Září 2010

Zářijové vydání měsíčníku Ostravská radnice, ročník 2010

 

 

 

 

 

 

 

Ostravskou radnici si můžete stáhnout také ve formátu pdf (3,31 MB).

Uvnitř čísla 

 2 Demolice plata ve Svinově
 2 Na Dny NATO i na kole
 5 Nový azylový dům na Liščině
 7 Navrhněte Seniora roku
 8 K Evropskému týdnu mobility
 9 Máte starý řidičský průkaz?
12 O lidech s lidmi: R. Grómanová
15 Policejní koně závodili

 Strany 1 a 3

Středa 8. září 2010 – Masarykovo náměstí po verdiktu mezinárodní poroty na pár vteřin zamrzlo

Uznání a obdiv kulturní Ostravě

Středa 8. září letošního roku zůstane Ostravanům dlouho v paměti – napětí se v Ostravě dalo krájet. Masarykovo náměstí se odpoledne zaplnilo stovkami lidí. Z velkoplošné obrazovky uslyšeli z úst předsedy jedenáctičlenné mezinárodní poroty Sira Roberta Scotta konečný verdikt: v soutěži o titul Evropské hlavní město kultury 2015 vyhrála nad Ostravou Plzeň. Náměstí na několik vteřin oněmělo mrazivým tichem. Přestože porota měla nesnadný úkol a bylo těžké rozhodnout, protože při návštěvě obou měst byli porotci překvapeni kvalitou projektů a nadšením lidí, museli vyřknout poslední ortel – jeden z porotců se svým hlasem přiklonil k Plzni – 6:5.

Překvapení porotci

Čtyři z jedenácti komisařů odborné poroty navštívili v úterý Ostravu. Do projektu je zasvětili lidé, kteří na něm participují a jsou nadšenci budoucnosti Ostravy, ať už je to generální ředitel holdingu Vítkovice Jan Světlík, architekt Adam Gebrian, „duchovní otec“ Klastru Černá louka, či spolumajitel OKD Zdeněk Bakala.
Projekt Klastr Černá louka komisaře ohromil, stejně tak další ambice města, například v Dolní oblasti Vítkovic. „Ostrava na nás udělala dojem, byli jsme překvapeni, objevili jsme tu věci, které jsme ještě nikdy neviděli. Úžasné je odhodlání lidí,“ řekl předseda poroty Sir Robert Scott. Další členové poroty – Danuta Glondys z Polska, šéf Pražského jara Roman Bělor a někdejší ředitelka Francouzského institutu v Praze Olga Poivre d‘Arvor to potvrdili. Podle porotců ostravští politici, podnikatelé i umělci zpívají ze stejných not, překvapilo je také nadšení Ostravanů ze všech oblastí, kteří se sami bez výzvy do projektu svými aktivitami zapojili. Komisař Roman Bělor, jmenovaný českým ministrem kultury, se vyjádřil – „Směr, kterým se Ostrava chce ubírat, je fenomenální.“ Rozhodování muselo být pro komisaře hodně těžké. Přesto se ručička vah na stranu Ostravy nepřiklonila.

Odhodlání neztratili

Primátor Ostravy Petr Kajnar vystoupil po návratu z Prahy ještě tentýž den večer na Masarykově náměstí: „Po vynesení verdiktu poroty v Praze mi nebylo moc do řeči. Po cestě zpátky to ze mě spadlo a když jsem přišel mezi vás na náměstí, hned mám lepší náladu. Ostrava totiž je město kultury a městem kultury bude! Do soutěže o titul jsme vstupovali s „handicapem“ – už na začátku jsme totiž prohrávali 0:3. Výsledek je věcí komise, v níž byli všichni čeští porotci z Prahy. Hemingway říká – „Ještě jedna věc je horší než porážka, a to je vítězství.“ Pro nás porážka znamená výzvu, protože Ostrava dokáže ČR i Evropě, že náš projekt dokončíme, možná pomaleji, protože bude méně peněz. Ostrava bude skutečně výkladní skříní ČR vůči Evropě. Pokračujeme, jedeme dál! Všechny nás to v odhodlání ještě více spojilo…“

Primátor Petr Kajnar odhodlání vedení města zdůvodňoval už několikrát: „Celý projekt kandidatury je tak dobře nastavený a přinese tolik pozitivních změn, že se musí realizovat za všech okolností, protože Ostrava nové impulsy potřebuje. Aby lidé v Ostravě zůstávali, aby k nám přicházeli další, protože mají důvod v našem městě žít a pracovat – to byl ten hlavní impuls, co nás vedl k přihlášce do kandidatury města na titul. Skvělé je také to, že nové projekty podporují všechny politické strany. O lidech a institucích z kulturní sféry ani není třeba mluvit, ti se zapojili nadšeně už od počátku, ale také občané, školy, agentury… Projekty a vizi budoucnosti uskutečníme, i když to půjde pomaleji. Chtěl bych poděkovat týmu Ostrava 2015 i všem ostatním, i když vím, že smířit se s porážkou bude pro mnoho lidí velmi nesnadné.“

Na náměstí se vyjádřil také náměstek primátora pro finance a majetek Lukáš Ženatý: „Ostrava po kandidatuře je jiná a lepší než před ní. Já této Ostravě věřím! Ostatně, my Ostraváci víme, kdo je hlavním městem evropské kultury, a to nejen v roce 2015.“

Náměstek primátora pro kulturu a školství Lubomír Pospíšil řekl našemu listu: „Nemohl jsem po verdiktu ani promluvit, tak mi to bylo líto, tak se cítil každý, kdo má k Ostravě vztah. Ale obrovský tým lidí v kandidátském projektu vlastně přesně naznačil budoucnost našeho města, a tak se to prostě musí realizovat. Děkujeme řediteli přípravného týmu Čestmíru Kopeckému a jeho lidem za nasazení a skvělé nápady, ale i těm stovkám dalších, kteří se sami bez výzvy do projektu zapojili, z téhle započaté cesty se nedá uhnout.“

Čestmír Kopecký, ředitel přípravného týmu Ostrava 2015: „Pracoval jsem už na mnoha filmech a tam, když se něco nepovede, to po krátkém čase odezní, prostě se zapomene. Ale neúspěch v případě kandidatury tak velkého města je pro mne, a věřím, že i pro kolegy, fatální rána a na další roky noční můra.

Kultura Ostravy je ovšem specifická, Ostrava se nepodobá kterémukoli jinému českému městu. Vzniká tu spousta nových věcí, je dynamická, je demonstrací prosperity. Ostrava je sama sebou, je to originální uskupení, má úžasnou kulturu a díky kandidatuře města na titul si to uvědomili v Ostravě snad všichni. Ostrava by měla být ještě více sebevědomá, musí se ještě více prosazovat. Poznal jsem řadu skvělých lidí, kterým děkuji za spolupráci. Vím, že projekt dotáhnou do konce.“

Přicházejí odezvy

Stovky lidí vložily do projektu kandidatury obrovský kus práce a skvělé invence. I přes obrovské zklamání je však neúspěch stmelil, prohlašují, že úsilí bude zhodnoceno. Odhodlání tvůrců, kteří se na tom podílejí, je skálopevné.

Bezprostředně po vyhlášení výsledků přišla reakce z Národního divadla moravskoslezského: „Fakt, že titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2015 získala Plzeň, vnímáme jako nespravedlnost. Navzdory rozhodnutí komise jsme přesvědčeni, že Ostrava má výjimečný kulturní potenciál, který se bude nadále výrazně rozvíjet. Národní divadlo moravskoslezské bude jako partner týmu Ostrava 2015 v linii projektů Evropského hlavního města kultury pokračovat, a věříme, že tím potvrdí vysokou kvalitu divadelního – a potažmo kulturního – zázemí v našem městě.“

Vyjádření podpory městu přicházejí od mnoha ostravských i přespolních osobností a všechna spojuje jediný cíl – dotáhnout budoucí vizi města do detailů. (ok)

Foto: Ještě pozdě večer po návratu z Prahy vystoupili na náměstí primátor Ostravy Petr Kajnar (vpravo) a náměstek primátora Lukáš Ženatý.

Foto: Primátor Petr Kajnar (uprostřed), náměstek primátora Lubomír Pospíšil (vlevo) a ředitel týmu Ostrava 2015 Čestmír Kopecký na tiskové konferenci.

Foto: Stovky Ostravanů držely městu palce, napětí se dalo krájet

Miliardy pro ovzduší

Ministr životního prostředí Pavel Drobil, který na konci července při své pracovní cestě na Ostravsko rovněž jednal na magistrátu s náměstkem primátora pro životní prostředí Daliborem Madejem, pošle na Ostravsko z evropských peněz čtyři miliardy korun. V září vyhlásí speciální výzvu jen pro Moravskoslezský kraj z Operačního programu Životní prostředí. Peníze půjdou obcím i soukromým firmám. Zažádat mohou o finance například na výsadbu izolační zeleně, kropicí vozy, filtry, rekonstrukce spalovacích strojů, odprášení a další věci. (vk)

Na výstavbu některých komunikací v Ostravě a regionu stát nemá peníze

Boj o silnice není ani zdaleka u konce

Pátek 13. srpna

Ministr dopravy Vít Bárta zveřejnil seznam staveb Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které budou zastaveny v důsledku úsporných opa¬tření vyvolaných finanční situací státu. Rozhodnutí se týká patnácti staveb nebo projektů, z toho pěti v Moravskoslezském kraji. Jde o silnice I/56 Prodloužená Místecká, II. stavba – přivadeč D47, silnice I/11 Mokré Lazce – spojující Ostravu s Opavou a I/67 Skřečoň – Bohumín. Zastaveny budou projekty I/11 Prodloužená Rudná a R 48 Obchvat Frýdku-Místku. Verdikt ministra vyvolal v regionu negativní odezvu. „Rozhodnutí zastavit výstavbu silnic pokládáme za mimořádně nešťastné,” prohlásil náměstek primátora Ostravy Dalibor Madej. „Povede ke zhoršení ovzduší. Městem budou projíždět tisíce aut denně navíc.“

Pondělí 16. srpna

Delegace z Moravskoslezského kraje, ve které byl náměstek primátora Ostravy Vojtěch Mynář, jednala v Praze. Zástupci regionu vyjádřili zásadní nesouhlas se zastavením dopravních staveb, označili ho za nesystémové a neekonomické. Vít Bárta sdělil, že neměl jinou možnost, jak dosáhnout úspor. Slíbil, že se přijede o situaci v regionu osobně přesvědčit. Rada městského obvodu Poruba schválila text otevřeného dopisu ministru dopravy, ve kterém vyjádřila nesouhlas se záměrem pozastavit realizaci projektu „Silnice I/11 – Ostrava, prodloužená Rudná“.

Pátek 20. srpna

Z jednání Sdružení pro výstavbu silnice I/11 – I/57 v Opavě, s účastí náměstka primátora Vojtěcha Mynáře a starosty obvodu Poruba Lumíra Palyzy, odešel ministru Bártovi otevřený dopis na protest proti zastavení stavby. Tlak na změnu rozhodnutí pokračuje formou petice, kterou iniciovaly města a obce dotčené výstavbou, včetně Ostravy a Poruby.

Úterý 24. srpna

Ministr dopravy odvolal ředitele ŘSD Alfréda Brunclíka. V této souvislosti oznámil pokračování stavby mostu v Bohumíně, zmírnil názor na zastavení části prodloužené Místecké. Ortel nad „Silnicí I/11, Mokré Lazce – hranice okresů Opava, Ostrava“ ponechal nezměněn.

