Červenec, srpen 2014

Newsletter Cestování - červenec, srpen 2014

 

Fotoohlédnutí za událostmi minulého měsíce

 

Colours of Ostrava již celý týden 

ColoursNávštěvníci festivalu se mohou opět těšit na čtyři dny plné koncertů předních zahraničních i domácích kapel, divadel, workshopů, diskusí, filmů a dalších aktivit na mnoha otevřených i krytých scénách. A nejen to, týden nabitý mimořádným programem zažijete již od 14. do 20. července, kdy se uskuteční tzv. Colours Week zakončený 13. ročníkem festivalu Colours of Ostrava (17. – 20. července). Součástí bude nový showcasový festival Czech Music Crossroads, hudební konference za účasti významných hudebních publicistů, promotérů slavných festivalů i vydavatelů z celého světa.

Festival v ulicích začne 14. července a nabídne opravdové lahůdky – program složený z kapel, pouličních divadel, bubeníků, tanečníků, výtvarníků a básníků, workshopy i sportovní akce, hlavně pro děti. Součástí nabídky bude rovněž gastrofestival Jak šmakuje Moravskoslezsko.

Na letošním ročníku festivalu vystoupí desítky kapel a hudebníků z celého světa. Mezi nimi i bývalý zpěvák legendárních Led Zeppelin Robert Plant, The National, ZAZ, MGMT, Bastille, John Newman, John Butler Trio, Trentemøller, Seasick Steve, Chet Faker, Emilíana Torrini, MØ, Charles Bradley, Jamie Woon, Angélique Kidjo, The Asteroids Galaxy Tour a další. Z Česka a Slovenska jsou potvrzení například Dan Bárta & Illustratosphere, Monkey Business, Chinaski, Bára Hrzánová & Condurango, Horkýže Slíže, Chancers, Anna K, WWW, Vlasta Redl a Luboš Pospíšil, Michal Hrůza a mnoho dalších.

Festival se částečně vrací na Slezskoostravský hrad, kde se konal řadu let. Letos tam postaví stanové městečko. Druhý kemp návštěvníci najdou nedaleko areálu festivalu v Ostravě-Vítkovicích. Další novinkou bude výrazné zmenšení divadelní scény.

Colours of Ostrava se od roku 2012 koná v úchvatném prostředí Dolních Vítkovic - bývalém areálu hutí, dolů a železáren. Festival je držitelem ceny Anděl za Hudební událost roku 2005 a 2006. Zároveň získal ocenění za nejlepší hudební akci roku 2004, 2005 a 2006 v anketě ALMA (Akropolis Live Music Awards) v kategorii koncert/festival roku.

www.colours.cz

www.festivalvulicich.cz

 

Trojhalí se otevírá veřejnosti

TrojhalíTermín slavnostního otevření byl stanoven na pátek 11. července a těšit se můžete na bohaté kulturní a hudební zážitky s koncertem Jarka Nohavici.

Trojhalí Karolina se skládá ze dvou rekonstruovaných památkově chráněných budov. V časech svého funkčního období byly využívány k průmyslovým účelům pro Žofinskou huť a Koksovnu Karolina. V dnešní době Trojhalí proměnilo svůj kabát a z bývalé Ústředny - elektrocentrály vznikne sportoviště, kde naleznete plně vybavenou sportovní halu s moderním sportbarem a zázemím například pro sporty jako jsou badminton, basketbal, volejbal, florbal, futsal a další. Otevřeno bude začátkem srpna. Z Dvojhalí vzniklo kryté náměstí, kde se mohou konat koncerty, výstavy, divadelní představení, trhy, veřejné bruslení a různé jiné společenské, kulturní a sportovní akce.

Trojhalí Karolina je historickým prostorem nově určeným pro širokou veřejnost, která zde najde rozmanitý program. Jde o kulturní památku, která svým moderním využitím vytváří unikátní kombinaci ostravského průmyslového dědictví a nové multifunkčnosti, krásy, energie a síly. Původně zde byly stroje a turbíny, v dnešní době sem přichází návštěvníci za sportem, kulturou a dalšími možnostmi, jak příjemně strávit volný čas.  

http://trojhali.cz/cs

 

Šest Shakespearových titulů v nabídce letošních slavností

ShakespearV průběhu Letních shakespearovských slavností bude opět možnost setkat se s řadou populárních herců a hereček. Sedmý ročník divadelního festivalu uvede šest inscenací, celkem nabídne 18 představení a uvede dvě premiéry. V letošním roce uplyne 450 let od narození Williama Shakespeara a pořadatelé slavností proto věnují tomuto výjimečnému dramatikovi k narozeninám premiéru komedie Jak se vám líbí v režii Michala Langa. Pražskou novinkou bude komedie Mnoho povyku pro nic v režii Jiřího Menzela. Festival proběhne od 21. července do 10. srpna již tradičně na Slezskoostravském hradě.

Ostrava zahájí slavnosti novou inscenací Jak se vám líbí v režii Michala Langa. Následovat bude pražská premiéra hry Mnoho povyku pro nic. Režírovat bude Jiří Menzel, jehož Veselé paničky Windsorské byly jedním z nejúspěšnějších představení slavností vůbec.

Dále bude možnost vidět opět Sen noci svatojánské, Zkrocení zlé ženy, Dvaja páni z Verony a představení Marná lásky snaha, které bude letos uvedeno naposledy.

www.shakespearova.cz

 

Hlasujte pro ostravské projekty

GongVybrat nejkrásnější místa v Česku můžete v soutěži agentury CzechTourism DestinaCZe 2014.

V kategorii „Fénix“ – znovuzrozený projekt Ostravu zastupuje Multifunkční aula GONG a U6Malý svět techniky v Dolních Vítkovicích.

