Březen 2010

Březnové vydání měsíčníku Ostravská radnice, ročník 2010

 

 

 

 

 

 

 

Ostravskou radnici si můžete stáhnout také ve formátu pdf ( 3 MB)

 

Uvnitř čísla

2 Patnáct nejlepších pedagogů

3 Trápí nás ovzduší

5 Přestavba svinovských mostů

6 Nejlepší policisté roku 2009

7 Centrum pro rodinu s dětmi

8 BESIP zaměřen na mládež

11 Zabydlí se muzikál v Ostravě?

13 Co ukrývá archivní trezor


Strana 1

Výstavba velkolepého projektu budoucího moderního centra města pokračuje, v únoru práce začaly

Jarní ledy pohnuly i Novou Karolinou

Společnost Multi Development Česká republika oznámila, že bude pokračovat ve výstavbě projektu Nové Karoliny v centru Ostravy. Potvrdil to její ředitel Luboš Kočí. Více než rok a půl zpoždění výstavby je důsledkem ekonomické krize. Banky však zřejmě developerovi věří, a tak úvěr přesahující 2,5 miliardy korun je na cestě.

Letos v létě měla být I. etapa výstavby podle původního harmonogramu ukončena, Ostravané i město přesto vítají, že bude na stavbě opět rušno. „Plánované obchodně-zábavní centrum postaví olomoucká společnost Gemo, stavební firma pro bytové domy ještě není určena. Nedořešeným zůstává také výstavba administrativního objektu Nova Karolina Park u ulice 28. října, kterou má realizovat skupina PasserInvest Group. Převyšující nabídka nad poptávkou kancelářských prostor je hlavním důvodem zbrzdění. Ze strany města budeme důsledně dozorovat plnění postupných termínů výstavby,“ řekl náměstek primátora pro finance a majetek Lukáš Ženatý. Součástí I. etapy je rovněž výstavba hlavní třídy, odpočinkové zóny a lávky spojující Novou Karolinu s nákupním centrem Karolina a autobusovým nádražím podle návrhu architektky Evy Jiřičné. Na území Nové Karoliny představující plochu osmi „Václaváků“ bylo dosud proinvestováno 30 milionů eur.

Změny mohou nastat i v rekonstrukci industriálních objektů ústředny a elektrocentrály, známé spíše jako Dvojhalí. Je možné, že objekt bude převeden na město, které může na rekonstrukci použít evropské peníze. Nová Karolina by měla v budoucnu navazovat také na změněnou Černou louku a blízkou Dolní oblast Vítkovic. Velkolepý projekt na přeměnu této bývalé průmyslové zóny se po částech začne řešit už také letos. (o)

Foto: Koncem února začali stavbaři odčerpávat vodu z vyhloubených základů budoucího obchodního centra, začaly i další stavební práce. Foto: Multi Development

Soutěž láká

Mezinárodní veřejnou kombinovanou urbanistickou soutěž o návrh revitalizace území Černá louka vyhlásila Ostrava 1. února.

K účasti v soutěži město vyzvalo pět prestižních zahraničních architektonických ateliérů: OMA AMO HQ Rotterdam, Herzog&de Meuron Basel Ltd., Bjarke Ingels Group (BIG), Foreign Office Architects (FOA) a Kazuyo Sejima + Ryue Nishizawa (SANAA). Následně byly vyzvány další ateliéry světového renomé – Maxwan, NL Architects a Lacaton&Vassal Architectes, které bez výjimky potvrdily svůj zájem.

Z prvních pěti oslovených účast v soutěži potvrdily Bjarke Ingels Group a Foreign Office Architects. Soutěž se tak stala místem pro prezentaci skutečně kvalitních návrhů.

„Cílem soutěže je získat zajímavé a netradiční urbanistické řešení, které vtiskne celému území Černé louky novou tvář a nové využití. Také proto jsem rád, že se do soutěže přihlásily kanceláře, které mají na svých kontech celou řadu velmi zajímavých staveb,“ řekl primátor Petr Kajnar.

„Soutěž je samozřejmě otevřena i dalším zájemcům z Evropské unie a zejména těm z České republiky, kteří mají možnost využít svých lokálních znalostí a místní kultury tak, aby zpracovali co nejkvalitnější návrh, “ říká autor ideové koncepce Klastru Černá louka architekt Adam Gebrian. Klastr Černá louka je klíčovým projektem Ostravy v boji o prestižní titul Evropské hlavní město kultury 2015.

Jedná se o velmi známé území v samotném centru města, léta vyhlášené výstaviště Černá louka, kde ještě na začátku 20. století bývaly haldy. Podle zadání soutěže se má proměnit v lokalitu nabízející galerii, hudební síň, ale také vzdělávací aktivity a zelená, odpočinková prostranství. Na daném území od roku 1999 působí v moderním objektu Divadlo loutek Ostrava, letos se rozroste o pozoruhodnou přístavbu. Lokalita však zahrnuje také Divadlo Antonína Dvořáka i Slezskoostravský hrad.

Uzávěrka soutěžních návrhů je 31. května. V červnu se pak sejde soutěžní porota, kterou budou tvořit renomovaní urbanisté, architekti a zástupci města Ostravy. Nejlepší soutěžní návrh by pak město mohlo vyhlásit do 30. června 2010. Podrobnější informace a soutěžní podmínky jsou k dispozici na webových stránkách Společnosti Petra Parléře (www.cenapp.cz), která je pověřena organizací soutěže, a také na stránkách města Ostravy www.ostrava.cz. (av)

Foto: Na tiskové konferenci k pokračování stavby Nové Karoliny hovořili (zleva) ředitel Multi Development Luboš Kočí, primátor Petr Kajnar a jeho náměstek Lukáš Ženatý o návaznosti projektu na chystaný klastr Černá louka.

Odprášení aglomerace do dvou let

Výstavbu odprášení provozu spékání železné rudy, tzv. aglomerace, zahájili ve čtvrtek 18. února v ArcelorMittal Ostrava(AMO). Kromě zástupců vedení hutního kombinátu a dodavatele díla společnosti Lühr Filter se slavnostního aktu zúčastnili ministr životního prostředí Jan Dusík, hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas, náměstek primátora Ostravy Dalibor Madej a další osobnosti.

Do konce roku 2011 zde nainstalují tkaninové filtry, které sníží emise prachu pod 20 miligramů na metr krychlový. Vybavení za téměř miliardu korun patří k nejmodernějším na světě.

Náměstek primátora pro životní prostředí Dalibor Madej přivítal projekt, který přispěje ke zlepšení životního prostředí ve městě, i to, že významný zaměstnavatel v regionu si uvědomuje negativní dopady své činnosti. Vyzval vedení hutní společnosti k užší spolupráci s občany žijícími v nejvíce dotčených částech města jako jsou např. Radvanice a Bartovice.

Právě do tohoto obvodu zavítal po skončení návštěvy v hutích ministr životního prostředí Jan Dusík. V budově obvodního úřadu besedoval s občany. Setkání se zúčastnil také náměstek primátora Vojtěch Mynář a starostové obvodů Radvanice a Bartovice a Slezské Ostravy Břetislav Blažek a Antonín Maštalíř. (vi)

Foto: Ministr Jan Dusík odpovídá na dotazy občanů při besedě v Radvanicích. Vedle něj sedí (zprava) náměstek primátora Vojtěch Mynář a starostové Břetislav Blažek a Antonín Maštalíř.


Strana 2

Ke Dni učitelů budou oceněni dobří pedagogové

 Patnáct nejlepších

Rada města Ostravy na svém zasedání 16. února rozhodla ocenit patnáct pedagogů u příležitosti Dne učitelů. Slavnostní akce se uskuteční 25. března v Divadle A. Dvořáka. Její součástí bude také činoherní představení Oidipus.

 V kategorii Výrazná pedagogická osobnost bude ocenění uděleno Iloně Chytilové z MŠ Křižíkova, Věře Snížkové z MŠ Čs. exilu v Porubě, Ivoně Klímové ze ZŠ Fr. Formana Dubina, Haně Kouřilové ze ZŠ Rostislavova Vítkovice, Petru Neshodovi ze ZŠ Ukrajinská Poruba a Ivě Rozsypalové ze ZŠ Provaznická z Hrabůvky.

V kategorii Ocenění za dlouholetou tvůrčí pedagogickou činnost získá tuto poctu Jaroslava Krulová z MŠ Muglinov, Naděžda Rašková ze ZŠ a MŠ Ostrčilova, Alena Šuleřová z MŠ Zábřeh, Eva Holušová ze ZŠ Klegova v Hrabůvce, Růžena Hruzíková ze ZŠ H. Salichové z Polanky nad Odrou, Jindřiška Kupcová ze ZŠ Komenského z Poruby, Karla Matýsková ze ZŠ a MŠ Horymírova Hrabůvka, Alice Mydlářová ze Střediska volného času v Moravské Ostravě a Jarmila Zápařková ze ZŠ a MŠ ve Lhotce. (vk)

Generál studentům

Obchodní akademii v Porubě navštívil první únorovou středu velitel vzdušných sil Armády ČR brigádní generál Jiří Verner, který v Ostravě vedl jednání s pořadateli tradičních Dnů NATO. Během besedy se studenty zavzpomínal na svá školní léta i na pozdější studium v USA a Kanadě. Povyprávěl jim o kariéře vojenského pilota se zkušenostmi v zahraničních misích, na velitelství NATO v Bruselu a od loňska na postu šéfa našich vzdušných sil. Generál má na kontě přes 2 tisíce letových hodin na stíhačkách jako jsou MiG-21, JAS-39 Gripen a dalších. Nevyhýbal se ani otázkám k systému letecké obrany ČR, jak čelit teroristickým útokům, o členství naší země v NATO. (jk)

Ostrava a Volgograd jsou partneři

Představitelé Ostravy zavítali v minulém měsíci do ruského Volgogradu. Vedoucí delegace náměstek primátora Ostravy Vojtěch Mynář během návštěvy podepsal s primátorem Volgogradu Romanem Grebennikovem novou dohodu o partnerských vztazích.

Současně byl uzavřen dodatečný protokol k dohodě zajišťující výměnu informací o existenci a umístění vojenských hrobů na území obou měst se závazkem o ně pečovat. Ostrava se tak stala prvním partnerským městem Volgogradu, které podpořilo nedávnou iniciativu primátora Grebennikova na poli ochrany vojenských hrobů a památníků z druhé světové války.

„Těší nás, že ruská strana nám pomůže zmapovat místa odpočinku čs. občanů z Ostravska, kteří museli narukovat do německého wehrmachtu a padli v bitvě u Stalingradu. Případně umožní navštívit tato místa příbuzným těchto vojáků,“ řekl Vojtěch Mynář po návratu z Volgogradu. „Naše přátele jsem ujistil, že o všechny ruské vojenské památníky město řádně pečuje. Ostrava se na blížící 65. výročí osvobození a konce druhé světové války pečlivě připravuje.“ (vi)

z dopisů čtenářů

Děkovným dopisem se na primátora města i oddělení evidence vozidel magistrátu obrátila paní Kateřina Hrabalová, která se sama nazvala spokojenou občankou města. „Chci vyjádřit poděkování a uznání pracovníkům evidence silničních vozidel. Při přihlášení vozidla jsem byla mile překvapena vstřícností, ochotou a profesionalitou pracovníků. Mladý muž z tohoto oddělení mi dokonce pomohl sundat starou registrační značku auta. Slečna u přepážky byla velmi milá a pomohla mi vyplnit potřebné formuláře, všechno trpělivě vysvětlovala. Během několika minut jsem mohla odejít s novou značkou, všichni se ke mně chovali mile. Přeji radnici co nejvíce pracovníků „na svém místě“ a co nejvíce spokojených klientů.“ (r)

Stacionář slouží dvacet let

Dětský rehabilitační stacionář na Ukrajinské ulici v Porubě už dvacet let poskytuje vysoce odbornou péči pohybově postiženým dětem. Den otevřených dveří 3. března ukázal návště¬vníkům, jak tato součást Městské nemocnice Ostrava pracuje. Do jeho služeb, které jsou v ČR ojedinělé, nahlédneme v dubnové Ostravské radnici. (r)

Ještě je šance!

