Březen 2017

Březnové vydání měsíčníku Ostravská radnice

titulka

 

 

 

 

Ostravskou radnici si můžete stáhnout také ve formátu pdf.


Strana 1

Bazaly omládnou


Baroš, Jankulovski, Galásek... Možná není daleko doba, kdy odchovanci Baníku potáhnou znovu ostravský fotbalový tým k nejvyšším ligovým příčkám a zazáří v barvách národní reprezentace. Podmínky k tomu jim nabídnou nově přestavěné Bazaly, které se stanou základnou pro fotbalovou akademii určenou pro mladé nadějné fotbalisty z celého regionu. Společný projekt města, kraje, české fotbalové asociace a fotbalového klubu Baník Ostrava by se mohl stát skutečností již příštím rokem. Novou tvář Bazalů ukazuje přiložená vizualizace. Náklady na přestavbu byly vyčísleny na 201 milionů korun. Podrobnosti čtěte v rozhovoru s náměstkem primátora pro sport, školství a vzdělávání Martinem Štěpánkem na str. 8.  (bk)

Další mimořádná výstava v Ostravském muzeu

Ostrava nevídaná


Málokteré město se může pochlubit osídlením sahajícím do doby paleolitu. Ostrava ano. Lovci mamutů, kteří se ohřívali na Landeku u ohnišť spalujících uhlí, vytvořili sošku první ostravské občanky – Petřkovické venuše už před 25 tisíci lety.  Výstava Ostrava nevídaná, kterou připravilo Ostravské muzeum jako jeden z vrcholů oslav 750 let od první písemné zmínky o městě, připomene toto období i zatím nevystavovaným mamutím klem, nalezeným před třemi lety v řece Odře. Ostravu středo- a středněvěkou zastoupí na výstavě zejména dochované významné historické listiny, městská pečeť již se znakem koně nebo stříbrný mincovní poklad.  Bouřlivý rozvoj města od první poloviny 19. století, kdy začíná bohatnout z těžby uhlí a zpracovávání železa, skvěle zachytil na svých grafických listech výtvarník z této doby E. W. Knippel. Grafiky budou návštěvníky provázet výstavou také v sekci Ostrava poetická.

Výstava Ostrava nevídaná si vzala za cíl ukázat to, co není běžně návštěvníkům dostupné nebo zatím nebylo vystaveno. Potrvá od 24. března do 30. června, vernisáž se uskuteční 23. března. (vk)

Vítězná hala nezklamala


Českým tenistkám se v Ostravě daří a vítězné kouzlo vítkovické Ostravar Arény zafungovalo i tentokrát. Při svém pátém ostravském představení tu porazily ve dnech 11. a 12. února v utkání 1. kola Fed Cupu Španělsko 3:2 a postoupily do semifinále. Češky zvítězily nad Španělskem potřetí za sebou a mezi čtyři nejlepší celky Fed Cupu se probojovaly podeváté v řadě. V semifinále se utkají 22. a 23. dubna s Američankami na jejich domácí půdě. Češky útočí na čtvrtý celkový triumf ve Fed Cupu po sobě. Vloni zdolaly ve finále Francii a oslavily zisk páté trofeje za uplynulých šest let. V domácím prostředí drží české tenistky vítěznou šňůru již devět zápasů, naposledy doma prohrály s USA v semifinále v Brně v roce 2009. V Ostravě vyhrály v roce 2012 v semifinále s Itálií, v roce 2013 ve čtvrtfinále s Austrálií, v roce 2014 opět v semifinále s Itálií a v roce 2015 v semifinále s Francií. (bk)

Informace o plánované tramvajové trati v Porubě najdete na webu


Informace o plánovaném projektu nové tramvajové trati v 7. a 8. porubském obvodě poskytuje nová informační platforma http://novatramvajporuba.cz. Na ní a na stejnojmenném facebookovém profilu jsou soustředěny všechny dostupné aktuální a spolehlivé zprávy, které se zamýšlenou výstavbou souvisejí. Jak web, tak facebooková stránka navíc nabízejí i možnost přímého kladení dotazů vedení města nebo dopravnímu podniku. Podrobnější informace o projektu si přečtěte na str. 5.


Strana 2

Tramvajovou dopravu po dobu trvání stavebních prací nahradí autobusy

Mosty v Plzeňské budou zbourány


Havarijní stav dvou mostů v Plzeňské ulici si vyžádá jejich demolici. Jedná se o tramvajové mosty přes Rudnou ulici a přes železniční a tramvajovou trať směrem k Úřadu městského obvodu Ostrava-Jih. Místo nich vzniknou dva nové mosty. Doprava v Rudné ulici nebude přerušena, provoz bude sveden v každém směru do jednoho jízdního pruhu. Největší úpravy budou probíhat od 1. dubna do 15. září. V tomto období budou tramvajové linky 12, 17 a 18 odkloněny přes vítkovické nádraží. Tramvaje v úseku mezi zastávkami ÚMOb Jih a Ferona nahradí autobusy.

Rozpočtová cena uvedených prací činila 131 milionů korun včetně DPH. Vítězný uchazeč – Metrostav a. s. nabídl cenu 89,3 milionu korun. Práce budou hrazeny z rozpočtu města. (rs)

Architektonická soutěž na jatka


Mezinárodní architektonická soutěž na rekonstrukci historické budovy starých městských jatek se rozběhla zveřejněním ve Věstníku veřejných zakázek. Architekti a architektonické kanceláře mohli odevzdávat své žádosti o účast v soutěži do 24. února. Již předtím město oslovilo pět studií. Ze všech zájemců porota vybere nejlepší nabídky.

„Na přelomu dubna a května oslovíme maximálně deset soutěžících, kteří pro druhé kolo soutěže předloží podrobnější návrhy. O vítězi chceme rozhodnout ještě před letními prázdninami. Na základě souhlasu zastupitelů zadáme vítězi veřejnou zakázku na přípravu kompletní projektové dokumentace. Realizace vítězného návrhu by mohla začít v polovině roku 2018,“ upřesnil primátor Tomáš Macura. Po dokončení rekonstrukce bude budovu jatek využívat galerie Plato.

Organizátorem soutěže je brněnský architekt Ludvík Grym, o vítězi rozhodne sedmičlenná porota. (rs)

Webové stránky k výročí Ostravy


Přehledný balík informací, ale také zábavu a poučení přináší speciální web k 750. výročí první písemné zmínky o Ostravě, který město zprovoznilo na adrese http://ostrava750.cz. Najít tu lze informace o oslavách, pozvánky na akce, stručnou historii města i vzpomínky pamětníků. V rubrice Galerie je zařazen půvabný kreslený „filmeček“ o historii města s kresbami ztvárněnými dětskou rukou a kouzelným komentářem, který nejen zaujme, ale také příjemně pobaví.

Celý obsah stránek je rozdělený do několika sekcí. Sekce Aktuality nabízí zprávy týkající se výstav a dalších akcí k 750. výročí. Konkrétní informace o tom, kdy, kde a jaké akce se budou v rámci oslav 750. výročí konat, je možné zjistit v harmonogramu akcí, který je pravidelně aktualizován.

V rubrice Vzpomínáme ožívají příběhy pamětníků z doby předválečné, z období II. světové války, poválečných let i novější historie a jsou zajímavým počtením pro všechny, kteří se zajímají, jak se v Ostravě žilo, co se kde nacházelo a jaké změny se tu udály. Obrazovou formou přibližuje zajímavosti spojené se 750. výročím rubrika Galerie.

Webové stránky k 750. výročí první písemné zmínky o městě jsou propojeny se sociálními sítěmi – Facebookem a Twitterem. (vk)

Baterie pro Evropu se vyrábí v Hrabové


V CTParku v Hrabové našel místo další výrobce. Je jím společnost A123 Systems, která se zabývá vývojem a prodejem pokročilých lithium-iontových akumulátorů a systémů. Firma si pronajala v průmyslové zóně část haly o rozloze 7000 metrů čtverečních, kde plánuje vyrábět ročně více než 600 tisíc baterií a zaměstnávat 150 lidí. Společnost A123 Systems, která dosud realizovala svoji produkci v Číně a Spojených státech, tak reaguje na nárůst evropské poptávky po nízkonapěťových automobilových produktech. Ve svém oboru patří mezi významné výrobce. (r)

Zápis prvňáčků do základních škol se bude konat v dubnu


Zápisy prvňáčků do základních škol se letos budou konat o něco později. Zákonem je pro ně nově stanoven termín od 1. 4. do 30. 4. Zápis je povinný pro všechny děti narozené od 1. 9. 2010 do 31. 8. 2011 a děti starší, kterým byla odložena povinná školní docházka. Rodiče jsou povinni zapsat své dítě k povinné školní docházce, případně písemně požádat o její odklad. K žádosti o odklad je nutno přiložit doporučení příslušného školského poradenského zařízení a odborného lékaře nebo klinického psychologa. Rodiče, kteří své dítě do školy nezapíší či nepožádají o odklad, se dopustí přestupku, za který jim hrozí pokuta až 5 tis. korun. Zápisy budou probíhat v základních školách. Kromě svého potomka u nich budete potřebovat jeho rodný list a doklad totožnosti zákonného zástupce, to znamená občanský průkaz nebo u cizích státních příslušníků cestovní pas a potvrzení o rezidentství. Informace k zápisu vyvěsí školy na internetových stránkách a veřejně dostupných vývěskách školy. (ms)

Aktuálně

Připojte se k oslavám narozenin města!


Máte nápad, jak oslavit 750. výročí první písemné zmínky o Ostravě? Možná právě pro vás je určen dotační program, který přijalo město. Na podporu kulturních projektů a akcí, které důstojným a atraktivním způsobem připomenou historii Ostravy, je připraveno celkem 850 tisíc korun. Zájemci z řad občanů, společenských, kulturních a dalších organizací mohou žádat o účelovou dotaci až 50 tisíc korun na jeden projekt. Termín pro podání žádostí končí 10. března v 13 hodin. O poskytnutí příspěvků rozhodnou orgány města do konce dubna. Projekty musí být realizovány v letošním roce. Podrobnosti a formuláře lze najít na webových stránkách města v sekci Úřad/Magistrát/Odbory magistrátu/Odbor kultury a volnočasových aktivit/Informace o dodacích. (r)

Komfort pro operace


Kompletně zrekonstruovaný operační sál pro Otorinolaryngologické oddělení (ušní, nosní, krční a chirurgie hlavy a krku) uvedli začátkem února do provozu v Městské nemocnici Ostrava. Rozsáhlá obnova za bezmála 2,2 milionu korun bez daně, která začala v prosinci loňského roku, přináší nový komfort pro lékaře i pacienty. Sál, v němž se bez jakýchkoliv změn operovalo od roku 1982, se dočkal nové klimatizace, podlah, obkladů, elektroinstalací. První operací, kterou lékaři na sále provedli, bylo odstranění nosní mandle u pětiletého dítěte. (dr)

Jednání zastupitelů


Zastupitelstvo města Ostravy se ke svému 25. zasedání ve volebním období 2014 – 2018 sejde 5. dubna od 9 hodin. Jednání v sále zastupitelstva v Nové radnici je veřejné a občané ho mohou sledovat z galerie. Dokumenty k zasedání lze najít na webu města www.ostrava.cz v sekci Úřad – Město a jeho orgány – Zastupitelstvo města. (bk)

Nejezdí školní spoje


Na jarní prázdniny, které jsou pro okres Ostrava vyhlášeny na týden od 6. do 12. března, reaguje i Dopravní podnik Ostrava. Ve zmíněném období nebude vypravovat školní linky a spoje, které jsou v jízdním řádu označeny poznámkou „c“. (dpo)


Strana 3

Pravý břeh řeky získá terasovité posezení s vyhlídkou a betonová lehátka 

Nábřeží se promění v relaxační zónu


Pravý břeh Ostravice od loděnice po most Miloše Sýkory projde úpravami, které z tohoto nábřeží udělá příjemné a atraktivní místo pro relaxaci, procházky nebo jen pro posezení. Zrekonstruován bude i mostní pilíř bývalé Střelniční lávky a promění se i okolí pomníku Miloše Sýkory. Terasovité posezení poskytne vyhlídku na řeku.

„Již na podzim loňského roku jsme nechali zpracovat urbanistické řešení veřejného prostoru přiléhajícího k řece Ostravici v centru města v úseku mezi mostem Miloše Sýkory a hradní lávkou. Základní myšlenkou byla oprava pomníku, navazujících ploch a bezbariérové napojení na cyklostezku,“ popsala záměr zadání náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Vítězem veřejné zakázky na vypracování projektových dokumentací na revitalizaci pravého břehu řeky Ostravice se stala Architektonická kancelář ARKOS. Ta navrhla úpravu okolí pomníku Miloše Sýkory, vybudování stupňovité terasy s posezením a vyhlídkou na řeku a bezbariérové napojení upravené plošiny u pomníku na cyklostezku. Svah bude vyčištěn od odpadu a stavební suti, odstraní se suchý porost a odborníci provedou ořezy stromů. Zeleň doplní nově vysazené keře, trvalky, kvalitní trávník a převislé rostliny na nábřežních zdech.

„Přibližně v polovině tohoto území stojí ruina mostního pilíře Střelniční lávky. Chceme ji vhodně zrekonstruovat, podobně jako je tomu na moravské straně řeky. Při opravě použijeme původní materiály vyzdívaných konstrukcí a původní provedení výplní zábradlí,“ upřesnila náměstkyně Šebestová. Zarovnáním terénu vznikne z pilíře vyhlídková plošina. Do jeho okolí město umístí betonová lehátka, která mohou sloužit i jako lavičky. Úpravu čeká i molo v loděnici, aby vyhovovalo vodákům. Na nábřeží vznikne workoutové hřiště a ohniště. (rs)

Senioři poděkovali za bezplatnou veřejnou dopravu


Poděkování za zavedení bezplatné přepravy městskou hromadnou dopravou pro lidi starší 65 let a aktivity Dopravního podniku Ostrava směřující ke zlepšení komfortu a bezpečnosti cestování MHD vyslovili zástupci nejstarší generace Ostravanů při jednání Rady seniorů s představiteli vedení města. Setkání se uskutečnilo 20. února v Nové radnici. Debata se týkala zejména rozšíření počtu veřejných toalet o 26 vytipovaných lokalit, zřizování bezbariérových přístupů na hřbitovy a úřady městských obvodů a zajištění finanční podpory pro seniorské organizace zabývající se realizací volnočasových aktivit pro lidi v pokročilém věku. Mezi další témata patřila možnost finančního zvýhodnění seniorů při hrazení poplatků za svoz a zpracování komunálního odpadu a za držení psa.

