Září 2014

Zářijové vydání měsíčníku Ostravská radnice

titulka

 

 

 

 

Ostravskou radnici si můžete stáhnout také ve formátu pdf.


Strana 1

Uvnitř listu

  2  Primátor navštívil Mobis

  3  U Cementárny se bruslí

  3  Nová šance pro Severní spoj

  5  Přineste staré elektro

  7  Trestných činů vloni ubylo

  8  Seriál o sociálních službách

11  Jak chutná Třebovický koláč?

12  Rozhovor s ředitelem OVAK


Na základních školách začal školní rok

I letos prvňáčků přibylo

Brány škol se 1. září znovu otevřely a děti zasedly do lavic. Poprvé letos do ostravských škol přišlo 3585 prvňáčků, což je o 424 dětí víc než loni. Dalších 502 dětí bylo sice u zápisu, ale mají odklad a nastoupí do první třídy až za rok. V roce 2012 nastoupilo do škol 3161 prvňáků, jejichž počet se rok od roku zvyšuje.
Do základních škol na území města v současnosti chodí 19 922 žáků. Ve správním obvodu Ostrava je 70 základních škol, z toho je 59 základních škol přímo na území města. Všechny se letos otevřely.
Mnoho dětí nastoupilo do škol s ještě čerstvě vonícími stěnami po malování, v řadě z nich se uskutečnila rekonstrukce, někde se ještě do konce září menší úpravy dokončí. Například v rámci programu Ekotermo IIA se snížila energetická náročnost u pěti základních škol a čtyř mateřských škol. Objekty mají zateplené obvodové zdi, vyměněná okna, dveře, někde byly zatepleny i střechy a podlahy. Projekt je spolufinancován z Operačního programu Životní prostředí na úsporu energií. Celkové náklady představují 68,6 milionu korun, z toho město hradí jen 19,8 milionu.
Další tři základní školy a tři mateřské spadají do programu úprav podle projektu Ekotermo III, který představuje celkové náklady 42 milionů korun, dotace z Operačního programu činí 25,9 milionu korun, spolufinancování města pak 16,1 mil. korun. (g)

událost

Superpočítačové centrum otevřeno

Ostrava se stává součástí sítě superpočítačových center, jichž je v Evropě asi dvacet. Milníkem na této cestě je dokončení výstavby budovy Národního superpočítačového centra IT4Innovations v areálu Vysoké školy báňské-Technické univerzity.
Otevřeli ho 26. srpna za účasti místopředsedy vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavla Bělobrádka, vládního zmocněnce pro Moravskoslezský kraj Jiřího Ciencialy a dalších osobností. V objektu za téměř 190 milionů korun, který nabízí užitné prostory o celkové ploše 10 000 m2 a který se stane domovem pro superpočítačovou infrastrukturu a výzkumné týmy, bude od příštího roku fungovat superpočítač, jenž svým výkonem desetinásobně překročí výkon současného superpočítače Anselm a zařadí se mezi sto největších na světě.
Náklady na projekt, na jehož zpracování přispělo město Ostrava sedmi miliony korun, dosáhnou více než 2,4 miliardy korun. Pětaosmdesát procent nákladů uhradí Evropská unie z prostředků Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, zbylých 15 procent bude vyčleněno ze státního rozpočtu.
„V současné době vbíháme do cílové rovinky," zhodnotili průběh prací rektor VŠB–TU Ivo Vondrák a ředitel IT4Innovations Martin Palkovič s tím, že pro dokončení projektu čeká 170členný kolektiv zaměstnanců příprava technologií pro datový sál, stěhování superpočítače Anselm, který funguje od května 2013 v kontejnerech mimo budovu centra, a následně nákup a instalace hlavního superpočítače. Ten by měl začít fungovat ve třetím čtvrtletí 2015. A k čemu superpočítač slouží? Vedle vědeckých a vývojových úkolů lze na něm řešit i otázky, které se týkají kaž¬dodenního života. „Na superpočítači Anselm už dnes vyhodnocujeme každou půlminutu na 130 tisíc aut a jejich pozici na našich silnicích. Získané informace předáváme Národnímu dopravnímu informačnímu centru, které potom v rádiu informuje řidiče: tam počkáte pět minut, tam deset minut," vysvětlil Ivo Vondrák. (bk)

Pro budoucnost Vítkovic

Vítkovice nabírají druhý dech. Napomáhá tomu realizace Integrovaného programu rozvoje města s názvem Budoucnost Vítkovic, v jehož rámci jsou postupně rekonstruována veřejná prostranství i bytové domy.
Jako zatím poslední byly regenerovány domy 41A a 43A v ulici Sirotčí a 29 a 29A ve Štramberské. Jejich oficiální předání do užívání se uskutečnilo 14. srpna za účasti náměstka primátora Martina Štěpánka a starosty Vítkovic Petra Dlabala. V lokalitě ohrožené sociálním vyloučením v Sirotčí vzniklo 30 modernizovaných bytů splňujících veškeré standardy současného bydlení, v ulici Štramberské dvanáct. Realizace obou projektů si vyžádala včetně DPH téměř 51 milionů korun. Práce nejsou u konce – v další fázi se bude upravovat okolí domů.
V ulici Sirotčí se vybudují chodníky, komunikace a také víceúčelové hřiště. Za domy ve Štramberské vznikne 12 parkovacích stání a zahrádky.
„Jsem rád, že tyto lokality postupně dostávají svoji tvář," hodnotil náměstek Štěpánek. „Program Budoucnost Vítkovic je zaměřen na to, aby vracel do sociálně vyloučených lokalit život, aby tam, kde domy a podmínky k žití byly skutečně devastující, se opět dalo spokojeně bydlet," konstatoval.
Realizaci projektů IPRM spolufinancuje v rámci Integrovaného operačního programu Evropský fond pro regionální rozvoj. Spoluúčast činí 40 procent způsobilých výdajů. (bk)


Strana 2
technika v praxi

Petr Kajnar navštívil provoz společnosti Mobis v Nošovicích

Kontakty s investorem navázány

Primátor Petr Kajnar zavítal 20. srpna do provozu Mobis Automotive Czech, s.r.o., v Nošovicích. Návštěva se uskutečnila v souvislosti se vstupem korejského investora Hyundai Mobis do ostravské průmyslové zóny v Mošnově.
Nejvýznamnější výrobce modulů, autosoučástek a exkluzivní dodavatel automobilky Hyundai Motor Manufacturing Czech podepsal v závěru července investiční smlouvu s Českou republikou na výstavbu nového závodu na výrobu světlometů v Mošnově.
Petr Kajnar si prohlédl provoz společnosti, ve které osm set lidí montuje komponenty pro automobily Hyundai, jednal také s vedením firmy. Na závěr své návštěvy ocenil, že se o Ostravu navzdory krizi znovu začínají zajímat investoři. „Mobis je prvním z těch velkých, kteří k nám zamíří. V Mošnově jsou kapacity pro dalších dva až dva a půl tisíce pracovních příležitostí," dodal primátor. (ph, vi)

Svět techniky se otevírá 26. září

Poznání prostřednictví zábavy a hry, bez nudných učebnic. Už v pátek 26. září od 10 hodin se v Dolní oblasti Vítkovice otevře pro veřejnost Velký svět techniky, který nabídne čtyři stálé expozice - Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody. V kinosále Velkého světa techniky začne ve stejný den mezinárodní filmový festival Ostrava Kamera oko. (bk)

Město splatilo dluhopisy

Město Ostrava splatilo 28. července obligace ve výši 100 milionů eur, které emitovalo na zahraničních trzích v roce 2004.
„Vypršela desetiletá doba splatnosti zahraničních obligací a proto došlo k jednorázové splátce," vysvětlil náměstek primátora pro finance a rozpočet Tomáš Petřík s tím, že v září 2012 se městu podařilo zajistit celý objem emise zajišťovacím obchodem při tehdejším kurzu 25 korun za euro. „Díky tomu jsme mohli v červenci 2014 nakoupit zmíněných 100 milionů eur na splacení emise za příznivý kurz z roku 2012, přestože aktuální kurz v roce 2014 činil 27,465 koruny za euro. Dosáhli jsme tím úspory okolo 246 milionů korun," dodal Petřík. Výše dluhové služby poklesla o 2,5 miliardy korun na současnou úroveň okolo 4 miliard korun. (bk)

aktuálně

Ušetříme za plyn

Díky elektronické aukci ušetří Ostrava v roce 2015 na zemním plynu 1 milion korun proti letošnímu roku, tj. 2,5 procenta nákladů. V porovnání se současnými ceníkovými sazbami na trhu energií Ostrava ušetří dokonce 26,08 procenta, tedy více než 14 mil. korun. „Elektronická aukce na dodávku zemního plynu trvala zhruba 74 minut. Výsledek dokládá, že projekt Systém sdružených nákupů má pro město i naše organizace velkou přidanou hodnotu," konstatoval primátor Petr Kajnar. Tento způsob nákupů používá město od roku 2007, za první čtyři roky činila úspora 271 milionů korun. (av)

Čísla pro volby

O 55 křesel v Zastupitelstvu města Ostravy se bude ve volbách 10. a 11. října ucházet 18 stran, hnutí a koalic s těmito vylosovanými čísly: (1) Jsme Ostrava – koalice Strany zelených a Pirátů, (2) LEV 21 – Národní socialisté, (3) ANO 2011, (4) Česká strana sociálně demokratická, (5) ZMĚNA PRO OSTRAVU, (6) Toryové, (7) Komunistická strana Čech a Moravy, (8) Ostravak, (9) Strana svobodných občanů, (10) NEZÁVISLÍ, (11) Romská demokratická strana, (12) Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová, (13) Občanská demokratická strana, (14) TOP 09, (15) Úsvit přímé demokracie, (16) Dělnická strana sociální spravedlnosti, (17) Strana Práv Občanů, (18) Ostravské fórum. (or)

Z Landeku volno

Kvůli padajícímu kamení ze svahu vrchu Landeku více než rok uzavřená cyklostezka mezi koblovským mostem a hornickým muzeem v Petřkovicích je od začátku září průjezdná. Město nechalo provést bezpečnostní zajištění svahu a trasy, které stálo 4,2 mil. Kč. Informace o cyklostezkách v Ostravě čtěte v rozhovoru s městským cyklokoordinátorem Martinem Krejčím na straně 14. (ič)

Zářijové zastupitelstvo

Zastupitelé města Ostravy zahájí 34. zasedání ve středu 10. září od 9 hodin v Nové radnici. Průběh jednání mohou občané sledovat z galerie pro veřejnost. (r)


Strana 3

Dlužníci, pozor!

Koncem srpna začal magistrát města upozorňovat roztržité poplatníky v Ostravě, že zapomněli zaplatit poplatek za komunální odpad. Dlužníci obdrželi upomínku e-mailem. Kdo chybu napravil a uhradil poplatek, vyhnul se tak zbytečnému vymáhání.
Pokud nám sdělíte i vy svou e-mailovou adresu, budeme vás informovat o případném nedoplatku či v následujících letech na blížící se splatnost. Stačí napsat na adresu komunalniodpad@ostrava.cz nebo nově na platbyzaodpad@ostrava.cz vaše jméno a příjmení, adresu a datum narození. (m)

U Cementárny se už bruslí

Nový sportovní areál určený in-line bruslařům se 6. září od 14 hodin otevírá v ulici U Cementárny ve Vítkovicích za účasti primátora Petra Kajnara a náměstka primátora Martina Štěpánka.
Kromě tří drah v délce 200, 400 a 1200 metrů s parametry pro mezinárodní závody poskytuje možnosti pro volnočasové aktivity veřejnosti v rámci projektu Ostrava – Evropské město sportu 2014. Konkrétně jde o dětské a travnaté hřiště a hřiště pro streetball. Návštěvníkům poslouží půjčovna bruslí. Sportoviště bude otevřeno denně – v letních měsících od 9 do 21, přes zimu od 8 do 17 hodin.
Stavba sportoviště stála 42 milionů korun, na financování se podílel z velké části projekt IPRM Budoucnost Vítkovic částkou 27 milionů korun a město Ostrava 15 miliony korun. Většinu částky dotovala Evropská unie. (vi)

Informace o změnách v MHD

Od posledního srpna platí 2. dodatek jízdního řádu ODIS. Koupit ho lze v prodejnách jízdních dokladů DPO za 20 korun. V ostravské městské hromadné dopravě došlo k několika zásadnějším změnám, a to zejména na území obvodu Jih.
Novinkou je zavedení nové tramvajové linky číslo 15, která díky kolejovému propojení Pavlovovy a Plzeňské spojuje sídliště Dubina a Hrabůvka se Zábřehem, a to v rozsahu autobusové linky č. 41. Ta proto už nezajíždí na konečnou do Výškovic, ale je odkloněna na zastávku Klášterského a částečně nahrazuje linku 27, na které byly zachovány pouze spoje vedené do Vratimova doplněné spoji Poliklinika – Klášterského. Jako náhrada spojů linky 41 ukončených na zastávce Hrabová Tesco jsou během dne prodlouženy všechny spoje linky 48. Novinkou je noční linka 77.
Do standardních tras se vrátily linky, u kterých došlo ke změnám pro uzávěru Suchardovy ulice a části ulice 28. října u mostu M. Sýkory. Pro obsluhu zóny Hrabová jezdí z ÚAN nová autobusová linka 73. Větší nebo menší zásahy se týkají linek číslo: 15, 33, 34, 37, 41, 48, 51, 53, 56, 59, 73, 77, 92 a 113. (bk)

