Červenec, srpen 2013

Newsletter Cestování - červenec, srpen 2013

 

Fotoohlédnutí za událostmi minulého měsíce

 

Colours of Ostrava opět nezklame

ColoursHudební festival Colours of Ostrava se v letošním roce rozezní už podvanácté. Letošní ročník můžete navštívit 18. - 21. července a stejně jako loni se festival koná v areálu Dolní oblasti Vítkovice.

Hlavní hvězdou je islandská skupina Sigur Rós, která se proslavila svými atmosféricky melodickými rockovými skladbami, doprovázenými jasným hlasem lídra kapely. Celkem festival slibuje víc než 200 interpretů z celého světa. Mezi dalšími lze zmínit jména The Knife, The xx, britského jazzového klavíristu, zpěváka a showmana Jamieho Culluma, kterému se přezdívá Sinatra v teniskách, a který na pódiu dává průchod odvázané show, dále Tomahawk, Damien Rice, Bonobo, Woodkid, Devendra Banhart, Asaf Avidan a další.

Z českých interpretů přijedou například Radůza, Aneta Langerová, Pražský výběr, Tata Bojs, Umakart nebo orchestr, ve kterém hrají výhradně lidé s postižením – The Tap Tap.

Plocha před hlavní scénou se dočkala rekonstrukce a před venkovní obrazovkou bude k dispozici zhruba 400 míst na sezení. Festival také připravil zlevněné vstupné pro hendikepované, budou pro ně vybudovány speciální prostory, kterými se mohou bez obtíží pohybovat.

Průmyslový areál s národní kulturní památkou Vysoké pece osloví návštěvníky industriální krásou a zaručuje opravdu nevšední zážitky.

Jen o den později než Colours of Ostrava začne Festival v ulicích. Buty, Charlie Straight, David Koller s kapelou, Mama Marjas z Itálie, 17 Hippies z Německa, desítky jamujících muzikantů v ulicích, pouliční divadla, obří loutka, tanečníci, herci na chůdách, bubenický průvod, program pro děti, science show – to všechno a mnohé jiné se objeví v pátek 19. a v sobotu 20. července na Nové Karolině a v ulicích krajské metropole. Řada kapel zahraje také v kavárnách, na terasách či třeba v tramvajích.

Festival v ulicích, který během Colours of Ostrava oživí centrum Ostravy i Novou Karolinu hudbou, divadlem, sportem či programem pro děti, navštívilo v loňském roce na 20 tisíc lidí. I letos bude zdarma.

Jedním z vrcholů festivalu bude průvod účinkujících, který ozvláštní marimbový francouzský soubor The Complet Mandingo. Průvod vyjde z Masarykova náměstí v sobotu 20. července ve 13 hodin, a až se objeví ve Foru Nová Karolina, čeká tam na účastníky průvodu překvapení – taneční flashmob.

Nebudou chybět ani akce na podporu neziskových organizací. Na obou festivalových místech nebude chybět ani speciální festivalové pivo.

Festival v ulicích je dárek Ostravě a jejím obyvatelům. Od začátku jej pořadatelé chtěli koncipovat tak, aby se setkávali profesionální hudebníci s těmi amatérskými i ti slavní se začínajícími.

www.colours.cz

www.festivalvulicich.cz

 

Letní Shakespearovo jeviště

ShakespearPremiérou hry Sen noci svatojánské začnou letošní Letní Shakespearovské slavnosti v Ostravě. Letošní šestý ročník festivalu začne 22. července na Slezskoostravském hradě.

Největší zájem diváci projevují o Sen noci svatojánské, v hlavních rolích s Hanou Vagnerovou, Vandou Hybnerovou a Davidem Prachařem a o Veselé paničky windsorské v režii Jiřího Menzela s Bolkem Polívkou a Simonou Stašovou v hlavních rolích, které zhlédneme naposledy.

Mezi hradbami letos ještě uvidíme napínavý příběh Richarda III., vévody z Glosteru, údajně nejdokonalejšího ze všech Shakespearových padouchů. V hlavních rolích se opět představí Jiří Langmajer, Klára Issová, Simona Postlerová či David Suchařípa.

Řada ostravských herců účinkuje v komedii Marná lásky snaha. Jde o představení plné hudby a humoru, které si střílí z lidské domýšlivosti.

Vloni na Černé louce vznikla i alternativní scéna ShakespearOFF, která každý den přilákala až stovku lidí. Letos se bude opakovat.

