Červenec, srpen 2010

Newsletter červenec, srpen 2010

Klíčový projekt Ostravy

V pátek 18. června byly v kongresovém sále pavilonu A na Výstavišti Černá louka vyhlášeny výsledky mezinárodní kombinované urbanistické soutěže o návrh revitalizace území Černá louka v Ostravě. Do soutěže, kterou vyhlásilo statutární město Ostrava 1. února a jejíž uzávěrka byla 31. května, se přihlásilo celkem 70 architektonických ateliérů. Vítězem architektonické soutěže se stal návrh nizozemského atelieru Maxwan.

Cernalouka_Maxwan

Jednotlivé stavby,s jejichž vznikem se na Černé louce počítá, zahrnují koncertní dům, výstavní síň (Kunsthalle), centrum moderní hudby (Music Pavilion), komplex škol od mateřské, základní a střední až po kreativní inkubátor v kombinaci se školou managementu umění a obytné budovy. Tyto stavby jsou v návrhu Maxwanu rozestavěny do jakéhosi půlkruhu, zbylý prostor je vyhrazen parku. Sociálně-kulturní klastr Černá louka je klíčovým projektem Ostravy v boji o prestižní titul Evropské hlavní město kultury 2015.

Z původních pěti oslovených mezinárodních kanceláří se do soutěže zapojily ateliery Bjarke Ingels Group a Foreign Office Architects a tři náhradníci - Lacaton&Vassal Architects, Maxwan a NL architects. Jedenáctičlenná porota složená z renomovaných urbanistů, architektů a zástupců města Ostravy v čele s architektem Josefem Pleskotem valnou většinou hlasů rozhodla o vítězi, jímž se stal návrh nizozemského ateliéru Maxwan.

Jak prohlásil předseda poroty architekt Josef Pleskot, vítězný návrh je pozoruhodný v architektonicko-urbanistickém zacházení s prostorem, který neklade důraz na jednotlivé budovy, ale hlavně na celek. „Tento návrh zaujal naprostou většinu poroty, protože vyzařuje nepřehlédnutelné kouzlo. Jde o hrozně zajímavé pojetí specifického, originálního městského prostoru, jímž opravdu Černá louka je, což se na první pohled nezdá. Tento návrh dokázal z toho zapomenutého místa, které leží mezi městem a přírodou, vyhmátnout to podstatné. Dokázal připojit přírodu k městu a město k přírodě,“ zhodnotil klady vítězného projektu Pleskot.

Za svůj vítězný návrh získá nizozemský ateliér Maxwan odměnu ve výši 900 tis. Kč. Na druhém místě se umístil návrh, který připravili architekti Jiří Buček, Jiří Chmelík, Jan Kadlas a Pavel Šťastný z Liberce, kteří si odnesou 500 tis. Kč. Třetí místo získal návrh americko-slovenského týmu architektů, který tvoří Peter Stec, Brian Tavoly, James Lowder a Peter Stec sr. Porota udělila také dvě zvláštní ceny ve výši 62 500 Kč, které získaly kolektiv architektů Josef Kostka (Havířov), Marcin Jojko, Bartolomiej Nawrocki, Krzysztof Czech, Grzegorz Ostrowski a nizozemský ateliér NL architects.

Nejvíce trendy místo České republiky? Stodolní ulice!

stodolniDne 18. června oslavila agentura CzechTourism 6 000 dní své existence. Zároveň byly ve Špindlerově Mlýně předány ceny za nejvýznamnější turistické počiny, projekty a osobnosti cestovního ruchu České republiky v letech 1993 – 2010. V rámci Gala Awards Česká republika – to letí! byly ve 14 kategoriích oceněny například nejvyhledávanější turistické destinace České republiky, nejekologičtější turistické regiony, nejzajímavější turistické atrakce, nejlepší webové portály v oblasti cestovního ruchu, nejromantičtější a nejmagičtější místa či nejoriginálnější turistické počiny. Jako nejvíce trendy místo České republiky byla oceněna ostravská Stodolní ulice.