Čerpání peněz v ČR i Moravskoslezském kraji je předmětem konference „Evropské fondy 2007-13: ještě je šance!“, která se uskuteční 20. dubna v aule VŠB-TUO v Ostravě-Porubě. Jednotlivé operační programy mohou nabídnout financování mnoha projektů do roku 2013. Jak tyto zdroje využít se mohou dovědět právě účastníci konference. Od 15. března lze účast zaregistrovat na www.jestejesance.cz. (r)

Dunaj-Odra-Labe

Mezinárodní konference s názvem Otázka renesance vnitrozemské vodní dopravy ve středoevropském prostoru se uskuteční 17. a 18. března v Harmony hotelu v Ostravě. Záštitu nad ní převzal náměstek ostravského primátora Vojtěch Mynář. Konference chce aktuální dokumentací podpořit využití řeky Odry a vnitrozemské plavby v souladu s ochranou životního prostředí. Téma vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe je dlouhá léta diskutovaný projekt, na který lze v současné době čerpat prostředky z EU. (gb)


Strana 3


Náměstek primátora pro životní prostředí Dalibor Madej reaguje na četné dopisy občanů

 Znečištěné ovzduší trápí nás všechny

rozhovor

Zimní měsíce s sebou přinesly opětovné zhoršení stavu ovzduší, kdy vzniká až smogová situace u tzv. polétavého prachu. Co je její příčinou?

„Nepříznivé imisní situace nejsou na území města, zejména v chladných polovinách roku, ničím novým. Kromě letošního ledna byly obdobné situace např. v únoru 2005 a v lednu 2006. Příčiny tohoto stavu mají svá specifika, která jsou dána polohou města a vysokou koncen¬trací významných znečišťovatelů ovzduší ze sektoru hutní výroby a další průmyslové činnosti, energetiky apod. K tomu je třeba přičíst zvyšující se podíl nákladní a osobní automobilové dopravy v kontrastu s řadou nedokončených propojení na dálnici. Svůj vliv sehrávají také lokální topeniště některých občanů, používající k vytápění nekvalitní pevná paliva a odpady. V některých letech situaci výrazně komplikují nepříznivé meteorologické podmínky, zejména proudění vzduchu v daném místě.“

Je možné průběh smogové situace ovlivnit nebo zmírnit?

„Krátkodobě k tomuto účelu slouží tzv. regulační řády na úrovni ČR a Moravskoslezského kraje, které umožňují a budou umožňovat, nově u polétavého prachu (suspendované částice PM10), regulaci významných průmyslových znečišťovatelů ovzduší. Vyhlašování a odvolávání signálů regulace, včetně informování veřejnosti zajišťuje Český hydrometeorologický ústav.

 V současné době probíhá úprava provozních regulačních řádů pro jednotlivé znečišťovatele zařazené do ústředního nebo krajského regulačního řádu s ohledem na nedávno provedené změny příslušné vyhlášky ministerstva životního prostředí. Po schválení Českou inspekcí životního prostředí bude regulace vybraných znečišťovatelů prováděna v případě splnění podmínek stanovených vyhláškou.

Z dlouhodobějšího hlediska budou mít vliv krajským úřadem vydaná integrovaná povolení, která ve svých závazných částech vždy zpřísňují podmínky pro emise tuhých znečišťujících látek, jejichž součástí je také polétavý prach. Nelze ovšem očekávat okamžité zlepšení kvality ovzduší, ale postupné zkvalitňování podle navržených harmonogramů v těchto povoleních. V této souvislosti je dobré připomenout, že v roce 1994 vypouštěli průmysloví znečišťovatelé do ovzduší více než 16 tis. tun tuhých znečišťujících látek za rok a dnes se tato hodnota pohybuje kolem 2 tis. tun za rok. Polohu města a nepří¬znivé meteorologické podmínky, včetně proudění vzduchových vrstev, samozřejmě ovlivnit nelze.“

Má samotné město šanci něco ovlivnit?

„Město a jeho orgány mohou v praxi činit pouze takové kroky a opatření, které současně platný zákon o ochraně ovzduší umožňuje, a tak i činí. Podrobnosti lze najít na webových stránkách města.

I přes omezené možnosti dané zákonem se město snaží hledat způsoby, jak situaci řešit. Pořádá pravidelné odborné konference za účasti předních odborníků, politiků, zástupců občanských sdružení i průmyslových podniků s cílem navrhnout řešení konkrétních problémů způsobených znečištěním ovzduší. Pod mým vedením vznikla pracovní skupina ze zástupců města, kraje, příslušných orgánů, ministerstva, odborníků a hlavně zástupců největších znečišťovatelů ovzduší s cílem společně navrhnout a realizovat Integrovaný projekt zlepšení kvality ovzduší ve městě a regionu. Ve vazbě na usnesení odborných konferencí a výsledky jednání pracovní skupiny město činilo a činí další kroky, které jsou podrobně popsány na zmíněných webových stránkách, kde lze nalézt také studie, analýzy, výsledky speciálních měření, dopisy, podněty apod.

Jaké shrnutí z toho vyplývá pro občana?

K nápravě jen těžko přispěje hysterie hledající největší viníky špatné kvality ovzduší. Pro zlepšení stavu ovzduší a zdraví populace je zapotřebí společného úsilí, legislativy, úřadů, vedení podniků, mezinárodní spolupráce, ale i samotných obyvatel. Při nedávné návštěvě zdůraznil ministr životního prostředí Jan Dusík, že město ani kraj nevyřeší problematiku zlepšení čistoty ovzduší bez pomoci státu.“ (r)

Evropská unie přispívá na projekt 25 miliony korun v rámci operačního programu životní prostředí

Chystá se monitorovací systém

V Moravskoslezském kraji se chystá spuštění unikátního Informačního monitorovacího systému průmyslového znečištění ovzduší. Řešitel projektu Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě počítá se třemi stálými měřicími stanicemi, které využijí už existující monitorovací místa v Bartovicích, Mariánských Horách a Přívoze. V dalších 36 mobilních stanicích bude probíhat měření nepřetržitě po celý rok. Postupně zmapují ovzduší ve městech a obcích našeho kraje zatížených průmyslem, zaměří se na dálkové přenosy Moravskou branou, na znečištění v podhůří Beskyd a Jeseníků. Tak hustá síť měření nebyla v regionu dosud nikdy realizována.

Cílem projektu je získat data o plošném znečištění ovzduší látkami, které pocházejí zejména z průmyslu, dopravy a lokálních topenišť. Měřit se bude prašný aerosol PM10 a PM2,5, polyaromatické uhlovodíky (zejména nebezpečný benzo(a)pyren), polychlorované bifenyly (PCB), těkavé organické látky (benzen) a furany. Zaměří se i na látky, které se obvykle nesledují – např. dioxiny a ně¬které těžké kovy jako arsen, olovo, kadmium. Testování systému se uskuteční ve druhé polovině tohoto roku, výsledky budou k dispozici na webových stránkách http://ims-msk.cz. Ostrý provoz je naplánován od roku 2011.

,,Výsledkem by měly být objektivní informace o skutečném znečištění ovzduší v Moravskoslezském kraji. Předpokládáme využití výstupů pro další územní plánování v kraji, pro informaci občanům, kteří se rozhodují pro bydlení v konkrétní oblasti. Jde o ucelený, veřejný informační systém,“ shrnul Jiří Bílek ze Zdravotního ústavu v Ostravě. Informační monitorovací systém průmyslového znečištění ovzduší spolufinancuje částkou přes 25 milionů korun Evropská unie z fondu pro regionální rozvoj v rámci operačního programu životní prostředí. (vi)

Foto: Město před rokem za 6,5 milionu korun zakoupilo speciální čisticí vůz, který pomocí vysokotlakého vodního zařízení nasává i nebezpečný polétavý prach.Strana 4

Střípky

CO S BYTOVÝMI DOMY?

Konference Regenerace bytových domů – dynamika proměn bydlení proběhla v rámci 19. stavebního veletrhu Střechy, pláště, izolace ve dnech 17.–20. 2. na Černé louce. Dvanáctý ročník konference zorganizovala 18. února katedra městského inženýrství Fakulty stavební VŠB-TU Ostrava, záštitu nad jejím konáním převzal náměstek primátora Ostravy Zdeněk Trejbal, v úvodu konference vystoupil náměstek primátora Vojtěch Mynář. Přednášky se týkaly dotačních programů bydlení, energetické náročnosti budov, aktuálních vyhlášek atd. Součástí akce se stal druhý národní workshop Vliv regionálních disparit na finanční a fyzickou dostupnost bydlení. (vk)

PASIKA ZPÍVALA NA RADNICI.

Ostravu navštívili členové mužského pěveckého sboru Pasika z Kostanje, které leží nedaleko našeho partnerského města Splitu. Hosté byli v pátek 19. 2. přijati v radnici (foto L. Vidlička) náměstkem primátora Vojtěchem Mynářem. Dlouholetá spolupráce obou stran je zaměřena hlavně na výměnné pobyty dětí a pedagogů mateřských a základních škol ze Slezské Ostravy a Splitu. Chorvatský sbor zazpíval také v Heřmanicích, prohlédl si Centrum bezpečné jízdy, Hornické muzeum a Beskydy. Umělci z Jadranu přivezli pozvání pro primátora a ostravské soubory na letní festival do Chorvatska. V rámci příhraniční spolupráce se představil v polských Gorzycích. Záštitu nad jejich pobytem převzaly firmy Geofin a Libros. (vi)

DÁRCI KRVE, DÍKY!

Bezpříspěvkoví dárci krve z působnosti Krevního centra Fakultní nemocnice v Porubě přijali první březnové pondělí pozvání oblastního spolku Českého červeného kříže do Radnice města Ostravy. V reprezentačních prostorách převzali zlaté Janského medaile za čtyřicet bezpříspěvkových odběrů krve. Osmi desítkám žen a mužů patří uznání a dík za obětavost, s jakou pomáhají zachraňovat lidské životy. Za jejich podíl na účinné léčbě nemocných nebo zraněných pacientů. Mezi vyznamenanými byla i Lenka Koktanová z Poruby, které právě blahopřeje náměstek primátora Lubomír Pospíšil (foto L. Vidlička). (vi)

VÝSTAVA LIŠČINA!!!

Ve foyer Radnice města Ostravy byla 1. března zahájena výstava fotografií o životě hrušovské osady Liščina. Tato sociálně vyloučená lokalita, v níž žije asi 65 rodin, byla zařazena do programu Odboru pro sociální začleňování při Úřadu vlády ČR. Ke zlepšení situace obyvatel Liščiny vznikl v rámci tohoto programu projekt Lokálního partnerství, jehož členy jsou rovněž městský obvod Slezská Ostrava, o. s. Vzájemné soužití a realitní skupina RPG Real Estate. Nad výstavou fotografií Jiřího Zerzoně, která je podpořena městem Ostravou v rámci akcí k získání titulu Evropské hlavní město kultury 2015, převzal záštitu primátor města Ostravy Petr Kajnar. Výstava potrvá do konce března. (vk)

Jednotné kontaktní místo na živnostenském úřadu

Informace podnikatelům

Od konce loňského roku funguje na odboru živnostenský úřad Magistrátu města Ostravy jednotné kontaktní místo. Jeho úkolem je poskytnout podnikatelům maximum informací potřebných k podnikání, a to i v jiných členských státech EU, a zprostředkovat informace a kontakt na úřad, který se zabývá povolováním konkrétní činnosti.