Pátek 27. srpna

Ministr dopravy přijel do Ostravy. Jednal se zástupci vedení kraje, radnic Ostravy, Bohumína a Frýdku-Místku. Zatímco v Bohumíně potvrdil, že ve stavbě mostu ve Skřečoni se bude pokračovat, do Ostravy příznivé zprávy nepřivezl. Zatímco prodloužená Místecká, již téměř hotová I. stavba, od dálnice k ulici Mariánskohorské, bude dokončena v polovině listopadu t. r., II. stavba, ve směru k uzavřené Cihelní ulici, má být realizována v omezeném rozsahu. Tak, aby byla uzávěra komplikující dopravu v centru Ostravy odstraněna. Vít Bárta konstatoval, že na další stavby peníze nejsou. O situaci s ministrem diskutovali také náměstci primátora Vojtěch Mynář, Zdeněk Trejbal a starosta Poruby Lumír Palyza. Vojtěch Mynář k jednání řekl: „S výsledkem rozhodně nejsem spokojen. Neodpovídá úsilí, které jsme vyvinuli. Budeme v něm pokračovat se starosty obvodů i okolních měst a obcí, s poslanci za náš kraj.”

Středa 8. září

Petici za obnovení výstavby komunikace I/11 mezi Opavou a Ostravou podepsalo na webových stránkách města Ostravy www.ostrava.cz už téměř jedenáct tisíc lidí. (vi)


Strana 2

Čekání s bezplatným internetem

Zóna bezplatného připojení k internetu je od 15. srpna k dispozici pro občany navštěvující přepážková pracoviště Magistrátu města Ostravy. Služba je k dispozici na živnostenském úřadu v budově magistrátu na Prokešově nám., na odboru dopravně správních činností na ul. 30. dubna, v budově na ul. Gorkého 2, kde se vydávají občanky a pasy, a v přízemí integrovaného domu na ul. 30. dubna, odboru sociálních věcí a zdravotnictví. Na těchto místech se mohou občané připojit svými mobilními zařízeními k síti a během čekání využít čas k vyřizování e-mailů, surfování nebo jiným aktivitám. Síť lokalit s nabídkou bezplatného připojení k internetu se v rámci Ostravy bude dále rozšiřovat, včetně městských obvodů. (tz) 

Nová Karolina bez skluzu

Práce na stavbě Nová Karolina plynule pokračují a proti harmonogramu, který na jaře narušily deště, již nemají téměř žádný skluz. Z větší části jsou již hotovy základy a parkoviště obchodně-zábavního centra. V září začne výstavba administrativního objektu Karolina Park a rezidenčních objektů. „Investor v současné době plní termíny z dodatku našich smluv, což je dobrá zpráva, protože Nová Karolina má jako svého druhu největší stavba v České republice významný multiplikační efekt – jsou na ni navázány stovky pracovních míst na staveništi a tisíce v subdodavatelských firmách,“ uvedl náměstek primátora Lukáš Ženatý. Měsíčně je na stavbě proinvestováno 150 milionů korun. (mb) 

 Demolice plata

Poslední dny srpna bylo předáno svinovské plato mezi nádražím a svinovskými mosty společnosti OHL ŽS, která má jedenáct týdnů na demolici plata. „Revitalizace přednádražního prostoru je společnou akcí města a kraje za více než 796 milionů korun. Z toho asi 613 milionů jsou náklady města, zbývající kraje. Projekt je kofinancován z regionálního programu Moravskoslezsko ve výši až 560 milionů korun. Zbytek bude uhrazen z rozpočtu města,“ řekl náměstek primátora Zdeněk Trejbal. Na jaře příštího roku bude zahájena rekonstrukce schodišťových věží, mostů, zastávek a výstavba nových bezbariérových přístupů k zastávkám. Vše má skončit v září roku 2012. (av)

 Na Dny NATO můžete jet i na kole

Desátý ročník Dnů NATO 2010 v Ostravě, největší armádně-bezpečnostní akce v České republice a střední Evropě, se ve dnech 15. až 19. září koná poprvé zároveň jako Dny vzdušných sil Armády ČR.

K atrakcím víkendové show (18. a 19. 9.) na Letišti Leoše Janáčka Ostrava bude patřit účast strategického bombardovacího letounu B-52 H US Air Force a posledního stíhacího letounu Hawker Hurricane, který se před sedmdesáti lety účastnil bitvy o Británii a sestřelil pět německých strojů. Premiéru si odbude dynamická ukázka britského letounu s kolmým startem a přistáním Harrier. „Na mošnovském letišti se představí více než sedm desítek letadel armád deseti států, včetně Armády ČR,“ říká Zbyněk Pavlačík, předseda pořádajícího sdružení Jagello 2000. Do programu zasáhnou i složky integrovaného záchranného systému, domácí a zahraniční útvary ozbrojených sil. V akci bude více než sto kusů kolové a pásové techniky profesionálních elitních jednotek.

Při stotisícové návštěvě působí největší komplikace automobilová doprava. Před odjezdem na letiště doporučujeme sledovat pokyny a informace v médiích, v Radiu Čas a na internetových stránkách www.natodays.cz. Město Ostrava, s hlavní podporou Dnů NATO, ve spolupráci s městskou policií a organizátory, letos přišli s novinkou, jak se pohodlně a bez dopravních komplikací dostat na letiště. Dny NATO zapojili do mezinárodního projektu Evropský týden mobility. Cyklisté mohou do Mošnova vyrazit na kolech po mezinárodní cyklostezce číslo 5, tzv. Jantarové stezce. Na místě bude zřízena hlídaná kolárna.

„Naše poděkování patří statutárnímu městu Ostrava, které Dny NATO významně podporuje. Uznání patří i dalším partnerům, jejichž výčet a další zajímavosti lze najít na našem webu,“ uzavírá Z. Pavlačík. Na Dny NATO mají ná¬vštěvníci vstup zdarma. (pb, vi)


Strana 4


Střípky

VILA SE OTEVŘELA.

Slavná Šlapetova vila na Čedičové ulici ve Slezské Ostravě (známá též jako vila JUDr. E. Lisky), která je jednou ze čtyř národních kulturních památek Ostravy, byla po dvě srpnové soboty zpřístupněna veřejnosti. Její majitelé se tak rozhodli učinit na podporu kandidatury Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015. Akce byla iniciována Národním památkovým ústavem v čele s generální ředitelkou Naděždou Goryczkovou. Vila z let 1935–1936 byla postavena podle návrhu Lubomíra a Čestmíra Šlapetových. Inspirací byl dům Dr. Baensche postavený v letech 1934–1935 v Berlíně podle Hanse Scharouna. Tento německý architekt a učitel bratrů Šlapetových se proslavil zejména navržením budovy Berlínské filharmonie. (vk)

FOLKLOR BEZ HRANIC.

Třináctý ročník mezinárodního festivalu městských folklorních souborů Folklor bez hranic Ostrava 2010 se konal ve dnech 16.–20. srpna. Kromě souborů a muzik z Ostravy jako jsou Hlubina, Hlubinka, Holúbek, Krasničánek, Slezský soubor Heleny Salichové, Dětský soubor Heleny Salichové nebo Ševčík se festivalu zúčastnily další tuzemské soubory a hosté z Chorvatska, Ruska, Běloruska, Slovenska, Turecka, Kapverdských ostrovů aj. Bohatý program zařazený do projektu LÉTO!!! oživil prázdninovou atmosféru ulic a náměstí centra i městských obvodů. (vi)

VELKÝ DEN PRVNÁČKŮ.

Do prvních tříd základních škol ve správním obvodu Ostrava nastoupilo 1. září 3 071 malých žáčků. Nejvíce – 113 – jich přišlo do ZŠ Matiční, nejmenší třídy budou naopak ve Zbyslavicích nebo Olbramicích. Při prvním vstupu do slavnostně vyzdobených tříd doprovázeli nejmenší žáčky rodiče nebo rodinní příslušníci, v dalších dnech si už budou muset spolu s učiteli poradit sami. V ZŠ na Pasteurově ulici ve Vítkovicích prvňáčky v jejich výjimečný den uvítal také náměstek primátora města Ostravy Lukáš Ženatý (na snímku). K zahajovacímu vstupu do školy jim popřál hodně štěstí a úspěchů. Tak, ať se jim ve zvládání učiva daří na jedničku! (vk) 

Odpady? Lidé jsou stále odpovědnější

Ostrava už několik let poskytuje občanům možnost třídit vysloužilé spotřebiče – mimo jiné televize a monitory. Lze přesně vyčíslit, kolik elektrické energie, ropy, uhlí, primárních surovin a vody díky tomu ušetřili životnímu prostředí, stejně jako o kolik snížili produkci skleníkových plynů nebo nebezpečného odpadu. Jen loni občané Ostravy odevzdali k recyklaci 9 742 televizí a 5 721 monitorů.

Zpětný odběr a recyklace jedné televize uspoří tolik energie, kolik spotřebuje žárovka za čtyři měsíce nepřetržitého svícení, kolik ropy spotřebuje osobní automobil za 22 km jízdy nebo zabrání vzniku odpadní vody z deseti sprchování. Tato zjištění přinesla studie dopadu sběru a recyklace televizí a monitorů na životní prostředí, jejíž vytvoření iniciovala společnost ASEKOL, která pro město zajišťuje sběr a recyklaci občany tříděných elektrozařízení. Výsledek studie jednoznačně prokázal, že zpětný odběr elektrozařízení je pro životní prostředí přínosný. Studie hodnotí jejich sběr, dopravu a zpracování až do okamžiku finální recyklace jednotlivých frakcí vyřazených spotřebičů do nového produktu nebo k jejich konečnému zneškodnění. Pro každou frakci byly vyčísleny dopady na životní prostředí. Výsledky studie byly prezentovány jako spotřeba energie, surovin, emise do ovzduší, vody a produkce odpadu.

Odevzdáním 15 463 ks televizorů a monitorů pomohli občané Ostravy uspořit 2 297 MWh elektřiny, 59 tun uhlí, 45 603 litrů ropy, 11 588 587 kubíků vody a 102 742 tun primárních surovin. Lze také hovořit o snížení emise skleníkových plynů o 613 tun CO2 ekv. a produkce nebezpečných odpadů o 2 345 tun. Přestože studie byla zaměřena pouze na televize a monitory, přínos pro životní prostředí představuje recyklace všech ostatních druhů starých spotřebičů. Poděkování si tedy zaslouží všichni, kteří elektroodpad nevyhazují do popelnice nebo dokonce do přírody, ale nosí jej do sběrného dvora.

Jiří Štěpánek, odbor komunální a bytový

Po návštěvě Volgogradu

Delegace našeho města a Moravskoslezského kraje zavítala ve dnech 2.-6. září do Volgogradu, partnerského města Ostravy. Zúčastnila se oslav 421. výročí založení města a 100. výročí založení vojenského leteckého učiliště.

V průběhu pobytu v legendárním ruském městě absolvovali naši představitelé, mezi kterými byl náměstek primátora Ostravy Vojtěch Mynář, řadu oficiálních akcí i neformálních setkání. Například s kosmonautem Vladimírem Šatalovem, který v letech 1969-71 absolovoval na palubě Sojuzu tři lety do vesmíru a později připravoval první českého kosmonauta Vladimíra Remka.

Naše delegace vyjádřila v souvislosti s požáry, které v době její ná¬vštěvy pustošily Volgogradskou oblast a přinesly i oběti na životech, hlubokou soustrast a účast rodinám obětí i občanům. (vi) 

Česko-polská přeshraniční spolupráce

„Překračujeme hranice“ je mottem Operačního programu přeshraniční spolupráce ČR – Polsko, ze kterého jsou financovány projekty vzájemné česko-polské spolupráce. Nedílnou součástí programu je tzv. Fond mikroprojektů tvořící samostatnou oblast podpory 3.3.

Tento fond je určen k financování projektů s dotací do výše 30 tisíc eur, přičemž maximální dotace z prostředků EU představuje 85 procent celkových způsobilých výdajů. Z fondu lze financovat projekty neinvestičního a investičního charakteru s nejrůznějším zaměřením z oblasti kultury, sportu, cestovního ruchu včetně infrastruktury menšího rozsahu, životního prostředí, spolupráce obcí, škol a dalších neziskových organizací, zpracování plánů a strategií, zvyšování odborných dovedností apod. Specifikem, oproti projektům financovaným např. z regionálních operačních programů, je povinná aktivní účast polského partnera na realizaci projektu a rozpočet včetně závěrečného vyúčtování v eurech.