Stodolní ulice patří k největším centrům zábavy v České republice. Ne nadarmo se o ní říká, že je ulicí, která nikdy nespí. Fenomén Stodolní se probudil k životu počátkem 90. let 20. století a jeho věhlas záhy překročil hranice naší republiky. V kategorii nazvané Trendy místo České republiky odborná porota zvolila jako vítěze právě Stodolní ulici. Cenou pro vítěze se stal skleněný reliéf s maskotem televizní kampaně s originálním textem: „Ostrava!!! Stodolní ulice - to letí! Cena za nejvíce trendy místo České republice“. Oceněný navíc obdržel i poukázku na 6 000 reklamních slov sloužících k propagaci vítěze v médiích.
„Samozřejmě, že toto prestižní uznání je pro nás velice příjemným překvapením, ale i závazkem do budoucna,“ říká Aleš Ďurka, spolumajitel agentury Stodolni.cz, která projekt - Stodolní ulice mediálně zastřešuje a který cenu přebíral. „Je to ocenění práce a nasazení především všech provozovatelů a zaměstnanců kaváren, restaurací, barů, pubů, hudebních klubů, agentur a médií a těch je v zóně Stodolní skoro stovka, kteří se pustili do podnikání na tomto poli a už více než 10 let spoluvytvářejí jedinečnou atmosféru, která právě na Stodolní láká a spojuje tisícovky návštěvníků z celého světa,“ dodává Aleš Ďurka.

Přejeme i nadále mnoho úspěchu a mnoho spokojených návštěvníků!

www.stodolni.cz

Peníze z EU podpoří výstavbu cyklostezek i návštěvnického centra v ostravské zoo

Cyklisti1Celkem šesti záměrům z oblasti cestovního ruchu pomůže k realizaci 203 milionů korun z Regionálního operačního programu (ROP) Moravskoslezsko. Mezi úspěšnými projekty je i výstavba šesti nových úseků městských i turistických cyklostezek, které z ROP získaly dotaci ve výši 58,6 milionů korun. Dva z projektů budou realizovány v Ostravě, přesněji v městských obvodech Poruba a Hrabová. Úspěšným žadatelem se stala také ostravská zoo, která díky financím z Evropské unie postaví nové návštěvnické centrum se střediskem ekologické výchovy.
Městský obvod Poruba chystá výstavbu 760 metrů dlouhé cyklostezky mezi nákupními středisky Tesco a Interspar. Stometrová část cyklostezky bude součástí tzv. Jantarové stezky, zbytek součástí chybějící městské páteřní trasy M. S celkovými výdaji ve výši 8,4 miliony korun pomůže dotace z ROP Moravskoslezsko částkou přes 3,4 miliony korun. Další nová cyklostezka i s chodníkem vznikne v Ostravě-Hrabové v ulici Mostní, a to od křižovatky s ulicí Paskovskou k mostu přes Ostravici. Délka nového úseku bude přibližně 500 metrů. Plánované výdaje městského obvodu Hrabová jsou 9,8 milionů korun, z toho dotace představuje částku 2,3 miliony korun. Dostavěna bude také chybějící část cyklostezky mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem, čímž dojde k propojení Ostravy s Beskydy.

Zoologická zahrada Ostrava za dotace získané z ROP postaví nové návštěvnické centrum. Dojde zde k výstavbě nového objektu s celoročním stravovacím zařízením, expozicí s tematikou životního prostředí, vzdělávacím centrem a konferenčními prostory. Součástí projektu je i nový orientační systém. Celkové náklady jsou kalkulovány na 77,7 milionů korun, ZOO na projekt získá dotaci 67,6 milionů korun.

Letní festival kultury je opět tady!

Letní měsíce v Ostravě jsou doslova nabité kulturními událostmi. V polovině července proběhne mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava, který je již teď vyprodán. Červenec bude také Měsícem autorského čtení, které se letos poprvé bude díky ostravské kandidatuře na titul Evropské hlavní město kultury 2015 konat kromě Brna také v Ostravě. Na přelomu července a srpna se milovníci divadla mohou těšit na divadelní přehlídku s názvem Letní shakespearovské slavnosti. V srpnu pak proběhne festival městských folklorních souborů Folklor bez hranic.
coloursPopulární hudební svátek Colours of Ostrava letos hlásí vyprodáno. Prodalo se neuvěřitelných 25 000 vstupenek. Vzhledem k tomu, že pořadatelé chtějí zachovat divácký komfort a areál se nedá dále rozšiřovat, byl předprodej vstupenek pozastaven. Pro vytvoření co nejlepších podmínek pro návštěvníky bude například postavena druhá lávka přes řeku Ostravici spojující oba festivalové areály. U obou hlavních scén kromě zvětšení prostoru pro diváky vyrostou tribuny pro přibližně 1 400 lidí . I divadelní scéna se přestěhuje, a to do stanu pro 800 návštěvníků. Scénu ve stanu v podhradí nahradí venkovní scéna s větší kapacitou. Letošními hvězdami festivalu jsou například The Cranberries, Regina Spektor nebo Iggy & The Stooges.