Křižovatka bez semaforů

Světelná signalizace na křižovatce ulic Muglinovské, Sokolské a Mariánskohorské v Přívoze byla od 25. srpna na čtyři týdny z důvodu rekonstrukce odpojena. Provoz tam nyní řídí dopravní policisté. Během opravy dojde k výměně stožárů a kabelů, chodeckých tlačítek a indukčních smyček ve vozovce, která sčítají vozidla a pomáhají řídit provoz křižovatky.
„Křižovatka se v poslední době vyznačovala zvýšenou poruchovostí, její rekonstrukce je nezbytná. Cílem je zvýšení spolehlivosti a ekonomičnosti signalizace v tomto významném dopravním uzlu. Ujišťujeme řidiče, že budeme dělat vše pro to, aby se doba rekonstrukce zkrátila na maximální možné minimum," ujistil náměstek primátora pro dopravu Tomáš Sucharda s tím, že celkové náklady jsou vyčísleny na téměř sedm milionů korun. (jm)

doprava ve městě

Severní spoj má novou šanci

Město Ostrava připravuje dlouho očekávanou dostavbu Severního spoje. Jde o významné komunikační propojení centra města a Poruby, které má odlehčit dopravě na přetížených ulicích Opavské a Rudné. Zároveň umožní přímé napojení městských obvodů Poruba, Martinov a Třebovice na dálnici D1. Výhledově budou na Severní spoj napojeny i Hošťálkovice.
První už realizovaný úsek Severního spoje propojil ulici Mariánskohorskou s mimoúrovňovou křižovatkou na dálnici D1 a slouží jako dálniční přivaděč. Nyní firma Dopravoprojekt Ostrava zpracovala pro město investiční záměr na výstavbu dalšího úseku od mimoúrovňové křižovatky na D1 směrem na Třebovice a Martinov. Celková délka této části Severního spoje bude 4,17 km a její výstavba přijde na téměř 1,4 miliardy korun.
Na trase bude vybudováno 120 stavebních objektů, v tom 20 silničních a 7 mostních. Podle harmonogramu se s realizací druhé části Severního spoje počítá v letech 2019 až 2020. (bk)


Strana 4

Střípky

TISÍCÍ MIMINKO! O pět týdnů dříve než loni se v úterý 12. srpna na oddělení gynekologie a porodnictví Městské nemocnice Ostrava (MNO) narodilo tisící miminko Gabriela Mazurová, vážila 3550 gramů a měřila 48 centimetrů. Maminka Eva (foto MNO) si porodnici na Fifejdách nevybrala náhodou, rodila tady už jednou a byla spokojená s přístupem lékařů a sestřiček. Řada oddělení ostravské městské nemocnice prošla rekonstrukcí a jsou moderně vybavena, pacienti si na profesionální přístup zdravotníků i komfort zvykli. Miminko kromě gratulací dostalo řadu dárků, blahopřát přišel také ředitel MNO MUDr. Tomáš Mrázek. (o)
ZA KONÍČKY DO SADU. Posedmnácté uspořádala Městská policie Ostrava Mezinárodní setkání jízdních policií. Poslední srpnovou sobotu se pod záštitou primátora Petra Kajnara utkali jezdci a koně státních a městských policií z Prahy, Brna, Zlína, Ostravy, Budapešti a Čenstochové. Nad překážkami dominoval ostravský Daniel Orsag na koni Solo Romy, který vyhrál cross parkur i speciální policejní parkur. V zrcadlovém skákání byl nejlepší domácí strážník Tomáš Novák (Solo Pandora), který se zároveň stal přeborníkem městských policií 2014. Na snímku J. Urbana je Martin Horník na koni Sacramoso Faga z MP Praha, třetí v zrcadlovém skákání. (vi)
DÁRCI KRVE. Darovat krev je projevem lásky k lidem a záslužným činem. Dárce věnuje krev bezplatně a hlavně aniž by věděl, komu cennou tekutinu poskytuje. Při slavnostním setkání s dárci krve oceněnými za 40 odběrů Zlatou medailí Jana Janského to řekl primátor Petr Kajnar. Do obřadní síně radnice si pro vyznamenání přišlo 1. září osmdesát žen a mužů, kteří darují krev v Krevním centru v Porubě. Patřil mezi ně Michal Pačkovský z Ostravy-Zábřehu (na snímku P. Havránka). Oblastní spolek Českého červeného kříže Ostrava pořádá ročně čtyři slavnostní setkání, na nichž převezme ocenění více než tři sta dárců. (bk)

Na leteckou show do Mošnova

Město Ostrava je tradičním partnerem Dnů NATO v Ostravě, jejichž čtrnáctý ročník, spolu s 5. Dny Vzdušných sil Armády ČR, proběhne 20. a 21. září na Letišti Leoše Janáčka Ostrava.
Největší bezpečnostní show na starém kontinentu slibuje evropskou premiéru amerického letounu CV-22B Osprey, určeného pro speciální jednotky či společný průlet proudových letounů českého designu od Aero Vodochody. Efektní budou letové ukázky stíhaček F-16, F-18 Hornet, JAS 39 Gripen, Eurofighter Typhoon, Mig 29, vrtulníků Bo 105, WS-61 Sea King a dalších strojů.
V Mošnově uvidíme vojenskou, policejní a záchranářskou techniku, ukázky výcviku speciálních jednotek, hasičů, celníků, městské policie a dalších elitních útvarů. V době naší uzávěrky organizátoři ještě neprozradili všechny lahůdky letošních Dnů NATO. Nechme se tedy překvapit! Vstup na mošnovské letiště je zdarma, areál se otevírá v 8.30, program potrvá v sobotu do 17, v neděli do 16 hodin. (vi)

Mladí zahradníci v akci

Od 23. do 25. září budou studenti zahradnických škol z České republiky i zahraničí usilovat o vítězství v sedmém ročníku soutěže Lipová ratolest 2014. Akce Svazu zakládání a údržby zeleně proběhne s podporou města Ostravy a obvodu Poruba v areálu parku za poliklinikou MephaCentrum v Porubě, mezi ulicemi Španielovou a Zednickou.
Každé ze dvanácti čtyřčlenných družstev zahradnických a zemědělských škol, včetně Střední zahradnické školy Ostrava, předvede um a cit pro řemeslo a přitom upraví plochu o rozloze 48 metrů čtverečních. Jejich spojením vznikne v porubském obvodu nová odpočinková plocha pro veřejnost. Studenty můžete při práci sledovat od 9 do 17 hodin, závěrečné výsledky budou vyhlášeny 25. září ve 14 hodin. (vi)

Návrhy na Seniora roku do 15. září

Statutární město Ostrava vyhlásilo VIII. ročník ankety Senior roku a Klub seniorů 2014. Pokud znáte ve svém okolí mimořádně aktivního člověka staršího 65 let, s bydlištěm na území Ostravy, který výjimečným způsobem přispívá ke zlepšení života společnosti, můžete nám jeho nominaci poslat do 15. září 2014 na adresu Redakce Ostravská radnice, Prokešovo nám. 8, 729 30 Ostrava nebo e-mail: gbalcarikova@ostrava.cz. Na obálku nebo do e-mailu připište heslo Senior roku 2014 nebo Klub seniorů 2014.
V nominaci musíte uvést jméno, příjmení, věk, adresu bydliště, telefonický nebo e-mailový kontakt na kandidáta, případně klub seniorů, a zdůvodnění nominace. Připojte samozřejmě i kontakt na předkladatele, tedy vaše jméno, adresu, telefon nebo e-mail. (liv)

životní prostředí

Poldr ochrání před povodní

Na Antošovickém potoce v obvodu Slezská Ostrava Lesy České republiky úspěšně dokončily výstavbu významné součásti protipovodňové ochrany.
„Hlavním úkolem suché nádrže je zadržet případnou přívalovou povodňovou vlnu. Poldr vybudovaný na Antošovickém potoce v místě říčního kilometru 2,548 řeší akumulaci povodňových průtoků v lokalitě," podtrhl mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík. „V případě zvýšených průtoků bude voda dočasně zadržena v nové nádrži, čímž dojde ke snížení rizika vylití vody z potoka a současně zvýšení protipovodňové ochrany zastavěného území. Níže položené území Antošovic je tím chráněno před až stoletou vodou. Náklady na realizaci stavby dosáhly téměř 2,6 milionu korun."
Lesy ČR ve Slezské Ostravě plánují ještě další významné protipovodňové opatření. Zvýšením průtokové kapacity koryta Koblovského potoka se docílí snížení rizika lokálních záplav v Koblově. Zahájení prací zatím brání komplikace v jednání s vlastníky pozemků, kterých by se úpravy částečně dotkly. (liv)


Strana 5
životní prostředí

Moravskoslezská metropole patří mezi města, jejichž obyvatelé třídí odpad stále pečlivěji

Přineste staré elektro, dostanete dárek

Roadshow zaměřená na sběr vysloužilých elektrospotřebičů prostřednictvím červených kontejnerů zavítá na konci září do centra Ostravy. Občané budou moci odevzdat stará drobná elektrozařízení přímo do červeného kontejneru na speciálně zřízeném stanovišti v Jantarové ulici vedle obchodního centra Forum Nová Karolina. Každý, kdo přinese staré elektro, získá na místě drobný dárek. Navíc všichni, kdo se této sběrné akce zúčastní, budou zařazeni do slosování o chytrou televizi. Na zářijové akci nemohou lidé dárek dostat za velkoobjemový elektroodpad, ani za monočlánky a baterie.
Roadshow s názvem Najdi červený kontejner se uskuteční v úterý 23. září od 9 do 17 hodin. Společnost OZO Ostrava vytvoří na Nové Karolině mimořádné sběrné místo s barevnými nádobami na třídění odpadu. A chybět nebude také červený kontejner. Pro děti i dospělé budou navíc na červeném stanovišti připraveny hry s tematikou třídění odpadu o sladké odměny.
Akce má upozornit na to, že lidé mohou v Ostravě již od roku 2011 třídit do barevných nádob kromě jiných odpadů a obalů také staré elektrospotřebiče. Na drobné elektrospotřebiče a baterie je ve městě určeno přes devadesát červených kontejnerů. Objemnější vysloužilé elektro, jako například počítače, televize nebo monitory, mohou lidé zdarma odvážet na dvanáct sběrných dvorů společnosti OZO Ostrava. Jak říká náměstek primátora Dalibor Madej – „Občané Ostravy se v oblasti třídění odpadů chovají stále zodpovědněji. Svědčí o tom narůstající množství odložených elektrospotřebičů do sběrných dvorů, ale i do červených kontejnerů. Chtějí-li se občané dozvědět více informací o dalším osudu odevzdaného elektrozařízení, jsou na tuto akci srdečně zváni".
Nezisková společnost Asekol, která v České republice provozuje síť červených kontejnerů, připravila speciální leták s mapou Ostravy s vyznačením všech červených kontejnerů a sběrných dvorů, kam mohou lidé vysloužilé elektrospotřebiče dávat. Tento leták obdrží zdarma každý, kdo se 23. září akce zúčastní.
A co je možné vhazovat do červeného kontejneru? Jedná se především o staré menší elektrospotřebiče o rozměrech nejvýše 55 cm x 45 cm x 45 cm jako například notebooky, menší tiskárny, rádia, hudební a videopřehrávače, fotoaparáty, videokamery nebo telefony. Všechny spotřebiče budou převezeny do chráněné dílny, kde je pracovníci rozeberou na recyklovatelné díly. (jš)

Kropí, čistí a sbírá prach na obě strany

Vůz s možností oboustranného čistění a zkrápění vozovky pořídily Ostravské komunikace (OK) díky podpoře z Operačního programu životního prostředí (OPŽP). Nyní tak mají k dispozici už šest čistících vozů, které zbavují Ostravu stovek tun prachu a smetků ročně.
„Jen z městských silnic ročně uklidíme v průměru více než tisíc tun smetků, přidáme-li pak státní a krajské silnice mluvíme ročně o více než čtyřech tisících tunách odklizených smetků," upřesnil ředitel OK Daniel Lyčka s tím, že náklady na pořízení jednoho kompletně vybaveného čisticího stroje dosahují až pět milionů korun. „Jedná se o nemalou částku, ale jsme přesvědčeni, že Ostrava další čisticí vůz potřebovala. Jsme rádi, že se nám podařilo získat evropskou dotaci. Z programu OPŽP jsme získali 90 procent prostředků potřebných k nákupu vozidla," doplnil Lyčka. Nový vůz značky Mercedes Actro je již v provozu a zbavuje ostravské silnice prachu. V OK předpokládají, že v letošním roce seberou celkem až pět tisíc tun smetků. „Pomůže nám nový vůz, ale také počasí. Máme za sebou mírnou zimu, vozovky čistíme od prachu prakticky již od prvního dne roku," uzavřel Lyčka. (jm)