Vedení města souhlasilo se zařazením zástupce Koordinačního centra seniorů Ostrava do hodnotící komise pravidelné městské ankety Senior roku. Vyslankyní KCSO v komisi se stala představitelka občanského sdružení Společnost senior Ludmila Holubová.          (r)

Projekt Refill může přinést výhody všem zainteresovaným stranám

Nový život pro prázdné, nevyužívané prostory


V Ostravě zeje prázdnotou řada budov. Důvody jsou různé. Jejich majitelé nemají plány nebo kapitál pro jejich rekonstrukci, nedaří se jim je prodat nebo pronajmout. V rámci projektu Refill je možné tyto prostory oživit a dočasně využít. Výhody z toho mají všichni. Majitelům se sníží náklady na údržbu, uživatelé získají levné nebo bezplatné prostory pro rozjezd svých aktivit a město dosáhne oživení vylidněných městských částí a snížení negativních sociálních jevů v okolí. Aby se však tento program mohl úspěšně rozjet, je třeba nejdřív zjistit, jaký je o tuto příležitost zájem i jak se k ní staví možní poskytovatelé staveb a pozemků. Právě to je cílem veřejného průzkumu, který město realizuje prostřednictvím webu www.refillova.cz.

„V projektu se jedná o městské i soukromé budovy nebo prostranství, které jsou dlouhodobě nevyužívány. Průzkumem chceme zmapovat možnosti, technický stav a potenciál jejich využitelnosti. Na druhé straně se zaměřujeme na veřejnost a její ochotu na takovém místě vytvořit společensky, kulturně nebo sociálně prospěšné aktivity, případně se takových akcí účastnit,“ vysvětlila náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Dočasné využívání budov se stalo moderním nástrojem pro rozvoj měst. Na rozdíl od běžných komerčních mechanismů nabízí pronájem jen na omezenou dobu, a to i v budovách, které nemusí splňovat běžné standardy pronajímaných prostor. Nástroj je zaměřen zejména na kulturní a sociální projekty, kterým pomáhá při rozjezdu. V mnohých evropských městech má tento princip více než desetiletou tradici a je běžně dostupnou službou pro občany. Ostrava se tak může při jeho přípravě inspirovat zahraničními příklady nebo hledat vlastní cestu.

„Nejdřív ale potřebujeme zjistit, jestli by vůbec Ostravané o podobné aktivity stáli,“ opakuje Šebestová. „Na základě jeho výsledků budeme schopni připravit takovou platformu pro spolupráci s občany a poskytovateli prostor, aby dočasné užívání budov nebo prostranství Ostravanům skutečně vyhovovalo a bylo pro ně co možná nejužitečnější,“ dodává.

Příprava projektu Refill je z 85 % financována z programu URBACT III a z 15 % spolufinancována městem. (av)

Začne oprava mostu Pionýrů


Dlouho očekávaná rekonstrukce mostu Pionýrů začne 1. dubna. Společnost Strabag opraví pravou část mostu od křižovatky ulic Českobratrské a Sokolské až po druhý sjezd do Bohumínské ulice.

Doprava bude svedena do levé části mostu, kam bude přeloženo i trolejové vedení, takže trolejbusová doprava zůstane během prací zachována s výjimkou doby nutné pro přeložení trolejí. 

Práce potrvají do listopadu. (rs)

Pozvánky OIS

Věž je opět v provozu

Vyhlídková věž Nové radnice je po výměně rychlovýtahu opět v provozu. Přijďte se určitě podívat, jak to nyní vypadá, a možná si vyberete i některou z komentovaných prohlídek, které personál pobočky Ostravského informačního servisu (OIS) ve věži nabízí. Během letošních třinácti setkání můžete navštívit s průvodci OIS vybrané městské části, dozvědět se o počátcích hudebního dění a seznámit se se zajímavostmi z historie pivovarnictví či dějin zločinu v Ostravě.

Komentovaný výlet na Emu

Letošní cyklus komentovaných prohlídek OIS odstartuje 12. března vycházka po Slezské Ostravě s výstupem na „ostravskou sopku“, haldu Ema. Slezská Ostrava je nejstarší písemně doloženou částí dnešní Ostravy. Během 19. století prodělala překotný rozvoj díky hornictví. Své kořeny tady má fotbalový klub Baník Ostrava (1922) a narodil se tu  „otec“ románového Saturnina Zdeněk Jirotka. Prohlídky začínají v 10 a od 14 h, sraz před branou Slezskoostravského hradu. Vstupné činí 80 Kč, pro seniory, studenty a děti 50 Kč. Rezervace na www.ostravainfo.cz, na e-mailu: pruvodce@ostravainfo.cz či na tel. č. 602 712 920.

Procházka starou Porubou

Trvalé osídlení na území městské části Poruba pochází z konce 13. století. V důsledku rozmachu hornictví a hutnictví se v letech po druhé světové válce obec proměnila na velké sídliště. Během prohlídky účastníci navštíví významná místa vybudovaná v architektonickém stylu Sorela, ale připomenou si také původní náměstí, zámeček či mlýn. Prohlídky začínají v 10 a 14 h, sraz je na horním konci Hlavní třídy poblíž tramvajové zastávky Hl. třída. Vstupné 80 Kč, pro seniory, studenty a děti 50 Kč. Rezervace na www.ostravainfo.cz, na e-mailu: pruvodce@ostravainfo.cz či na tel. č. 602 712 920. (r)


Strana 4

Švýcarské tramvaje projektují čeští odborníci. Pro nás chystají jedinečná řešení

Nové tramvaje přinesou nový komfort


Doprava ve městě

Vizualizace tramvají švýcarské firmy Stadler pro Ostravu, které se objevily v poslední době v tisku, nejsou platné. Na konečném vzhledu tramvajových vozů se stále ještě pracuje a jejich definitivní podoba není zatím známá. „Kaž­dopádně mohu ujistit, že budou jedinečné a že stejné nikdo nemá,“ uvedl na tiskové konferenci v sídle Dopravního podniku Ostrava (DPO) šéf konstrukční kanceláře Stadlera Bohumír Kráčmar. Kancelář sídlí v Praze a zaměstnává odborníky z bývalé společnosti ČKD Praha. „Takže nepůjde ani tak o švýcarskou tramvaj, jako spíše o českou. Sám pocházím od Olomouce a Ostravu dobře znám. Je pro mne symbolem dynamiky, rychlosti a odvážných, neotřelých řešení. Věřím, že něco z těchto vlastností dokážeme promítnout i do nové tramvaje,“ svěřil se Kráčmar.

Tisková konference se konala 9. února za účasti radního pro dopravu Lukáše Semeráka. Švýcarskou rodinnou akciovou společnost se závody po celé Evropě představil výkonný viceprezident pro marketing a prodej Peter Jenelten. Na technické parametry se soustředil právě Kráčmar. Nové tramvaje, jichž DPO nakoupí postupně 40 kusů, budou středně kapacitní o délce necelých 25 metrů. Přepravovat budou moci až 188 cestujících, z toho 61 sedících. Maminkám s kočárky, vozíčkářům a seniorům udělá radost 100% nízká podlaha. Tramvaje budou vybaveny kamerovým a informačním systémem (LCD monitory), ve vozech budou nainstalovány USB konektory k nabíjení telefonů a tabletů, moderní klimatizace a topení. O tišší provoz se postarají otočné podvozky s lepším dvojitým odpružením. Novinkou bude mazání kol tramvají, které přispěje k tišší a klidnější jízdě. Hlavní předností nových tramvajových vozů tak bude především vyšší standard kvality, komfortu a bezpečnosti pro cestující v Ostravě.

Právě tento aspekt zdůraznil také člen Rady města Ostravy Lukáš Semerák. „Spolupráce s firmou Stadler přinese zkvalitnění městské hromadné dopravy a sjednocení vozového parku Dopravního podniku Ostrava. Město si od ní slibuje zvýšení počtu cestujících, ale především zvýšení standardu městské hromadné dopravy na úroveň hodnou třetího největšího města České republiky,“ uvedl radní Semerák.

Nové tramvaje, na jejichž výrobě se mají v maximální možné míře podílet také české firmy, se budou montovat v polském závodě společnosti Stadler v Siedlcích. První kus přijede na testování do Ostravy v únoru 2018. Pokud testy dopadnou dobře, první cestující se novou tramvají svezou v srpnu. Ještě před tím by ale měla být k vidění na tradiční ostravské výstavě drážní techniky Czech Raildays 2018. (bk)

Za smogové situace nechte auta doma


Už potřetí vyrazily v sobotu 4. února do ostravských ulic tři páry hostesek, aby v rámci akce Nech auto doma realizovanou jako součást kampaně Zdravě po Ostravě propagovaly alternativní způsoby dopravy po městě a městskou hromadnou dopravu. V podmínkách vyhlášené smogové situace rozdávaly informační letáky k čisté mobilitě a drobné dárky, jimiž motivovaly občany k zamyšlení nad svým každodenním chováním. Zvláštní pozornost věnovaly místům se zvýšeným pohybem cestujících a řidičů. Oslovovaly lidi na zastávkách MHD, přestupních uzlech, jezdily na nejfrekventovanějších tramvajových linkách. Odpoledne se přesunuly na parkoviště před obchodními centry Avion, Futurum a Galerie Třebovice. Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR a Ministerstvem životního prostředí. Podrobnosti na www.mzp.cz; www.sfzp.cz; www.zdravepoostrave.cz. (r)

Naftové autobusy skončí do roku 2020


Do modernizace vozového parku hodlá Dopravní podnik Ostrava investovat do roku 2020 více než miliardu korun. „Snažíme se zlepšovat ovzduší v Ostravě a jedním z důležitých kroků je ekologizace MHD. V rámci ekologizace používá ostravský dopravní podnik 105 autobusů na CNG. V současné době má dopravní podnik 71 % ekologických dopravních prostředků a do šesti let se dostane na 95% hranici. Přispějí k tomu nově pořizované tramvaje, elektrobusy a trolejbusy,“ řekla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Z miliardové investice nakoupí dopravní podnik klasické trolejbusy, parciální trolejbusy, elektrobusy a autobusy s pohonem na CNG – stlačený zemní plyn. V roce 2020 by tak v DPO měly zcela skončit autobusy na naftu. Pár desítek těchto autobusů si dopravní podnik ponechá jako rezervu pro mimořádné situace. V současné době na linkách jezdí 183 autobusů s dieselovými motory.

První dva elektrobusy s průběžným dobíjením budou v roce 2018 nasazeny na trasu vedoucí přes Svinov do Klimkovic. Do konce roku 2020 by jich v Ostravě mělo jezdit 40.

Za revoluční řešení považuje ředitel DPO Daniel Morys parciální trolejbusy. Protože mají baterii, mohou jezdit i po silnicích, na kterých nejsou troleje. „Díky nim zefektivníme zpočátku dvě linky, počítáme však, že těchto trolejbusů nakoupíme deset až dvanáct,“ uvedl Morys. (rs)

Veřejná doprava jezdí rychleji


Nové jízdní řády, které vešly v platnost loni 11. prosince, znamenají pro Ostravu mezi jinými mírné zrychlení městské hromadné dopravy. Týká se to především tramvajových linek č. 1, 6 a 10, které projíždějí celou Místeckou ulicí opět po dvou traťových kolejích. „Zrušení po zhruba dvou letech jednokolejného provozu a návrat k původní organizaci provozu tramvajových linek umožnilo ukončení rekonstrukce železničního mostu v této lokalitě,“ vysvětlil změnu vedoucí odboru technologie dopravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) Jiří Kurtas. Cesta z Výškovic a Dubiny do centra se tak zkrátila asi o jednu minutu. „Nezdá se to moc, nicméně jedna minuta představuje 5 procent jízdní doby mezi Výškovicemi a centrem, takže zkrácení je znatelné,“ říká Kurtas.

Mírné urychlení MHD přinese rovněž zavedení preferencí na některých křižovatkách. To je možné díky instalaci pokročilých palubních systémů v dopravních prostředcích DPO a postupnému rozšiřování sítě tzv. chytrých křižovatek.

„Nový palubní systém umí předat řídící jednotce světelné signalizace na křižovatce data potřebná k tomu, aby vozidlo mohlo projet křižovatkou plynule, bez zastavení a zdržení. Dochází tak jednak ke zvýšení komfortu pro cestující a ekonomickým úsporám, jednak ke zkracování jízdních dob,“ upřesnil Jiří Kurtas. Celkem je v Ostravě „chytrých“ křižovatek deset. (bk)

Osmaosmdesát procent cestujících doporučuje MHD


Dopravní podnik Ostrava zveřejnil výsledky prosincového průzkumu veřejného mínění. 800 respondentů odpovídalo na dotazy týkající se přepravních návyků, tarifu, nabídky spojení a kvality poskytovaných služeb. 88 procent z osmi set oslovených respondentů doporučuje v Ostravě používat městskou hromadnou dopravu. Oslovení lidé pozitivně vnímali sloučení tarifních zón do jedné a možnost platby jízdného kartou. Jako plus také vidí uvádění informací na zastávkách a přímo ve vozech. 66 procent oslovených souhlasilo se záměrem postavit novou tramvajovou trať v Porubě.

Respondenti negativně hodnotili bezpečnost a čistotu. Na zvýšení bezpečnosti reaguje dopravní podnik zaváděním kamer do vozů. Rovněž se snaží zlepšit čistotu v dopravních prostředcích. (rs)


Strana 5

V Porubě může být jedna z nejmodernějších tramvajových tratí v Evropě


Stavba a rozšiřování tramvajových tratí představuje v současnosti nejefektivnější způsob řešení problematiky městské hromadné dopravy. Mezi hlavní důvody ke stavbě nové tramvajové tratě na 7. a 8. porubský obvod patří bezpřestupovost, přepravní kapacita, hustota silniční dopravy a ekologizace dopravy. Nová tramvaj umožní obyvatelům 7. a 8. obvodu cestovat bez přestupů do centra města a na zastávku Vřesinská. Tramvaje budou disponovat větším počtem míst, což zvýší přepravní komfort zvláště v době dopravních špiček. Se stále se zvyšujícím počtem automobilů souvisí i prodlužování dojezdových časů autobusů. Elektrobusy nebo trolejbusy nejsou vzhledem ke svým dosud dosaženým vlastnostem schopny dosahovat rovnocenných výkonů jako tramvaj. Výrazným nedostatkem je i fakt, že u autobusů, trolejbusů a elektrobusů nelze zajistit dostatečnou preferenci provozu jako u tramvají,  (v Ostravě se navíc připravuje zavedení systému preference dopravy – tzv. řadiče).