Vedle těchto dvou hlavních funkcí také jednotné kontaktní místo (JKM) poskytuje informace o opravných prostředcích a řešení sporů a informace o ochraně spotřebitele v jiných členských státech EU. Zde se jedná o obecné informace s možností poskytnout kontaktní údaje osob, které mohou dále prakticky pomoci.
Kontaktní místa v současné době vznikají po celém území Evropské unie podle Evropské směrnice o službách na vnitřním trhu. V České republice je jich po nabytí účinnosti zákona o volném pohybu služeb patnáct, a to v sídlech krajských měst a při obecním živnostenském úřadu v Praze. Na živnostenském úřadě Magistrátu města Ostravy bylo zřízeno jedno z nich, a to pro podnikatele v Moravskoslezském kraji. Činnost zde vykonávají tři pracovnice. Musejí splňovat příslušnou jazykovou znalost angličtiny a být proškoleny pro danou oblast, tedy získat Osvědčení opravňující k poskytování informací v rámci zákona o volném pohybu služeb.

Přestože JKM na živnostenském úřadě Magistrátu města Ostravy funguje krátce, lze konstatovat, že o služby tohoto charakteru projevují klienti poměrně velký zájem. Z dosavadního fungování je již patrná oblast nejčastějších dotazů. Týká se především možnosti přeshraničního poskytování služeb. Podnikatelé tak zvažují možnost nabízet své služby v okolních členských státech EU, a to jak formou usazení, tak dočasného poskytování služeb. Na JKM pak hledají odpovědi na to, jak je konkrétní činnost upravena v jiné zemi EU a jaké jsou podmínky pro její provozování.

Vzhledem k šíři poskytovaných informací není JKM vždy schopno poskytnout informace na počkání, obzvláště pokud se týká zahraničí. Snahou však je poskytnout kvalitní informace v co nejkratším čase. (vk)

Prvňáčci se na školu těší

Zápis děti do prvních tříd skončil 15. února. Do 71 ostravských základních škol rodiče zapsali 3470 dětí. Tento počet se už několik let drží zhruba na stejné úrovni, vždy přes 3000 žáků. (r)

O rekvalifikace je stále zájem

Pro lepší uplatnění na trhu práce mají nezaměstnaní lidé možnost získat nebo zvýšit si svou kvalifikaci. V loňském roce této možnosti využilo 1727 osob vedených na Úřadu práce v Ostravě (ÚPO). Přestože je o rekvalifikace stále velký zájem, oproti roku 2008 došlo k poklesu osob zařazených do těchto kurzů o 26,7 procenta. Příčinou je velké množství rekvalifikací realizovaných během projektu „Pomoc dlouhodobě nezaměstnaným na Ostravsku a Mostecku“ v roce 2008. Motivací pro účastníky je také nárok na podporu při rekvalifikaci, která představuje 60 procent průměrného měsíčního čistého výdělku.

Loni se nejvíce uchazečů a zájemců o zaměstnání účastnilo různých druhů svářečských kurzů (320 osob), počítačových kurzů, programování a správy počítačových sítí (317 osob) a kurzů k přípravě na samostatnou výdělečnou činnost (149 osob). Po jejich absolvování zahájilo podnikání 52,6 procenta účastníků kurzu. Velký zájem uchazeči o zaměstnání projevili také o kurzy obsluhy motorových vozíků, kurzy ošetřovatel a sanitář, účetnictví nebo k získání způsobilosti podle vyhlášky č. 50/1978 Sb. úřad v roce 2009 realizoval také dva kurzy orientované na operátory call centra a jako rekvalifikační „novinku“ zahájil kurz „Pracovník v sociálních službách se zaměřením na terénní pracovníky v romském etniku“. Účastníci rekvalifikací bývají podle statistik úřadu práce úspěšní v dokončení až v 90 procentech.

Během roku 2009 vynaložil ÚPO na rekvalifikace pro uchazeče o zaměstnání přes 12 milionů korun; převážná většina kurzů byla financována z Evropského sociálního fondu (76,5 procenta). Podle Libora Buganského, vedoucího oddělení rekvalifikací ÚPO, je letos finančních prostředků na realizaci rekvalifikačních kurzů dostatek. (mk)


Strana 5

 Kdy začne přestavba svinovských mostů?

zeptali jsme se

Ostrava spolu s Moravskoslezským krajem dokončují přípravné práce pro zahájení realizace projektu „Revitalizace přednádražního prostoru Svinov, II. etapa“, o kterém jsme již psali. Zájem veřejnosti o projekt je značný, vždyť podoba svinovských mostů a později i navazujících prostor bude pozoruhodná. O informace k letošnímu zahájení stavby jsme požádali náměstka primátora Zdeňka Trejbala.

„V současné době podnikáme kroky v přípravě a zajištění veřejné zakázky na generálního dodavatele stavby, technický dozor investora a koordinátora bezpečnosti práce. Až bude zhotovitel stavby vybrán, podepíšeme s ním smlouvu a stavba může být zahájena. Předpokládáme, že by se tak mohlo stát počátkem června letošního roku, termín dokončení by pak spadal do března roku 2012. Projekt je rozdělen na dvě části. Část realizovaná Moravskoslezským krajem zahrnuje komunikace II. a III. třídy, čili ulici Bílovickou, a rekonstrukci silniční části svinovského mostu. Ke stavbám realizovaným městem patří dokončení ulice Peterkova (pod mosty směrem k Hornbachu), přestupní terminál Svinov včetně rekonstrukce zastávek MHD, komunikačních propojení (příčná chodba) a rekonstrukce tramvajové části svinovských mostů.

Celkové náklady obou staveb jsou odhadovány na cca 800 milionů korun, z čehož na Ostravu připadá 618 milionů. Projekt bude kofinancován z regionálního operačního programu Moravskoslezsko, a to v celkové výši 568 milionů korun, což je 92 procent z celkových nákladů vynaložených městem Ostravou. Zbylých 8 procent nákladů – 50 milionů korun – bude uhrazeno z rozpočtu města. Úřadu regionální rady jsme předložili všechny nezbytné dokumenty a připravujeme návrh dotační smlouvy,“ dodal Zdeněk Trejbal. (vk)

Půl miliardy korun na zónu Mošnov

V současné době je ve Strategické průmyslové zóně Mošnov zaměstnáno 912 lidí, v následujících dvou letech má jejich počet vzrůst až na 1280 osob. Jejich zaměstnavateli jsou Behr Ostrava, Plakor Czech, Cromodora Wheels, Free Zone Ostrava a HB Reavis Group, kteří do zóny již investovali nebo plánují investovat téměř 6 miliard korun.

V průběhu roku 2009 byla na projekt Strategické průmyslové zóny Ostrava-Mošnov z externích zdrojů čerpána částka 495,19 milionu korun. Protože stávající Program na podporu podnikatelských nemovitostí a infrastruktury umožňoval čerpání prostředků a realizaci akce pouze do konce roku 2009, požádalo město Ostrava ministerstvo průmyslu a obchodu o možné prodloužení termínu realizace akce. Po mnoha urgencích bylo vládou ČR schváleno příslušné vládní usnesení, které prodlužuje dobu čerpání až do roku 2011. Na přípravě žádostí o dotaci město úzce spolupracovalo s agenturou CzechInvest.

Limitujícím faktorem pro další rozšiřování zóny byl nedostatek elektřiny. I ten je už ale odstraněn. Vedení 2x110 kV Příbor-Mošnov bylo zprovozněno 22. 12. 2009. Výstavba nadzemního vedení a dořešení všech problémů znamená pro zónu Ostrava-Mošnov cca 50 MW pro další rozvojové záměry v této lokalitě. V současné době je v zóně dokončena klíčová infrastruktura a nic nebrání příchodu nových investorů. Všechny objekty mají být dostavěny v roce 2011. (vk)

Kontaminovaných lokalit je ještě hodně

Město Ostrava má významný počet lokalit historicky dotčených průmyslovou činností. Velmi častým důsledkem průmyslových aktivit je přetrvávající kontaminace horninového prostředí. Lokality, které by mohly být revitalizovány a znovu zapojeny do organismu města, jsou postiženy starými ekologickými zátěžemi.

„O kontaminovaných lokalitách, které jsou v majetku města, víme a postupně je řešíme. Devadesát procent těchto území je však v soukromém vlastnictví,“ řekl primátor města Ostravy Petr Kajnar. Rada města nyní schválila použití finančních prostředků z fondu životního prostředí města Ostravy ve výši 875 520 korun na zpracování „Vyhodnocení a klasifikace kontaminovaných a potenciálně kontaminovaných lokalit na území statutárního města Ostravy“.

Databáze určí, jakými látkami a v jakém rozsahu jsou lokality kontaminovány. Informace z ní budou sloužit např. pro posouzení vhodnosti realizace případného investičního záměru v dané lokalitě a zároveň napoví, jak vysoké budou náklady na provedení nutných opatření k odstranění negativních vlivů kontaminace.

Hodnocení bude mít formu databáze zachycující všechny základní informace o každé lokalitě. Lokality budou roztříděny do několika základních kategorií podle rizik a v závislosti na tom bude pro každou z nich formulován charakter opatření. Vyhodnocena bude rovněž priorita řešení. (av)

Městský obvod Vítkovice se změní ještě letos

Integrovaný plán rozvoje města (IPRM) pod názvem „Budoucnost Vítkovic“ je realizován městem Ostravou od 1. července loňského roku. Byla pro něj vytipována zóna v městském obvodu Ostrava-Vítkovice o rozloze 4,406 km2 se silnou koncentrací negativních vlivů (územně prostorových, komunikačních, bytových i sociálních).

Město Ostrava v úzké spolupráci s městským obvodem Vítkovice připravilo seznam sedmi projektů revitalizace veřejných prostranství a pěti projektů regenerace bytových domů. Na investiční projekty navazují projekty neinvestičního charakteru, např. vzdělávací, sociálních dovedností apod. Předkladatelem a realizátorem neinvestičních projektů, z nichž jeden byl zahájen už loni a další dva, a to Podpora Romů na trhu práce a Aplikace programů bydlení, budou zahájeny letos, jsou občanská sdružení či nestátní neziskové organizace působící v této lokalitě.

Pro IPRM „Budoucnost Vítkovic“ získala Ostrava dotaci od ministra pro místní rozvoj ve výši 6 943 367 eur, k tomu dodá město 101,172 milionu korun a za zhruba 300 milionů pak opraví zchátralé domy s 90 byty i ulice v lokalitě, která je obydlená především Romy.

O tom, co se bude dít v letošním roce, hovoří manažerka projektu Kateřina Kajtová z odboru ekonomického rozvoje města: „Stavební práce začnou už letos, skončit by měly v roce 2014. Na jaře začne oprava Mírové ulice, v létě by mělo následovat zahájení rekonstrukce náměstí Jiřího z Poděbrad. Později se bude opravovat 90 bytových jednotek. Během oprav budou lidé vystěhováni do prázdných bytů v obvodu i mimo něj. Průběžně budeme letos také vyhlašovat výběrová řízení na dodavatele projektových dokumentací pro další stavby, například pro rekonstrukci domů v Sirotčí a Štramberské ulici.“ (vk)

Foto: Některé starší budovy ve Vítkovicích, a patří mezi ně také budova radnice, jsou postaveny ve stylu, který místo omítek používá tzv. režné zdivo – nezakryté cihly. Tento sloh musí být zachován.


