Děti z ostravských základních škol vyrazí na Knižní festival zdarma

20. 2. 2019. Na Černé louce v Ostravě se od 1. do 3. března uskuteční první ročník Knižního festivalu Ostrava. Česká vydavatelství na něj přivezou své nejzajímavější knižní tituly, novinky a bestsellery.

Součástí víkendové akce budou výstavy a setkání s autory. Na třech různých scénách se uskuteční debaty, přednášky a besedy. Zdarma se festivalu zúčastní školní děti. Nabídku na bezplatné vstupenky na páteční program rozeslalo město Ostrava v první polovině února do 92 ostravských základních škol.

Pravidelné čtení rozvíjí osobnost dítěte a já doufám, že se mezi návštěvníky festivalu najdou noví mladí čtenáři.  Pro školáky máme 1500 volných vstupenek a v současné době je zarezervovaná asi desetina z tohoto počtu. Věříme, že ostravské základní školy využijí naši nabídku a vstupenky pro děti objednají,“ řekla náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová.

Školy, které mají zájem o účast na festivalu, se registrují přímo na webu www.map.ostrava.cz.

V nabídce pátečního programu je navíc 6 tematických přednášek, které jsou určeny pro 1. i 2. stupeň základních škol:

 

  • Arnošt Vašíček                                                        Planeta záhad, pro 6. – 9. třídy  od 10:15-11:05

 

  • Bohdan Boboking Volejníček                                Život a dílo J. R. R. Tolkiena, pro 8. – 9. třídy, od 11:15-12:15

  

  • Jiří Walker Procházka a Klára Smolíková   Viktorka a její vesmírná dobrodružství, pro 1. stupeň

Komiksy hravé i dravé, pro žáky 2. stupně

 

  • Alena Vorlíčková                                                         Pohádková dílna: Zakletý zámek, pro 1. stupeň

                                                                                                 Pohádková dílna: Cesta a její cíl, pro žáky 2. stupně

V současné době jsou volná místa pouze na Planetu záhad a Život a dílo J. R. R. Tolkiena. Kapacita všech přednášek je 360 míst.

Součástí programové nabídky jsou workshopy, herní zóna, čtení knížek s organizací Celé Česko čte dětem nebo výroba knižních záložek. V odpočinkové zóně budou k dispozici knihy ke čtení z projektu Knihovny Města Ostravy Druhý život knih.

Knižní festival nabídne tři různé scény. Tu první s názvem  Voices of Freedom připravuje Černá louka s Centrem PANT. Tematicky bude rozdělená do třech okruhů a věnovat se bude 30letému výročí od samotové revoluce v roce 1989.

Páteční program bude věnován sci-fi, fantasy a komiksům.

Sobota bude zaměřena na nová média a nové komunikační kanály - blog, youtube a Instagram, propagandu, fake news a dezinformace.

Neděli zakončí lidská práva a svoboda, jejichž dodržování je běžnou součástí životů pouze v některých zemích.  Své zkušenosti budou předávat váleční a zahraniční zpravodajové -  Karel KOVY Kovář, Erik Tabery, František Kotleta, Markéta Kutilová a Lenka Klicperová.

Na Nakladatelské scéně budou prezentovány novinky a autoři.  Návštěvníkům se představí např. Margit Slimáková, Dominika Gawliczková, Bohdan Volejníček alias BoboKing a další.

Komorní scénu zaplní scénická čtení, recitování, autorská čtení či speciální workshopy.

Na Knižním veletrhu se budou prezentovat tato nakladatelství:

Albatros Média, MOBA, Host, JOTA, Knihcentrum.cz, Bookmedia, Audioteka.cz, Portál, Mladá fronta, Meander, Epocha, Olympia, Slovart, Domino, Mystery film, Hejkal, Albi, platformu Pointa Publishing a Protimluv.

Záštitu nad festivalem převzal náměstek ostravského primátora Zbyněk Pražák.