Studenti pouze s ODISkou

Studenti ve věku 15 až 26 let, kteří cestují hromadnou dopravou v rámci Ostravského dopravního integrovaného systému (ODIS), si od 1. října už nebudou moci koupit dlouhodobou jízdenku jako kupon k papírovým průkazům ODIS, celostátně platným žákovským průkazům nebo stávajícím čipovým kartám dopravců, ale pouze na bezkontaktní čipovou kartu ODISka. V Ostravě ji lze získat za poplatek 130 Kč na základě žádosti na kontaktních místech Dopravního podniku Ostrava nebo objednat přes e-shop DPO (ekarta.dpo.cz). Podrobnosti také na: www.kodis.cz nebo www.odiska.cz. (bk)

životní prostředí

Ostrava vytáhla do boje za Klimkovice

Ostrava pomůže Klimkovicím při prosazování zákazu vjezdu vozidel nad 12,5 tuny – s výjimkou dopravní obsluhy, autobusů a zemědělské techniky. Na přelomu června a července se na tom dohodli náměstek ostravského primátora Tomáš Sucharda a klimkovický starosta Zdeněk Husťák.
„Stanovili jsme si společný postup a domluvili se, že starosta svolá s pomocí mého úřadu koordinační jednání všech zainteresovaných stran včetně policie a zástupců okolních obcí," upřesnil Sucharda.
Jednání se uskutečnilo 5. srpna na klimkovické radnici, shodou okolností krátce poté, co Klimkovičtí dali svoji nespokojenost s dopravní situací najevo peticí za omezení tranzitní dopravy přes město. Za dva dny ji podepsalo více než 1400 osob. Koordinační schůzka byla přesto konstruktivní a její závěry jsou jednoznačné.
„Jednání ukázalo, že existuje vůle řešit problémy a připravit projekt takového dopravního řešení, které by bylo akceptovatelné všemi dotčenými stranami. Pokud by celý tento proces měl takto úspěšně pokračovat, bude odlehčení dopravní situace v Klimkovicích otázkou několika málo měsíců", shrnul Sucharda. Součástí řešení by měly být také změny podmínek silničního provozu v sousedních obcích Olbramovice a Bravantice.
Tranzitní doprava zejména těžkých nákladních automobilů sužuje Klimkovice už řadu let. Po zpoplatnění vymizel i příznivý vliv dálnice, která slouží městu jako obchvat. Denně se tak na ulicích lázeňského centra, jež by mělo být oázou klidu a odpočinku, pohybuje více než devět tisíc vozidel. Asi pět tisíc jich při tom obcí jenom projíždí. Obyvatelům i návštěvníkům lázní vadí hlavně kamiony, jichž tudy projede denně asi osm set. Nejenže poškozují životní prostředí, ale zhoršují také bezpečnost na cestách.
Klimkovice mají okolo 4,4 tisíce obyvatel, Ostrava pro ně plní služby města s rozšířenou působností. (bk)

Nové parkovací automaty

Na parkovištích patřících městu a spravovaných Ostravskými komunikacemi je v provozu 25 parkovacích automatů. Na přelomu července a srpna byly pro překročení doby životnosti nákladem téměř 2,7 mil. korun vyměněny za nové, u nichž je díky napojení na dohledové centrum možné sledovat všechny důležité provozní parametry a jež by měly do budoucna umožňovat rozměňování bankovek či platbu kartou. Sazby parkovného ani doba zpoplatnění se nemění. (ph)


Strana 6
příkladný čin

Stužka Za záchranu života pro městskou policistku Moniku Mičevskou

„Ještě teď z toho mám husí kůži..."

„Ten odznak je strašně fajn, moc si ho vážím a jsem na něj hrdá, ale pocit, když se ten člověk nadechl, když začal dýchat, to byl snad úplně nejhezčí pocit, jaký jsem kdy zažila. Ještě dnes z toho mám husí kůži," svěřovala se strážnice Monika Mičevská v úterý 26. srpna, když přebírala na radnici z rukou primátora Petra Kajnara bílou stužku s červeným křížem Za záchranu života a spolu s ředitelem městské policie Zdeňkem Harazimem jí k tomu tleskala celá městská rada.
V městské policii pracuje Monika Mičevská už skoro šest let, ale 17. červenec si bude určitě dlouho pamatovat. Slouží na služebně Integrovaného výjezdového centra Martinovská v Porubě jako hlídkařka a v daný den šla na obchůzku s kolegou, pro kterého to byla první „ostrá" směna. U zastávky Bedřicha Nikodéma je upoutal hlouček lidí, který se skláněl nad bezvládně ležící postavou. „V tu chvíli mi bylo jasné, že tam má někdo zdravotní problémy," vybavuje si dramatické chvilky. Když přiběhli na místo, spatřili staršího muže bez známek života. Neměl dech, puls, začal promodrávat kolem úst. „Ihned jsem započala resuscitaci a nepřímou masáž srdce, kolega začal shánět pomocí vysílačky záchranku. Přijela asi za osm deset minut. Měli jsme štěstí. Už v sanitce se muž začal probírat a vracet k životu. Tím, že jsme k tomu pravidelně a dobře proškolováni, vše dopadlo dobře a pán se prý drží a je při dobrém zdraví," vypráví strážnice.
Je povzbuzující, že si jejího činu všimli i okolostojící. Místo zdůvodnění vyznamenání pro Moniku Mičevskou tak mohl ředitel Harazim přečíst dopis jednoho z nich, napsaný pod dojmem bleskové a profesionální reakce policistky. „Vážím si práce strážníků a myslím, že i díky nim je v ulicích bezpečněji," připsal závěrem očitý svědek události, který se opět přesvědčil, že městská policie je tu pro občany a dobře vyškolení strážníci jsou kdykoli připraveni podat jim pomocnou ruku. (bk)

Projekt Druhá šance se matkám líbí

Díky finanční podpoře města Ostravy mohla letos Městská policie Ostrava realizovat projekt určený maminkám s dětmi ze sociálních zařízení. Strážníci úseku prevence zahájili v březnu program určený maminkám z domova pro matky s dětmi v ulici Budečské v Moravské Ostravě a v obdobném zařízení v ulici Dělnické v Ostravě-Porubě.
Projekt je koncipován jako dlouhodobý vzdělávací program prevence kriminality se zaměřením na podporu právního vědomí, prevenci sociální exkluze a společensky nežádoucích jevů. Jeho součástí jsou přednášky a diskuze zaměřené na problematiku závislosti na alkoholu, tabákových výrobcích, psychotropních a omamných látkách. Maminkám poslouží také informace z oblasti rodinného práva a rodiny jako primární sociální skupiny, z oblasti prevence dluhové pasti, systému státní sociální pomoci a podpory. Uvítaly i cvičení, při kterém si osvojily základy poskytování první pomoci včetně prevence úrazovosti u dětí a péče o nemocné dítě.
Během projektu maminky s dětmi dosud navštívily např. zoologickou zahradu v Lešné, akvapark na Olešné u Frýdku-Místku a ještě je mnohá zajímavá místa čekají. Rozvoji motoriky a vzájemných vztahů maminek s dětmi napomohl i třídenní prožitkový pobyt v přírodě. Po podzimní části bude projekt v prosinci tohoto roku slavnostně ukončen, ale strážníci doufají, že v navázané spolupráci budou pokračovat. (d)

Víte, co je to stalking?

Nebezpečné pronásledování, tzv. stalking, je protiprávní jednání, v ČR je trestně postižitelné od roku 2010. Na Ostravsku prověřovali policisté např. v roce 2010 sedmnáct těchto skutků, stejně jich bylo i v roce 2011. S nárůstem uživatelů internetu se častěji objevuje i tzv. kyberstalking a internetová kriminalita. Ve spolupráci lékařské fakulty Ostravské univerzity a policistů vznikl na toto téma film Virtuální nápadník, který preventivně zhlédly už stovky žáků a studentů ostravských škol, zaujala je i následná přednáška a beseda s odborníky. (gh)

Přibyly také policistky

Šestatřicet nových tváří se slavnostním zvoláním „Tak sli¬buji!" zařadilo mezi více než tisícovku ostravských policistů, přibyly i dvě ženy. Slib se konal v Nové radnici za přítomnosti ředitele Policie ČR v Ostravě Reného Dočekala (na snímku), primátora Petra Kajnara a dalších hostů. Nováčky nyní čeká rok intenzivního výcviku, jak teore¬tic¬kého, tak praktického. Osvojit si musí například znalost práva, psychologie, donucovacích dovedností či ovládání služební zbraně. Primátor ocenil rozšíření početního stavu Policie ČR na 1109 policistů, který přispěje ke zvýšení bezpečnosti ve městě. (ph)

Evropský týden mobility se blíží

Rada města rozhodla o zapojení Ostravy do Evropského týdne mobility ve dnech 16. až 22. září. Hlavním partnerem je Knihovna města Ostravy, která připravila šest desítek akcí pro čtenáře i veřejnost. Jejich nabídku najdete na www.kmo.cz. Knihovna bude jednou z organizací, která se v sobotu 20. 9. (13-20 hod.) uspořádá „sousedskou slavnost" Zažít Ostravu jinak. V prostoru uzavřené Kostelní ulice až po nábřeží Ostravice bude pro děti i dospělé připravena spousta atrakcí. Tradičně se do týdne mobility zapojí Dny NATO (20.-21. 9.). Na letiště v Mošnově dojedete z Ostravy po značené cyklotrase, na místě můžete využít kolárnu s kapacitou 7500 bicyklů. (mg)

Stalo se

NAPADL DRUŽKU. Strážníci městské policie zasahovali v bytě v Radvanicích. Majitelku bytu napadl její druh, který ji po předchozí hádce udeřil do obličeje a do zad. Ženy se zastal její 15letý syn, ale agresivní muž zaútočil i na něj. Strážníci nabídli zúčastněným lékařské ošetření, ale žena odmítla, že si k lékaři později zajde sama a syna vezme s sebou. Na místo byla přivolána Policie ČR, která si událost převzala k dalšímu šetření.
MOBIL JAKO SVĚDEK. Městskou policii kontaktoval muž, který uvedl, že byl osloven neznámým mladíkem, který mu vracel složku s doklady s tvrzením, že ji před chvílí ztratil, a požadoval nálezné. To ale poškozený odmítl. Mladík nakonec složku vrátil i bez odměny, ale při předávání vytáhl z kapsy poškozeného mobil a dal se s ním na útěk. Poškozený navíc při kontrole vrácených dokladů zjistil, že mu chybí občanský průkaz. Celý incident sledovala z protější provozovny žena, dokonce si mobilem pořídila několik fotografií – tedy i pachatele. Dokonce poskytla poškozenému svůj telefon, aby mohl volat policii. Strážníci pachatele podle fotek po chvíli našli, 21letého mladíka pak předali přivolaným policistům.
POSLAL JE ,NĚKAM'. Operátor tísňové linky městské policie přijal oznámení o opilém řidiči v Zábřehu. Ten pak projel kolem služebního vozidla strážníků, kteří nepřehlédli, že vozidlo má proraženou pneumatiku a notně pokřivený disk na pravém předním kole, a tak řidiče zastavili. Naměřili mu 2,24 ‰ alkoholu, proto volali Policii ČR. Řidič však strážníky poslal „někam".