Strana 6

 Nejlepší policisté za rok 2009

Slavnostní ocenění nejlepších ostravských policistů za rok 2009 se konalo 16. února v ostravském divadle loutek. Celkem 34 nejlepších policistů a občanských zaměstnanců Městského ředitelství policie Ostrava převzalo titul Policista roku, Občanský zaměstnanec roku 2009 i další speciální ocenění.

Slavnostní akce se zúčastnil rovněž ředitel Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje Tomáš Tuhý, primátor města Ostravy Petr Kajnar, představitelé samospráv a složek IZS a další významní hosté.

Ředitel Městského ředitelství policie Ostrava Tomáš Landsfeld ocenil titulem Policista roku 2009 dvanáct policistů obvodních oddělení Územního odboru vnější služby Ostrava, mezi nimi i jednu ženu, a třináct policistů Územního odboru služby kriminální policie a vyšetřování Ostrava (mezi nimi opět dvě ženy, komisařky). Titulem Občanský zaměstnanec roku 2009 se nyní může pyšnit pět administrativních pracovnic jednotlivých útvarů.
Policista Martin Danel získal ocenění v kategorii „Příkladný čin roku“ za záchranu muže, který chtěl skočit z okna v pátém patře. V kategorii „Objev roku“ byl oceněn Roman Večeřa, který se výrazným způsobem podílí na objasňování trestné činnosti páchané na území Poruby. Roman Fučík dostal speciální ocenění „sportovní počin roku 2009“ za uspořádání hokejového mistrovství republiky policejních celků. Medaili policejního prezidenta „Za statečnost“ převzal Přemysl Lička za projev osobní statečnosti v souvislosti s nasazením v oblastech postižených povodněmi v červnu na Novojičínsku. Medaili policistovi předal ředitel Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje Tomáš Tuhý, poděkoval mu také primátor Ostravy Petr Kajnar. (vk)

Foto: Ředitel Městského ředitelství policie Ostrava Tomáš Landsfeld blahopřeje Milanu Čižmárovi z oddělení hlídkové služby Ostrava, dalším oceněným vpravo je Pavel Borák z obvodního oddělení policie Vratimov.

Stalo se

STÁŘÍ NENÍ LEGRACE.

Dezorientovanému 80letému muži pomáhali strážníci městské policie v Zábřehu. Dotyčný v jedné z prodejen působil zmateným dojmem, byl rozrušený a nevěděl, kde bydlí. Přivolaní policisté pro jistotu zavolali sanitku, lékař rozhodl o převozu muže k vyšetření. Strážníkům se podařilo zjistit, že muž je klientem domu s pečovatelskou službou.

OPILÝ A AGRESIVNÍ.

Strážníci městské policie našli opilého 27letého muže, který vyhrožoval, že si něco udělá. Přivolaný lékař muže prohlédl a rozhodl o jeho převozu na protialkoholní záchytnou stanici za asistence strážníků. Před záchytnou stanicí se muž vrhl na jednoho ze zdravotníků a policisté byli nuceni zakročit. Opilý skončil s pouty na rukou, než si jej převzal personál záchytné stanice.

VYKRÁDALI AUTA.

Strážníci městské policie zadrželi 19letou dívku a 31letého muže při vloupání do vozidla. U jednoho z vozidel bylo rozbité zadní okno, při následné kontrole okolí byli oba pachatelé dopadeni. (mp)

Nouzová tlačítka pomáhají seniorům

Městská policie Ostrava zahájila v rámci prevence u seniorů instalaci zařízení s nouzovým tlačítkem. To má umožnit osaměle žijícím seniorům a zdravotně handicapovaným lidem přivolat si pomoc. Instalace zařízení včetně přenosného tlačítka zajišťují vyškolení strážníci v bytech zájemců bezplatně. Jediné náklady jsou spojeny s pořízením a udržováním SIMkarty. Zájemci o tuto službu mohou kontaktovat sociální pracovníky na úřadu podle místa bydliště, ti požadavky předají Městské policii Ostrava. S dotazy se lze obracet také přímo na Městskou policii Ostrava, tel. 599 414 165 nebo 599 414 156 anebo prostřednictvím elektronické pošty na adrese
info@mpostrava.cz. (mp)

Rádi zveřejňujeme

Obdiv a poděkování strážníkům městské policie vyjádřila v dopise naše čtenářka Johana Jarošová z Přívozu. Byla svědkem, když dva strážníci pomohli podchlazenému a zuboženému bezdomovci, který za mrazivého večera ležel na ulici, a poskytli mu první ošetření. Přivolaný lékař vyjádřil přesvědčení, že strážníci zachránili muži život. Paní Jarošová si poznačila služební čísla, a tak nebylo problémem zjistit, že pomoc poskytli strážníci městské policie René Přecechtěl a Ondřej Kusý. Podobné dopisy rádi zveřejňujeme. (r)

Kurz pro veřejnost

Ostravská městská policie zve všechny zájemce bez ohledu na věk na další blok bezplatných kurzů pro veřejnost. První z nich se uskuteční ve středu 24. března v 16 hodin v budově ředitelství městské police na Hlubinské ulici v Moravské Ostravě (jedna tramvajová zastávka za nákupním centrem Karolina směrem na Vítkovice). Kurzy jsou pořádány v rámci projektu Bezpečnější Ostrava, loni se setkaly s velkým ohlasem a zájmem. Součástí je výuka základů sebeobrany, přednášky na téma prevence sociálně patologických jevů, informace o pomoci obětem trestné činnosti a podobně. (mp)

Na zelenou linku si lidé zvykli

Prvního dubna to budou dva roky, kdy je občanům Ostravy k dispozici bezplatné telefonní číslo 800 199 922, tzv. zelená linka Městské policie Ostrava. Jejím prostřednictvím mohou lidé ohlašovat poškození veřejně prospěšných zařízení na území města a podávat další neurgentní oznámení. Kromě toho mohou občané prostřednictvím zelené linky informovat o poškození dopravního, uličního nebo orientačního značení, signalizačního zařízení na křižovatkách, nefunkčního veřejného osvětlení, poruchách na vodovodních a rozvodných sítích, neschůdnosti chodníků, poškození laviček, neupravené veřejné zeleni, poškozených dřevinách, černých skládkách ap. Od počátku provozu linky operátoři přijali 5887 hovorů. Nejčastěji poskytovali nejrůznější informace (845), vyslechli oznámení o volně pobíhajících zvířatech (533), poškozené či přerostlé veřejné zeleni (471), stížnosti na schůdnost či sjízdnost komunikací (422). Jen loni se na ostravskou zelenou linku dovolalo 2938 lidí. V prvním měsíci letošního roku to bylo už 166 občanů. (d)


Strana 7

Problémy ve vztazích rodiny, dokonce i konflikty, se dají řešit za přispění zkušených odborníků

 Centrum nabízí pomoc i násilníkům

Krizové centrum pro děti a rodinu, které je jedním ze zařízení Centra sociálních služeb Ostrava, příspěvková organizace, poskytuje pomoc a podporu rodinám při zvládání náročných životních situací. Rodiny mohou využít bezplatně psychologické, pedagogické, sociální poradenství nebo konzultaci s právníkem. Za zmínku stojí Program pro pachatele domácího násilí a Rodičovská skupina.

Program pro pachatele domácího násilí

Při řešení domácího násilí je nutné zapojit všechny zúčastněné strany. Obětem nabízejí pomoc Intervenční centra, tato pomoc je již zakotvena v zákoně. Nově vznikají programy pro děti jako svědky domácího násilí a nezbytnou součástí při řešení této problematiky je práce s násilnou osobou s cílem předejít opakování činu. Programy pro samotné pachatele domácího násilí nejsou dosud legislativně zakotveny, pro ně v současné době fungují pouze čtyři centra (Praha, Hradec Králové, Chrudim a Ostrava – Krizové centrum pro děti a rodinu).
Program pro pachatele domácího násilí je určen osobám, které řeší situaci v rodině konfliktem (násilím), ale samy chtějí změnu, dále osobám, které byly Policií ČR vykázány ze společného obydlí po dobu zákonné lhůty 10 dnů, nebo osobám, se kterými bylo zahájeno přestupkové řízení dle zákona. Program je určen také osobám, se kterými je vedeno vyšetřování pro trestný čin, nejčastěji se jedná o týrání osoby žijící ve společném bytě nebo domě.

Program zahrnuje poskytování informací klientům z oblasti právní úpravy problematiky domácího násilí, sociální problematiky (úpravy styku s nezletilými dětmi) apod. Důležitou součástí je psychologické poradenství, v rámci kterého se klient zaměřuje zejména na přijetí zodpovědnosti za své jednání, učí se také zvládat zátěžové situace, komunikovat s partnerem a dětmi, musí chtít pozitivní změnu ve svém životě a také souhlasit s preventivním opatřením, které zabrání opakování činu.

V programu je důležité navázat terapeutický vztah, přijmout zodpovědnost za své činy. Centrum se snaží podpořit osobní růst klienta, ale také aby pochopil příčiny páchání násilí a předcházel dalšímu opakování.

Rodičovská skupina

Nabízí setkávání rodičů, kteří mají výchovné a jiné problémy s dětmi. Nejedná se o skupinovou psychoterapii, ale skupinovou práci pod odborným vedením pedagoga nebo psychologa. Cílem rodičovské skupiny je podpora rodičů v jejich nelehké životní roli.

Rodičovská skupina nabízí rodičům bezpečný prostor k setkávání a příležitost k seznámení s dalšími rodiči s podobnými problémy. Slouží ke vzájemné podpoře a povzbuzení, ke sdílení radostí i starostí, k výměně zkušeností, k získání nových informací. Rodičovská skupina může pomoci zlepšit rodinnou komunikaci, nabídnout prostředky, jak zvládat soužití s problémovým dítětem. Stěžejními tématy jsou poruchy chování – záškoláctví, lži, krádeže, hyperaktivita, systém rodiny (hierarchie, role, místo v rodině, vazby, hodnoty, rituály), komunikace mezi partnery během rozvodu, po rozvodu, dopady rozvodu na dítě, kapesné. Skupina není určena pro rodiče dětí závislých na alkoholových nebo nealkoholových drogách.
Veronika Zajícová, vedoucí centra

Foto: Násilím v rodině trpí nejvíce děti. Ilustrační foto

Domácí hospic?

Hospicová péče poskytovaná odborníky nevyléčitelně nemocným v posledních měsících jejich života našla i v Ostravě příznivce a hospic sv. Lukáše plně funguje už pět let. Existuje však také domácí hospicová péče, o níž veřejnost příliš neví. Přednáška na toto téma se pro všechny, které tato část sociální péče zajímá a dotýká se jich, uskuteční 24. března v 16 hodin v galerii knihkupectví Librex na Smetanově náměstí v Ostravě. O mobilní hospicové péči budou hovořit lékařka Dagmar Palasová, vrchní sestra mobilního hospice Ondrášek Bronislava Husovská a sociální pracovnice Ondrášku Radka Adamcová. (d)

Elektrická energie pro město

Celý ostravský region je ve svém rozvoji omezen nedostatkem přenosových kapacit distribuční sítě společnosti ČEZ Distribuce, a. s. Ta nemůže uspokojit potřebu nově příchozích či stávajících investorů z pohledu navyšování rezervních příkonů. Brzdí tím také některé strategické projekty města Ostravy.