Nutné je mít na paměti i ekologickou stránku veřejné dopravy. 64 % polétavého prachu PM10 v ovzduší Poruby je produkováno silniční dopravou. Tramvaje polétavý prach neprodukují. Díky tomu, že dojezd ze 7. a 8. obvodu směrem do centra bude kratší a pohodlnější, motoristé budou motivováni zvolit přepravu právě pomocí MHD.

Supermoderní technologie

Při projektování a výstavbě nového tramvajového spojení v Porubě budou použity ty nejmodernější technologie. A to jak v rámci stavby samotného kolejiště, tak i při konstrukci a údržbě jednotlivých tramvajových vozů. Kombinace těchto moderních technických řešení pak výrazně sníží hluk i vibrace, které kolejová doprava způsobuje. Dopravní podnik Ostrava (DPO) zakoupil nový podúrovňový soustruh na soustružení tramvajových kol v areálu DPO, který umožňuje kvalitněji reprofilovat tramvajová kola. Tato technologie byla uvedena do provozu na přelomu loňského a letošního roku a je momentálně ve zkušebním provozu. Z dalších protihlukových opatření lze zmínit vkládání gumových prvků do profilu tratě (tzv. rohože a bokovky) nebo protihlukový travnatý povrch kryjící tramvajový pás. Obyvatelé Poruby tak budou mít k dispozici jednu z nejmodernějších tramvajových tratí v Evropě, na níž budou nasazeny i nejmodernější tramvajové soupravy Stadler vybavené dvojnásobným odpružením každé nápravy. Celý projekt by měl stát zhruba miliardu korun a měl by být financován z prostředků EU.

Na internetových stránkách www.brens.cz a www.edilonsedra.com/track-system se můžete podívat na ukázky těchto technologií a příklady jejich využití v ČR i v zahraničí.

Informační a komunikační portál o rozšíření tramvajových tratí


Město Ostrava spolu s Dopravním podnikem Ostrava zprovoznilo 13. února webové stránky a facebookový profil k projektu Nová tramvaj Poruba. Cílem obou informačních platforem je poskytovat obyvatelům města informace o projektu nové tramvajové tratě na 7. a 8. porubský obvod.

Na webových stránkách Nová tramvaj Poruba jsou soustředěny všechny dostupné a relevantní informace, které se zamýšlenou výstavbou souvisejí. Uživatelé, kteří na webových stránkách nenaleznou odpověď na své otázky, se mohou na cokoli ohledně projektu zeptat vedení města nebo dopravního podniku. Na jejich dotazy je průběžně odpovídáno a zároveň jsou často kladené dotazy uveřejňovány na webových stránkách pro další návštěvníky. Na spuštění portálu Nová tramvaj Poruba navážou další informační aktivity města, například veřejná debata s občany či odborný seminář.

K projektu byla založena i stejnojmenná facebooková stránka. Obyvatelé Poruby i jiných městských částí Ostravy, fanoušci tramvají a MHD, příznivci, ale i odpůrci výstavby mohou společně diskutovat o projektu, o možných pro a proti. Facebooková stránka slouží hlavně jako informační portál a zároveň místo pro všemožné dotazy široké veřejnosti, které jsou odpovídány v co nejkratším možném čase. Je také propojena s hlavním webem, kde se tyto dotazy ze zpráv, komentářů a příspěvků fanoušků následně objevují i s odpovědí kompetentní osoby. Staňte se i vy fanoušky stránky a sledujte aktuální informace o plánovaných trasách, výběru nových tramvají, technických specifikacích projektu, nebo jen diskutujte s ostatními o dění okolo linek ostravské MHD. Všechny názory jsou vítány!

www.novatramvajporuba.cz

https://www.facebook.com/novatramvaj/

Pustkovec a Poruba jsou také součástí Ostravy


Tramvajová doprava představuje v Ostravě páteřní síť veřejné dopravy. Tramvaje ročně přepraví přibližně 45 milionů cestujících. Pro srovnání autobusy asi 38 milionů a trolejbusy zhruba šest milionů cestujících. Rozšíření tramvajových tratí na 7. a 8. obvod je po desetiletí odkládaný krok rozvoje hromadné dopravy v našem městě.

V posledních týdnech je plán vedení statutárního města Ostravy protáhnout tramvajovou trať až k porubskému Globusu hojně diskutovaným tématem nejen v Pustkovci a Porubě. Zasedání zastupitelů těchto ostravských obvodů jsou hojně sledována médií a stránky novin plní informace s obrázky nových tratí.

Projekt – pracovně nazvaný Ekologizace veřejné dopravy v Porubě – je ve své nové podobě připravován intenzivně od roku 2014 a definitivně se o jeho osudu rozhodne v letošním roce. Plán na rozšíření tramvajové trati na sever Poruby je starý mnoho desítek let. Dění v posledních letech však není oprášením starých nápadů. Potřebu rozšířit tramvaj v Porubě si vyžadují okolnosti dnešních dnů.

Dva hlavní důvody pro rozšíření tramvajových tratí jsou přepravní kapacita a ekologizace dopravy. Tramvaje mají největší přepravní kapacitu a díky moderně řízeným křižovatkám budou v blízké době také nejrychlejším hromadným dopravním prostředkem v Ostravě. Při svém provozu neprodukují do ovzduší žádné emise. A přesně to dnešní Ostrava potřebuje! Moderní, rychlý, bezpečný a bezemisní způsob přepravy osob v rámci celé Ostravy. Jen pokud tato kritéria bude ostravská hromadná doprava splňovat, podaří se nám přesvědčit více řidičů osobních vozů, aby vyměnili svá auta za ekologičtější způsob přepravy.

Proti tomuto záměru se v poslední době ozývají hlasy občanů, kteří jsou přesvědčeni, že nové tratě v Porubě jsou zbytečné, drahé a budou lokalitě víc ke škodě než k užitku. Argumentují zhoršením kvality bydlení, hlukem a kácením stromů. Je pochopitelné, že ti, kteří žijí v blízkosti plánovaných tratí, mají obavy z toho, co přijde, a neslyší na argument obecné prospěšnosti pro všechny. Je ale zarážející, že někteří lidé si pro obhájení svého názoru berou na pomoc zcela nepravdivé informace a osobní osočování vedení města z nekalých úmyslů.

Zastupitelé Pustkovce na svém minulém zasedání přijali usnesení, ve kterém odmítají tramvaje ve svém obvodu nebo v jeho okolí. Ve stejném usnesení však říkají, že o věci nemají dost informací. A to je přesně ono. Vedení města se rozhodlo zadat vypracování projektové dokumentace. Až na základě přesného projektu se pak rozhodne, zda se utká s dalšími českými a moravskými městy o peníze z evropských fondů, a v případě jejich získání, trať postaví. Do dokončení projektové dokumentace není možné odpovědět přesně na všechny technické detaily a také učinit konečné rozhodnutí.

Rozhodnutí o rozšíření tramvajových tratí do Poruby a přijetí evropské dotace ve výši až jedné miliardy korun bude významné pro celou Ostravu, tak jako je pro všechny obyvatele důležité, co dýchají a jak kvalitní je místní veřejná doprava. Obyvateli Ostravy jsou i lidé žijící v místech, kudy nové tratě povedou. Právě pro minimalizaci negativních dopadů z provozu tratí (jako je hluk a vibrace) zadalo vedení města tyto parametry projektantům jako podmínku jejich realizace. 

V plánu je vybudovat trať pro Porubu 21. století. Tichou a rychlou, esteticky začleněnou do terénu a zástavby. Ne proto, že v minulosti bylo v plánu tramvaj v rámci severní Poruby vybudovat, ale proto, že to v dnešní situaci  má smysl a opodstatnění. 

To se ale stane, jen když budeme my všichni v Ostravě přesvědčeni, že naše město má před sebou budoucnost, do které se vyplatí investovat. Jeden z argumentů odpůrců tratí je, že Ostrava stejně vymírá, a tak není potřeba stavět nic nového. Jestli se smíříme s takovým stavem, čeká nás opravdu jen stagnace a sestup. To, co můžeme udělat teď hned pro zastavení těchto nepříznivých demografických trendů, je začít řešit problémy, které mladé lidi z Ostravy vyhánějí. Tím prvním, co je kritizováno, je kvalita ovzduší v našem městě a s tím je potřeba něco udělat. Ekologizace dopravy je jednou
z hlavních cest, jak dosáhnout viditelného zlepšení. Bezmála měsíc trvající smogová situace na počátku roku by pro nás měla být mementem. Všichni v Ostravě dýcháme v zásadě jeden vzduch – v centru, v Pustkovci i v Porubě.

Tomáš Macura, primátor města Ostravy


Strana 6

Bezpečnější Ostrava

Prevence rizikového chování dětí je součástí rodinného i školního života

Partneři v péči o nejmladší generaci


Tak, jak je pro nás běžné chodit pravidelně k lékaři na preventivní prohlídky, abychom předešli vážnému onemocnění, měla by pro nás být samozřejmostí i péče o naše vztahy. Pravidelná prevence u lékaře nám pomůže k brzkému odhalení onemocnění a následně k nastavení efektivní léčby, popřípadě ke změně našeho přístupu ke zdraví, omezení některých potravin, konzumace alkoholu, kouření a podobně. Stejně tak důležitou roli sehrává prevence v oblasti mezilidských vztahů a rizikového chování. Díky ní můžeme včas odhalit, že je něco v nepořádku v našich vztazích či v našem postoji vůči některým negativním jevům. Můžeme poté pracovat na nápravě ať už ve vztahové či postojové oblasti. Nejdůležitějšími partnery v prevenci rizikového chování u dětí jsou jejich rodina a škola.

Prevence v rodině není věda

Nezastupitelnou roli v prevenci rizikového chování u dětí má jejich rodina a nejbližší okolí. První zkušenosti dítě získává právě v rodině, která mu ukazuje, jak se k sobě lidé chovají. Děti od útlého věku vnímají názory, postoje i hodnoty rodičů i širší rodiny, později přejímají postoje a názory vrstevníků. Ne vždy jsou tyto vlivy pro dítě bezpečné. Pokud byste cítili, že je něco v nepořádku, nejste na to sami.

Škola jako váš parťák

Každá škola je povinná vytvářet plán preventivních aktivit, který má předcházet rizikovému chování.  Na některé aktivity stačí škola sama, na některé si zve externí organizace. Cílem těchto aktivit je předcházet např. špatným vztahům ve třídě, šikaně a kyberšikaně, záškoláctví, závislostnímu chování apod. Podoba těchto aktivit má převážně prožitkový charakter, to znamená, že dítě má možnost si pojmenovat nebezpečné chování, se kterým se může ve svém životě setkat. A současně se naučit dovednostem, které vedou ke zvládání náročných situací. Do těchto aktivit je zpravidla zapojen také učitel.

Mami, tati, dejte mi pajcku

Když přijde vaše dítě domů a má donést do školy peníze, ale není to na divadlo, na kino, ale na „nějakou“ prevenci, jistě máte v této chvíli mnoho otázek, na které dítě třeba nezná odpověď.

Zeptejte se ve škole

Znamená to, že je ve třídě problém?

Odpověď: Pokud opravdu jde o preventivní program, neznamená to, že je ve třídě problém. Smyslem je posílení dovedností dětí, které mohou využít v rizikových situacích.  Prevence neslouží k „hašení požárů“.

Koho se mám zeptat?

Odpověď: Třídního učitele, který ví o třídě vašeho dítěte nejvíc a měl by být ve škole prvním dospělým parťákem pro dítě a vaším partnerem v rozvoji vašeho dítěte. Nebo školního metodika prevence, který zabezpečuje veškeré preventivní aktivity ve škole.

S kým se ještě můžeme v rámci těchto aktivit setkat?

Odpověď: S výchovným poradcem, který zabezpečuje zejména kariérové poradenství a péči o děti s poruchami učení. Dále s lektorem programu prevence rizikového chování, který se spolupodílí na preventivních aktivitách školy. Zpravidla přichází z externí organizace.

Kdy bude prevence fungovat?

Odpověď: Rizikové chování je důsledkem špatných vztahů mezi lidmi a vztahu k sobě samému. Proto je velmi důležité, aby rodina a škola spolupracovaly na partnerské úrovni. Jen tehdy může být prevence opravdu efektivní. Spokojené dítě, které se po všech stránkách rozvíjí v bezpečném prostředí, by mělo být společným cílem pro rodinu i školu. (bo)

Předškoláci se učí, jak se chovat k cizím lidem, ke zvířatům, na silnicích

Na prevenci spolupracuje i městská policie


S primární prevencí začínají ostravští městští strážníci již v mateřských školách. Cílem těchto návštěv je především to, aby děti získaly důvěru k uniformě a v případě potřeby dokázaly strážníka či policistu požádat o pomoc.

V rámci besed se děti předškolního věku naučí, jak se chovat k neznámým lidem, co mají dělat, když se ztratí, a hravou formou jsou poučeny o bezpečném kontaktu se zvířaty. Po jednotlivých tematických celcích strážníci nacvičují chování předškoláků pomocí modelových situací a děti aktivně zapojují do jednotlivých scének. Další besedy pak mají děti seznámit se základními dopravními značkami a pravidly správného chování v silničním provozu.

Po teoretické průpravě pokračují strážníci nácvikem jednotlivých situací, kde si předškoláci osvojí zásady pro chůzi po chodníku i přechodu pro chodce, seznamují se se základy bezpečné hry ve městě a pravidly jízdy na jízdním kole či koloběžce. (bo)

Na koho se můžete také obrátit se svými dotazy týkajícími se prevence

Mgr. Kateřina Ciklová

metodička prevence v pedagogicko-psychologické poradně, která se věnuje metodickému vedení školních metodiků prevence, práci s třídními kolektivy a poskytuje individuální poradenství pro rodiče v oblasti rizikových projevů chování.

