Říjen 2013

Říjnové vydání měsíčníku Ostravské radnice

 

titulka

 

 

 

 

 

 

 

Ostravskou radnici si můžete stáhnout také ve formátu pdf.


 

Strana 1

Uvnitř listu

2 K volbám 25. a 26. října
3 O dopravě s Tomášem Suchardou
4 Na EXPO REAL do Mnichova
8 Evropské dny handicapu
9 Projekty s podporou EU
12 Rande s Miss Europe
13 O domovském právu
14 Tipy pro seniory

Prezident republiky Miloš Zeman na návštěvě města Ostravy a Moravskoslezského kraje

Krize je hrozbou, ale i výzvou k aktivitě

Moravskoslezský kraj byl třetím v pořadí na turné prezidenta republiky Miloše Zemana po regionech naší země. Do Ostravy přijel první říjnový den, který zakončil vpodvečer návštěvou radnice města.
Po přivítání primátorem Petrem Kajnarem prezident absolvoval setkání s občany na Prokešově náměstí. Ve svém projevu vyzvedl nutnost řešení nezaměstnanosti, která je palčivým problémem pro obyvatele Ostravy i Moravskoslezského kraje. Zmínil se o jednáních, která vedl na toto téma s politiky i manažery firem. Naznačil způsoby řešení krize, včetně možného příchodu strategického investora, korejského výrobce pneumatik, s perspektivou zaměstnání pro až dvě tisícovky lidí. V reakci na dotazy občanů se dotkl problematiky bývalých hornických bytů.
Hovořil také o péči o hendikepované, o stavu fondu na umoření státního dluhu, který založil a do něhož přispívá apod. Na závěr besedy vyzval občany k účasti v říjnových parlamentních volbách.
Hlava státu se pak odebrala do budovy Nové radnice, kde v sále zastupitelstva diskutovala s představiteli vedení města, zastupiteli a starosty městských obvodů. V úvodu primátor Kajnar připomněl, že to byla vláda tehdejšího premiéra Zemana, která v roce 2002 uvolnila 20 miliard korun pro rozvoj města a regionu. Prezident ve svém projevu mimo jiné ocenil komunální politiky, za jejich „každodenní, neokázalou, ale společensky velmi prospěšnou práci“. Obšírně se věnoval ekonomické krizi: „Není to jenom hrozba, ale také příležitost, výzva k aktivitě,“ podotkl Zeman. V diskusi reagoval na dotazy a připomínky k životnímu prostředí, špatné legislativě, která ztrpčuje život v obcích, k regulaci hazardu, stavu české ekonomiky, politiky apod.
Na závěr setkání Miloš Zeman připnul na prapor města Ostravy stuhu prezidenta České republiky a podepsal se do pamětní knihy města. Primátor Petr Kajnar předal prezidentovi dar města grafiku ostravského umělce Eduarda Ovčáčka s názvem Znaky. (vi)

Foto: Miloš Zeman dekoroval na závěr své návštěvy Nové radnice prapor statutárního města Ostravy čestnou stuhou prezidenta republiky

Pražané nám rozumějí

Divadla metropole Moravsko­slezského kraje se tradičně představí Praze. Od 19. do 30. října nabídnou pražskému publiku například Gogolovu hru Hráči, kterou režíruje Ivan Krejčí, v podání souboru Komorní scény Aréna.
Divadlo loutek Ostrava se představí pohádkou Václava Renče Perníková chaloupka v režii Václava Klemense. Národní divadlo moravskoslezské uvede inscenaci hry Slož mě něžně Billyho Roche v režii Janusze Klimszi a Walserovu hru Smrtihlav, kterou režijně připravil Peter Gábor. Divadlo Petra Bezruče Pražanům zahraje Puškinova Evžena Oněgina v režii Jana Mikuláška. Nebude chybět promítání filmu Isabel natočeného v Ostravě ani výstava na Piazzetě Národního divadla, která představí fotografie z ostravského divadelního prostředí (v listopadu bude instalována také na ostravském Prokešově náměstí).
Akce Ostrava v Praze se koná počtvrté. Podle ředitele NDM Jiřího Nekvasila je hostování ostravských divadel v hlavním městě stále žádanější. Jejich kvalitu potvrzují i každoročně získané ceny Thálie a Alfréda Radoka. Podle odborníků mají Ostravané co nabídnout – cílevědomou dramaturgii, schopnost prezentovat tradice i experimentovat, kvalitní herecké ansámbly, spolupráci s předními režiséry, výtvarníky a autory hudby. (o)

Foto: Igor Orozovič a Petra Lorencová v dramatu Smrtihlav Národního divadla moravsko­slez­ského, se kterou se 20. října představí na Nové scéně Národního divadla.


 

Strana 2

K volbám do sněmovny půjdeme 25. a 26. října

informace pro občany

Předčasné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky vyhlásil prezident republiky na 25. a 26. října. V pátek budou volební místnosti otevřeny od 14 do 22 hodin, v sobotu od 8 do 14 hodin.
V Moravskoslezském kraji se o hlasy voličů bude ucházet 15 politických stran a 3 politická hnutí, což je o jeden subjekt více než při posledních volbách v roce 2010. Voliči budou o umístění volební místnosti informováni nejpozději 15 dnů před prvním dnem voleb prostřednictvím úřední desky svého městského obvodu. Hlasovací lístky dostanou voliči do domovních schránek nejpozději jeden den před prvním dnem voleb.
Hlasovací právo má každý občan, který aspoň ve druhý den voleb (tedy 26. 10.) oslaví 18. narozeniny. Ve volební místnosti se volič prokáže platným občanským průkazem nebo cestovním pasem. Po obdržení úřední obálky vstoupí do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků. Do obálky vloží pouze jeden lístek strany či hnutí, pro které se rozhodl hlasovat. Zakroužkováním pořadového čísla nejvýše u 4 kandidátů uvedených na témže hlasovacím lístku může vyznačit, komu dává přednost. Po opuštění prostoru za plentou vloží volič nezalepenou úřední obálku s hlasovacím lístkem do volební schránky.
Volič může ze závažných zejména zdravotních důvodů požádat úřad městského obvodu a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, např. doma. Komise vyšle k voliči své členy s přenosnou volební schránkou, úřední obálkou a hlasovacími lístky. (or)

Do školičky

Centrum bezpečné jízdy Libros Ostrava, ve spolupráci se sdružením Ostrava bezpečná doprava!!!, otevřelo 14. září dopravní školičku. Na děti z mateřských škol v ní čeká povrch imitující křižovatky, kruhové objezdy, silnice s dopravními značkami, semafory. Prostorem se mohou „prohánět“ pomocí elektrických autíček a odrážedel. Projekt reaguje také na zavedení předmětu Dopravní výchova do základních škol. Dopravní školičku slavnostně otevřeli představitelé města, europoslanec Vojtěch Mynář, náměstek policejního prezidenta Tomáš Tuhý, vítěz Rallye Dakar Karel Loprais, hosté z Chorvatska, Ukrajiny aj. (hob)

Konference Ovzduší 2013

Ostravskému životnímu prostředí se bude věnovat konference Ovzduší 2013, která se uskuteční v pondělí 21. října od 9 hodin v hotelu Park Inn. Mezi pozvanými je řada odborníků na ovzduší a obory s ním souvisejícím. Chybět nebudou ministr životního prostředí v demisi Tomáš Podivínský, hejtman Miroslav Novák, primátor Petr Kajnar, zástupci Krajské hygienické stanice, Zdravotního ústavu, Českého hydrometeorologického ústavu, Centra dopravního výzkumu, vysokých škol aj. Anotace k jednotlivým přednáškám si můžete prohlédnout na webu města, či na www.dychampro­ostravu.cz. (ph)

Aktuálně

Rok partnerských měst

Město Ostrava se připojilo k iniciativě za vyhlášení roku 2014 Rokem mezinárodního hnutí partnerských měst. Rezoluci přijali účastníci únorového fóra „Národní diplomacie jako garant stabilního rozvoje měst ve 21. století“ v rámci oslav 70. výročí Stalingradské bitvy. Odsuzuje násilí, diskriminaci, rasismus, ale také pokusy o přehodnocení výsledků 2. světové války. Navrhuje zřízení sítě středisek národní diplomacie, např. ve Volgogradu a Coventry. Primátor Ostravy se obrátil na vládu ČR, aby vyzvala Valné shromáždění OSN k zahrnutí do programu návrh na vyhlášení roku mezinárodního hnutí partnerských měst. (vi)

Investice a byznys

Prezident Miloš Zeman dodal lesk 14. Investment & Business Foru, které se první říjnovou středu konalo v Ostravě. Hlavní body programu byly perspektivy hospodářského rozvoje Moravskoslezského kraje a investiční příležitosti. Hovořil o nich Miloš Zeman, premiér v demisi Jiří Rusnok i další účastníci jednání, mezi kterými nechyběl primátor Ostravy Petr Kajnar. S prezentací konkrétních projektů vystoupili zástupci firem Brose, Hyundai, Teva Czech Industries, Tieto aj.(kp)

Medicína katastrof

S podporou města Ostravy, kraje a dalších subjektů vzniká projekt Institutu medicíny katastrof, pro přípravu lékařů, mediků, hasičů i policistů na zásahy při hromadných neštěstích. V minulém měsíci se odborníci na danou problematiku sešli se zástupci partnerských institucí a odsouhlasili další postup při založení klastru. Nový institut vznikne v příštím roce v rámci Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařské fakulty Ostravské univerzity, ve spolupráci s VŠB-Technickou univerzitou.(vi)

Kauza „Laguny“

Představitelé kraje, města a obvodu Mariánské Hory a Hulváky podepsali 11. září komuniké, ve kterém žádají vládu České republiky, aby urychleně řešila problém ostravských ropných lagun. „Město Ostrava nemá přímý vliv na zakázku sanace lagun. Naší dlouhodobou snahou ale je, aby byly ropné odpady co nejrychleji odstraněny,“ řekl náměstek primátora pro životní prostředí, komunální problematiku a IT Dalibor Madej. Pozůstatky výroby ropných produktů trápí obyvatele Ostravy mnoho let. Od objevení dalších zhruba 90 tisíc tun odpadů v lagunách uplynul více než rok a půl. Nyní vláda uvolnila miliardu korun na obnovení prací. Sanace ale nezačne dříve než ve druhé polovině příštího roku. Hotova by měla být v roce 2021. (liv)

z jednání zastupitelstva

Zastupitelé na svém 27. zasedání ve středu 25. září projednali a schválili zprávu o hospodaření statutárního města Ostravy za první pololetí 2013. Dále mimo jiné rozhodli o odkoupení rozestavěné budovy loděnice vodáckého spolku Campanula za 6,8 milionu korun. Město má v plánu objekt dokončit nejpozději na jaře 2015. Stavba se zastavila kvůli finančním problémům spolku, do kterých se dostal obdržením nižší dotace z evropských fondů. Kvůli podané žalobě na určení vlastnictví hrozilo, že by stavba zůstala nedokončená několik let.
Zastupitelé dále schválili finanční prostředky Fondu pro děti ohrožené znečištěním ovzduší. Pro letošní rok je k dispozici 10,8 milionu korun na ozdravné pobyty (více na str. 8). Zastupitelé města schválili také příspěvky pro žadatele, kteří v roce 2014, kdy bude Ostrava Evropským městem sportu, uspořádají zajímavé akce se sportovní tematikou (více na str. 15). V roce 2014 se v Ostravě uskuteční nejen nové fotbalové, florbalové, tenisové, ale také lyžařské, basketbalové a například taneční akce.
Dlouhá diskuze provázela také bod programu související s odpovědí na otevřený dopis občanů kritizující čipování psů. Zastupitelé vzali dopis na vědomí, nicméně žádné změny ve vyhlášce nechystají. Zastupitelé dále rozhodli o prodloužení termínu výstavby propojení ulic Pavlovovy a Plzeňské v Zábřehu v obvodu Ostrava-Jih, kterou realizuje společnost Alpine Bau. Nesouhlasili, ale s finanční kompenzací, kterou firma požadovala. (hob)

Zastupitelstvo v říjnu

Ke svému 28. zasedání se zastupitelé města Ostravy sejdou ve středu 30. října. V Nové radnici začnou jednat v 9 hodin. Celý průběh mohou občané sledovat z míst vyhrazených na galerii pro veřejnost. (r)