Primátor města Petr Kajnar, který byl roce v 2008 iniciátorem a je doposud vedoucí osobností odborné pracovní skupiny zaměřené na klíčové problémy dodávky elektrické energie pro další strategické rozvojové projekty města Ostravy, uvedl, že některé z projektů jsou zastaveny právě z důvodu nedostatku elektřiny.

V současnosti se celkový odběr na úrovni města Ostravy odhaduje na cca 350 MW. Výhledově (do roku 2020) je spotřeba odhadována v extrému vyšší až o dalších 730 MW. Řešením problému je zajistit posílení celé distribuční sítě v rámci hlavního propojení na trase vedení 110 kV Hranice – Třebovice a následně dobudovat trafostanice na území Ostravy. Klíčovou je výstavba hlavní trafostanice v Kletné, která umožní posílení výkonu směrem k Ostravě. Měla by být hotová v roce 2011 spolu s trafostanicí v Porubě, další trafostanice pak vyrostou do roku 2015. Investiční náklady ve výši zhruba 2,25 miliardy korun ponese ČEZ Distribuce. (vk)

Sto let od narození Jiřího Krále

V těchto dnech si připomínáme 100. výročí narození významného ostravského rodáka plukovníka Jiřího Krále, stíhacího pilota, který za války položil svůj život v boji za svobodu našeho národa (na snímku z roku 1932 v uniformě podporučíka čs. armády). Narodil se 15. března 1910 v Polance nad Odrou, v osadě Janová. Absolvent strojní průmyslovky ve Vítkovicích se dal na dráhu vojenského pilota v armádě ČSR. Jako tisíce jiných vlastenců se nesmířil s potupným Mnichovem 1938, ztrátou pohraničí, ani s okupací zbytku republiky v březnu 1939. Uprchl do Polska, kde se stal velitelem vůbec první čs. vojenské jednotky v rámci druhého odboje. Po vypuknutí druhé světové války a napadení Francie Německem bojoval spolu s dalšími čs. vojáky na straně Spojenců. Ve svém stíhacím letounu Bloch zahynul 8. 6. 1940 při vzdušném souboji s přesilou německých messerschmittů. Ostatky plk. Krále jsou spolu s dalšími padlými Čechoslováky uloženy na vojenském hřbitově ve francouzském La Targette. Polanka nad Odrou, dnes městská část Ostravy, na svého slavného rodáka nezapomíná. Připomínají ho pamětní desky na jeho rodném domě a hasičské zbrojnici v Janové. (vi)


Strana 8

Aktiv města Ostravy pro bezpečnost silničního provozu pracuje hlavně s dětmi

 Platí: Co se v mládí naučíš…

Aktiv města Ostravy pro Bezpečnost silničního provozu (BESIP), jehož zřizovatelem je odbor dopravy magistrátu, se v roce 2009 zhostil se ctí svých úkolů. Na jaře uspořádal ve spolupráci s Klubem dopravní výchovy výtvarnou soutěž „Děti, pozor, červená!“. Výtvarná dílka žáků mateřských a základních škol na téma „Já a moje ochranná přilba“ byla k vidění na výstavě v Nové radnici. S velkým ohlasem se u dětí setkala dopravní soutěž mladých cyklistů, která vyvrcholila celostátním finále ve Světlé n. S. Ostravští zástupci tam skončili na 5. místě.

Další velkou akcí ostravského Aktivu BESIP, Klubu dopravní výchovy a Centra služeb pro silniční dopravu, se stal seminář metodiků dopravní výchovy, který se každoročně koná v Nové Vsi u Frýdlantu n. O. Pedagogové, kteří vedou dopravní výchovu na školách, se zde seznamují s novými metodickými pomůckami, změnami v silničním zákoně a vyhláškách. Mezi drobnější, ale neméně důležité činnosti aktivu, patřila distribuce výukových materiálů ze zdrojů města Ostravy a Ministerstva dopravy ČR. Jejich příjemci se stali metodici dopravní výchovy, provozovatelé dětských dopravních hřišť, středisek volného času a příměstských táborů.

Prohloubila se spolupráce s městskou policií. Po jejich kontrolách se Aktivu BESIP podařilo doplnit jízdní kola používaná v domovech dětí a mládeže o předepsané vybavení. Přímo se stánkem Aktivu BESIP se mohli lidé setkat při zářijové cyklojízdě Ostravou a během říjnové akce „Ostrava je tady!“ v Porubě, kde mohly děti za správné určení dopravních značek získat drobné odměny. Závěrem roku zajistil Aktiv BESIP 180 reflexních vest především pro děti z mateřských škol a jejich pedagogický doprovod.

Ani v letošním roce nezůstávají členové Aktivu BESIP sedět se založenýma rukama. Znovu organizují soutěž „Děti, pozor, červená!“, tentokrát s tématem „Jedeme na výlet - městskou hromadnou dopravou“. Její výsledky a vybrané práce dětí budou vystaveny během dubna ve foyer radnice i v dopravních prostředcích partnera soutěže Dopravního podniku Ostrava. (vi)

Ilustrační foto: Policie ČR

Vizitka aktivu BESIP

Aktiv města Ostravy pro BESIP tvoří zástupci odborů MMO, ÚMOb Poruba, Jih, Mor. Ostrava a Přívoz, Slezská Ostrava, společností DPO, Ostravské komunikace, Veolia Transport Morava, Policie ČR, městské policie, krajského koordinátora BESIP z Centra služeb pro silniční dopravu, Státního zdravotního ústavu Praha se sídlem v Ostravě, Autoškoly Tichý, provozovatele Dětského dopravního hřiště v Přívoze a při MŠ Ukrajinská, předsedkyně Klubu dopravní výchovy a zároveň zástupkyně provozovatele DDH na ZŠ A. Kučery. Předsedou Aktivu BESIP je člen rady města a zastupitel Ivo Hařovský.

Výtluky se začaly opravovat

Po náporu zimy v prvních dvou měsících roku se na vozovkách ve městě objevují výtluky, se kterými doslova bojují pracovníci Ostravských komunikací (OK). Letos se jejich počet proti předešlým rokům výrazně zvýšil. Podle ředitele OK Daniela Lyčky pracují v terénu technici, kteří monitorují silnice, za které společnost odpovídá. Výtluky na silnicích pak opravují tři čety. „Denně při opravách výtluků použijeme dvě až dvě a půl tuny studené balené směsi. Předpokládáme, že letos budeme na opravy potřebovat 1400 tun teplé balené směsi, která je levnější než studená,“ doplnil Lyčka. Teplá balená směs bude rozdělena na úseky státních (450 t), městských (300 t) i krajských silnic (650 tun). Výtluky se na silnicích tvoří v průběhu celého roku. Nejvíce při změnách teplot a počasí. Když se silnice oteplují, začínají se otevírat další praskliny. „Naši zaměstnanci budou na opravách pracovat nepřetržitě. Vyzýváme proto řidiče, aby byli pozorní a předešli možným škodám,“ uzavřel Daniel Lyčka. (jm)

S tajemníkem ostravského magistrátu Břetislavem Gibasem o postupném naplňování jeho vize

Úroveň práce pro občana musí být vysoká

rozhovor

Po nástupu do funkce tajemníka magistrátu před dvěma lety Břetislav Gibas v rozhovoru pro Ostravskou radnici vyslovil vizi, podle níž své úsilí zaměří na to, aby magistrát poskytoval občanům při vyřizování všech agend služby na vysoké odborné úrovni, co nejefektivněji a co nejpohodlněji – prostě co nejlepší servis při dodržení platné legislativy.

Jak se vám daří tuto vizi naplňovat?

„Také jsem zdůraznil, že fungování magistrátu je týmová práce, kterou při řízení podporuji, a rozvoj týmové práce patří stále k mým prioritám. Troufám si říci, že díky dobře fungujícímu týmu zaměstnanců se nám kvalitu poskytovaných služeb daří udržet a dále zvyšovat. Tato slova, která mohou vyznít subjektivně, podepřu několika příklady: v roce 2009 klesl oproti minulým letům počet stížností směřujících proti postupu správního orgánu či nevhodnému chování úředních osob. Na adresu magistrátu byla od občanů doručena řada pochvalných dopisů týkajících se přístupu, vstřícnosti a odbornosti úředníků i jejich snaze vyhovět. Občané oceňují rychlost vyřízení žádostí, samozřejmě tam, kde to legislativa umožňuje, a také nabízenou možnost uhradit správní poplatky platebními kartami.

Řada podnětů, dotazů a podání je v poslední době vyřízena ke spokojenosti občanů při osobním jednání bez nutnosti písemného zápisu. Občanům problém vysvětlíme, navrhneme jim možnosti řešení nebo poskytneme kontakt na příslušné místo, pokud není věc v kompetenci města Ostravy. Tento způsob vyřizování občané vítají, protože tak odpadá zdlouhavá korespondence. Ze zákona jsou úředníci povinni absolvovat komunikační semináře a další druhy vzdělávání. Také v rámci průzkumu monitorujícího v českých i zahraničních institucích veřejné správy úroveň komunikace s veřejností se Magistrát města Ostravy v roce 2009 umístil z celkem 337 zúčastněných institucí na prvním místě a získal ocenění Nejlépe komunikující úřad.“

O vás je známo, že jste zastáncem celoživotního vzdělávání úředníků a kladete důraz na odbornost…

„Ano, vzdělávání úředníků, které je na magistrátu na velmi dobré úrovni, věnuji značnou pozornost. Vyžaduji, aby funkční místa zastávali lidé s odpovídajícím vzděláním, a všichni úředníci, kteří vykonávají správní činnost podléhající ze zákona speciální a náročné zkoušce odborné způsobilosti, ji také úspěšně absolvovali.“

Magistrát získal v roce 2008 také ocenění „Projekt roku“ za komunikaci úředníků se sluchově postiženými občany ve znakové řeči. Pokračuje magistrát v těchto službách ve vztahu k handicapovaným?

„Ani tyto služby jsme neopustili. Úředníci vyškoleni ve znakové řeči se v této oblasti dále vzdělávají a pro příští školní rok uvažujeme o rozšíření výuky znakové řeči, protože osobní přístup úředníků a jejich dovednost komunikace ve znakové řeči našim spoluobčanům s poruchou sluchu při vyřizování agend velmi pomáhá. Cítím však i svůj dluh vůči zdravotně postiženým občanům, a to v tom, že se nám dosud nepodařilo v plné míře zpřístupnit webové stránky města nevidomým, což bych rád v budoucnu napravil.“ (hk)


Strana 9

Ondřej Hejma: v Ostravě je o výuku školáků dobře postaráno, některým chybí jen trochu odvahy

Předvedli své skvělé jazykové znalosti

V rámci kampaně města Ostravy, zaměřené na zvýšení motivace učit se cizím jazykům, se konal v únoru druhý ročník soutěže Let the World Come to You (Nechte svět přijít za vámi). Žáci 8. a 9. tříd základních škol si v ní otestovali svou hovorovou angličtinu, a to nejprve ve školním, vítězové pak v městském kole. Soutěž připravilo Gymnázium 1st International School of Ostrava. Záštitu nad akcí převzali náměstci primátora Lukáš Ženatý a Lubomír Pospíšil.

Městské kolo se konalo 12. února ve Středisku volného času na Ostrčilově ulici. Ve finále předvedly svou angličtinu tříčlenné týmy ze čtrnácti škol, z nichž dvě byly mimoostravské – z Ludgeřovic a Hlučína. Mimo soutěž vystoupili s modelovou prezentací také žáci pořadatelské školy. Předsedou poroty letošního ročníku s podtitulem Let Music Come to You (Nechte hudbu přijít za vámi) byl zpěvák, textař a překladatel Ondřej Hejma, zastoupeny byly mezivládní organizace Fulbright Commission v záležitostech organizace studia v USA, Ostravská univerzita, jazyková škola Fishnet, British Council a další odborné instituce. Soutěžící hovořili na téma vybraného hudebního žánru s ukázkami obrazovými i zvukovými. Porotci jim poté kladli doplňující otázky, které prokázaly, zda žáci nepředvádějí jen naučené věty.

