Listopad 2007

Listopadové vydání měsíčníku Ostravská radnice, ročník 2007

c-documents-and-settings-krzyzankovavl-plocha-plone-foto-ostravska-radnice-or_predni_strana_web.jpg

 

 

 

 

 

 

Ostravskou radnici si můžete stáhnout také ve formátu PDF.

Strana 1

Měsíc na výměnu občanek

Podle nařízení vlády č. 612/2004 Sb., kterým se stanoví lhůty pro výměnu občanských průkazů bez strojově čitelných údajů, končí 31. prosince 2007 platnost občanských průkazů bez strojově čitelných údajů vydaných do 31. prosince 1998. Žádost o vydání občanského průkazu je občan povinen předložit nejpozději do 30. listopadu 2007. Výměna průkazů je bez poplatku.

Pro občany narozené před 1. lednem 1936 platí výjimka - občanské průkazy, ve kterých je vyznačena doba platnosti "bez omezení" nebo "platnost prodloužena bez omezení", zůstávají nadále platné.

V informačním systému evidence občanských průkazů ministerstva vnitra byl 15. října nainstalován program, který přesně ukazuje zbývající počet občanských průkazů, jenž podléhají do konce letošního roku výměně.

Pokud občané nepožádají o výměnu občanky, budou od 1. ledna 2008 držiteli neplatného občanského průkazu. Nebudou si tak moci vyřídit osobní záležitosti, při kterých jsou povinni předložit platný doklad totožnosti - např. převzetí doporučené zásilky na poště, jednání na úřadech, v bankách apod. (mk)

Pohodlnější cestování z centra

Kousek za proslulou ostravskou Stodolní ulicí budou od prosince zastavovat vlaky. Výstavba zastávky s názvem Ostrava-centrum se blíží ke konci. Pro obyvatele a návštěvníky centra města se stanice stane pohodlnějším a přístupnějším místem k nástupu do vlaku. Jízdní řád zahrnující tuto zastávku bude platit od 9. prosince. Do města budou pojedou i příměstské vlaky na nově elektrifikované trati mezi Českým Těšínem, Havířovem a Ostravou. Z Havířova do centra Ostravy se tak cestující dostanou během čtrnácti minut. Je pravděpodobné, že narůstající počet cestujících proudících do stanice po ulici Stodolní už ráno přiměje některé bary a hospůdky otevírat mnohem dříve. (k)

Konzulát končí

Český konzulát v Katovicích končí svou činnost. Česká republika se od nového roku připojí k shangenské dohodě, konzulát se proto zavírá. Dosavadní český konzul v Katovicích Josef Byrtus z Ostravy byl poctěn samotným polským prezidentem, který mu za zásluhy udělil vysoké státní vyznamenání Komanderský kříž II. stupně. Novým polským konzulem v Ostravě byl v těchto dnech jmenován Jerzy Kronhold, který už s Ostravou spolupracoval v předchozích letech. (k)

Dálnice se otevře 1. prosince

Výstavba dálnice D 47 už několik let přitahuje pozornost obyvatel města, zejména však řidičů. Konečně. Sedmnáctikilometrový úsek od křižovatky nové dálnice s ulicí Rudnou budou už v prosince řidiči používat. Město Ostrava, Moravskoslezský kraj a Ředitelství silnic a dálnic připravili na 1. prosince důstojné zahájení jejího provozu.

Slavnostní otevření s přestřižením pásky a následný program se uskuteční na dálniční křižovatce Rudná od 12 hodin. Zúčastní se představitelé zmíněných institucí, představí se záchranáři, policisté a technické služby, srdečně jsou zváni také občané města. Všichni, kdo chtějí novému úseku dálnice popřát do budoucích let, se mohou dopravit autobusy, které pojedou v pětiminutových intervalech z Avion Shopping Parku a z nádraží Ostrava-Svinov od 11 hodin. Součástí slavnostního zahájení bude mimo jiné koncert skupiny Buty přímo na dálnici, kaskadérská show, přijede Karel Loprais se svou Tatrou. Všichni si mohou nový úsek dálnice prohlédnout a vyslechnout odborný výklad o výstavbě při autobusových projížďkách po celé trase. Jedním ze skvostů architektury dálnice je také nový most přes Odru (na snímku). Večer zakončí slavnostní okamžiky ohňostroj. (o)

Která nezisková organizace vás zaujala?

Anketa byla vyhlášena prostřednictvím měsíčníku Ostravská radnice a na webových stránkách města v květnu letošního roku, uzávěrka ankety byla stanovena na 15. října. Svůj hlas poslalo prostřednictvím dopisů, e-mailů a telefonátů téměř 350 občanů. Cílem ankety je propagace a ocenění práce neziskových nestátních organizací, které působí v Ostravě, a monitorování toho, jak jejich práci vnímají občané. Neziskové organizace obětavě pomáhají lidem s nejrůznějšími problémy nebo jako zájmové nabízejí pestré využití volného času.

Řadu aktivit má například sdružení Onko-Amazonky. Informuje veřejnost o možnostech prevence a léčby nádorových onemocnění, aktivně spolupracuje s většinou pacientských organizací podobného charakteru v ČR. Podobné náplně mají však všechny organizace a sdružení, které pomáhají lidem handicapovaným také jinými problémy.

Organizace, která získala největší počet hlasů, obdrží šek v hodnotě 15 000 korun. Další tři organizace s následným největším počtem hlasů obdrží šek v hodnotě 10 000 korun. Ostatní organizace získávají ocenění primátora za svou záslužnou činnost, všichni zúčastnění pak obdrželi prezentační materiály a drobné upomínkové předměty.

Slavnostní vyhlášení výsledků ankety a předání cen se uskutečnilo 7. listopadu. První místo a titul Nejlepší nezisková organizace roku 2007 získala YMCA Ostrava-Poruba, ředitel Terry English, druhé místo sdružení Onko-Amazonky, představitelka Ludmila Váchová, třetí místo Svaz neslyšících a nedoslýchavých, přestavitel Stanislav Vjačka, čtvrté místo Spolek vodáků Campanula, předseda František Vyhňák. Ocenění za záslužnou činnost převzali nadace Landek, občanské sdružení Vzájemné soužití a Ostravská organizace vozíčkářů. Blahopřejeme. (gb)

 

zpět na začátek stránky

Strana 2

Nový kostel Ducha svatého vysvěcen

Věřící v obvodech Ostrava-Zábřeh a Ostrava-Výškovice mají nový pozoruhodný svatostánek. Tato největší sakrální stavba na území Ostravy zrealizovaná za posledních sto let byla postavena na prostranství před kinem Luna. Kostel je dílem brněnského architekta Marka Štěpána. Ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz chrám i samostatně stojící zvonici posvětil při slavnostní mši svaté v sobotu 20. října. Následující neděli 21. října tu sloužil mši svatou převor břevnovského kláštera v Praze Prokop Siostrzonek.

Na stavbě kostela, který nemá v Ostravě obdoby, se podílelo bezmála padesát firem v exteriérech a interiérech. Po celou dobu výstavby pomáhali na staveništi místní dobrovolníci, kteří odpracovali tisíce brigádnických hodin. Farnosti tak ušetřili nemalou část nákladů. Rozpočet se i přesto přiblížil částce padesáti milionů. Z celkové částky více než 21 milionů poskytlo statutární město Ostrava.

Kostel má řadu pozoruhodných architektonických prvků, například podzemní podlaží s pastoračním centrem, úpravy pro vozíčkáře, garáže, vlastní parkoviště, byty pro kněze. Stavba je zajímavým doplněním novodobé městské architektury. (k)

Mistrovství světa atletů se podařilo

Organizační výbor k V. Mistrovství světa atletů do 17 let, které se uskutečnilo ve dnech 11.-15. července 2007 v Ostravě, se sešel koncem října na závěrečné hodnocení tohoto šampionátu. Konstatoval, že mistrovství i jeho organizace byly velmi zdařilé a úspěšné. Náměstek ostravského primátora Lubomír Pospíšil (na snímku) a Karel Pilný byli poctěni zlatou medailí IAAF (Mezinárodní atletické federace), která je poděkováním za úspěšnou organizaci šampionátu.

"Město Ostrava bylo ze strany IAAF hodnoceno jako hostitel velmi dobře, doslova se hovoří o tom, že město v mnoha případech pomohlo důstojně zorganizovat akce, které přispěly k vysokému hodnocení celého mistrovství světa. Vyhovovalo ubytování mladých atletů, velmi se líbil slavnostní zahajovací ceremoniál před Novou radnicí. Město dokonce zprostředkovalo vstup mladých atletů na koncerty současně probíhajícího festivalu Colours of Ostrava, všichni byli nadšeni. Ostrava má v pořádání sportovních ale i kulturních akcí evropského nebo i světového významu dlouholeté zkušenosti, takže každá nová podobná výzva je jen o zdokonalování organizací akcí předešlých. Město se tak dostává do povědomí mnoha dalších zemích, významně tomu přispívají televizní přenosy. Také práci České Televize hodnotila IAAF velmi pozitivně. Moc nás to těší," řekl náměstek Lubomír Pospíšil.

» vy se ptáte, my odpovídáme

Čtenář pan František Havlíček nám zaslal zajímavou otázku: chtěla by Ostrava stavbu podobnou "chobotnici", o které se tolik diskutuje v Praze? Město by něco podobného potřebovalo.

"Z hlediska změny svého mediálního obrazu od "černe ďury" plné hulvátsky se chovajících havířů blíže k dnešní realitě města strojírenství, elektroniky, vysokých škol a zeleně by Ostrava podobnou "dobrou ránu" opravdu potřebovala, v tom souhlasím s panem Havlíčkem. Něco jako je tančící dům v Praze, moderní, provokující ale přijatelný projekt. Věřím, že se něčeho podobného dočkáme na Karolině, která by v budoucnosti měla tvořit moderní a architektonicky zajímavou novou část centra města," řekl nám vedoucí odboru útvaru hlavního architekta města Ostravy architekt Jaroslav Sedlecký. (o)

Prověřovali záchranný systém

Únik koksárenského plynu z plynojemu Koksovny Jan Šverma - to byl hlavní námět cvičení složek integrovaného záchranného systému v Ostravě. Cvičení bylo zahájeno krátce po deváté hodině 30. listopadu.

Vedoucí cvičení připravil několik nástrah a úkolů k řešení. Bylo nasimulováno poškození pláště plynojemu a následný únik plynu do okolí. Dalším oříškem byla přítomnost pracovníka koksovny na střeše plynojemu. Díky poškození plynojemu byl vypnut ihned elektrický proud a pracovník nebyl schopen se vlastními silami dostat dolů - bez proudu byl mimo provoz výtah plynojemu. Dispečink koksovny zahájil ihned činnost podle havarijního plánu a na místo povolal místní jednotku sboru dobrovolných hasičů podniku. Ta provedla měření koncentrace nebezpečného plynu v okolí plynojemu, vymezení a označení nebezpečné zóny a evakuovala zaměstnance podniku z ohrožené oblasti. Na místo současně vyjely jednotky HZS Moravskoslezského kraje, stanice Ostrava-Fifejdy, Ostrava-Zábřeh a Ostrava-Poruba, Policie ČR a sanitka zdravotnické záchranné služby. Hasiči procvičili využití stabilních sirén jednotného systému varování a vyrozumění a současně do obytné osady za areálem MCHZ-BorsodChem poslali vozidlo vybavené mobilní sirénou pro varování a vyrozumění obyvatel. (pf)

 

zpět na začátek stránky

Strana 3

"Děkuji, jsem dojat, chybí mi slova,"

zaznělo z úst generála ve výslužbě Zdeňka Škarvady, když byl na říjnovém zasedání zastupitelstva města poctěn udělením Čestného občanství Ostravy. Slavnostní okamžik umocnilo poděkování a blahopřání primátora Ostravy Petra Kajnara, zastupitelé i hosté aplaudovali vestoje. Málokdo naplní svůj život tak vrchovatě jako Zdeněk Škarvada. Bývalý vojenský stíhací pilot britské Royal Air Force se za druhé světové války podílel mimořádnými činy na záchraně lidských životů. Za statečnost obdržel řadu vyznamenání doma i v zahraničí. Je nositelem čtyř britských, dvou polských a osmi československých a českých vyznamenání. Do hodnosti generála byl povýšen v roce 2000. Je rodákem z Kolešnice na Blanensku, Ostrava se mu však stala domovem na padesát let po válce, kdy byl politicky persekvován a pracoval mimo jiné v dolech. Před týdnem 8. listopadu oslavil Zdeněk Škarvada své devadesáté narozeniny. Blahopřejeme.

