Den urologické prevence

13. 11. 2017. Městská nemocnice Ostrava se ve spolupráci s Nadačním fondem Pavla Novotného zapojila v pátek 10. listopadu do Dne urologické prevence. Vyšetřeno bylo celkem 50 zájemců, z toho 37 mužů. V rámci urologické prevence zdravotníci oddělení Urologie MNO vyšetřovali ledviny, močový měchýř, varlata a prostatu. Tato akce se v Městské nemocnici konala poprvé a zúčastnila se jí rovná padesátka pacientů. Vyšetřeni byli nejen muži, ale také ženy. V odpoledních hodinách přišel preventivní akci podpořit a nechal se zkontrolovat i ředitel nemocnice Petr Uhlig.

Urologická onkologická onemocnění probíhají často velice skrytě a pacient nemá šanci toto onemocnění v raných fázích odhalit. Diagnostika v časném stádiu této nemoci je jedním z hlavních předpokladů k jejímu vyléčení.

Právě proto vidíme nutnost preventivních prohlídek, díky nim můžeme onemocnění odhalit včas,“ doplňuje primář oddělení Urologie a jeden z vyšetřujících lékařů Rostislav Kuldan.

Rakovina prostaty tvoří 16 procent všech nádorových onemocnění a je nejčastějším zhoubným nádorem mužů. Ročně onemocní téměř 7 tisíc mužů, což je třikrát více než před 20 lety.

Statistika vyšetřených:

37 mužů, nejstarší 78 let, nejmladší 26 let, věkový průměr 53 let
vyšetřovala se varlata, ledviny, močový měchýř a prostata (od 50 let, v případě pozitivní rodinné anamnézy od 40 let)

13 žen, nejstarší 79 let, nejmladší 42 let, věkový průměr 58 let
vyšetřovaly se ledviny, močový měchýř