Březen 2014

Newsletter Cestování - březen 2014

 

Fotoohlédnutí za událostmi minulého měsíce

 

ARCHIKULTURA 2014 - Mezinárodní festival architektury

ArchikulturaŠestý ročník mezinárodního festivalu architektury, designu a umění ARCHIKULTURA 2014 je přehlídka zaměřená na architektonická témata a navazuje na předchozí ročníky festivalu, který se konal pod názvem Architecture Week Ostrava. Cílem je přiblížit moderní a současnou architekturu široké veřejnosti. Výstavy, přednášky, diskusní fóra, promítání filmů či procházky za architekturou dávají příležitost všem zájemcům rozšířit své poznatky o práci architekta, problémech výstavby a možnostech jejich řešení, seznámit se s architektonickou historií nejen města Ostravy, ale porovnat úroveň jejího dalšího rozvoje s aktuálním děním v této oblasti ve světě. Specifikem a předností Moravskoslezského regionu je jak jeho multikulturní prostředí, které se na trojmezí České, Slovenské a Polské republiky nabízí, tak jeho bohatá historie. Cílem festivalu je prezentace urbanismu, architektury, designu a umění, poučnou, inspirativní ale i zábavnou formou, jde o uvědomění dopadu a vlivu těchto oblastí lidského konání na lokálně a současně globálně pojímaný životní prostor člověka.

Festival se bude konat od 6. března do 27. dubna v Domě umění v Ostravě.

kabinetarchitektury.cz/archikultura-2014/

 

Jeden svět na téma práce

JedenMezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který pořádá nezisková organizace Člověk v tísni, se letos zaměří na fenomén práce. Festival se letos bude konat ve 33 městech České republiky, v Ostravě od 17. do 21. března. Filmy se budou promítat i v Opavě a v Třinci.

Filmy, které budou na festivalu k vidění, představí téma práce v celé jeho šíři. Nahlédne do oblastí, kde změny globálního trhu mají výrazný dopad na způsob života a tlaky, jimž čelí zaměstnanci jak v asijských, tak v evropských továrnách. Filmy se tematicky dotknou přepracování a vyhoření, nezaměstnanosti a vzniku nových chudých vrstev společnosti, ale i migrace, dětské práce na globálním Jihu nebo zodpovědné spotřeby.

Diváci v Ostravě budou mít možnost zhlédnout bezmála čtyři desítky dokumentárních filmů na několika promítacích místech, kterými jsou kino Art, Minikino, klub Atlantik, Antikvariát a klub Fiducia a Stará Aréna.

www.jedensvet.cz

 

José Cura – jediný koncert v České republice

Světová operní hvězda  José Cura se v sobotu 15. března 2014 v ostravské ČEZ ARÉNĚ  představí  na  jediném  koncertu v  České republice. José Cura je operní zpěvák s tenorovým typem hlasu, známý  charakteristickou interpretací rolí italských a francouzských  oper,  zejména  pak  Othella  od Verdiho a Saint-Saënsova Samsona. Při těchto koncertech často předvede i  svoji druhou uměleckou tvář – osobně  diriguje  orchestr,  v  některých skladbách  současně  diriguje  a  zpívá.  Hudebním hostem  koncertu  bude  na  vyžádání  samotného  Cury  slovenská  operní  pěvkyně  Linda Ballová.  Dirigentem  75členného  orchestru  opery Jihočeského divadla České Budějovice je Mario De Rose z Argentiny.

José Cura účinkoval na nejprestižnějších divadelních scénách včetně Metropolitní opery, Vídeňské státní opery, Královské opery v Anglii, Opery v Curychu a v La Scale. Také se proslavil po celém světě díky početným televizním operním inscenacím a koncertům.

www.arena-vitkovice.cz/cez-arena/plan-akci/detail.php?id=204

 

Jubilejní 10. ročník irského kulturního festivalu

IrskoLetošní ročník festivalu zahrne více pořadatelských míst, nabídne golfový turnaj, taneční workshopy, jedinečná vystoupení a oficiální společenskou událost „Business Networking event“. Cílem je podtrhnout jubilejní 10. ročník festivalu uspořádáním akcí, které doposud nikdy nebyly v jeho programu. Jeho hlavní hvězdou bude kapela Hermitage Green, která je v Irsku nyní považovaná za nejpopulárnější současnou kapelu. Desátý ročník Irského kulturního festivalu letos poprvé nabídne i hrané představení. Divadlo Petra Bezruče v rámci této tradiční a oblíbené akce odehraje 25. března představení Mrzák inishmaanský.