Zájemcům o česko-polskou přeshraniční spolupráci je větší část finančních prostředků z této oblasti podpory stále ještě k dispozici. Žadatelé mohou své záměry konzultovat na sekretariátech příslušných euroregionů česko-polského příhraničí, které fond spravují a kterým se pak také předkládají žádosti o dotaci. Žadatelé z města i celého okresu Ostrava žádosti předkládají na českém sekretariátě Euroregionu Silesia v Opavě, Horní nám. 69 (budova „Hlásky“). Podrobnější informace o podmínkách Fondu, termínech, schválených projektech, kontakty a další lze najít na stránkách www.euroregion-silesia.cz. Pracovníci sekretariátu jsou připraveni zájemcům odpovědět i na telefonické či e-mailové dotazy a nabídnou bezplatnou konzultaci či metodickou pomoc při přípravě projektu. (d)


Strana 5

 Azylový dům pro rodiny s dětmi

První azylový dům pro rodiny s dětmi v Ostravě byl 5. srpna slavnostně otevřen v Hrušově na Liščině. Bude sloužit ke zmírnění složité životní situace lidí spojené se ztrátou bydlení, domácím násilím či jinou životní krizí. Má snižovat jejich závislost na systému sociální pomoci a podporovat je v aktivním řešení vlastní nepříznivé situace.

Slavnostního otevření azylového domu, který vznikl rekonstrukcí staršího objektu, se zúčastnili rovněž náměstci primátora Dalibor Madej a Vojtěch Mynář, starosta městského obvodu Slezská Ostrava Antonín Maštalíř a další hosté. Rekonstrukcí bytového domu zde vzniklo deset bytových jednotek, společenská místnost s hernou a zázemí pro zaměstnance. Maximální kapacita ubytovaných bude 47 lidí, z toho bude sedmadvacet lůžek pro děti. První nájemníci se nastěhovali 9. srpna. V současné době je evidováno 35 žádostí o tento druh azylu, který je však poskytován pouze na dobu tří měsíců. V hledání nového bydlení by měl být nájemcům nápomocen městský obvod. V azylovém době bude přítomna také sociální pracovnice, která bude jeho nájemníkům v jejich tíživé situaci pomáhat.

Projekt azylového domu na Liščině byl spolufinancován z prostředků města Ostravy a obvodu Slezská Ostrava, 92,5 procenta celkových výdajů včetně provozních nákladů pro první rok existence zařízení (více než třináct milionů korun) je hrazeno z dotace z regionálního operačního programu Moravskoslezsko. (vk)

Foto: Slavnostního otevření domu se ujali (zprava) Dalibor Madej, Antonín Maštalíř a Vojtěch Mynář

Projekt zlepší kvalitu služeb

V Porubě zajišťuje pečovatelskou službu pro obyvatele, kteří chtějí co nejdéle zůstat v domácím prostředí, aniž by museli využívat ústavní péče, Centrum sociálních služeb Poruba (CSS), příspěvková organizace. Na pečovatelskou službu navazují pobytové a ambulantní služby, které jsou určeny pro osoby, pro něž setrvání v domácím prostředí není možné.

Služby jsou zajištěny dvěma domy s pečovatelskou službou, v nichž probíhají kulturní a volnočasové aktivity důležité pro udržení kvality života seniorů. S rostoucím počtem osob, které se ocitly v tíživé životní situaci, stoupá význam sociálního poradenství a aktivit směřujících ke koordinaci péče o tyto osoby, ale také k jejich opětovnému zařazení do běžného života. Azylové bydlení v Porubě najdou jak maminky s dětmi, tak osoby bez přístřeší. I o tyto cílové skupiny se starají zaměstnanci CSS Poruba.

Kvalita služeb je podporována prostřednictvím celoživotního vzdělávání pracovníků ve službách i sociálních pracovníků. CSS Poruba zahájilo 1. června dvouletý projekt Podpora systematického vzdělávání svých pracovníků. Na další vzdělávání zaměstnanců je určeno více než 1,1 milionu korun, které byly poskytnuty ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státním rozpočtem ČR. Zaměstnanci si osvojují nové metody práce, kurzy přispějí ke zvýšení motivace k práci a také ke zvýšení odolnosti vůči zátěži. Získané vědomosti a znalosti z dvouletého projektu zúročí lidé přímo v praxi a v jednání s klienty. Projekt by měl pomoci také při možném vyhoření a k sebepoznání vlastní osobnosti pracovníků centra.

Jiřina Foldynová, ředitelka CSS Poruba

Potřebujete pomoc ve vztahu k dětem?

Dnes vidíme častý obraz rodiny. Každý sedí ve svém pokoji před obrazovkou, ke štěstí mu stačí dálkový ovladač nebo počítačová myš. Není čas na komunikaci, na lásku, prožívání společných chvil.

Pro naše Krizové centrum pro děti a rodinu, zařízení Centra sociálních služeb, příspěvkové organizace města Ostravy, není většího úkolu, než pomáhat rodičům nalézt společnou řeč s dětmi, ale i mezi sebou. Centrum poskytuje oporu, odborné sociální i právní poradenství v konfliktních situacích. Rodiče mohou využít jeho služeb během individuálních konzultací po objednání, nebo účastí na Rodičovské skupině.

Ta je určena rodičům, kteří řeší problémy s dětmi, poruchy chování, např. hyperaktivitu aj. Účast ve skupině je anonymní, bezplatná, otevřená (lze přijít jednou nebo chodit neomezeně), není psychoterapeutická. Slouží ke vzájemné podpoře a povzbuzení, ke sdílení starostí i radostí, výměně zkušeností, získání informací. Do skupiny zveme odborníky z různých oblastí (více na www.css-ostrava.cz).

Služba v Krizovém centru pro děti a rodinu je ambulantní, zajišťuje ji tým odborníků. V případě zájmu se na nás můžete obrátit telefonicky na číslech 596 123 555, 739 424 175, e-mailem kc@css-ostrava.cz nebo osobně na adrese Veleslavínova 17, Moravská Ostrava. Konzultační hodiny v krizovém centru: Po a St 8–17, Út a Čt 8 – 15.30, Pá 8–14 hod. V případě potřeby si lze konzultaci domluvit i v jiném čase.

Pavla Prajerová

Patří k nejlepším

Prestižní mezinárodní akreditaci neziskové organizace Joint Commission International získala Fakultní nemocnice Ostrava na základě auditu z přelomu června a července. Akreditace potvrzuje kvalitu a bezpečí poskytovaných služeb nemocnice. V současnosti drží tento titul jen přes 200 nemocnic v celém světě (mimo USA), většina z nich je v Evropě. Mimo jiné umožňuje nemocnici zahájit ekonomicky zajímavý projekt poskytování péče zahraničním pacientům. K zisku akreditace musela nemocnice splnit velmi přísné podmínky týkající se prevence nejzávažnějších rizik – záměny pacientů, léků, výkonu, operované strany, případně o prevenci pochybení při telefonickém předávání informací, prevenci šíření přenosných nemocí či prevenci pádu. (r) 

Evropské dny handicapu

Už XVIII. ročník Evropských dnů handicapu, který organizuje Asociace Trigon, proběhne od 4. do 7. října v Ostravě. Bude věnován zejména problematice sociálních pracovníků a neziskových organizací. Kromě našich odborníků přijedou hosté z Francie, Itálie, Belgie, Slovenska a Polska. Na EDH se chystají rovněž Američané, poprvé přijedou Albánci, Ukrajinci a Rumuni. Součástí akce bude udělení Křišťálového kamínku osobnostem, které se zasloužily o pomoc handicapovaným lidem. Evropské dny handicapu začnou v pondělí 4. 10. v 9 hodin fotbalovým turnajem šesti chlapeckých týmů z ČR, Polska, Slovenska a Itálie. Místem konání bude Sportovní areál na Varenské ulici v Moravské Ostravě. Záštitu nad akcí převzal primátor Petr Kajnar. (vk)


Strana 6

Když jsou děti účastníky domácího násilí, policisté těžko hledají způsob kontaktu

S hračkou je to vždy snadnější

Městské ředitelství Policie ČR Ostrava realizuje projekt „Řešení domácího násilí na Ostravsku“, finančně jej podpořil Magistrát města Ostravy. Součástí projektu je mimo jiné možnost využití hraček pro děti, které domácí násilí osobně zažívají nebo jsou jeho svědky.

Policisté-specialisté musí s dítětem v krizové situaci navázat prvotní kontakt, ale musí být provedeny i nezbytné úkony v rámci trestního řízení. Práci s dětskými svědky je věnována značná pozornost, aby nedošlo k další traumatizaci dítěte. Prvotnímu prolomení komunikačních bariér napomůže i hračka, kterou si dítě může odnést. Dětem, ať už v pozici oběti či svědka, se věnují specialisté pro práci s mládeží. Tuto problematiku vyšetřují zkušení kriminalisté či většinou komisařky Územního odboru služby kriminální policie a vyšetřování Ostrava. Od srpna letošního roku mohou hračky věnovat dětem při prováděných úkonech trestního řízení také tito kriminalisté, specializující se na prověřování závažných případů týrání dětí apod.

Hračky jsou využívány především v krizových situacích, kdy vyšetřovatelé potřebují navázat křehké pouto důvěry mezi dítětem a policistou. Do začátku srpna bylo na Ostravsku z obydlí na deset dnů vykázáno již 30 osob (většinou se jednalo o muže, ale mezi vykázanými byly i ženy). Často se jedná o případy, kdy muž ničí zařízení bytu, tyranizuje a bije matku před očima dětí, policisté mohou rozhodnout o použití mechanismu vykázání z bytu.
K vyslýchání dětských svědků je vhodná právě hračka. Policisté využívají leoparda v pyžamku pojmenovaného Daník (často děti s maminkou utíkají v noci, v pyžamu). Pro větší děti budou policisté využívat sadu tvořenou zvířátkem a fixy. Dítě si pak může zvíře vybarvit podle své fantazie, každé se stane originálem (lze využít v situacích, kdy je nutné rozptýlit pozornost dítěte, pokud je nutná účast matky na ně¬kterém z úkonů trestního řízení). Policisté Městského ředitelství policie v Ostravě se věnují řešení domácího násilí již jedenáctým rokem.
Za dlouhodobou spolupráci při řešení domácího násilí a prevenci kriminality převzala 21. června vedoucí Intervenčního centra Lucie Paprsteinová z rukou ředitele Městského ředitelství policie Ostrava Tomáše Landsfelda Plaketu policejního prezidenta Oldřicha Martinů.