Slavnosti přitahují hlavně divadelní příznivce. Cílem je přilákat i mladé lidi, kteří do divadla často nechodí. Na alternativní scéně ShakespearOFF budou každý den od 2. do 10. srpna koncerty, divadelní představení nebo workshopy. Všechno bude zadarmo.

Pořadatelé právě dokončují program a dávají přednost mladým, třeba i začínajícím divadelním spolkům.

Letní shakespearovské slavnosti se konají také v Praze, Brně a Bratislavě. Ty ostravské se i tento rok uskuteční v areálu Slezskoostravského hradu. Letos začnou 22. července premiérovým představením Sen noci svatojánské a skončí 8. srpna inscenací Marná lásky snaha.

www.shakespearova.cz

 

Ostravské dny budou plné premiér

Ostravské dnyVelké orchestrální skladby, světové premiéry, soudobá opera, tanec, performance – nekonečný maraton sólistů i elektronické hudby, nové trendy i návraty k začátkům avantgardy, to vše avizují pořadatelé sedmého bienále Institutu a Festivalu nové a experimentální hudby, které se uskuteční ve druhé polovině srpna v moravskoslezské metropoli. Samotný festival se koná ve dnech 16. až 31. srpna.

Ostravské dny se konají posedmé. Letos přijede pětatřicet vybraných mladých skladatelů ze šestnácti zemí celého světa. Mezi lektory nebude tentokrát chybět jedna z nejznámějších skladatelských osobností Philip Glass, dále přijedou Peter Ablinger, Carola Bauckholt, Petr Kotík, Bernhard Lang, Helmut Oehring, Christian Wolff a Jon Gibson.

Výjimečností letošního bienále je hostování Philipa Glasse a jeho ansámblu, který do České republiky zavítá zcela poprvé. Slyšet živě pionýrské dílo Music in Twelve Parts s autorem, který se provedení sám aktivně účastní jako hráč na keyboardy, je příležitostí, jež se člověku může naskytnout jen jednou v životě.

Den po vystoupení Philipa Glasse se koná vystoupení v prostorách Dolu Michal, které bude věnováno americkým skladatelům Jonu Gibsonovi, Alvinu Lucierovi nebo Christianu Wolffovi či Anne Lockwood. Festival nabídne v pátek 23. srpna stěžejní dílo Petra Kotíka, šestihodinovou kompozici Many Many Women.

Hosté Ostravských dnů 2013

Interpretačně se na festivalu podílí Janáčkova filharmonie Ostrava, Ostravská banda, The Philip Glass Ensemble a S. E. M. Ensemble z New Yorku, Elole Trio z Drážďan, Krulik Quartet Budapešť, Canticum Ostrava s Jurijem Galatenkem, s dirigenty Peterem Ablingerem z Berlína, Petrem Kotíkem, Rolandem Kluttigem, Johannesem Kalitzkem z Vídně a Ondřejem Vrabcem z Prahy. Mezi hosty festivalu budou například skladatelé Charlemagne Palestine a Phill Niblock, sopranistka Marianne Pousseur, performer Jaap Blonk, houslisté Conrad Harris a Pauline Kim a Hana Kotková, klavíristé Daan Vandewalle a Joseph Kubera, choreograf a tanečník Daniel Squire a další.

www.newmusicostrava.cz/ostravske-dny/

 

Představujeme osobnost

Rubrika věnovaná významným osobnostem, jejich dílům, odkazům, vizím…

V letních měsících bychom Vám rádi představili herečku Ladu Bělaškovou, kterou můžete během prázdnin vidět v rámci Letních Shakespearovských slavností v komedii Marná lásky snaha.

 

Soutěžte s námi o publikaci Průvodce Ostravou!!!

Dejte nám tip na netradiční ostravskou osobnost a my Vás odměníme Průvodcem Ostravou!!!

Své tipy posílejte na email: shrbacova@ostrava.cz

 

Lada Bělašková

BělašJiž několik let patří mezi nejoblíbenější herečky činohry Národního divadla moravskoslezského. Během prázdninových měsíců ji můžete vidět v hravé komedii „Marná lásky snaha“ v rámci Letních Shakespearovských slavností v Ostravě.

To, že patří mezi nejoblíbenější herečky činohry Národního divadla moravskoslezského se zasloužily příležitosti, které Lada Bělašková na jevišti nepromarnila. Přitom nezáří jen v těch velkých a zásadních rolích, jako má třeba v inscenacích Pygmalion nebo Poprask na laguně, ale stejně tak vás „dostane" i v relativně malé roli, jak se jí to naposledy povedlo ve Snu noci svatojánské. Navíc si nedávno vyzkoušela roli také v televizním seriálu.