 

Strana 3

S náměstkem primátora pro dopravu Tomášem Suchardou o novinkách v jeho resortu

Projekty, které pomohou dopravě

Rozhovor
● Pane náměstku, můžete vyzvednout některou z letos dokončených dopravních staveb v Ostravě?
„Loni v září zahájenou rekonstrukci Porážkové ulice jsme dokončili a předali do užívání 29. srpna. Pro nepříznivé klimatické podmínky to bylo o čtyři měsíce později než se předpokládalo. Komunikace usnadňuje dopravu v centru města propojením Nové Karoliny s Českobratrskou ulicí, jezdí po ní trolejbusová linka. Její význam ještě vzroste v případě chystaných oprav komunikací v centru Ostravy. Cena stavby bezmála 145 milionů korun byla o něco vyšší než byl původní předpoklad. Evropská dotace z Regionálního operačního programu činila 120 milionů. Kolem Porážkové ulice sice ubyla parkovací místa, ale město plánuje postavit v centru nová parkoviště např. pod mostní estakádou Českobratrská nebo pod mostem Pionýrů.“
● Které městské dopravní stavby se nyní realizují?
„Okružní křižovatka na ulici Těšínské pod slezskoostravskou radnicí by měla být hotova letos v listopadu. Stejně jako stavby zastávek MHD Krajský úřad na ulici 28. října a Křižíkova na Nádražní financované ze švýcarských fondů. Společnou investicí s krajem je silnice III/4785, Nová Bílovecká, ve Svinově, u níž byl vybrán zhotovitel stavby, v současné době se podepisují smlouvy, předpoklad zahájení prací je v závěru října t. r. Další stavba s podporou švýcarských fondů, kolejové propojení Plzeňská – Pavlovova, má termín dokončení prosinec 2013, propojení ulic Plzeňská – Pavlovova pak léto 2014. S dokončením Prodloužené ulice Ruské počítáme v červenci 2014.
● A co budoucnost dopravy ve městě?
„Tady bych se zmínil o některých dopravních stavbách, které jsou ve stavu projektové přípravy. Terminál Hranečník s dotací Ministerstva financí se má začít stavět na jaře příštího roku. Zastávky MHD Městský stadion a Sport aréna s realizací v roce 2014 mají souvislost s MS v hokeji 2015. Společnou investicí s krajem je silnice III/4721, ul. Michálkovická, u níž je zpracována dokumentace pro územní rozhodnutí s předpokladem výstavby v roce 2015. Další stavby jen telegraficky: Prodloužená Mostní, I. a II. etapa, Nová Krmelínská, Výškovické mosty, Rekonstrukce mostů Bazaly apod.“
● Jak daleko je se svými stavbami stát?
Nejostřeji sledovaná je výstavbu silnice I/11 Prodloužená Rudná. Pro letošní rok bylo z rozpočtu SFDI přiděleno 300 milionů korun na výstavbu jedné ucelené části MÚK Rudná-Klimkovická. Tato částka byla později navýšena o 290 mil. Kč a současně byl podepsán dodatek smlouvy se zhotovitelem stavby Strabag, který zajišťuje výstavbu silnice současně se zprovozněním navazujícího úseku Mokré Lazce ve 2. polovině roku 2015. Letošní stavební práce jsou zaměřeny na MÚK Rudná a na založení některých dalších složitějších mostních objektů, jako jsou estakáda Vřesina a MÚK Krásné Pole za Globusem. Ve finiši jsou výkupy pozemků, při kterých výraznou měrou pomohlo město Ostrava.
● Co může město udělat pro zlepšení nekvalitních povrchů některých silnic v centru?
„Připravuje se velká rekonstrukce ulice Nádražní v úseku od ulice 28. října po ulici 30. dubna. Zahrnuje rekonstrukci vodovodu a kanalizace, plynu, tramvajové trati a samotné místní komunikace, dojde rovněž k úpravě povrchů. Předpoklad realizace stavby je v letech 2015 a 2016. Oprava povrchů na ulici Českobratrské bude navazovat na rekonstrukci kanalizace v tělese této frekventované komunikace. Předpoklad realizace je v roce 2014.“
● Problémy s novým systémem evidence motorových vozidel, který zavedlo ministerstvo dopravy, dopadly na pracovníky odboru dopravně správních činností magistrátu, kteří vykonávají tyto úkony za stát v rámci přenesené působnosti. Jaká je situace dnes?
„Nový systém centrálního registru vozidel (CRV) od svého zavedení v červenci 2012 vykazoval chybovost a pomalost v navádění dat při jejich následném zpracování. Přes mírné zlepšení systém stále nedosahuje požadované rychlosti a zejména bezchybnosti údajů v systému již navedených. Postupně dochází k tzv. čištění dat v CRV podle toho, jak jsou obcemi zpracovávána.“
● Jak se odbor dopravně správních činností chystá na nápor řidičů v souvislosti s výměnou řidičských průkazů vydaných od 1. 1. 2001 do 30. 4. 2004?
„Zákonnou výměnu těchto řidičských průkazů musí jejich majitelé stihnout do 31. 12. 2013. K 1. 10. 2013 čekala v Ostravě tato povinnost ještě 14 500 řidičů. V současné době dochází s výjimkou pondělí v dalších čtyřech úředních dnech k citelnému poklesu zájmu občanů. Bude-li, zejména v závěru roku zvýšený zájem o výměnu ŘP, jsme připraveni na event. prodloužení úředních hodin v pracovním týdnu.“
● Blíží se zima. Jak se na ni připravují město a Ostravské komunikace?
„Orgánům města je v současné době předkládán ke schválení Plán zimní údržby pro zimní období 2013/2014 v Ostravě. Obsahuje soupis místních komunikací udržovaných společností Ostravské komunikace (OK). Zahrnuje i výčet silnic I. třídy ve správě státu a silnic II. a III. třídy ve správě kraje, na nichž OK smluvně realizují zimní údržbu. Ve vlastním plánu OK je uvedena cykličnost prostředků zimní údržby – vozidel, optimalizace obratišť posypových vozů a středisek Správy silnic Moravskoslezského kraje silnic s cílem vylepšit údržbu hraničních úseků silnic. V plném proudu je předzásobení posypovými materiály a příprava techniky.“
Připravil Libor Vidlička

Od 1. října začaly platit novinky u SMS jízdenek

Od 1. října 2013 došlo ke změnám u SMS jízdenek v ostravské MHD. Jejich sortiment se rozšířil o 24hodinové jízdenky, nové je telefonní číslo, přibyla možnost nákupu jízdenky „prozvoněním“.
Dopravní podnik Ostrava nabízí k 70minutovým SMS jízdenkám (pro tarifní oblast OSTRAVA XXL za 27 nebo 13 Kč) nově také 24hodinové SMS jízdenky (za 75 nebo 37 Kč). Systém nákupu SMS jízdenky spočívá v odeslání SMS zprávy na NOVÉ ČÍSLO 902 30. Ve formátu DPO70, resp. DPO70Z pro obyčejné a zlevněné 70min. jízdenky nebo DPO24, resp. DPO24Z pro obyčejné a zlevněné 24hod. jízdenky. SMS jízdenky mají platnost pouze ve spojích DPO, 24hod. jízdenky navíc jen v tarifní oblasti MĚSTO OSTRAVA.
Kromě stávajícího způsobu mohou cestující nyní zakoupit SMS jízdenku také PROZVONĚNÍM. Pro tuto službu je potřeba se zaregistrovat, a to prozvoněním čísla 910 301 010, a následně po vyzvání příchozí SMS zprávy odesláním registrační SMS ve tvaru ANO DPOREG na číslo 902 30. Po registraci bude cestujícím umožněno objednávat SMS jízdenky pouhým prozvoněním na telefonní číslo, které náleží k danému typu jízdenky. Systém automaticky volání ukončí, cestující přibližně do 2 minut obdrží objednanou SMS jízdenku s vymezenou dobou její platnosti.
Původní číslo pro objednávání SMS jízdenek 902 06 přestalo platit 30. září 2013. (er)


 

Strana 4

Střípky

SMART CITY.

Seminář z cyklu Smart City 2013 proběhl 11. září na Vysoké škole báňské-Technické univerzitě. Akci zaměřenou na inovace pro efektivní energetiku, dopravu a stavebnictví Ostravy s přesahem do Moravskoslezského kraje uspořádala společnost Top Expo ve spolupráci s městem Ostravou a dalšími institucemi. Na konferenci vystoupil s příspěvkem na dané téma primátor Ostravy Petr Kajnar, hovořili zde také ministr pro životní prostředí v demisi Tomáš Podivínský, rektor VŠB-TU Ivo Vondrák, viceprezident Hospodářské komory ČR nebo předsedkyně Technologické agentury ČR Rút Bízková (na snímku J. Urbana). (vi)

CENA PRO GENERÁLA.

V rámci Dnů NATO v Ostravě byly 20. září uděleny v Clarion Congress Hotelu Česko-slovenské transatlantické ceny osobnostem na poli světové bezpečnosti, za příspěvek ke svobodě a demokracii ve střední Evropě a za posílení transatlantických vztahů. Vyznamenání převzal generál David Petraeus z USA (na snímku je uprostřed mezi Zbyňkem Pavlačíkem z Jagello 2000 a exministrem obrany Alexandrem Vondrou). Generál Petraeus velel mezinárodním silám v Afghánistánu (ISAF) a v Iráku. Druhým letošním laureátem se stal Eduard Kukan, bývalý ministr zahraničí Slovenska. (vi)

LÚČNICA NADCHLA!

Pořadatelé ze Slezského souboru Heleny Salichové nemohli zvolit pro jubilejní desátý ročník podzimní slavnosti Třebovický koláč lépe. Hvězdný host – slovenský folklorní soubor Lúčnica (na snímku J. Urbana) se 21. září na jevišti v místním parku představil s programem Obrazy z minulosti, který věnoval 65. výročí svého založení. Vděčné publikum odměnilo jedinečná taneční a hudební vystoupení nadšenými ovacemi. Během tří víkendových dnů si každý divák mohl najít to své z pestré nabídky folkloru, folku, country, gospelu, ale také populární filmové hudby v podání Janáčkovy filharmonie. (vi)

Návrat ‚štíhlé‘ venuše

Tradiční prohlídka reprezentačních prostor Nové radnice s průvodci je připravena na sobotní odpoledne 19. října od 13 do 19 hodin. I tentokrát se návštěvníci podívají do místností, kde pracuje rada města, zasedá zastupitelstvo, kde se přijímají vzácné návštěvy nebo do pracovny primátora města.
Návštěvníci budou mít příležitost v Ostravě znovu po čtyřech letech spatřit originál 23 tisíc let staré Petřkovické venuše vystavený v obřadní síni radnice. Pestrou nabídku doplní zdarma přístupná vyhlídková plošina radniční věže ve výšce 73 metrů. Na Prokešově náměstí čeká návštěvníky pestrý program. Mohou podpořit kampaň Ostrava Evropské město sportu 2014 účastí ve sportovních disciplínách a soutěžích pro celou rodinu. Vyzkouší si stolní tenis, basketbal, překážkovou dráhu, jízdu zručnosti, opičí dráhu, lukostřelbu a mnoho dalšího. Jako pozvánka na mistrovství světa žen, které vyvrcholí v prosinci v Ostravě, bude sloužit mobilní florbalové hřiště. Nebude chybět ani občerstvení. (hob)

Odešel Ilja Hurník

Klavírní virtuóz, skladatel, spisovatel a pedagog zemřel 7. září ve věku 90 let. Ovlivňoval vývoj české vážné hudby po dlouhá desetiletí. Z jeho bohatého díla připomeňme cyklus Umění poslouchat hudbu, který působil na hudební cítění několika generací hlavně mladých posluchačů. Nezapomínal na svůj rodný kraj a slezskou obec Porubu, dnes součást Ostravy. Byl prezidentem Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj, sólistou Janáčkovy filharmonie, organizátorem koncertů pro mládež. Město Ostrava na slavného rodáka nezapomnělo. V roce 1997 mu zastupitelé udělili titul Čestný občan města Ostravy.

