Co byste měli vědět než si pořídíte psa

Rozhodnutí pořídit si psa je rozhodnutím celé rodiny. Příchodem psa se v domácnosti řada věcí změní, kromě radosti přibydou také povinnosti, na jejichž plnění se musí podílet všichni členové rodiny.

Než se definitivně rozhodnete opatřit si psa, musíte vše dobře zvážit. Nikdy nesmíte zapomenout, že nevhodně zvolený pes může být pro vaši rodinu skutečným neštěstím. Lidé totiž často nemají ponětí o přirozeném chování a vlastnostech psů. A navíc ani nevědí, co takové soužití člověka se psem obnáší. Pes pak draze zaplatí za jejich chyby! Tisíce pejsků kvůli nezodpovědnému přístupu jejich majitelů každoročně skončí na ulicích.

Jestliže si psa vyberete s rozmyslem a budete se snažit pochopit a respektovat jeho přirozenost, soužití s ním nebude působit žádné větší potíže. Pes vám poskytne mnoho radosti, ale to nejcennější, co vám dá, je vztah. Vztah by měl být ovšem oboustranný! Pes ke svému majiteli cítí bezpodmínečnou, bezvýhradní lásku a oddanost. Nedokážeme-li cítit totéž, měli bychom se tedy snažit mít aspoň zodpovědný přístup.

Před tím než se rozhodnete pomoci počítejte s tím, že:

 • pes z útulku může mít určité zlozvyky, které se u něj nepodařilo odhalit, avšak správnou a trpělivou výchovou se většina z nich dá potlačit;
 • pes nebude poslouchat ihned po převzetí; je nutné jej vychovávat, mít s ním trpělivost a usnadnit mu překonání nedůvěry z nového prostředí;
 • neočekávejte, že psi nebo i jiná zvířata (kočky, papoušek, králík....), které již možná máte doma, přijmou nového společníka okamžitě za svého; zprvu jej budou brát jako vetřelce - chce to čas a výchovný zásah majitele;
 • přestože je pes v útulku několikrát vyšetřen veterinárním lékařem, mohou se u něj po převzetí objevit zdravotní potíže, například průjem v důsledku stresu z nového prostředí nebo náhlé změny stravy; kašel nebo chřipka mají stejně jako u lidí určitou inkubační dobu, a tak se mohou projevit později;
 • v prvních dnech musíte mít psa neustále na vodítku, abyste předešli jeho útěku;

Dříve než si vyberete pejska, zodpovězte si následující otázky:

 • Souhlasí s pořízením psa celá rodina?
 • Budete schopni a hlavně ochotni venčit pejska minimálně 3 x denně a trávit s ním alespoň 1-2 hodiny na procházkách se svým psem?
 • Jste ochotni přizpůsobit své prázdninové plány tak, aby pes mohl jet s vámi? Popřípadě - máte příbuzné, či jste schopni zajistit psí hotel, kde se vám o psa postarají? Pes je také člen rodiny.
 • Jste si jisti, že Vy i vaši blízcí jsou připraveni na situace, kdy pes může cokoli zničit, znečistit, rozkousat? Pamatujte také na to, že každý pes líná čímž pouští chlupy a po vašem odchodu z domu či bytu může následovat vytí či štěkot, který obtěžuje okolí.
 • Psí krmení a veterinář něco stojí. Počítáte s tím?
 • Máte finanční rezervy, které vám umožní poskytnout psovi v případě vážnějšího onemocnění odpovídající léčbu?
 • Je bezprostředně ve vašem okolí dostatek volných ploch vhodných k venčení?
Jestli jste odpověděli na všechny otázky, nebo alespoň na naprostou většinu z nich kladně, můžete si bez obav pejska pořídit. Pokud tomu ale tak nebylo, raději si vše ještě jednou pořádně promyslete. Jestliže si nejste jisti, že by vám vaše pracovní vytížení nebo momentální finanční situace dovolila odpovídajícím způsobem se o psa postarat, raději se potěšení z něho prozatím vzdejte. Psy můžete milovat, aniž byste se stali jejich vlastníky. Právě rozumným přístupem nejvíce prokážete, že to s nimi myslíte dobře.