Únor II 2017

Newsletter Cestování – únor II 2017

korunovacni klenoty

Královské příběhy

Jak se asi nosila obrovitá koruna etiopskému císaři Menelikovi II.? Jaká koruna byla usazena na hlavu současné britské panovnice v den její korunovace? A jak vypadá koruna drahokamy posedlého císaře Rudolfa II.?

Ještě pár dní je v Ostravském muzeu k vidění unikátní výstava korunovačních klenotů. Za desítkami královských korun různých tvarů, barev a zdobení stojí příběhy panovníků a panovnic významných říší Evropy, Asie, Ameriky nebo Afriky. Výstava trvá do 5. března. Muzeum hlásí ještě pár volných míst na komentovanou prohlídku a to na 2. března v 17:30 hodin. Počet míst je omezený a rezervace nutná! Více na stránkách Ostravského muzea.

Postřehy od sousedů

Lucie nedávno zavítala do Ostravy, aby si udělala obrázek o ostravské kulturní scéně. Její postřehy z města pak rozepíše v několika slovenských magazínech, Luciepro které pracuje. Lucie je totiž novinářka na volné noze. Ráda cestuje a píše o kulturním dění ze světa. „Když se řekne Ostrava, tak mi teď naskočí tři věci. Nejprve balet Chaplin v Národním divadle moravskoslezském s úžasnými tanečníky, kde jsem ocenila důmyslné vtáhnutí do děje díky dramaturgickému úvodu před představením. Také se mi líbila prohlídka na dole Michal, vše tam působí tak autenticky a surově, jakoby horníci odešli včera. No a protože mám ráda dobré jídlo, byla jsem okouzlena bistrem Hogo Fogo.“ Některé z Lucčiných článků už vyšly. Jestli vám nevadí, že jsou psány ve slovenštině, můžete si je přečíst na následujících odkazech.

Za kultúrou do Ostravy, Ostrava kultúrna

Ostravská klubová noc rozparádí centrum města

Rok se s rokem sešel a opět tady máme Pendl, tedy Ostravskou klubovou noc. Během jediného večera vystoupí 24 hudebních interpretů v sedmi ostravských klubech. Součástí programu je také diskusní scéna Úhly kultury, která se zaměří na kulturní život v Ostravě. Pečlivá příprava včetně plánování nejkratší možné trasy mezi kluby doporučena! Začínáme dnes od 18 hodin. Více informací na stránkách www.pendlostrava.cz.

A z Pendlu rovnou na Masopust

Jednu zábavu hned v sobotu vystřídá druhá. A to masopust na Slezkoostravském hradě. Masopustní období bylo odjakživa spojeno s dobrým jídlem a pitím. Konaly se zabijačky, hostiny a tancovačky. Nejinak tomu bude i na hradě, kde budou připraveny ukázky lidových zvyků, rej masopustních masek, lidové písničky a spousta dobrého jídla. Již zítra 25. 2 od 10 hodin. Více informací zde.

Vyrob si svou loutku

Nadšenci loutkového divadla a výtvarně nadaní jedinci v jednom mohou jásat. Ostravské Divadlo loutek totiž připravilo cyklus Divadlovýtvarných dílen pro dospělé i děti. Během šesti setkání si účastníci vyrobí různé typy loutek; patří mezi ně takzvané 4M, tedy maňásek, mapet, marota a marioneta. Dojde také na nácvik krátkého představení nebo vytvoření krátkého animovaného filmu s rozpohybovanými předměty. Více na stránkách divadla.

Kde se v Česku originálně najíst a napít? V Ostravě!

Patriot Magazín nedávno zmapoval podniky, na které narazíte jen v Ostravě.  Cukrárna se sladkými makronkami, bistro s francouzským přízvukem nebo hranolky po belgicku – ty všechny jsou typické svým originálním pojetím. Možná v některých z nich jste již pravidelnými hosty, možná ale přeci jen přineseme trochu inspirace. Více v článku.

Jaro je za humny!

To, že se blíží jaro, poznáte různě. Někdo se orientuje podle prvních sněženek a bledulí, někdo podle stěhovavých ptáků a někdo, tedy hlavně mužská část populace, podle začátku fotbalové sezony. A ta startuje právě v těchto dnech. FC Baník v sobotu 25. února sehraje doma přátelák s týmem Hlučína, aby 4. března už naostro přivítal na vítkovickém stadionu celek Ústí nad Labem. Pokud vás ale kopaná do varu nepřivádí, zkuste ten samý den zajít do protějšího hotelu Clarion, kde vás čekají čím dál populárnější zápasy v kleci GCF38 - Big Cage 4. Tedy samozřejmě ne vás, ale profesionální zápasníky, i když kdo ví...

Další tipy:

Městské divadlo Zlín - Žítkovské bohyně, drama žen, které bohovaly, 5. března 2017, 18:00, Dům kultury města Ostravy. Více zde.

Jiří Suchý, Jitka Molavcová a orchestr divadla Semafor, 6. března 2017, 19:00, Dům kultury Akord Ostrava Zábřeh. Více zde.

4TET. Česká premiéra IV. verze koncertu, 7. března 2017, 19:00,  Dům kultury města Ostravy. Více zde.

Ostravské hokejové derby 2017. Který z rivalů zvítězí v hokejovém utkání? 8. března 2017, 18:00, RT Torax Arena (ex-Zimní stadion Poruba). Více zde.