upozornění

Na EXPO REAL do Mnichova

Podvanácté se město Ostrava zúčastní mezinárodního veletrhu nemovitostí a investičních příležitostí EXPO REAL, který se koná od 7. do 9. října v německém Mnichově. Moravskoslezská metropole se představí expozicí na ploše zhruba 100 m2.
Partnery při prezentaci Ostravy na veletrhu jsou CTP, Dalkia ČR, Global Networks, HB Reavis Group, Multi Development CR, OHL ŽS – divize Stavitelství Ostrava, PRK Partners a RPG Real Estate Management. Na veletrhu město ukáže investorům a obchodním partnerům svůj potenciál v širokém spektru: průmyslové zóny Mošnov a Hrabová, Vědecko-technologický park, Dolní oblast Vítkovice, rozvojové území Ostrava-Hrušov, brownfieldy, volné plochy k zastavění i strategické projekty. Odborným partnerem města je agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest.
„Na veletrhu EXPO REAL představíme Ostravu jako místo, jehož atraktivita spočívá v jeho vlastní jedinečnosti, důvěryhodnosti a v dlouhodobě dynamickém a udržitelném rozvoji. Svou strategickou polohou v blízkosti polské a slovenské hranice chceme do Ostravy přilákat investory a ukázat, že máme kvalitní služby s vyspělou infrastrukturou. Město intenzivně podporuje zázemí pro vývoj nových technologií. Jedeme do Mnichova jako město, které má a může nabídnout velký potenciál pro různorodé investiční záměry,“ řekl primátor Petr Kajnar.
Konkurenceschopnost Ostravy zvyšuje dlouhodobě vysoké ratingové hodnocení agentur Standard & Poors a Moody´s. Důležitou roli v oblasti rozvoje města i regionu sehrává strategická poloha na hranici tří států. Silný potenciál Ostravy představuje skutečnost, že v okruhu do 100 km žije 5 milionů obyvatel. Veletrhu v Mnichově se účastní přes 1 700 vystavovatelů ze sedmi desítek zemí na ploše 64 tisíc m2. Pořadatelé očekávají až 40 tisíc návštěvníků. (hob)


 

Strana 5

Odvážné muže a ženy vojáci rádi uvítají v řadách aktivních záloh

Připraveni na možné ohrožení

informace
Vytvořit obranný perimetr, vybudovat základnu, zátarasy, kontrolně propouštěcí místo, palebné stanoviště a spojení byl prvotní úkol příslušníků jednotky Aktivních záloh Krajského vojenského velitelství (KVV) Ostrava při cvičení ,,Safeguard Albrechtice 2013“.
Cvičení probíhalo za účasti složek Integrovaného záchranného systému a štábu KVV Ostrava 10. září v reálných podmínkách, vycházelo ze scénářů možného ohrožení. Při hodnocení ředitel KVV Ostrava plk. Jaroslav Hrabec zdůraznil význam aktivních záloh, jejichž prioritou je střežení a ochrana objektů kritické infrastruktury v regionu. „Musím ocenit s jakou motivací chlapci k úkolu přistoupili. Můžete cvičit, jak dlouho chcete, ale u těchto kluků je vidět, že jsou to srdcaři,“ dodal na závěr plukovník Hrabec.
Vstup do aktivní zálohy je pro občany, muže i ženy příležitostí, jak si vyzkoušet své schopnosti a udělat něco pro své město, obec a kraj. Veškeré informace vám rádi sdělí na pracovišti Krajského vojenského velitelství Ostrava, Nádražní 119, tel. č. 973 487 770. Podrobnosti o činnosti aktivní zálohy lze najít na www.kvv-ostrava.army.cz. (ro)

Foto: Kontrolně propouštěcí stanoviště při zářijovém cvičení aktivních záloh.

Prarodiče očima dětí

Ostravský debatní klub My 50+, o. s., vyhlásil ke Dni seniorů 1. října v rámci druhého ročníku literární a výtvarnou soutěž na téma Stáří očima ostravských dětí a mládeže. Záštitu nad ní převzal náměstek primátora Martin Štěpánek.
Soutěže mají inspirovat ostravské děti a mládež k zamyšlení nad stárnutím a prostřednictvím literárních a výtvarných děl představit, jak vnímají představitele starší generace. Jsou určeny pro děvčata a chlapce základních škol ostravských městských obvodů a organizovány v součinnosti s Knihovnou města Ostravy, Slezskoostravskou galerií a Europe Direct Ostrava. Soutěžit se bude do prosince letošního roku. Přihlášky se posílají e-mailem na debatklub.ov@atlas.cz do 25. října 2013. S oceněnými pracemi bude veřejnost seznámena. (r)

Třídění je hra, hledejte poklady

Městská společnost OZO připravila pro Ostravany zábavnou a hravou soutěž „3Ď“ určenou všem věkovým skupinám. Odměnou pro úspěšně hráče bude jednak tričko UAX ze speciální kolekce OZO Ostrava, ale i zajímavé věcné ceny.
Součástí soutěže je i kampaň, jejímž cílem je připomenout občanům zásady třídění odpadů. Začátkem září byly na dva tisíce kontejnerů na směsný odpad vylepeny samolepky upozorňující obyvatele, že do nich rozhodně nepatří věci, které se ještě dají využít, tedy papír, plasty a sklo. „Na sto zajímavých místech v Ostravě, která jsou veřejně přístupná, jsme umístili schránky ukrývající originální tričko. Slovní hříčka 3Ď je i ústředním motivem celé kampaně.
K nalezení schránek s tričkem vede vyřešení vědomostních hádanek. Nápovědy k nalezení triček budeme postupně – ve třech vlnách – uveřejňovat na našich webových stránkách a facebooku,“ vysvětluje tisková mluvčí OZO Ostrava Vladimíra Karasová a pokračuje: „Trička UAX 3Ď jsou žlutá, zelená a modrá – mají barvy kontejnerů na třídění odpadu. Ten, kdo však najde jedinou schránku s červeným tričkem, bude absolutním vítězem celé hry a získá netbook.“ Ale ani ostatní nálezci schránek nepřijdou zkrátka. Nalezená trička totiž pro ně znamenají vstupenku na závěrečnou party, kde hravá kampaň vyvrcholí. Na závěrečné party v rámci losování mohou účastníci získat další lákavé ceny – 3D domácí kino, digitální fotoaparát, tablet a další ceny. Soutěž potrvá do konce října. (hob)

Zelení proti prachu

V Ostravě se od letošního května vysazují tisíce lip, javorů, platanů, dubů a bříz v rámci dvou projektů Realizace vybraných prvků ÚSES (územní systém ekologické stability). Cílem projektů je založení skladebných částí systému, tedy biocenter a biokoridorů. Celkem se jedná o cca 108 tisíc stromů a 308 tisíc keřů na 152 místech na území obvodů statutárního města Ostravy v celkové rozloze 33,8 hektarů, které do poloviny roku 2014 mimo jiné sníží množství tuhých znečišťujících látek v ovzduší. Ještě letos na podzim město ozelení asi 40 % z celkového objemu dřevin. (ph)

VYBRALI JSTE VÁNOČNÍ RADNICI.

Vánoční výzdobu Prokešova náměstí a budovy radnice radnice mohli opět ovlivnit občané. Dekorace vybírali na webových stránkách z osmi anonymně zveřejněných návrhů od tří různých dodavatelů. Zvítězil návrh MK–Mont Illuminations s. r. o. (vizualizace), který získal 963 hlasů. Vítězná dekorace se rozzáří 28. listopadu, demontována bude na Tři krále, tedy 6. ledna 2014. (ph)


 

Strana 6

Městská policie Ostrava pomáhá starším občanům lépe se zabezpečit

I senioři se stávají oběťmi kriminality

bezpečnější ostrava

Úsek prevence Městské policie Ostrava pořádá pravidelné přednášky a setkání se seniory, kde o zabezpečovacích prvcích hovoří, a informuje také o tom, kde lze tyto prostředky získat. V rámci projektu Stop kriminalitě na seniorech, který je plně hrazen z prostředků města Ostrava, byly zakoupeny prostředky individuální ochrany, jako je pepřový sprej, kapesní alarm, svítilna apod. Projekt je realizován již čtvrtým rokem, prostředků ochrany tak zdarma využívají už na dvě stovky seniorů. O složitějších prvcích zabezpečení domu, bytu a nákladech na jejich pořízení jsou senioři rovněž informováni.
Městská policie má k dispozici 640 dveřních řetízků a panoramatických kukátek pro seniory, kteří bydlí sami a potřebují zvýšit pocit bezpečí. Prostřednictvím městské policie byly osloveny sociální odbory jednotlivých úřadů, jejichž pracovníci mohou vytipovat potřebné seniory, kterým pak tato zařízení namontují strážníci operativního oddílu v jejich bytech. Sociální odbory úzce spolupracují se strážníky okrskáři, kteří mají dobré místní znalosti a jsou s mnohými seniory v přímém kontaktu. Strážníci úseku prevence oslovují starší občany při preventivních aktivitách a sami občané se na ně mohou obrátit s žádostí o řetízek či kukátko ve stacionárních centrech prevence v Moravské Ostravě a Ostravě-Jihu. Kukátka a řetízky jsou hrazeny z prostředků projektu Bezpečnější Ostrava. Osaměle žijící senioři mohou požádat o instalaci zařízení sociální odbor nebo svůj požadavek zaslat přímo na ředitelství MP Ostrava. Bezpečnost seniorů je jednou z priorit, v minulosti bylo takto zabezpečeno již 1 800 bytů.
Městská policie rovněž realizuje projekt Senior linka, v rámci kterého je seniorům v bytě nainstalováno zařízení skládající se z několika prvků. Osobní tísňové tlačítko slouží pro přivolání pomoci v případě náhlých zdravotních problémů nebo omezení pohybu, kdy senior není schopen si přivolat pomoc jiným způsobem. Pokud senior aktivuje tlačítko, odešle GSM modul textovou zprávu na pracoviště Městské policie Ostrava, která vyšle pomoc. Nástěnné tlačítko slouží pro přivolání pomoci v případech, kdy má senior podezření, že se může stát obětí podvodného jednání nebo trestného činu. Jedná se zejména o případy, kdy pod falešnou záminkou se do bytu seniora pokoušejí vniknout neznámé osoby. V současné době městská policie disponuje 212 zařízeními, která senioři buď využívají nebo jsou připravena k montáži.(mpo)

Vyměňte si už konečně řidičák!

výzva

Znovu připomínáme řidičům, že řidičský průkaz vydaný od 1. ledna 2001 do 30. dubna 2004 musí do 31. prosince 2013 vyměnit za nový. Konec platnosti starých řidičáků se kvapem blíží, řidiči by neměli odkládat výměnu dokladů až na nejzazší termín. Jen v Ostravě zbývá vyměnit ještě téměř 16 tisíc průkazů!
Žádost o výměnu řidičského průkazu je možné podat u odboru dopravně-správních činností, oddělení provozu autoškol a evidence řidičů, Magistrát města Ostravy, ul. 30. dubna 35/635, Moravská Ostrava. Úřední doba: pondělí, středa 8–17, úterý čtvrtek 7.30–15.30, pátek 8–11 hod. Na všechny činnosti zabezpečované odborem DSČ se lze objednat na konkrétní den i hodinu.
Řidiči, kteří pro věk nebo ze zdravotních důvodů už za volant nesedají či auto dokonce ani nemají, by měli řidičský průkaz vrátit na odbor dopravně-správních činností. (r)

Publikace z městského archivu s 50letou historií

Vychází sborník číslo 27

historie města
Tradičně v říjnu představuje Archiv města Ostravy nový v pořadí už 27. svazek sborníku OSTRAVA s podtitulem Příspěvky k dějinám a současnosti Ostravy a Ostravska.
Šestnáct příspěvků seznamuje čtenáře s novými poznatky k historii města např. o ulicích středověké Ostravy, se zajímavým příběhem měšťanky Barbory Máchové a jejích ztracených perel při povodni v roce 1813 nebo s deníkovými záznamy Libuše Střelcové z Hrušova z let 1938–1942. Zaujmou pohnutý osud profesora VŠB Aloise E. Dobnera, život a činnost lékařky Emilie Lukášové, zakladatelky Ústavu pro matky a kojence v Zábřehu, nebo výsledky aktuálního výzkumu zaměřeného na vztah ostravských žáků a učitelů k historii.
Na prezentaci sborníku OSTRAVA 27, s ohlédnutím za padesáti lety vydávání publikace, zveme občany ve středu 16. října v 17 hod. do hudebního sálu Knihovny města Ostravy u Sýkorova mostu. (vi)