Titul senior roku získala žena

Jak jsme již informovali v říjnu, titulem senior roku byla poctěna paní MUDr. Blanka Malá. Primátor Ostravy s dalšími představiteli města přijali paní doktorku a další vyhodnocené seniory v pondělí 5. listopadu. Anketu letos poprvé vyhlásil Poradní sbor seniorů primátora města Ostravy spolu s redakcí měsíčníku Ostravská radnice, aby při příležitosti Mezinárodního dne seniorů upozornil, co všechno byli a jsou schopni pro město a své blízké vykonat lidé, o nichž pro jejich skromnost možná ani nevíme. Paní doktorka Malá je velmi aktivní a činorodá, zapojuje se do činnosti seniorských organizací. Recept na vitalitu a svěží vzhled má jednoduchý - "...v padesáti jsem začala cvičit, člověk se musí hýbat," prozradila novinářům. Na snímku dr. Malá (vpravo) v rozhovoru s tajemnicí magistrátu Alenou Kartouskovou. (o)

» Kratce

Bude nový stadion?

Do poloviny roku 2011, ještě před MS juniorů v atletice, by měl v Ostravě na místě současného městského stadionu stát nový atleticko-fotbalový stadion. S celkovou kapacitou 22 500 sedících diváků na zastřešených tribunách, s pěti vstupy a 39 turnikety, s novými šatnami, technickým zázemím, prostory pro média a skoro tisícovkou VIP míst.

Předběžné investiční náklady jsou odhadnuty na 1 849 256 Kč bez DPH a bez výkupu pozemků.

"Národní sportovní centrum Morava" reprezentativní multifunkční stadion pro fotbal a atletiku bude splňovat všechny mezinárodní normy nejen pro každoroční Zlatou tretru, ale i pro prvoligový fotbalový klub, který v současné době hraje na nevyhovujícím stadionu s povolenou výjimkou do roku 2010. Zpracovateli investičního záměru jsou firmy DHV CR, spol. s r. o., PROJEKTSTUDIO EUCZ, s r. o. a HUTNÍ PROJEKT OSTRAVA, a. s. (av)

Zájem o město roste

Ostrava se opět stane dějištěm velkého sportovního svátku. Od 17. do 27. července 2008 bude hostit 12 týmů, které se zúčastní Akademického mistrovství světa v baseballu. Zastupitelé města na svém zářijovém zasedání už rozhodli o poskytnutí účelové dotace 9 milionů korun na rekonstrukci baseballového a softbalového areálu SKSB v Ostravě-Porubě, kde se má mistrovství odehrávat. V rámci příprav přijal v pátek 2. listopadu náměstek primátora Lubomír Pospíšil pana Pata Doyla z Mayou League na jednání o přípravách této významné akce. (o)

Využijte své dovednosti

Obchodní akademie v Ostravě-Porubě organizuje 3. ročník regionální soutěže "Využití odborných znalostí na počítači". Uskuteční se ve čtvrtek 29. listopadu od 9 hodin. Studenti studijních oborů ekonomického zaměření středních škol v regionu mají možnost si v tříčlenných týmech změřit své síly ve znalostech a dovednostech odborných ekonomických disciplín. Přihlášky zasílejte do 22. 11. 2007 na adresu info@oa-poruba.cz; předmět zprávy: Regionální soutěž. Více informací na www.oa-poruba.cz a tel.: 596 964 612, 596 964 610.

» z dopisů čtenářů

  • Již deset let jezdím z Bohumína do Městské nemocnice Ostrava na Fifejdách. Navštěvuji zde neurologickou ambulanci. Dlouho už přemýšlím, jak poděkovat za vstřícné chování a jednání, se kterým se setkávám nejen u doktorky Kariny Pavloskové, ale i u sestřiček tohoto oddělení Anny Ctiborové a Květoslavy Žurkové. Všichni jsou ke mně milí, ohleduplní, laskaví, zkrátka jsem s jejich zdravotnickou péčí nadmíru spokojená. Proto bych jim chtěla touto cestou ze srdce poděkovat za starostlivost, kterou vynakládají vždy s úsměvem a pochopením.
    Ludmila Hubincová, Bohumín
  • Chtěla bych poděkovat všem pracovníků JIP neurologie Městské nemocnice Ostrava za příkladnou a vzornou péči, kterou věnovali mému otci Ferdinandu Nawrathovi v době hospitalizace od 6. do 13. října. Děkuji ošetřujícímu lékaři, zdravotním sestrám, ošetřovatelkám i sanitářce za mimořádnou péči v posledním dnech tatínkova života i za profesionalitu, s jakou se chovali k nám příbuzným.
    Rita Sobková, dcera

 

zpět na začátek stránky

Strana 4

» Střípky

DÁRCI OCENĚNI.

Krve není nikdy dost. Ostrava, konkrétně Fakultní nemocnice s poliklinikou v Ostravě, se může pyšnit jedním z nejmodernějších a největších krevních center v celé republice, které zpracovává také krevní deriváty a zásobuje nemocnice tam, kde je to potřeba. V pondělí 29. října přivítal primátor města Ostravy Petr Kajnar dalších osmdesát dárců krve, aby ocenil jejich obětavost. Dárci jsou zváni na radnici několikrát za rok, vždy je jich osmdesát a jmenovitě je doporučuje Červený kříž. I tentokrát předal primátor přítomným zlaté plakety Janského za čtyřicet bezpříspěvkových odběrů. Z osmdesáti přítomných bylo jedenáct žen. Málokdo si uvědomuje, že dárcovství krve je jedním z nejhumánnějších a nejjednodušších projevů solidarity a ochoty pomoci. (av)

SPORT FOTO 2007.

Náměstek primátora Lukáš Ženatý a místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Zedníček slavnostně zahájili v úterý 23. října výstavu profesionálních sportovních fotografů SPORT FOTO 2007. Výstava, nad kterou převzal záštitu primátor města, trvala ve foyeru radnice až do 11. listopadu. K vidění byly fotografie předních českých sportovních fotografů, ale také amatérů - finalistů soutěže SPORT AMATÉR FOTO 2007. Letošní ročník výstavy byl věnován fotoreportérské legendě Karlu Novákovi. Ve své době jeho černobílé fotografie patřily ke světové špičce v oboru a významně se zasloužily o další rozvoj české sportovní a reportážní fotografie. Na výstavě se prezentovalo pět současných profesionálních fotografů - David W. Černý, Jan Hrouda, Petr David Josek, Pavel Rakušan a Michal Šula. (av)

SILNIČNÍ KONFERENCE.

Ve dnech 23. a 24. října se konala v Ostravě již 15. konference všech silničářů České republiky. Jejího průběhu se zúčastnil rekordní počet více než 900 delegátů a také rekordní počet firem, které vystavovaly svou práci, výrobky a techniku. Součástí byly exkurze po rozestavěném úseku dálnice D47 a porady odborných sekcí České silniční společnosti. Hlavní témata rokování - rozvoj dálnic a silnic, aktuální otázky silničního hospodářství a bezpečnost provozu na pozemních komunikacích. Zasedání se zúčastnili mimo jiných ze zástupců veřejné správy náměstek hejtmana MSL kraje Pavol Lukša, náměstek primátora Ostravy Vojtěch Mynář, z řad odborných zástupců náměstek ministra dopravy Jiří Hodač, předseda České silniční společnosti František Lehovec a další. (ti)

Budoucnost je v technologiích, které nás budou živit

Jedním z významných zaměst­navatelů na Ostravsku se stala společnost TietoEnator. V minulých dnech dosáhl počet jejich zaměstnanců magické tisícovky.

Tato firma patří k předním architektům efektivní informační společnosti ve třiceti zemích světa, s trhy především v západní Evropě a Skandinávii. Na Ostravsku začala působit v roce 2004 a podle vedení společnosti nejde o náhodu. Zdejší region nabízí kvalifikované pracovní síly, které ve společnosti TietoEnator ještě získají na dalších dovednostech i jazykových znalostech. Jako zaměstnavatel nabízí firma svým pracovníkům zkušenosti, které by jinak získali prací v zahraničí. Podle personálního šéfa ostravské pobočky této firmy Jaroslava Durdy tvoří vysokoškoláci 60 procent zaměstnanců. Úzkou spoluprací s vysokými školami v Ostravě se chtějí zaměřit rovněž na absolventy těchto škol. Do konce roku 2008 tak společnost plánuje navýšit počet zaměstnanců na konečný stav 1500 lidí.

"TietoEnator do Ostravy patří," hodnotí tuto společnost primátor Ostravy Petr Kajnar. "Existence výroby počítačových technologií nezatěžuje lokalitu tak jako například odvětví těžkého průmyslu. Město se snaží podobným společnostem pomáhat například tím, že jím nabízí vhodné lokality. Budoucnost regionu spočívá v technologiích, které nás budou živit, proto se také Ostrava stává místem, jehož produkce může směle soutěžit na globálním světovém trhu." (ok)

Vzdělání v oboru dětská sestra

Ministerstvo zdravotnictví ČR udělilo 1. října 2007 Zdravotně sociální fakultě Ostravské univerzity akreditaci k uskutečňování teoretické části specializačního vzdělávání v programu Ošetřovatelská péče v pediatrii. Je určeno všeobecným sestrám, které pracují s dětmi. Absolventi programu získají specializovanou způsobilost v oboru dětská sestra. Praxi během vzdělávání mohou vykonávat na šesti odborných pracovištích ostravských nemocnic a pediatrů.

» úřad práce

Úřad práce přispívá na přeškolení zaměstnanců firem

Zaměstnanecké rekvalifikace jsou u nás již řadu let jedním z nástrojů, které pomáhají zaměstnavatelům vypořádat se s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků a stabilizovat situaci na trhu práce. Zaměstnanec, který se stane v rámci restrukturalizace firmy nadbytečným, se může přeškolit na jinou profesi nebo si doplní kvalifikaci a může dál pracovat na jiném místě v podniku, nemíří na úřad práce. Firmy a další zaměstnavatelské organizace si samy stanoví, v jakých profesích budou své zaměstnance rekvalifikovat. Náklady na zaměstnanecké rekvalifikace hradí úřad práce z finančních prostředků na aktivní politiku zaměstnanosti.

V celém Moravskoslezském kraji počet zaměstnanců, které letos mohou zaměstnavatelé díky finančním prostředkům státu přeškolit, přesáhne půl tisícovky, přičemž za celý loňský rok se rekvalifikovalo 476 zaměstnanců u 108 zaměstnavatelů.

V Ostravě úřad práce letos za tři čtvrtě roku financoval rekvalifikace 33 zaměstnanců u 7 zaměstnavatelů. V pěti případech se jednalo o zaměstnavatele z holdingu VÍTKOVICE, kde kromě svářečů, vazačů a jeřábníků úřad práce hradil také výuku pěti zaměstnanců v konstruování na počítači pomocí programu AutoCAD. U dalších dvou zaměstnavatelů se jednalo o technika požární ochrany a obráběče kovů. Jak upřesnil vedoucí oddělení rekvalifikací Úřadu práce v Ostravě Libor Buganský, v současné době se realizují další rekvalifikace zaměstnanců holdingu VÍTKOVICE. "Ještě do konce roku bychom měli podpořit asi 90 zaměstnanců."

To, že nejvíce zaměstnaneckých rekvalifikací podpořil úřad práce v posledních letech zejména v a. s. VÍTKOVICE, má svůj důvod: "Proběhla rozsáhlá restrukturalizace společnosti jako součást celkové restrukturalizace českého ocelářského průmyslu. Strukturální změny v holdingu VÍTKOVICE vyžadovaly a vyžadují také podstatnou změnu struktury a kvalifikace zaměstnanců. Z tohoto důvodů vznikají nové požadavky na kvalifikaci zaměstnanců, bez kterých by nebyli schopni vykonávanou práci zastávat a byli by tak ohroženi ztrátou zaměstnání. Úřad práce v Ostravě proto dlouhodobě podporuje tyto snahy, když financuje především dělnické rekvalifikace, hlavně na svářeče, kterých je na trhu práce nedostatek," vysvětlil Libor Buganský.