„Vidím, že je o vás v Ostravě dobře postaráno,“ řekl při závěrečném předávání cen Ondřej Hejma a zdůraznil důležitost jazykových znalostí pro uplatnění v životě. Na otázku, jak soutěž hodnotí, odpověděl: „Asi tak polovina soutěžících je na tom velmi dobře, ta druhá má slušně našlápnuto, některým chybí jen trochu víc odvahy. Mnohdy jsem byl až překvapen znalostí hovorových výrazů. Byl jsem porotcem v takové soutěži poprvé a musím hodnotit znalosti dětí jako velmi dobré, cením si také jejich upřímnosti, s jakou odpovídaly na naše otázky.“

A kdo se stal vítězem? Nejlepšími angličtináři a výherci outdoorového kurzu Summer Fun Camp ve Velkých Karlovicích v Beskydách jsou deváťáci ze ZŠ Matiční Ruben Theodor Kovalský, Denis Ruskin a Nikola Tillová, kteří se věnovali tématu zahraničních hudebních dinosaurů – skupinám AC/DC, Rolling Stones a Judas Priest. Druhé místo vybojovalo družstvo ze ZŠ Rovniny Hlučín, které si odneslo vstupenky na koncert kapely Kryštof, a třetí místo patří žákům ze ZŠ a MŠ Ludgeřovice. Ti si celý den mohou povídat s rodilým mluvčím z 1st International School of Ostrava (tuto možnost mají ovšem i další dva vítězné týmy).Město Ostrava se věnuje prohlubování znalosti cizích jazyků zejména u mladých lidí v dlouhodobé koncepci. V současné době probíhá kampaň Uč se jazyky a dotační program zaměřený na podporu bilingvní a cizojazyčné výuky v mateřských, základních a středních školách. Soutěž v hovorové angličtině je součástí této koncepce. (vk)

Foto: Překladatel, zpěvák a textař Ondřej Hejma byl znalostmi soutěžících příjemně překvapen.

Další umělecké obory

Střední odborná umělecké škola v Ostravě-Zábřehu získala akreditace na dva nové umělecké obory – moderní plastika a multimediální tvorba. Oba jsou ojedinělé v kraji a mohly by přilákat další mladé, talentované lidi. V rámci moderní plastiky se nabízí kamenosochařství, v multimediální tvorbě pak dovednost vytvářet umělecky hodnotný webdesign. Tento obor je možné studovat i v kombinované formě. Škola mimo jiné propaguje individuální přístup a je držitelem grantu spolufinancovaného z rozpočtu ČR i evropského sociálního fondu. V rámci tohoto projektu mohou na škole studovat i děti se specifickými poruchami nebo mimořádně nadané. Info na www.umelecka.cz. (d)

Univerzita nabízí nové kombinace předmětů

Tělocvikáři se dočkali

Dlouho očekávanou kombinaci tělesné výchovy s přírodovědeckými předměty spouští pro budoucí učitele středních škol v nastávajícím akademickém roce 2010/2011 Pedagogická fakulta (PdF) Ostravské univerzity. Posílí se tak flexibilita středoškolských tělocvikářů i jejich pozice a šance na trhu práce. Univerzita získala akreditaci pro studijní obor tělesná výchova pro střední školy, který lze nově studovat v pro ni dosud unikátní kombinaci s předměty jako jsou biologie, chemie, fyzika a informatika i další nejen na půdě PdF, ale i na fakultě přírodovědecké. Absolventi se uplatní jako učitelé tělocvikáři na středních školách, ale také jako učitelé přírodovědných předmětů. (hj)

Pro ctitele francouzštiny

Intenzivní výuku francouzštiny, konverzace s rodilými mluvčími, ně¬které předměty v tomto jazyce, stáže ve Francii i možnost ucházet se o studium na francouzském lyceu v Nimes a Dijonu, to vše nabídne Jazykové gymnázium P. Tigrida v Ostravě-Porubě od 1. září ve francouzské třídě šestiletého gymnázia, jako jediné v kraji. Škola však nabízí také výuku dalších jazyků – angličtiny, němčiny, španělštiny, ruštiny a latiny. Více na www.jazgym-ostrava.cz. (r)

Čtvrthodinka v plynulé angličtině

Vloni uspořádali na Wichterlově gymnáziu v Porubě první ročník soutěže Anglická studentská konference pro studenty gymnázií a žáky základních škol. Po úspěšné premiéře přišel 11. února na řadu druhý díl, kterého se zúčastnili domácí studenti a žáci čtyř ZŠ. V průběhu soutěže si vyzkoušeli čtvrthodinku plynule hovořit v anglickém jazyce. Na závěr absolvovali krátkou diskusi s publikem.

Někteří si vybrali vlastní témata, jiní sázeli na prezentace, které jim zadali vyučující. Hovořili třeba o studené válce, hippies, Švédsku, střídali nápady inspirované vlastními zálibami jako snowboarding, tanec, fotbalový FC Arsenal nebo Simpsonovi. Vyšší kategorie byla tradičně o něco těžší, konkurence veliká. Studenti se zabývali například válkou a protektorátem, tragédií na Haiti nebo historií výroby čokolády. Tříčlenná porota sestavená ze studentů pořádající školy a profesora angličtiny neměla snadný úkol. Ve třech kategoriích rozdělila ceny mezi ty nejlepší bez určení pořadí. Z Wichterlova gymnázia uspěli I. Balliu, J. Figala, L. Vlček, J. Mika, R. Kuchař, J. Kořená, K. Šuchmová a N. Čurdová, M. Bílý, D. Bártková, Ha Cam Uyen a D. Jochcová. Ze ZŠ A. Hrdličky v Porubě M. Chrubasík a L. Přebinda, S. Barčová a V. Slováková, J. Boberová a D. Macurová. Ze ZŠ Porubská 831 P. Slavíková. Zvláštní cenu za nejzábavnější prezentaci bitvy ve světě Legoredo získal A. Fiala.
Kateřina Lišaníková


Strana 10-11


co, kdy, kde ve městě

I Chagall v Chagallu

Výtvarné centrum Chagall v Ostravě otevřelo 18. února ojedinělou výstavu grafických listů autorů velmi zvučných jmen – Picassa, Miró, Dalího i Chagalla. Velikáni umění se představí Ostravanům zcela výjimečně.

Dny velikonočních řemesel

Budou se pořádat v pavilonu C na ostravském výstavišti Černá louka od 20. do 21. března, vždy od 14 do 18 hodin. Příležitost, jak si vyzkoušet různé řemeslné techniky, připravuje centrum pro rodinu a sociální péči Klub Ámos.

Křest unikátního díla

Mimořádný vydavatelský projekt realizovalo od roku 1998 Výtvarné centrum Chagall v Ostravě. Připravilo a vydalo 21 knih „Slovníku českých a slovenských výtvarných umělců“. Na 7753 stranách uvádí 20 553 umělců všech výtvarných oborů. Kmotry křtu posledního dílu i celé sbírky slovníků se 23. února stali ve Vítkovickém zámku generální ředitel společnosti Vítkovice Jan Světlík, ředitel ostravské Galerie výtvarného umění Jiří Jůza a tajemník Unie výtvarných umělců ČR Oskar Brůža.

Evangelium podle houslí

Jiří Pavlica se souborem Hradišťan představí toto dílo Pavla Helebranda v katedrále Božského Spasitele v Ostravě 24. a 25. března v 19.30 hodin. Vystoupí rovněž členové opery NDM, vysokoškolský pěvecký sbor OU, ale i jiná pěvecká sdružení a také smyčcový a dechový orchestr ostravské Janáčkovy konzervatoře.

Znáte interiéry slavných budov?

Antikvariát a klub Fiducia nabízí letos nový cyklus výstav na téma „Zapomenutá Ostrava“, které jsou věnovány interiérům známých a význačných budov města. Patří k nim například budova Radnice města Ostravy (na podzim oslaví 80. výročí otevření), Dům umění, městský dům kultury, bývalá městská spořitelna, kostel sv. Josefa Don Bosco a další. Cyklus připravil historik architektury Martin Strakoš, interiéry se představí na snímcích Romana Poláška, který se podílel na přípravě publikace Průvodce architekturou Ostravy. Ta bude pokřtěna 25. března v 17 hodin v prostorách Dolu Michal.

Ostravské kolonie podruhé

Mimořádný zájem vyvolalo loňské vydání pamětnické knihy „Lidé z kolonií vyprávějí své dějiny“, na předvánočním trhu doslova zmizela z pultů. Nakladatelství Repronis se proto rozhodlo pro dotisk, kniha autora dr. Jemelky z katedry společenských věd VŠB-TU je tak opět v knihkupectvích.

Víte, co je Odropění?

Vydavatelství Repronis přispělo v polovině února dalším znamenitým dílem na knižní pulty. Odborná bioložka a ekoložka Věra Koutecká a Ludvík Kunc, známý zoolog, výtvarník a publicista, vydali knihu „Odropění“. Zvláštní název ukrývá mnoho zajímavého o řece Odře, opěvuje její nivy. Kuncovy znamenité kresby knihu skvěle doplňují.

Bílé a černé

Jeden z nejuznávanějších českých výtvarníků František Kupka vytvořil v roce 1926 v Paříži cyklus dřevorytů s názvem „Čtyři příběhy bílé a černé“. Obsahově sjednocené soubory s dvaceti pěti listy zpracovávají nefigurativní motivy pomocí geome¬trizujících tvarů. Galerie výtvarného umění v Ostravě představuje toto dílo v kabinetu grafiky od 17. února až do 25. dubna.

Dovolená a Region

Výstava Dovolená a Region 2010 otevře své brány na Černé louce ve dnech 12.–14. 3. Návštěvníky čeká široká nabídka cestovních kanceláří, agentur, lázní, penzionů, hotelů z ČR, SR, Polska, Maďarska, Itálie a dalších zemí. V rámci pestrého doprovodného programu v sobotu od 12.30 hod. vystoupí zpěvák Martin Chodúr. Výstava, nad kterou převzal záštitu primátor Petr Kajnar, bude otevřena denně od 9 do 18 hod, závěrečný den do 15 hodin.

Ženy v Egyptě

Takový je název přednášky, kterou nejen pro seniory se zájmem o starověký Egypt připravuje Kulturní centrum Poruba na 24. března v 10 hodin. Ve stejném zařízení vystoupí i známé Bílé divadlo 26. března večer.

Každý den něco

Dům kultury města Ostravy nabízí každý měsíc celou řadu kulturních zážitků. Nestárnoucí Ivan Mládek tu například vystoupí 19. března, o den později nabízí Klicperovo divadlo z Hradce Králové Havlovu hru Odcházení. Pražské Divadlo na Jezerce předvede 30. března hru Manželské vraždění, zazáří v ní Jaroslav Dušek.

Výtvarná kultura i dětem

Ostravská Galerie výtvarného umění předává formou hry hodnoty výtvarné kultury i dětem v tzv. galerijních animacích pro mateřské školy. Podobné animace pro rodiče s dětmi jsou pořádány vždy ve středu od 10 do 16 hodin. Existují však i animace pro dospělé. Lze si rezervovat místo na tel. čísle 731 691 563 nebo 596 112 566.