Ve čtvrtek 1. července proběhlo v prostorách Staré Arény – klubu pro kulturu a informace 2015 slavnostní zahájení největšího literárního festivalu České republiky – Měsíce autorského čtení. Tento svátek čteného slova má v České republice již desetiletou tradici. Letos poprvé se koná kromě Brna také v Ostravě. Pořádá jej tým Ostravy 2015 ve spolupráci s brněnským nakladatelstvím Větrné mlýny a kulturní a vzdělávací institucí Alliance française Ostrava. Zahájení festivalu bylo věnováno poctě nedávno zesnulého spisovatele Jana Balabána. Hlavní částí večera se stal křest Balabánovy poslední knihy Zeptej se táty.

Měsíc autorského čtení má již tradičně dvě národní linie – českou a zahraniční. Oním zahraničním hostem festivalu je letos Francie a návštěvníci se tak mohou těšit nejen na jedenatřicet českých, ale také na stejný počet francouzských autorů. Autorská čtení budou od 2. července probíhat po celý měsíc v prostorách Staré Arény. Francouzská čtení doplněná o překlad textů promítaný na plátno začínají v 19 hodin, česká pak o hodinu a půl později, ve 20.30 hod. Vstupné na všechna čtení je dobrovolné.

shakespearDivadelní festival Letní shakespearovské slavnosti se letos v České republice odehraje od 24. června do 4. září. V Ostravě mohou diváci zavítat na představení her anglického dramatika, a to od 21. července do 11. srpna. V premiéře je uváděna inscenace Jindřich IV. v režii Lucie Bělohradské. Roli rytíře Jana Falstaffa ztělesňuje výtečný ostravský herec Norbert Lichý. Premiéru má letos i Romeo a Julie ostravské produkce PaS de Theatre s Jitkou Smutnou v roli chůvy, veronské milence ztvární Marek Holý a Tereza Dočkalová. Dále se v Ostravě budou hrát i Veselé paničky windsorské, Komedie omylů, Antonius a Kleopatra a As You Like It v podání GB Theatre Copany.

Od 16. do 20. srpna proběhne již 13. ročník festivalu městských folklorních souborů s mezinárodní účastí Folklor bez hranic. Místem konání jsou již tradičně kromě centra Ostravy i městské obvody Ostrava-Jih, Mariánské Hory a Hulváky, Ostrava-Poruba či Slezskoostravský hrad. Na festivalu vystoupí domácí i zahraniční folklórní soubory. Vstup je zdarma.

www.colous.cz
www.ostrava2015.cz
www.shakespearova.cz
www.folklorbezhranic.cz

Komentované prohlídky po Ostravě

I v letních měsících pořádá Ostravský informační servis komentované prohlídky pro širokou veřejnost. Pokud se rádi procházíte po Ostravě nebo jen chcete vidět město z trochu jiného pohledu, pak neváhejte a vyrazte na některou ze zajímavých komentovaných docházek. V červenci se můžete vydat po bankovních domech Moravské Ostravy, v srpnu se Ostrava představí jako město neřestí. Chybět nebude ani procházka Po stopách vůně kávy.
V sobotu 24. července pro vás pracovníci Ostravského informačního servisu přichystali prohlídku s názvem Bankovní domy Moravské Ostravy. Projdete se po Nádražní ulici lemované monumentálními stavbami peněžních ústavů. Uvidíte Angločeskoslovenskou banku vystavěnou mezi léty 1923-24 slavným architektem Josefem Gočárem. Minete Živnostenskou banku a Českou banku Union, pod níž se podepsal Ernst Korner, který měl za úkol pro účely banky Union adaptovat starší secesní vilu dr. Karla Krause. Nakonec vás čekají Městská spořitelna a Pojišťovna Riunione Adriatica di Sicurtá. Sraz je před informačním centrem Elektra.

Ostravu jako město neřestí můžete poznat 14. srpna, kdy se výklad průvodců zaměří na historii ostravských nevěstinců a nočního života v Ostravě. Uslyšíte opravdové příběhy tehdejších ostravských donjuanů i vyhlášených kurtizán. Zájemci o toto téma nechť se dostaví na Prokešovo náměstí před budovu Nové radnice.