Letos zavedli ostravští specialisté novou službu – poradenskou pomoc osobám zúčastněným domácích incidentů. Tyto osoby se nyní mohou obrátit na Obvodní oddělení policie Ostrava-střed (ul. Masná 3) a Obvodní oddělení policie Ostrava-Poruba 1 (ul. Dělnická 392). Realizují se též semináře pro odbornou veřejnost. Zájemci z řad učitelů, zdravotníků, strážníků nebo středních či vysokých škol se mohou obrátit na lektora Aleše Gebka prostřednictvím e-mailu mrova@mvcr.cz nebo telefonicky 974 725 293. (gh)

Aktivní senior

 Městská policie Ostrava připravila pro seniory obvodu Moravská Ostrava a Přívoz nový projekt pod názvem „Aktivní senior“. Na pravidelných setkáních v domově s pečovatelskou službou na Gajdošově ulici se senioři seznamují s celou řadou aktivit a učí se také, jak zajistit svou vlastní bezpečnost. V programu nescházejí ani výlety, exkurze a zábava, o čemž svědčí vedlejší snímek z prezentace cvičení policejních psů. Cílem projektu je snaha přispět ke snížení kriminality páchané na seniorech. Projekt je financován z rozpočtu města. (d)

Linka dobře slouží

Od dubna 2008, kdy byla zřízena, dali občané města Ostravy více než sedm a půl tisíce podnětů na tzv. neurgentní telefonní linku 800 199 922. Zavedení linky iniciovalo město, aby se omezil počet neakutních volání na tísňové linky policie, záchranky či hasičů (112, 155 apod.). Volání oznamují např. chybějící kanálové poklopy, špatné parkování, černé skládky, poškozenou zeleň apod. Pokud se objeví volání o rychlou pomoc v krizových situacích vyžadujících rychlé řešení, hovor je okamžitě přesměrován na příslušné pracoviště centra tísňového volání. (a) 

A zase chodíme do školy…

S aktovkami a batohy na zádech – a zase jsou ulice plné školáků. Rodiče by však neměli zapomínat poučit své děti o základních pravidlech bezpečného chování v každodenním provozu. V mnoha obcích a městech sice na přechody pro chodce dohlíží ráno městská policie, ale není na škodu dětem pravidla bezpečnosti zopakovat. Často chodí dítě do školy samo. Rodiče by měli projít celou trasu se svým dítětem do školy, aby získali přesvědčení, že cestu zvládne. Dětem by se měla také několikrát opakovat základní pravidla – chodíme po levé straně nebo při levé krajnici, když je nás více či tvoříme skupinku – chodíme po pravé straně, silnici přecházíme na přechodu pro chodce, v případě, že je na silnici semafor, vždy jej využijeme a přecházíme jen na „zelenou“. Před vstupem do vozovky se vždy pořádně rozhlédneme, za šera, špatného počasí nosíme na aktovce nebo na oblečení reflexní doplňky, aby nás lépe viděli ostatní účastníci silničního provozu. (vp) 

stalo se

DRZOST NEZNÁ MEZÍ.

Přestože majitel auta stál na parkovišti obchodního centra opřený vpředu o svůj vůz, pocítil zhoupnutí – a když se otočil, spatřil muže, který se zvedal od zadních dveří auta a odcházel. Na pachatele čekal komplic v připraveném autě, s ukradenou taškou do něj pachatel nasedl. Oloupenému se podařilo ho chytit jen za rameno přes otevřené okénko, ale zloději odjeli i s penězi a doklady. Pachateli hrozí až dvouletý trest. Jak je vidět, nechávat odemčený vůz se nevyplácí, i když majitel stojí vedle.

PRÝ SI TO ZASLOUŽILA.

Bývalou přítelkyni fyzicky napadl 22letý muž v Zábřehu na tramvajové zastávce. Dívku nejprve škrtil, poté ji povalil na zem, kopal do ní a bil do obličeje. Napadená žena přesto odmítla přivolání lékařské pomoci. Po příjezdu strážníků se útočník schovával v podchodu u zastávky, poté naskočil do tramvaje a odjel. Strážníci autem na příští zastávce muže dostihli. Ten uvedl, že si žena bití zasloužila. Mladíka převzali přivolaní policisté.

VULGÁRNÍ A JEŠTĚ RASISTA.

Na agresivního opilého 36letého muže narazili strážníci městské policie v Mariánských Horách. Uprostřed vozovky ohrožoval provoz, reagoval však sprškou nadávek a poté útěkem. Strážníci ho dostihli a pro agresivitu skončil nakonec s pouty na rukou, přesto stále vulgárně nadával. Začal urážet i nedalekou skupinku Romů, kteří si rasové narážky nenechali líbit. Zadrženého strážníci urychleně převezli na oddělení Policie ČR, hrozí mu obvinění z několika trestných činů.

V NOUZI POUŽILA TLAČÍTKO.

Několik minut po půlnoci zaznamenal operátor městské policie na centru tísňového volání zmáčknutí tlačítka nouze - zařízení senior linky v bytě 89leté ženy v Zábřehu. Na telefon žena nereagovala a strážníci se nejprve nemohli dostat do domu. Pomohli až sousedé, které se jim podařilo probudit. Zjistili, že žena se sice nachází v bytě, ale upadla a sama se nedokáže postavit. Komunikovali s ní tedy přes dveře, aby si ověřili, že nedošlo k náhlým zdravotním komplikacím, a mezitím kontaktovali vnuka. Ten dorazil do 20 minut a byt otevřel. Žena naštěstí pádem neutrpěla žádné zranění. Přivolání lékařské pomoci odmítla. (d)


Strana 7


Magistrát města Ostravy si ve srovnání s jinými úřady vede dobře, úředníci se stále vzdělávají

Buďme všímaví k okolí

Dnes je už samozřejmostí zajistit osobám s pohybovým handicapem bezbariérový přístup i k agendám úřadů. Ne vždy si však uvědomujeme, že se kolem nás pohybují lidé také s jiným handicapem a specifikami jednání, nebo lidé, u nichž se mohou vyskytnout nenadálé zdravotní potíže. Úředník musí komunikovat také s těmito lidmi a znát proto řadu náležitostí.

Magistrát města Ostravy realizuje pro úředníky kurzy správné komunikace s osobami s handicapem nebo kurzy první pomoci, v nichž se úředníci teoreticky i prakticky školí, jak při náhlých zdravotních problémech návštěvníků zareagovat, jak rozeznat, o jaký zdravotní problém návštěvníka úřadu jde, a jak co nejrychleji poskytnout první pomoc kupříkladu při náhlé nevolnosti, epileptickém záchvatu či případném úrazu v prostorách magistrátu. Ostravský magistrát zajišťuje výkon správních činností pro asi 350 000 občanů včetně obyvatel 12 obcí správního obvodu Ostrava, taková připravenost úředníků je proto určitě namístě.

Magistrát se rovněž zaměřil na zkvalitnění života a zvýšení sebevědomí osob se sluchovým postižením. Základním problémem neslyšících je komunikační bariéra, proto se magistrát pokouší co nejvíce ji minimalizovat. Již od roku 2006 pořádá pod vedením lektorky Pavlíny Zárubové kurzy znakové řeči. Magistrátní úředníci absolvovali I. a II. stupeň znakové řeči a jsou tak připraveni k dorozumívání s neslyšícími klienty. Naučit se znakovou řeč není vůbec jednoduché – vyžaduje to píli, vytrvalost, dobré zvládání jemné motoriky a v neposlední řadě i vztah k handicapu. Přesto většina absolventů kurzů dále rozvíjí získané dovednosti znakové řeči v kurzech udržovacích, v nichž trénují přímo s neslyšícími speciální rozhovory vycházející z agendy, kterou úředník zajišťuje.

„Z rozhodnutí tajemníka magistrátu Břetislava Gibase letos magistrát nabídne kurzy znakové řeči také úřadům městských obvodů. Věříme, že alespoň největší obvody této možnosti využijí a vstřícnost k neslyšícím se tak plošně v Ostravě rozšíří,“ informuje vedoucí personálního odboru Aleš Novotný.
Na tento úspěšný projekt znakové řeči, financovaný mimo jiné též z fondů EU, navazuje magistrát dalším projektem s názvem „Buďme všímaví k okolí“, v jehož rámci se úředníci seznámí s problematikou specifik komunikace s cizinci, kterých mezi klienty úřadů přibývá, i s projevy domácího násilí, a to tak, aby mohli i těmto osobám pomoci. (hk)

Foto: Kurzy znakové řeči absolvovala už řada úředníků
Foto: Veronika Olšarová

Nakupujeme s úsporami

Aktuální výsledky Systému sdružených nákupů CENTRES pro město Ostrava ukazují, že plánované úspory na začátku projektu mají reálný základ. „Do projektu jsme vstupovali s tím, že dosáhneme desetiprocentní úspory, což ušetří městu 100 milionů korun ročně. Po krátkém provozu Nákupního portálu města Ostrava bylo dosaženo například u potravin předpokládané úspory 23 procent, což představuje ročně 32,67 milionu korun, a u kancelářských potřeb je očekávaná úspora 27 procent, tedy v částce 4,2 milionu korun,“ poznamenal Vítězslav Grygar, ředitel společnosti eCENTRE. Celkem by tak celý resort města jen za nákupy potravin a kancelářských potřeb ročně ušetřil bezmála 36 milionů korun. Nákupní portál se bude dále rozšiřovat, doposud bylo u organizací a firem spravovaných Ostravou proškoleno pro jeho obsluhu 230 lidí. Přes tento nákupní portál města se již uskutečnilo 765 objednávek v hodnotě 723 tisíc korun. (d) 

 Poradní sbor seniorů primátora města Ostravy
vyhlašuje IV. ročník ankety

SENIOR ROKU

Návrh na ocenění u příležitosti Mezinárodního dne seniorů může do 15. října 2010 zaslat každý, kdo zná ve svém okolí mimořádně aktivního (v konkrétní oblasti) člověka staršího 65 let, který dodnes výjimečným způsobem přispívá ke zlepšení života společnosti.

V přihlášce je třeba uvést jméno, příjmení, věk a kontakt na kandidáta, zdůvodnění nominace, jméno a kontakt na předkladatele.

Tipy posílejte na adresu:
Redakce Ostravská radnice
Prokešovo nám. 8, 729 30 Ostrava,
nebo e-mail: gbalcarikova@ostrava.cz.
Na obálku nebo do e-mailu připište heslo Senior roku 2010.

Kolik vynakládá město na bezpečnost občanů?

Více než 400 milionů korun ročně vydává Ostrava na bezpečnost svých občanů. Do poloviny letošního roku tyto výdaje dosáhly v součtu (od roku 2007) přibližně 1,9 miliardy korun. Do konce roku se částka zvýší ještě o více než čtvrt miliardy korun. Letos město počítá s celkovými výdaji přes 442 milionů korun. Dosud z této částky vynaložilo 182 milionů korun.

„Výdaje na bezpečnost občanů zahrnují především financování činnosti městské policie a jejích preventivních prostředků, jako jsou například kamerové systémy. Dále jde o investice do budování integrovaných výjezdových center a příspěvky na činnost všech složek záchranného systému, včetně hasičského záchranného sboru,“ sdělil náměstek ostravského primátora pro majetek a finance Lukáš Ženatý. Ostrava podle něj v minulých letech investovala například do zmíněných kamerových systémů, hlukoměrů, do vyprošťovací techniky, hasičských vozidel, kyslíkových dýchacích přístrojů a řady dalších pomůcek pro činnost policistů, hasičů a záchranářů.

„Jednou z nejdůležitějších položek je podpora technického zázemí, systémů a sítí operačního a informačního střediska integrovaného záchranného systému, tedy toho místa, kam směřují všechny hovory tísňové linky 112,“ doplnil Ženatý. I proto město nepočítá s poklesem tohoto typu výdajů. Přibližně milion korun ročně vynakládá město na programy prevence kriminality (např. na projekty Bezpečná hřiště a pískoviště, Společně proti kriminalitě, Aktivní senior, Senior linka a další).

V roce 2008 vydala Ostrava na bezpečnost svých občanů při¬bližně 475 milionů korun, loni to bylo zhruba 481 milionů korun. Z toho 23 milionů korun město poskytlo jako dotaci na základě smlouvy o partnerství s Ministerstvem vnitra ČR a Moravskoslezským krajem na vybudování Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje, které už letos v červenci zahájilo zkušební provoz. Sídlí v nové budově nedaleko Městské nemocnice Ostrava a postupně jej osídlují jednotlivé složky integrovaného záchranného systému. Centrum soustřeďuje příjem hovorů na všechny linky tísňového volání z území celého Moravskoslezského kraje a může rovněž vysílat pomoc na území celého regionu.