Ostravský úřad práce vynaloží letos na zaměstnanecké rekvalifikace téměř milión korun. (SB)

 

zpět na začátek stránky

Strana 5

Kde bude nový pomník T. G. Masaryka?

» zaujalo nás

K názorům čtenářů na umístění sochy či busty prvního prezidenta, které jsme zveřejnili v minulém vydání našeho měsíčníku, se vyjádřil mimo jiné také odborník na slovo vzatý - ostravský historik Karel Jiřík:

Jsem rád, že se k otázce postavení pomníku TGM v Ostravě rozvinula diskuse na stránkách Ostravské radnice. V posledním jejím čísle se k tomu vyslovil též ing. P. Polomský a tvrdí, že "Socha na náměstí nepatří", ani nikam jinam. Autor je zřejmě ještě v zajetí argumentace komunistické propagandy a publicistiky padesátých let s řadou urážek a lží o TGM. Nikde se nedochoval dokument, že by Masaryk dával pokyn, aby policie rozháněla demonstrace a střílela do demonstrantů. Polomský zřejmě neví, že Masaryk úzkostlivě ctil demokratická práva a svobodu občanů a dal podle zákona na ochranu republiky souhlas k popravě pouze jednoho odsouzeného, zatímco za krátké vlády Gottwalda bylo popraveno 48 osob. Dále autor nepravdivě tvrdí, že Masaryk "nikdy levici neuznával" a z toho vyvozuje, že by "socha byla spíše výsměchem většině občanů města, neboť levice má v Ostravě stále značnou podporu".

Je známo, že Masaryk se vydával za přítele dělnictva už jako profesor pražské univerzity a říšský poslanec. V dělnické otázce viděl jádro všech otázek společenských. Svou účastí na stávkách v Praze a Kladně v roce 1900 solidarizoval s požadavky dělnictva a dokonce sám stávkujícím přednášel. Není také pravda, že by Masaryk neměl s Ostravskem nic společného. Naopak. Nemohl přehlédnout, že tu vyrůstala největší průmyslová aglomerace monarchie se složitými sociálními a národnostními poměry. Prohlásil: "Stopoval jsem vždy její rozvoj." V akci tzv. univerzitních extenzí, jejichž součástí bylo vzdělávání širokých vrstev obyvatel, přijel na Ostravsko jako první z profesorů pražské univerzity. Měl tu 5. a 6. dubna 1902 přednášku v zahradě Českého domu ve Vítkovicích a dvoraně Národního domu v Moravské Ostravě o sociální otázce. Věděl, že tu probíhala nemilosrdná germanizace českého obyvatelstva a že docházelo k četným sporům dělníků se zaměstnavateli. Mohl tedy prohlásit: "Není pochybností, že právě Ostrava je otázka sociální. To člověk vidí, když sem poprvé přijde, vidí to mnohem lépe než v Praze." Je málo známo, že Moravská Ostrava na počátku 1. světové války zásluhou stanného soudu byla prvním místem v monarchii, kde byl už 23. 11. 1914 vynesen rozsudek smrti nad příslušníkem českého národa, pětadvacetiletým úředníkem S. Kratochvilem, pro rozšiřování ruského manifestu habsburským národům a protirakouských letáků. Jeho poprava učinila na TGM veliký dojem. ",Odsouzení Kratochvila bylo mi důkazem, že Vídeň nadobro trhá svazky s námi a povoluje úplně násilnické politice militaristického pangermanismu. Proto jeho smrt stala se mně jedním z hlavních důvodů pro mé definitivní protirakouské rozhodnutí."

Po druhé navštívil Masaryk Ostravu 25. 6. 1920 v rámci triumfální cesty po Hlučínsku a Ostravsku a byl zde vítán obrovskými ovacemi, jakých se později nedostalo žádnému jinému prezidentu.

Nejvhodnější dobou pro odhalení pomníku TGM by mohlo být 160. výročí jeho narození v roce 2010.

Techné opět v Ostravě-Porubě

Festival Techné už pošesté zaplnil Dům kultury Poklad v Ostravě-Porubě. Během tří dnů od 24. října tu diváci shlédli dvě desítky soutěžních snímků z Česka, Polska a Německa.

Letos poprvé dostaly v rámci festivalu v nesoutěžní sekci prostor i dva amatérské snímky z Klubu přátel Hornického muzea v Ostravě. Na programu festivalu byl i film z Národního filmového archivu Praha, z nich jeden připomenul březohorskou důlní katastrofu z roku 1892 v dole Marie.

V kategorii soutěžních filmů shlédli diváci například snímek režiséra Pavla Jiráska Jak se bydlí v loftu, který se věnuje modernímu fenoménu bydlení v rekonstruovaných průmyslových budovách. Naopak památkám, které se rekonstrukce ještě nedočkaly, se věnoval Jan Bělohlavý v pořadu České televize Když památky pláčou. Dokument mapuje nekonečné spory mezi zastánci a odpůrci rekonstrukcí. Hned dva polské soutěžní příspěvky se zabývaly novým posláním uzavřených dolů v okolí města Zabrze.

Cenu za nejlepší film získal německý snímek Jakoba Kurzinhalda "Fascinující Porúří - cesty průmyslové kultury". Oceněno bylo především podnětné zachycení přeměny průmyslové oblasti. (ok)

Novinky projektu Informačního systému eSMO

Pracovníci odboru městského informačního systému byli ve čtvrtek 18. října odpoledne k dispozici zájemcům o nové způsoby komunikace s úřadem v Knihovně města Ostravy na ulici 28. října 2, v sousedství mostu M. Sýkory v centru města.

Návštěvníkům byl představen zejména projekt Informačního systému eSMO, mohli také využít přístupu na internet. V rámci projektu bylo totiž právě v čítárně Knihovny města Ostravy vybudováno Centrum informačních a komunikačních technologií (IKT). Jeho součástí jsou čtyři počítačová pracoviště, která umožňují zájemcům neomezený přístup k internetové síti. Příchozí se zajímali například o objednávkový systém, elektronická podání nebo možnost sledovat vyřizování svých žádostí "na dálku", akci navštívili také studenti vysokých škol.

Běžný provoz IKT centra je časově limitován provozní dobou knihovny, čítárna je otevřena v pracovní dny od 9 do 18 hodin, v sobotu od 9 do 12 hodin. Návštěvníci, kteří nejsou registrovanými čtenáři, musejí za využívání zázemí čítárny zaplatit při příchodu poplatek 10 Kč. Přístup k internetu je z organizačních důvodů pro jednoho návštěvníka omezen dobou 1 hodiny, po domluvě s obsluhou v případě neobsazenosti všech pracovišť může být časový limit prodloužen.

Bezplatný přístup na internet mají občané k dispozici také na všech úřadech ostravských městských obvodů, kde jsou instalovány informační kiosky s dotekovou obrazovkou. Na území města je nabízeno i cenově výhodné WiFi připojení k internetu, podmínkou je však přímá viditelnost na uzlové body.

Veškeré další aktuální informace o projektu Informačního systému pro komunikaci s úřadem eSMO naleznou zájemci na internetových stránkách www.esmo.cz nebo jim budou poskytnuty na telefonním čísle Kontaktního centra 844 12 13 14. Kontaktní centrum poskytuje rovněž informace o vyřizování úředních záležitostí. Po agendách cestovních dokladů, občanských a řidičských průkazů, evidence vozidel, živnostenského úřadu, státního občanství či komunálního odpadu zde nyní získáte také základní informace o parkovacích kartách a agendách sociálních věcí a zdravotnictví.

Sólistka koncertu je z Ostravy

V italském duchu s nádechem romantismu z Ruska se ponese třetí koncert Velkého symfonického cyklu Janáčkovy filharmonie Ostrava, který se uskuteční 22. a 23. listopadu v DK města Ostravy. Zahájení večera bude patřit G. Rossinimu a jeho předehře k opeře Italka z Alžíru. Závěr koncertu, který bude řídit další ze zastoupených Italů - dirigent Francesco di Mauro, pak prezentují dvě symfonické básně z Římské trilogie O. Respighiho - Římské fontány a Římské slavnosti. Poslední skladbou večera, která vnese příchuť ruského romantismu, bude Čajkovského Houslový koncert D dur. Sólový part přednese mladá, talentovaná ostravská houslistka Martina Bačová.

Martina začala na housle hrát ve svých pěti letech. Ostatně není divu, protože oba její rodiče hrají na housle a jsou členy orchestru Janáčkovy filharmonie Ostrava. Jejím prvním učitelem byl tatínek. Momentálně je studentkou Fakulty umění Ostravské univerzity ve třídě prof. Zdeňka Goly. Studovala však také v zahraničí - konkrétně v Německu u známého českého houslového virtuosa Ivana Ženatého. "Ať už se jedná o stáže v zahraničí, mistrovské kurzy na týden, či letní školu na měsíc, vše má nesmírnou hodnotu a zkušenosti jsou nepřenosné a velmi, velmi cenné. Rozšíří člověku obzor a nasměrují jej. Je-li člověk otevřený, má možnost učit se, jít dál, posunovat hranice, a to je úžasné," říká na toto téma Martina Bačová a dodává, že po otci to byl asi právě Ivan Ženatý, který ji ovlivnil nejvíce.

 

zpět na začátek stránky

Strana 6

Integrovaný plán rozvoje města počítá s ekologicky čistou a přitažlivou řekou

Stane se Ostravice lákadlem pro rekreaci?

I řeky mají svůj osud. Mnohem delší a pestřejší, než je osud lidský. Ostravice, ležící na severojižní evropské obchodní stezce, byla jednou z příčin vzniku osady a posléze města, dnešní krajské metropole Ostravy. Blízké soutoky s řekami Lučinou, Opavou a Odrou vytvořily lokalitu příhodnou i pro rozvoj průmyslu v pozdějších letech. Navíc řeka Ostravice po staletí zeměpisně vymezovala pomyslnou čáru mezi Slezskem a Moravou. I když dnes protéká prakticky středem města, už tradičně patří její pravý břeh Slezsku a levý Moravě. S plynoucím časem se částečně měnilo i její koryto, značně ji však poznamenal prudký nárůst průmyslu a s ním spojené vypouštění odpadních vod do řeky. Od konce 19. století se tak Ostravice měnila v hnědou, kalnou stoku, bez známek běžné říční flóry a fauny a ještě zapáchající. Nejinak tomu bylo s řekou Lučinou, která se do Ostravice vlévá. I ta nabírala odpadní vody. Spolu s řekou Opavou ze západu tak svorně znečišťovaly Odru a ta své špinavé břemeno odnášela přes polské území až do moře.

Pomohly čističky

Konec 20. století znamenal obrat. Větší péče o životní prostředí, přísnější normy na čistotu vod i ovzduší a používání moderních technologií vrátily mnoha řekám jejich původní, přírodní podobu. Místo staré Vratimovské papírny na horním toku Ostravice před městem vyrostl nový, technologicky moderní papírenský závod Biocel s čističkou odpadních vod. Také splaškové vody ústící do řeky dnes procházejí čističkami, které byly vybudovány ve větších městech kolem toku. Dnes je Ostravice řeka plná života - dobře prokysličená, s obnovenou faunou a flórou. Velkým přínosem pro řeku bude další odkanalizování některých malých vyústění a jejich svedení do ústřední čističky vod v Ostravě-Přívoze. Zbytkové znečištění dna zmizí mechanickými prostředky, řeka samotná má velkou samočisticí schopnost. V létě už není neobvyklé vidět na travnatých březích řeky v centru města opalující se skupinky, objevují se i rybáři, vodáci se nebojí Ostravici sjíždět.

Řeka je součástí projektu

Jak bude řeka vypadat v nejbližších letech nastiňuje Integrovaný plán rozvoje města (IPRM) vypracovaný Magistrátem města Ostravy. Dokument zahrnuje celý soubor propojených investičních i neinvestičních projektů na území města. Dobře zpracovaný projekt, který se však dále rozvíjí a počítá i s účastí a nápady jiných institucí či podnikatelů, kteří se mohou zapojit, má šanci získat dotace na řešení urbánní problematiky z Regionálního operačního programu NUTS II Moravskoslezsko. Součástí programu je také revitalizace řeky Ostravice, výstavba cyklostezek, rozvojové projekty Slezskoostravského hradu, nové expozice v Zoo Ostrava a další.

