Březen 2013

Newsletter Cestování - březen 2013

 

Fotoohlédnutí za událostmi minulého měsíce

 

Ostrava získá letecké spojení s Londýnem

RyanIrské aerolinky Ryanair, které jsou největším nízkonákladovým dopravcem v Evropě, budou od letošního června provozovat z Letiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově pravidelnou linku na londýnské letiště Stansted. Létat bude třikrát týdně, a to v úterý, čtvrtek a sobotu. Dosud společnost provozuje linku z Brna, která rovněž létá na londýnské letiště Stansted.

Cena prvních letenek by se měla pohybovat okolo 20 až 30 euro, tedy zhruba 500 až 700 korun. Společnost počítá s tím, že z Brna a Ostravy ročně přepraví 180 000 cestujících, na Ostravu plánuje 40 000 cestujících.

Pro mošnovské letiště jde o přelomovou událost, poprvé v jeho moderní historii bude moci nabídnout služby velkého leteckého přepravce na pravidelné mezinárodní lince.

www.airport-ostrava.cz

 

 

Irský hudební festival podeváté

IrskoIrský kulturní festival, který se letos uskuteční v Ostravě již v devátém ročníku, získává mezi lidmi stále větší popularitu.  V roce 2012 si na jeho akce našlo cestu již okolo 5 500 návštěvníků z celého kraje. Také letos jeho pořadatelé připravili bohatý program - živou tradiční irskou hudbu v podání irských i našich kapel, tradiční irské menu, ale také týden irské literatury a irského filmu. Festival se koná za podpory města Ostravy.

Živou irskou hudbu uslyší zájemci v Bernie´s Irish Pubu na Stodolní po celou dobu konání festivalu od 18. do 22. března (vstup zdarma), ve stejných dnech můžete ochutnat tradiční irské menu v hotelu Brioni nebo se zúčastnit týdne irské literatury a filmu v Multižánrovém centru COOLTOUR.  Poděkováním pro partnery a sponzory bude VIP „Black Tie“ gala ples, výtěžek z jeho tomboly bude i tentokrát věnován organizaci Čtyřlístek.

Vyvrcholením festivalu bude jako každý rok megakoncert v hale Bonver Aréna dne 23. března od 18 hod., který nabídne kompletní průřez irskou hudbou od typických irských “odrhovaček” přes tradiční balady až po “celtic rock”. Hlavní hvězdou večera a speciálním hostem koncertů bude legendární skupina Wolfe Tones, která v letošním roce oslaví 50 let své existence a která patří mezi absolutní špičku mezi skupinami hrajícími irskou folkovou hudbu. Úspěchy sklízela v Royal Albert Hall v Londýně, ve slavné staré Olympii v Paříži i jinde po světě.

www.irishculturalfestival.com

 

 

Festival Jeden svět letos na téma „Snášenlivost“

Jeden světNa nebezpečné tendence, které se poslední dobou objevují v české společnosti, upozorní nadcházející 15. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Provokativní otázkou Bojíte se snášet? chce festival otevřít debatu o sílící netoleranci, rasismu a diskriminaci.

V protikladu k vážnému tématu byla zvolena pro tento 15. ročník odlehčená grafika se zvířátky.

Dalšími programovými kategoriemi Jednoho světa 2013 je Moc médií zkoumající vliv informace v dnešním světě, Vedlejší účinky s filmy o západním i rozvojovém zdravotnictví, Cesty ke svobodě o zemích s nedemokratickými režimy, v nichž pracuje Člověk v tísni, Takzvaná civilizace zaměřená na životní styl s úzkým vztahem k přírodě. O hlavní ceny festivalu se budou ucházet snímky zařazené do Hlavní soutěže a kategorie Máte právo vědět. Chybět nebudou ani nejnovější české dokumenty. Jeden svět se uskuteční 4. – 13. března 2013 v Praze a následně v dalších 40 městech České republiky. Promítané dokumenty budou tradičně doprovázeny debatami s tvůrci a odborníky, připraveny budou i panelové debaty s mezinárodní účastí. V Ostravě festival proběhne v termínu 18. – 22. března 2013.

www.jedensvet.cz

 

 

Představujeme osobnost

Rubrika věnovaná významným osobnostem, jejich dílům, odkazům, vizím…

V měsíci březnu bychom Vám rádi představili producenta, scénáristu, režiséra a herce Lukáše Melníka, jenž se podílel na natáčení celovečerního snímku Isabel.

 

Soutěžte s námi o publikaci Průvodce Ostravou!!!

Dejte nám tip na netradiční ostravskou osobnost a my Vás odměníme Průvodcem Ostravou!!!