Kontakt: tel.: 553 810 768, mail: katerina.ciklova@ppp-ostrava.cz

Mgr. Andrea Matějková

krajská koordinátorka prevence rizikového chování na odboru školství, která má na starosti systémovou podporu prevence rizikového chování v Moravskoslezském kraji.

Kontakt: tel.: 595 622 337, mail: andrea.matejkova@msk.cz

Mgr. Tomáš Zmija

manažer prevence kriminality vám může poskytnout seznam poskytovatelů primární prevence podporovaných městem Ostravou.

Kontakt: tel.: 734 692 807, mail: tzmija@ostrava.cz

por. Mgr. Kateřina Špoková

koordinátorka prevence Skupiny tisku a prevence Ostrava, Policie České republiky, Městské ředitelství policie Ostrava, systematicky zastřešuje a koordinuje jednotlivé preventivní aktivity ostravských policistů jak ze skupiny tisku a prevence, tak z obvodních oddělení.

Kontakt: tel.: 974 725 239, mail: krpt.pis.ov@pcr.cz

Ing. Michaela Michnová

vedoucí úseku prevence a propagace, která komplexně zabezpečuje prevenci kriminality v rámci Městské policie Ostrava, tvorbu a realizaci preventivních programů, besed a projektů.

Kontakt: tel.: 720 735 125, mail: michnovami@mpostrava.cz

Další kontakty naleznete v katalogu sociálních služeb města Ostravy.

Stalo se

NEDAJÍ SI ŘÍCT. Podomní prodejci, kteří 13. února 2017 nabízeli obyvatelům jednoho z obytných domů ve Slezské Ostravě smlouvy na levnější elektřinu, budou nyní své počínání muset vysvětlovat správnímu orgánu. Upozornili na ně všímaví občané. Strážníci zastihli dvojici prodejců ve chvíli, kdy nabízeli změnu dodavatele energií. Podezření z přestupku spáchaného porušením nařízení města Ostravy bylo hlídkou městské policie oznámeno správnímu orgánu. Jen loni řešili ostravští strážníci téměř sedmdesát obdobných případů. (mm)


Strana 7

Stipendisté města Ostravy se setkali se studenty Matičního gymnázia

Cenné informace pro mladší kolegy


Město podporuje

Tradiční setkání stipendistů města Ostravy se zástupci magistrátu se konalo 6. února na netradičním místě. Úspěšní studenti, kteří šíří dobré jméno Ostravy na domácích i zahraničních univerzitách, se dostavili do Matičního gymnázia v Moravské Ostravě, kde se setkali se studenty třetích ročníků. Cílem bylo ukázat mladým a talentovaným Ostravanům, kteří se budou v příštím roce rozhodovat o svém dalším směrování, jak to na vysokých školách chodí, čeho všeho se dá dosáhnout, a také je motivovat k tomu, aby se pokusili jít do světa a získávat ostruhy v prestižních vzdělávacích zařízeních.

Program setkání zahájilo vystoupení studentské kapely Matičního gymnázia, po němž své studijní či vědecké úspěchy přiblížili tři bývalí žáci Matičního gymnázia – studentka Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze Tereza Ďurovcová, Marie Opálková z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity a Jana Procházková z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Posledně jmenovaná představila prezentaci se symbolickým názvem Škola jako cesta za snem – Dělám, co mám ráda, mám ráda, co dělám, který by mohl být ústředním mottem celého setkání. Po prezentacích, projekci filmu Copenhagen Business School v Kodani a konferenčních hovorech besedovali stipendisté se studenty gymnázia na neformálních setkáních v odborných učebnách.

Město Ostrava má zájem o mladé a talentované lidi. Finančně podporuje především výzkumné pracovníky ve fázi magisterského a doktorského studia. Od roku 1996 poskytlo stipendium 270 žadatelům. Jde o studenty řádného denního studia magisterského typu a interní doktorandy, kteří bez přerušení studují na vysoké škole v České republice, studenty studující na zahraniční vysoké škole a handicapované.

Objem finančních prostředků na výplatu stipendií na akademický rok vzrostl z původních 370 tis. korun na 1 milion 100 tis. korun; pro rok 2017/2018 bude dále navýšen na 1 milion 375 tis. korun. Výše stipendia činí aktuálně 55 tis. korun na akademický rok pro studia v ČR a 110 tis. korun v případě studia v zahraničí.

V současné době město podporuje 17 studentů. (bk)

Pro veselejší svět


Dobrovolnické centrum ADRA hledá zájemce o dobrovolnickou službu u osob s postižením v chráněném bydlení a u dětí v ostravských nemocnicích. Stačí věnovat potřebným pravidelně jednu hodinu týdně a jejich svět může být veselejší a lepší. Podat pomocnou ruku tímto způsobem může každý z nás! Neváhejte a přijďte se přihlásit. Čekáme na Vás každou první středu v měsíci mezi první a pátou hodinou odpolední na Jiráskově náměstí 4 v centru Ostravy, nejbliž  5. dubna. Více informací získáte na čísle 605 784 584.        (zk)

Veletrh JOBfest nabídl lidem šanci najít práci


Šanci najít novou práci a získat informace od zaměstnavatelů nabídl veletrh pracovních příležitostí  JOBfest, který se konal 10. února v Avion Shopping Parku. Firmy nabízely místa v dělnických profesích, zajímaly se ale i o absolventy vysokých škol s technickým zaměřením. Veletrhu se zúčastnily ostravský dopravní podnik i Městská policie Ostrava. Personalisté probírali se zájemci vše kolem pracovní náplně, mzdy i benefitů. „Jsem rád, že se na veletrhu prezentovaly i sociální služby. Právě v této oblasti čelíme velkému nedostatku pracovníků,“ řekl náměstek primátora Michal Mariánek, který má na starosti sociální oblast. (rs)

Město pomáhá pedagogům při zavádění inkluzivního vzdělávání


Od září 2016 realizuje Magistrát města Ostravy projekt Rozvoj rovného přístupu ke vzdělávání ve městě Ostrava, jehož cílem je zvýšení úspěšnosti dětí a žáků ohrožených školním neúspěchem ve vzdělávání. Jednou z klíčových aktivit projektu je rozvoj pracovníků ve vzdělávání. Projekt nabízí dlouhodobé a kontinuální vzdělávání pedagogů v oblasti zavádění proinkluzivních opatření na školách. Pomáhá učitelům podpořit zejména ty žáky, u nichž je potřeba úpravy samotného vzdělávacího procesu. Vzdělávání nabízí pedagogům náměty, inspiraci a možnosti, které mohou uplatnit přímo ve výuce. Cílem vzdělávání je kvalitativní posun účastníků a zvyšování kvalifikace vybraných pedagogů s důrazem na rovinu pedagog – žák. Úpravu vzdělávacího procesu jednotlivých žáků pak podporují i odborníci z řad psychologů, speciálních pedagogů, sociálních pedagogů a školních asistentů, kteří žákům pomáhají přímo na školách.    (jch)

Výtěžek pomůže lidem v nouzi


Také letos pomůže lidem v nouzi výtěžek Tříkrálové sbírky. Díky štědrosti Ostravanů a obyvatel okolních obcí a obětavosti zhruba 1400 koledníků se podařilo shromáždit částku 1 712 974 korun, o téměř 40 tisíc korun vyšší než vloni. Prostředky z veřejné sbírky, která probíhala v době od 1. do 15. ledna, využijí pořádající Charita Ostrava a Charita sv. Alexandra na podporu služeb pro klienty mobilního hospice, seniory, mladé lidi ohrožené sociálním vyloučením, lidi se zdravotním postižením v chráněných dílnách nebo pro přímou pomoc lidem v obtížné životní situaci. Ačkoliv sbírka skončila, je možné po celý rok přispívat na sbírkový účet nebo zaslat dárcovskou SMS (DMS).

Tříkrálová sbírka, která se letos konala posedmnácté, je největší sbírkovou akcí v ČR. Výsledná částka koledy činí 99,2 mil. korun, spolu s DMS pak výnos poprvé překročil hodnotu 100 mil. korun. Shromáždit se povedlo o téměř tři miliony korun více než loni. V celé ostravsko-opavské diecézi se při letošním ročníku sbírky podařilo vybrat rekordních 15,68 mil. korun, což je zhruba o pět procent více než v roce 2016. Hranice 15 mil. korun byla překonána poprvé. (r)


Strana 8

Na bývalém baníkovském stadionu by mělo v příštím roce vyrůst zázemí pro sportovní akademii

Bazaly ovládnou mladé fotbalové naděje


Rozhovor

Legendární baníkovský fotbalový stadion Bazaly znovuožije fotbalovým mládím. Na jeho přestavbě na fotbalovou akademii pro mladé nadějné fotbalisty z celého regionu se dohodly město Ostrava, Moravskoslezský kraj, Fotbalová asociace České republiky a fotbalový klub Baník Ostrava.

Podrobnosti k plánované přestavbě nám sdělil náměstek primátora pro sport, školství a vzdělávání Martin Štěpánek.

Proč se město rozhodlo přestavět Bazaly na fotbalovou akademii?

Vzhledem k fotbalovým tradicím Bazalů bychom je rádi fotbalu ponechali. Další věcí je, že ve městě chybí tréninkové plochy, a to především pro mládež. Po zániku areálu Jeremenko podobný ucelený tréninkový prostor pro mladé sportovce a fotbalisty v Ostravě vlastně ani není. Proto jsme se zapojili do projektu FAČR na zřízení fotbalové akademie na Bazalech. Ostatně, využít tento areál pro něco jiného by bylo komplikované. Jsou tady například složité geologické podmínky, které prodražují zakládání staveb, takže pro stavební účely je toto území nepoužitelné.

Jak bude rekonstrukce Bazalů vypadat?

Především se nebude jednat o běžnou rekonstrukci ve smyslu oprav a modernizací, nýbrž o demolici starých objektů a výstavbu zbrusu nového moderního fotbalového areálu. Důvody jsou jednoduché. V současnosti je celý objekt Bazalů na konci své životnosti. Do jeho vybavení se již celou řadu let neinvestovalo, takže je notně zchátralé, navíc je nejen technicky, ale také morálně zastaralé. Metoda zbourat staré a postavit nové vyjde levněji a jejím výsledkem bude moderní areál, který bude plně odpovídat požadavkům 21. století.

Co všechno bude areál fotbalové akademie obsahovat?

Současná hlavní plocha bude rozšířena a bude sloužit buď jako tři příčná tréninková hřiště, nebo jako hrací plocha běžných rozměrů pro mistrovské zápasy. V místě stávajícího tréninkového hřiště vyroste jedno standardní hřiště s umělou trávou a jedno hřiště s přírodním trávníkem. Počítá se s využitím dalších ploch v areálu, které budou sloužit jako speciální tréninkové plochy k posilování, nácviku obratnosti, vytrvalostním cvičením a podobně. Novinkou bude 60metrová krytá běžecká dráha u nově vybudované tribuny pro asi 500 lidí. Celkově tedy vznikne v areálu pět hřišť na pozemcích města a počítá se i s využitím šestého hřiště na pozemku, který je zatím v soukromých rukou.

Jaké budou náklady na výstavbu tohoto areálu?

Ty jsou v tuto chvíli vyčísleny na 201 milionů korun. Přibližně 116 milionů bude stát hlavní budova, v níž bude ve finální podobě 10 šaten, posilovna, rehabilitace, zázemí pro lékaře, fyzioterapeuta a trenéry, prostory pro stravování a trávení volného času, tělocvična s hřištěm pro sálovou kopanou a technické zázemí. Výstavba hřišť přijde na 30 milionů korun, zemní práce, opěrné zdi, zpevněné plochy, nové elektrorozvody, voda, odpady, světlo budou stát 55 milionů korun. Za demolici starých staveb zaplatíme 18 milionů korun. Část těchto nákladů ale ponese kraj, který přispěje částkou 70 milionů korun.

Kdy se můžeme na novou fotbalovou akademii těšit?

V tuto chvíli běží projekční práce, které bychom chtěli dokončit do podzimu. V zimě by mohla proběhnout soutěž na zhotovitele. Na jaře 2018 by se mohlo začít se samotnou stavbou a do konce roku bychom rádi stihli i kolaudaci.      Bohuslav Krzyžanek

Proměny Ostravy na historických fotografiích a pohlednicích


DŮL JINDŘICH
na pohlednici vydané v roce 1914. V tomto místě horníci vyhledávali uhelné sloje již v roce 1846 kutací jámou. O 10 let později byla jáma přestavěna na hlubinný důl a pojmenována po Jindřichu (Heinrichu) Sychrovském, generálním sekretáři společnosti s názvem Výhradně privilegovaná dráha císaře Ferdinanda, která důl vlastnila. Hloubka jámy dosáhla 546 metrů, sousední větrní jáma měla hloubku 468 metrů. Celý areál byl oddělen od Nádražní ulice zdí a zelení. Uhlí se v dole Jindřich těžilo do roku 1932, poté byl důl využíván jako větrací jáma pro důl František. Jáma byla zasypána v roce 1982.

DNEŠNÍ MASARYKOVO NÁMĚSTÍ na původním kolorovaném záběru pohlednice prošlé poštou v době první světové vlky.  Ucelený blok domů mohl být díky asanačnímu zákonu postaven v letech 1911 až 1913, kdy přízemní a jednopatrové domky nahradily honosné vícepatrové činžovní domy. Na pravé straně v místě dnešního obchodního domu Prior je ještě vidět nízká zástavba. Za nejstarší dům na náměstí kromě radnice je považován dům uprostřed s tmavší fasádou, v němž působila Radvanická pivnice a později hotel Gambrinus. Budova původní lékárny (zcela vpravo) byla zničena bombardováním za 2. světové války.  (rs)


Strana 9

Expozice k 750. výročí města zavítala do Michálkovic a Krásného Pole

Putovní výstava mapuje i historii obvodů


Putovní výstava Od Petřkovické venuše k Dolní oblasti k 750. výročí od první písemné zmínky o Ostravě byla v únoru k vidění v Michálkovicích a Krásném Poli. V Michálkovicích za­čala výstava 3. února v prostorách míst­ní pobočky městské knihovny.

