc ukázkou a příkladem ekologického přístupu, protože bude postaven z ekologických materiálů a provoz budovy bude zajištěn obnovitelnými alternativními zdroji energie.

Staveniště se nachází na místě bývalé restaurace naproti výběhu pro jeleny. "Pokud vše půjde dobře, otevřeme na jaře příštího roku. ZOO Ostrava myslí také na lidi s postižením, a proto je z velké většiny bezbariérová. Přesné informace se lidé s postižením dozvědí ze speciální mapy, která je pro ně k dostání u vstupu," uvedla mluvčí Zoo Ostrava Šárka Kalousková.

www.zooostrava.cz