V rámci programu dále proběhne například Týden irské kuchyně, od 24. do 28. března – během degustačního týdne nabídne hostům ochutnávku tradičního irského jídla. Výběr z tradičních Irských receptů bude zahrnovat Chowder z mořských plodů, Irský jehněčí Stew a klasické Beef & Guinness casserole nebo Sherry Triggle nebo Baileys Cheese cake.

Týden irské literatury a filmu od 24. do 28. března – oslava citu irské kinematografie včetně uvedení dobře známých a nejlépe oceňovaných irských filmových počinů. To nejlepší z Irské literatury bude představeno ve dvou unikátních prezentacích.

MEGA koncert v Bonver aréně, sobota 29. března – stejně jako v předchozích letech nabídne MEGA KONCERT kompletní průřez irskou hudbou od typických irských odrhovaček přes tradiční balady až po „celtic rock”.

Festival se koná 24. – 29. března 2014, vstup je na všechny akce zdarma.

www.irishculturalfestival.com

 

Ostrava se představí na veletrhu Dovolená a region

DaRJiž posedmnácté se na výstavišti Černá louka od 7. do 9. března uskuteční veletrh cestovního ruchu Dovolená a region, Lázeňství. Na jedné z největších a nejvýznamnějších výstav cestovního ruchu v Moravskoslezském kraji se představí také město Ostrava se svou nabídkou atraktivit, propagačních materiálů a tiskovin.

Více než 120 vystavovatelů nabídne přehled o zajímavostech a novinkách z oblasti cestovního ruchu a turistiky. Představí služby a informace mnoha cestovních kanceláří, hotelů, cykloturistiky, turistiky, krajů, měst a obcí, ale i zábavních parků, atrakcí, lázní a wellness center. Na své si přijdou také milovníci exotických a luxusních turistických destinací. Mezi letošní nová témata bude patřit turistika a treking.

V první den výstavy, tj. 7. března, se v konferenčním sále výstaviště bude konat konference pod názvem „Kvalita služeb poskytovaných turistickými informačními centry“, kterou pořádá Asociace turistických informačních center ČR pro své členy, partnery a také pro odbornou veřejnost.

www.cerna-louka.cz/akceN_306/v/

 

Představujeme osobnost

Rubrika věnovaná významným osobnostem, jejich dílům, odkazům, vizím…   V březnu bychom Vám rádi představili mladou ostravskou spisovatelku Nelu Rywikovou, která bude hostem letošního Knižního veletrhu.

Soutěžte s námi o publikaci Průvodce Ostravou!!!

Dejte nám tip na netradiční ostravskou osobnost a my Vás odměníme Průvodcem Ostravou!!!

Své tipy posílejte na email: shrbacova@ostrava.cz

 

Nela Rywiková

RywikováNarodila se v roce 1979 a pochází z Ostravy. Po studiu konzervátorství a restaurátorství na brněnské Vyšší odborné škole uměleckých řemesel se usadila v Brně. Pracovala jako restaurátorka a konzervátorka v Ústavu archeologické památkové péče, působila také jako pedagog, poté odešla pracovat do vydavatelství jako produkční. Ve volném čase se věnuje grafice, psaní a chození po evropských pohořích. V současné době žije a pracuje v Ostravě, kde píše povídkovou knihu o lidech z Beskydska.

Její první knihou je detektivní příběh Dům číslo 6, který ještě před vydáním odvysílal jako četbu na pokračování Český rozhlas. Příběh s detektivní zápletkou popisuje osudy čtyř sousedů, kteří se při hledání zdánlivě nejjednodušší životní cesty dopustí zločinu. Všechny hrdiny spojuje minulost prožitá v kleci fabriky, neschopnost změnit svůj život k lepšímu, představit si sebe samé jako strůjce vlastního osudu.

Má ráda klasickou literaturu, v dětství si oblíbila knížky Jaroslava Foglara a Jarmily Loukotkové. Spolužákům psala čtenářské deníky a moc ji to bavilo.

S Nelou Rywikovou se můžete osobně setkat na letošním ročníku Knižního veletrhu v Ostravě konaného ve dnech 7. – 9. března, kde představí svou první knihu „Dům č. 6“, proběhne také beseda s autogramiádou. 

 

Knižní veletrh

KnižníNovinky a to nejzajímavější z knižní produkce představí nakladatelé všech žánrů z celé České republiky v rámci letošního ročníku Knižního veletrhu. Prezentovat se budou největší kulturní organizace v Ostravě – Knihovna města Ostravy, Moravskoslezská vědecká knihovna, Knihcentrum, Česká televize a muzea z celé Moravy.