Gong, světově ojedinělý projekt, se pyšní titulem Stavba roku 2013, Dům roku 2012 a momentálně je zařazen mezi deset nejzajímavějších staveb světa.  V bývalé VI. energetické ústředně s novým názvem U6 si pak děti i dospělí hrají se zábavnými exponáty a učí se o vědě a technice.

Hlasovat můžete do 31. srpna: www.destinacze2014.cz/

 

Měsíc autorského čtení 2014

MAČ 215. ročník Měsíce autorského čtení je výjimečná literární akce, která se koná také ve třech sousedních zemích. V průběhu července přijíždí do Brna, Ostravy, Košic a Wroclawi číst ze své tvorby 31 autorů z Česka nebo Slovenska a 31 spisovatelů z další pozvané země. Hostem letošního ročníku je Skotsko. Ostravská část festivalu se koná popáté, a to od 3. 7. do 2. 8. v Klubu Atlantik.

Součástí Měsíce autorského čtení bude letos poprvé Bohemistický seminář, který se bude konat v Ostravě, na hradě Bítov a v Brně od 16. do 24. července, a kterého se účastní zahraniční bohemisté. Na veškerá čtení je dobrovolné vstupné.

www.autorskecteni.cz

 

Kam v Ostravě o prázdninách

 

Slezskoostravský hrad s čertí soutěží či rockovým festivalem:                                    www.cerna-louka.cz/slezskoostravskyhrad/akce/

ZOO Ostrava: www.zoo-ostrava.cz/

Vyhlídková věž Nové radnice s nabídkou poznat Ostravu v barvách noci:  www.ostravainfo.cz

Galerie výtvarného umění znovu vystavila obraz Judita Gustava Klimta: www.gvuo.cz

Janáčkovy Hukvaldy 2014 – mezinárodní hudební festival: www.janackovyhukvaldy.cz/

Sanatoria Klimkovice: www.sanatoria-klimkovice.cz/

Důl Michal s výstavou současného mezinárodního umění: www.dulmichal.cz

Letní kino v centru města: www.facebook.com/OstravskeFilmoveNoci

 

Mezinárodní setkání jízdních policií

PolicieDne 30. srpna pořádá Městská policie Ostrava v Komenského sadech již 17. ročník mezinárodního setkání jízdních policií.

Přizváni jsou účastníci z řad policie nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. Soutěžící se utkají ve třech disciplínách – parkúrovém skákání, zrcadlovém skákání a hlavní disciplíně, tzv. policejním parkúru.
Pro širokou veřejnost je tato akce jedinečnou příležitostí seznámit se blíže s prací strážníků a policistů, kteří vykonávají službu v sedlech koní. 
Návštěvníci se také mohou těšit na bohatý doprovodný program. Vstup na akci je bezplatný.

http://www.mpostrava.cz/WebForms/Stranky/Detail.aspx?Id=666&pg=Default

 

Folklor bez hranic

Folklor17. ročník tradičního folklorního festivalu Folklor bez hranic Ostrava letos proběhne od 11. do 15. srpna. Pořadatelé sestavují program z pěti zahraničních souborů, jednoho souboru z České republiky a prezentují se také ostravské soubory.

Hlavní odpolední koncerty jsou realizovány na území města Ostravy a probíhají na mobilních pódiích. Před zahájením koncertů procházejí festivalové průvody, jakožto pozvánky na koncert.
V doprovodném programu se v dopoledních hodinách během festivalového týdne představují jednotliví účinkující v různých zařízeních města Ostravy a na veřejných prostranstvích.
Zahajovací festivalový koncert se koná v sále Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě, závěrečný pak na Slezskoostravském hradě. Festivalové dění doplňuje dílna s výukou tanců.

Cílem festivalu je bořit hranice mezi žánry, etniky i mezi státy.

www.folklorbezhranic.cz

 

Elektronická hudba v podobě festivalu

BeatsNejvětší tuzemský festival elektronické hudby Beats for Love láká na světové hvězdy i atraktivní doprovodný program. Návštěvníci si budou moci namíchat své vlastní drinky, zahrát si s kamarády stolní fotbal nebo se na pravidelných workshopech naučit rozmanitým tanečním stylům.

Taneční workshopy doplní také taneční soutěže, například unikátní „street dance battle“, tedy soutěž v hiphopu pro začátečníky a mírně pokročilé tanečníky všech věkových kategorií. V komisi těchto soutěží přitom zasednou top tanečníci z České republiky i sousedního Slovenska. Beats for Love také jako první festival využil prostředí industriálních Dolních Vítkovic a pro své návštěvníky připravil neobvyklý fotokoutek.

Festival Beats for Love bude probíhat od 3. do 5. července v Dolních Vítkovicích. Hrát se bude na 8 stagích a vystřídá se zde více než 240 hudebních umělců z celého světa.

www.B4L.cz

 

Angličané v Ostravě

AngličanéDo Ostravy zavítala více než padesátka nadšenců do industriálních památek z Velké Británie. Přijeli v roce 25. výročí založení společnosti Heritage of Industry (Industriální dědictví), která pořádá výlety za industriálními památkami po celém světě, zejména po Evropě.

Skupina turistů měla na programu návštěvu Dolu Michal, energetické stanice v Třebovicích, depa historických tramvají, Landek Parku a Dolních Vítkovic. Společností, které zajištují podobný celkový servis pro nadšence do industriálu, není na světě mnoho. Zúčastnění byli velmi spokojení s ochotou místních lidí a chválili také dobrou dopravní dostupnost. Při sestavování programu oslovilo s žádostí o spolupráci Moravskoslezské Convention Bureau město Ostravu. Při své cestě skupina navštívila také jižní Moravu a Brno.