Strana 7
o čem se mluví

Navýšení počtu policistů i větší opatrnost lidí boduje, kriminalita se postupně snižuje

Trestných činů v Ostravě výrazně ubylo

Po zhodnocení první poloviny letošního roku zaznamenala policie významné snížení počtu prověřovaných trestných činů v Ostravě. Pokles není malý, ve srovnání s loňským prvním pololetím představuje snížení o 1300 trestných činů. Celkově bylo v prvním pololetí zjištěno 7847 trestných činů. Z hlediska dlouhodobého vývoje jde o nejnižší počet trestných činů od roku 2007.
Za zmínku stojí i diskutovaná a pozornosti neunikající násilná kriminalita. V této oblasti došlo na Ostravsku v prvním pololetí rovněž k poklesu zjištěných trestných činů, a to o 39 událostí (srovnání pololetí 2013/2014). Celkem bylo letos prověřováno v prvním pololetí 439 trestných činů násilné kriminality. Pokles počtu této trestné činnosti je evidentní a je nejnižší od novodobé historie evidenčně statistického sy¬stému kriminality (od roku 1990).
Spáchána byla jedna vražda ve stadiu pokusu, ale také 84 loupeží, což znamená při srovnání s loňských pololetím snížení o 44 zločinů loupeží. Z toho jsou některé oznámené skutky fiktivní, mnohdy vymyšlené, jak objasní pozdější vyšetřování.
Největší podíl z celkové kriminality na území Ostravy pak tvoří majetková kriminalita. Při meziročním srovnání byl zjištěn rovněž pokles, a to o 1409 trestných činů (celkově oznámeno letos 5290 skutků), což představuje pokles o pětinu (21 procent). Také v kategorii krádeží, při kterých se obětí stávají senioři, existuje pokles počtu spáchaných činů. V prvním pololetí roku 2014 bylo o 108 těchto obětí méně (celkem 135), což při meziročním srovnání činí zhruba 44 procent. A zhruba o třetinu (konkrétně 34,95 procenta) se snížil také počet krádeží věcí z vozidel. Ve srovnání s prvním pololetím roku 2013 bylo napadeno o 620 vozidel méně. Zhruba o 40 procent se snížil i počet krádeží z rodinných domů (spáchaných vloupáním), jde o pokles 37 trestných činů (celkem v prvním pololetí spácháno 48 takto klasifikovaných skutků).
Pozitivní trend lze přisuzovat mj. navýšení počtu policistů v teritoriu Ostravska. Zásadní význam má rovněž zvýšení počtu policistů oddělení hlídkové služby Ostrava, kteří vyjíždějí na tísňová volání a čtyřiadvacet hodin denně hlídkují v ulicích města. Zkrátila se tak i doba příjezdu na místa krizových situací, kam jsou vysíláni právě tito policisté. Stovky hodin ve službě však nelze upřít ani pořádkovým policistům ostravských obvodních oddělení, kteří zpravidla konají první úkony a zjišťují místa činů. (gh)

Největší případy prvního pololetí

Kriminalisté ostravského „toxi týmu" realizovali v prvním pololetí letošního roku policejní akci „Ezer", při níž bylo zadrženo 11 podezřelých osob obviněných pro závažný zločin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami.
Úspěšně policisté zjistili identitu 44letého muže, který v klimkovickém tunelu na dálnici letos dvakrát odpálil pyrotechniku. Je stíhán pro obecné ohrožení.
V akci „Armáda" moravskoslezská zásahová jednotka zadržela dva muže ve věku 47 a 45 let, cizinci byli obviněni z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami. Z odhalené ilegální pěstírny bylo odvezeno víc než 1300 kusů rostlin konopí.
Rozsáhlá policejní akce „Anděl" v průběhu jediného víkendu představovala výslech 160 osob, zadržení 24 lidí a zahájení trestního stíhání 23 osob pro přečiny kuplířství. Devět z těchto obviněných vzal soud do vazby. V průběhu akce bylo uskutečněno 25 domovních prohlídek.
Při útoku dvou mladíků na 42letého muže ve Stodolní ulici 17. července policie našla pachatele, kteří byli obviněni z přečinu výtržnictví a zvlášť závažný zločin vydírání. Hrozí jim odnětí svobody až na 12 let.
Fotbalové zápasy Baníku se Spartou vždy zaměstnají policisty i strážníky. Představují desítky hodin při analýzách obrazových záznamů a množství výslechů. Celkem 18 osob si vyslechlo obvinění (či sdělení podezření) pro trestné činy spáchané při utkání Baník–Sparta na Bazalech 22. března. V krajním případě hrozí většině obviněných trest odnětí svobody až na šest let. Při zákroku bylo zraněno 11 policistů, 23 osob bylo podezřelých z přestupků. (h)

Podpora podnikání

Díky společnosti CTP máme v Ostravě investory, kteří vytvářejí tisíce pracovních míst

Zóně v Hrabové je deset

V letošním roce uplynulo deset let od založení CTParku Ostrava v Hrabové, který poskytuje ve dvaceti budovách zázemí více než pěti desítkám našich i zahraničních společností. Jeho vlastník společnost CTP položila v roce 2003 nákupem městských a později soukromých pozemků základy úspěšného projektu.
Dnes největší průmyslová zóna na území krajského města se rozkládá na ploše 85 hektarů na 220 tis. m2 pronajaté plochy. Nájemci CTParku jsou servisní centra pro GE Money Bank, ABB, dodavatelé automobilek Hyundai, KIA, HP-Pelzer a Grupo Antolin, společnosti UPS, DHL, Dachser, Rhenus a Schenker aj. Firmy zde zaměstnávají přes 4 tisíce lidí. Investice CTP do projektu už dosáhla více než 300 milionů eur.
Nejnovějším přírůstkem CTParku je společnost Continental Automotive, nájemce 2600 m2 ploch, pro kterou je ve výstavbě high-tech laboratoř pro testování produktů. V ČR plánuje rozšířit vývojové aktivity pro přední světové automobilky v rámci obchodní divize Senzory a Aktuátory. V Ostravě hodlá střednědobě navýšit počet zaměstnanců ze současných 170 na 250, především vývojových inženýrů. „Jde o velmi perspektivní segment ekonomiky. Věříme, že do Ostravy budeme moci přivést další firmy, které v oboru působí," uvedl generální ředitel CTP Remon Vos.
Kromě parku v Hrabové CTP v Ostravě provozuje administrativní komplex IQ u náměstí Republiky, v němž většinu prostor využívá Tieto. V červnu ostravští zastupitelé schválili prodej budovy Tandem a pozemků ve Vědecko-technologickém parku v Pustkovci firmě CTP. Objekt chce pronajímat subjektům působícím v oblasti výzkumu a vývoje, na pozemcích by ráda vybudovala halu na míru pro dalšího investora. (vi)

Horníci míří do Krumlova


Zástupci Nadace Landek Ostrava a Klubu přátel Hornického muzea v Ostravě budou reprezentovat moravskoslezskou metropoli na Setkání hornických měst a obcí ČR. Jeho letošní 18. ročník se uskuteční ve dnech 26. až 28. září v Českém Krumlově. Garantem akce, kterou v minulosti hostily také ostravské obvody Petřkovice (2000) a Radvanice a Bartovice (2005), je Sdružení hornických a hutnických spolků ČR. Také v jižních Čechách se setkání koná podruhé. Před deseti lety uspořádala 8. ročník Společnost přátel Rudolfova. (bk)


Strana 8
sociální péče

Před Evropskými dny hendikepu Ostrava

Vysoce oceňovaný projekt s mezinárodním renomé

Při XXII. ročníku Evropských dnů hendikepu se podzimní Ostrava od 29. září do 3. října stane hlavním městem lidí s hendikepem i těch, kteří jim pomáhají.
„Naše vzájemná spolupráce má dnes renomé mezinárodního rozměru. Těší mě, že odborníci v Evropě tento projekt vysoce hodnotí," zdůrazňuje ředitelka Evropských dnů hendikepu Olga Rosenbergerová. „Pokusíme se letos odpovědět na otázky, jak zlepšit podmínky pro osoby s psychiatrickou diagnózou. V programu máme konferenci a workshopy zaměřené na rozvoj nových komunitních konceptů péče o osoby s psychickým onemocněním a další akce. Přijedou odborníci z Francie, Itálie, Belgie, Slovenska, Polska a Maďarska poprvé přivítáme speciální pedagogy z Rumunska."
Společenskou a sportovní část Evropských dnů hendikepu, pořádaných Asociací Trigon s podporou města Ostravy, tvoří výstava kreseb dětí a mladých lidí. Uskuteční se mezinárodní fotbalový turnaj mentálně postižených sportovců, vědomostní soutěž dětí se specifickými problémy Co víš o EU. Vyvrcholením Evropských dnů hendikepu se stane galavečer, na kterém budou 1. října v Divadle Antonína Dvořáka uděleny tradiční ceny Křišťálový kamínek. (maj)

Navrhněte osobnosti

Součástí XXII. Evropských dnů hendikepu (29. září až 3. října) bude podeváté udělení ocenění Křišťálový kamínek za mimořádné činy lidí s hendikepem a osobnostem, které problematice dětí, mládeže i dospělých s postižením věnují svůj čas a energii.
Máte-li ve svém okolí někoho takového, neváhejte ho nominovat. Návrh musí obsahovat jméno, příjmení a kontakt na kandidáta, zdůvodnění pro kategoriích osobnost s hendikepem nebo osobnost (která hendikepovaným pomáhá), jméno, příjmení a kontakt na navrhovatele, případně organizaci. Nominace zasílejte nejpozději do 15. září 2014 do 12.00 hod. na e-mail: kneuvirtova@asociacetrigon.eu nebo na adresu: Asociace Trigon, Skautská 1045, 708 00 Ostrava-Poruba. Mail nebo dopisní obálku označte heslem: KŘIŠŤÁLOVÝ KAMÍNEK 2014. (maj)

Lenka Mikulecká to s lidmi umí

Centrum sociálních služeb v Ostravě-Porubě poskytuje klientům kvalitní služby a získalo za to řadu cen. V červenci jeho pečovatelka Lenka Mikulecká převzala Cenu České asociace pečovatelské služby za přínos v péči o seniory a zdravotně postižené.
„Lenka patří k nejmladším pečovatelkám v zařízení, ale dokáže vstřícným jednáním získat důvěru uživatelů služeb. Respektuje jejich individualitu, pomáhá jim při zachování soběstačnosti a motivuje je k začlenění do běžného života. Senioři s ní rádi spolupracují," hodnotí pečovatelku ředitelka centra Jiřina Foldynová. Instituce pomáhá lidem deset let, mářadu klientů, za tu dobu si odneslo podobná ocenění už pět zaměstnanců. (mo)

Posílení odborné spolupráce při práci s ohroženými dětmi

Novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí (SPOD) přináší nové nároky na sociální práci s rodinami a dětmi. Tyto podmínky a požadavky se musí projevit ve výkonu práce pracovníků SPOD, kteří jsou nuceni ve velmi krátké době reagovat na rozsáhlé legislativní změny, postupy, povinnosti i oprávnění.
Zaměstnanci Magistrátu města Ostravy a úřadů městských obvodů, kteří pracují s rodinami a dětmi, proto absolvují v následujících devíti měsících řadu specializovaných seminářů a zkušenostních kurzů. Školení jsou zaměřena na zvýšení orientace v platné legislativě, prohloubení odborných znalostí a osvojení praktických dovedností. Vzdělávací aktivity rovněž dávají prostor pro posílení komunikace a spolupráce mezi jednotlivými institucemi a organizacemi zajišťujícími ochranu práv nezletilých dětí.
Teoretické vědomosti a praktické zkušenosti pracovníků SPOD tak vytváří základní rámec pro následné zpracování standardů výkonu SPOD v Ostravě, které poskytnou jednotné postupy, srovnatelnou kvalitu a odbornost vedení agendy SPOD.
Vzdělávání je hrazeno z prostředků Evropského sociálního fondu v rámci projektu „Systémová podpora zaměstnanců orgánů sociálně-právní ochrany dětí působících na území statutárního města Ostravy". (reg.č. CZ.1.04/3.1.03/C2.00058). Jana Stará

co je dobré vědět

Sociální služby pro seniory poskytované na území statutárního města Ostravy (3)

Co můžeme očekávat od terénní sociální služby?