I letos veletrh nabídne bohatý kulturní doprovodný program v podobě autogramiád, autorského čtení, besed a setkání s autory či představení literárních novinek. Návštěvníci se mohou setkat například s Janem Zubatým, Václavem Žmolíkem, Michalem Sýkorou, Arnoštem Vašíčkem, Evženem Bočkem či Nelou Rywikovou.

Letošní ročník proběhne opět ve spojení s oblíbenými veletrhy Dovolená a region a Svatba, v termínu 7. až 9. března 2014 na výstavišti Černá louka.

www.hejkal.cz/lkvostrava/

 

Cestovní ruch – 4. čtvrtletí 2013

Z dat ČSÚ vyplývá, že ve 4. čtvrtletí 2013 se v České republice meziročně zvýšil počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních. Celkový počet přenocování dosáhl hodnoty 7,6 milionu, což je o 1,1 % více než ve stejném období předchozího roku. Významnou roli v tomto měřítku hráli zejména hosté ze zahraničí, u nichž byl zaznamenán nárůst v počtu přenocování o 2,9 %. Celkový nárůst je patrný také u počtu příjezdů. Ve sledovaném období Českou republiku navštívilo celkem 2,9 milionu hostů, což v meziročním srovnání představuje nárůst o 3,9 %. Počet příjezdů domácích návštěvníků vzrostl o 2,3 %, počet nerezidentů se zvýšil dokonce o 5,1 %.

Tendenci růstu co do počtu přenocování kopírovala rovněž data pro Moravskoslezský kraj. Celkový počet přenocování dosáhl 344 939, což je nárůst o 4,9 % oproti stejnému období v roce 2012. Meziročně vzrostl v Moravskoslezském kraji také počet hostů, ve sledovaném období přijelo celkem 129 356 hostů, což je o 3,5 % více než ve stejném období předešlého roku.

Návštěvnost turistické oblasti Ostravsko ve 4. čtvrtletí roku 2013 opět rostla. V uplynulém období navštívilo TO Ostravsko celkem 45 971 hostů, což v meziročním srovnání znamená nárůst o 4 %. Tento růst byl ovlivněn zejména díky přijíždějícím cizincům, jejichž počet se zvýšil celkem o 11 %. Nejpočetnějšími skupinami cizinců byli již tradičně hosté z Polska, Slovenska a Německa. Dále pak v hojném počtu navštívili Ostravsko také turisté z Ruska a Rakouska.

Meziročně vzrostl i počet přenocování, a to o necelých 14 %. Zatímco ve 4. čtvrtletí 2012 bylo vykonáno 113 563 přenocování, v roce 2013 se v posledním čtvrtletí počet přenocování zvýšil na hodnotu 129 133. V meziročním srovnání to znamená, že se zvýšil také průměrný počet strávených nocí návštěvníků přijíždějících do TO Ostravsko – z 2,5 nocí na 2,8 nocí. Delší dobu zde trávili také cizinci, průměrný počet strávených nocí vzrostl z 2,45 nocí na 2,87 nocí.

V celorepublikovém měřítku se počet hostů od začátku roku zvýšil o 1,6 %. Vzrostl počet hostů přijíždějících ze zahraničí (o 2 %) i počet domácích návštěvníků (nárůst o 1,2 %). Oproti rostoucí tendenci v počtu hostů byl však zaznamenán mírný pokles co do počtu přenocování. Ačkoli počet přenocování zahraničních hostů meziročně stoupl o 1 %, celkově v meziročním srovnání počet přenocování v roce 2013 klesl o 0,6 %. Tento pokles byl způsoben zejména zkrácením délky pobytu domácích hostů, kteří v roce 2013 vykonali o 2,4 % méně přenocování než v předchozím roce.

V turistické oblasti Ostravsko jsme v průběhu posledních let mohli pozorovat nárůst v počtu přijíždějících hostů i v počtu vykonaných přenocování. Stejně tomu bylo i v roce 2013, kdy do turistické oblasti Ostravsko přijelo opět více návštěvníků, navíc došlo i k prodloužení průměrné délky jejich pobytu.

CR 

 

Tipy na pěší turistiku  

ProcházkyMěsto Ostrava připravilo koncept pěších stezek, které umožňují turistům i ostravským obyvatelům všech věkových skupin spojit přirozený pohyb s poznáváním přírodních, architektonických i ostatních turistických zajímavostí města. Ve spolupráci s Klubem českých turistů město vydalo materiál obsahující nové tipy po vybraných městských částech.

www.ostrava.cz/cs/turista/aktivni-vyziti/ostravske-prochazky/ostravske-prochazky