Ostrava má ve svých řekách velký potenciál co se týče jejich využití pro cestovní ruch. Za dobrých podmínek jsou splavné, navíc jsou obklopeny přírodou a zelení.

Možnost využití řek pro potřeby volnočasových aktivit a cestovního ruchu se přímo nabízí. Je zapotřebí co nejefektivněji využít historické, kulturní a přírodní atraktivity a možnosti sportovního a rekreačního vyžití jakými jsou cykloturistika, pěší turistika, jízda na kolečkových bruslích, na koni, rybaření, lanové centrum atd. podél ostravských řek, doplnit je o aktivity v podobě sjíždění řek a vytvořit tak komplexní nabídku možností pro rekreaci jak pro občany města a okolí tak pro návštěvníky a turisty.

Přibudou cyklostezky i promenády

Navrhovaný projekt řeší cyklostezky od soutoku Ostravice s Odrou po Hrabovou a pěší promenády po obou březích řeky, visuté promenádní galerie, slunící plochy na březích řeky, schodiště a kaskádu tří jezů, které by napomohly zvýšit a stabilizovat vodní hladinu v říčním korytě. Na obou březích řeky mají vyrůst kiosky s občerstvením a sociální zařízení. Součástí projektu je rovněž možnost propojení centra přes Komenského sady s velmi atraktivní lokalitou historického vrchu Landek a areálem Hornického muzea OKD ležícím na jeho úpatí. Nad soutokem Ostravice a Lučiny má být zřízeno víceúčelové centrum s vazbou na areál Černé louky a Slezskoostravského hradu. Hlavním cílem víceúčelového centra je vybudování a provozování vodácké rekreační, výukové a turistické infrastruktury na území města Ostravy.

Přínos je značný. Zkvalitní se životní podmínky, vytvoří nové turistické atrakce, vytvoří se podmínky pro další podnikání, zvýší se výchovná funkce. Realizace projektu znamená rovněž zvýšení sportovního a kulturního vyžití v nových atrakcích.

Z řeky musejí být odstraněny zbytky znečištění dna. Upraví se břehy, to znamená demolice starých objektů či jejich zbytků, sanace, odvedení odpadních vod a výsadbu kvalitní zeleně. Sanace a rekonstrukce břehů řeky a jejich zpevnění po bývalých důlních vlivech spojené s odvedením odpadních vod se bude týkat pěti kilometrů toku v Ostravě. S dalšími úpravami v rámci humanizace řeky bude celkové ozdravění představovat úsek devíti kilometrů vodního toku městem. Realizace celého projektu počínaje technickou přípravou a vyřízením platných povolení by měla skončit roku 2013. Z hlediska ekologického i kulturně společenského přínosu je to velmi slibný projekt, který Ostravě jen prospěje. (ok)

Foto:
Řeka Lučina pod Slezskoostravským hradem už také není bahnitou stokou
Snímek Ostravice z radniční věže v centru města dokazuje, že řeka je opravdu obklopena zelení

 

zpět na začátek stránky

Strana 7

Občané mohou v krizových situacích využívat rad a služeb odborníků

Bílý kruh bezpečí má deset let

Bílý kruh bezpečí, o. s., je celostátně působící organizace poskytující odbornou pomoc obětem a svědkům trestných činů a jejich rodinám. Má ústředí v Praze a pobočky v šesti městech ČR.

Regionální pobočka BKB v Ostravě si v těchto dnech připomíná 10. výročí svého založení. Za tuto dobu se stala uznávaným pracovištěm ve svém oboru. Je součástí sítě sociálních služeb města i kraje a je zapojena do komunitního plánování sociálních služeb. Na její poradenský tým se s důvěrou obracejí nejen klienti - uživatelé služby, tj. oběti a jejich příbuzní a svědci trestné činnosti, ale rovněž zde hledají informace při řešení některých otázek i profesionálové, kteří přicházejí s oběťmi do styku při výkonu své práce: policisté, právníci, pracovníci v oboru sociálně právní ochrany dětí apod.

Tým poradců regionální pobočky BKB v Ostravě má 17 členů. Jedná se o profesionály: jsou to policisté, advokáti, státní zástupci, psychologové, sociální pracovníci a pedagogové. Převážná většina členů týmu pracuje v poradně od jejího založení, tedy od roku 1997. V souladu se stanovami BKB působí v poradně jako dobrovolníci.

Za 10 let své činnosti poskytla regionální pobočka BKB v Ostravě odbornou pomoc přesně 1450 klientům. Tato služba zahrnuje poradenství v oblasti trestně právní, sociálně právní, psychologické a organizační, přípravu na soudní jednání, doprovody k soudům a na policii a v určených případech i zprostředkování finanční pomoci z nestátních zdrojů.

Pobočka BKB v Ostravě vedle poradny pro oběti trestných činů provozované od r. 1997 otevřela v roce 2003 další pracoviště, které se specializovalo na pomoc osobám ohroženým domácím násilím - DONA Centrum BKB. Toto pracoviště bylo po přijetí zákona o poskytování sociálních služeb v letošním roce transformováno na Intervenční centrum pro osoby ohrožené domácím násilím s územní působností pro okresy Ostrava, Opava, Nový Jičín.

Kromě přímé práce s klienty - uživateli služeb - se regionální pobočka BKB v Ostravě dlouhodobě věnuje projektům v oblasti prevence kriminality a v problematice řešení domácího násilí na komunitní úrovni. Na těchto projektech spolupracuje s místními organizacemi státní správy, samosprávy i oblasti nestátní a této spolupráce si velmi váží. Pobočka vyvíjí bohatou činnost přednáškovou a publikační pro laickou i odbornou veřejnost, usiluje o osvětu veřejnosti prezentacemi v médiích.

V průběhu minulých 10 let podporovalo činnost pobočky BKB finančně a materiálně především Statutární město Ostrava, dále také Moravskoslezský kraj a společnost Philips Morris ČR, kterým za tuto podporu patří velký dík.

Julius Kopčanský

 

Foto:
Poslední říjnové dny přinesly řadu problémů na naše silnice. Sváteční řidiči, kteří vyrazili před svátkem památky zesnulých znovu do ulic, připravili svým zkušenějším kolegům nejednu kritickou situaci. Podzimní počasí s kluzkým povrchem vozovek také na bezpečnosti nepřidalo. K tomu se ještě v Ostravě přidružilo několik hořících automobilů. Vždy se jednalo o technickou závadu, která požár způsobila, nikomu se naštěstí nic nestalo. Škody na shořelých autech jsou obrovské, vozidla, podobně jako to na snímku, jsou prakticky zlikvidována.

Projekt bezpečnější Ostrava končí

Vyhodnocení projektu "Bezpečnější Ostrava" se uskuteční 13. prosince v prostorách Nové radnice. Zástupci Městské policie Ostrava, Policie České republiky a Dopravního podniku Ostrava zhodnotí v přítomnosti primátora Petra Kajnara přínos několikaměsíčního projektu. Jak jsme již informovali, jsou v něm zapojeny také velké supermarkety. O výsledcích přineseme zprávu po novém roce. S projektem se Ostravané mohou podrobněji seznámit také na výstavě, která k tomuto tématu bude od 3. do 14. prosince prezentovaná ve foyer ostravské Nové radnice. Součástí projektu jsou rovněž články, které policie zveřejňje na stránkách našeho měsíčníku. Texty varují před nebezpečím občanům důvěrně známým, přesto se podobné problémy znovu opakují.

Vyhodnocení projektu však neznamená, že spolupráce výše uvedených institucí končí. Naopak, výsledky pomohou v další spolupráci. O práci policie budeme pravidelně informovat. (ep)

Občané mohou využít bezplatnou poradnu

Občané Ostravy velmi vítají a hlavně využívají bezplatné právní poradny. Se svými záležitostmi se mohou obrátit od 2. února na právníka kanceláře poslankyně Parlamentu ČR Dagmar Molendové, Sokolská třída 1204/8 v Moravské Ostravě. Právní služby jsou zde poskytovány každý druhý čtvrtek v měsíci od 13 do 17 hodin. Zájemci se musí objednat předem na telefonním čísle: 596 123 288. Bezplatná právní poradna funguje rovněž každý druhý a čtvrtý čtvrtek v měsíci od 13 do 16 hodin při kanceláři senátora Otakara Veřovského na Úřadu městského obvodu Ostrava-Jih, budova D, kancelář P 011, Horní 3, Ostrava-Hrabůvka. I zde je nutné se předem objednat na telefonním čísle: 595 782 351. Právní pomoc občanům nabízí rovněž poslanecká kancelář Jaromíra Chalupy se sídlem na Sokolské třídě 23 v Moravské Ostravě. Otevřena je každý sudý týden od 16 do 18 hod., tel.: 605 207 694.

Jaká jsou rizika spojená s oslavami konce roku?

Přesto, že konec roku 2007 se může zdát vzdálený, je již teď na čase připomenout některá významná rizika, která jsou spojena právě s koncem roku, jeho oslavami a vítáním roku nového.

Alkohol

Prvním z těchto nebezpečí je alkohol, jehož nadměrná konzumace může ohrozit zdraví, ale také samotný lidský život. Loňskou silvestrovskou noc muselo strávit v protialkoholní stanici Městské nemocnice Ostrava sedm lidí, kteří překročili bezpečnou míru konzumace alkoholu. Extrémem pak byl závažný případ studenta, který se nadměrnou konzumací alkoholu přiotrávil. Nezapomeňte také na čas, který tělo potřebuje k odbourání požitého alkoholu. Mnozí již první den následujícího roku pojedou svými vozy navštívit příbuzné a známé. Nehoda pod vlivem alkoholu nebo jen běžná silniční kontrola by mohla pořádně zkomplikovat život a znamenat špatný vstup do nového roku.

Zábavní pyrotechnika

Dalším rizikem je používaní amatérské zábavní pyrotechniky. Kdo si chce užít ohňostroje ve vlastní režii, by si měl dávat pozor již při výběru a nákupu zábavně-pyrotechnických výrobků. Volně v prodeji je možno v souladu s platnými předpisy zakoupit zábavní pyrotechniku I. a II. třídy, ovšem výrobky II. třídy jsou prodejné výhradně osobám starším 18 let. U zábavní pyrotechniky je velmi důležité číst návody k použití, případná varování a další informace - ty u těchto předmětů nelze brát na lehkou váhu nebo zcela ignorovat. V žádném případě nekupujte nebo nepoužívejte takové výrobky zábavní pyrotechniky, které mají porušený obal nebo vykazují zjevné změny ať už mechanické nebo chemické či vykazují jiné anomálie. Zábavní pyrotechnika má také svou dobu použitelnosti, po jejím uplynutí může být nebezpečná. Dbejte na bezpečnost svou vlastní, ale i na bezpečnost vašeho okolí. Předem si dobře promyslete, kde pyrotechniku používáte a kdo je ve vaší blízkosti. V žádném případě si nevyrábějte pyrotechniku vlastními silami.

Při nesprávném použití nebo při použití vadné nebo jinak nezpůsobilé zábavní pyrotechniky hrozí závažné následky. Známy jsou případy poškození sluchu či zraku, popáleniny, utržení prstů nebo celých končetin či jiné úrazy s trvalými následky. Z majetkového hlediska pak hrozí požáry nebo jiná poškození objektů, vozidel apod.

Při oslavách konce loňského roku nebyl zaznamenán žádný významnější incident ve spojení s používáním zábavní pyrotechniky s výjimkou malých lokálních požárů plastových kontejnerů. Příjemné a bezpečné oslavy konce roku přeje městské ředitelství Policie ČR v Ostravě. (v)

 

zpět na začátek stránky

Strana 8

Péči o soukromé pozemky se občané staré zástavby měst začínají učit

Jaké jsou ostravské dvory a dvorky?

Chtěli jsme na kafe. Setkání po letech takový rituál vyžaduje. Vešli jsme do jedné z restaurací v centru Ostravy a zadním východem vstoupili do příjemné restaurační zahrádky. Na kafe jsme v tu ránu zapomněli. V němém úžasu a obdivu jsme zírali na kvetoucí durmany a opuncie, řadu dalších rozkvetlých keřů a nádherný, udržovaný zvlněný trávník zaplňující značnou část typického uzavřeného dvora, jaké jsou ve staré městské zástavbě.