Po studiu na gymnáziu přestoupila na Janáčkovu konzervatoř v Ostravě, zde strávila šest let a studium ukončila absolventským představením Norway Today. Během studia hostovala v Českém Těšíně v inscenaci Divotvorný hrnec a v NDM (Komedie omylů, Kouzelník z Lublinu), kam nastoupila do angažmá v roce 2004. Zde se objevila v rolích Aleny Prokopové – Bejbyny, v úspěšném muzikálu Šakalí léta. Dále jako Lucy v Žebrácké opeře, jako Sylvie ve Sladkém životě, Madame de Tourvel v Nebezpečných vztazích,  Máša v Rackovi. Zhostila se také Tey Elvstedové v inscenaci Heda Gablerová, Lotty v Divadelní komedii a Mabel Chilternové v Ideálním manželovi.
Lada Bělašková ráda zpívá, tančí, hraje na klavír, ovládá angličtinu, francouzštinu, jízdu na koni a řízení auta. Ráda cestuje, jí a poslouchá hudbu. Je naprosto závislá na čokoládě.

 

Technotrasa

TechnoDvanáct technických památek na území Moravskoslezského kraje se propojí do jedné Technotrasy. Podobná trasa spojující industriální památky je teprve druhou v Česku.

Památky musí být přístupné veřejnosti, musí v nich fungovat průvodcovský servis a mít i zázemí pro návštěvníky. Zájemci mohou například zažít jízdu parním vlakem po úzkokolejné trati na Osoblažsku, fárání do bývalé šachty v Landek Parku, vystoupat na vrchol vysoké pece v Dolní oblasti Vítkovice či zažít pocity vojáků umístěných do opevnění na Hlučínsku a v Bohumíně. Na trase pak leží i pivovar v Nošovicích, mlýn v Loučkách u Oder, Hasičské muzeum v Ostravě, Kosárna v Karlovicích na Bruntálsku, železniční muzeum ve Studénce, Technické muzeum Tatra Kopřivnice a Důl Michal v Ostravě.

Společný nápad Agentury pro regionální rozvoj a Moravskoslezského kraje navíc nabídne lidem, kteří všechny památky navštíví, nejenom zážitky, ale i zajímavé odměny. Při návštěvě každého zapojeného objektu bude možné získat razítko do speciálního pasu a podle počtu razítek pak i odměnu. Pasy budou k dispozici od prvního prázdninového víkendu.

Projekt, který nabídne zážitky pro celé rodiny s dětmi, by se měl v dalších letech rozšiřovat a ke dvanácti již zúčastněným památkám budou přibývat další. Projekt Techno trasy bude na konci léta umocněn speciální akcí s názvem Fajne léto. Každá z památek postupně připraví v rozpětí šesti víkendů speciální zábavně-naučnou akci pro širokou veřejnost.

Termíny akcí FAJNEHO LÉTA 2013:

3. 8. 2013      Areál vodního mlýna Wesselsky

4. 8. 2013      Kosárna v Karlovicích

10. 8. 2013    Důl Michal

11. 8. 2013    Pivovar Radegast

17. 8. 2013    Úzkokolejná dráha Třemešná-Osoblaha

18. 8. 2013    Technické muzeum Tatra

24. 8. 2013    Pěchotní srub MO-S5 "Na Trati" u Bohumína

25. 8. 2013    Dolní oblast Vítkovice

7. 9. 2013      Landek Park

8. 9. 2013      Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky

14. 9. 2013    Hasičské muzeum města Ostravy

15. 9. 2013    Vagonářské muzeum

http://technotrasa.msregion.cz/fajne-leto-25277/

 

Ostrava získala titul Evropské město sportu 2014

MěstoTitul uděluje Evropská komise prostřednictvím Asociace evropských měst sportu při Evropské unii (ACES Europe), jejíž zástupci byli na třídenní návštěvě v Ostravě. Ostrava se rozhodnutí dozvěděla v podvečer při slavnostním zahájení 52. ročníku atletického mítinku Zlatá tretra.

Ostrava je už řadu let hostitelem významných mezinárodních akcí na úrovni evropských a světových šampionátů, pohárů, turnajů a zápasů. Titul Evropské město sportu získala jako třetí v České republice po Liberci (2012) a Náchodu (2013).

Pro rok 2014 Ostrava kandidovala v kategorii Cities - velkoměst do půl milionu obyvatel. Na rozdíl od soutěže o titul Evropské hlavní město kultury, která s sebou nese peníze, komise nevybírá vítěze ze soupeřů, ale hodnotí, zda kandidát splňuje podmínky.