Strážníci městské policie Lukáš Klapuch a Jaroslav Nekola zachránci života

První pomoc ovládají skvěle

Motorizovaná hlídka Městské policie Ostrava tvořená strážníky Lukášem Klapuchem a Jaroslavem Nekolou dostala ve středu 7. srpna pokyn vyrazit na Hornickou ulici v Moravské Ostravě. Nalezla tam staršího podnapilého muže, u kterého po chvíli došlo k zástavě dechu a celkovému kolapsu.
Zatímco Lukáš Klapuch zahájil masáž srdce, jeho kolega přinesl z vozidla defibrilátor. Ten ale vzhledem k srdeční zástavě nebylo možné použít. Policisté se v masáži střídali až do příjezdu lékaře. Také jejich zásluhou se základní životní funkce postiženého podařilo na místě obnovit. Muž nakonec pro další zdravotní komplikace v nemocnici zemřel. Nic to ale nemění na faktu, že ostravští strážníci zasáhli pohotově a kvalifikovaně.
Primátor Petr Kajnar Lukáši Klapuchovi a Jaroslavu Nekolovi předal 10. září během zasedání rady města stužku Za záchranu života. „Poskytnutí účinné první pomoci není samozřejmostí. Tam, kde někteří váhají, nastupují ostravští strážníci. Jsem na vás hrdý,“ konstatoval primátor.
Městská policie Ostrava má ve svých řadách patnáct příslušníků, kteří byli v posledních osmi letech oceněni za záchranu života. „Chtěli bychom svým příkladem povzbudit občany, aby se nebáli poskytovat první pomoc. Už jen včasným přivoláním zdravotníků či policie mohou lidé přispět k záchraně životů,“ zdůraznil ředitel MPO Zdeněk Harazim.(vi)

Foto: Strážníci Lukáš Klapuch (vlevo) a Jaroslav Nekola převzali z rukou primátora Petra Kajnara stužku Za záchranu života.

stalo se

ČEKÁ JE TREST?

Tři muži stáli před restaurací v Ostravě-Dubině, každý držel jedno kolo a domlouvali se na tom, kde a za kolik by kola mohli prodat. Slyšela je však žena, která kontaktovala městskou policii. Během chvilky byli na místě strážníci v dané době na hlídce nedaleko místa činu. Výtečníci ve věku 22, 34 a 35 let nedokázali vysvětlit původ kol a různě si vymýšleli. Podle výrobních čísel strážníci ověřili, že kola nejsou v evidenci městské policie. Pro podezření z krádeže byla přivolána Policie ČR.

KRADOU SE DENNĚ.

Krádež mobilu ohlásila firma v Přívoze, strážníci dostali přesný popis pachatele a brzy ho našli. Také muž v Moravské Ostravě nahlásil krádež mobilu, podezříval mladého muže, který byl u něj v bytě. I on byl brzy dopaden, ke krádeži mobilního telefonu se přiznal, ale už ho stačil prodat. Strážníci oba pachatele pro podezření ze spáchání trestného činu předali policistům.

RVALI SE NA BURZE.

V areálu autoburzy v Ostravě-Vítkovicích došlo ke konfliktu mezi dvěma muži. Pracovník bezpečnostní agentury (24) chtěl kontrolovat zavazadlový prostor vozidla opouštějícího areál, muž za volantem kontrolu odmítl. Došlo ke slovnímu a poté i fyzickému napadení. Řidič měl dát pracovníkovi ochranky facku, sám pak měl být pokousán hlídačovým psem. Ani jeden z mužů neutrpěl vážnější zranění, lékařskou pomoc proto odmítli.

Přijďte do kurzu

Městská policie Ostrava zve na další z řady bezplatných kurzů pro veřejnost, které pořádá v rámci projektu Bezpečnější Ostrava. Koná se ve středu 30. října od 16 hodin v ul. Hlubinské 6 v Moravské Ostravě, tentokrát na téma Vaše děti – naše budoucnost, hovořit se bude o sebepoškozování dětí. Představena budou také centra zabývající se pomocí rodinným příslušníkům i samotným obětem sebepoškození. Nebude chybět oblíbená sebeobrana a i tentokrát bude připraven dětský koutek pro děti účastníků.
Vhodné je sportovní oblečení (pro výuku sebeobrany) a hygienické potřeby (možnost sprchy). Sportovní obuv není třeba, výuka základů sebeobrany probíhá v tělocvičně na žíněnkách. Bližší informace na tel. 599 414 165, 950 739 407 nebo prostřednictvím elektronické pošty na adrese info@mpostrava.cz. (mp)


 

Strana 7

Místa pro volný pohyb psů

V zářijové Ostravské radnici jsme informovali o obecně závazné vyhlášce č. 12/2005, která stanoví pravidla pro pohyb psů na veřejných prostranstvích a vymezuje prostory pro jejich volné pobíhání.
Majitelé mohou psy bez vodítka a náhubku nechat pobíhat ve vybraných lokalitách Ostravy. I zde je ale musí mít pod kontrolou, aby nedocházelo ke konfliktům mezi psy navzájem a k ohrožení lidí.
Parcely jsou v terénu označeny tabulkami. Na přání čtenářů otiskujeme seznam míst pro volné pobíhaní psů na území města Ostravy.
1. Komenského sad, od památníku RA k ul. Muglinovské; plochy pod dálničním přivaděčem u ul. Hornopolní (Mor. Ostrava), 2. parčík ul. Slovenská (Přívoz), 3. mezi ul. Sládečkovou a Radniční ( Michálkovice), 4. mezi ul. Nad Porubkou, Dělnickou, Skautskou, pod stadionem (Poruba), 5. mezi ul. Martinovskou a Opavskou (Poruba). 6. pod ul. Opavskou k ul. Fr. Čechury (Pustkovec), 7. mezi ul. U Studia, Středoškolskou a ubytovnou Metalurg (Zábřeh), 8. mezi ul. Proskovickou, Špilarovou, Smrčkovou (Výškovice), 9. mezi ul. Plzeňskou, Z. Chalabaly, Dr. Šavrdy (Dubina), 10. mezi ul. Aviatiků, Dr. Martínka a Místeckou (Hrabůvka), 11. za ul. Sirotčí po Jeremenkovu osadu (Vítkovice), 12. podél ul. Domovské (Hrabová), 13. odval Dolu Michal za prodejnou stavebnin (Michálkovice), 14. u ul. Na Hrázi (Martinov), 15. u ul. Na Heleně (Třebovice), 16. proti domům č. 26 na ul. Mongolské a č. 1 na ul. Maďarské (Poruba), 17. mezi ul. Žákovskou a Varšavskou (Hulváky), 18. mezi ul. 1. máje, Zelenou a Výstavní (Mar. Hory), 19. mezi ul. Polskou, Francouzskou, Ukrajinskou a lesíkem za domy na ul. Kubánské (Poruba), 20. plocha naproti komplexu Bohemia (Poruba), 21. plocha mezi ul. Pustkoveckou, K. Pokorného a hrází rybníka (Poruba), 22. za kulturním domem; u křížení ul. Betonářské a Hladnovské (Muglinov), 23. Všehrdův sad (Slezská Ostrava) 24. Golíkův sad (Slezská Ostrava).
Podrobnosti na mapovém portálu města Ostravy http://gisova.ostrava.cz/volne-pobihani-psu.php.(lh)

13. ročník festivalu se uskuteční i v Ostravě

Týden vědy a techniky

pozvánka

Zajímá vás, proč dochází ke klimatickým změnám? Jak ovládat počítač, televizi, světlo a další zařízení nejen svými ústy? Proč máme u nás tornáda? Které jsou nové léčebné metody v chirurgii? Co jsou transplantace a jaký je to zázrak medicíny?
To vše a mnohem víc je připraveno pro návštěvníky festivalu Týden vědy a techniky Akademie věd ČR s podtitulem Fascinace světem. Školákům, studentům i veřejnosti nabídne přednášky, výstavy, filmy, semináře, workshopy, vědecké experimenty ap. Mohou se osobně setkat a diskutovat s význačnými českými i zahraničními vědci, vyzkoušet si nejmodernější přístroje a počítače.
Třináctý ročník festivalu se bude konat v Praze, krajských městech a na dalších místech ČR od 1. do 15. listopadu. Program v Ostravě, pod záštitou primátora města, zahájí výstava o Marii Curii-Sklodowské (1. 11. ve Foru Nová Karolina). Další akce budou hostit VŠB, Ostravská univerzita, Ústav geoniky AV ČR, zoo, aula Gong, U-6 Malý svět techniky, Divadlo J. Myrona, Klub Atlantic aj. Více na www.tydenvedy.cz. (lk)


 

Strana 8

V Ostravě se uskuteční akce na podporu sociálně ohrožených rodin

Dny proti chudobě

sociální péče
Poosmé se 17. října v 15 hodin uskuteční na Masarykově náměstí v Ostravě v rámci Dnů proti chudobě happening s názvem Rodina ohrožená chudobou. Akci pořádá Armáda spásy s Charitou Ostrava, podporuje ji město Ostrava, kraj a další instituce.
Rodiny s nezletilými dětmi, především osamělí rodiče a rodiny se dvěma a více dětmi, jsou jednou ze skupin ohrožených chudobou a sociálním vyloučením. Chudoba dětí je považována za ještě závažnější problém než chudoba dospělých. Ačkoli jsou sociální dávky významným nástrojem snižování chudoby, je nutné, aby sociální práce hledala další způsoby řešení, které budou reagovat na komplexní a jedinečné životní situace rodin, vysvětlují odborníci.
V happeningu na náměstí se představí organizace, které pomáhají potřebným lidem, a také kampaň Česko proti chudobě. Už 15. Října (14) se v aule Ostravské univerzity uskuteční seminář na téma Rodina ohrožená chudobou, na které vystoupí renomovaní odborníci Jiří Siostrzonek a Jan Keller, následovat bude kulatý stůl – beseda o výzkumu fakulty sociálních studií OU. Setkání u společného ohně se uskuteční rovněž 15. října (18) v Centru sociálních služeb Armády spásy, U Nových válcoven 9.
Potravinová banka Ostrava vyhlašuje v týdnu od 14. do 18. 10. sbírku potravin. Trvanlivé potraviny (nic čerstvého, ani domácí výrobky) před datem spotřeby lze odevzdat v prostorách Potravinové banky Ostrava v Hasičské ulici 550/50 v Ostravě-Hrabůvce vždy od 9 do 17 hodin. Ve čtvrtek 17. 10. je možné trvanlivé potraviny donést také na happening na Masarykově náměstí. (g)

Vaše starosti bereme za své

evropské dny handicapu

Evropské dny handicapu proběhnou v Ostravě od 7. do 11. října. Jejich XXI. ročník je zaměřena na spolupráci a výměnu zkušeností v oblasti pomoci osobám s handicapem a integraci postižených do společnosti. Účast přislíbily delegace z řady evropských zemí i z USA.
Evropské dny handicapu zahájí mezinárodní fotbalový turnaj mládeže a dospělých se znevýhodněním. Handicapovaní lidé budou mít příležitost prezentovat také své umělecké aktivity a kreativní dovednosti během společenských a kulturních akcí. V odborné části programu se uskuteční konference zabývající se problematikou vzdělávání dětí a mládeže s mentálním postižením, na semináři se účastníci zaměří na specifické přístupy zaměstnávání osob se zdravotním postižením v kontextu spolupráce, komunikace a osvěty zaměstnavatelů, lékařů i rodin zaměstnanců, workshop pak bude reagovat na problémy týkající se pracovního uplatnění osob s handicapem.
Vyvrcholením letošních Evropských dnů handicapu bude (8. 10. v 18 h v Domě kultury města Ostravy) již tradiční slavnostní večer s názvem Křišťálový kamínek. Na něm Asociace TRIGON udělí prestižní ocenění osobnostem, které se zasloužily o rozvoj a pomoc handicapovaným lidem, a také výjimečným lidem s handicapem. Akce se koná pod záštitou primátora Petra Kajnara. Město Ostrava ji podpořilo částkou 1,8 milionu korun. (hob)

Foto: Radovan Gruber, žák Lidové konzervatoře a Múzické školy v Ostravě, jeden z laureátů Křišťálového kamínku při EDH 2012.