Své tipy posílejte na email: shrbacova@ostrava.cz

 

Lukáš Melník

MelníkLukáš Melník se narodil v Šumperku, kde strávil dětství společně se svými třemi mladšími sourozenci. Po maturitě vystudoval činoherní herectví na JAMU. V posledním ročníku mu bylo nabídnuto angažmá v ostravském Divadle Petra Bezruče, kde působí Lukáš Melník dodnes a to například jako Lenský/ Evžen Oněgin, Ivan Landsman/Pestré  vrstvy, Christián/Rodinná slavnost. Jako host působil v HaDivadle, v bývalém divadle 7 a půl v Brně a v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě.S výtvarníkem Václavem Roháčem napsal knihu pro děti a natočil středometrážní film (byl spoluautorem námětu a scénáře, režisérem i hercem); menší role si zahrál v několika televizních snímcích a seriálech. Na otázku jaké jsou jeho vysněné role, odpovídá: „Ve filmu by to určitě byl agent 007, James Bond. Na divadle zatím žádnou vysněnou roli nemám, jsem vděčný za každou, která přijde. Je to vždy nová zkušenost a výzva se s rolí, pokud možno úspěšně poprat a najít tak v sobě něco nepoznaného“.

Se svým kolegou a rovněž absolventem JAMU Marcelem Škrkoněm napsal už od dob studií několik filmových scénářů. V té době poznali také Ludvíka Marečka, který jim byl při psaní velkou oporou a předal autorům cenné zkušenosti. Jedním z posledních scénářů, které Lukáš Melník s Marcelem Škrkoněm napsal, byl Lábus Movie a Isabel - film z ostravského prostředí.

 

Wagner Ostrava 2013

WagnerJedním z vrcholů jedinečného projektu WAGNER OSTRAVA 2013, kterým Národní divadlo moravskoslezské připomíná letošní 200. výročí narození slavného skladatele, dirigenta, básníka a filozofa, je uvedení jeho vrcholného díla Lohengrin. Tento titul se do Ostravy vrací přesně po třiceti letech a k jeho inscenování byl přizván jeden z našich nejprogresivnějších operních tvůrců současnosti Rocc. Taktovky se ujme hudební ředitel ostravské opery Robert Jindra a pod režijním vedením slovinského tvůrce Rocca, jenž je zároveň i autorem vizuální koncepce inscenace, se představí výjimeční sólisté Aleš Briscein /Tomáš Černý/ Peter Wedd  (Lohengrin), Eva Dřízgová-Jirušová / Maida Hundeling (Elsa z Brabantu), Jakub Kettner/ Jacek Strauch (Hrabě Friedrich z Telramundu), Eva Urbanová / Therese Waldner (Ortrud, jeho manželka), Jimmy Holliday / Peter Mikuláš (Král Heinrich), Aleš Jenis /Svatopluk Sem (Královský hlasatel) a další. Výjimečný prostor má v opeře Lohengrin také sbor opery NDM pod vedením sbormistra Jurije Galatenka.

Premiéry opery Lohengrin se konají 7. a 9. března vždy v 18 hodin v Divadle Antonína Dvořáka.

www.ndm.cz

 

 

Knižní veletrh letos prvně v březnu

KnižníBřezen, kdysi nazývaný měsícem knihy, letos nově nabídne Knižní veletrh. Termín 8. až 10. března byl vybrán proto, že umožní spojení knižního veletrhu s několika dalšími výstavami: Svatba, Lázeňství a Dovolená a region. Tato výstava cestovního ruchu přináší ucelenou nabídku turistických destinací České republiky, Slovenska, Polska, Itálie, Maďarska a dalších zemí a také široké spektrum cestovních kanceláří, agentur a hotelových komplexů.

Na Černou louku tak přijdou i lidé, kteří by se na samotný knižní veletrh třeba nevypravili, a mohou být příjemně překvapeni, když tam objeví lákavý doprovodný program a spoustu zajímavých knížek nejenom na dovolenou nebo na svatební cestu.

Mottem veletrhu zůstávají "Knihy nejen na dovolenou", a veletrh proto nabídne širokou škálu současné české knižní produkce pro celou rodinu. Významnou roli bude hrát na veletrhu Česká televize Ostrava, která nabídne mnoho dokumentů z cest a o cestování.

Doprovodný program bude probíhat jak přímo na veletrhu, tak v nedalekém Domě knihy Librex. Návštěvníci veletrhu se budou moci setkat například s Ivanem Klímou, Irenou Obermannovou, Kateřinou Tučkovou, Květou Fialovou, Martinem C. Putnou, Lydií Romanskou, Miroslavem Sehnalem, Břetislavem Uhlářem, Arnoštem Vašíčkem a mnoha dalšími zajímavými hosty.