Expozici utvořilo pět velkoplošných panelů, z nichž jsou čtyři vyhrazeny historii města a jeden důležitým událostem na území dané městské části. V Michálkovicích panel prezentoval významná data spojená s rozvojem dolování a Národní kulturní památkou Důl Michal. Připomenul i vznik katolické farnosti, Husova sboru anebo rozšíření hřbitova o části pro pohřbívání evangelíků a Židů. Fotografie byly průřezem historií Michálkovic a pracovníkům Archivu města Ostravy se podařilo najít zajímavý snímek z roku 1945, který ukazuje následky sovětského bombardování Michálkovic.

V Krásném Poli výstava našla své místo v prostorách radnice městského obvodu. Mezi daty ilustrujícími historii Krásného Pole zaujal rok 1938, kdy byla obec začleněna k Sudetské župě v tehdejším vládním obvodu Opava, rok 1976, kdy byla obec připojena k Ostravě, nebo rok 1980, kdy zde zahájilo provoz Planetárium Ostrava. Putovní výstavu připravil Archiv města Ostravy spolu s ostravským magistrátem.

V březnu jsou putovní výstavy k vidění v Hrabové a Svinově. (r)

Domov Čujkovova se otevře hostům


Příspěvková organizace města Ostravy Domov Čujkovova v Zábřehu pořádá 4. dubna v době od 9 do 17 h s přestávkou mezi 11.30 a 13 h Den otevřených dveří. Domov poskytuje služby domova pro seniory a domova se speciálním režimem. Jedná se o celoroční  pobytové sociální služby určené dospělým lidem ve věku 27 až 64 let a seniorům, kteří se dostali do nepříznivé životní nebo sociální situace z důvodu snížené soběstačnosti, dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu a potřebují pravidelnou pomoc jiné osoby. V rámci Dne otevřených dveří připravil personál domova kromě prohlídky také prezentaci volnočasových aktivit a poradenství v sociální oblasti a oblasti ošetřovatelské péče. (bb)

Kriminalita opět poklesla


Kriminalita v Ostravě i celém Moravskoslezském kraji dále klesá. Za celý loňský rok zaznamenali policisté v Ostravě 11 187 trestných činů, na území celého kraje 26 528 trestných činů. V případě Ostravy to představuje ve srovnání s rokem 2015 pokles o 1292 trestných činů, tj. o 10,4 procenta, v případě kraje o 3836 případů, tj. o 12,6 procenta. Klesající trend policisté zaznamenávají již od roku 2013. Na druhé straně vzrostla objasněnost trestných činů. Za loňský rok dosáhla v kraji 50,5 procenta a byla tak o 3,5 procenta vyšší než v roce 2015. V Ostravě dosáhla objasněnost 40,54 procenta. Nejčastějšími trestnými činy byly krádeže věcí z automobilů, krádeže z objektů, poškozování cizí věci, ohrožení pod vlivem návykové látky a opilství, zanedbání povinné výživy či maření úředního výkonu. Téměř 70 % všech trestných činů spáchali recidivisté. Výnosy z trestné činnosti dosáhly v rámci kraje více než 1884,5 milionu korun, policistům se naopak podařilo pachatelům trestné činnosti zajistit majetek za 483 mil. korun.

V celém Česku klesla loni meziročně kriminalita o 12 procent na 217 927 trestných činů. Objasněno bylo 116 081 trestných činů, což představuje 53,3 procenta případů. Při trestné činnosti vznikly škody za 24,7 miliardy korun, policisté naopak zajistili pachatelům majetek za 9,9 miliardy korun. (bk)

Strategický plán dospěl do fáze posouzení vlivu na životní prostředí


Ostravské zastupitelstvo souhlasilo na svém lednovém zasedání s podobou nového Strategického plánu rozvoje města Ostravy na období 2017–2023, který byl zpracován v průběhu roku 2016 pod značkou fajnOVA. Do jeho tvorby se zapojilo okolo 250 odborníků a 20 tisíc lidí z řad široké veřejnosti. Více informací o tvorbě plánu najdete na www.fajnova.cz. Plán obsahuje sedm strategických cílů a tři priority – Metropole regionu, Bohatství v lidech a Zdravé město. V každé oblasti se bude realizovat řada konkrétních projektů.

Posledním krokem ke schválení Strategického plánu bude posouzení vlivů na životní prostředí, tzv. proces SEA. Pokud máte v této oblasti nějaké připomínky, můžete je nejpozději pět dnů ode dne konání veřejného projednání vznést osobně nebo písemně na adresu Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, odbor životního prostředí a zemědělství, 28. října 117, 702 18 Ostrava.

Veřejné projednání proběhne 28. března od 15 hod. v Nové radnici. Text strategického plánu najdete na www.fajnova.cz/strategicky plan ostrava. V tištěné podobě je strategie k nahlédnutí v úředních hodinách nebo po předchozí telefonické domluvě na tel. č. 599 443 175 na odboru strategického rozvoje.

Dokumenty týkající se procesu SEA jsou k dispozici v informačním systému www.cenia.cz/SEA.

Po veřejném projednání strategie, které je plánováno na 28. března, bude finální podoba plánu předložena ke schválení Zastupitelstvu města Ostravy. (jk)

Aréna vydala almanach


Komorní scéna Aréna vydala almanach, který mapuje především 10 let v nových prostorách v budově Knihovny města Ostravy. Za dobu své 23leté existence se soubor vyvíjel prakticky od amatérů až po profesionální scénu. A od okamžiku, kdy přešel do knihovny u mostu Miloše Sýkory, doslova vzlétl k divadelním výšinám. Dvakrát se stal Divadlem roku, hra Tomáše Vůjtka Slyšení se stala Inscenací roku, jednotliví herci získali ocenění kritiky a Michal Čapka se dokonce radoval z divadelní Ceny Thálie. Čtenáři se v almanachu dočtou o historii divadla, o inscenacích se jmény herců a členů inscenačních týmů, vše doplňují portréty a rozhovory se současnými členy souboru. Nechybí spousta fotografií.

Almanach slavnostně pokřtili a uvedli do života 15. února v Domě knihy Knihcentrum primátor Tomáš Macura, náměstek primátora Zbyněk Pražák a náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová. „Za nejlepší inscenaci, kterou jsem v Aréně viděl, považuji Slyšení,“ řekl při křtu primátor Tomáš Macura. Také ocenil, jak ostravská divadla umějí spolu komunikovat. „Nezávidí si a spolupracují. Příkladem je loňský projekt Shakespeare Ostrava 2016. Kolegové z jiných měst se divili, jak ostravští divadelníci dokáži spojit síly na takové věci. Nikde jinde se nic podobného neděje,“ zdůraznil primátor Macura.             (rs)   

Dopravní hřiště zve


První akce pro veřejnost na dětském dopravním hřišti v Orebitské ulici v Přívoze spojená s tvůrčími dílničkami pro malé i velké cyklisty proběhne 2. dubna. V době od 10 do 13 a od 14 do 16.30 h si děti pod vedením dopravních referentů a preventistů Městské policie Ostrava vyzkouší jízdu zručnosti a ověří si formou kvízů a soutěží znalost dopravních značek a předpisů. Podrobnosti na webu MPO v sekci Plánované akce. (mm)


Strana 10

Nejlepší světový pěvec bel canta Lawrence Brownlee míří do Ostravy

Hvězdy Janáčkova máje


Mezinárodní hudební festival Janáčkův máj nabídne publiku v době od 22. května do 9. června 23 koncertů v Ostravě a okolí. Zážitkem bude koncert amerického tenoristy Lawrence Brownleeho, který je považován za nejlepšího představitele pěvecké techniky bel canto na světě. V Ostravě zazpívá árie z italských oper.

Festival nabídne tři vynikající pianisty. Lukáš Vondráček zahraje v sólovém recitálu, s pražskou Komorní filharmonií vystoupí Američan Andrew von Oeyen a hostem závěrečného koncertu bude Francouz Jean-Philippe Collard. Festival uvítá houslistu, vítěze soutěže královny Alžběty z roku 2012 Andreje Baranova, divákům se představí také Ivan Ženatý a Pavel Šporcl.

V ostravské premiéře zazní na Janáčově máji Stravinského Svatba pro sóla, smíšený sbor, bicí a čtyři klavíry v provedení Pražského filharmonického sboru. Návštěvníci koncertů si vyslechnou rovněž tři vrcholné symfonie Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a také Symfonie č. 2 Bohuslava Martinů. (rs)

Gluzman zahraje na stradivárky z roku 1690


Janáčkova filharmonie Ostrava doprovodí na koncertech 30. a 31. března ukrajinsko-izraelského houslistu Vadima Gluzmana, který je řazen mezi 30 největších současných houslistů světa. Na koncertu se představí se stradivárkami z roku 1690. V jeho podání posluchači vyslechnou skladbu Peterise Vaskse Tala gaisma (Vzdálené světlo).

Gluzman se dostal k hudbě poměrně kuriózně. „Na housle jsem začal hrát ze žárlivosti. Tatínek je dirigent a maminka muzikoložka, oba jsou pedagogové a já jsem jako malý chtěl, aby se mi věnovali stejně jako svým studentům. Ale dopadlo to trochu jinak, poslali mě do speciální hudební školy,“ uvedl Vadim Gluzman.

Kromě Vasksovy skladby zazní během večera také Janáčkovo Šumařovo dítě, které bylo napsáno na objednávku České filharmonie, a skladba Richarda Strausse Tak pravil Zarathustra.  Její část použil režisér Stanley Kubrick ve svém kultovním filmu 2001: Vesmírná Odyssea.     (rs)

Folklorní Slezský soubor Heleny Salichové oslaví  své jubileum koncertem


Slezský soubor Heleny Salichové byl založen před 40 roky. Jubileum oslaví koncertem 1. dubna v 18 hodin v Aule Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Koncert nazvaný Vesnické noviny připomene výročí i nedožité devadesátiny zakladatelky souboru Hany Podešvové. Bude průřezem taneční, hudební a pěvecké tvorby souboru.

Členy souboru jsou žáci základních a středních škol, studenti technické i ostravské univerzity, mezi muzikanty jsou také učitelé základních uměleckých škol. V repertoáru je zpracován vesnický hudební a taneční folklor opavského Slezska – oblasti, která obklopuje Ostravu ze západu od Studénky až k hranici s Polskem a na jihu ji ohraničuje levý břeh Odry. Soubor se účastní festivalů a přehlídek folkloru doma i v zahraničí. (rs)

Kašpaři míří do Ostravy


Již 16. ročník divadelní přehlídky Kašparův ostravský týden se koná od 1. do 6. dubna v Divadle Petra Bezruče. Na programu bude rodinná komedie Mikulášovy patálie (1. a 2. dubna, 15 h), klasika Višňový sad (3. a 4. dubna, 18.30), hořká komedie Iluze (1. a 2. dubna, 18.30) a oceňovaná inscenace Terminus (5. a 6. dubna, 18.30). Na ostravském jevišti se objeví Jan Potměšil, Matouš Ruml, Milena Steinmasslová, Martin Hofmann, Ladislav Hampl a další. Předprodej lístků zajišťuje pokladna Divadla Petra Bezruče. Více informací na www.bezruci.cz. (dpb)

Mrazivá britská zábava


Po Mrzáku inishmaanském a Osiřelém západu se do Divadla Petra Bezruče vrací jeden z nejúspěšnějších dramatiků současnosti Martin McDonagh s další břitkou studií lidských vztahů plnou skvělých dialogů, velkých hereckých příležitostí a mrazivé zábavy Kráska z Leenane. Premiéra hry v režii Janusze Klimszi je 17. března. (rs)

Sádrová zrcadla míří do tajemného vesmíru


Malířka Lenka Vítková nazvala svou výstavu, která se koná v Galerii Dole v antikvariátu a klubu Fi­ducia, Echo. Její obrazy jsou fragmentální, zjednodušené, často experimentuje se sádrou, z níž odlévá speciální zrcadla pro pozorování tajného života vesmírných těles.

V poslední době používá namísto olejových barev tempery, kterými dosahuje ve svých malbách jasnějších barev, větší plošnosti a může věnovat větší péči při zobrazování detailů na obrazech i objektech, které chce pomalovat. 

Abstraktní malby umisťuje na malé kruhové placky ze sádry. „Malé formáty obrazů jsem občas používala. Je to pokus vyvolat intenzitu z hloubky a ne z velikosti plochy. Kruhový formát vychází z technologie lití sádry i z mnoha kruhových tvarů, které se objevily na hranatých obrazech,“ uvedla Lenka Vítková. Její výstava potrvá do 29. března. (rs)

Co, kdy, kde ve městě

DŮM KULTURY MĚSTA OSTRAVY. Divadla: 5. 3. (19) Žítkovské bohyně (MD Zlín); 12. 3. (19) Můj báječný rozvod (hraje E. Balzerová); 20. 3. (19) Celebrity (stand up O. Sokola). Koncerty: 7. 3. (19) 4TET; 13. 3. (19) Neřež a Roman Dragoun; 28. 3. (19) Lenka Filipová; 5. 4. (19) Tomáš Kočko & Orchestr (Velesu Tour). Pro děti: 19. 3. (17) Zvířátka a loupežníci anebo O Jankovi a jeho zvířátkách. Cestopis. přednášky: 21. 3. (19) Jiří Kráčalík – Špicberky, země věčného ledu; 23. 3. (19.30) Patrik Dekan – Azorské ostrovy; 24. 3. (19) Martin Loew – Kuba, ostrov na rozcestí.

DŮM KULTURY AKORD. Divadla: 15. 3. (19) Komici s.r.o. (stand-up comedy s M. Knorem, L. Pavláskem a J. Žáčkem); 16. 3. (18) Cizinky, Manon Lescaut (dvě představení ostravského studentského souboru Zdividla); 22. 3. (19) Zelňačka (hrají O. Vízner a O. Brousek ml.); Gudrun, Baletky (dvě představení ostravského studentského souboru Zdividla). Koncerty: 22. 3. (20) Priessnitz (turné k desce Beztíže); 30. 3. (20) David Koller & Friends: Katarzia (dvojkoncert – D. Koller se svým Bandem a slovenská zpěvačka Katarzia).