Potřebujete pomoci s nakupováním, vařením či úklidem vaší domácnosti? Nebo vám síly nestačí na každodenní hygienu a koupání? Cítili byste se mnohem jistěji, pokud by vám pečovatel nebo osobní asistent pomohl s vyřízením osobních záležitostí, doprovodem k lékaři či na úřady? Přihlédl, zda jste „v pořádku" a pomohl vám s oblékáním a pohybem? Pokud jste na některou z výše uvedených otázek odpověděli kladně, doporučujeme vám seznámit se blíže s nabídkou terénních sociálních služeb osobní asistence nebo pečovatelské služby.
l Kdo konkrétně osobní asistenci a pečovatelskou službu na území města Ostravy zajišťuje? Jakým způsobem je můžete kontaktovat?
Osobní asistenci seniorům a osobám se zdravotním postižením (i neseniorského věku) nabízí především tři zkušení poskytovatelé: neziskové organizace Agentura Slunce, Podané ruce – osobní asistence a Centrum pro zdravotně postižené MSK.
Poskytovateli pečovatelské služby (dále jen PS) jsou jak město Ostrava a jeho šest městských obvodů – Mariánské Hory a Hulváky, Moravská Ostrava a Přívoz, Jih, Slezská Ostrava, Vítkovice, Poruba (s vlastní organizací Centrem sociálních služeb) a také neziskové organizace například Charita Ostrava (PS Tereza), Slezská diakonie (PS Elim), Diakonie Čs. církve evangelické (PS v rodinách) a Židovská obec Ostrava (PS Tikvah).
Městské obvody zajišťují potřebnou pomoc zejména občanům na svém území, naopak neziskové organizace zprostředkují zpravidla potřebnou péči i občanům v okrajových částech města a přidružených obcích. Kontakty na tyto organizace lze vyhledat v katalogu sociálních služeb (www.kpostrava.cz – oddíl dokumenty ke stažení) nebo na veřejném portálu o sociálních službách www.socialnisluzby.ostrava.cz. Pokud dáváte přednost osobnímu jednání, pak vám konkrétní kontakty sdělí sociální pracovníci všech 23 ostravských obvodních úřadů.
l Jaké podmínky musíte splnit, abyste mohli terénní sociální službu čerpat? Kolik vás bude služba stát?
Osobní asistence i pečovatelská služba jsou zajišťovány na základě písemně sepsané smlouvy o jejich poskytování. Smlouvu sepíšete s vybranou organizací (poskytovatelem dané sociální služby) a předem s ní projednáte váš požadavek: vyberete konkrétní činnosti z celkové nabídky služeb, např. pomoc při osobní hygieně a jak často ji budete využívat. Do smlouvy zahrnete vše, s čím potřebujete pomoci a co současně poskytovatel je schopen svými zaměstnanci zajistit.
Hodina osobní asistence i pečovatelské služby stojí od 1. 1. 2014 maximálně 130 Kč, zpravidla se ale v praxi pohybuje od 75 do 110 Kč. K úhradě za uvedené služby se doporučuje vyřídit si na kontaktním místě úřadu práce (nyní v ulici Pivovarské 84/1 v Moravské Ostravě) příspěvek na péči. Velmi často občané kombinují péči profesionální s pomocí svých blízkých a přátel. Případně pro zvýšení pocitu bezpečí v domácím prostředí požádají o zavedení služby Tísňové péče Dorkas, kterou v Ostravě nabízí Slezská diakonie, se sídlem v Ostravě-Nové Vsi.
Odbor sociálních věcí

(Příště: Pobytové sociální služby)


Strana 9
jubileum

Máte doma talentovaného zpěváka? Dejte mu příležitost se zdokonalit

Ostravský dětský sbor padesátiletý

Ostravský dětský sbor letos oslaví padesáté výročí od svého vzniku. Děti nejen z Ostravy se mohou hlásit do souboru, který nabízí řadu možností pro všechny věkové kategorie.
Působí při základní umělecké škole Eduarda Marhuly v Mariánských Horách v Hudební ulici a má za sebou mnoho úspěchů. Během let 2000–2013 získal řadu cen, naposled například Zlaté pásmo na mezinárodním sborovém festivalu Slovakia Cantat Bratislava. Některé z talentovaných dětí pokračují ve studiu zpěvu na ostravské konzervatoři a stává se, že pak působí i v operních souborech divadel.
Sbor řadu let spolupracuje s Janáčkovou filharmonií Ostrava, v rámci abonentních cyklů účinkuje zejména na vánočních koncertech v Domě kultury města Ostravy, festivalu Janáčkův máj a dalších koncertech, např. v roce 2011 spoluúčinkoval v recitálu Báry Basikové. Začátkem letošního podzimu vystoupí ve vítkovickém Gongu, bude spoluúčinkovat na koncertě duchovní hudby. Ostravský dětský sbor má několik oddělení – pro nejmladší jsou to Skřivánci (5–6 let), následují Slavíci (7–8), nejstarším oddělením jsou Kosi, kde pracují děti ve věku 8–10 let a věnují se už více hlasu. „Pro všechny je cílem stát se členem koncertního hlavního sboru. I přípravná oddělení však pravidelně koncertují," dodává ředitelka základní umělecké školy Pavla Kovalová.
Nábor nových malých zpěváků probíhá od začátku září. Kontakty: e-mail: zus-e.marhuly@cmail.cz, skola@zus-ostravamarhory.net, tel.: 596 620 282, mobil: 737 286 988. (d)

Duhová škola

Duhový dům Slezské diakonie v Ostravě-Hulvákách má svou vlastní školu, která poskytuje vzdělání a potřebnou péči žákům s těžkým a hlubokým mentálním postižením v kombinaci s dalšími vadami. V současnosti má jen 5 žáků. Učitelka, asistentka pedagoga a dva osobní asistenti tu odvádějí psychicky i fyzicky namáhavou práci, ale spokojenost rodičů těchto dětí je odměnou, protože rodiče posun v dovednostech u svých dětí oceňují. Vše se přizpůsobuje zdravotnímu stavu a potřebám žáků. Duhový dům poskytuje klientům také rehabilitaci, zdravotnickou, pobytovou, odlehčovací i denní péči, prostory dílen, tělocvičny, jídelny a snoezelenu. V září se škola rozšíří o další prostory na Svojanově náměstí v Mariánských Horách. (ak)

Určeno fandům vědy

Buňky pro vědu jsou ústředním tématem letošní Noci vědců v ČR. V rámci celé Evropské unie se proto 26. září na různých místech koná tradiční setkání veřejnosti s vědou. Ostravská univerzita zve všechny – děti, teenagery i dospělé – na zábavnou cestu poznání, která začne v 18 hodin v několika budovách Ostravské univerzity a potrvá až do 22 hodin. Přijďte si například podebatovat o tom, co jíte a jaký vliv to na vás má, zjistit, jak je to s tělesnou energií, zjistit, proč je pro nás nezbytný pohyb, zahrát si šachy, poodhalit tajemství kódů, programovat roboty, vyzkoušet různé pokusy z fyziky a další zajímavosti. Podrobný program na www.ceskaveda.eu. (d)

‚Baňáci', přijďte na sraz!

Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava letos slaví 165 let od svého založení. V roce 1953 přesídlila tehdejší báňská škola do Ostravy z Příbrami. Za 100 let absolvovalo tuto univrzitu téměř 100 tisíc úspěšných studentů. Univerzita proto zve všechny své absolventy na historicky první velký sraz, který se uskuteční v pátek 12. září v kampusu v Ostravě-Porubě. Info na www.vsb.cz v rubrice ,absolventi'.
Pro návštěvníky je připraven bohatý program od zlaté promoce, přes hudební i divadelní vystoupení, sportovní turnaje až po absolventskou party do ranních hodin. Odpoledne bude slavnostně odhalen chodník slávy. (d)

školství

Pamatujte si – umění je hra

Po roce 1989 se změnilo mnoho a též tělesné, smyslové a duševní postižení dětí vstupujících do života přestalo být skrývanou hanbou. Je jim přiznáváno řádné místo ve společnosti. I z těchto důvodů byla v roce 1991 v Ostravě založena nová škola s cílem otevřít hendikepovaným dětem cestu mezi zdravé vrstevníky přes múzy hudby a zpěvu, divadla a tance, kresby a malby, grafiky a keramiky.
Lidová konzervatoř a Múzická škola je příspěvkovou organizací města, spolupracuje s řadou kulturních i školských institucí a také s Rotary klubem Ostrava. Klub se podílel na pořádání 21 ročníků mezinárodních ozdravných pobytů pro hendikepované děti s názvem Letní tábor Rotary Stružielka, ale podporuje také mimořádně talentované hendikepované žáky a absolventy při odborném uměleckém studiu v zahraničí aj. V současnosti má Múzická škola přes 860 studentů všech věkových kategorií. Talent není podmínkou, důležitý je zájem o zvolený obor, vždyť škola razí teorii „umění je hra".
Výchovné a vzdělávací procesy zvolené školou jsou dnes již uznávány a přijímány jako průkopnické a uplatňují se teoreticky i názorně na mezinárodních konferencích a v zahraničních studijních projektech. Ostravská Múzická škola je dnes jedinečná nejen v Ostravě, ale i v celé ČR. Dále hledá a objevuje potřebné a nové postupy a nabízí k následování to dobré a osvědčené. Informace získáte na www.lko.cz. (ms)

Francouzsky s Francouzi

Už 1. září byl zahájen zápis do kurzů francouzštiny, které v Ostravě více než dvě desítky let pořádá Alliance fran¬çaise. Pro začínající školní rok jsou připraveny kurzy různých úrovní a zaměření s výukou i rodilých mluvčích. Nechybí nabídka kurzů pro děti i příprava na maturitu či přijímací zkoušky, výuka začíná 29. září. Součástí aktivit ostravské AF jsou také zajímavé kulturní a společenské akce – např. Den otevřených dveří 18. a 24. září s výukou francouzštiny pro úplné začátečníky. Informace na www.alliancefrancaise.cz/ostrava. (ml)

Nabízejí pomoc nedoslýchavým

Za podpory města Ostravy a obvodů Poruba a Jih se v červnu uskutečnil sedmidenní edukační pobyt nedoslýchavých z Ostravy. S přednáškami, cvičením i relaxací v hotelu na Horní Bečvě byli všichni velmi spokojení, a tak děkují za finanční zajištění akce. Bezplatnou pomoc nedoslýchavým poskytuje základní organizace nedoslýchavých Ostrava, ulice Karla Pokorného 1299/31, Ostrava-Poruba. Příští schůzka spojená s poradenstvím o nových pomůckách se pro nedoslýchavé uskuteční v domově s pečovatelskou službou v Gajdošově ul. 39 v Ostravě 15. října a 11. prosince vždy v 15 hodin. (tj)


Strany 10-11

co, kdy, kde ve městě

MÁTE RÁDI DECHOVKU? Dechový orchestr Ostrava pořádá 27. září s podporou města VIII. přehlídku dechových hudeb před vstupem do Fora Nová Karolina. Zahraje orchestr euroregionu Silesia složený z hudebníků Městského dechového orchestru Rybnik (Polsko) a Dechového orchestru Ostrava. Vystoupí i dechovky z Jistebníku a Hradce n. M.
NA CO DO AKORDU? V zábřežském domě kultury Akord zahrají Pražáci – 18. září hru Velká zebra aneb Jak že se to jmenujete? s Ondřejem Vetchým, Kateřinou Hrachovcovou aj. Fajn fest vinobraní láká návštěvníky 19. září. Senioři se mohou těšit na besedu na téma Jak pečovat o zdraví a jak se zdravě stravovat 17. září. Více na www.dk-akord.cz. Akord nabízí dospělým i dětem řadu kurzů různých cvičení, ale také jazykové kurzy.
PRO FAJNŠMEKRY. Tak by se dalo nazvat předplatné, tzv. činoherní koktejl, který DK Akord v Zábřehu zavedl na jaře. Podzimní předplatné teď nabízí představení Cry baby cry Švandova divadla 24. září, hru Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho Klicperova divadla 21. října, herecký koncert J. Duška a N. Burger Manželské vraždění Divadla Na Jezerce 12. listopadu, 2. prosince pak hru Červená pražského Divadla v Řeznické s M. Etzlerem a M. Krausem. Zlínské divadlo zakončí tento cyklus 21. ledna hrou Žítkovské bohyně.
FESTIVAL DŘEVA. X. jubilejní Festival dřeva se uskuteční na Slezskoostravském hradě 13. září od 11.30 hod., nabídne dřevorubeckou show za účasti vicemistra světa Martina Komárka. V doprovodném programu vystoupí řada známých kapel, nebudou chybět zvěřinové hody, vstup zdarma.
ROK NESLÝCHANÝCH ZPOVĚDÍ. Tak se jmenuje začínající sezona divadla Komorní scéna Aréna, která nabídne čtyři premiéry – Taboriho hru Bílý muž a rudá tvář, Vůjtkovo Slyšení, Brechtovu inscenaci Baal a Bernhardova Divadelníka. Z pěti typů předplatného lze dobře vybrat, cena začíná už od 400 korun. Předplatné lze také zakoupit v pobočkách Ostravského informačního servisu a Kulturním centru v Porubě. Více na www.divadloarena.cz.
PŘIJĎTE NA POUŤ! Po dvaceti letech obnovuje Nová Bělá tradici každoročních poutí. Maraton zábavy se tak uskuteční 13. – 14. září v areálu autodopravy Kokeš a okolí při příležitosti dne Povýšení svatého Kříže, kterému je zasvěcena novobělská kaple. V programu jsou vystoupení umělců včetně populární Heidi, ale i pořady a soutěže pro děti, nebudou chybět kolotoče. Stánkový prodej začíná vždy od 14 hodin, večer bude karneval.
TVOŘIVÉ PONDĚLKY. Inspirovat se a vyrobit vlastní originální šperk mohou malí i velcí každé pondělí od 12 do 15 hodin v ostravských prodejnách Stoklasa. Pracovat s korálky a dalšími drobnostmi lze zdarma, výrobek si mohou lidé odnést domů. Více na www.stoklasa.cz.
Sejdou se, aby pomohli. Benefiční koncert „Sešli se, aby pomohli" na podporu rekonstrukce charitního střediska Michala Magone, nízkoprahového zařízení pro děti a mládež, se uskuteční v kostele sv. Ducha v Zábřehu 17. září od 19 hodin. Vystoupí sopranistka Eva Dřízgová-Jirušová s orchestrem Camerata Janáček, zpěvačka Sima Martausová se saxofonistou Michalem Žáčkem a ArcelorMittal Gospel.
ROZLOUČENÍ S LÉTEM. Tři divadelní představení uvede šermířské divadlo Bez střechy 20. září (14 h) na hřišti TJ Sokol v Krásném Poli. Děti si budou moci zastřílet z luku či vzduchovky, vyzkoušet slackline-chůzi po laně, jízdu na koni a další hry. Pořadatelé zvou také na II. přehlídku ochotnických divadel Tyjátr krasnický každou říjnovou sobotu do hospody U Josefa v Krásném Poli. Festival začne 4. října (18 h) představením Rozpaky zubaře Svatopluka Nováka v podání divadla K. V. A. S. z Karviné. Na obě akce je dobrovolné vstupné.
BLÍŽÍ SE EKOFILM. Počet přihlášených filmů na 40. festival Ekofilm překročil dvě stovky, přišly z celého světa. Budou prezentovány v kategoriích Zelená planeta, Člověk a společnost, Tempora mutantum a Inspirace, porota nebude mít snadnou práci. Promítání vybraných snímků bude probíhat od 2. do 5. 10. nejen v Ostravě, ale také v Karviné a Českém Těšíně. Festivalovým centrem se letos stane nově zrekonstruovaný Dům kultury Akord. Vstup na festival je zdarma. Více na www.ekofilm.cz.
KRÁLOVSKÝ KOŠT VÍN. Ve čtvrtek 2. října zavítá do Clarion Congress Hotelu Královský košt Ostrava. Akce se v našem městě uskuteční pošesté pod záštitou primátora Petra Kajnara. Soutěžní akce nabídne od 18 do 23 hodin veřejnou degustaci 300 nejlepších značek letošního ročníku. Vstupenky jsou v pobočkách Ostravského informačního servisu, v recepci Clarion Congress Hotelu Ostrava, na www.kralvin.cz a www.ticketstream.cz.
POMOZTE DĚTEM! Charitativní koncert vážné hudby pro Fond ohrožených dětí se uskuteční v kostele sv. Václava v Ostravě 10. října v 19 hodin, koná se pod záštitou primátora města Ostravy Petra Kajnara. Výtěžek z koncertu použije FOD k obnově vybavení bytů v zařízení Klokánek pro děti.
SPORT PŘED 100 LETY. Archiv města Ostravy zve na tradiční zářijovou výstavu s názvem Sportovní plakát aneb Po šichtě za sportem, která představuje pestrou nabídku ostravských sportovních podniků v průběhu 1. poloviny 20. století. Ve foyer Nové radnice potrvá do 30. září. Výstava je nejen poutavou prezentací jednoho z typů archivních pramenů, ale poukazuje také na širokou paletu sportovních akcí, jaká se nabízela veřejnosti na dnešním území města v průběhu první poloviny 20. století.