Ostravský knižní veletrh si svou podobu a místo teprve vytváří. Organizátoři by byli rádi, kdyby se stal veselým knižním jarmarkem, aby si lidé uvědomili, že čtení knih je nejenom důležité, povznášející, obohacující, ale že je to především velmi poutavá, zábavná a strhující činnost.

www.cerna-louka.cz/vystavistecernalouka/akce/

 

 

Alternativní scéna DLO náročným posluchačům

DLOV roce 2011 byla otevřena alternativní scéna DLO, která divadlu přinesla nové možnosti, jak navázat bezprostřední kontakt se svými diváky všech věkových kategorií. Jednou z nich jsou pravidelné koncerty, které Divadlo loutek pořádá vždy poslední úterý v měsíci pod názvem "hudební úterky".

Úterní koncerty v DLO se staly tradicí, jež oslovuje posluchače, pro které není měřítkem množství decibelů, ale hodnoty měřitelné mnohem jemnějšími kritérii. Vždy se jedná o akustickou hudbu vymykající se mainstreamu, která odpovídá komornímu prostředí alternativní scény. Mezi kapely a interprety, kteří se na alternativní scéně DLO během uplynulých dvou let úspěšně představili, patří například Tomáš Kočko, Vladivojna La Chia, Rosťa Petřík, Patrik Kee, Jeseter, Bezobratři a řada dalších.

Poslední březnové úterý bude alternativní scéna patřit mladé ostravské kapele Nisos, která představí autorskou tvorbu s prvky turecké, bulharské, řecké a židovské hudby. Členem kapely je i hudebník souboru DLO Tomáš Rossi. 30. dubna bude v divadle koncertovat kapela Kazachstán, jejíž art-rockové skladby zhudebňující verše ostravského básníka Jaroslava Žily, hledají inspiraci především v 70. letech. Během květnového hudebního úterka vezme diváky a posluchače do krajiny snů, fantazie a příběhů pop-rocková kapela ze severní Moravy Filip M.

Úterní koncerty na alternativní scéně DLO začínají vždy v 19 hodin.

www.dlo-ostrava.cz

 

 

Cestovní ruch – 4. čtvrtletí 2012

4. čtvrtletí dle dat ČSÚ z hlediska cestovního ruchu:

V celorepublikovém měřítku se meziroční počet hostů ve 4. čtvrtletí 2012 zvýšil o 4,7 %, počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních přitom vzrostl o 3,1 %. Do celé ČR přijelo celkově ve sledovaném období 2,8 milionů hostů, kteří učinili 7,4 milionu přenocování.

V turistické oblasti Ostravsko (Ostrava, Klimkovice, Vřesina, Horní Lhota, Dolní Lhota, Velká Polom, Čavisov) došlo k mírnému meziročnímu nárůstu hostů. Výraznější byl přitom růst počtu cizinců, který představoval 8 % při téměř stejném počtu průměrně strávených nocí (2,45 noci). Z celkového počtu 44 126 hostů se jich, dle informací ČSÚ, ubytovalo 21 537 v 4 hvězdičkových hotelech.

K nejpočetnějším skupinám zahraničních hostů patří Slováci (2 826, přenocování 2,3 noci), Poláci (2 456, 1,8 noci), Němci (1 531, 2,1 noci) a Rusové (1 274, 1,5 noci), na pátém místě jsou pak s větším odstupem Italové, kteří zde ale strávili nejdelší dobu (662, 2,7 noci).

Za Moravskoslezský kraj je patrný růst návštěvníků, kteří zde ale stráví nepatrně méně času, a to 2,6 noci (oproti 2,8 v posledním čtvrtletí 2011). Pozitivní je však počet nocí strávených v MSK u nerezidentů. Zahraniční hosté totiž v Moravskoslezském kraji strávili průměrně 2,65 noci (oproti 2,5 v posledním čtvrtletí 2011).

Návštěvnost v turistické oblasti, rok 2012
Z dat zpracovaných ČSÚ vyplývá, že ve srovnání s rokem 2011 se počet hostů v TO Ostravsko zvýšil o více než 9 % (o 16 210) a počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních o 7,5 % (34 415). Obdobně rychle jako v roce 2011 pak i v roce minulém rostl počet zahraničních hostů (meziroční nárůst o 18 %, tj. 10 528) a jejich přenocování (o 16 %, tj. o 22 342). Počet strávených nocí se přitom téměř nezměnil, za rok 2012 činí 2,75 noci celkově u všech hostů a 2,36 noci u cizinců.

Baner 

 

 

Fotosoutěž

Zašlete nám foto včetně GPS souřadnic ze svých procházek stezkami Porubou a Pustkovcem, Hrabovou či Novou Bělou a my Vás za to odměníme! Nejzajímavější snímky od nás obdrží drobnou cenu a navíc budou zveřejněny na našich webových stránkách. Své fotografie zasílejte na shrbacova@ostrava.cz. Informace o těchto stezkách naleznete na stránkách www.ostrava.cz/cs/turista/aktivni-vyziti/ostravske-prochazky/ostravske-prochazky.