Poslední prázdninový víkend se již po několikáté uskuteční procházka po stopách vůně kávy linoucí se z kaváren Moravské Ostravy. Seznámíte se s kavárenským životem i velkými kavárnami typu Café Royal, Union či Elektra. Na závěr si vychutnáte kávu na vyhlídkové terase Nové radnice.

Prohlídky se konají v časech 10:00, 11:00, 14:00 a 15:00 hod. Za vstupné zaplatí dospělý 80 Kč, děti, studenti a důchodci pak 50 Kč.

www.ostravainfo.cz

Letní program Domu kultury Akord

Dům kultury Akord v Ostravě-Zábřehu připravil na letní měsíce opět sérii tradičních letních pohádkových a koncertních představení. Návštěvníci se tak mohou každou středu těšit na pohádku a každý čtvrtek na koncert. Program je zdarma.
Festival, který se koná v Letní zahradě Domu kultury Akord, byl zahájen 23. června pohádkou O ošklivém káčátku v podání Divadélka Smíšek. Diváci v průběhu léta například uvidí vystoupení hudebních skupin Acoustic Irish, Tempo di vlak nebo Ost Band. Malé diváky jistě potěší pohádková představení Divadla Smíšek nebo Divadelní agentury Křesadlo. Naplánován je také turnaj v ruských kuželkách nebo promítání českých filmů před kulturním domem.V případě nepříznivého počasí se akce neruší, ale přesouvá do Klubu Akord.

www.dk-akord.cz

Ostrava má nové letáky pro návštěvníky

Dva nové propagační materiály ve formě letáků připravilo statutární město Ostrava. První leták přináší přehled ubytovacích zařízení ve městě. Druhý informuje o vybraných pravidelně konaných akcích různého zaměření. Oba jsou zhotoveny ve 4 jazykových mutacích, kromě češtiny je to i angličtina, němčina a polština. Letáky doplňují stávající nabídku letáků „Vítejte, jsem Ostrava“, „Navštivte v Ostravě“ a „Programové balíčky města Ostravy“.
ubytovani_uvodni_stranaakce_uvodni_stranaLeták „Ubytování“ je určen zejména turistům a návštěvníkům města. Ubytovací zařízení jsou řazena podle abecedy a rozdělena do tří kategorií – hotely, penziony a hotelové domy, ubytovny, koleje. U každého zařízení jsou kromě kontaktních údajů vyjádřeny i nabízené služby a to pomocí piktogramů. Každá kategorie má přiřazenu barvu, jednotlivá zařízení jsou pak očíslována. Na druhé straně letáku je mapa, na které jsou zařízení zaznačena pomocí příslušné barvy a čísla. Návštěvník se tak může rychle zorientovat v poloze vybraného zařízení.

Leták s názvem „Jedna akce za druhou“ přináší přehled vybraných pravidelně konaných akcích různého zaměření. Akce jsou řazeny podle měsíce, ve kterém se konají. Nechybí zde významné eventy jako například Zlatá tretra nebo Colours of Ostrava, ale ani akce menšího věhlasu a rozsahu. Součástí obou letáků jsou rovněž kontakty na pobočky Ostravského informačního servisu i na webové stránky města www.ostrava.cz.

Letáky jsou zdarma k dostání na pobočkách Ostravského informačního servisu. Distribuovány budou i na vybraná informační centra v Moravskoslezském kraji, která o ně projevila zájem.

Večerní prohlídky v Zoo Ostrava

Chcete vědět, jak se chovají zvířata po setmění? Navštivte některou prázdninovou sobotu ostravskou zoologickou zahradu, která pořádá večerní prohlídky.
I letos budou během letních prázdnin v Zoo Ostrava probíhat večerní komentované prohlídky. Zájemci budou moci poznat, jak vypadá zoo po zavírací době, a hlavně pozorovat chování zvířat, které je navečer jiné než během dne – zejména zvířata soumračná a noční bývají v tuto dobu daleko aktivnější, např. některé druhy šelem, dikobrazi nebo lemuři. Prohlídky se uskuteční každou prázdninovou sobotu od 20:00 hod. První proběhne již 3. července. Délka prohlídky je asi 1,5 až 2 hodiny. Návštěvníci zaplatí cenu běžného vstupného, dospělí 90 Kč a děti do 15 let, které musí přijít pouze v doprovodu dospělé osoby, pak 60 Kč. Na večerní prohlídky neplatí žádné permanentky či jiné zlevněné vstupenky. Kapacita je omezená, proto by si zájemci měli účast telefonicky rezervovat na telefonním čísle 596 241 269.