pozvánka na výstavu

Městská galerie: zvuky, fotky, móda

Výstava pod názvem Particip č. 178 Tomáše Vaňka v nově otevřeném Trojhalí na Nové Karolině překvapuje návštěvníky svým rozsahem a koncepcí. Plochu 4500 metrů čtverečních zaplňuje dvanáct poslechových míst, pro která byly pořízeny binaurální nahrávky nejrůznějších akcí a aktivit, např. autobus plný pasažérů, výstřely, tekoucí voda nebo roj 800 000 včel. Dílo vzniklo speciálně pro prostor krytého náměstí – Trojhalí na objednávku uměleckého manažera galerie PLATO a kurátora výstavy Marka Pokorného. Výstava trvá do 30. září.
Zvuková instalace Particip č. 178 se připravovala po tři dny, ke spolupráci byla vyzvána široká veřejnost. Nahrávání se zúčastnilo 60 dobrovolníků včetně mileneckého páru, boxerů, matky s plačícím dítětem, včelaře a příslušníků Městské policie v Ostravě. Nahrávky jsou pořizovány speciálním binaurálním stereo mikrofonem, kterému se říká Dummy head, posluchač nabývá dojmu, že stojí přímo před interpretem. Debata s Tomášem Vaňkem se uskuteční 25. září v 18 hodin v Trojhalí.
Také prostor Plato, součást Galerie města Ostravy ve vítkovickém Gongu, nabídne od 11. září výstavu – tentokrát fotografií Michala Kalhouse z Ostravské univerzity, který snímky zachycuje svět bez předsudků. Potrvá do konce listopadu.
Ve dvoraně Gongu si od 18. září přijdou na své především dámy, až do 23. listopadu tu mohou zhlédnout tvorbu jedné z nejvlivnějších módních návrhářek ČR Denisy Nové, která módu považuje za zvláštní způsob reflexe těla a krásy pro sebevyjádření. (g)

Dominik Mareš – rodákův návrat

„Dominik Mareš DOMA" je název výstavy obrazů pražského malíře, grafika a ostravského rodáka (1972), která se uskuteční v budově Concept House v Opavské 29A v Porubě pod záštitou náměstka primátora Tomáše Petříka. Umělcova tvorba je ovlivněna životem v industriálním prostředí a cestováním. Má na kontě čtyři desítky výstav, jeho díla jsou součástí soukromých sbírek ve více než dvaceti zemích. Poctou pro Mareše byl zájem americké produkce, které zapůjčil tři plátna pro film Wanted z roku 2008, v němž hráli Angelina Jolie a Morgan Freeman. Po vernisáži ve čtvrtek 25. září (18 h) výstava potrvá do 25. října. (liv)

Festival SHF v plném proudu

Svatováclavský hudební festival duchovní hudby začal 1. září, až do svátku sv. Václava nabízí celou řadu skvělých koncertů v chrámech a kostelích nejen Ostravy. Závěrečný koncert se uskuteční 28. září v mariánskohorském kostele, Janáčkova filharmonie Ostrava a umělci NDM nabídnou Rejchovo Requiem a Dvořákovo Te Deum. Program festivalu je letos ovlivněn Rokem české hudby 2014, zaznívá mnoho českých děl a přijede řada skvělých interpretů. Webové stránky www.shf.cz nabízejí on-line předprodej a rezervaci vstupenek a informují o programu a místech konání podrobně. (g)

Ostrava Kamera Oko pošesté

Ostrava bude už pošesté hostit mezinárodní filmový festival Ostrava Kamera Oko (OKO), který se zaměřuje na kameramanskou tvorbu. Ve dnech 26. 9. – 2. 10. 2014 se bude promítat v kině Světa techniky v Dolní oblasti Vítkovice, kde bude i slavnostní zahájení s kanadským snímkem Mapy ke hvězdám, festival také zavítá do kin ve Frýdku-Místku a v Havířově a do ostravských kin Art, Minikino, Luna, Studia Karel ve Staré Aréně a studentského klubu Áčko na kolejích Hladnov. Prezentace nových projektů proběhnou v Galerii Plato a studentský filmový workshop se bude odehrávat v multižánrovém prostoru Cooltour. Podrobnosti a akreditace na www.filmfestivalostrava.com. Festival, který je určen především odborníkům, podporuje mj. i město Ostrava. (d)

Nový šéfdirigent má skvělé zkušenosti s mnoha orchestry

JFO otevírá bohatou sezonu

Inaugurační koncert nového šéfdirigenta Janáčkovy filharmonie Ostrava Heiko Mathiase Förstera se uskuteční 18. a 19. září v 19 hodin v sále Domu kultury města Ostravy. Zazní Janáčkův Taras Bulba, Straussova Enšpíglova šibalství a Šostakovičův Koncert pro housle a orchestr č. 1. se sólistou Pavlem Šporclem.
Nový šéfdirigent H. M. Förster (*1966) pochází z Německa, v předešlých letech působil jako ředitel Nové filharmonie Vestfálsko, má bohaté pracovní zkušenosti s mnoha významnými hudebními tělesy, operními domy a festivaly, hostoval už i v Ostravě. Je také výborným klavíristou, už jako desetiletý se stal laureátem národní klavírní soutěže.
Zahajovací koncert sezony se uskuteční 11. září ve vítkovickém Gongu, s filharmonií vystoupí sopranistka Barbora Perná, klavírista a průvodce Ondřej Brousek a klavírista a dirigent Jan Kučera. Pod názvem Hudba biografu návštěvníky určitě potěší známé melodie a scénická hudba takových autorů, jakými jsou Morricone, Bernstein, Mancini a další, k neméně známým filmům např. Most přes řeku Kwai, Titanic, Sedm statečných aj., ale také českým filmům jako Limonádový Joe, Starci na chmelu, Kdyby tisíc klarinetů aj.
Pod názvem Obrázky z prázdnin aneb Kde jste všude byli navazuje JFO na úspěšnou řadu koncertů pro rodiče s dětmi, 14. září v 16 hod. odehraje první z těchto novodobých ,výchovných' koncertů, které jsou pro děti velkou zábavou a setkaly se s velmi pozitivním ohlasem a zájmem rodičů. (g)

tip na víkend

Přijďte na Třebovický koláč

V areálu parku v Ostravě-Třebovicích se třetí zářijový víkend uskuteční podzimní slavnost Třebovický koláč. Už 11. ročník od 19. do 21. září přinese řadu hudebních žánrů v podání známých souborů, skupin a muzik.
Vystřídají se ostravské kapely Astra, Sova&Slamák, BG Styl a Šajtar, vystoupí P. Černocká s Jirkou Pracným, O. Havelka a jeho Melody Makers, P. Bende s cimbálovou muzikou Grajcar a nedělní zakončení bude patřit L. Filipové. Folklorní žánr zastoupí Vojenský umělecký soubor Ondráš a dětské folklorní soubory Hlubinka, Ondrášek a Dětský soubor Heleny Salichové, ale také Radhošť, Šmykňa, Vrtek, Hlubina a Slezský soubor Heleny Salichové. Mše svatá se letos bude konat na pódiu v Třebovickém parku.
V areálu parku bude lidový jarmark s bohatým občerstvením vč. skvělých koláčů. Pro děti je připravená pestrá zábava – koutek s malováním, skládání puzzlí, soutěže, jízda na ponících, ukázky šermířského umění, pohádky v podání divadelních společností Jitřenka a Berani, program v parku je i letos obohacen o zvířecí farmu a o ukázku dravců. Pořadatelem slavnosti je Slezský soubor Heleny Salichové. (sv)

Bohaté divadelní září

Po galavečeru k zahájení nové sezony (7. 9.) v Národním divadle moravskoslezském nastudoval letošní úvodní premiéru soubor operety a muzikálu ve spolupráci s Operním studiem NDM. Erbenovu Kytici převedenou do muzikálové podoby Pavlem Helebrandem můžete vidět 14. září (16) v Divadle J. Myrona. Další premiéra v NDM, klasická opereta E. Künneckeho Bratránek z Batávie, se chystá na 2. října.
V Divadle Petra Bezruče připravují na 19. září (18.30) premiéru hry německé autorky F. Zellerové Klub outsiderů o hledání práce a praktikách na sociálních a pracovních úřadech. Dvě nové hry se objeví na scéně Divadla loutek Ostrava. Představení Oskar a růžová paní (30. 9., 19.30) je jevištním provedením novely E. E. Schmitta o nemocném chlapci, kterému se na poslední týdny života nejbližším člověkem stane ošetřovatelka. Aika ze ztracené pohádky je hrou pro nejmenší. Napsal ji slovenský autor Martin Geišberg a sám ji také v Ostravě inscenuje (19. 9., 17).
Od 29. září začne osmé bienále festivalu Divadlo bez bariér – přehlídka divadelní tvorby překlenující tabu mezi lidmi, a to napříč všemi oblastmi – zdravotní, národnostní, generační, mentální a jiné. Představení se do 2. října odehrají na obou scénách divadla loutek a v multižánrovém centru Cooltour na Černé louce. Jsou mezi nimi tituly pro nejmenší děti (dokonce od 1 roku), školáky, mládež a dospělé. Součástí programu jsou dvě výstavy, dílny a semináře, které se odehrají ve školách a speciálních zařízeních. (g)


Strana 12
rozhovor

Na otázky Ostravské radnice odpovídá Petr Konečný, generální ředitel OVAK a. s.

O vodu pečují odborníci a moderní technologie

 

  • Jak je na tom Ostrava s pitnou vodou? Je jí dostatek a jaká je její kvalita ve srovnání s ostatními městy v ČR?

„Občan Ostravy se o množství a kvalitu pitné vody obávat nemusí. Voda je pravidelně rozsáhle kontrolována v několika desítkách chemických i biologických parametrů v souladu s právními předpisy a někdy i nad jejich rámec. Co do množství vody je naší velkou výhodou poloha města ve zdrojově bohatém Moravskoslezském kraji. Zásoby vody v Ostravě (zejména v Nové Vsi a Dubí) postačí pro výrobu pitné vody pro přibližně 40 % celkové potřeby města. Zbylých 60 % je dodáváno z úpraven vody v blízkosti velkých přehrad zejména Šance a Kružberku, které mají dostatečnou kapacitu. Výhodou je, že celý systém zásobování vodou byl v druhé polovině 20. století budován tak, aby dokázal krýt potřebu rychle se rozvíjejícího průmyslového města. Předpokládalo se, že vody bude třeba několikanásobně více, než je tomu dnes."