Rozpočtové náklady celého projektu činí 680 milionů korun, 92,5 % z celkových nákladů projektu uhradí evropské prostředky z rozpočtu Regionální rady regionu soudržnosti Moravskoslezsko. Na úhradě zbývajících nákladů se podílejí město Ostrava (44,4 %), ministerstvo vnitra (29 %) a Moravskoslezský kraj (26,6 %). (av)


Strana 8

 Evropský týden mobility

Od roku 1998 se v řadě zemí starého kontinentu koná Evropský den bez aut (EDBA). Po čtyřech letech se stal součástí Evropského týdne mobility (ETM), osvětové kampaně, pořádané pod záštitou Evropské komise, jejímž cílem je snížení intenzity automobilové dopravy ve městech. Letos se v týdnu od 16. do 22. září zaměří na dopravu a zdraví s mottem „Prodluž si život – buď aktivní!“

Město Ostrava se k letošnímu ETM oficiálně připojilo podpisem dokumentu deklarativního charakteru Charta 2010. Rada města o tom rozhodla 17. srpna. Během zmíněného týdne budou pořádány akce pobočkami Knihovny města Ostravy (více na www.kmo.cz), Ekologickým informačním centrem Zelený bod Ostrava (www.zelenybodostrava.cz) a Střediskem volného času v Zábřehu (www.svczabreh.cz). Kompletní informace najdete na webových stránkách http://jitrocel.ostrava.cz.

Evropský den bez aut se v Ostravě, podle kritérií stanovených chartou, neuskuteční. Problematické se jeví zejména omezení dopravy na automobily běžně využívané komunikaci v centru města po dobu cca deseti hodin. Omezení dopravy by bylo hodně nepříjemné pro řidiče i chodce.

V rámci ETM se Ostrava zavázala ještě letos realizovat dopravní opatření, která pomohou cyklistům překonávat komunikace s hustým automobilovým provozem. Jedná se o stavby „Cyklostezka H v Nové Bělé – křížení se silnicí I/58 ul. Plzeňskou” a „Trasa L v Proskovicích, úsek koupaliště – lávka přes Ondřejnici“ a úsek „Na Pastvinách – hranice městského obvodu“. Novinkou bude možnost vyhnout se dopravním zácpám během Dnů NATO v Ostravě. Cyklisté mohou o víkendu 18. a 19. 9. vyrazit na letiště do Mošnova na kolech po mezinárodní Jantarové cyklostezce číslo 5. Na místě bude k dispozici hlídaná kolárna. Michal Gacka

Žádná země není ostrovem

Žádná země se neuzavírá do sebe, nestaví kolem sebe hráz. Kolik otisků Švédska lze nalézt u nás a jaké stopy zanechává Česká republika ve Švédsku? Na tuto otázku hledali odpověď žáci ZŠ Porubská 831 z Poruby a švédské školy Bureskolan z Burserydu během bilaterálního projektu No Country is an Island (Žádná země není ostrovem) pod záštitou programu Education and Culture Lifelong learning programme Comenius od srpna 2008 do července 2010.

Zjištěné informace děti v rámci celoročního projektu zpracovávaly ve formě textů s obrázky, v aplikaci Power Point, prezentovaly je formou výstav a brožur. Vznikl tak scénář pro dvě unikátní česko-švédská vystoupení, která se uskutečnila v rámci výměnných pobytů. Všechny materiály vytvořili žáci od 11 do 14 let nejprve v jazyce anglickém, poté v rodné řeči. V květnu 2009 vycestovala do Švédska 17členná skupina porubských žáků, o rok později zavítala do Ostravy výprava 26 dětí a 5 učitelů ze Švédska. Naše děti se na návštěvu švédských přátel připravovaly velmi intenzivně. K naší lítosti je nyní projekt No Country is an Island u konce. Navázaná přátelství dětí, jak všichni doufáme, přetrvají.

Dalimila Mališová, koordinátorka projektu

Pomoc po povodních

Primátor Petr Kajnar nabídl dopisem pomoc po bleskových povodních Frýdlantu v Čechách. Rada města pak doporučila částku 250 000 korun, stejnou také postižené Chrastavě. Pomoc ještě bude schvalovat zastupitelstvo. (vk)

Město štědře dotuje řadu akcí a projektů

Většina významných akcí pořádaných na území Ostravy by se neobešla bez finanční podpory města. Jde o projekty v oblastech kultury, tělovýchovy a sportu, sociálních služeb a zdravotnictví, handicapovaných vč. dětí a mládeže, školství, protidrogových aktivit a prevence kriminality. Ostrava každoročně vyhlašuje výběrová řízení na poskytnutí dotací a dotací-grantů.

Jen v roce 2009 bylo ve výběrových řízeních podpořeno 464 projektů více než 105 miliony korun z rozpočtu města. Celkem přišlo 588 žádostí s objemem požadovaných prostředků přes 285 milionů korun. Nejvíce projektů (180) bylo z oblasti sportu, mj. Zlatá tretra, Davisův pohár, Czech Dance Open. V kultuře získala dotaci stovka projektů, mezi nimi Colours of Ostrava, festivaly Folklor bez hranic, OST-RA-VAR, Spectaculo Interesse aj. Zkrátka nepřišly ani akce pro handicapované, na prevenci kriminality a proti drogám. Informace o konkrétních podpořených projektech v roce 2009 najdete na webových stránkách www.ostrava.cz. Žadatele o dotace a granty pro rok 2011 upozorňujeme na informační semináře, jejichž termíny jsou ve vedlejší tabulce. (r)


Statutární město Ostrava, odbor školství, kultury, sportu a volnočasových aktivit, a odbor sociálních věcí a zdravotnictví, pořádají

informační semináře pro žadatele

v souvislosti s připravovaným vyhlášením výběrového řízení na poskytování dotací, dotací-grantů pro rok 2011. Semináře budou zaměřeny na změny při vyplňování přihlášek/žádostí v jednotlivých oblastech.

Termíny seminářů:

20. 9. 2010, 14.00–16.00   – oblast kultury

22. 9. 2010, 14.00–16.00  – oblast handicapovaní včetně dětí a mládeže
                                               – volného času
                                               – prevence kriminality
                                               – protidrogové prevence
29. 9. 2010, 9.00–12.00   – oblast zdravotnictví
                                               – sociální péče

29. 9. 2010, 14.00–16.00 – oblast školství

30. 9. 2010, 14.00–17.00 – oblast tělovýchovy a sportu
                                              – vrcholového sportu 

Semináře se uskuteční v budově Magistrátu města Ostravy na Prokešově náměstí č. 8 v zasedací místnosti zastupitelstva města č. 306. Semináře jsou bezplatné a není nutno se na ně přihlašovat.


Strana 9

Centrum bezpečné jízdy už na podzim

Práce na výstavbě Centra bezpečné jízdy se dostávají do své závěrečné fáze. V areálu firmy Libros, která s podporou města Ostravy zařízení na Slovenské ulici v Přívoze buduje, dělají vše pro to, aby se mohlo v sobotu 9. října otevírat.

Ve středoevropském regionu unikátní polygon nabídne na ploše více než tří hektarů nejmodernější technologie pro výcvik a zdokonalování řidičských dovedností. Jak zdůrazňuje autor projektu Dalimil Frič ze společnosti Libros, využívat ho v denní i noční době mohou řidiči osobních vozidel s různou délkou praxe za volantem i stupněm dovedností. Velký přínos může mít pro začínající řidiče v autoškolách nebo „sváteční šoféry“ jízda na tzv. smykové desce řízené počítačem, mělký bazén pro nácvik aquaplaningu a další situace, se kterými se mohou setkat v běžném provozu. Při pravidelných testech se jim nevyhnou ani profesionálové jezdící u záchranky, policie či hasičů. Novinkou ostravského Centra bezpečné jízdy na evropské úrovni bude smyková deska pro motocyklisty.

Podle náměstka primátora pro dopravu Vojtěcha Mynáře si ně¬které prvky na polygon budou moci vyzkoušet také děti v rámci projektu Ostravská dopravní školička. Otevřen bude nejen ostravským řidičům, ale i zájemcům z jiných oblastí ČR, z Polska a Slovenska. Náklady na vybudování Centra bezpečné jízdy dosáhnou 110 milionů korun, město Ostrava přispěje 85 miliony. (vi)

Foto: Smyk na vodě lze bezpečně vyzkoušet jen na polygonu
Ilustrační foto

 Výměna řidičáků nepočká!

Už jen necelé čtyři měsíce chybějí do konce roku. Přesně tak dlouho mohou občané žádat odbor dopravně-správních činností Magistrátu města Ostravy na ul. 30. dubna 35 (býv. Union banka) o výměnu svého řidičského průkazu vydaného od 1. 1. 1994 do 31. 12. 2000. Takový doklad podléhá do 31. 12. 2010 povinné výměně řidičských průkazů. K poslednímu dni srpna letošního roku čeká tato povinnost ještě na 18 095 majitelů řidičáků. Pokud se chcete vyhnout dlouhému čekání v závěru roku, pospěšte si! Nevyměněný řidičský průkaz pozbývá od 1. 1. 2011 platnost!

Na webových stránkách www.esmo.cz nebo na tel. č. 844 12 13 14 získáte informace, jak postupovat při vyřizování ŘP. Úřední dny jsou pondělí a středa 8-11.30, 12.30–17, úterý a čtvrtek 7.30–11.30, 12.30–15.30, pátek 8-11 pouze pro objednané. Zda je váš ŘP hotov, můžete podle data vyřízení zjistit také na webu www.ostrava.cz na pravé straně hlavní stránky dole v rubrice Důležité odkazy. (liv) 

Dopravní podnik s novým logem

Dopravní podnik Ostrava (DPO) představil nové logo. Motivem byla modernizace dosavadní grafické značky a vytvoření nové vizuální prezentace firmy. Souvisí se snahou budovat jednotný vizuální styl města Ostravy a jím ovládaných společností. Nové logo vzešlo z výběrového řízení, ve kterém bylo osloveno několik převážně ostravských agentur. Má prezentovat moderní, dynamickou společnost spojenou s dopravou, a to především použitím jednoduchých a čitelných tvarů grafické části logotypu vyjadřujících pohyb a evokujících zkratku DPO. Nová značka se postupně objeví na vozidlech MHD, jízdních řádech, webových stránkách, budovách apod. (dp) 

Nový jízdní řád se změnami

Od 29. srpna začaly na linkách Dopravního podniku Ostrava opět platit celoroční jízdní řády. K tomuto datu vyšel 1. dodatek jízdního řádu ODIS 2009/2010, který je k dostání ve všech prodejnách jízdních dokladů. Mezi změnami, ke kterým k uvedenému datu došlo, patří např. prodloužení autobusové linky 34 z Hlučína na zastávku Křižíkova. Vybrané noční spoje pojedou dále na Hlavní nádraží. Na lince č. 22 jede navíc spoj ráno po sedmé hodině. Na základě dopravních měření byla prodloužena jízdní doba linky č. 45 v úseku mezi zastávkami Shopping Park a Jelínkova v pracovní dny i o sobotách a nedělích o 1 minutu. Na lince č. 54 byl na základě průzkumu omezen počet spojů. Autobusová linka číslo 20 zahájí provoz 13. září, se začátkem vyučování na VŠB-TUO. (vi) 

Ostravské Jednotné kontaktní místo patří k nejlepším v republice, pomáhá a slouží podnikatelům

Chcete i vy začít podnikat v Evropské unii?

Přemýšlíte o tom, že byste začali poskytovat své služby v některém členském státu Evropské unie a nevíte, jak začít? Můžete se obrátit na Jednotné kontaktní místo (JKM), jehož činnost zajišťuje od konce loňského roku Živnostenský úřad Magistrátu města Ostravy. Jeho úkolem je poskytnout podnikatelům maximum informací potřebných k zahájení podnikání, a to i v zahraničí.

Občan zde získá odbornou pomoc, pokud chce podnikat podle jiného než živnostenského zákona např. v energetice, finančnictví, zdravotních či veterinárních službách. Také informace o ochraně spotřebitele v zemích EU, řešení problémů na úřadech, včetně kontaktů na osoby, které mohou prakticky pomoci. Všechny služby jsou bezplatné.

Jednotné kontaktní místo na Živnostenském úřadu magi¬strátu zodpovědělo od počátku činnosti už více než 140 dotazů. Nejčastěji mají podnikatelé zájem o informace týkající se podnikání v sousedních státech – Rakousku, Německu a na Slovensku. Vzhledem k šíři poskytovaných informací pracovníci JKM nejsou schopni je vždy poskytnout na počkání. Řešení dotazu si může přes veškeré úsilí vyžádat delší dobu. Snahou však je zprostředkovat kvalitní informace v co nejkratším čase.