Město očekává, že udělení titulu zvýší zájem lidí o sportování, pomůže turistickému ruchu a tím i ekonomice.

 

Měsíc autorského čtení začíná

MAČLiterární festival Měsíc autorského čtení letos startuje 1. července a čestnými hosty letošního ročníku jsou Lucembursko, Německo, Rakousko a Švýcarsko.

Letošní ročník festivalu bude probíhat v Ostravě denně od 3. 7. do 2. 8. v klubu Atlantik, a každý den přivítá čestného festivalového hosta z Lucemburska, Německa, Rakouska nebo Švýcarska. Hned poté čtení ovládnou čeští, případně slovenští spisovatelé a spisovatelky. Uvedeno tak bude na 30 československých a 30 německy píšících autorů a autorek, kteří postupně každý den čtou ve městech Brno, Košice, Ostrava a Wroclaw.

Mezi hlavní „stars“ tohoto ročníku, vedle ostřílených matadorů jakými jsou Arnošt Goldflam nebo Pavel Kohout, určitě patří například Emil Hakl, jehož nejúspěšnější titul - novela O rodičích a dětech se dočkal filmové adaptace. Představí se i dva laureáti letošní Magnesie Litery, básník Milan Děžinský a prozaik Jiří Hájíček. Ještě tiskařskou barvou vonící Národní třídu představí Jaroslav Rudiš&U-Bahn.

Na veškerá čtení je vstupné dobrovolné.

www.autorskecteni.cz

 

Výzva ostravským umělcům

TadyFestival „Tady žijeme!“ je jedním z nejnovějších v ostravské kultuře. Konat se bude 7. září 2013 na Slezskoostravském hradě a zaměří se na čtyři hlavní témata: živá hudba, básnická čtení, výtvarná bitva v graffiti a místní burza. Záměrem pořadatelů festivalu je poskytnout prostor ostravským uměleckým iniciativám k prezentaci svých činností a navázání vzájemné spolupráce založené na principu synergie. Festival rovněž nabídne občanům moravskoslezské metropole aktivní zapojení do kulturního života jejich města, což jednoznačně posílí jejich povědomí o jeho kulturních zdrojích. Spojením lokálních komunit, organizací a jednotlivců pod záštitou myšlenky „Tady žijeme!“ přispěje festival k pozitivní propagaci a šíření dobrého jména města Ostrava. Inspirován zásadou, že "spolu zmůžeme více", festival nabízí prostor ke zviditelnění a růstu povědomí o bohatství kulturních zdrojů ve městě.

Pořádá jej občanské sdružení Open Doors, které si klade za cíl vytvořit komunikační platformu a podporovat vzájemnou výměnu zkušeností a vizí.

„Tady žijeme!“ tedy vyzývá ostravské umělce, básníky, muzikanty, performery, prodejce, kulturní organizace a skupiny či každého, kdo má a chce něco nabídnout, ke spolupráci na této jednodenní oslavě a poctě kulturního života našeho města.

Příspěvky zasílejte na email tadyzijeme@gmail.com.

Více informací na www.tadyzijemeostrava.cz či na Facebooku profil www.facebook.com/Tadyzijemefestival.

 

V hlavní roli křemen

KřemenKřemen je jedním z nejčastějších minerálů zemské kůry. Ostravské muzeum uvádí výstavu věnovanou právě tomuto nerostu. Spojuje krásu s užitkem, výjimečnost se samozřejmostmi a je oslavou neohraničené fantazie přírody i technického umu člověka. Navštívit ji můžete do 31. července.

Výstava sestává z několika částí, které představují křemen jednak v přírodě, jednak v životě člověka. První část představuje různé odrůdy a modifikace křemene, křemen v živé a neživé přírodě, křemen a křemenné hmoty v nejbližším okolí, v ČR a ve světě. Dále se návštěvník může seznámit se zpracováním dekoračních kamenů, křemenem jako průvodcem člověka od pravěku po současnost, použitím křemene v různých průmyslových odvětvích. Výstavu doprovázejí makrofotografie křemenných hmot.

Pro návštěvníky jsou připraveny aktivity jako například pozorování řezů achátů pod binokulárním mikroskopem, kouzla s voděodolným nátěrem, záhadologické pátrání apod.

www.ostrmuz.cz

 

Prázdninové jízdy historickým trolejbusem

BusOkružní jízdy historickým trolejbusem si můžete projet v termínech 20. července a 10. srpna a během půlhodiny si tak užít prázdninovou náladu v těchto jinak netradičních dopravních prostředcích.

www.dpo.cz