Centrum Ostravy jich má požehnaně. Uzavřené dvory, často i trojúhelníkového tvaru, jsou charakteristické právě v zástavbě sto a více let staré. Novější zástavba i panelová sídliště tyto typy dvorů postrádají, mají však travnaté plochy a hodně zeleně vyžadující rovněž údržbu. Obyvatelé centra Ostravy mají mnohde v paměti, jak se v osmdesátých letech i dříve některé dvory měnily v jakýsi objemný odpadový kontejner. Nebylo výjimkou, když obyvatelé sypali odpad z okna přímo na dvůr. Půlmetrová zahnívající vrstva se stala rájem pro potkany, ale i jinou havěť. Na apely města nikdo nereagoval, až se tehdejší obvodní podniky bytového hospodářství odhodlaly pro úklid. Pokud na to měly prostředky finanční i technické.

Po roce 1989 se mnohé změnilo. Nové zákony, možnost privatizovat byty, domy i s částmi pozemků změnily vlastnické poměry. Ostrava začala privatizovat v roce 1997. Společenství vlastníků bytů či jednotek se tak začala starat i o části dvora tvořící katastrální územní celek daného domu.

Dokonalé ještě není všechno. Městský obvod, většinou prostřednictvím realitních kanceláří spravujících tato společenství, hlídá stav dvorů. Přibylo těch, kteří s nadšením dávají dvůr jako vlastní pozemek do pořádku. Začínají se také oživovat dvory s příjezdovým podchodem a branou, jak tomu je téměř ve všech městech v Polsku už dávno. Na dvorech vznikají obchůdky, cukrárny a to vyžaduje udržovat dvůr v neustálém pořádku.

Žádostí o privatizaci dvora přibývá. V článku 6, bod 3a, Statutu města Ostravy se hovoří o tom, že kupní cena dvora může (ale nemusí) být až 10 procent z ceny znalecké. Obvodní úřad posuzuje žádosti a jejich záměry a rozhodne.

Lidé zkrášlují a předělávají dvory na útulné prostředí. Povinnost udržovat tento soukromý pozemek se vlastníků týká samozřejmě i v zimě, na to trochu zapomínají. Neuklizený sníh a voda při tání může okolním domům pořádně znepříjemnit život.

"Samozřejmě, že i náš dvůr vypadal dříve dost děsivě. Vše se začalo měnit v době, kdy začala sousedící škola dělat na dvoře pro své žáky hřiště. V té době se vykácely všechny vzrostlé topoly a jiné stromy a keře a vznikla tu volná plocha plná nepořádku a stavební suti. A tak nás napadla myšlenka tuto plochu upravit a vytvořit zahrádku. Museli jsme zlikvidovat zdejší skládku, navozit hlínu a postupně jsme tomu dávali formu. V průběhu času jsme kupovali různé rostliny a okrasné stromky, občas jsme nějaké dostali nebo vyměnili s přáteli. Z různých výletů jsme nosili kameny a jiné věci na skalku, až se vše dostalo do stavu, v jakém je to dnes, ale stále není všemu konec a plánujeme další a další úpravy.

Dům není náš, jsme tady jen nájemníci, přesto nám nebylo jedno, na co se koukáme, a tak jsme si vytvořili zdejší oázu klidu. V horkých letních měsících se musíme domlouvat, kdo zalije květináče i záhony, na podzim se zase musí schovat ty rostliny, které by nepřezimovaly, takže starosti nepominou nikdy.

Zahrádku se snažíme udržet i v zimě na vánoce, ale to zůstává veřejnosti utajeno. Také parapety na chodbě domu jsou po celý rok zdobené zelení a jsou naší chloubou," řekl nám pan Martin Novák, který se sousedy budoval zahradu na dvoře, jenž nás z restaurace tak okouzlila. Věřme, že podobných dvorů a upravených prostranství bude v Ostravě přibývat.

Nebude od věci vyhlásit například na jaře soutěž o nejkrásnější dvůr. Našim čtenářům přineseme informace v některém z dalších vydání měsíčníku Ostravská radnice. (ok)

Foto:
Dvůr s menšími obchody musí být stále udržován
I takto vypadají některé městské dvory...
Zahrada, kterou nájemníci vytvořili na dvoře v centru Ostravy, je pastvou pro oči

 

zpět na začátek stránky

Strana 9

Advent už klepe na dveře, město se zdobí

Přestože vánoce jsou v našich krajích spojovány především s dobrým jídlem a spoustou dárků, stále více a více se v posledních letech lidé v předvánočním období snaží zkrášlit své okolí a využít adventu k posezení s přáteli či návštěvě koncertů, divadel a výstav. Není nic příjemnějšího, než hodit starosti za hlavu a užít si pohody.

Ostrava je velké město a tak těch ozdob a kulturních příležitostí je dost. Řada městských obvodů se připravuje na advent podle svých možností.

PORUBA.

Vánoční jarmark se tu uskuteční ve dnech 17. až 23. prosince na prostranství u kruhového objezdu na Hlavní třídě. Nebude chybět betlém a ohrádky se zvířaty. Návštěvníci mohou shlédnout některé staré zvyky a řemesla - lití olova, výrobu svícnů, krájení jablíček a pouštění ořechových skořápek se svíčkami po vodě, kovářskou práci. Náladu určitě vylepší babka kořenářka i věštkyně, teplé kaštany a medovina, svařené víno. Barevné osvětlení zkrášlí Hlavní třídu, kde bude výzdoba rozšířená, i mnohá další místa. Budovu úřadu ozdobí tzv. světelný déšť.

TŘEBOVICE.

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu tu chystají 30. listopadu (7. prosince) v 16.30 hodin na ulici V Mešníku. Vánoční výzdoba zkrášlí také sloupy osvětlení a budovu radnice.

STARÁ BĚLÁ.

Tradiční světelnou výzdobu tu rozšíří i před zdravotním střediskem.

SLEZSKÁ OSTRAVA.

Vánoční strom před radnicí tu bude jako v mnoha jiných obvodech. Na Mikuláše 6. prosince se otevře na slezskoostravském hradě výstava Vánoce na hradě 2007. Tady se mohou hosté seznámit s vánočními zvyky, prohlédnout si betlémy a vánoční dekorace i navštívit expozici Stolování našich babiček. V sobotu a neděli 15. a 16. prosince se budou na nádvoří prodávat také dárky a ochutnávat dobroty. Milovníky koled a vánoční hudby čeká 12. prosince koncert ZUŠ na ulici U Jezu v Muglinově, další bude 13. prosince ve slezskoostravské radnici v 17 hodin. V ostravské zoo se 16. prosince bude strojit vánoční stromek.

RADVANICE A BARTOVICE.

Vánoční výzdoba zkrášlí celý obvod. V kostele husitského sboru připravují na 16. prosince adventní koncert, ale před tím i na radnici zazní tóny vánočního koncertu 11. prosince. Nový rok přivítají občané společně u budovy radnice, kde je čeká velkolepý ohňostroj.

POLANKA.

Už tradiční vánoční stříbrnou jedli před radnicí doplní atmosféru v obvodu vánoční výstava, kde se představí zahrádkáři a zruční lidé svými výrobky k vánocům, a to 1. a 2. prosince v sále ZUŠ. O týden později 9. prosince od 15 hodin budou skauti pořádat Pletení zvonečků v místní sokolovně. Vánoční mše v kostele Husova sboru se koná 20. prosince v 17 hodin, zahrají a zazpívají tu místní pěvecké sbory s učiteli ZUŠ. Speciální vánoční koncert dětí pak mohou občané navštívit 11. prosince v 16.30 v sále ZUŠ. Občané si zdobí i stromky v předzahrádkách.

PLESNÁ.

Také v tomto obvodu chtějí už tradiční výzdobu v některých ulicích ještě rozšířit. V sobotu 15. prosince bude v 18 hodin vánoční koncert v místním farním kostele. Vystoupí kvarteto lesních rohů Kaemika Corni se sólistou Národního divadla moravskoslezského Pavlem Kozlem.

NOVÁ BĚLÁ.

Před místním úřadem bude jen osvětlený vánoční strom, občané však mohou zavítat na koncerty do vedlejších obvodů.

MARTINOV.

Výzdobou tu bude tradiční osvětlení ze sněhových vloček a komet, ale i vánoční strom před radnicí.

HOŠŤÁLKOVICE.

Základní a mateřská školy tu pořádá Zahájení adventu v pátek 30. listopadu v 17. hodin před školou.

HRABOVÁ.

Zdejší kostel sv. Kateřiny se stane půvabnou kulisou pro vánoční koncert 16. prosince v 16 hodin. V tomtéž kostele se 20. prosince ve 14 hodin rozezní hudba starých mistrů, připravil ji smyčcový studentský orchestr místní ZUŠ.

MORAVSKÁ OSTRAVA A PŘÍVOZ.

Výzdoba ulic a náměstí bude tradiční. Prokešovo náměstí před ostravskou Novou radnicí se opět rozzáří tisíci světel. Vánočních akcí je v Moravské Ostravě celá řada, nabízíme jen část.

V hotelu Atom se 4. prosince od 17 hodin uskuteční dobročinná aukce grafických a keramických děl studentů střední umělecké školy Ave Art a výrobků Umělecké školy textilních řemesel v Praze. Výtěžek bude věnován na podporu nemocným cistickou fibrózou občanskému sdružení těchto nemocných.

Adventní koncert pro rodiče s dětmi se koná v divadelním sále Domu kultury města Ostravy v neděli 9. prosince v 15 hodin. Mimořádný komorní koncert se uskuteční 15. prosince v hudebním sále Janáčkovy filharmonie Ostrava. Ostravský dětský sbor vystoupí 16. prosince ve společenském sále DKMO. Zřejmě nejpřitažlivější bude Česká mše vánoční J. J. Ryby tamtéž 20. prosince v 19 hodin, veřejně přístupná však bude i generálka tohoto koncertu tentýž den v 10 hodin dopoledne. Mnoho dalších prosincových akcí v Ostravě je na webové adrese www.ostravainfo.cz. (k)

Foto:
Ulice Poštovní v centru Ostravy patří k nejhezčím.

Zpívání na schodech

Radniční schody na Prokešově náměstí v Ostravě se stanou všechna středeční odpoledne v adventním čase místem pro vystoupení ostravských dětských a mládežnických sborů. V době, kdy už na náměstí bude zářit vánoční strom a radnice dostane zářivou světelnou výzdobu, mohou příchozí prožít příjemné odpoledne s nejen vánočními melodiemi.

Ve středu 5. prosince vystoupí Pěvecký sbor Gymnázia Volgogradská a Pěvecký sbor Magnificat Biskupského gymnázia. Ten den navíc bude sdružení Adra už od 11 hodin prezentovat svou činnost u příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků.

Následující středy 12. a 19. prosince zazpívají malý pěvecký sbor při ZUŠ Edvarda Runda v Ostravě Vítkovicích, pěvecký komorní sbor JKO KOMORA CZECH, Ženský pěvecký sbor Duha, netradiční pěvecký sbor pro mládež Tensing Poruba ze sdružení YMCA, dětský pěvecký sbor při ZŠ Ostrčilova, Ostravský dětský pěvecký sbor při ZUŠ Eduarda Marhuly v Ostravě- Mariánských Horách. Začátky koncertů jsou v 15.30 hod.

 

zpět na začátek stránky

Strana 10

Lékem na nudu a pro zpestření života mohou být turistické "balíčky"

Ne, že by si člověk zkrášlil život tím, že sám sobě pošle balíček. Může to potěšit, ale stojí to peníze a o překvapení se vůbec nedá hovořit. Slovo balíček se dnes užívá pro komplet různých aktivit a nabídek. V oblasti trávení volného času a turistiky se balíčky množí jako houby po dešti.

Ve snaze co nejvíce zatraktivnit Ostravu, přitáhnout do ní turisty ale i předložit vlastním občanům tipy k návštěvě nejrůznějších míst, vytvořili paletu balíčků také pracovníci odboru ekonomického rozvoje Magistrátu města Ostravy ve spolupráci s Valašským královstvím, které má v tom dlouholeté zkušenosti.