Sbírka pro malého Tomáška

Příběh 7letého Tomáška Berky není u nás ojedinělý. Od mala je zdravotně postižený hoch upoután na invalidní vozík. Pomoci mu může léčebná metoda Klim-therapy, využívající speciální stabilizační obleček.
Zvyšuje terapeutický účinek cvičení, ulehčuje nácvik motoriky. Jeho nevýhodou jsou náklady: 90 tisíc korun za měsíc léčby. I když při opakování terapie je cena nižší, pojišťovna léčbu nehradí.
Na podporu Tomáška vznikla sbírka plastových víček, které mohou rodiče a jejich děti nosit např. do mateřských škol J. Malury, F. Formana a J. Matušky na Dubině, Harmonie-Zlepšovatelů, Mitušova, Šponarova v Hrabůvce, základních škol Volgogradská a Jugoslávská v Zábřehu, Dětská a Čkalovova v Porubě, Provaznická v Hrabůvce, Dvorského Bělský les. Organizátory sbírky můžete kontaktovat na e-mailové adrese martina.packova@seznam.cz. (liv)

Školáci vyjedou na hory

Zastupitelé města schválili 25. září dotaci z rozpočtu do Fondu pro děti ohrožené znečištěním ovzduší. Město má na léčebné pobyty připraveno 10,8 mil. korun. Žádosti o příspěvek podalo 34 školských zařízení.
„Město pro letošní rok vložilo do fondu 7,5 milionu korun. Většina velkých znečišťovatelů, kteří dříve přispívali, letos finance neposkytla,“ řekl náměstek primátora Dalibor Madej. Dva miliony do fondu vložil pouze ArcelorMittal Ostrava. Děti mohou na ozdravné pobyty vycestovat od listopadu 2013 do konce dubna příštího roku. Minimální doba pobytu je 14 dnů, maximální výše podpory na jednoho žáka je 4 500 Kč. Dotace se vztahuje na děti ze škol se sídlem na území města Ostravy a také na děti s trvalým bydlištěm v obvodech Radvanice a Bartovice a Slezská Ostrava, s doprovodem jednoho z rodičů.(ph)

Víno a umění v aule Gong

Ve čtvrtek 17. října od 14 hodin se ve vítkovické aule Gong uskuteční II. ročník galerijního odpoledne Víno a umění v Ostravě. Jedinečné spojení nabídne jednodenní výstava výtvarných prací studentů a absolventů regionálních středních a vysokých uměleckých škol, doplní ji také keramické práce klientů chráněné dílny Astrid. Program zpestří studenti Janáčkovy konzervatoře Ostrava a také písničkář Václav Fajfr. Návštěvníci ochutnají kvalitní moravská vína. Vstup na akci je volný. Více informací na www.vinoaumeni.cz. (d)

Svátek dýní

Základní škola ve Slezské Ostravě, Bohumínská 72/1082, pořádá ve středu 23. října od 16 do 18 hodin šestý ročník tradičního Svátku dýní a strašidel. Sraz účastníků je před Slezskoostravskou radnicí v 15.30 hod., průvod pak společně půjde přes město na nádvoří Slezskoostravského hradu, kde vyvrcholí halloweenská show s klaunem Hopsalínem.(d)

Navrhněte svého ‚super seniora‘?

Ještě do 15. října 2013 nám můžete poslat svůj tip na Seniora roku 2013. Muž nebo žena musí mít 65 a více let, měl(a) by být aktivní a svou činností užitečný(á) pro své okolí. Podmínkou je bydliště kandidáta na území města Ostravy. Předkladatel musí v jeho vizitce uvést adresu, telefonický nebo e-mailový kontakt na kandidáta i na sebe a zdůvodnění nominace. Tipy posílejte na adresu: Ostravská radnice – redakce, Prokešovo nám. 8, 729 30 Ostrava nebo na e-mail gbalcarikova@ostrava.cz. Připište heslo Senior roku 2013. (liv)


 

Strana 9

I s úředníky magistrátu mohou občané a instituce dnes jednat prostřednictvím volání Skype

Elektronické služby města občané využívají

s podporou unie

Propojením na celostátní základní registry veřejné správy byl dokončen projekt Integrace agendových systémů, který město Ostrava realizovalo od července 2012 do září 2013. V rámci první realizační fáze byl agendový informační systém města mimo jiné rozšířen o moduly elektronických služeb pro veřejnost pod zastřešujícím názvem eMIA.
„Občané mohou už od května využívat služeb objednání k návštěvě úřadu prostřednictvím internetu, v řadě agend je možno učinit elektronické podání formulářů vůči úřadu,“ představuje základní výčet služeb náměstek primátora Dalibor Madej, do jehož gesce spadá rozvoj informačních technologií města.
V rámci projektu byly zprovozněny nové komunikační kanály Kontaktního centra Magistrátu města Ostravy, své dotazy dnes mohou zájemci řešit i prostřednictvím volání Skype. K dalším novinkám patří zasílání e-mailových nebo SMS zpráv občanům o vyřízení občanských a cestovních dokladů. Veškeré informace o službách města poskytovaných prostřednictvím internetu nebo telekomunikačních technologií naleznou zájemci na domovských internetových stránkách elektronického města Ostrava www.esmo.cz nebo mohou o informace požádat operátory Kontaktního centra na lince 844 12 13 14.
„Pro využívání základní nabídky postačí jednoduchá registrace na internetu, není nutná osobní návštěva úřadu. Nové portály elektronických formulářů eMIA a elektronického objednávkového systému byly spuštěny v květnu letošního roku, do půli září se k elektronickým službám registrovalo již více než 1 300 uživatelů,“ přibližuje náměstek Madej zájem o služby ze strany veřejnosti.

Ve druhé etapě projektu byl v průběhu září lokální agendový systém města rozšířen o napojení na celostátní informační systém základních registrů veřejné správy. Z modulů informačního systému, jako je např. evidence poplatků za komunální odpad, dopravně správních přestupků a řady dalších agend, mohou nyní oprávnění zaměstnanci přistupovat přímo k referenčním údajům o obyvatelích, právnických osobách nebo adresách, které jsou povinni při své práci využívat a ověřovat v průběhu správního řízení. Významně se tak zefektivní pracovní postupy v jednotlivých agendách úřadu. Projekt Integrace agendových systémů SMO (CZ.1.06/2.1.00/09.07333) je spolufinancován z prostředků Evropské unie, Evropského fondu pro regionální rozvoj. (Odbor projektů IT služeb a outsourcingu)

Metropolitní komunikační síť vstupuje do druhé etapy

V říjnu vstupuje projekt Rozvoj metropolitní komunikační infrastruktury do druhé realizační etapy, po jejímž ukončení v říjnu 2014 bude k páteřní síti optických vláken připojeno více než 80 organizací zřizovaných městem.
Cílem projektu Rozvoj metropolitní komunikační infrastruktury je zajištění vzájemného datového propojení městských organizací, úřadů městských obvodů a ostravského magistrátu. Po dokončení bude ostravská metropolitní síť napojena na celostátní komunikační infrastrukturu veřejné správy. Do projektu jsou zařazeny základní školy, kulturní organizace nebo organizace s působností v sociální oblasti.
„Projekt úzce souvisí s dalšími pěti projekty v oblasti informačních technologií, u nichž se město úspěšně ucházelo o dotaci z Evropského fondu pro regionální rozvoj a které byly postupně zahájeny v roce 2012,“ říká náměstek primátora Dalibor Madej. „Vzájemné propojení organizací a úřadů pomocí vysokokapacitní sítě optických vláken například umožní městským organizacím přístup k centrálně provozovaným systémům a datovým úložištím v městském Centru ICT služeb, které bylo uvedeno do provozu letos v srpnu.“
Do září 2013 byly realizovány projekční práce, zpracována dokumentace pro vydání územních souhlasů, zahájeno budování sítě. Mezi již připojené subjekty patří mimo příspěvkových organizací také úřady městských obvodů Proskovice, Nová Bělá a Hrabová. Předmětem druhé etapy je dobudování sítě a příprava samotného spuštění služeb pro organizace zřizované městem Ostrava.
Projekt Rozvoj metropolitní komunikační infrastruktury SMO (CZ.1.06/2.1.00/09.07332) je spolufinancován z prostředků Evropské unie, Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Manažerské info na jednom místě

Nové pohledy na údaje z hospodaření města a jeho organizací, přehled o počtu správních řízení ve vybraných úředních agendách, sledování finančních ukazatelů… To jsou jen některé z možností, které přinese nový manažerský systém. Bude sloužit vedení města a městských obvodů, ale také vedoucím zaměstnancům úřadů, zřizovaných organizací a obchodních společností. Realizace projektu skončila v září.
Vybudováním datového skladu a manažerského informačního systému získalo město Ostrava jednotný systém pro integraci a zpracování dat ze všech hlavních využívaných aplikací. Vybrané informace budou dostupné na jednom místě, v elektronické podobě a s jasně definovanými přístupy pro uživatele dle jejich kompetencí na úrovni dané organizace. Součástí řešení je i jednotná sběrnice pro vkládání údajů, kde automatická integrace na zdrojový informační systém možná není.
„Jedním z cílů projektu je zajistit vedoucím zaměstnancům rychlý a snadný přístup k údajům potřebným pro efektivní rozhodování a plánování. Manažerský informační systém hlavně umožňuje nové pohledy na data, tvorbu nejrůznějších typů analytických sestav a reportů, srovnání údajů v čase,“ představuje náměstek primátora Dalibor Madej nový systém.
Samotné řešení je postaveno na ověřeném prostředí Oracle Business intelligence. Projekt Manažerský systém a datový sklad byl zahájen v prosinci 2012. Ukončení implementace předcházelo dvouměsíční testování, jehož součástí bylo pilotní napojení zdrojových systémů a nastavení sledovaných ukazatelů v jednotlivých agendách, které budou součástí manažerského informačního systému. Kromě ekonomických agend se bude jednat např. o agendy místních poplatků, evidence psů a další.
Projekt Manažerský informační systém a datový sklad (CZ1.06/2.1.00/09.07365) je spolufinancován z prostředků Evropské unie, Evropského fondu pro regionální rozvoj.


 

Strana 10

co, kdy, kde ve městě

COLOURS UŽ V PŘEDPRODEJI.

Přestože další ročník mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava se uskuteční od 17. do 20. července 2014, už nyní jsou v předprodeji čtyřdenní vstupenky. Lze je koupit přes e-shop Colours of Ostrava ve formě e-ticketu na adrese http://eshop.colours.cz. Cena 1 390 korun za čtyřdenní vstupenku se týká prvních 6 000 kusů nebo do 31. prosince 2013.

HRADNÍ HODOKVAS.

Ve dnech 12.–13. října se na Slezskoostravském hradě uskuteční Hradní hodokvas pro všechny fanoušky dobrého jídla a pití. V areálu Miniuni za Divadlem A. Dvořáka se o stejném víkendu ve světě miniatur uskuteční Podzimní tvůrčí dílna.
Víno a burčák na hradě. O víkendu 11.–13. října proběhne společně s Hradním hodokvasem na Slezskoostravském hradě Výstava moravských vín pod záštitou primátora města (zahájení 11. 10. ve 14 h). K ochutnávce i ke koupi budou připraveny stovky vzorků převážně ročníku 2012, nebude chybět ani oblíbený burčák. Součástí výstavy bude v sobotu od 15 h. vernisáž výstavy obrázků Ivy Hüttnerové.

ČERNÁ LOUKA ZVE.

Trojlístek říjnových výstav Teplo domova, Život bez bariér a Kreativ Ostrava zaujme celou rodinu. Konají se ve dnech 18.–20. října 2013. Mnoho zajímavého tu najdou senioři a osoby s hendikepem, novinky z oblasti stavebnictví a bydlení zaujmou každého. Jedna vstupenka umožňuje návštěvu všech výstav najednou.
PRO RODIČE I DĚTI. Těmto dvěma skupinám je určen Ostravský veletrh hraček, který se v areálu výstaviště Černá louka uskuteční od 25. do 28. října, tedy i v pondělní státní svátek. Zahrnuje také veletrh dětských potřeb. Milovníkům koček, ale také opět dětem je určena výstava koček, ta se na výstavišti koná 12. – 13. října, tradičně přitahuje stovky návštěvníků.

SEZONU ZAHÁJIL BALET.