Ostravské JKM bylo v tomto roce už dvakrát zařazeno na první místo v kvalitě a rychlosti poskytovaných služeb. Testy všech 15 kontaktních míst v ČR provádělo ministerstvo průmyslu a obchodu. Hodnotila se rychlost, rozsah, úplnost informací a celková srozumitelnost odpovědí. Pokud chcete i vy získat odpovědi na své dotazy, napište na jkm@ostrava.cz, nebo můžete osobně navštívit Živnostenský úřad Magistrátu města Ostravy v budově radnice na Prokešově nám 8. Více o službách Jednotného kontaktního místa najdete na www.ostrava.cz.
Lenka Michlová


Strana 10 a 11 


co, kdy, kde ve městě 

Co připravuje Akord?

Bohaté dění v kulturním domě Akord v Ostravě-Zábřehu nabídne v příštích dnech mimo jiné koncert Eva a Vašek 10. září, 17. září pak vinobraní s hostem Petrem Rezkem, 23. září pak skvělé představení Blbec k večeři se známými herci Vydrou, Cardou, Hrušínským aj.

Milovníkům vín

Slezskoostravský hrad se ve dnech 1.–3. října stane tradičně dějištěm výstavy moravských vín. Nabídne ochutnávky i skvosty dobrých značek i dlouhověkosti.

Na Landeku byli sochaři

Páté bienále sympozia Landek probíhalo od poloviny srpna do 10. 9. v Hornickém muzeu v Petřkovicích. Sochaři z Číny, Japonska, Polska, Gruzie, Slovenska a České republiky tvořili sochy, které po skončení sympozia ozdobí areál muzea, parky v Těrlicku-Hradišti a v Havířově.

Na co do Librexu?

Velmi bohatý je zářijový program Domu knihy Librex v Ostravě. Například beseda k premiéře oper NDM Šárka Leoše Janáčka a Ariadna Bohuslava Martinů zve zájemce na 15. září. O vítkovickém zámku se bude hovořit 22. září, tolik obdivovaný italský kuchař Emanuel Ridi se těší na besedu s Ostravany 24. září.

Besedy s lékaři

Dům knihy Librex však rozšiřuje svou nabídku o nový cyklus besed pod názvem „Moderní metody medicíny aneb Opravdové celebrity“. Jednou měsíčně lze tak besedovat s představiteli jednotlivých klinik Fakultní nemocnice Ostrava. První beseda doplněná projekcí fotografií se uskuteční v úterý 21. září v 17.00 hod. na téma kardiochirurgie. Představí se a zájemcům na otázky odpoví MUDr. Radim Brát, PhD., primář kardiochirurgického centra FNO, a MUDr. Radovan Jursa.

Tarja vystoupí v Porubě

Celým jménem Tarja Soile Susanna Turunen Cabuli, finská zpěvačka nazývaná ledovou královnou severu, je jedna z deseti nejlepších sopranistek světa, zpívá metal i klasiku. V porubském zimním stadionu Sareza vystoupí 7. října, vstupenky jsou v prodeji.

Ostrava z druhé strany

Výtvarná skupina In signum připravuje pozoruhodnou výstavu pod záštitou primátora města. V prostorách Slezskoostravské galerie bude od 29. září prezentovat svá díla 35 výtvarníků všech současných generací pod názvem Ostrava z druhé strany. Symbolicky znamená druhá strana druhý břeh Ostravice, ale také prezentaci umělců, kteří na loňské podzimní výstavě OSTRAVA? nebyli zastoupeni.

Chagall slaví

Výtvarné centrum Chagall, jedna z nejstarších soukromých ostravských galerií, slaví v září 20 let své činnosti. K pobočkám v Ostravě, Karviné, Brušperku a Havířově přibyla 15. srpna pobočka galerie v centru Avion Shopping Parku, i tady jsou prezentována díla českých i zahraničních umělců.

Milovníkům baletu

Mimořádný večer baletních hvězd se uskuteční 27. září v Divadle A. Dvořáka. Pod názvem World Ballet in Ostrava se představí sólista Velkého divadla v Moskvě Ivan Vasiliev ve třech vystoupeních včetně legendárního Spartaka. Přijedou i další skvělí umělci – z Kuby Yolanda Correa a Yoel Carreňo, z Moskvy Nina Kaptsova, z Holandska Maia Makhateli, z Amsterdamu Tamas Nagy a z Paříže Vincent Chaillet, ale i další.

Třebovický koláč posedmé

Slezský soubor Heleny Salichové zve občany na 7. ročník podzimní slavnosti Třebovický koláč 17.–19. září v Třebovickém parku. Vystoupí soubory Rosénka, Dyleň, Kotár, Krasničanek a další, ně¬které až zdaleka, zahrají kapely Fešáci, BG Styl, Camael, Dareband, zazpívá Wabi Daněk a Pavel Dobeš. Program začíná v pátek v 17.30, v sobotu a neděli se brány Třebovického parku otevřou ve 14.00 hod. Více na www.trebovickykolac.com.

Hostující divadla

Divadelní sezonu v Domě kultury města Ostravy zahájí v září komedie pražského Divadla Na Filovačce Julie, ty jsi kouzelná s E. Balzerovou a T. Töpferem. V říjnu hostují s Divadelní komedií Divadlo Palace, s hrou Na útěku Divadlo Ungelt. Přijedou také Dejvické divadlo, Městské divadlo z Mladé Boleslavi, bratislavské divadlo a další. Vstupenky jsou v prodeji, na hostující divadla si lze také pořídit předplatné. Více na www.dkmoas.cz.

Pokračují přímé přenosy

Už třetí sezonu živých přenosů z newyorské Metropolitní opery zahájí 9. října Wagnerovo Zlato Rýna. Městský dům kultury však nabídne i špičková baletní představení. Přenášet se bude například Labutí jezero ve verzi nepřekonatelného Rudolfa Nurejeva, Caligula v choreografii Nicolase Riche a také Coppélia. Podrobnosti opět na www.dkmos.cz.

Divadelní pouť bez bariér

Divadlo loutek Ostrava pořádá už pošesté Divadelní pouť bez bariér. Ve dnech 14. až 17. září se představí např. Divadlo Drak z Hradce Králové, ale také jiná divadla a skupina Buty. Festival je určený i handicapovaným, rovněž mezi vystupujícími jsou postižení, kteří se často zapojují do různých kulturních souborů. V doprovodném programu jsou besedy s odborníky z oblasti sociologie a arteterapie.

Děti kreslily dětem

Malým pacientům z dětského oddělení Vítkovické nemocnice nakreslili v rámci projektu Děti dětem a dětičkám 2010 veselé obrázky žáci Základní umělecké školy V. Petrželky v Ostravě-Hrabůvce. Slavnostně je předali v pátek 10. září. 

Svatováclavský festival vstupuje do sedmého ročníku

Podzim plný chrámové hudby

Den co den se během jednoho měsíce uskuteční celkem 36 koncertů sedmého ročníku festivalu pod názvem Svatováclavský hudební festival. Od 28. září, kdy v ostravské katedrále Božského Spasitele zazní úvodní koncert – Dvořákův opus Svatá Ludmila, se postupně až do 28. října rozezní hudba v kostelích ostravských městských obvodů, ale také v Orlové, Hlučíně, Stonavě, Fulneku, Bohumíně, Frýdlantě n. O., Havířově, Brušperku, Ludgeřovicích a církevních objektech dalších obcí. Prostředí chrámů dodává hudbě větší duchovní rozměr. Na seznamu letošního ročníku festivalu jsou díla Händla, Bacha, Mozarta, Couperina, Janáčka, Mendelssohna, Telemanna… - podrobný program lze nalézt na www.shf.cz. Vstupenky nabízí Ostravský informační servis, ale také místa konání koncertů.

Ještě před zahájením festivalu se během září mohou milovníci hudby zaposlouchat do tradičního koncertního cyklu Čtvero ročních období ve dnech 10., 11., 12. a 17. září (program na stejné webové adrese). Kostel sv. Ducha v Ostravě-Zábřehu zahajuje 10. září v 19 hodin s Moravským komorním sborem. V sobotu 11. září například vystoupí ve svinovském kostele houslista Jiří Vodička a ostravský komorní orchestr Camerata Janáček s Vivaldiho barokním cyklem Čtvero ročních období a Mozartovým Divertimentem D dur. Krásnější hudby snad není. (k)

Foto: Na koncerty v kostelích se dlouho nezapomíná…

Město pod pyramidou

Centrum Ostravy se od 27. srpna ocitlo pod Cheopsovou pyramidou. Slavný div světa ze světelných paprsků v měřítku 1:1 zastřešil cen¬trum na podporu projektu Ostrava 2015, zůstává tam až do 25. září. „Jde o takové tiché zamyšlení a zastavení, které patří k práci architekta. Krásný název ‚light architektura‘ tomuto projektu svědčí,“ říká autor návrhu pyramidy David Kotek. Paprsky světelného jehlanu o čtvercové základně 230x 230 metrů se protínají ve výšce 147 metrů nad zemí. Pro srovnání – věž ostravské Nové radnice je vysoká 87 metrů. Kužely světla z reflektorů o síle 2 000 wattů však zcela nenaplnily očekávání, pyramida je tak vidět spíše z větší vzdálenosti, tvůrci však zkoušejí zdroje světla zesílit. Snímek je vizualizací, jak by to správně mělo vypadat. Celý projekt doprovází a zastřešuje sérii osmi pozoruhodných přednášek s předními architekty ve Staré Aréně vždy od 17 hodin: 2., 13., 14., 15., 17., 20., 21. a 23. září. Více na www.ostrava2015.cz. (d)

Co nabízí nová sezona NDM?

Národní divadlo moravskoslezské zahájilo novou sezónu už 29. srpna úryvky z Prodané nevěsty a dalších představení na Masarykově náměstí, předvedla se i další ostravská divadla. Slavnostní galavečer s ukázkami z bohatého divadelního repertoáru se uskutečnil 5. září.

V sezoně 2010–2011, což už je 92. v pořadí, uvede NDM 18 premiér. Čtyři umělecké soubory budou nadále uvádět úspěšné inscenace stávajícího repertoáru a opráší některé tituly minulých sezon v novém nastudování. Soubor opery doplní repertoár návratem čtyř populárních inscenací z minulých sezon v nových hudebních nastudováních (La Traviata, Její pastorkyňa, Nabucco, Falstaff). Z minulých sezon přechází do této sezony pak celkem 27 titulů.

Vedle velkých inscenací jsou plánovaná populární Dostaveníčka ve foyer v obou budovách divadlech a další řada jednorázových uměleckých akcí či vystoupení hostujících souborů. Pokračovat budou i pravidelné předpremiérové besedy v knihkupectví Librex, divadelní sezonu budou provázet již tradiční výstavy ve foyer. Během sezony se divadla aktivně zapojí do akcí jako je např. Ostrava dokořán, Muzejní noc a především Evropské dny opery. Novou tradicí by se například měla stát v předvánočním čase série čtyř nedělních adventních koncertů.

Konkrétní premiéry? Opera – Šárka, Ariadna, Werther, Orfeus v podsvětí, Fedora, Cardillac, činohra – Cenci, Konec masopustu, Gottland, Velkolepost vyvolených, Její pastorkyňa, Něco v ní je, Donaha (Hole dupy), opereta – Rose Marie, Marguerite, Pardon my English, Čarodějky z Eastwicku, balet – Louskáček a Zázrak v tichu. Více na www.ndm.cz. (d)

Projekt Léto!!! dospěl do finiše

Organizátoři akce Léto!!! plní, co slíbili. Koncerty různých žánrů, promítání filmů i akce pro děti se střídaly v centru města, v některých obvodech i například v zoo.