  • Většina obyvatel si zřejmě myslí, že jedinou náplní Ostravských vodáren a kanalizací je dodání čerstvé vody občanům a odvod té kanalizační. Je to pravda?

„I kdyby to byla pravda, je to málo? Dnes tak samozřejmá věc jako otočení kohoutku a napuštění sklenice čisté vody v 7. patře domu nebo naopak spláchnutí toalety nikoho neudiví. Tato „samozřejmost" vede často k zapomínání na základy toho, na čem závisí. Výroba pitné vody, její rozvod, následné odkanalizování a vyčištění je práce složená jak z tisíců zásahů ročně na rozsáhlé infrastruktuře síťové, strojní i stavební, tak z práce analytické, přípravné a rozvojové. O potřebě údržby vypovídá už objem toho, co je třeba udržovat. Například jen délka vodovodní sítě na území Ostravy je stejná jako vzdálenost z Ostravy do Bruselu. A protože voda je dostupná 24 hodin denně, naši pracovníci ji musí zajistit.
Kromě rozvodu vody, jejího odkanalizování a péče o infrastrukturu zajišťujeme celou řadu dalších služeb a činností. Realizujeme výstavby potrubí, provádíme čištění kanalizací, kamerové průzkumy podzemních sítí, diagnostiku těsnosti potrubí, projektové práce, řízení staveb a konzultační činnost. V současnosti připravujeme zavedení služby spojené s dálkovými odečty vodoměrů a sběrem dat v rámci projektu tzv. smart meteringu. O rozsahu činností vypovídá i potřeba různých kvalifikací u našich lidí, potřebujeme jak stavební montéry a elektrikáře, tak analytiky pro matematické modelování sítí, technology chemických procesů a specialisty obchodu a marketingu."

  • Současným trendem je elektronická komunikace, tedy nejrůznější virtuální účty či internetová klientská centra. Jak jste na tom v OVAK?

„Potřeba kontaktu firmy našimi zákazníky není taková, jako je tomu například u mobilních operátorů nebo bank. Je to možná i proto, že výše a frekvence vyúčtování za naše služby je u většiny občanů výrazně nižší než za telekomunikační služby. To ale neznamená, že nejdeme s trendem. Pokud pominu dnes již samozřejmé a informačně bohaté internetové stránky www.ovak.cz, tak určitě je vhodné připomenout náš Zákaznický účet, jenž je možno si zřídit i prostřednictvím registrace na našich stránkách. V rámci registrovaného přístupu si zákazník může prohlížet svá odběrná místa, měřicí místa, smlouvy, ceny, historii fakturace a plateb aj. Nové požadavky pak může řešit prostřednictvím tzv. on-line formulářů, které jsou speciálně upraveny pro jednotlivé typy požadavků, a to hlášení stavu vodoměru, změnu výše a četnosti záloh, změnu způsobu úhrady záloh a faktur, změnu zasílacích a kontaktních údajů aj."

  • Hlavním tématem v Ostravě je životní prostředí. K jeho ochraně přispívá i ústřední čistírna odpadních vod, která patří do vaší správy. Jaká část města je už odkanalizovaná a na jakou kapacitu jede čistírna?

„V současnosti je na jednu z čistíren (provozujeme jich pět) odkanalizováno téměř 90 % obyvatel Ostravy a jejich počet se bude v budoucnu ještě zvyšovat. Otázka využití kapacity čistírny je poměrně složitá, protože závisí na hodnocení parametru, podle kterého se výpočet provádí. Pro ústřední čistírnu je nejvíce limitující obsah dusíku v odpadní vodě, ale i pro jeho zpracování má čistírna ještě rezervu, takže bude možno připojit i další obyvatele."

  • Má OVAK i jiné možnosti, jak přispět ke zlepšení životního prostředí ve městě?

„Určitě ano, například dlouhodobě snižujeme ztráty vody, které klesly za posledních dvacet let až na šestinu původního objemu, čímž významně šetříme vodní zdroje. Vyrábíme elektrickou energii z bioplynu uvolňovaného z čistírenských kalů nebo s vědomím potřeby přispět k ochraně ovzduší v Ostravě rozšiřujeme počet firemních vozidel na CNG pohon."

  • Stále se vedou diskuse, zda pít kohoutkovou či balenou vodu. Jaký je váš názor?

„My vodaři, a jak vyplývá z průzkumu i většina veřejnosti, na to máme jasný názor. Pití kohoutkové vody je výrazně levnější ve srovnání s vodou balenou a neexistuje objektivní důvod, proč by se jí měl člověk obávat. Některé vodárenské společnosti podporují pití kohoutkové vody projekty zaměřenými primárně na majitele restaurací. My jdeme trochu jinou cestou a osvětu šíříme prostřednictvím významných společenských akcí a přímé komunikace se zákazníky. V tomto směru pro nás byla významná účast na letošním ročníku Colours of Ostrava, kdy jsme kromě osvěžení prostřednictvím sprchových bran podávali návštěvníkům chlazenou kohoutkovou vodu z našeho vodobaru. A vypilo se jí neuvěřitelných 9 tisíc litrů, za zhruba 1 haléř za skleničku!"

Připravili Radka Vanková a Libor Vidlička


Strana 13
z archivu města

Zapomenutý vlastenec Josef Novák

Josef Novák byl rodákem z jihomoravských Napajedel, kde spatřil světlo světa 21. října 1860. Křestní jméno dostal po otci, zámečníkovi, který pocházel z Přívozu u Moravské Ostravy. Mladý Josef patrně navštěvoval obecnou školu v rodišti, pak odešel studovat na gymnázium do Těšína, kde v roce 1881 úspěšně odmaturoval. Ještě v témže roce nastoupil jako podučitel na obecné škole v Přívoze, kam se mezitím zřejmě přestěhoval i zbytek rodiny. Po třech letech získal místo učitele na závodní obecné škole Vítkovických kamenouhelných dolů v Hlubinské kolonii v Moravské Ostravě, kde působil až do své smrti.

Oddaný české věci
Celý život byl znám jako člověk oddaný českému národnímu hnutí, hluboce věřící, spíše konzervativní, ale přesto velmi tolerantní a vstřícný, jemuž nečinilo problém najít společnou řeč s lidmi zastávajícími názory značně odlišné. Díky tomu byl u veřejnosti velmi oblíben a nepřekvapí nás ani to, že zapálený vlastenec v roce 1887 uzavřel sňatek s Matyldou Moslerovou, dcerou německého úředníka Roberta Moslera z Moravské Ostravy. Z tohoto svazku se narodily tři dcery – Matylda, Marie a Svatava – a také syn Josef.

Spolková konjunktura
Po svém příchodu na Ostravsko se aktivně zapojil do spolkového života, sám inicioval vznik řady dobročinných, vzdělávacích a vlasteneckých spolků. V Přívoze byl spoluzakladatelem Čtenářského spolku, v Moravské Ostravě stál u zrodu pěveckého spolku Lumír, byl prvním jednatelem a zasloužilým členem Matice Ostravské, jedním ze zakladatelů dobročinného spolku sv. Alžběty v Moravské Ostravě, místopředsedou dobročinného sirotčího spolku Ludmila, dlouholetým předsedou Čtenářské besedy ve Františkově údolí (místní části Moravské Ostravy). Působil rovněž ve výboru spolku Národní dům v Moravské Ostravě.

Do Ottova slovníku
V rámci osvětové práce se Josef Novák zabýval i distribucí českých knih a časopisů, řadu let přispíval do Opavského týdeníku a Ostravských listů, sám vydával silvestrovský humoristický časopis Polednice, přičemž výtěžek z prodeje tohoto listu věnoval Matici Ostravské. Není bez zajímavosti, že byl též autorem místopisných hesel Přívoz a Ostrava Moravská v Ottově slovníku naučném.

Vlastenec a mecenáš
Celý život zůstal „pouhým" učitelem a přitom učitelský plat nebyl nijak horentní. Bylo zde však dědictví po rodičích (zejména vlastnictví pozemkových parcel a činžovního domu v Moravské Ostravě v Nádražní ulici), které Novákovi umožňovalo štědrou mecenášskou činnost na podporu mnoha dobročinných a vlasteneckých aktivit. Finančně podpořil např. stavbu sokoloven v Přívoze a Vítkovicích, Národního domu v Moravské Ostravě, Českého domu ve Vítkovicích. Horlivě také doplňoval školní sbírky českých škol v širokém okolí. Výsledkem jeho dvacetiletého úsilí byla mj. bohatá přírodovědná sbírka pro budoucí české gymnázium v Moravské Ostravě. V soudobém tisku se dočítáme, že „na Ostravsku není národní korporace, jíž by nebyl členem a již by nebyl podporoval finančně i morálně".

Odchod váženého občana
Když po krátké, ale těžké chorobě počátkem prosince roku 1912 Josef Novák nečekaně zemřel, přišlo se s ním na hřbitov rozloučit obrovské množství přátel a známých, zástupců snad všech českých spolků, místní a okresní školní rady, vítkovického těžířstva, v dlouhém pohřebním průvodu kráčeli představitelé města Moravské Ostravy a okresní hejtman Viktor von Gschmeidler. „Práce jeho nikdy nebude zapomenuta a přečasto bude s vděkem a upřímným žalem vzpomínáno jeho jména, čestného a tak milého", napsal tehdy Opavský týdeník. Pisatel nekrologu se však mýlil.

Sejde s očí, sejde z mysli
Bylo příznačné, že když po nečekané smrti živitele upadla Novákova rodina do těžkých existenčních problémů a přišla prakticky o všechen zbylý majetek, našel se jen málokdo, kdo by podal pomocnou ruku. Vdova Matylda s dětmi nakonec musela hledat útočiště u dlouholetého rodinného přítele, přívozského faráře Karla Petra, který jim poskytl ubytování i obživu na faře. Přestože ve své době stál Josef Novák po boku nejvýznamnějších postav českého národního hnutí na Ostravsku, upadlo jméno nesobeckého a obětavého muže záhy do naprostého zapomnění. Ani Archiv města Ostravy bohužel nedisponuje jedinou jeho fotografií.

Jozef Šerka


Strana 14
aktivní senior

Podzim v Porubě

Publicista a filmový kritik Martin Jiroušek ve svém pořadu Biograf senior představí život a dílo českého režiséra Jiřího Krejčíka. Akci pořádá Kulturní centrum Poruba 25. září v 9.30 hod. v domově Slunečnice.
Porubské kulturní cen¬trum pořádá rovněž Den seniorů 1. října, opět v domově Slunečnice v 15 hodin. Vystoupí folklorní soubor Havířovské babky a skupina Duo expres. Vstup pro seniory zdarma, nutná rezervace na tel. 596 940 851 (-52, -54). Obě akce podporuje město Ostrava. (r)

Novinky v ostravské zoo: další přírůstky

Sameček korunáče Sclaterova je bezesporu nepřehlédnutelným obyvatelem voliéry Papua v ostravské zoo. Pestrobarevný největší holub světa s výraznou korunkou na hlavě se v těchto dnech seznamuje se svou o něco drobnější, ale neméně krásnou partnerkou. Mladá samička se postupně zabydluje ve svém novém domově a chovatelé doufají, že v budoucnu se samečkem vytvoří harmonizující pár.
Korunáč Sclaterův (Goura scheepmakeri sclaterii) obývá husté deštné pralesy ostrova Papua, dosahuje délky až 75 cm a hmotnosti i přes 2,5 kg. Jejich nejvýraznějším znakem je vysoká řada peří, která se táhne po hlavě do čela až po týl a tvoří výraznou plochou korunu, která dala těmto ptákům i český název. V Červeném seznamu (IUCN Red List) je korunáč veden v kategorii zranitelný (Vulnerable).
Po úspěšných odchovech většiny plazích obyvatel pavilonu Papua se zde konečně rozmnožili i zástupci paryb – žralůčci okatí. Doposud se vylíhla čtyři mláďata, možná k nim přibydou ještě další. Žralůčky okaté chová ostravská zoologická zahrada od roku 2010, kdy byli přivezeni čtyři jedinci neurčeného pohlaví ve velikosti asi 20 cm. V expozici Papua obývají nádrž o velikosti 6000 litrů nazvanou „Korálové moře". Z oplozených kapsulí se mohou ještě narodit další. Žralůček okatý (Hemiscyllium ocellatum) jako paryba patří do řádu malotlamců, kam patří například také známý žralok obrovský. Žralůček okatý dorůstá jen okolo 1 m. (k)

rozhovor

S cyklokoordinátorem Martinem Krejčím o cyklostezkách

 

  • Jaký je aktuální stav cyklostezek v Ostravě?