Málokterý Ostravan tuší, co všechno jeho město nabízí. Najít si svůj cíl mohou všichni - milovníci adrenalinových sportů i sportů tradičních, dobrého jídla a pití, starých památek, lázeňského lenošení či ozdravování, nebo si dokonce mohou objednat zaučení v nějakém zábavném oboru.

Nabídka je pestrá

Programové tipy jsou rozděleny na několik oblastí. Pod titulem "Adrenalin" si můžete dopřát například nezapomenutelnou jízdu truck trialovým speciálem Tatra 813 se zkušeným pilotem na trati ostravského polygonu nebo též pronajmout čtyřkolku na uzavřené trati. Rychlá kola mají i malá závodní čtyřkolová vozidla na trati v Mošnově, kde lze trénovat na příštího Schumachera, škola smyku autem na kluzké fólii se provozuje v Ostravě-Přívoze. Do adrenalinových zábav patří rovněž paintball a fárání do dolu v hornickém muzeu. Pod titulem "Pohoda" lze navštívit výrobnu mýdla, areál bonsají s výrobnou příslušné keramiky (mohou i návštěvníci), planetárium, špičkovou geologickou sbírku. S profesionálním fotografem se můžete projít za architektonickými památkami a přiučit se fotografování. Vyhlídkové lety, kurzy orientálního tance, romantické večery pro dva ve vybrané restauraci, návštěva pivovaru, jezdeckých farem, výuka lukostřelectví, návštěva lanového centra, šermování, potápění, rafting, skákání na trampolíně... Tipů jsou opravdu desítky a každý v nich najde svůj zábavný cíl.

Bonbónky

K opravdovým hitům patří možnost v profesionálním nahrávacím studiu si za dozoru odborníků "natočit" vlastní CD písniček, lyžování na trávě, pobyt v solné jeskyni a lázeňské procedury. Kdo nezkusí, může litovat. Také veřejnosti už známé cíle - zoo, muzea, hrad, divadla, kostely apod. jsou zahrnuty do tipů výlety. Vybraný seznam restaurací a ubytovacích zařízení pomáhá připravit pestrý program i návštěvám přátel z daleka, určitě je můžete překvapit. Zvláště lidé, kteří kdysi z města odešli za prací či rodinami, zažívají po letech z nové, netradiční Ostravy, úžas.

Kde a jak?

Zakoupit programový balíček lze na internetových stránkách www.ostrava.cz nebo www.ostravainfo.cz a brzy i v síti vybraných hotelů a cestovních kanceláří. Balíček může být otevřený nebo rezervovaný. V režimu otevřený je nutná rezervace na telefonním čísle 571 655 196 nebo 774 668 011, ale také emailem na adrese balickyzazitku@valasske-kralovstvi.cz, po rezervaci a zaplacení jsou poskytnuty informace potřebné k naplnění programu - zejména místo a přesný čas.

Jen nahlédnutí do pečlivě zpracovaných možností, jak trávit volný čas v Ostravě, může být inspirací zejména nyní v blízkých zimních měsících, na léto pak lze plánovat s přáteli, jak volného času, když musíme zůstat ve městě, bohatě využít. Balíčky jsou rovněž ideálním dárkem k narozeninám a jiným slavnostním příležitostem Věnujte zážitek z Ostravy, na který se nezapomíná. (ok)

Foto:
Říká se, že svět je nejhezčí z koňského hřbetu
Jízdy na čtyřkolce jsou žádané

 

zpět na začátek stránky

Strana 11

100 let Divadla Antonína Dvořáka ¤ 100 let Divadla Antonína Dvořáka ¤ 100 let Divadla

Opera Don Giovanni: evropská událost

V rámci oslav stoletého výročí otevření budovy ostravského Divadla Antonína Dvořáka přináší závěr letošního roku do Ostravy nevídanou nabídku špičkových kulturních událostí. Jedničkou ale stoprocentně zůstane nastudování opery Wolfganga Amadea Mozarta Potrestaný prostopášník aneb Don Giovanni.

Už generální zkoušky přístupné obecenstvu vyvolaly nadšení. Premiéra v pondělí 29. října, přesně 220 let po prvním uvedení Giovanniho v tehdejším Nosticově divadle v Praze, byla skutečně gejzírem radosti ze strany diváků a určitě chvějivým zadostiučiněním pro ansambl ostravské opery. Důstojný počin pro tak významné jubileum.

Jména hovoří za všechno - režie Michael Tarant, jeden z nejlepších, jaké kdy česká kulturní scéna měla, text přebásněný do češtiny Jaromírem Nohavicou, dirigent Paolo Gatto, pod jehož taktovkou divadelní orchestr už řadu let podává skvělé výkony, pohybová spolupráce Igor Vejsada, zkušený choreograf, který ladnosti pohybu naučí i beznadějné případy, a nakonec, ale především - soubor ostravské opery oplývající v současnosti tak kvalitními pěvci, jak tu už dlouho nebylo. I hostující košický Martin Gurbal´v titulní roli je darem z nebes. V neposlední řadě má ostravská operní scéna tuto mimořádnou kvalitu díky dlouhodobému úsilí profesionála, ředitele divadla, někdejšího šéfa opery Luďka Golata. Atmosféra divadla při tomto představení silně připomíná živou a radostí nabitou divadelní scénu z Formanova filmu Amadeus.

Giovanni, klasické operní dílo plné vášní, intrik, erotiky a především nádherné hudby, přitahuje tvůrce i diváky odjakživa. Tarantova režie je dynamická, svižná, plná drobných scének vtahujících do hry i dirigenta a diváky, ale přesto cudná a vtipná. Významně mu v tom pomáhá zajímavá scénografie Dany Hávové a kostýmy Kláry Vágnerové. K Jarkovi Nohavicovi se těžko něco dodává - tolik zvukomalebnosti, vtipu a zpěvnosti umí stvořit jen textař-básník.

Nohavica je šestým textařem (první byl Štěpánek 1825), který se odvážil texty opery převést do češtiny. Skutečně "odvážil", protože texty árií je nesnadné přeložit tak, aby vyhovovaly zpěvu, a navíc - mnozí považují překlady klasických italských či francouzských oper do jiných jazyků doslova za umělecký hřích. Tištěný program k ostravskému představení nabízí pozoruhodné srovnání: tam, kde předchozí tvůrci českého textu v určitém verši všichni stejně použili v českém překladu slova "...ne ne ne již nechci sloužit více...", překlad této pasáže od Nohavici zní "...hop hop hop já už bych do toho kop...".

Tvůrce nového nastudování této opery asi šťastně svedl dohromady osud, aby dokázali, že Ostrava je skutečně městem kultury. Nevidět Giovanniho je jakoby nepoznat radost. (ok)

Foto:
Roman Vlkovič v roli Masetta.
Giovanni, Martin Gurbaľ, žije obklopen svůdnými ženami.

 

"To je dar, že můžu dělat operu..."

Činohra, opera, balet. Neobvyklá šíře záběrů pro režiséra. Michael Tarant, nositel mnoha cen "Libušek" za režii, je divadelní poutník. Na místech, která navštívil, zanechává vzrušení a dojmy, které účinkujícím i divákům zůstávají jaksi pod kůží navždy.

Kde všude jste režíroval?

U nás je to především Praha, Liberec, Olomouc, Cheb, Ústí nad Labem, Český Těšín, Brno, Pardubice... Ostrava je však na prvním místě. Opakovaně se tu od začátku 90. let vracím a pořád stejně mě přitahuje. Díky lidem, kteří se tady kolem divadla pohybují, je to opravdu kvalita. V zahraničí jsem na představeních pracoval v Polsku, Litvě, Německu, Švédsku.

Režírovat tři tak rozdílné, nesrovnatelné divadelní žánry musí být obtížné...

Nejsložitější je právě opera. Tady musí režie skloubit hudbu, zpěv, pohyb všechno dohromady. Rytmus představení je ve skladateli, ne třeba v libretu, a režisér se musí se skladatelem setkat, podřídit se jeho rytmu.

Na Vás je nadšení z práce viditelné, co Vás přitáhlo k divadlu?

Jako každý malý kluk jsem chtěl být hajným, popelářem a bůhvíčím. Potom jsem poznal divadlo ze zákulisí a šel na pražskou konzervatoř. Měl jsem skvělé učitele, například paní Adamovou, pana Hlavsu z Ostravy a další, divadlo ve mně už zůstalo.

Čím je pro Vás opera?

Hudba, tady konkrétně Mozart, má smysl. Pomáhá, i v těžkých obdobích. Všechny pocity se dají vtělit do práce, kterou dělám. Jako každý jiný se v životě setkávám se starostmi, ale když se vrátím k práci, hudbě, jako bych se dotýkal úžasných věcí. Myslím, že je to dar, že můžu dělat operu.

Před režií Kupce benátského v Ostravě v začátku 90. let jste odjel se souborem činohry do Benátek, aby herci "vdechli" atmosféru prostředí pro hru. To děláte často?

Pokud se dá. Ale už třikrát jsem byl v Rusku, láká mě nastudovat operu Boris Godunov. To je velké ruské téma stejně jako Musorgskij je velký ruský skladatel.

V rámci oslav ostravského divadla režírujete také balet Macbeth, který bude mít premiéru koncem listopadu. A potom?

Potom bych docela rád jel konečně na svatební cestu. Kdysi, před léty, jsme to jaksi nestihli, tak bych rád jel s manželkou k Nilu. Moře, hory, příroda, to přece dodá každému potřebnou novou energii. Jako hudba. (ok)

Foto:
Michael Tarant s Jarkem Nohavicou v určitě tvůrčí debatě

 

zpět na začátek stránky

Strana 12

Dechovky soutěžily

V Domě kultury města Ostravy se ve dnech 18.-21. října konala už 13. Mezinárodní soutěž velkých dechových orchestrů Ostrava 2007. Zúčastnilo se jí dvacet špičkových ansámblů. Dohromady 1500 hudebníků z Polska, Slovinska, Švýcarska a České republiky s chutí předvedlo to nejlepší ze svého repertoáru, pečlivě si připravily povinnou skladbu, která je součástí soutěže. Dechová hudba se na Ostravsku odjakživa těší velkému zájmu, řada orchestrů si v minulých letech získala oblibu.

Absolutním vítězem se stala dechová hudba Harmonie Šternberk, která kvalitní výkon prezentuje i navzdory nízkému věkovému průměru hráčů. Nejmladšímu účastníkovi festivalu, z dechového orchestru mladých z Jistebníku, je teprve deset let, zato nejstaršímu hudebníkovi bylo o dvaasedmdesát více.

Zástupce dechových orchestrů přijal také primátor města Ostravy Petr Kajnar, který ocenil pořádání festivalů, jenž doplňují už tak bohatý kulturní život města. (k)

"Protimluv.fest" skončil

Poněkud bizardní název nese první ročník mezinárodního dvoudenního literárního festivalu, který se konal v ostravské galerii a klubu Fiducia. Součástí festivalu bylo autorské čtení i uvedení nového čísla revue s názvem Protimluv. Řada autorů básní i prózy v této revue už publikovala. Na festivalu byla křtěná kniha Svatební pizza Darka Fokse, který je již druhým titulem polské provenience navazujícím na básnickou antologii skupiny Na Divoko z loňského roku. Vydání publikací umožnil mimořádný grant udělený statutárním městem Ostravou. (jm)

Vrátí se Jarek Nohavica za knihovnický pult?

Příznivci jednoho z nejoblíbenějších, ne-li vůbec nejoblíbenějšího písničkáře a mistra slova Jarka Nohavici, vědí, že určitou dobu pracoval jako knihovník v ostravské městské knihovně. My, bývalí kolegové, jsme na tuto skutečnost patřičně hrdí a někdy to vypadá, jako by kousek z jeho věhlasu a hlavně umění spočinul i na nás. Nelze si nevšimnout, obvykle když vydá, nebo "provede" něco obzvlášť úžasného, těch dmoucích se hrudí, zvláštního svitu v oku jako protikladu rádoby skromnému špitnutí "jó, Jarek, tak s tím jsme ...." A nutno říci, že ani Jarek (budu mu tak důvěrně říkat, vždyť přeci kdysi...) na nás nezapomíná. Nemám teď na mysli to, že nám knihovníkům napsal, pokud je mi známo, nikdy nevydanou píseň Knihovník, kterou my považujeme už za "knihovnickou hymnu", ale především to, že si čas od času najde ve svém nabitém programu chvilku a přijde na kus řeči a zpěvu, aby nás svým svérázným humorem tak trochu polidštil.