DIVADLO LOUTEK. Pro děti: 5. 3. Dášenka (10 a 15); O víle menší než zrnko máku (10.30 a 15.30); 12. 3. Perníková chaloupka (10.30 a 15.30); 19. 3. Jarní putování divadlem – pro děti i dospělé, prohlídka zákulisí, pohádka O krtkovi, focení s loutkami (prohlídky co 30 min. 9.30 – 11, 13 – 14.30); 26. 3. O blýskavém prasátku (10 a 15); O hubaté Doře (10.30 a 15.30). Pro dospělé: 6. 3. Z Deniku Ostravaka (18.30); 20. 3. Bouře (18.30); 27. 3. Půldruhé hodiny zpoždění (18.30).

KLUB PARNÍK. 9. 3. (20) Boris Band Combination; 11. 3. (19.30) Kabaret Hrdobci; 13. 3. (19) Ostravský dixieland; 13. 3. (19) Mike Fojtík a přátelé; 17.3. (19) Big Daddy Wilson; 21. 3. (19) Jan Spálený a APSM; 23. 3. (19) Hradišťan & Jiří Pavlica; 24. 3. (10) Soutěže ve zpěvu frankofonní písně; 30. 3. (19) Dana Vrchovská a Vojtěch Eckert trio; 31. 3. (19) Peter Lipa.

KLUB ATLANTIK. Cestopisné přednášky a besedy: 9. 3. (18) Honza Haruda – Transiberiana (o nejdelší železnici světa); 16. 3. (18) J. Ježíková – Mé přítelkyně v rudých rouších (o přátelství s mniškami na střeše světa); 2. 3. (18) Lenka Drastichová – Island, země ohně a ledu; 23. 3. (18) Adam Silber – Česká plachetnice ve vlnách Atlantiku (závody na pirátské plachetnici); 29. 3. (18) Hispánský svět v kostce (prezentace členů katedry romanistiky fil. fakulty Ostravské univerzity). Další akce: 17. 3. (19) Klubový kvíz vol. 11 (dvě sady otázek na různá témata); 24. 3. (19) HumorOVA (scénky, skeče, improvizace stand-up skupiny); 27. 3. (18) Stolik poetický/poetycki (setkání s básnířkou Lucynou Waszkovou).

ČERNÁ LOUKA. Akce na výstavišti (výběr): 12. 3. Avízo bazar, 16. – 18. 3. Střechy – stavba – zahrada, 25. 3. Bleší trh, 26. 3. Fauna trhy.

SLEZSKOOSTRAVSKÝ HRAD. 15. 3. – po zimní přestávce bude otevřen sklep strašidel. 8. – 9. dubna. Velikonoce na hradě (dvoudenní velikonoční jarmark s ukázkami řemesel a prodejem lidově-uměleckých výrobků).

MINIUNI. 15. 3. – otevření areálu po zimní přestávce (úterý a neděle 10 – 16). 

KOMORNÍ KLUB. Koncerty: 7. 3. (19) Bill Barrerr a Brad Lewis, 11. 3. (19) Robby Marshall Quartet, 16. 3. (19) Lenka Dusilová – Sólo, 25. 3. (19) Crystal Monee Hall.

SOKOLSKÁ 26. V galerii vystavuje do 9. března Ivo Rodek. 13. března v 17 hod. zahájí výstavu Ivo  Sumec, který se zaměřuje na zobrazení každodenních předmětů. Výstava potrvá do 7. dubna.

VÝSTAVY V KNIHOVNĚ. Fotografie Pavla Pětroše zachycující ostravské periferie jsou ke zhlédnutí až do konce dubna v pasáži Knihovny města Ostravy. Ve společenském sále představuje poetické obrazy Nina Šamánková. Výstava trvá do 29. 4.  

MAGNA. Akademický malíř Pavel Besta, který prožil mládí v Porubě, vystaví své malby od 3. dubna v galerii Magna. V tvorbě se zabývá průnikem umělého světa, především domů, do krajiny.

INDUSTRIAL GALLERY. Výtvarník David Vojtuš pracuje především s tuší. Do Industrial Gallery na svou výstavu Encre De Chine vybral malby tuší na hliníkových deskách. K vidění budou do 17. března. Poté se představí Marek Nenutil používající pseudonym Openmindz360, který v galerii předvede část maleb ze současné výstavy v pražské galerii The Chemistry. 

CHAGALL. Socialistický realismus je název výstavy, která se koná ve Výtvarném centru Chagall až do 3. května. Věnuje se výtvarným projevům minulého režimu. 

SABEV VE SLEZSKÉ. Slezskoostravská galerie uspořádala výstavu obrazů Miroslava Sabeva (1952 – 2011). Malíř byl autodidaktem, který tvořil špachtlí na lepenkový formát 70 x 100 cm.  Zaměřoval se na erotická témata a portréty přátel. Výstava potrvá do 31. března.

JANÁČKOVA FILHARMONIE. 11. 3. (17, 19 h) Dirigentské kurzy (účastníci kurzů pod vedením J. Panuly řídí skladby Mozarta, Wagnera, Musorgského, Beethovena); 17. 3. (17, 19) dirigentské kurzy (účastníci pod vedením J. Panuly, skladby Janáčka, Dvořáka a Mahlera); 23. 3. (19) Nářez pro flétnu (J. Ostrý zahraje koncert J. Felda, dále zazní skladby B. Martinů a F. Mendelssohna-Bartholdyho, diriguje T. Brauner); 26. 3. (16) Rozehraná březnová tečka (koncert pro rodiče s dětmi); 30. a 31. 3. (19) Hudba a filosofie (V. Gluzman – housle, M. Jurowski – dirigent).

ZÁBAVA V GARAGE. V martinovském klubu Garage vystoupí 16. března kapela Horkýže slíže, 20. března budou diváky bavit Lukáš Pavlásek, Josef Polášek a Jakub Žáček v programu Komediograf – Nekorektní skeče, 23. 3. zahraje Děda Mládek Illegal Band, 24. 3. Xindl X a 31. 3. potěší své fanynky Vojta Dyk s B-Side Bandem. 

FILMY O CESTOVÁNÍ. Filmový festival Expediční kamera se vůbec poprvé koná v zábřežském kině Luna. Promítání začíná 21. března v 17.30 a diváci uvidí čtyři soutěžní a čtyři bonusové snímky.

VLÁDA ŽEN. Spisovatelka a cestovatelka Kateřina Karásková uvede ve vítkovické pobočce městské knihovny přednášku Kde ženy vládnou. Popíše, jak to chodí ve společnostech a komunitách v tajemných výspách civilizace. Akce se koná ve středu 8. března od 15 hodin. (rs)


Strana 11

Naději na zisk hodnotné ceny mají umělci dvou zdejších divadel

Pět nominací na Cenu Thálie


Do nejužší nominace na divadelní Cenu Thálie se dostalo pět umělců ostravských divadel. Šanci na trofej mají čtyři umělci Národního divadla moravskoslezského. Dvě nominace získal soubor opery, konkrétně Jana Sibera a Thomas Weinhappel, oba za role v opeře Hamlet. Další dvě nominace jsou v kategorii opereta/muzikál.  Nominováni jsou Lenka Pavlovič za roli Hortensie v operetě Ples v opeře a Roman Tomeš za roli Jidáše Iškariotského v inscenaci Jesus Christ Superstar.

„Velice mě těší, že jsem dostal příležitost debutovat jako Hamlet na prknech ostravské opery, jednoho z nejvýznamnějších operních domů Česka,“ řekl mladý vídeňský barytonista Thomas Weinhappel.

Nominaci v kategorii činohra získal herec Komorní scény Aréna Šimon Krupa za roli Jaroslava Pulce v inscenaci Lidská tragikomedie. Herecká asociace ocenila, jak zvládl tři věkové kategorie, v nichž se postava pohybuje.

Letošní Ceny Thálie se budou udělovat v přímém přenosu České televize v sobotu 25. března 2017 od 20 hodin na jevišti historické budovy pražského Národního divadla, večerem provedou Taťána Medvecká a Jan Cina. (rs)

Mysteriózní drama plné zvratů má efektní scénické zpracování

Rebecca je muzikálovým hitem


Mysteriózní muzikálové drama Rebecca je nejočekávanějším hitem muzikálové sezony v Ostravě. Nejúspěšnější autorská dvojice německého jazykového teritoria, libretista Michael Kunze a skladatel Sylvester Levay, se nechala inspirovat románem britské spisovatelky Daphne du Maurierové. Román Rebecca vyšel v češtině pod názvem Mrtvá a živá už v roce 1939 a od té doby patří k nejvydávanějším titulům anglické literatury u nás. Psychologické drama, které bere dech svými dějovými zvraty a mnoha překvapeními, inspirovalo v roce 1940 k filmové adaptaci také režiséra Alfreda Hitchocka. Ve snímku ověnčeném dvěma Oscary zazářil britský herec Laurence Olivier.

Titulní hrdinka příběhu Rebecca se na scéně vůbec neobjeví, protože je již více než rok mrtvá. Její jméno je však stínem nové lásky, která nečekaně vstoupila do osudů bohatého anglického šlechtice a mladé nevinné dívky. Její osobní vztah k Rebecce je zahalen do temného tajemství. Muzikálová adaptace Rebeccy se stala jedním z nejúspěšnějších muzikálových titulů 21. století. Od premiéry ve Vídni v roce 2006 ji viděly před dva miliony diváků.

Národní divadlo moravskoslezské uvádí inscenaci ve spolupráci s Vereinigte Bühnen Wien. V hlavních rolích se představí Veronika Prášil-Gidová / Martina Šnytová,  Tomáš Novotný / Lukáš Vlček, Katarína Hasprová / Michaela Horká, Roman Harok / Tomáš Savka a řada dalších. Diváci se mohou těšit na dechberoucí příběh plný zvratů a efektní scénické zpracování včetně zkázy rodinného sídla, které zachvátí skutečné plameny.

Česká premiéra se uskuteční 9. března v Divadle Jiřího Myrona. (rs)


Strana 12

S ředitelem Domova Přístav Danielem Cieślarem o pomoci lidem v těžké životní situaci

Přístav bývá pro seniory poslední záchranou


O lidech s lidmi

Zařízení Armády spásy Domov Přístav v Kunčičkách nabízí pomoc osamělým seniorům, kteří se dostali do složité životní situace, nemají kde bydlet a nejsou schopni se o sebe plně postarat. O životě v  zařízení hovoříme s jeho ředitelem Danielem Cieślarem.

Jak jste se dostal k práci v sociální oblasti a Armádě spásy?

Studoval jsem na Ostravské univerzitě obor resocializace a už v posledních dvou ročnících studia jsem začal pracovat jako terénní pracovník s uživateli drog v Ostravě. Po třech letech jsem se přestěhoval do Karviné, kde jsem sedm let vedl centrum pro pouliční mládež a terénní práci s dětmi na ulici. V roce 2010 jsem dostal pozvání k práci ředitele Armády spásy v Ostravě. Pracoval jsem tedy v azylovém domě pro muže a od roku 2013 jsem se pak stal ředitelem Domova Přístav v Ostravě-Kunčičkách, kde jsem nyní.

O koho se v Domově Přístav vlastně staráte?

V obou budovách v Kunčičkách, ve starší i v nově zrekonstruované, ubytováváme zejména osamocené seniory, kteří potřebují ke svému životu pomoc druhé osoby při hygieně nebo sebeobsluze. Buďto jsou to lidé, kteří v minulosti byli delší dobu bez domova, anebo jsou bezprizorní a dlouhodobě se potulují po léčebnách, nemocnicích, azylových domech, ale v zásadě dosud žili běžným způsobem.

Můžete popsat příběh někoho z nich?

Těch příběhů je spousta, ale například pan Pavel je u nás již delší dobu. Pracoval na dráze téměř celý svůj život. Po padesátce se mu ale přestalo dařit v osobním životě, začal pít, a pak to šlo z kopce. Ztratil práci a to ho uvrhlo do ještě větších problémů. Vše řešil alkoholem a to do té míry, že se u něj rozjela demence, takže nyní si toho moc nepamatuje. Je mobilní, jenže potřebuje připomenout, že má jíst, anebo naopak je mu třeba říct, že už jedl. Také se občas někde zatoulá. Pak je tady spousta lidí, kteří mají velmi nízké příjmy. Proto by je v jiných běžných domovech nepřijali. Prostě se snažíme, abychom nabídli domov těm, kteří jsou ztraceni v systému pomoci, jsou osamoceni a nemohou již žít samostatným životem.

V čem se liší nový projekt ubytovávání v domácnostech od původního ubytování ve starší budově?

Rekonstrukce nové budovy byla pro nás výzvou ve všech směrech. V čem to bylo skvělé, byl fakt, že jsme si vše mohli namodelovat podle našich představ. Takto jsme dospěli k systému domácností, což není úplně obvyklé v případě domovů se zvláštním režimem nebo domovů pro seniory. Je to však velmi trendy třeba v Rakousku, Holandsku či Německu. Nejedná se o lůžková oddělení, jedná se o domácnosti. V jedné domácnosti žije osm uživatelů a s nimi je v domácnosti paní domácí, která o ně pečuje. V domově máme i další pracovníky, kteří jsou na směnách a pomáhají klientům k běžnému životu.

Hodí se pro ubytování v domácnostech všichni vaši klienti? Děláte výběr a museli jste někoho odmítnout?

Někteří lidé domácnosti sami odmítli a líbí se jim více ústavní způsob života. Bylo to spíše z důvodu, že nechtěli měnit své již zažité zvyklosti. Co se pravidel týče, tak ta jsou velice individuální. Každý z našich uživatelů má jiný problém a pro někoho je zcela v pořádku, že si třeba zajde na pivko, pakliže je toho vůbec schopen. Pro jiné by i jedno pivo znamenalo velký problém. Proto nemáme přísná obecná pravidla. Vše je individuální.

Znamená to, že obyvatelé domova mají volnost? Mohou si zajít nakoupit, zajet do kina nebo se podívat na kulturní akce?

Ano, jsme otevřené zařízení, a když k tomu není důvod, tak nikomu nebráníme, aby se sám rozhodoval. Nicméně většina našich uživatelů má opatrovníka. Tito lidé nejsou schopni samostatného života. Samostatných lidí, kteří si zajdou někam za kulturou nebo na nějakou akci, jsou dva nebo tři z 85. Proto se s nimi snažíme jezdit pravidelně do kina, na různé výlety, avšak vždy v doprovodu pracovníků. Jinak by takovou věc nezvládli. Proto také žijí u nás a ne někde na ubytovně nebo ve vlastním bytě.