„Momentálně je ve městě v provozu 216 kilometrů cyklistických tras, stezek a pruhů, zhruba 8 kilometrů je momentálně ve výstavbě. O prázdninách byly zprovozněny cyklistické pruhy na silnicích III. třídy v ulicích Hlučínské v Petřkovicích, Michálkovické ve Slezské Ostravě a Těšínské v Bartovicích. V tomto měsíci byl dokončen cyklistický pruh v ulici Těšínské v centru Radvanic. Před dokončením je stavba cyklo¬stezek podél řeky Ostravice, k otevřenému úseku mezi Koblovským mostem a Kamencem brzy přibude úsek mezi Slezskoostravským hradem a lávkou přes Ostravici v Hrabové s výjimkou lávky přes Lučinu, která by měla být hotova do konce září. Intenzivně se tam pracuje."

  • Kdy se zprovozní uzavřený úsek podél Odry?

„Úsek podél Odry mezi hornickým muzeem a koblovským mostem, který byl loni uzavřen pro sesuv půdy, už byl na začátku září po osazení svodidel opět zprovozněn – byly tam odstraněny i stromy hrozící pádem. V srpnu bylo také předáno staveniště na cyklistické trase O podél ulice Hlučínské, kde bude do konce roku dobudován chybějící úsek mezi tramvajovou smyčkou a podjezdem pod železniční tratí. Pro zvýšení bezpečnosti byly na mostě přes Odru v Polance a v ulici Třebovické v Třebovicích nastříkány piktogramy informující řidiče o zvýšeném pohybu cyklistů."

  • Na co se můžeme těšit do konce roku a v budoucnu?

„Bude dokončeno cyklistické propojení mezi ulicemi Pavlovovou a Rodinnou v rámci rozestavěného podchodu pod Plzeňskou. Dále budou zprovozněny protisměrné pruhy pro cyklisty v jednosměrných komunikacích ulic Matiční, Blahoslavovy a Horovy v centru Ostravy. Připravuje se též otevření pěší zóny pro cyklisty. Rozestavěna je i cyklostezka v rámci přestupního uzlu v Hulvákách. Město podalo žádost o dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury na úseky cyklotrasy O podél Lučiny, mezi hradem a Hranečníkem, a na další pokračování do Radvanic, které by mělo navázat na plánovaný cyklistický pruh. Do konce příštího roku bude dokončena též cyklotrasa Odra – Morava – Dunaj, úsek mezi Bohumínem a Starou Bělou podél řeky Odry, financovaná z ROP. Město chce podat žádost o dotaci na další úsek tvořící souvislý tah podél Odry – cyklistickou trasu I mezi Starou Bělou a Polankou. K dispozici jsou též další projekty, které by se v případě dostatečných zdrojů financování mohly realizovat – např. se jedná o cyklotrasu T od Třebovic přes Porubu do Svinova nebo úsek podél ul. U Boříka mezi mostem přes Odru a křižovatkou u vodárny v Nové Vsi. Ve stadiu příprav máme asi 40 projektů pro cyklistickou dopravu. Do konce roku by Ostravské komunikace v rámci pilotního projektu měly v obvodech začít instalovat nové typy stojanů na kola schválené útvarem hlavního architekta města." (ph)

Útulek v Ostravě-Třebovicích nabízí do dobrých rukou


PERLA – jednoho dubnového rána tuto malou sedmiletou fenečku někdo uvázal u stromu a už se pro ni nevrátil. Je milá, vhodná do bytu. Nejlépe k lidem, kteří mají rádi menší pejsky. Č. psa 18065.
BEN – jedenáctiletý kříženec jezevčíka, který je vděčný za každé pohlazení. Už by si zasloužil klid a pohodu někde u starších lidí. Má rád procházky, ale také si rád pospí. Přivítá každého, kdo mu zajistí klidný podzim života. Č. psa 18067.
KOMTESA – čtyřletá psí holka (slyší i na jméno Lili), která potřebuje základní důslednou výchovu. Vhodná spíše do zahrady, ale sportovci nebo turisté s dostatkem volného času a trpělivosti ji mohou vychovat i v bytě. Č. psa 17768.
BÁRNY – už od prosince se pro tohoto osmiletého pohodáře hledá dědeček s babičkou. Domek může mít i jen malý dvorek, kde by se Bárny protáhl na slunci a oznámil místo zvonku, když jde návštěva. Č. psa 17745.


Strana 15

Přebytek z městského hospodaření půjde i na sportovní halu

Atletický sen se stane skutečností

Část z přebytku hospodaření za loňský rok využije Ostrava na stavbu atletické haly. Zůstatek na běžném účtu činí okolo 534 milionů korun. Na financování haly půjde z této částky přibližně 330 milionů, zbytek si město ponechá jako rezervu pro případné další investice.
Počítá se s tím, že atletická hala bude zčásti financována z peněz Evropské unie. „Zatím nevíme, v jaké výši. Rozhodující bude, kolik peněz z evropských fondů vyčerpáme na jiné projekty," vysvětlil primátor Petr Kajnar. Ostrava vyčlenila na výstavbu haly plnou výši nákladů. V případě, že na stavbu budou využity peníze z Bruselu, vrátí zbytek prostředků zpět do svého rozpočtu.
Nová atletická hala má být pro Ostravu sportovní chloubou. Splní parametry atletické federace IAAF a stane se po Praze teprve druhou regulérní českou halou pro pořádání republikových nebo mezinárodních mítinků. Bude stát u víceúčelové ČEZ Arény. Pod střechou budou ovál s šesti drahami v délce 200 metrů, osm přímých 60metrových drah, sektory pro skok do výšky, do dálky, o tyči a vrh koulí. (bk)

Festival plný adrenalinu

V pátek 3. října bude v Domě kultury města Ostravy vernisáží výstavy fotografií Jakuba Šedivého odstartován 12. mezinárodní festival outdoorových filmů. Od 18 hodin proběhne v divadelním sále slavnostní zahájení festivalu.
Od 4. do 15. října se budou denně promítat filmy z hor, moří i vzduchu v kině Art domu kultury, poté se festival rozjede do čtyřiceti českých a slovenských měst. Předehru obstará v sobotu 27. září Outdoorová Ostrava, doprovodný program ve Foru Nová Karolina. Od 10 do 20 hodin si diváci zdarma vyzkoušejí adrenalinové atrakce. Magnetem budou free ski závody na dovezeném sněhu nebo lanovka mezi poschodími, lezecká stěna a další. Podrobnosti na www.outdoorfilms.cz. (jk)

Maratonci startují v poledne

Stejně jako letošní Zlatá tretra se také Ostravský maraton uskuteční v sobotu 27. září už po 53. Jeho start bude v pravé poledne na Masarykově náměstí, běžce a běžkyně čeká 42 195 metrů ostravskými parky a ulicemi.Pořadatelé z MK Seitl Ostrava spolu s SSK Vítkovice, s podporou města Ostravy a kraje, připravili kromě klasického maratonu závody v půlmaratonu a nově také ve štafetách pro čtyři až osm běžců. Startuje se ve 12 hodin. Program dne okoření půlmaraton na koloběžkách (od 11.30 h) a běh rodičů s dětmi (od 12.30 h). Zájemci o účast v hlavních závodech starší 18 let a bez omezení věku se mohou registrovat na www.ostravskymaraton.cz. (vi)

Sporťáček míří do Ostravy

Možná jste řešili dilema, jaký sport je pro vaše dítě ten pravý. Nyní máte možnost s ním přijít v sobotu 20. září od 10 do 18 hodin na Městský stadion do Vítkovic na první sportovní festival Sporťáček pro děti do 15 let.
Pod záštitou města Ostravy, Asociace školních sportovních klubů ČR a České unie sportu se tady setkají děti a jejich rodiče se zástupci sportovních klubů a populárními sportovci. Sporťáček představí na jednom místě sporty tak, aby si je děti mohly vyzkoušet a zároveň se dobře bavily. Rodičům umožní poznat trenéry, získat informace o prostředí, do kterého své dítě případně svěří.
Klukům a holkám se otevře svět, ve kterém se setkají s tradičními sporty jako jsou fotbal, tenis, hokej, basketbal. Vyzkoušejí lukostřelbu, šerm, ragby, zápas, ale také exotické kin-ball, frisbee, kendo, cheerleading ap. Děti do 15 let mají vstup zdarma, dospělí zaplatí na místě 50 Kč, v předprodeji 30 Kč. Více informací naleznete na www.sportacek.cz. (vi)

Šípy trefily do černého

Historického úspěchu dosáhli lukostřelci TJ Mariánské Hory na letním mistrovství České republiky žactva v Plzni. Pod vedením trenérů Dany Masárové a Jiřího Voráčka vybojovali pět titulů a několik medailových míst. Dva tituly mistra republiky vystřílel mladší žák Dominik Petr Orel, ze tří zlatých se radovala starší žákyně Klára Grapová. Na stupních vítězů v soutěžích jednotlivců a družstev stanuli také Daniel Slavík, Dalibor Košař, Václav Gavlas, Vojtěch Chyla, Aneta Venhudová a Bartoloměj Žák. Blahopřejeme úspěšným sportovcům a věříme, že budou pokračovat v úspěšné reprezentaci klubu i města. (rd)

Evropské město sportu

VÝKVĚT ČESKÉHO AEROBIKU. Ve dnech 4. až 5. října proběhne v hale Sareza v Přívoze mistrovství ČR ve sportovním aerobiku a fitness týmech. Šampionát v našem městě poprvé organizují klub FIT & FUN Ostrava a Český svaz aerobiku.
EXTRALIGA HOKEJE. Nový ročník nejvyšší soutěže otevřou hokejisté HC Vítkovice Steel v ČEZ Aréně proti Hradci Králové (pá 12. 9.). Další domácí zápasy: Brno (út 16. 9.), Zlín (ne 21. 9.), Liberec (ne 28. 9.). Začátky v 17 hod.
ATLETIKA PORUBA. Den otevřených dveří pořádá ve čtvrtek 11. září oddíl Atletika Poruba. Malí zájemci o atletiku mohou i s rodiči přijít od 16 do 18 hod. na hřiště v Porubské 832. Oddíl přijímá děti od 5 do 11 let do atletické přípravky, od 7. tříd do skupin pro konkrétní disciplíny.
FLORBALOVÉ MENU. Premiéru extraligy obstará mistrovské mužstvo Vítkovic proti Panterům z Otrokovic. Hraje se 20. 9. (18) v SC na Dubině. FBC Ostrava hostí v ČP Aréně 28. 9. (17) Bohemians.
BANÍK NA BAZALECH. Fotbalisté FC Baník Ostrava se v září představí svým fanouškům dvakrát na domácím trávníku. Nejprve proti Mladé Boleslavi (so 13. 9., 17) a pak proti Bohemians 1905 (so 27. 9.,15).
SOKOLKY JDOU DO BOJE. Házenkářky DHC Sokol Poruba otevřou sezonu ve WHIL interlize utkáním proti vicemistryním ČR Slavii Praha. Hrát se bude v sobotu 20. 9. (18) v hale v Hrušovské ulici.
PROGRAM V ZÁŘÍ. Nabídku sportovních akcí zaměřených na veřejnost v rámci projektu Ostrava, Evropské město sportu 2014 najdete na webu www.ostravamestosportu.cz. (vi)

Do cíle doběhli po 790 kilometrech

Desítka atletů, osm základních běžců a dva doprovodní, z ostravských klubů TJ Liga stovkařů a MK Seitl, absolvovala od 25. do 29. srpna štafetový běh Visegrádské čtyřky, během kterého navštívili naše partnerská města Miškolc, Košice a Katovice. V cíli běhu na Prokešově náměstí v Ostravě měli v nohou úctyhodných 790 kilometrů.
Členové štafety navštívili dětské domovy ve Visegrádu, Košicích a hospic v Katovicích, v nichž předali suvenýry charakterizující Ostravu, Evropské město sportu 2014. (jh)


Strana 16
fototéma

Folklor mezi kapkami deště

K prázdninám v Ostravě neodmyslitelně patří již sedmnáct let festival Folklor bez hranic, organizovaný stejnojmenným občanským sdružením a souborem Hlubina, s významnou podporou města. Třetí srpnový týden nabídl vystoupení lidových souborů z České republiky, ale také z Běloruska, Francie, Indie a Polska. Věrni tradici muzikanti a tanečníci zamířili s programem do obvodů Moravská Ostrava a Přívoz, Jih, Mariánské Hory a Hulváky, Poruba, Vítkovice, Slezská Ostrava, domovů pro seniory, Čtyřlístku a klimkovických lázní. Zahajovací koncert na Jiráskově náměstí a úterní vystoupení pod širým nebem v Hrabůvce „zrušil" vydatný déšť. Pořadatelé museli zvolit „mokrou variantu" pod střechou konzervatoře a v K-Triu. Nepřízeň počasí komplikovala program festivalu i v dalších dnech, podobně výrazně už do něj naštěstí nezasáhla. (vi)