www.zoo-ostrava.cz

Vodní radovánky v Ostravě

vodni_svetK letní relaxaci neodmyslitelně patří vodní radovánky. V Ostravě se nabízí hned několik možností, kde si vody užít do sytosti. Zavítejte na největší letní koupaliště ve střední Evropě, do Vodního světa s podzemní jeskyní nebo se projeďte na tobogánech Vodního areálu Jih.
Letní koupaliště v Ostravě-Porubě s celkovou rozlohou vodní plochy 41 200 m² připomíná spíše malou přehradu. Obří tobogán, skluzavky, skokanské můstky i dětské skluzavky jsou velkým lákadlem. Návštěvníci se zde mohou věnovat celé řadě sportovních aktivit. Pro děti jsou připravena pískoviště s atrakcemi, dřevěný hrad i nafukovací skákadla. Osvěžení v podobě výtečných koktejlů nabízí tropico bar i další stravovací zařízení.

V centru města nedaleko Nové radnice se nachází Vodní svět SAREZA. Mezi zdejší vodní atrakce se řadí například skalisko s vodopádem, masážní vzduchová lůžka i masážní lavice, chrliče s ostrůvkem, šplhací síť nebo vodní houpačka. Vnitřní část nabízí kromě plaveckého bazénu také wellnes služby (parní sauna, solná pára, sluneční relaxace či vyhřívaná lehátka). Nechybí ani solárium a zcela nová vodní jeskyně s řekou. Areál je navíc doplněn o venkovní a vnitřní stometrové tobogány.

Největší ostravský obvod Ostrava-Jih se od roku 2006 pyšní vodním areálem s příjemným zázemím, plaveckým a relaxačním bazénem či dětským brouzdalištěm. Rozměrově největší je relaxační bazén s centrálním ostrůvkem doplněný šplhacími sítěmi. Polozavřenou část tvoří proudový okruh divoké řeky, naleznete zde i chrlič, vodní dělo, masážní trysky či podvodní lehátka. Nejoblíbenější atrakcí jsou bezesporu tobogány a skluzavky.

Přehled všech zařízení naleznete na www.sareza.cz

Indiáni na hradě

Unikátní interaktivní výstavu s názvem Mohykáni v Ostravě můžete až do 20. listopadu zhlédnout v galerii Slezskoostravského hradu.
Výstava legendárních indiánských kmenů Mohykán, Mohegan, Pequot je k vidění na Slezskoostravském hradě již od 15. června. Návštěvníkům představuje historii i současnost těchto národů. Interaktivní charakter umožňuje zájemcům osahat si některé exponáty, prohlédnout si interiér chýše nebo skalpové kadeře. Perlou v expozici je unikátní originál kanoe z březové kůry, ale i ostatní exponáty pocházející z období let 1790 až 1850.

www.slezskoostravskyhrad.cz

Divadlo loutek se rozšíří

Položením základního kamene začala ve středu 9. června výstavba alternativní scény Divadla loutek Ostrava. Díky přístavbě hlavní budovy, která byla otevřena v roce 1999, vyroste komorní scéna pro zhruba šest desítek diváků.

Nová scéna bude mít široké spektrum využití, od inscenací komorního typu, přes interaktivní pořady, které počítají se zapojením dětského diváka, dílny pro děti s handicapem, literárně-dramatické aktivity s dětmi mladšího i staršího školního věku, workshopy, až po pořady pro seniory. V neposlední řadě bude objekt využit během mezinárodního loutkářského festivalu Spectaculo Interesse a mezinárodní přehlídky Divadelní pouť bez bariér.

Náklady na přístavbu divadla loutek jsou cca 58 milionů korun (bez DPH). Investor a budoucí provozovatel objektu Divadlo loutek Ostrava má jako příspěvková organizace statutárního města Ostravy uzavřenu smlouvu se svým zřizovatelem na předfinancování a spolufinancování projektu z Regionálního operačního programu v rámci IPRM Ostrava – Magnet regionu. Zhruba osm procent objemu financí půjde z rozpočtu města Ostravy, zbytek z fondů Evropské unie.

S dokončením stavby se počítá v horizontu sedmi až osmi měsíců. Přístavba alternativní scény Divadla loutek je jednou ze staveb, které budou realizovány v rámci Klastru Černá louka. Ten je klíčovým investičním projektem kandidatury Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015.

banner2

www.dlo-ostrava.cz