Není pro ně ubytování a stravování příliš drahé? Zůstávají jim nějaké finance pro vlastní potřebu?

Ubytování a strava je vyjde zhruba na 8500 korun měsíčně, což je velmi nízká cena. Obvykle se v domovech jako je náš platí kolem 11 až 13 tisíc. Avšak ani tuto nízkou cenu většina našich uživatelů neplatí. Podle zákona jim musí zůstat 15 procent z jejich příjmů pro vlastní potřebu. Často se tedy stává, že někdo má nízký důchod 6800 korun. Z něj si nechá 1080 korun a nám platí pouze 5780 korun za ubytování a stravu pětkrát denně. Musíme pak shánět peníze od samospráv a dalších dárců.

Jaké profese vykonávají vaši zaměstnanci?

Jedná se o sociální pracovníky, pracovníky v sociálních službách, kteří řeší každodenní potřeby našich uživatelů, kontakt s úřady, jídlo, denní aktivity, rozhovory, hygienu a další záležitosti. Ale máme také zdravotní personál, který se však věnuje pouze přípravě léků, ošetření chronických poranění či nemocí a kontaktu s lékaři. Pak jsou zde kuchaři, uklízečky, údržbář. René Stejskal

Zařízení Domov Přístav získalo od města další budovu


Domov je tam, kde jsme se narodili, nebo tam, kde se cítíme dobře. Tento citát německého básníka Christiana Morgensterna si zvolil za své motto Domov Přístav, pobytové zařízení Armády spásy pro lidi bez domova v seniorském věku. Vedle svého původního objektu pro 47 mužů a žen v Holvekově ulici v Kunčičkách zprovoznil domov 7. února novou budovu, která navyšuje jeho kapacitu o dalších 40 míst. Dům, který sloužil původně městské příspěvkové organizaci Čtyřlístek, poskytlo Armádě spásy město Ostrava.

„Reagovali jsme tímto způsobem na zájem vedení Domova Přístav dále rozšířit ubytovací kapacity. Město tyto služby podporuje, proto jsme nabídli řediteli domova Danielu Cieślarovi nevyužívaný objekt v sousedství stávajícího zařízení,“ vysvětlil v průběhu slavnostního otevření nové budovy náměstek primátora pro oblast sociálních věcí Michal Mariánek.

Komplexní rekonstrukci domu zajistila Armáda spásy. Vzniklo v něm celkem pět „domácností“, v nichž se provozovatel snaží vytvářet podmínky blízké podmínkám v běžné rodině. V každé z nich může bydlet osm osob, které mají k dispozici vlastní dvoulůžkový pokoj s toaletou a umyvadlem a společný obývací pokoj a sprchu. O každou domácnost pečuje hospodyně, jíž se tady říká „paní domácí“, které s náročnějšími úkony pomáhají sociální pracovníci. Do každodenních prací typických pro běžnou rodinu se ale podle možností a zdravotního stavu zapojují všichni klienti, kteří tak vedou do jisté míry normální život.

Ubytování v Domově Přístav není zdarma, přesto je většina míst v domově obsazena a další zájemci čekají v pořadníku. „I proto chceme do budoucna rekonstruovaný dům Armádě spásy odprodat a navýšit dotaci tak, aby byl zajištěn jeho plný provoz,“ uvedl náměstek Mariánek. (rs)


Strana 13

Ostrava v chrámu bohyně Kleió aneb Počátky ostravského dějepisectví


Z archivu města

Není jen prostou náhodou, že v době, kdy se město Moravská Ostrava i se svým okolím začalo vlivem rozvoje průmyslové činnosti zásadně proměňovat, objevil se též nejstarší pokus o zpracování jeho dějin. Zrovna tak není úplně náhodné, že autorem tohoto pokusu byl v 60. letech 19. století dlouholetý starosta města Franz Kremer. Ten samozřejmě ještě nebyl v pravém slova smyslu dějepiscem, živil se ostatně řemeslem a obchodem, pocházel však z místní rozvětvené velkoměšťanské rodiny, usazené ve městě v několika generacích. V okamžiku, kdy „stará“ Moravská Ostrava začala jejím původním obyvatelům doslova mizet před očima, vyvstala u nich také potřeba popsat a zaznamenat vytrácející se paměť dávných časů. Právě Kremerův rozsahem nevelký rukopis Rukověť k sepsání historie města Moravské Ostravy, psaný německy, zažehl první jiskru.

První díla byla psána německy

Poznání minulosti města se následně začali usilovně věnovat i jeho noví obyvatelé, kteří přišli právě s rozsáhlou modernizační vlnou 19. století. I u nich se vytvořilo silné pouto k místu, s nímž svázali svoji existenci, projevující se mimo jiné intenzivním zájmem o jeho dějiny. Byla to jednak dvě rozsahem menší, německy psaná díla zdejšího knihtiskaře, knihkupce a vydavatele nejstarších ostravských novin Franze Wattolika, pocházejícího z Opavy, a pak zejména práce Ladislava Zwierziny, člena podnikatelské rodiny ze střední Moravy. Jeho velkoryse pojaté Dějiny města Mor. Ostravy však nakonec zůstaly, stejně jako většina jeho dalších pojednání, jen v rukopisné podobě. Navzdory tomu jsou dodnes pro badatele velmi cenným zdrojem informací k historii města.

V poslední čtvrtině 19. a počátkem 20. století se objevily též první historicko-vlastivědné práce česky píšících autorů. K takovým patřil např. učitel a český vlastenec Karel Jaromír Bukovanský, který po určitý čas spojil svoji profesní dráhu s tehdejší Polskou Ostravou, v níž se veřejně angažoval a jíž věnoval své publicistické snažení. Podobně národní aktivista a veřejný činitel Jan Grmela připravil k vydání tiskem místopisná pojednání o starém Přívozu i Mariánských Horách, tedy o obcích, v nichž dlouhodobě působil.

Plodné meziválečné období

Podstatný posun v ostravském dějepisectví ovšem nastal až v době meziválečné. V roce 1927 spatřila světlo světa první skutečná historická monografie o Moravské Ostravě, jejímž autorem byl jen o pár let dříve jmenovaný první ředitel městského archivu Alois Adamus. Tento rodák z nedalekých Kunčic a středoškolský profesor absolvoval studium dějepisu a zeměpisu na Filozofické fakultě české univerzity v Praze. Prošel školením u předních historiků Jaroslava Golla či Josefa Šusty, takže jeho dílo sneslo i nejpřísnější měřítka odborné vědecké práce. Adamus svými Dějinami města Ostravy v přehledu až do roku 1860 i množstvím dalších studií a článků značně pozvedl historicko-vlastivědnou práci na Ostravsku. Mimo jiné připravil roku 1929 také dosud jedinou edici listin k dějinám města Codex diplomaticus civitatis Ostraviae. V tomto směru se s ním nemohl příliš měřit ani jeho německý protějšek Richard Drapala, ostravský rodák, jenž, ačkoliv neměl odborné historické vzdělání, byl rovněž velmi plodným autorem a nesporně se zasloužil o vybudování městského archivu. Jeho Dějiny města Moravské Ostravy z roku 1933 jsou však zatíženy příliš jednostranným výkladem z německých nacionálních pozic.

Dárek k 700 letům města

To byl také na dlouhou dobu poslední pokus o monografické zpracování dějin Ostravy. Teprve až v roce 1967 došlo v souvislosti s oslavami 700. výročí založení města k přípravě a vydání na svou dobu jedinečného díla, a to jak po stránce obsahové, tak z hlediska metodického přístupu. Kolektiv autorů vedený Karlem Jiříkem a Blankou Pitronovou zpřístupnil čtenářům v přehledné formě na bezmála osmi stech stranách tisíciletou historii města od nejstarších dob až do roku 1945, včetně všech tehdy s Ostravou sloučených obcí. Vedle dvou výše uvedených autorů se na vzniku nových Dějin Ostravy podíleli geograf Miroslav Havrlant, archeolog Bohuslav Klíma a historici specializující se na středověkou i novověkou problematiku Ladislav Hosák, Milan Myška a Ctibor Nečas. Na výsledcích jejich práce staví ostravské dějepisectví i v současné době. Radoslav Daněk


Strana 14

Výstava Zoo Ostrava putuje po vybraných vlakových nádražích

Zahrada představuje své unikáty


Zoo Ostrava

Po železničních nádražích v Ostravě a Bohumíně bude putovat výstava přibližující na velkoplošných panelech unikáty ostravské zoologické zahrady. Cestující se při čekání na vlak mohou dozvědět například to, která ryba ze Zoo Ostrava je nejnafoukanější, které ze zvířat nejjedovatější nebo který projekt ostravské zoo je jedinečný v celosvětovém měřítku. Loni zahrada obdobným způsobem prezentovala veřejnosti své záchranné programy.

Expozice se do konce března nachází na vlakovém nádraží Ostrava-Svinov, v dubnu se přesune do Bohumína, v květnu a červnu pak bude k vidění opět v Ostravě na Hlavním nádraží.

V současné době Zoo Ostrava chová přes 4000 zvířat ve více než 400 druzích. „Každé z těchto zvířat je něčím zajímavé, něčím výjimečné. Chov některých z nich je ale v ostravské zoologické zahradě unikátní v evropském nebo dokonce i celosvětovém měřítku. Pro výstavu jsme vybrali 18 zvířecích představitelů, kteří se vyznačují nějakým nej… Lidé se ale mohou dozvědět také o největší kolekci rododendronů a azalek v České republice a na Slovensku nebo o jedinečné sbírce na výzkum sloních nemocí,“ popsala obsah panelů Monika Ondrušová, která výstavu připravila.

Ostravská zoologická zahrada loni oslavila 65 let od svého založení a současně podruhé ve svých dějinách prolomila magickou hranici půl milionu návštěvníků. Zavítalo do ní přesně 509 336 hostů, což je zhruba o 19 tisíc více než v roce 2015. Zahrada tak patří k nejvyhledávanějším turistickým atrakcím v regionu. (šn)

Hornická nadace přijímá projekty


Již více než 20 let podporuje projekty svázané s hornickou tematikou Nadace Landek Ostrava. Soustřeďuje se zejména na záchranu a údržbu hornických památek a dokumentů, vydávání publikací s hornickou tematikou, seznamování veřejnosti s historií hornictví a zachovávání hornických tradic a zvyků. Podporu směřuje také do oblasti kultury a práce s dětmi.

Za dobu své existence nadace podpořila celkem 492 projektů celkovou částkou 34 milionů korun. Loni vynaložila na podporu 30 projektů více než 1108 tisíc korun.

Také letos nadace vyhlašuje II. kolo výběrových řízení na zařazení projektů do nadačního programu 2017. Přihlášky lze podávat do 31. března. Podrobnosti na www.nadace-landek.cz. (jg)

20 let Fakulty stavební ve Světě techniky


K připomenutí 20. výročí založení Fakulty stavební VŠB-TU Ostrava byla ve Velkém Světě techniky otevřena výstava s názvem 20 let Fakulty stavební. Návštěvníci si na ní mohou prohlédnout postery, které dokumentují vývoj fakulty za 20 let existence, představují její činnost na poli vědy a výzkumu a významné osobnosti, které na fakultě působily nebo působí. Výstava je přístupná veřejnosti do 10. července. V rámci Dne s Fakultou stavební 22. března proběhne v době od 11 do 15 h interaktivní představení modelů, přístrojů a pomůcek používaných ve výuce. (rh)

Velikonoce vítají jarmarkem


V Mariánských Horách a Hulvákách se v pondělí 10. dubna uskuteční již 3. radniční velikonoční jarmark. Od 14 do 17 hodin si návštěvníci mohou koupit tradiční velikonoční ozdoby jako malovaná vajíčka, pomlázky a další výrobky z proutí. Připraveny také budou různé pochutiny, na děti čeká sladká cukrová vata.

Jarmark se uskuteční na Stojanově náměstí naproti SVČ Korunka v Korunní ulici 49. V prostorách Korunky si děti tento den vyrobí beránka nebo velikonoční ozdoby. Připraven je kulturní program a malovaný kolotoč pro nejmenší.

Akce má rovněž charitativní rozměr. Dobrovolné příspěvky poputují na podporu Centra pro rodinu a sociální péči. (tm)

Procházka zadním Přívozem


Výtvarnice Lenka Kocierzová provede v sobotu 25. března zájemce zadním Přívozem, doslova odvrácenou tváří Ostravy. Sraz je v 15 hodin na zastávce Sad Boženy Němcové. Procházka povede kolem restaurace U Dlouhých a sokolovny, kolem šachty do Palackého ulice. Účastníci zkusí najít stopy po starém hřbitově a podívají se až k Černému potoku. (rs)

Zprávy z obvodů

Bezpečnější osvětlení

MORAVSKÁ OSTRAVA A PŘÍVOZ. Jednou z prvních lokalit, v nichž radnice Moravské Ostravy a Přívozu spolu s Ostravskými komunikacemi vyměnila staré a slabé veřejné osvětlení za svítivější a zároveň úspornější led svítidla, se stal sad Boženy Němcové. Radnice tak vyšla vstříc přání občanů, kteří dali v pocitové mapě projektu FajnOVA najevo, že se v sadu necítí bezpečně. Postupná výměna veřejného osvětlení za účelem úspory elektrické energie a zvýšení bezpečnosti na území obvodu bude pokračovat.

Zpoplatní parkování

MARIÁNSKÉ HORY A HULVÁKY. Městský obvod Mariánské Hory a Hulváky zavádí zpoplatněné rezidenční parkování v oblasti ulic Zelené a Fráni Šrámka. Od dubna budou moci v lokalitě parkovat jen ti, kteří v ní bydlí, vlastní nemovitost nebo podnikají a koupí si parkovací kartu. Regulované stání vozidel bude platit v pracovních dnech od 7 do 18 h, v sobotu od 7 do 13 h. Parkovací karty začne úřad vydávat od 6. března. Karta pro fyzické osoby bude stát ročně 240 korun, za druhé auto 2400 korun, za každé další 4800 korun. Karta pro podnikatele bude zpoplatněna 2400 korunami za první vozidlo, 4800 korunami za druhé a 9600 korunami za každé další vozidlo.