„Na zahajovací koncert 24. června do prostor bývalého Dolu Hlubina v Dolní oblasti Vítkovic přišlo více než 6 000 lidí,“ říká o úspěšném startu jednatel pořadatelské společnosti Petr Šafarčík. V průběhu prázdnin to pak bylo dalších více než 70 kapel, orchestrů, divadelních nebo tanečních souborů, které se předvedly hlavně na Masarykově náměstí, kde vznikl klub Náměstíčko!!!, který denně navštěvovaly stovky lidí (viz snímek).
V přímém přenosu České televize pak ve středu 8. září sledovaly stovky lidí na velkoplošné obrazovce na Masarykově náměstí vyhlášení výsledku soutěže o titul Evropské hlavní město kultury 2015. (d)

Ostrava Kamera Oko podruhé

Festival se poprvé uvedl loni na podzim jako součást projektu Evropské hlavní město kultury 2015 a zakladatelé slíbili, že i kdyby Ostrava titul nezískala, festival zůstane. Stalo se. Filmová přehlídka se zaměřením na kameramanskou tvorbu začne 23. září a potrvá do 3. října. Filmy se budou promítat klasicky z 35mm formátu na speciální nafukovací plátno, protože se festival bude konat pod širým nebem. Začátky jsou naplánovány na 8. hodinu večerní, představí se perly české kinematografie - Černý Petr před ostravskou radnicí, Zločin v šantánu na Hlavní třídě v Porubě, Rozmarné léto na koupališti nebo Tajemství hradu v Karpatech u lesoparku – vše zdarma.

Podle ředitele festivalu Jakuba Felcmana jsou vybrány filmy, které se tak často nepromítají. Zajímavé prostředí by mohlo přilákat i ty, kdo do kin nechodí. Město už dávno nemá letní otevřené kino, promítání na známých prostranstvích se má stát atrakcí.

Organizátoři festivalu Ostrava Kamera Oko uspořádali už letní sérii filmových projekcí pod širým nebem. Letní promítání aneb Kino za svitu měsíce trvalo od 19. do 23. srpna ve vybraných jednotlivých městských obvodech. Projekce tak rozzářila Porubu, Hlučín, Mariánské Hory, Prokešovo náměstí i Hrabůvku, kam dorazilo přes 260 diváků. (k)


Strana 12 

 Vítkovická atletka Romana Grómanová závodí, vede přípravku a myslí na profesní budoucnost

Trénovat děti je přece krásné poslání

o lidech s lidmi

Sportovní vlohy podědila Romana Grómanová po rodičích. Od mala ji bavily hlavně míčové hry. Z rodných Dolních Životic se dostala na základní školu se sportovním zaměřením do nedaleké Opavy. Ve všestranné přípravě nechyběla atletika. Po vážném ledvinovém onemocnění se zdálo, že je se sportem konec. Jednou nohou už byla na ekonomce, když jí lékaři dali novou naději. Rozhodla se rychle a srdcem! Prvního září se hlásila na Sportovním gymnáziu Emila a Dany Zátopkových v Ostravě-Zábřehu.

Zrození vrhačky

Uběhlo deset let. Romana odmaturovala, absolvovala stavební fakultu Vysoké školy báňské, stala se jednou z nejlepších atletek České republiky v hodu kladivem. „Na základce v Opavě jsem netušila, že se jednou budu věnovat vrhačským disciplínám,“ vzpomíná 25letá členka atletického oddílu SSK Vítkovice. „Já nikdy nebyla štíhlá jako proutek, ale docela mi šly i sprinty. Zlom nastal na gymnáziu v Ostravě, po přestupu do Vítkovic. Dostala jsem se do vrhačské skupiny trenéra Vladimíra Lindovského. V osmnácti přišlo třetí místo na juniorském mistrovství ČR. Za dva roky jsem poprvé přehodila 60 metrů.“ Její současné osobní maximum v kladivu je 61,75 m. Kouli a disk bere jako doplňkové disciplíny. Ale i v nich pravidelně získává extraligové body pro vítkovický klub. Na letošním domácím halovém šampionátu se ve vrhu koulí díky osobnímu rekordu 14,69 m stala vicemistryní republiky, na letním MČR v Třinci byla ve stejné disciplíně třetí, v kladivu těsně čtvrtá.
Jméno Grómanová figurovalo ve startovní listině čtyř posledních závodů v hodu kladivem na Zlaté tretře. Byť skončila vždy v poli poražených, házet z jednoho kruhu se světovou rekordmankou Polkou Wlodarczykovou nebo mistryní světa Němkou Heidlerovou, to byl panečku zážitek!

Se lvíčkem na prsou

S atletikou procestovala řadu zemí. Nejdále byla v anglickém Manchesteru, kde reprezentovala při mezistátním utkání s Velkou Británií, Francií a Španělskem. Když se zeptáte na atletické vzory, jen zakroutí hlavou. Každá kladivářka má jinou techniku. Poučit se to ano, ale kopírovat? Chce zůstat svá. Týmová hráčka, která tvrdí: „Z úspěchů kamarádů se raduji jako ze svých. Nadchlo mě třeba vítězství Denisy Rosolové na čtvrtce při letošní Tretře.“

Bohaté závodnické zkušenosti si Romana nenechává pro sebe. Předává je jako vedoucí trenérka vítkovické přípravky nejmenším adeptům královny sportu od 5 do 11 let. Před dvěma lety si pustila pusu na špacír, což se jí prý stává často, před trenérem mládeže panem Černým. Zrovna mu odešly dvě trenérky. „Když nikoho neseženete, já to klidně zkusím,“ prohodila atletka a brzy byla ruka v rukávě. Pro práci s dětmi má ty nejlepší předpoklady. Je kamarádská, ale umí i přitvrdit. Ví dobře, že ke každému je třeba přistupovat individuálně. A to v SSK Vítkovice a na ZŠ Dvorského v Hrabůvce pracují s téměř dvěma stovkami dětí!

Hra v pohybu

„Do přípravky bereme každého. Neřešíme talent ani fyzické předpoklady. Naším úkolem je rozvíjet všestranné pohybové schopnosti jednotlivce. Děti u nás hravou formou zvládnou základy míčových her, gymnastiky, základních atletických činností. Žádná atletická dráha jen travnaté plochy. Dbáme na to, aby se děcka tzv. nepřetrénovala. Je to těžká, ale krásná práce. Spíše poslání,“ zdůrazňuje trenérka.

V květnu se přípravka zúčastnila korespondenční soutěže Kids Atletics. Výkony dětí ve třech disciplínách (slalomovém běhu, skocích na žíněnce a hodu medíkem – malým medicinbalem) hodnotili na Českém atletickém svazu. Výsledek? Mezi dvěma a půl tisíci žáky z 52 oddílů ČR skončily první SSK Vítkovice! Trenéři přípravky se chtěli podělit o radost z cenného úspěchu se svými svěřenci i jejich rodiči. Před prázdninami je pozvali na stadion, kde jim v rámci zábavného odpoledne předvedli vítězný pohár. Vydařilo se i srpnové týdenní soustředění v Kunčicích p. O.

Když kladivo uletí

Vrhačské atletické disciplíny jsou tvrdou řeholí. Tuny navzpírané v posilovně, trénink dynamiky, rychlosti, techniky. Když Romanu potkáte, ani byste neřekli, že čtyřkilové ocelové nářadí dokáže poslat na druhou polovinu hřiště. Pohledná mladá žena, za kterou se otočí nejeden mužský. Při 170 centimetrech nemá typicky vrhačskou postavu. Být tak o deset čísel vyšší, asi by házela dál. To, co jí příroda nenadělila na fyzických parametrech, musí dohánět technikou a rychlostí. O dopingu, který je nejen v atletice problémem, říká: „Moc tomu nerozumím ani rozumět nechci. Jak budu házet, poznám podle toho, v jaké pohodě se ráno vzbudím. U mě je to spíše o hlavě. Letos jsem se cítila na 63 metrů, ale vyšla z toho série šedesátek. Čekám, až mi to pořádně uletí.“
Jen co povinnosti dovolují, každý volný víkend se vrací do Dolních Životic. Za rodiči, kteří v téměř tisícové obci provozují vlastní uzenářství, mladším bráchou Rosťou. Kvůli němu je fanouškem místního fotbalového klubu. Inu, sportovní rodina. Většinu času ale tráví v Ostravě. Zvykla si, vždyť tady žije už deset let. Nemůže si vynachválit bydlení u hodné paní domácí v podnájmu ve Svinově. Většinu času stejně tráví na stadionu. Atletické Vítkovice, to je taková jedna velká rodina. Kontakty udržuje i se spolužáky z vysoké školy. Někdy se posedí na zahradě, něco ugriluje, jindy zase vyráží za kulturou.

Stavařina mě baví

Letos třetí kladivářka České republiky a trenérka mládeže druhé třídy nežije jenom atletikou. Od března pracuje na zkrácený úvazek ve firmě Therm. „Obor stavebnictví jsem vystudovala, baví mě, chci ho dělat,“ plánuje stavební inženýrka se specializací na technická zařízení budov a prostředí staveb. „Zatím zaměstnání i atletiku stíhám, ale vím, že se v dohledné době budu muset rozhodnout. Nejsem taková hvězda, aby mě závodění uživilo. Volba jistě padne na stavařinu. U atletiky, třeba jako trenérka, bych ale chtěla zůstat. Bez sportování, pohybu a kolektivu bych nemohla být,“ dodává Romana Grómanová. Libor Vidlička

Foto: Trenérka Romana Grómanová se rozcvičuje s dětmi z přípravky SSK Vítkovice Foto: autor a archív R. G.


Strana 13 

Národnostní dělení na Ostravsku


z archivu města

Snad jen v dávnověkých počátcích osidlování Ostravska Slovany můžeme předpokládat u zdejších osad etnickou homogenitu. Avšak v době, kdy Ostrava vstupuje na historickou scénu jako středověké město, střetávali se zde již lidé různých kultur, jazyků a etnického původu. V polovině 13. století sem v souvislosti s rozsáhlou kolonizací severovýchodní Moravy přišla vlna osadníků z německých zemí. Ti pak položili základy skutečnému městu, jež se postupem doby stalo hradbami obehnaným střediskem řemeslné výroby a obchodu.

A žili bez konfliktů…

Němečtí osadníci a jejich potomci tvořili v Ostravě vrstvu městského patriciátu, zatímco Češi se usazovali v chudších předměstích a okolních vsích. Obě etnika se od samého počátku vzájemně prolínala a jejich vztahy tehdy pravděpodobně ještě nebyly zasaženy žádnými spory. Jediné, co je odlišovalo, byl jazyk, kterým komunikovali ve svých rodinách. Zdá se, že k určité proměně národnostního složení obyvatel Ostravy došlo během 15. a 16. století. Svědčí o tom jak úbytek německých jmen mezi předními měšťany, respektive jejich počeštění, tak i fakt, že městské písemnosti se začaly vést v české řeči. Na druhé straně přivedla renesanční éra do Ostravy vlašské (italské) stavitele a umělecké řemeslníky, kteří brzy splynuli se společenskou a ekonomickou elitou města.

Až do vydání josefínských patentů na konci 18. století se v Ostravě objevovali jen velmi sporadicky Židé, neboť místní měšťané se bránili jejich obchodní konkurenci. Naopak pozemková vrchnost na slezské straně usazování Židů podporovala a na Zámostí tak díky tomu vznikla jejich poměrně lidnatá kolonie. Rozmach židovské komunity na Ostravsku ovšem nastal teprve od poloviny 19. století, kdy byli Židé občansky plně zrovnoprávněni.