Živá kapela se zpěvačkou a cimbalistkou je součástí inscenace Balady, kterou uvedl baletní soubor Národního divadla moravskoslezského jako první pre­miéru 95. sezony 19. a 21. září. V inscenaci se pojí živá folklorní a jazzová hudba s tancem. Své síly zde spojila choreografka Hana Litterová, cimbalistka, skladatelka a zpěvačka Zuzana Lapčíková a šéfka ostravského baletu Lenka Dřímalová. Představení je velmi netradiční, ale působivé, s mnoha folklorními prvky a dramatickým dějem. Premiéroví diváci byli nadšeni.

MÁTE RÁDI PŘEUČILA?

Pražský herec Jan Přeučil se svým typickým kloboukem patří mezi oblíbené. Divadelní komponované představení pro dospělé diváky plné humoru, scének, vyprávění a utajeným hostem nabídne společenský dům v Ostravě-Bartovicích 8. října v 19 hodin.

K PODZIMU PATŘÍ VÝLOVY.

Kapr na českém vánočním stole patří snad i ke kulturním tradicím. Také jistebnické rybníky nedaleko Ostravy chystají na víkend 8. – 10. listopadu výlov rybníka Bezruč. Živí kapříci, tolstolobici, candáti a možná i sumci budou v daných dnech k mání přímo v rybářství na hrázi u Košatky vždy od 8 do 14 hodin.

PŘEDPLATNÉ PRO SENIORY.

Začínající sezona Národního divadla moravskoslezského nabízí speciální předplatné pro seniory, do které patří šest představení – Jak je důležité mít Filipa (už 13. října), Sen noci svatojánské, Louskáček (balet), Krásná Helena (opereta) a muzikály Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť a Noc na Karlštejně. Podle míst, na která jsou vstupenky určené, se cena předplatného pohybuje od 670 do 980 korun.

VYZNÁVÁTE HALLOWEEN?

Kouzelné halloweenské odpoledne plné strašidelné zábavy prožijí všichni malí a velcí 30. října v obchodním centru Galerie v Ostravě-Třebovicích. Návštěvníci se naučí vyřezávat dýně, získají inspiraci pro strašidelné převleky a připravena bude i soutěž o nejlepší masku.

DIVADLA, FILMY, KONCERTY.

Dům kultury města Ostravy má v říjnu opět nabitý program, nabízí hostování divadel, svérázného vypravěče Andera, koncerty českých skupin, Halloween pro děti 20. října i další zážitky. K lahůdkám bude 10. října patřit přenos komentované prohlídky výstavy Vermeer a hudba z Národní galerie v Londýně, přímý přenos baletu Spartakus z Moskvy 20. října či další přímý přenos Šostakovičovy opery Nos z Metropolitní opery v New Yorku 26. října. Podrobný program na www.dkmoas.cz.

KLASIKA – KRÁSNÁ HELENA.

Tento titul v oblasti operety určitě patří k nejoblíbenějším, v září ho premiérově uvedlo Divadlo J. Myrona v režii šéfky operety a muzikálu Gabriely Petrákové. V hlavní roli se představuje Martina Šnytová, roli Parida alternuje Peter světlík a Aleš Briscein loni oceněný cenou Thálie.

TÝDEN KABARETU.

Dům kultury Akord v Ostravě-Zábřehu pro své návštěvníky opět připravuje pestrý program a zve na hvězdy české divadelní scény. Třetí říjnový týden bude ve znamení nekonvenčního kabaretního humoru, na 16. 10. je připraven Komediograf s P. Liškou, T. Matonohou, J. Poláškem a M. Danielem, které pak 17. 10. ve dvou představeních vystřídá známá televizní Partička. Vstupenky na Partičku jsou výhradně v prodejní síti Ticketstream, lístky na Komediograf lze zakoupit přímo v Akordu nebo pobočkách Ostravského informačního servisu. Více na www.dk-akord.cz.

Hlavní cena festivalu do Nizozemska

První premiérovou inscenaci sezony 2013/2014 představili ostravští loutkáři už v pátek 20. září, stala se jí pohádka Zlatovláska v půvabné veršované verzi českého básníka Josefa Kainara. Tímto představením byl také 22. září zahájen jubilejní, desátý ročník mezinárodního loutkářského festivalu Spectaculo Interesse, jehož se letos zúčastnily soubory a umělci z jedenácti zemí tří kontinentů. Až do 27. září divákům představil přes třicet špičkových inscenací.
Hlavní cenu festivalu Spectaculo Interesse porota udělila představení Bestiář divadla Duda Paiva Company z nizozemského Amsterdamu. Tvůrcům ji na závěrečném galavečeru předala náměstkyně primátora Simona Piperková.
V listopadu divadlo loutek uvede Werichovu pohádku Královna Koloběžka První. V novém roce diváky čeká autorská pohádková inscenace Martina Geišberga (v DLO už realizoval představení O víle menší než zrnko máku) O neposlušné Aice a na jaře pak přibude premiéra hry Šíleně smutná princezna. Kromě toho bude divadlo pokračovat v tradici ,hudebních úterků‘ vždy poslední úterý v měsíci, jsou věnovány koncertům menšinových žánrů. (g)

Klasické loutky se představily v premiéře známé pohádky Zlatovláska

Ekofilm zajímal tvůrce z 28 zemí

Ostrava se od 3. do 6. října stala cílem pro odborníky i veřejnost nabídkou filmů o krásách přírody i mezilidských vztazích. Letošní festival Ekofilm, který měl zejména před rokem 1989 ve městě dlouholetou tradici, letos nabídl přes 120 filmů. Ve srovnání s loňským rokem se na festival přihlásilo daleko více zemí – celkem 28. O to nesnadnější je práce pro porotu vybrat ty nejlepší. Snímky jsou rozděleny do čtyř kategorií – Tempora mutantur, Zelená planeta, Člověk a společnost a Inspirace. V porotě zasedli emeritní ministr životního prostředí a člen Akademie věd Slovenska Juraj Hraško, režisér a oceněný vítěz Ekofilmu Petr Amler, konzultant a specialista v oblasti životního prostředí Lukáš Ženatý, režisér Vladimír Mráz a popularizátor vědy Michael Londesborough z Velké Británie. Vítězné snímky Ekofilmu nebyly do uzávěrky našich novin známy. (r)

Vracíme kulturu na Stodolní ulici

město podporuje

„Je ještě poměrně krátká doba na to, aby návštěvníci proslulé, bohužel v poslední době zejména negativně vnímané, ulice Stodolní, zaznamenali, že v této lokalitě vznikají nové kulturní aktivity. Smyslem výzvy, kterou schválilo zastupitelstvo města 24. dubna letošního roku, je vrátit kulturu do restaurací, barů i venkovních prostor na ulici Stodolní tak, aby sem opět přicházeli slušní a kultivovaní návštěvníci a hosté, kteří odsud před několika lety odešli,“ hodnotí náměstkyně primátora Simona Piperková aktivitu města, která má Stodolní ulici pomoci a poskytnutou finanční podporou města zajistit konání rozličných kulturních akcí – divadelních představení, koncertů, výstav, besed, workshopů a jiných klubových aktivit, performancí…
Město Ostrava proto zveřejnilo výzvu „Kulturní Stodolní“, na základě které mohou nejen kluby a kavárny ze Stodolní žádat o podporu konkrétních kulturních projektů. Pro letošní rok byla vyčleněna částka 1,5 milionu korun.
Finanční podporu města využil například projekt Kulturní Pecivál (www.upecivalu.cz), kde se každý měsíc konají koncerty či výstavy děl zahraničních i místních umělců, k novinkám patří i Country večer v Sydney (12. října, 2. a 23. listopadu a 14. prosince, info na http://sydneyclub.cz) a Hudební večery v Černé hvězdě (viz www.cernahvezda.com). Bílé divadlo zve na sérii představení s názvem Oni přicházejí na Stodolní (vystoupení se konají 24. října, 7. listopadu a 12. prosince, vše na www.biledivadlo.cz). S podporou města se uskuteční také literárně-hudební férie pod titulem Pošli to dál… až do stodoly (info na www.msdenik.cz v sekci soutěž) a sobotní jazzové večery v baru Modrá myš (info na www.modra-mys.cz). Některé projekty se uskuteční pouze v letošním roce, jiné pokračují až do roku 2016.
Na realizaci dalších zajímavých nápadů v roce 2014, které by Stodolní ulici pomohly oživit, lze v oblasti kultury žádat o dotaci do 8. listopadu 2013. Je nutné se přihlásit do řádného výběrového řízení. Podrobnosti jsou na webu města www.ostrava.cz. (g)

Svatováclavský festival v plném proudu

kulturní událost

Velkolepým koncertem v mariánskohorském kostele začal 28. září letošní, už X. ročník mezinárodního Svatováclavského hudebního festivalu. Až do 28. října nabízí celkem 35 koncertů (v pěti tematických řadách) v 18 městech a obcích kraje, hudebníky a pěvce světových jmen.
Sopranistka curyšské opery Martina Janková sice na zahajovací koncert pro nemoc nepřijela, nahradila ji německá sopranistka Johanna Winkelová, Mendelssohnovo oratorium Eliáš op. 70 s dalšími sólisty altistkou Ivonne Fuchsovou, tenoristou Romanem Payerem a barytonistou Rudolfem Rosenem posluchače nadchlo.
Sakrální prostředí všech koncertů tohoto mimořádného festivalu dělá ze všech vystoupení neopakovatelné zážitky. Svědčí o tom velmi příznivé ohlasy a poděkování, která nadšení příznivci festivalu po jeho skončení pořadateli vyjadřují. Deset let festivalu včetně různých vystoupení v cyklu Čtvero ročních období představují stovky odehraných koncertů a tisíce spokojených posluchačů.
Vyjmenovat všechna díla, která koncerty nabízejí, či všechny umělce a tělesa nelze, milovníci hudby najdou vše podrobně na adrese www.shf.cz. Vstupenky lze získat prostřednictvím mailu info@shf.cz, v prodeji jsou také v pobočkách Ostravského informačního servisu. Podstatné je, že se z festivalu stala neodmyslitelná součást podzimní Ostravy, že město, kraj i Státní fond kultury ČR prostředky na jeho pořádání najdou, poděkování patří i dalším spolupořadatelským institucím a mediálním partnerům.
Jak vyjádřil ředitel festivalu Igor Františák, skloubit měsíční program koncertů v jeden dobře fungující celek je práce organizačně náročná, vyhovět se musí všem. Ostrava skýtá dostatečné a kvalitní ubytovací kapacity, spolupráce s kostely a farnostmi je skvělá. Málokdo si uvědomí, že kostely a chrámy v podzimní době se musí předem vytopit (pokud to vůbec jde), že některým osobnostem je třeba vyhovět v jejich, někdy neobvyklých, nárocích, jako třeba zajistit výhradně syrovou stravu jisté hudební hvězdě. Rok 2014, který bude Rokem české hudby, má festivalu přinést jednu změnu – bude se konat o měsíc dříve, takže končit bude přesně o svatováclavském svátku.(g)

Foto: Virtuózní maďarský houslista Roby Lakatos je hudebník neobyčejné stylistické všestrannosti, nepřekonatelná technika jej řadí mezi nejlepší houslisty světa. Se svou skupinou a díly Piazzolly, Boulangera, Lakatose a dalších autorů vystoupí na koncertě v evangelickém Kristově kostele v Ostravě 16. října.