O lásce v muzikálu

Rockový muzikál Srdce, jehož autorem je Stanislav Ferko, uvede havířovské občanské sdružení Musical v sobotu 3. dubna v Divadle loutek Ostrava. Představení, které s úspěchem uvedli také na prknech pražského Divadla ABC, slibuje divákům silný zážitek. Rocková hudba, scénický tanec, silný příběh o lásce. To vše můžete zhlédnout od 16.30 nebo ve 20 hodin.

OST-RA-VAR skončil

Už 14. ročník známého divadelního festivalu ¬OST-RA-VAR se uskutečnil od 24. a do 28. února. Nabídl divákům i divadelním teoretikům, praktikům a studentům z celé republiky to nejlepší z ostravského činoherního divadla. Národního divadlo moravskoslezské představilo sedm inscenací: Čarodějnice, Ideální manžel, Bavič (Dumb Show), Válka s mloky, Lady z karavanu, Oidipus a Ostatní světy.

Městský dům kultury významně přispívá k projektu Ostrava 2015

Pět lahůdek z Met navíc

Už dvě divadelní sezony nabízí Dům kultury města Ostravy přímé satelitní přenosy z Metropolitní opery v New Yorku v HD kvalitě a prostorovém zvuku 5.1 na filmovém plátně s anglickými a českými titulky. Výjimečný a technicky náročný počin se setkává s mimořádným ohlasem ze strany posluchačů operního umění. Divadelní sál domu kultury má kapacitu 576 míst, představení však bývají většinou vyprodána. Dům kultury proto pro ctitele klasické opery připravil dalších pět projekcí oper z Met ze záznamu. Pucciniho La Bohéme zazní 17. dubna, 12. června Čajkovského Evžen Oněgin, 17. července Pucciniho Tosca, 28. srpna Donizettiho Dcera pluku a 11. září pak Pucciniho Madame Butterfly. Ostrava patří mezi dvacet českých měst, která v celkem 21 kinech a 3 kulturních domech živé přenosy pořádají.

Začátkem letošního roku vybavil dům kultury divadelní sál novým velkým projekčním plátnem a novým dataprojektorem s velkou svítivostí, obraz je mimořádně kvalitní, zážitek je mnohdy lepší, než při návštěvě živé opery. Je to dáno skvělou režií přenosů. Celkem 14 kamer nabízí divákům nejen strhující dění a pěvecké výkony na jevišti (i v detailních záběrech), ale kamery nahlížejí také do zákulisí, k inspicientskému pultu, do orchestřiště, provaziště. Známé divadelní osobnosti o přestávkách hovoří s hlavními představiteli, nabízejí poznatky ze scénografie, hovoří s tvůrci kostýmů nebo dirigenty či členy orchestru. Právě pestrá a dobře připravená dramaturgie přenosů diváky fascinuje a přitahuje. (gs)

Harfové dny podeváté

Na zahajovacím koncertě Harfových dnů Ostrava 2009 1. března rozezněla „Zlaté struny“ Jana Boušková. Součástí festivalu je 5. března workshop na Základní umělecké škole dr. Leoše Janáčka v Ostravě-Vítkovicích, která výuku hry na harfu obnovila. Workshop povede Ada Balová se zaměřením na vývoj a studium tohoto nástroje od nejútlejšího věku, vystoupí studentky hry. Další koncert „Hukvaldské inspirace“ se koná 6. března v Domě kultury města Ostravy, kromě děl Rosettiho, Brittena nebo Vorlové zazní jedna z nejkrásnějších skladeb pro harfu Fantazie na téma z opery Evžen Oněgin od Waltera Kuna, mimo jiné vystoupí Ivana Dohnalová. Podrobnější informace o programu deseti koncertů najdete na www.harfovedny.cz.
Jeden z nejkrásnějších koncertů se bude konat v Minoritském klášteře v Opavě. (d)

Foto: Harfenistka Ivana Dohnalová

Jedlík zdobí zahradu seniorů

Ostravská veřejná prostranství a parky zrovna neoplývají uměleckými díly. Při návštěvě mnohých evropských měst to přijde rodákovi z Ostravy líto. Zejména Italové, Španělé a Francouzi umějí dotáhnout atmosféru městského zákoutí nejrůznějšími výtvarnými díly.

Ostravanům se nabízí jen pár venkovních uměleckých děl, většinou po instalaci vyvolala polemiku. Snad největší zazněla po umístění sochy Ikara na Prokešově náměstí před budovou Radnice města Ostravy. Ale to je dobře, názory se musejí různit. Ve městě zůstalo už několik děl z každoročních sympozií. Ostrava má pěší zónu, v centru i v obvodech pak řadu parků. Předně tam by se mohly nové skulptury objevit.

Třímetrová dřevěná socha s názvem Jedlík ozdobila na podzim zahradu domu s pečovatelskou službou Astra v Porubě. Pochází z loňského sochařského sympozia v Plesné. Autorem je dvaatřicetiletý mexický umělec David Trevińo Escobeno, který do Ostravy jezdí pravidelně. Největší dřevořezba je od prosince na Slezskoostravském hradě. (d)

 Zabydlí se muzikál v Ostravě?

Opereta má v našem městě pestrou historii. Velmi oblíbená byla od 60. let minulého století, jména operetních hvězd, jakými byli Kobr, Viktorín, Šíp, Astrová a další přitahovala diváky, dnes už legendární dirigent a tehdejší šéf operety Vladimír Brázda byl operetním pojmem prostřednictvím televize i pro celou republiku.

Doba se mění a tak i Ostrava sáhla k muzikálům. Líbil se například Šumař na střeše i další, cílem ctitelů muzikálů například jako Praha se Ostrava zatím nestala. Muzikály jsou z hlediska účinkujících velmi náročným žánrem, vyžadují lidi talentované hudebně, pěvecky, dramaticky i pohybově. Snad i proto mají vymezenou skupinu obecenstva.

Premiéru muzikálu Zvoník u Matky Boží uvedla ostravská opereta 20. února. Režisér Michael Tarant a hudební skladatel Daniel Fikejz se ve spolupráci se šéfem operetního souboru NDM Karolem Kevickým rozhodli nabídnout divákům „velký muzikálový epos o hledání smyslu života a lásky“ podle slavného románu Victora Huga.

Skladatele Daniela Fikejze na Hugově románu a příběhu nejvíce zaujaly „silný příběh, vzrušující prostředí i časový kontext, čistota, vášeň, romantika, boj dobra se zlem i uvnitř člověka samotného…“, před novináři nazval tento muzikál syntézou různých hudebních žánrů ze středověku i současnosti. Hostující režisér Michael Tarant i šéf ostravského baletu Igor Vejsada připravili pestrou podívanou plnou pohybu i nečekaných technických či vizuálních překvapení. Záměr a nadšení tvůrců byly velké. Výsledek v podání ostravského operetního souboru má už o dost nižší laťku – hlasově, pohybově i herecky.

V prosinci letošního roku uvede operetní soubor Národního divadla moravskoslezského evropskou kontinentální premiéru muzikálu Marguerite slavných autorů Michela Legranda, Claude-Michela Schönberga a Alaina Boublila. Do konkurzu, který se uskutečnil v polovině února, se přihlásily téměř dvě stovky uchazečů. Snad se mezi nimi našlo pár představitelů, kteří splňují náročné požadavky moderního muzikálu – opět: hlasově, pohybově i herecky. Konečné slovo ve výběru představitelů rolí mají mít sami autoři muzikálu, který bude v příští sezoně uveden v NDM v originální „ostravské verzi“. (k, b)

Foto: Role Quasimoda, na snímku Josef Vrána, vyžaduje dobrou fyzickou kondici, nejen pro zvedání Olgy Bezačinské v roli Esmeraldy. Foto: Vojtěch Bartek

Chystá se „Stodolní“

Za skvělý námět k muzikálu považují studenti ostravské Janáčkovy konzervatoře a gymnázia dění na proslulé ulici Stodolní. Počin je na půdě konzervatoře ojedinělý. Libreta se zhostil student herectví Petr Sedláček, hudbu zkomponoval student oboru skladby Jakub Pachole, spolupracují však i studenti tance. Představení postmodernisticky traktuje shakespearovský motiv dvou znepřátelených skupin. Děj „nočního dovádění“ na Stodolní však zkreslí média a o konflikt je postaráno. Zazní hip-hop, etnostyl, emo i techno, jak tvrdí autoři. Hra má s humorným nadhledem představit složité hledání vlastní identity mladých na prahu dospělosti. Premiéra se uskuteční 31. března. Dojem a úroveň muzikálu Stodolní (aneb West Side Story po našimu) musejí zhodnotit diváci samotní. (k)

Festival COMP-OST

Už 3. ročník Festivalu žákovských a studentských multimediálních projektů a webových prezentací se uskuteční v Kulturním domě K-TRIO v Ostravě-Hrabůvce. Soutěž probíhá ve třech kategoriích, soutěžní příspěvky je nutno zaslat do 19. března letošního roku. Vítězné práce budou vyhodnoceny a prezentovány 21. dubna v průběhu festivalu. Tři soutěžní kategorie zahrnují internetové stránky vytvořené žáky a studenty na téma Jak to vidím já, dále multimediální projekty pro vyučovací předměty s využitím a propojením různých médií a v třetí kategorii multimediální projekty opět na téma Jak to vidím já, které vyjádří názor žáků a studentů na věci kolem sebe. Soutěžící budou hodnoceni podle věkových kategorií. Mohou soutěžit jednotlivci i kolektivy. Více o festivalu, přihlášky a pravidla na www.COMP-OST.cz. (vk)


Strana 12

Tomáš Obtulovič – lékař a horolezec objevil své oblíbené Alpy také ve Východním Himálaji

Hory jsou krásné, ale často i kruté

o lidech s lidmi

„Hory jsou pro mě zálibou, relaxací od všedních starostí, otevírají mi nové obzory. Samotné lezení je hlavně o kamarádství, důvěře v toho, s kým jsem na laně, a taky trochu o překonávání sebe samého,“ říká 28letý Tomáš Obtulovič z Havířova, povoláním lékař - ortoped Městské nemocnice Ostrava. Do hor jej brali rodiče odmala. V létě dělali turistiku, v zimě střídali sjezdovky s běžkami. Táta býval navíc aktivním horolezcem.

Fanda skialpinismu

„Jako student medicíny na univerzitě v Brně jsem si zamiloval Alpy. Asi nejvíc ty tyrolské a samozřejmě Švýcarsko,“ přiznává Obtulovič. „Pootevřely mi bránu do světa velehor. Byl jsem na vrcholech jako Monte Rosa, Lyskamm, Dom, Glockner, Buin, výčet by vydal na pěknou řádku a mnoho dalších mě ještě čeká. Před lety jsem objevil skialpinismus. Vystoupat na vrchol na tuleních pásech a dolů si vychutnat nádherný sjezd. Kdo to jednou vyzkouší, skialpu se již nevzdá!“

Hory jsou krásné, ale i kruté. Horolezec a lékař se ve volném čase zabývá také horskou medicínou. Provozuje stránky www.horomedicina.cz. Upozorňuje na nebezpečí, která na člověka v horách číhají: podchlazení, omrzliny, sluneční záření, výškovou nemoc a samozřejmě laviny. Už několikátou zimu přednáší na lavinovém kurzu v Krkonoších. Někdo by nad tím možná mávl rukou. Ale nenechte se mýlit. V Jeseníkách takto letos zbytečně vyhasl život mladého lyžaře. Každoročně v lavinách ve světě zemře mezi pěti až deseti Čechy, kteří je často školáckou chybou podcení.