Složení obyvatel se mění

Právě revoluční hospodářské a politické změny 19. století přinesly vznik moderních národů i zásadní proměnu národnostní skladby obyvatel Ostravska. Ještě v 30. letech 19. století zde žili takřka výlučně Češi. S výstavbou hutí ve Vítkovicích začali přicházet odborníci z Anglie, Irska či Belgie, ovšem v následujících desetiletích početně rostly zejména skupiny Němců a Poláků. Ti první tvořili na Ostravsku na počátku 20. století téměř třetinu z celkového počtu obyvatel, což je ovšem poněkud zkreslené tehdy prováděnou germanizací. Němci získali značný vliv v centrech dopravy a průmyslu, jako byly Moravská Ostrava, Vítkovice, Přívoz a Hrušov. Často totiž patřili k vrstvám technické inteligence, podnikatelstva, úřednictva a kvalifikovaného dělnictva. Naproti tomu Poláci představovali asi jednu šestinu veškerého ostravského obyvatelstva. Přicházeli ze Slezska a Haliče a usazovali se zejména v hornických obcích východního Ostravska, kde se také živili většinou jako námezdní dělníci.

Významnou etnicko-náboženskou societu představovali Židé, kteří do značné míry kulturně a politicky splývali s Němci. Proudili sem ze dvou směrů: na jedné straně z tradičních moravských a slezských ghett, na straně druhé z nuzných oblastí Haliče. Obě skupiny se civilizačně a sociálně značně lišily a panovalo mezi nimi zjevné odcizení. Z řad těch prvních vzešlo mnoho významných podnikatelů, advokátů a lékařů, mezi těmi druhými bychom nalezli spíše vetešníky, majitele drobných krámků a dílen.

Nacionální rozpory prohloubily i války

Počáteční národnostní smír vzal za své s vyhroceným nacionálním bojem, který se rozhořel koncem 19. století. Možnost poklidného společenství Čechů, Poláků, Němců a Židů definitivně pohřbily konflikty 20. století. Česko-polské vztahy dalekosáhle poškodil územní spor o slezské obce. V důsledku rasové politiky nacistů po roce 1939 zahynula či emigrovala drtivá část někdejší desetitisícové ostravské židovské minority. Okupace a válka znemožnily další soužití Čechů s Němci a vedly k nevyhnutelnému poválečnému vystěhování téměř všech zbývajících německých starousedlíků. Vývoj po roce 1945 zároveň na druhé straně vyvolával nové migrace. Za pracovní příležitostí, vzděláním, azylem, ale někdy i z donucení přicházeli na Ostravsko Slováci, Maďaři, Řekové, Bulhaři, Romové, Vietnamci a další. Přestože je dnes obyvatelstvo Ostravy podle posledního sčítání z 92 % české národnosti, žijí zde i jinonárodní menšiny pěstující vlastní zvyky a svébytnou kulturu. Přispívají tak k zachování národnostní různorodosti jako historicky danému a charakteristickému rysu města. Radoslav Daněk

Foto: Náhrobek italského stavitele a architekta, který v 16. století působil v Ostravě, je vsazen do zdi kostela sv. Václava.

Foto: Na konci 19. století si Češi, Němci a Poláci budovali vlastní oddělená střediska kulturního a společenského života. Polský dům uvedený do provozu roku 1900 dodnes stojí (bohužel uzavřený) na Poděbradově ulici v Ostravě.

Foto: Židé z Ostravska, sdružení od roku 1875 v samostatné náboženské obci, měli v minulosti na území města celkem šest synagog a modliteben. Ta ve Vítkovicích byla slavnostně vysvěcena v roce 1911.


Strana 14

‚Čitván‘ už návštěvníci obdivují, hulmani jsou výběhem nadšeni

Největší expozice Zoo Ostrava už je přístupná, líbí se návštěvníkům, ale i jejím obyvatelům. Prostorný komplex pro medvědy ušaté a hulmany posvátné odpovídá přísným nárokům na chov zvířat v moderních zoo a nahradil staré, nevyhovující zařízení. Čitván je název nejstaršího národního parku v Nepálu, kde se podobná zvířata dříve vyskytovala. Po sloninci z roku 2004 je to v zoo druhá největší investice – zhruba 66 milionů korun z dotace města.

Zatímco hulmani už svůj nový terén zkoumají a zabydlují se, medvědi ještě čekají, až si právě opice zvyknou. Pro hulmany je to velká změna – z pouhých klecí přišli do otevřené přírody, mají obrovský výběh, zvykají si na elektrické ohradníky. Zvířatům se v nové expozici otevřela plocha 1,4 ha zahrnující les i vodní plochy. Součástí je také výběh s jezírkem pro čiperné vydry malé a dvě velká akvária s rybami z nepálských řek, krásné výhledy do expozice, nechybí ani dětské hřiště. Ostravská zoo patří mezi nejnavštěvovanější atrakce města i kraje, atraktivita se s novými pavilony a expozicemi ještě zvyšuje. Na místě starého medvědince, který bude zbourán, má vyrůst pavilon pro tučňáky a tuleně.

Několikanásobně je rozšířená rovněž dětská část zoo, kde si lze prohlédnout a sáhnout na kozy, ovce, prasata, králíky… Zejména městské děti tato domácí zvířata znají jen z obrázků. Dětský areál je doplněn řadou hracích prvků, ně¬které části ještě čekají na dokončení.

Od srpna spustila Zoo Ostrava graficky nové webové stránky www.zoo-ostrava.cz, jsou rozšířeny o zajímavé sekce. Uživatelé internetu mají možnost stáhnout si prostřednictvím webových stránek zdarma mobilního průvodce po zoo, zúčastnit se anket či hledat ve fotogalerii. Webové stránky budou postupně doplňovány o další informace. Například ve „Sloním deníku“ lze nalézt informace o každodenním programu slonů, o průběhu březosti samic Johti a Vishesh a o přípravách na samotný porod. Stránky, které mohou navštěvovat také slabozrací uživatelé, jsou prozatím pouze v češtině. Cizojazyčné verze (anglická, polská, ruská a německá) se již připravují. (r)

Foto: Hulmani konečně mohou na stromy. Foto: Pavel Vlček

Kamenické vinobraní 

Domov pro seniory Kamenec na Bohumínské ulici ve Slezské Ostravě, příspěvková organizace města, zve ve čtvrtek 23. září od 15 hod. na benefiční slavnost „Kamenické vinobraní“. K tanci a poslechu zahraje cimbálovka Kovalíček, připraveny budou soutěže o ceny, ochutnávka kuchařských specialit, vína a burčáku. Výtěžek dražby rukodělných výrobků a vstupného přispěje na veřejnou finanční sbírku na nákup kompenzačních pomůcek pro imobilní seniory. (r)

Více lůžek pro bezdomovce 

Azylový dům Armády spásy v Mariánských Horách už přes 20 let poskytuje služby lidem bez domova. Armáda spásy však dostala 25 milionů korun z Operačního programu Moravskoslezsko a tak byl 23. července na ulici U Nových válcoven položen základní kámen nového azylového domu, do kterého se uživatelé mohou přestěhovat už na podzim příštího roku. Nový objekt nabídne 50 lůžek ve 25 pokojích, prostornou jídelnu i dostatečné hygienické zázemí. (d)

Útulek v Ostravě-Třebovicích nabízí do dobrých rukou

Provozní 4, 722 00 Ostrava-Třebovice, 596 967 288, www.mpostrava.cz  , od úterý do neděle 10-17 hodin

PRCEK

– šest a půl roku starý pejsek malého vzrůstu, bíločerné barvy. Byl nalezen koncem dubna ve Vítkovicích. Je to milý a hodný pes. Hodí se do bytu nebo na zahrádku, jako společník ke starším lidem. 

ARGO

– čtyři roky starý, kříženec většího vzrůstu, vlkošedé barvy. V útulku je od května letošního roku. Argo je poslušný, kamarádský a pohodový pes. Hodí se do bytu i na zahradu. Může žít u starších lidí, ale i u rodiny s většími dětmi.

ZIK

– pětiletý kříženec pudlíka, malého vzrůstu, plavé barvy. Do útulku byl přivezen z Poruby, nálezce ho dal na úřad. Zik je veselý a hodný pes, hodí se do bytu i na zahradu, ke starším lidem i k rodině s většími dětmi. Snese jiné psy.

AIRIN

– dvouletá fenka, kříženec labradorského retrívra, černé barvy. V útulku je od června. Byla přivezena z Bartovic, kde pobíhala na silnici. Airin je přátelská a pohodová. Je vhodná do bytu i na zahradu, má ráda pohyb.


Strana 15 

 Policejní koně nad překážkami

Město Ostrava a Městská policie Ostrava (MPO) pořádaly 28. srpna XIII. mezinárodní setkání jízdních policií. Parkúrové soutěže v jízdě na koni se konaly za značného zájmu veřejnosti v Komenského sadech. Na start se postavili jezdci a koně městských a republikových policií z ČR, Polska a Slovenska.

V cross parkuru O pohár ředitele Městské policie Ostrava byl nejlepší polský kůň Don Camillo s Gregorzem Wypchlakem (Czenstochowa) v sedle. Atraktivní zrcadlové skákání dvojic O pohár primátora města Ostravy vyhrál Tomáš Novák na Pandorovi z MP Ostrava. Program vyvrcholil policejním parkúrem pro služební koně O pohár hejtmana MS kraje. V něm dominoval Polák Karol Moleda (Chorzow) na koni Jahranek před domácím Liborem Zedníčkem na Marcusovi, který se stal zároveň přeborníkem městských policií ČR v jízdě na koni pro rok 2010. Ceny vítězům předal náměstek primátora města Ostravy Lukáš Ženatý. (vi)

Foto: Na parkúrové trati mezinárodního setkání jízdních policií 

Euro ve stolním tenisu je tady!

Po 24 letech se k nám vrací mistrovství Evropy ve stolním tenisu! Naposledy se elita celuloidového míčku představila v Praze ještě v éře Československa. Jejich nástupce vítáme v těcho dnech v ČEZ Aréně v Ostravě. Od soboty 11. 9. změří své síly družstva. České ženy se ve skupině střetnou s Maďarskem, Běloruskem (11. 9., 12 a 20 h) a Švédskem (12. 9., 16 hod.). Muži Česka narazí na Řecko (11. 9., 16 h), Německo a Polsko (12. 9., 11 a 20 h). Týmová soutěž vyvrcholí finálovými zápasy ve středu 15. 9. Hned následující den začínají soutěže jednotlivců ve dvouhrách a čtyřhrách. Šampiony a medailisty poznáme po finálových zápasech v neděli 19. září. (vi)

Ostraváci běželi S Emilem v patách

Úsilí Ostravy o zisk titulu Evropské hlavní město kultury 2015 jsme podpořili také Štafetou 2015 aneb S Emilem v patách. Ve dnech 2. a 3. září proběhla ve všech 23 ostravských obvodech.

Závod měl start u sochy legendárního vytrvalce Emila Zátopka na stadionu ve Vítkovicích. Vedl kolem kulturních, industriálních a přírodních památek města. Jednotlivé úseky měřily symbolických 2015 metrů, celkem na 120 km. Méně zdatní mohli zvolit alternativu dlouhou 2015 decimetrů. Štafety se zúčastnily 4 tisíce běžců, bývalí sportovci Adolfina Tačová, Taťána Netoličková, Josef Mikoláš, starostové ostravských obvodů, osobnosti veřejného života. S Emilem v patách mohli běžet úplně všichni. (vi) 

město podporuje

OSTRAVA CUP 2010.

Tradiční mezinárodní turnaj basketbalových nadějí pořádá SBS Ostrava od 10. do 12. 9. ve Sportcentru na Dubině. Startují hoši a dívky od kategorií nejmladších žáků až po juniory do 20 let.

HOKEJOVÁ EXTRALIGA.

Hokejisté HC Vítkovice Steel vstoupí do Tipsport extraligy v pátek 17. 9. (17.30) doma proti HC České Budějovice. V dalších kolech uvidí fanoušci zápasy s Libercem (21. 9.) a s Plzní (1. 10.). Vzhledem ke konání ME ve stolním tenisu a MS v basketbalu namísto v ČEZ Aréně na ZS Sareza v Porubě.

SVĚTOVÁ GYMNASTIKA.

Světový pohár ve sportovní gymnastice kategorie B hostí ve dnech 28. 9.–2. 10. zimní stadion Sareza v Porubě. Závody se konají pod hlavičkou Grand Prix Ostrava 2010.