Pro přátele extrémů

Z programu 11. ročníku Mezinárodního festivalu outdoorových filmů můžete v Ostravě vybírat až do středy 16. října. V kině Art Domu kultury města Ostravy (5.–13. října) a v kině Luna v Zábřehu (14.–16. října) se promítají extrémně sportovní, horolezecké, cestopisné aj. filmy doplněné o besedy s tvůrci a dalšími zajímavými osobnostmi (Dina Štěrbová, Radovan Marek). Beseda s dobyvatelem Everestu Leopoldem Sulovským a autorské čtení Jiřího Kráčalíka z knihy Drama před kamerou proběhne 14. října (18) v klubu Atlantik. Více o festivalu na www.outdoorfilms.cz. (vi)

Kamera Oko skončila

Mezinárodní filmový festival se zaměřením na kameramanskou tvorbu Ostrava Kamera Oko skončil 3. října. Festivalová tradice vznikla před 5 lety, kdy se Ostrava ucházela o titul Evropské hlavní město kultury 2015. Letošní ročník nabídl řadu filmů promítaných v netradičním industriálním prostředí, představil se i současný slovenský film. Uvedeny byly také filmy, které v nedávné době vzbudily pozornost na festivalech v Cannes, Berlíně, Benátkách či Locarnu. V tyto dny má festival reprízu v Praze, kde se opakovaně promítají festivalové snímky z oficiálního výběru. Festival každoročně podporuje město Ostrava. (g)


 

Strana 12

Na slovíčko s nejkrásnější mažoretkou Evropy sympatickou Ostravankou Alenou Chalupovou

Hůlku jsem už předala mladším

o lidech s lidmi
Úspěšný mažoretkový oddíl Krokodýl Ostrava se kromě čerstvého titulu mistra světa a mnoha dalších úspěchů v nejrůznějších soutěžích může pochlubit i jedním zcela speciálním prvenstvím – ve svém středu totiž má nejkrásnější mažoretku Evropy. Šestnáctiletá půvabná sportovkyně Alena Chalupová z Ostravy byla mezinárodní odbornou porotou zvolena Miss Majorette Europe 2013. Evropská kráska patří do „krokodýlova“ oddílu deset let, má na svém kontě několik titulů Mistr a Vicemistr ČR i Evropy a také se věnuje trénování mladších mažoretek.
● Aleno, musím začít tradiční otázkou. Kdo a kdy vám dal poprvé hůlku do ruky?
„Pro mažoretky jsem se rozhodla sama, když mi bylo 9 let a viděla jsem venku holky hrát si s mažoretkovou hůlkou. Nejlépe fungujícím oddílem tehdy byl Tom Krokodýl, takže volba byla jasná.“
● Od kolika let se může stát děvče mažoretkou a do kolika let je to ještě „vhodné“?
„Do našeho oddílu přijímáme děti už z mateřských školek. Jsou nadšené, veselé a výborně se s nimi pracuje. Délka trénování v oddílu je podle mě individuální. Já jsem letos ukončila působení v mažoretkovém sportu, abych se naplno věnovala učení.“
● Co byste poradila děvčatům, které se chtějí stát dobrými mažoretkami?
„Hlavně pravidelnou docházku na tréninky, přistupovat ke každému nácviku vystoupení s motivací a hlavně vytrvalost, protože úspěchy se nemusí dostavit hned.“
● Kolik úsilí stojí natrénování jedné sestavy?
„Na sestavě se pracuje už od začátku školního roku, kdy se sestavují první, základní choreografie. Potom se až do soutěží opravdu intenzivně trénuje, dokud se nesynchronizuje celé družstvo.“
● Co musí mít mažoretka, aby vyhrála titul Miss Majorette?
„Upřímně řečeno, byla jsem získáním titulu překvapena. Hodnotilo se v průběhu celého mistrovství Evropy a nemám pocit, že bych nějak vyčnívala z řady a dělala něco výjimečného, než ostatní mažoretky.“
● Máte před představením trému? Existují třeba nějaké rituály, které se jednoduše musí před vystoupením provést?
„V našem oddíle byly a jsou tak výborné přátelské vztahy, že skoro nedovolují mít trému. Rituály? Kdepak, žádné jsme nikdy neměly. Prostě jsme jen tančily, zpívaly (třeba i během cest autobusem), navzájem se povzbuzovaly, fandily si a to bylo asi nejvíc, co jsme si mohly dát.“
● Máte za sebou mistrovství Evropy 2013. Jak jste spokojená s výsledky souboru?
„Na Mistrovství Evropy jsme se umístily na čtvrtém místě, ale byl to jen impuls k tomu pořádně zabrat – a výsledek se dostavil. Staly jsme se v Praze mistryněmi světa na The First Open World Championship Majorettes Sport 2013.“
● V „akci“ nezáříte jen díky svým choreografiím, ale také díky krásným kostýmům. Kdo je navrhuje, kdo šije?
„Návrhářkou i švadlenou našich kostýmu je Lenka Kapsová, která je zároveň i naší trenérkou. Vystudovala oděvní průmyslovku a tak má k módě velmi blízko.“
● Máte za sebou jistě hodně soutěží a představení. Které vám nejvíc utkvělo v paměti?
„Každé vítězství bylo velkou odměnou za naši roční práci, ale pro mě byl vždy největší výhrou čas strávený s holkami.“
● Které země jste s mažoretkami už procestovaly?
„Navštívily jsme Polsko, Maďarsko, Chorvatsko, Itálii a Francii.“
● Kolik je v souboru členek a kde společně trénujete?
„Celý oddíl Tom Krokodýl se skládá z 8 souborů od těch nejmenších až po oddíl seniorek. V soutěžních družstvech je v průměru 21 mažoretek. Tréninky probíhají v tělocvičnách ZŠ, věnujeme se na nich pohybové průpravě pod vedením trenérek, která se skládá z rozcvičky, rozpochodu a následujícímu nácviku jednotlivých prvků, ze kterých se skládá soutěžní sestava.“
● Jak dlouho vás ještě budeme vídat v čele seniorek ostravských mažoretek?
„Jak už jsem se zmínila, s aktivním mažoretkovým sportem jsem se letos rozloučila. Chci však být i nadále součástí týmu – a proto jsem přijala nabídku vedoucí oddělení školství, sportu a volnočasových aktivit Magistrátu města Ostravy paní Marty Szücsové trénovat děti z mateřských škol.“
● Co tedy dělá Alena Chalupová, když odloží hůlku?
„Studuji druhý ročník gymnázia, takže je mou prioritou studium. Také jsem v září nastoupila do tanečního kurzu, přihlásila jsem se na volejbal, od října budu trénovat malé mažoretky a samozřejmě nějaký čas trávím, stejně jako mí vrstevníci, třeba na Facebooku nebo nakupováním.“
● Jaký máte vztah k Ostravě?
„Protože jsem se v Ostravě narodila a mám tady všechny své přátele a rodinu, je samozřejmé, že je pro mě Ostrava důležitá. Čím jsem starší, tím víc si všímám odlišností našeho města od jiných. Netvrdím, že v Ostravě zůstanu celý život, ale vždycky to bude pro mě město, kde jsem si svůj čas hezky užila a užívám.“
Petr Havránek
Foto: archiv Aleny Chalupové


 

Strana 13

Domovské právo platilo téměř sto let

z archivu města

Cenným zdrojem informací pro rodopisné bádání jsou knihy obecních příslušníků neboli domovské matriky, které evidují obyvatele s domovským právem v dané obci. Pojem domovské právo se v našich zemích objevuje poprvé v časech Rakouského císařství při zavedení prozatímního obecního zákona z roku 1849. Následovaly další zákonné úpravy přejaté i po vzniku Československa. Teprve zákon č. 174/1948 toto právo k 31. 12. 1948 zrušil. Uplatňováno bylo téměř sto let.

Doma v obci až po 10 letech

Domovské právo zajišťovalo každému státnímu občanu možnost nerušeného pobytu v příslušné obci a také nárok na chudinské zaopatření v případě potřeby a nemožnosti zajistit obživu vlastními silami. Všichni obyvatelé obce byli rozděleni na domácí a cizí, každý obyvatel získal domovskou příslušnost a mohl být příslušníkem pouze jediné obce. Rozhodnutí o přijetí do obecního svazku schvalovalo zastupitelstvo obce. Pro získání domovského práva v obci musel mít žadatel po dobu 10 let nepřetržitě bydliště v obci a po tuto dobu nesměl využívat veřejné chudinské zaopatření.
Státní zaměstnanci nabývali domovské právo nástupem do úřadu v místě výkonu služby. Děti získaly domovskou příslušnost narozením po otci, nemanželské po matce, žena sňatkem získala příslušnost manžela. Bezdomovci, u kterých nebylo možné zjistit, kam náležejí, mohli být přikázáni do určité obce do doby zjištění jejich příslušnosti. Nežádoucí osoby byly na základě rozhodnutí soudu nebo správních úřadů vyhoštěny mnohdy i za policejní asistence tzv. postrkem do své domovské obce.

Důsledná kontrola matrik

V roce 1924 po sloučení Moravské Ostravy a okolních obcí náleželo vedení domovských matrik popisnému úřadu, který přistoupil k jejich důsledné kontrole. Došlo k založení nové řady domovských matrik domovských příslušníků všech sloučených obcí a vyhotovení přehledných indexů. V Archivu města Ostravy je uloženo pro jednotlivé obce přes 80 svazků domovských matrik. Zápisy v matrikách obsahují jméno tzv. strany a rodinných příslušníků. U úplných rodin uvádějí jméno otce, manželky a dětí, data a místa narození, náboženské vyznání, datum a místo sňatku, povolání, bydliště, údaj o způsobu nabytí domovského práva a dřívější příslušnost.
V roce 1941 došlo k připojení dalších obcí k Moravské Ostravě. To byla již několik let po uzavření řady matričních knih vedena domovská kartotéka, ve které byly na kartách shromažďovány údaje o domovských příslušnících. Došlo také k jejímu rozšíření o údaje z připojených obcí. Do ukončení vedení domovské kartotéky bylo nashromážděno desetitisíce karet.

Sousedem byl i Rothschild

V matrikách a kartotéce lze nalézt údaje o původu osob z území celého bývalého Rakousko-Uherska. Ve Vítkovicích například získal v roce 1920 domovskou příslušnost a s ní i československé státní občanství Eugéne Daniel Rothschild, spolumajitel Vítkovického horního a hutního těžířstva.Tomáš Karkoszka

Snímek 1: Domovský list vydaný městem Slezská Ostrava. Byl důležitý pro získání průkazu o státním občanství a dalších osobních dokladů.

Snímek 2: Uložení matričních knih v depozitáři Archivu města Ostravy

Snímek 3: Zápis manželů Rothschildových v domovské matrice Vítkovic (1920)


 

Strana 14

Archiv a muzeum: Přijďte mezi nás!

aktivní senior

V rámci projektu Moje Ostrava – moje historie mohou senioři přijít na čtvrteční říjnová setkání podle vybraného tématu buď do Ostravského muzea nebo do Archivu města Ostravy. S ohledem na kapacitu (20 osob) je nutná registrace zájemců; Ostravské muzeum, Masarykovo nám.: andrea.weg@ostrmuz.cz, tel. 777 012 808; Archiv města Ostravy, Špálova 19: bprzybylova@ostrava.cz, tel. 599 450 012.
Muzeum nabídne 17. 10. od 10-12 hod. a 15-17 hod. program s názvem Paní, pane, pojďte si hrát! s historičkou Kateřinou Barcuchovou o dějinách hraček. Archiv města Ostravy tentýž den od 10-12 hod. pak připravuje program s názvem AMO pro seniory, senioři pro AMO.
Další program 24. října pak je v muzeu v čase 10-12 hod. a 15-17 hod. v podobě expozice s názvem Kapitoly z dějin Ostravy, provázet bude historik Roman Bertha, připravená je prezentace fotografií na téma Zapomenutá Ostrava.

Den seniorů: 18. 10.