Letos jsme jej umluvili - vlastně jak říkáme my, knihovničtí mafiáni - dali jsme mu nabídku, v podobě Černého draka (pro nezasvěcené: výborný chladný čínský čaj s pěnou), kterou nemohl odmítnout a přišel. Přišel, aby s námi oslavil Týden knihoven, který se letos nesl pod heslem Knihovnická bašta. A bašta to opravdu byla. Nejprve nám "diskrétně nakrmil ucho" nejnovějšími informacemi ze svého soukromí (Blesku, nemáš šanci), potvrdil notoricky známou věc, že i nadále miluje jen svou Martinu (vypadá to, že nám zase pšenka nepokvete), muziku, scrabble a život vůbec a pak už jsme probrali a semleli vše, co se dalo. Kdybych se měla vrátit k té baště - pak bych toto setkání přirovnala k dortu upečenému ze smíchu, zpěvu, hudby, vzpomínek a mnoha jiných ingrediencí.

A co ten tak trochu bulvárně zavánějící titulek? Je to výsledek naprosto uvolněné atmosféry, snad i koketně nezávazného Jarkova přání vyzkoušet si, jak to za "tym pultem dneska vlasně chodi" a naše zbožné přání, aby si to opravdu chtěl vyzkoušet. Vždyť, kdy zase budeme mít šanci být za jedním pultem s "naším" Jarkem, a taky, kdy bychom ještě měli šanci vidět ty protáhlé obličeje některých zvlášť milých čtenářů, kteří knihovníky považují za "jakesi skladniky" v knihovně a "včil by tam uviděli teho Nohavicu, co aji v televizi aji ve filmu je." No, necháme se překvapit.

I v tom je krása života. V každém případě - Jarku, díky moc a za ten pult můžeš kdykoliv.

Miroslava Mikušková

V zoo lovili, slavili i pouštěli draky

Poslední říjnovou neděli se v ostravské zoo sešli všichni, kdo milují ryby. Tradiční výlov rybníka u výběhu slonů přitáhl i gurmány, protože prodejní ceny kaprů, amurů či tolstolobiků byly výrazně nižší, než v běžném prodeji.

Ve čtvrtek 25. října se naopak sešly v zoo především děti. Podzimní drakiáda se nesla ve znamení žáby. Nikoli náhodou, podle mezinárodní kampaně zoologických zahrad zaměřené na obojživelníky je i žába jedním z ohrožených živočišných druhů. Zachmuřenou oblohu létající žáby opravdu oživily.

Dva tygříci, kteří se narodili v ostravské zoo loni v srpnu, mají do konce roku zoo opustit. Mláďata dospěla, nepotřebují už matku. Novým domovem se jim stane německá Zoo Straubing, kde najdou geneticky vhodné partnery. Také tygři jsou ohroženým druhem, ve volné přírodě žije přibližně 400 jedinců.

V souvislosti s odchodem mláďat vyhlašuje Zoo Ostrava soutěž o nejlepší básničku pro tygry na rozloučenou. Své výtvory můžete buďto zasílat na e-mailovou adresu info@zoo-ostrava.cz nebo je nechat s kontaktem (telefon) na vrátnici zoo. Pro ty, kteří své výtvory donesou osobně, bude připraven malý dárek. Soutěž bude uzavřena týden před plánovaným odjezdem a vítěz vyhlášen v den odjezdu.

V sobotu 3. listopadu se v Zoo Ostrava slavil svátek Halloween. Děti si mohly vydlabat dýni, nadšeně se zúčastnili lampiónového průvodu. Svátek Halloween je spjat s tradicemi a zvyky starých Keltů a znamená "Konec léta". Slaví se poslední noc keltského roku, začínající západem slunce 31. října a trvající do východu slunce 1. listopadu. Jedná se o noc, kdy předěl mezi světem živých a královstvím mrtvých je nejmenší. Je to nejmagičtější noc v roce, během níž se umisťují rozsvícené lucerny vyřezané ze dřeva nebo tykve před vchod do domu nebo přímo do okna. (sd)

Foto:
Výlov rybníka v zoo už měl vánoční atmosféru.

 

zpět na začátek stránky

Strana 13

Masarykovo náměstí - po stopách historie města

» archiv

1966
K městu připojena obec Výškovice

Protože územní plán města předpokládal rozsáhlou bytovou výstavbu tzv. Jižního města mimo jiné na katastru Výškovic, navrátila se rovněž tato obec po dvanácti letech opět k Ostravě.

1975
K městu připojeny obce Nová Bělá, Stará Bělá, Proskovice

1976 Integrační proces ve 20. století završen připojením obcí Antošovice, Petřkovice, Koblov, Hošťálkovice, Polanka, Lhotka, Krásné Pole, Plesná

Šíření panelových sídlišť směrem na jih zůstalo ve výhledu i v dalším desítiletí. Do roku 2000 se počítalo s růstem počtu obyvatel dokonce až na 400 000, a tak byly v roce 1975 znovu připojeny Stará a Nová Bělá a nově také Proskovice. Extenzivní růst byl završen rokem 1976. Zatímco Polanka, Krásné Pole, Plesná, Hošťálkovice, částečně i Lhotka a Petřkovice byly vyhlédnuty jako spádové obce především pro nízkopodlažní bytovou výstavbu, Koblov a Antošovice se měly stát průmyslovou zónou, dotčenou nejvíc budováním dálnice, průplavu Dunaj-Odra (hlavní přístav byl navržen mezi Antošovice a Vrbici) a logistického zázemí. Nadhodnocené prognózy se nenaplnily, město však nicméně získalo svou dnešní a na dlouhá léta zřejmě i trvalou podobu.

1939
Okupace Moravské Ostravy německým vojskem

Obsazení Ostravy 14. 3. 1939 nezabralo německým jednotkám příliš mnoho času. Od doby, kdy ze sousedního Hlučínska vyrazily ve čtyřech proudech směrem na Ostravu oddíly wehrmachtu, do osmé hodiny večerní, kdy nad městem zavlála německá vlajka, uplynulo sotva několik hodin. Rychlému obsazení města a všech klíčových úřadů - radnice, policejního ředitelství, pošty - napomohlo také německé obyvatelstvo, které bylo o přípravách obsazení dobře informováno. Část místních německých ozbrojených formací byla již dopoledne odvelena ke státní hranici, aby pak okupační vojska jako předvoj přivedla až do centra města. V ulicích je nadšeně vítali místní Němci jako své osvoboditele. Doslova přes noc změnilo město svou podobu. Na budovách se objevily nacistické prapory, ve výkladních skříních Hitlerovy portréty a protižidovská oznámení. Po německém vzoru byla zavedena na silnicích i ve veřejné dopravě jízda vpravo. S německým vojskem dorazila do Ostravy také tajná policie - Gestapo - a okamžitě zahájila zatýkání a pronásledování významných představitelů českého národního života, stoupenců levice, německých emigrantů a Židů.

1945
Osvobození Moravské Ostravy Rudou armádou

Německá okupace Moravské Ostravy skončila po šesti letech. V noci 29. 4. 1945 hlavní síly 38. armády genplk. K. S. Moskalenka, v jejíž sestavě bojovala také 1. čs. samostatná tanková brigáda pplk V. Janka, překročily jihozápadně od Zábřehu v místech "U Korýtka" řeku Odru a následujícího dne postupovaly do Vítkovic a kolem dolu Šalomoun k hotelu Palace. Od Přívozu vstoupila do středu města 1. gardová armáda genplk. A. A. Grečka. Část tanků 38. armády postupovala Nádražní ulicí a dnešní ulicí 30. dubna před Novou radnici, druhá část tanků jela přes hlavní náměstí a dnešní ul. 28. října k jedinému dosud stojícímu silničnímu mostu přes Ostravici, který dnes nese jméno M. Sýkory, a večer projeli na Slezskou Ostravu. K větším bojům v centru města nedošlo. Vojáci wehrmachtu se při vstupu osvobozovacích vojsk do města zmateně přemisťovali z jedné ulice do druhé a pod pohrůžkou zastřelení vyzývali civilisty k jejich vyklizení. Vážnější odpor však nekladli a všemi směry ustupovali k řece Ostravici. Jediným nebezpečím byly palby záškodníků a nepřátelských skupin ukrytých na půdách, ve sklepích, kanálech nebo bytech, které pomáhali aktivně vyhledávat také mnozí Ostraváci. Jiní bojovali i se zbraní v ruce, ošetřovali raněné, pomáhali stavět provizorní dřevěné mosty přes Odru a Ostravici. Účinná byla také pomoc dělníků, techniků a úředníků při obsazování a vyčišťování některých závodů a úřadů. Při osvobozování města přišlo o život celkem 659 rudoarmějců, 2 čs. tankisté a 321 občanů.

1945
Přeložení Vysoké školy báňské z Příbrami

Když pomineme hornické a hutnické učiliště založené r. 1716 císařem Karlem VI. v Jáchymově, začala se historie Vysoké školy báňské odvíjet 12. 11. 1849, kdy byla slavnostně otevřena Báňská akademie v Příbrami. Posluchači ani profesoři však nebyli v malé Příbrami spokojeni a snažili se o přemístění školy do Brna nebo Prahy. Tyto snahy přerušilo vypuknutí druhé světové války a uzavření všech vysokých škol 17. 11. 1939. Po osvobození byla činnost školy počátkem června 1945 obnovena a v září, po 97 letech své existence, přemístěna do Ostravy především kvůli možnosti doplňování teoretické výchovy praktickou činností v moderních ostravských průmyslových závodech. Do prvního ročníku nastoupilo v říjnu 1945 celkem 321 studentů. Hutnická fakulta nalezla své sídlo v bývalé obchodní akademii na rohu ul. Sokolské a Českobratrské (nyní sídlo Ekonomické fakulty VŠB). Hornická fakulta získala budovu bývalého Učitelského ústavu ve Slezské Ostravě. První koleje a menza se nacházely v bývalém hotelu Royal na Reální ul. (dnes menza Ostravské univerzity). Až do r. 1959, kdy byl zřízen pedagogický institut, byla VŠB jedinou vysokou školou v Ostravě.

Foto:
Tanky v ulicích Ostravy na jaře 1945

 

zpět na začátek stránky

Strana 14

Foto:
Takové kaskadérské kousky předvádí Američan Miller.

Adrenalin nebude chybět

Už je to zase tady. Ostrava hostí 24. listopadu Nokia Freestyle Motocross Gladiátor Games 2007 - pro nezasvěcené prostě bláznivé motorkáře a jejich akrobatické umění ve volném stylu. Podívaná, při které často stydne krev, začne v 19 hodin v ostravské ČEZ Aréně. Diváci se opět mohou těšit na gladiátorské souboje na motorkách a tradiční nesmiřitelný souboj dvou kontinentů - Evropy a Ameriky. Mimo jiné se tu představí také Američan Dustin Miller (na snímku). České závodníky budou zastupovat Petr Kuchař, Martin Koreň - rodák z Ostravy-Poruby, a údajný miláček publika Petr Pilát.

Arény a haly bývají pro tuto show vždy vyprodané. V Ostravě se uskuteční dvě vystoupení - ve 14 a 19 hodin. Ne nadarmo je tento druh adrenalinového sportu srovnáván s gladiátorskými hrami. Atmosféra bývá napjatá, ale také bouřlivá, diváci nadšeně hodnotí jednotlivé výkony. Nebudou tu jen motorky, Američané předvedou rovněž salta na sněžném skútru a na čtyřkolce. Je to sport opravdu tvrdých a odvážných chlapů, o zranění občas není nouze.

Příprava podobné show představuje značnou dřinu - ledovou plochu je nutné pečlivě překrýt dřevěnými deskami, poté fóliemi, na to se naveze nejméně 1500 m3 kvalitní jílové hlíny. Povrch nesmí být příliš suchý a tvrdý kvůli možnému prachu, ale také ne příliš mokrý - bahno se pro tento sport určitě nehodí. (k)

Učí se na haldě

Žáci Základní školy Ostrava Matiční 5 se v rámci svého projektu Ostravské haldy zúčastnili exkurze na haldu Ema, jejíž realizace proběhla ve spolupráci s Klubem českých turistů. Byla pro ně připravena komentovaná prohlídka nejen haldy samotné, ale také části turistické trasy vedoucí na haldu.

