Září 2016

Newsletter Cestování – září 2016

Dny NATO

Těžká technika. Koně. Speciální jednotky. Ženská zásahová jednotka z Jordánska. Letadla.

O víkendu 17. a 18. září se na letišti Leoše Janáčka v Mošnově představí letecké stroje i zkušení piloti z 21 zemí v rámci bezpečnostní přehlídky Dny NATO v Ostravě & Dny vzdušných sil AČR. Poprvé se ukáže americký bombardér B-1B Lancer, další letouny si můžou návštěvníci prohlédnout zblízka a jako vždy zdarma. Divákům se předvede také Airbus A400M, Eurofighter Typhoon či stíhačka Panavia Tornado ECR, dále pak italská akrobatická skupina Frecce Tricolori. Znovu bude zpřístupněn interiér B-52. Akce vhodná pro celou rodinu zahrnuje i ukázky zásahů speciálních jednotek a v týdnu můžou navíc návštěvníci besedovat s piloty nebo přijít na Akční odpoledne v Dolních Vítkovicích.

 

Bílá nepatří jen Vánocům

Patří totiž i jednomu divadlu. Ano, Bílému divadlu. Tentokrát si pro diváky připravilo vystoupení v Galerii výtvarného umění Ostrava. S názvem Ubohý Marat podle verze Milana Kozelky nabízí zkroucené podobenství na pozadí historické události zavraždění Jeana-Paula Marata. Tento významný aktér Velké francouzské revoluce se po roce 1789 odchýlil od celoživotní práce lékaře a začal se věnovat politice. Dne 13. července 1793 ho měla připravit o život jistá Charlotte, která se pod falešnou záminkou dostala do jeho domu. Představení proběhne v úterý 27. 9. 2016 od 19.00, vstup volný.

 

Ir o Ostravě. Na co rád vzpomíná?

NeilPřed rokem navštívil Ostravu Neil, který přijel hlavně kvůli Dnům NATO. Právě proto, že přijel na leteckou show, byl mile překvapen, jak Ostrava vypadá. Líbila se mu architektura i průmyslové památky a jejich využití. Neil obdivoval Boltovu věž a vstřícnost místních. „Myslím, že jsou Irům podobní. Jsou slušní, zvědaví, a upřímně, velmi pěkní.“ Vedle letu helikoptérou bude Neil také vzpomínat na dobré jídlo a levné pivo. „Všem o Ostravě říkám a doporučuji ji při cestě do Česka navštívit.“ Děkujeme Neilovi a budeme se letos těšit na shledanou!

 

Toulky po Ostravě

Socha záříV letním vydání newsletteru nás hledáček foťáku zavedl k soše Světlonoše na Ekonomické fakultě VŠB-TUO ze strany ulice Dr. Šmerala. Podivná hermafroditní postava s křídly a špičatou čepicí, svírající hornický kahan, který svítí. Autor Marek Pražák chtěl něco provokativního a vertikálně řešeného. Zajděte se podívat v noci, jestli opravdu svítí. U soch tedy ještě zůstaneme. Tato je schovaná na klidném místě nedaleko tramvajové zastávky. Už víte kde?