Den seniorů, který se uskuteční 18. října v Domě kultury města Ostravy od 9 do 13 hodin, vstup je zdarma. V programu jsou přednášky, prodejní výstava, v provozu budou poradenská centra lékařů i odborníků na sociální péči. V nabídce nebudou chybět zájezdy a představení seniorských aktivit a další zajímavosti. (g)

Zpestřit jídelníček zvířatům může na podzim každý, kdo je má rád

Ostravská zoo: stále něco nového

Dalo by se říci, že prakticky každý týden je v zoo veselo – nad příchodem mláďat, z novinek v areálu, ale i nadšení návštěvníků potěší. Mládě hrocha narozeného v červnu dostalo jméno Kvido, přihlíželi tomu i návštěvníci. Novým přírůstkem v expozici Na statku je mládě tura domácího – jerseyského, telátko přišlo na svět 2. září a je to sameček. Jerseyský skot (Bos taurus) je menšího vzrůstu, v kohoutku dosahuje výšky okolo 120 cm, hmotnosti 350-380 kg. Plemeno pochází z britského ostrova Jersey v Lamanšském průlivu. Patří do skupiny mléčného užitkového typu specializovaného na produkci mléka, které má vysoký obsah mléčných bílkovin a mléčného tuku.
V radostném očekávání je slonice Vishesh, vyšetření ultrazvukem odborníky z berlínského Leibnizova institutu potvrdilo, že mládě je teď asi 50 cm velké, hýbe se a je v pořádku. Mládě se má narodit v únoru nebo březnu. Slonice Vishesh už před dvěma lety porodila slůně-samečka, měl však nízkou porodní váhu, problém s přijímáním potravy, a tak po dvou měsících uhynul. Další slůňátko, slavná ostravská Rashmi, bude mít na jaře dva roky a prospívá velmi dobře. Sloní březost má 22 až 24 měsíců, miminko mívá kolem 100 kilogramů. Návštěvníci a příznivci malé Rashmi drží nastávající sloní mamince palce.
Svůj vztah ke zvířatům mohou vyjádřit děti i dospělí, když se zapojí do tradiční podzimní sbírky plodů, kterými se zpestřuje jídelníček zvířat. Sbírat a dobře odděleně usušit lze šípky, jeřabiny a žaludy výhradně z divokých, nikoli parkových keřů a stromů. Předání a slavnostní vážení nasbíraných plodů se uskuteční 2. listopadu přímo v zoo. Pro nejlepší sběrače jsou připraveny ceny – dárkový poukaz na návštěvu horského lanového centra Tarzanie v Ráztoce pod Pustevnami (za žaludy) a také návštěva zákulisí pavilonu afrických zvířat v ostravské zoo (za sběr šípků a jeřebin). (g)

Foto: Hroší kluk Kvido rozhodně svou velikostí a vahou miminko nepřipomíná.
Foto: Telátko jerseyského skotu působí jako každé mládě – živá plyšová hračka.

Útulek v Ostravě-Třebovicích nabízí do dobrých rukou

UHLÍK – pes malého vzrůstu, má 6 let. V útulku pobývá od konce dubna. Je to kamarádský pes ne příliš vhodný do zahrádky, neboť umí přeskakovat a přelézat ploty. Je velmi vynalézavý a společenský, perfektně se hodí do bytu k osamělému človíčku, kterého jistě rozveselí.

LEO – kříženec středního vzrůstu, který má tři roky. Byl nalezen koncem dubna v Ostravě-Porubě. Je to temperamentní pes, vhodný k domku na zahrádku, také dobrý hlídač. Může žít i v bytě v rodině sportovně založených lidí, kteří mu dopřejí dostatek pohybu.
NATAŠA – fenka křížence středního vzrůstu, která má dva a půl roku. V útulku pobývá od počátku května, kdy byla odchycena v jednom baru. Tam obtěžovala občany. Je to učenlivá fenečka, vhodná do bytu i na zahrádku. Hodí se i do rodiny s odrostlými dětmi.
PAJDA – asi dvouletý kříženec středního vzrůstu. Odchycen byl poraněný v bezdomovecké kolonii. Má starou, špatně zhojenou zlomeninu přední levé nožky, která se nikdy pořádně nezahojí. Tato zkušenost mu však neubrala z optimizmu. Čeká na člověka, který mu vynahradí všechna příkoří.


 

Strana 15

Tip na Vánoce: Darujte partnerce start na Českém běhu žen 2014!

Chtějí rozdat tisícovku čísel

Premiérového ročníku Českého běhu žen se zúčastnilo 600 běžkyň od školaček až po seniorky. Pořadatelé z atletického oddílu SSK Vítkovice, s podporou Ostravy Evropského města sportu 2014 a dalších partnerů, vyhlásili pro druhý ročník již nyní smělý cíl. Účast minimálně tisícovky sportovkyň!
Poběží se 31. května 2014 od Fora Nová Karolina, kde bude i cíl závodu. Ženy a dívky se mohou registrovat už od poloviny října 2013. Na webových stránkách www.ceskybehzen.cz nebo mohou startovné dostat ve formě dárkového poukazu od svých blízkých. Na závodnice bude příští rok čekat hlavní desetikilometrová trať. Méně zdatné běžkyně mohou vyrazit na poloviční trať, začátečnice poběží 2,5 km. Chybět nebude nordic walking vhodný třeba pro seniorky a malé okruhy pro rodiny s dětmi.
„Akce jako je tato pomáhají naplňovat myšlenku evropských měst sportu, k nimž Ostrava patří od letošního června. Motivují k aktivitě, která je prospěšná a při tom zábavná. Díky všem, kdo se vrhnou do organizace podobných podniků,“ říká náměstek primátora Martin Štěpánek.
Český běh žen také pomáhá. Z výtěžku ze startovného letošního ročníku přispěl spolu s Forem Nová Karolina na činnost neziskové organizace Klauni z Balónkova částkou 20 tisíc korun. Organizace se věnuje mimo jiné podpoře psychické pohody dětí a starších pacientů v nemocnicích po celé ČR. (vi)

Foto: Atletická vicemistryně světa Taťána Netoličková zve na Český běh žen 2014.

Vylepšený skatepark

V závěru září byl u gymnázia na ulici K. Pokorného v Porubě otevřen rekonstruovaný skatepark. Celobetonový areál nabízí kromě možnosti jízdy na skateboardu bezplatnou školu bruslení a půjčovnu sportovních potřeb. Renovace stála obvod Poruba přes 3 miliony korun, 800 tis. Kč poskytla Nadace OKD. V sezoně je skatepark bezplatně otevřen od 15 do 19 hodin, během víkendů od 9 do 19 hodin. (mo)

Akcent mistrem světa

V dnech 12.–15. 9. se v německé Bochumi konalo mistrovství světa v disco dance. Titul mistrů světa ve formaci v hlavní věkové kategorii zde vybojoval Taneční klub Akcent Ostrava. (liv)

Dotace byly schváleny

Zastupitelé města v září schválili rozdělení účelových neinvestičních dotací pro žadatele, kteří v roce 2014, kdy bude Ostrava Evropským městem sportu, uspořádají akce se sportovní tematikou. Přihlásilo se 211 subjektů, z nichž komise vybrala 83 projektů. Rozdělí si 8 990 tisíc korun . O dotace usilovalo přes 300 organizací.(av)

Plaveme prsa

Aliance žen s rakovinou prsu pořádá v sobotu 12. října mezinárodní akci Plaveme prsa! Má upozornit na včasnou léčbu onemocnění a kvalitní život vyléčených žen. „Prsa“ se poplavou od 14 do 16 hod. ve Vodním světě SAREZA na Sokolské třídě. Vstup do bazénu je zdarma, dobrovolným startovným přispějete na pacientské organizace. (lh)

město podporuje

SÉRIE JAKO HROM!

Hokejoví fanoušci budou mít v říjnu v ČEZ Aréně skutečné hody. HC Vítkovice Steel postupně čekají: út 8. 10. Liberec, pá 18. 10. Třinec, ne 20. 10. Plzeň, út 22. 10. Hradec Králové, ne 27. 10. Kladno. Začátky v 17 hod.

MORAVSKÁ DERBY.

Fotbalová Gambrinus liga spěchá k podzimnímu finiši. FC Baník Ostrava narazí na Bazalech na moravské soupeře rozdílné síly. Nejprve se utká s nováčkem ze Znojma (so 19. 10., 17) a pak bude čelit tradičnímu rivalovi z Olomouce (so 2. 11., 15).

MISTŘI JDOU DO BOJE.

Obhájci mistrovského titulu volejbalisté VK Ostrava zahájí extraligu ve Zlíně (19. 10.) a St. Městě (26. 10.). V hale Sareza na Hrušovské si zahrají ve 3. kole proti Liberci (so 2. 11., 17).

MATTONI JE TADY.

Basketbalová Mattoni NBL mužů nabídne v domácí premiéře atraktivní derby NH Ostrava-Opava. V Bonver Aréně se hraje ve středu 16. 10. (17). Další domácí program: NH-Svitavy (st 23. 10.), NH-Ústí n. L. (st 30. 10.) vždy v 17 h.

O BODY INTERLIGY.

Házenkářky DHC Sokol Poruba se po domácím zápase s Olomoucí (5. 10.) představí v hale Sareza na Hrušovské až v sobotu 2. 11. (18), kdy hostí slovenskou Šaĺu.

POD VYSOKOU SÍTÍ.

Volejbalistky TJ Ostrava zvou fanoušky na tři zápasy do haly na Varenské. Postupně se utkají s: Prostějovem (čt 17. 10.), Olympem Praha (so 26. 10.) a Frýdkem-Místkem (so 2. 11.) vždy v 17 h.

FLORBAL MUŽŮ.

Ligoví šampioni hráči WOOW Vítkovice se po startu v Poháru mistrů (3.-6. 10.) ve Finsku představí v lize v městské derby ve čtvrtek 17. 10. (19.40) v hale FBC Software na Hrušovské. Doma v hale na Dubině si Vítkovičtí zahrají proti Liberci (so 26. 10., 17.15). Termín zápasu FBC s Otrokovicemi je 28. 10. (18) v hale Sareza na Hrušovské.

FLORBAL ŽEN.

Přehled extraligových zápasů ostravských ženských družstev WOOW Vítkovice (hala Dubina) a FBC Bonusia (hala Hrušovská): Vítkovice-Chodov (ne 6. 10., 15), Vítkovice-Olomouc (pá 11. 10., 18.30), FBC-Vítkovice (ne 13. 10., 17), Vítkovice-Střešovice (so 26. 10., 19.30), FBC-Bohemians (po 28. 10., 14, Gorilla Aréna, Hladnovská ul., Muglinov), Vítkovice-Vinohrady (po 28. 10., 15).(vi)

Baník jedenáctý na světě

Primátor Petr Kajnar předal 22. září během přestávky ligového utkání Baník-Liberec diplomy a věcné ceny mladším žákům Baníku Ostrava U 13 za vzornou reprezentaci města a České republiky v závěrečném turnaji 14. ročníku mezinárodního turnaje Danone Cup v Anglii.
Ve finálovém turnaji, neoficiálním mistrovství světa této věkové kategorie, Baník startoval pod hlavičkou České republiky. Vyhrál kvalifikační skupinu, když porazil Uruguay 2:1, JAR 1:0 a podlehl Argentině 0:1. Pouť našich hochů turnajem skončila v osmifinále po prohře s týmem USA 0:1. V konkurenci týmů z nejvyspělejších fotbalových zemí světa baníkovci nakonec obsadili jedenácté místo, když v zápase o konečné umístění porazili na penalty Argentinu. Danone Cup vyhrála Francie. Další pořadí: 2. Brazílie, 3. Japonsko,…11. Česko. Ambasadorem turnaje byl slavný francouzský záložník Zinedine Zidane.
Soupiska FC Baník U 13 v Anglii: Petr Czedron, Kevin Holub, Marek Kostka, Roman Zálešák, Jan Martiník, David Menšík, Radim Dostál, Patrik Žídek, Matyáš Osvěčík, Patrik Rýc a Lukáš Bagar. Trenéři Radim Macík a Martin Blahuta. (vi)

Foto: Primátor Petr Kajnar blahopřeje mladším žákům Baníku k výbornému výsledku na Danone Cupu v Anglii.


 

Strana 16

Dny NATO – počasí hrozilo, ale nevyhrálo…

fototéma

Druhé největší transportní letadlo světa ruský AN-124 Ruslan, turečtí vojenští akrobati Turkish Stars, španělští virtuosové na vrtulnících Colibri, tankování stíhaček Gripen za letu, to je stručný výběr toho nejlepšího z nabídky třináctých Dnů NATO v Ostravě. Předposlední zářijový víkend bylo na největší letecko-armádně-bezpečnostní akci ve střední Evropě zvědavých přes 145 tisíc diváků. Rekordy z minulých let, díky proměnlivému sobotnímu počasí, nepadly. Nicméně ten, kdo se do Mošnova vypravil, nelitoval. Kromě letadel a vojenské techniky mohl zahlédnout ministry a špičky české politiky, generalitu Armády ČR i armád čtrnácti zúčastněných zemí. Ostravu reprezentoval primátor Petr Kajnar, znaky města nesli jízdní policisté, hasiči a další ze složek záchranného systému. Potěšilo položení základního kamene budovy Řízení letového provozu Letiště Leoše Janáčka Ostrava. Investice za 180 milionů má stát do dvou let. Vysokou úroveň českého letectví potvrdil mjr. Jaroslav Tomaňa (na snímku bez brigadýrky), kterého Švédové vyznamenali za tisíc hodin nalétaných ve stíhačce Gripen. (vi)