Během této aktivity si žáci postupně uvědomili přírodovědné, historické a v neposlední řadě také kulturní zvláštnosti tohoto ostravského místa, které již dnes není troufalé nazvat symbolickým. V této souvislosti žáci a učitelé ocenili snahy Klubu českých turistů o vybudování naučné stezky, která by se mimo jiné mohla stát příležitostí pro atraktivní výuku i pro ostatní školy z regionu.

Projekt Ostravské haldy spadá do skupiny projektů zabývajících se možností vytvořit pro učitele základních škol a nižších ročníků víceletých gymnázií příručku nápadů, jak zařadit do výuky témata důležitá pro život v daném místě.

Upozornění

Prosíme občany Ostravy, aby nejednali s osobou, která by se prokazovala identifikačním průkazem sociálního pracovníka Magistrátu města Ostravy, odboru sociálních věcí, č. 8, vydaným 1. 2. 2007 na jméno Mgr. Nikola Zapletalová. Průkaz byl zcizen a může být zneužíván. V případě nalezení tohoto průkazu prosíme o jeho vrácení na Magistrát města Ostravy.

» ze sportu

ŽENY JIM ZATÍM CHYBÍ.

Klub biatlonu Poruba zakončil letošní sezónu úspěšně a členové klubu se pomalu připravují na sezónu 2008. Letos se mohou pochlubit ziskem dalšího titulu mistra České republiky v letním biatlonu, získal jej Tomáš Blahuta v kategorii žáků C v závodě s hromadným startem. V hodnocení českého poháru skončil těsně za medailemi na 4. místě. Loňský mistr ČR Josef Holuša přestoupil do kategorie žáků B a svými výsledky nezklamal, v hodnocení českého poháru skončil na pěkném 5. místě. Na úspěchu v žákovských kategoriích se také podílel Jiří Černoušek, který na MČR podal svůj nejlepší výkon a v rychlostním závodě skončil na 6. místě, v závodě s hromadným startem se pohoršil o dvě místa a tyto výsledky mu vynesly celkovou 10. příčku v hodnocení českého poháru.

Na pravidelné tréninky každé úterý na stanici turistů v Porubě zvou biatlonisté také sportovně založené dívky, které by mohly v tomto sportu vyniknout. (sg)

ZÁCHRANÁŘI V BAZÉNU.

Vodní záchranáři z celé České republiky se sjedou do Ostravy-Poruby, aby prověřili své schopnosti v umění zachránit tonoucího člověka. Porubský krytý bazén se tak od soboty 17. listopadu stane dějištěm 13. mistrovství České republiky Vodní záchranné služby ČČK, na které jsou pozváni i záchranáři ze zahraničí. Účastníci závodů budou soutěžit v 10 disciplínách podle mezinárodních pravidel International Life Saving, z toho v šesti závodech pro jednotlivce a čtyř pro družstva. Zahájení je v 8.30 hodin. (tk)

Útulek v Ostravě-Třebovicích nabízí do dobrých rukou

Adresa: Provozní 4, 722 00 Ostrava-Třebovice 596 967 288, www.mpostrava.cz

 

1. Charlie

pětiletý pes plemene Kavalír king charles španěl, bílé barvy s rezavými znaky. Do útulku byl přivezen z Martinova, kde byl delší dobu uvázán u plotu. Je temperamentní a veselý, hodí se do početné rodiny. Potřebuje pána, který se mu bude věnovat. Dobře mu bude na zahradě u domku.

2. Judita

čtyři roky stará fenka, kříženec střední velikosti, rezavé barvy s černými znaky. V útulku je od dubna letošního roku. Byla přivezena ze Slezské Ostravy, kde se potulovala po ulici. Je to velmi milá a kamarádská psí slečna. Hodí se do bytu i na zahradu. Nevadí jí přítomnost dalších psů. Je kastrovaná.

3. Ferda

čtyřletý pes, kříženec středního vzrůstu černé barvy. V útulku je již dva roky. Byl přivezen z Moravské Ostravy, kde pobíhal po ulici. Ferda je nenáročný, kamarádský a pohodový pes. Hodí se do bytu i na zahradu, kde se osvědčí jako hlídač.

4. Míša

osm let starý pejsek, kříženec střední velikosti rezavobílé barvy. Do útulku byl přivezen loni v březnu ze Slezské Ostravy. Míša je hodný a čistotný pes. Hodí se do bytu i na zahradu, do rodiny i ke starším lidem.

 

zpět na začátek stránky

Strana 15

Rady k nezaplacení

Najdete je v nové knize "Jak přežít pobyt ve zdravotnickém zařízení". Jedním ze spoluautorů knihy je doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., z Ústavu ochrany veřejného zdraví Zdravotně sociální fakulty Ostravské univerzity.

"Proč byla kniha napsána?," zamýšlí se docent Maďar nad položenou otázkou. "Chtěli jsme informovat pacienty, kteří už mají zkušenosti z hospitalizace, ale i ty potencionální o tom, jak zlepšit komunikaci se zdravotníky. Není žádným tajemstvím, že právě komunikace mezi nemocným a lékařem či sestrou často vázne. Může to být z mnoha důvodů. Třeba pacient ani neví, na co se má zeptat, na druhé straně lékaři nemají časový prostor pro vedení dialogu se svými pacienty, a když si tento prostor najdou, pak se vyjadřují příliš odborně a tím pacienty odradí nebo znejistí. Vycházeli jsme z praxe, takže čtenáře vedeme srozumitelnou formou 100+1 otázek a odpovědí zdravotnickou problematikou. Nemocný se dozví o všech svých právech, ale také i povinnostech, jež musí v průběhu hospitalizace respektovat," vyzvedl docent Maďar. "Na praktických příkladech autoři uvádějí, proč došlo k lékařským pochybením, například stačilo se zeptat: "Sestro, proč mi holíte pravé koleno, když mám mít operováno levé?" Nebo: Proč jsem ráno dostal tabletu bílou, když mi byla doposud podávána tableta růžová? Naším přáním je tedy iniciovat pacienty natolik, aby svými dotazy předešli vzniku mimořádné události", uzavřel docent Maďar. (šn)

 

Další sborník už vyšel

Čtení z nového, už 23. dílu sborníku "Ostrava - příspěvky k dějinám a současnosti Ostravy a Ostravska" si mohli zájemci vyslechnout v podání Aleše Petriče z ostravského divadla loutek 13. listopadu v Knihovně města Ostravy. Pozoruhodně zpracované dobové dokumenty nabízejí pohled do například zaniklých ostravských kaváren, politických procesů, kulturního života, vzniku a zániku pivovarů a dalších oblastí. Sborník je pečlivým a poutavým zpracováním dějin Ostravska a potěší mnohé milovníky historie, pro něž je i vhodným dárkem. (o)

 

Dům dětí a mládeže

M. Majerové 1722, 708 00 Ostrava-Poruba, telefon 596 953 661
internetová adresa: www.ddmporuba.cz
e-mail: bohumila.radentova@ddmporuba.cz

pořádá nábor děvčat (i chlapců) ve věku 8-12 let do souboru mažoretek Takt Ostrava

Tréninky probíhají v úterý 17-18.30 hod.

První hodina mažoretek se uskutečnila 6. listopadu 2007, další příjem možný.

Cena za školní rok 2007/2008: 600 Kč.

 
 

CHARITA OSTRAVA

charitní středisko Gabriel, Čujkovova 40a, 700 30 Ostrava-Zábřeh,

oznamuje, že od 1. listopadu 2007

zajišťuje svoz a rozvoz klientů do Denního centra pro seniory a osoby se zdravotním postižením.

Ceník: do 10 km 25 Kč za 1 jízdu, nad 10 km v obvodu města Ostravy 35 Kč za 1 jízdu.

Kontakt:

Jana Paseková, koordinátor charitního střediska Gabriel
telefon: 599 527 590, 731 534 002
e-mail: cho.gabriel@caritas.cz, web: www.ostrava.caritas.cz

 

zpět na začátek stránky

Strana 16

» fototéma

Den Otevřených dveří

Státní svátek vzniku Československého státu oslavilo město Ostrava mimo jiné tradičním Dnem otevřených dveří v sobotu 27. října. Návštěvnost překonala všechny dosavadní rekordy - během jednoho dne navštívilo reprezentační místnosti Nové radnice v doprovodu průvodců tisíc lidí. Podobně jako v letech minulých přicházeli především starší lidé, kteří jakoby se "svou" radnicí žili. Podívali se do obřadní síně, sálu zastupitelstva, kde se o městě na pravidelných zasedáních rozhoduje, ale také do architektonicky nejhezčí a nejzachovalejší zasedací síně Rady města Ostravy. Ta pamatuje stovky významných událostí i návštěvy z celého světa, má originální vybavení i historii. Posledním místem zastavení byla jako vždy pracovna primátora města Petra Kajnara, který o těchto prostorách, ale i jiných záležitostech s hosty hovořil. Návštěvníky zajímá těžký stříbrný řetěz, který primátor jako insignii nosí jen při nejvýznamnějších příležitostech.

Všichni si odnesli publikaci o historii radnice a drobné upomínkové předměty. Součástí akce byla prezentace práce a techniky policistů, strážníků a hasičů na Prokešově náměstí, ale také výhled z radniční věže. (o)

Koncert "Všechny barvy duhy" byl mimořádný zážitek

Tolik vzrušení, nadšení a spontánní radosti za jediný večer. V pátek 2. listopadu divadelní sál Domu kultury města Ostravy praskal ve švech. Bylo mnoho i těch, kteří neváhali téměř dvou a půl hodinový koncert stát a tiše obdivovat. Ostravské centrum Čtyřlístek pro děti i dospělé s postižením podle projektu Bohdany Rywikové ve spolupráci s Múzickou školou při lidové konzervatoři se speciálním zaměřením na děti a mládež v Mariánských Horách a její ředitelkou Miloslavou Soukupovou připravili živé a dynamické vystoupení dětí s handicapem kombinované vystoupením umělců, kteří se v programu stali patrony dětí. Nad koncertem, který se konal s podporou statutárního města Ostravy, převzal záštitu primátor Ostravy Petr Kajnar.

Agentura Petarda Production připravila koncert technicky a domluvila vystoupení zpěvačky Ewy Farne, sólistky Národního divadla moravskoslezského Evy Dřízgové-Jirušové, folkové skupiny Šmykňa a tanečníků a v neposlední řadě Jarka Nohavici. Všichni na jevišti byli vítáni s nadšením a ovace neznaly mezí. Svěží hudba, taneční vystoupení připravená i s dětmi na vozíčku pod vedením choreografky Terezy Vejsadové, rytmické bubnování, které je pro děti s postižením hudební terapií, a další vystoupení překvapilo všechny v hledišti. Zejména ty, kteří se se světem handicapovaných dětí běžně nesetkávají.

Krásné lidovky zazněly v podání Petra Baďury doprovázeného Šmykňou, zazpívala však i děvčata, která se učí zpěvu v mariánskohorské múzické škole. Svým čistým školeným sopránem nadchla talentovaná nevidomá Pavlínka Čichoňová (na snímku vlevo), která pak se svou profesorkou zpěvu Evou Dřízgovou-Jirušovou zazpívala duet z opery Figarova svatba. Vystoupení by určitě obstálo na nejnáročnějších profesionálních koncertech, v sále bylo ticho, jako by byl prázdný. O to větší byl výbuch jásotu a potlesku, ovace nebraly konce. Ani na Jaromíra Nohavicu nevybylo místo, ale jak později řekl na jevišti "Stojím támhle v koutě a je to úžasné...", shrnul tak pocity všech přítomných. Konečně se i u nás začíná svět zdravých prolínat se světem handicapovaných. "Jsou to křišťálově čistí lidé a málokdo ví, jak jsou i přes svůj handicap v některých oborech mimořádně talentovaní, to jsme chtěli veřejnosti ukázat," řekla Bohdana Rywiková z centra Čtyřlístek. Poděkování patří především vychovatelkám a odborným pracovníkům, kteří se těmto klientům věnují, a pestrý, obdivuhodný koncert připravili. (o)

 

zpět na začátek stránky