Osvětlili první přechod

NOVÁ VES. Přechod v ulici U Hrůbků v Nové Vsi se stal prvním v tomto městském obvodu, který byl osvětlen LED diodovou technologií. Město přispělo na jeho výstavbu částkou 140 tisíc korun, 90 tisíc přihodila Nadace ČEZ. Přechod, kterým často přecházejí děti, vede přes rušnou silnici v úseku, kde dochází k překračování povolené rychlosti a kde vzhledem k blízkosti řeky bývají často mlhy. Nová Ves chce takto osvětlit všechny přechody.

Více je za méně peněz

PORUBA. Dvanáct základních škol zřizovaných městským obvodem Poruba získalo výhodný licenční balíček od Microsoftu. Zařídila to radnice s tím, že operační systém, kancelářské aplikace či antivirus mohou zdarma využívat doma učitelé i všech asi 5600 žáků. „Letos skončila licence společnosti Microsoft na její program PiL School Agrement, jenž sloužil školám v celé republice. Zatímco jinde si obnovu licence zajišťovaly školy samy, v Porubě to vysoutěžila radnice a využila tak možnost získat výhodnější podmínky při uzavření smlouvy na vyšší počet licencí,“ vysvětlil mluvčí obvodu Martin Otipka. Balík celého portfolia Microsoftu na tři roky vyšel Porubu na necelých 1,8 mil. korun bez DPH. (r)


Strana 15

V Trojhalí si začátkem dubna změří síly školáci, amatérští i profesionální hráči

Ostrava uvítá světový festival v minipingpongu


Česká asociace stolního tenisu pořádá ve dnech 6. až 8. dubna v Trojhalí světový festival v minipingpongu. V industriálním prostředí vyroste sportoviště s více než stovkou stolů, jimž budou svým počtem dominovat ministoly. Ty jsou osmkrát menší než klasické ping­pongové stoly. Jsou přibližně velké jako školní lavice. 

„Na začátku všeho byla myšlenka na propagační akci při příležitosti světového dne stolního tenisu, který se v roce 2017 slaví 6. dubna. Vzhledem k mimořádnému úspěchu prezentace stolního tenisu v rámci olympijských parků, jak na Lipně, tak v Ostravě, jsme se rozhodli zorganizovat akci, kde budou hlavní roli hrát takzvané ministoly. Ty mají totiž v posledním období u nás velký úspěch,“ vysvětlil místopředseda České asociace stolního tenisu Nikolas Endal. Zahrát si může každý – jednotlivci, profesionálové, amatérští hráči, široká veřejnost. Pořadatelé připravili doprovodný turnaj pro školy, firemní klání partnerů a sponzorů s charitativním záměrem. Vše doplní exhibice, ukázky klasického stolního tenisu a workshopy.

Ambasadory akce jsou úspěšní čeští stolní tenisté Iveta Vacenovská a Petr Korbel. Oba se těší, že si na malých stolech také zahrají. „Každá akce, která podpoří stolní tenis, je skvělá. A tohle považuji za výborný nápad. Samozřejmě bych byl nerad, kdyby si někdo myslel, že jde o nový sport, který by měl nějak konkurovat klasickému stolnímu tenisu. Turnaj v Trojhalí vnímám jako skvělou propagaci našeho sportu, možnost vyzkoušet si tu­hle variantu. Doufám, že v konečném důsledku světový festival v minipingpongu přiláká nové zájemce o klasický stolní tenis na běžných, tady v tomto kontextu velkých stolech,“ řekl Petr Korbel.

Registrace hráčů je možná na stránkách www.miniping-pong.cz. (rs)

Judisté pořádají Grand Prix Ostrava


Grand Prix Ostrava v judu – Memoriál Jana Stankoviče pořádá 1. Judo Club Baník Ostrava v sobotu 18. března. Muži i ženy budou zápasit v rámci Českého poháru. Soutěž, která se koná v hale Sareza v Hrušovské ulici, začíná v 11 hodin. (rs)

Zápasníci vezou čtyři cenné kovy


Jubilejního 10. ročníku Velké ceny Plzně v zápasu ve volném stylu se 11. února zúčastnili zápasníci oddílu TJ Sokol Vítkovice. Junioři bojovali v silné konkurenci 109 zápasníků z 29 oddílů a k jejich soupeřům patřila rovněž juniorská reprezentace Slovenska a Rakouska.  Přesto se dokázali prosadit na stupně vítězů. David Kopřiva obsadil ve váze do 60 kg druhé místo. Třetí skončil ve váze do 84 kg Vojtěch Piskoř.

V žákovské kategorii se Ondřej Sláma probojoval v kategorii do 63 kg do finále a nakonec skončil druhý. Matěj Mlčoch získal bronz ve váze do 69 kg.Daniel Drnovský svedl zápas o bronz, avšak prohrál a umístil se na konečném čtvrtém místě. (rs) 

Studenty čeká hokejové derby 


Studenti Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava a Ostravské univerzity se utkají ve středu 8. března od 18 hodin již počtvrté v hokejovém derby. Utkání se odehrává pravidelně v RT Torax Aréně (zimní stadion Ostrava-Poruba).

První ročník v roce 2014 navštívilo 4165 fanoušků, další dva roky byl stadion dokonce vyprodán 4500 diváky, kteří vytvořili neuvěřitelnou sportovní kulisu.

V předcházejících ročnících zvítězili vždy studenti VŠB, Ostravská univerzita se bude snažit nepříznivou sérii zvrátit.

Diváci se mohu o přestávkách zúčastnit zábavných dovednostních soutěží. Akci zakončí afterparty v areálu VŠB - TU Ostrava. (rs)

Na dorosteneckém a juniorském šampionátu v atletické hale získali mladí domácí závodníci šest medailí  

Denisa Přečková a Martin Vaněk jsou mistry republiky


Vítkovičtí atleti vybojovali šest medailí na halovém mistrovství republiky dorostenců a juniorů, které se konalo v ostravské atletické hale ve Vítkovicích ve dnech 18. a 19. února. Hned první den si pro zlatou medaili doskočil mezi dorostenci dorostenec Martin Vaněk v dálce. Vítězný skok o délce 6,6 metru předvedl v páté sérii. Ve skoku o tyči skončil pátý.

Další zlato přidala během druhého dne šampionátu dorostenka Denisa Přečková v hodu koulí výkonem 15,06 metru. „Nastupovala jsem do soutěže jako obhájkyně titulu. Zpočátku jsem byla trošku nervózní, protože jsem si moc přála získat druhý titul právě v domácí ostravské hale. A povedlo se. Je tady opravdu perfektní atmosféra, diváci fandili, i to mi pomohlo,“ zářila vítězka. „V hale během týdne trénuji, jsem tady prakticky každý den,“ dodala Denisa Přečková.

Nyní se bude snažit potvrdit „béčkový“ limit anebo hodit přímo „ostrý“ A limit potřebný pro účast na červencovém mistrovství světa v Nairobi, který činí 16,18 metru. V silách Denisy Přečkové takový výkon je, zvláště když letos 16metrovou hranici již přehodila. 

Její starší oddílová kolegyně Veronika Bártová vybojovala mezi juniorkami v hodu koulí stříbrnou medaili. Bronzové kovy získaly vítkovické atletky Lucie Červenková v trojskoku a mílařky Sylvie Štiglerová a Eliška Surmová.

O medaili bojoval v dorostenecké kategorii také koulař Robin Hrdlička. Nakonec skončil čtvrtý. (rs)

Kam za sportem

BASKETBAL. Muži NH Ostrava –Ústí (29. 3., 17.30), Prostějov (4. 4., 18)

VOLEJBAL. Extraliga ženy, skupina o 1. – 4. místo, TJ Ostrava – Olomouc (15. 3., 18), Olymp Praha
(22. 3., 18)

HÁZENÁ. Interliga ženy: DHC Sokol Poruba – Trenčín (8. 3., 18), Písek (1. 4. 18), Challenge Cup: DHC Sokol Poruba – Start Elblag (11. 3., 18) – vše hala Hrušovská. 

STOLNÍ TENIS. Extraliga muži: TTC Ostrava – El Niňo Praha (9. 3., 18), Kotlářka Praha (10. 3. 18), sokol Pražské Předmětí HK (1. 4., 14), Hradec Králové 2 (2. 4., 10) – Černá louka, pavilon A.  TJ Ostrava – Liberec (17. 3. 18), E­li­z­za Praha (18. 3., 14) – Varenská. (st)


Strana 16

Na mítinku ve Vítkovicích zářili Hejnová i Maslák


Úspěchem skončil mezinárodní atletický mítink Czech Indoor Gala v nové atletické hale ve Vítkovicích, spojený s 13. ročníkem tradiční Ostravské laťky. Při své čtvrtkařské premiéře na něm zazářila zejména dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek z let 2013 a 2015 Zuzana Hejnová, která vyhrála druhým časem kariéry 51,96 sekundy. Dvojnásobného halového mistra světa v běhu na 400 metrů z let 2014 a 2016 a tvář mítinku Pavla Masláka dokázal porazit na trati 300 m pouze Bralon Taplin z Grenady (31,97 s). Ostravskou laťku vyhrála Michaela Hrubá, která překonala laťku ve výšce 190 cm. Výkony sportovců sledovali spolu s nadšenými diváky primátor Tomáš Macura a náměstci primátora Michal Mariánek a Martin Štěpánek. (bk)

O soutěž na Uměleckou ulici byl velký zájem


Otevřená anonymní architektonicko-urbanistická soutěž na revitalizaci veřejného prostoru Umělecké ulice, která tvoří předprostor před Domem umění a současně slouží jako nástupiště pro tramvajovou zastávku Elektra, odstartovala loni 14. prosince. Termín pro odevzdání návrhů byl stanoven na 15. února 2017. Své práce v této lhůtě odevzdalo 23 soutěžících.

„Jsme potěšeni vysokým zájmem, který rozhodně předčil naše očekávání. V průběhu předchozích dvou měsíců jsme registrovali stovky žádostí o nahlédnutí do podkladů k soutěži,“ uvedl primátor Tomáš Macura. Podle předpokladu bude vítěz soutěže předložen ke schválení na dubnovém zasedání městského zastupitelstva. „Na základě vítězného návrhu by se potom vyhlásila veřejná zakázka. Musíme ještě svoje kroky zkoordinovat s novým vedením kraje a jejich záměrem na dostavbu galerie,“ řekl primátor.

Podle aktuálních předpokladů by se přestavba Umělecké ulice mohla uskutečnit v příštím roce. (av)

Jeden svět roztančí všechny vaše smysly


Přes 30 dokumentárních filmů z celého světa včetně českých přinese filmový festival o lidských právech Jeden svět Ostrava, který se uskuteční ve dnech 31. března až 9. dubna na pěti promítacích místech – v Minikině, Klubu Atlantik, Centrum PANT, Cineportu a kině Luna. Protože snímky otevírají důležitá témata současného světa, budou většinu filmů provázet debaty s hosty, režiséry nebo odborníky. V sobotu 1. 4. se před promítáním filmu Brouci uskuteční v Cineportu druhý ročník kulinářské akce Ochutnáváme svět, na které lidé z nejrůznějších koutů světa připraví svoje tradiční pokrmy, mezi nimiž nebudou chybět ani broučí delikatesy. Podrobnosti na https://www.jedensvet.cz. (pou)

Městská nemocnice obnovuje vozový park


Městská nemocnice Ostrava (MNO) pokračuje v kontinuálním obnovování vozového parku. Po loňských dvou sanitkách zakoupila na základě loni vyhlášeného vývěrového řízení začátkem tohoto roku další tři nové sanitní vozy Ford Transit Custom. Celková hodnota zakázky je 3,8 milionu korun. Nové sanitky nahradily už dříve vyřazená auta.

Sanitní vozidla Ford jsou osazena motory EcoBlue, které byly navrženy ke splnění standardů emisní normy Euro 6, a jsou kompletně klimatizována, včetně ambulantního prostoru pro pacienty. „Oproti ostatním sanitkám MNO jsou opatřena jednou sedačkou pro pacienty navíc, takže odvezou najednou víc pacientů. Dodavatel splnil termín zakázky, a tak jsme mohli po nezbytných administrativních krocích uvést sanitky do provozu koncem ledna,“ uvedl náměstek ředitele MNO pro techniku a provoz Zdenek Stříbný. Stejně jako ostatní sanitní vozy MNO jsou i nová vozidla začleněna do Integrovaného záchranného systému Moravskoslezského kraje. Dalších nových sanitek, které nahradí postupně vyřazovaná starší vozidla, by se nemocnice měla dočkat ve druhé půli roku. (dr)

Plato zve na výstavu


Galerie Plato dočasně sídlí v bývalé prodejně textilu v Českobratrské ulici 14. Ani v těchto prostorách nerezignovala na výstavní činnost.

První výstava má název Přípravný portrét Mladé dívky. Představí tvorbu 17 českých a zahraničních umělců, kteří předvedou přístupy, jak zacházet s uměním v jiném formátu, než je tradiční výstava. Vybraná díla reagují na dřívější využití prostoru jako prodejny textilu a vytvářejí snový prostor s nejasným určením. V náhodném kolemjdoucím nahlížejícím přes vitrínu má výstava vyvolávat zvědavost a údiv nad tím, o jaký prostor se vlastně jedná – zda o výstavní, prodejní, informační nebo konzultační. Vernisáž se koná 15. března v 18 hodin a výstava potrvá do 7. května. (rs)

Ke dni autismu


Dvoudenní konference s názvem Každý den s autismem se bude konat ve dnech 30. a 31. března v aule Vyšší odborné školy sociální v Zelené ulici. Druhou akcí k Mezinárodnímu dni porozumění autismu je informační kampaň Co dokážu já a co člověk s autismem, která se uskuteční 1. dubna v OC Forum Nová Karolina v době od 9 do 19 hodin. Pořádá MIKASA za podpory EU, vlády a města Ostravy. (mp)

Přivítáme německé hosty


Slavnostní zahájení Česko-německého kulturního jara pořádaného u příležitosti 20. výročí podepsání Česko- německé deklarace se uskuteční 30. března v 18 hodin v divadelním sále Domu kultury města Ostravy. (zs)