Pod střechou světa

Co si budeme nalhávat. Mekkou horolezců je Himálaj. Tomáš Obtulovič se během studia dostal na ortopedickou kliniku do nepálského Káthmándu, kterou dodnes považuje za jednu z největších životních zkušeností co se medicíny týče. S kamarády tam vyrazil také na trek do oblasti Everestu – Solo Khumbu. Hned při první návštěvě se jim podařilo vylézt vrchol Imja Tse (6186 m). Prozatím nejvyšší bod při svých třech výletech do Himálaje. Vloni na podzim se na „střechu světa“ vrátil. S mezinárodní expedicí odcestoval do Východního Himálaje. Rozsáhlý svět hor mezi tibetskou Lhasou a sečuanským Chengdu připomíná svým charakterem evropské velehory. Proto se jim říká Alpy Himálaje.

Neprošlapanou cestou

„Zdejší kopce mě dlouho lákaly. Jsou zcela mimo hlavní zájem zahraničních expedic a turistů. Ročně na jarní a podzimní sezonu jich tam zavítá okolo šesti. A já patřím k těm, kteří jdou raději neprošlapanými cestami,“ přiznává. Expedice, jejímž byl členem, čítala sedm lidí. Pět Čechů, z nichž jeden s kanadským občanstvím, a jeho snoubenka původem z Tchaj-wanu. Z Pekingu jeli třicet hodin vlakem do Chengdu, centra provincie Sečuan. Lezli a trekovali v horských masívech Lamo-she a Genyen. Pohyb a pobyt v této části Himálaje je stále velkou loterií. Problémem zůstává zajištění průběhu expedice se všemi potřebnými povoleními. Na spoustu míst se nikdo nedostane.

Na vrcholu i pod ním

Expedice si vytyčila dva hlavní cíle. Zopakovat americkou cestu na vrchol Lamo-she (6070 m) a vylézt zcela nový směr na překrásný Siguniang (6250 m), místní Matterhorn. Vrcholu Lamo-she dosáhl jen Václav Pátek, na předvrcholu o málo nižším stanul Martin Otta. Tomáš Obtulovič s Katkou Mandulovou se dostali do 5600 metrů. K návratu zpět je přimělo špatné počasí a hlavně mráz. Noc před výstupem toho moc nenaspali, protože zpět z vrcholu se Pátek nevrátil. Sestoupil až ráno, kdy po mrazivém bivaku v trhlině našel cestu na hřeben a po něm za lepší viditelnosti až ke stanu. Komplikace to bohužel nebyla poslední. Při sestupu na moréně ledovce vykloubila kamenná lavina Vašku Pátkovi rameno. Tomáš mu pomoci nemohl. Byla tma a on stál o tisíc výškových metrů výše. Po neúspěšném pokusu o repozici ramene parťákem Martinem následoval nekonečný a krušný sestup do základního táboru, odkud Vaška dodávka dovezla do nemocnice. Tady provedl místní lékař úspěšný zákrok.

Za dalekými výhledy

„Když expedici s odstupem času hodnotím, až na nějaké ty organizační zádrhele, mi pobyt v Alpách Himálaje přinesl spoustu krásných zážitků a řádné dobrodružství. A taky velký duševní odpočinek od všedního bytí a nebytí. Cením si i toho, že jsme s Katkou jako první trekaři z Čech objevili nádherný a opuštěný masív Genyen,“ hodnotí T. Obtulovič a dodává. „Poděkování patří také primáři ortopedie na Fifejdách Karlu Foldynovi za propustku a další, nemalé, Tilaku, pod jehož ochranou jsem v Himálaji vždy!“

Jaké jsou další plány mladého ortopeda a horolezce? Ty pracovní souvisejí s medicínou a prací v ostravské městské nemocnici. Na poli sportovním Tomáš Obtulovič nepatří k těm, kteří si stavějí vzdušné zámky. Není typ, který by usiloval za každou cenu o osmitisícovky a přitom mu unikala místa zdánlivě méně atraktivní, ale možná o to krásnější. Jedno z nich, zimní Ben Nevis ve Skotsku, kolébku ledového lezení, navštívil v únoru. A brzy se chystá na zimní Mont Blanc, nejvyšší horu Evropy. Tak, daleké výhledy a hodně štěstí!
Libor Vidlička
Snímky: archív T. Obtuloviče a autor

Foto: MUDr. Tomáš Obtulovič na ortopedii Městské nemocnice Ostrava…

Foto: …po zdolání skalní cesty v oblasti Hochkönigu v Rakousku.


Strana 13

 Karel IV. a Moravská Ostrava aneb Co ukrývá nedobytný archivní trezor

z archivu města

Karolus Quartus Divina fauente clementia Romanorum Imperator semper Augustus et Boemiae Rex – touto titulaturou římského císaře a českého krále Karla IV. začíná text nejstarší dochované listiny, která je uložena v depozitářích Archivu města Ostravy. Jedná se o právo na konání výročního trhu, který měl trvat 16 dní, vždy z poloviny před svátkem Nanebevstoupení Páně a z poloviny po tomto svátku. Privilegium vydal císař pro Moravskou Ostravu na přímluvu biskupa Jana Očka z Vlašimě v Opavě 17. května 1362. Listina je psána latinsky na pergamenu o rozměrech 34 x 20 cm a byla opatřena pečetí přivěšenou na pergamenových proužcích, která se bohužel nedochovala. Ještě v r. 1929, kdy první ostravský archivář Alois Adamus vydal svou sbírku listin k dějinám Moravské Ostravy, byly z pečeti zachovány zlomky uschované v sáčku z červeného sukna. Ani tyto zbytky císařovy pečeti, z nichž by se snad dala zjistit její konkrétní podoba, zubu času neodolaly. Privilegium bylo, stejně jako ostatní městské písemnosti, uloženo nejspíše v domě rychtáře jako zástupce majitele města, jímž byl olomoucký biskup.

Truhla byla bezpečnější

Počátkem šestnáctého století, kdy vzrostl význam purkmistra a městské rady, byly písemnosti přestěhovány na radnici. Uloženy byly v kovové truhle uzamykatelné na tři zámky. Jeden klíč měl v úschově purkmistr a další dva obecní úředník a písař. Díky tomu zůstaly písemnosti včetně privilegia Karla IV. ušetřeny ničivého požáru, který zachvátil celé náměstí, kostel i radnici v r. 1556. Starou truhlu, která se osvědčila i při pozdějších požárech města, nahradila v r. 1888 nová ohnivzdorná skříň. Od r. 1996, kdy byla dokončena výstavba zcela nových archivních depozitářů, jsou nejvýznamnější písemnosti uloženy v moderním trezoru opatřeném klimatizací, která reguluje teplotu vzduchu na 18 °C a vlhkost asi na 50 procent.

Svátek Nanebevstoupení Páně připadal v roce 1362 na čtvrtek 26. května. Listina byla tedy vydána těsně před začátkem trhu, který se nejspíše již v tomto roce také uskutečnil. Starší názor o privilegiu jako legalizaci již uplatňované praxe moderní historická věda nepotvrdila. Výsadu výročních trhů na severní Moravě získala do té doby pouze největší a nejvýznamnější města, mezi něž se Moravská Ostrava počítat nemohla. V době udělení privilegia byla pouze malým městečkem, převážně zemědělského charakteru.

Řemeslnické cechy

O působení řemeslníků se mnoho zpráv nedochovalo. Biskupská listina z 26. září 1396 uvádí kromě dvou mlýnů pouze výrobu řeznickou, pekařskou a obuvnickou. Jednalo se o řemesla, jejichž výrobky byly určeny pro místní trh a ve městě nepochybně existovala již od jeho počátků. Udělení privilegia na konání trhu však svědčí o mnohem širší škále řemeslnické výroby a existenci takových řemeslníků, kteří vyráběli zboží ve větším množství, než byli schopni nakoupit místní obyvatelé, a také výrobky, které mohly zůstávat delší dobu na skladu, což byly ve středověku zejména tkaniny. Soukeníky v Moravské Ostravě sice prameny zmiňují až v polovině 15. století, ale jistě zde pracovali již dříve. Udělením práva na konání výročního trhu získala Moravská Ostrava postavení tržního střediska pro okolní osady. Během 15. století se řemeslná výroba rozvinula do té míry, že město získalo od Jiřího z Poděbrad 26. 12. 1461 privilegium na pořádání druhého výročního osmidenního trhu, který se měl konat na podzim o svátku sv. Cecílie. Právo pořádat třetí výroční trh, tentokrát o Třech králích po dobu osmi dnů, udělil městu Ludvík Jagellonský 14. 12. 1523.

Tehdy existovalo v Moravské Ostravě pravděpodobně již několik řemeslnických organizací, tzv. cechů. Nejstarší zmínka je z r. 1498 a týká se cechu rybářského. Během 16. století se v pramenech objevují další cechy: soukenický (1523), krejčovský (1538), tkalcovský (1543), ševcovský (1545), řeznický (1550), kožešnický (1580), pekařský (1590). Společný cech vytvořili kováři, zámečníci, mečíři, nožíři, bednáři a koláři (1609) a také zedníci, tesaři a kameníci (1770). K r. 1788 je připomínán cech jirchářů (zpracovávali kůže). Doba vzniku cechu mlynářského a hrnčířského není dosud spolehlivě určena. Své domy s dílnami a krámky měli řemeslníci na náměstí a v přilehlých uličkách, které svým pojmenováním odrážely provozované řemeslo, např. Kovářská, Hrnčířská. Nejpočetnější býval cech soukeníků, kterých mohlo být na konci 17. století dokonce až 70. Počet masných lávek byl v r. 1580 stanoven na 16 a v průběhu let se příliš neměnil. Řezníci patřili vždy k nejzámožnějším řemeslníkům. Vlastnili nejvýstavnější domy na náměstí, zasedali v městské radě a často zastávali funkci purkmistra.

V 18. století se cechovní organizace, která ve středověku a raném novověku účinně bránila hospodářské zájmy měst a městeček, začala jevit jako vážná brzda hospodářského rozvoje a podnikání. Po vydání několika regulačních patentů byly nakonec v r. 1859 cechy v habsburské monarchii zrušeny a nahrazeny živnostenskými společenstvy.
Šárka Glombíčková

Foto: Tuto truhlu naši předkové vymysleli dobře, listinu uchovala.

Foto: Listina, která Ostravě udělila právo konat trhy.

Foto: Dnes slouží k uchovávání vzácných dokumentů technicky kvalitní trezor.


Strana 14

Vyřazeného elektra přibylo

Ostravané se učí odevzdávat do sběrných dvorů vysloužilé a vyřazené elektrospotřebiče. Vloni jich uložili 653 tun, což je v porovnání s rokem 2008 o 100 tun více. V průměru tak každý občan odevzdal cca 2,1 kg. Nejvíce, 393 tun, bylo tzv. bílé techniky, tedy chladniček a ostatních domácích spotřebičů. Televizorů, počítačových monitorů a podobných zařízení lidé odevzdali na 220 tun. A pro zajímavost – 3,5 tuny bylo zářivek.

Odvezení elektrospotřebičů do sběrného dvora není jedinou možností, kterou občané mají. Dnes již všichni větší prodejci elektro¬zboží nabízejí při dovozu nových spotřebičů do bytu také odvoz těch použitých. Podobně lze při nákupu odevzdat vysloužilé spotřebiče přímo v prodejně. Spojíme-li všechny systémy odběru vysloužilého elektra, zjistíme, že i v Ostravě bylo v roce 2009 odevzdáno více než 2,5 kg tohoto odpadu na obyvatele. Tento limit se zavázala splnit Česká republika vůči Evropské unii.

„Zpětný odběr elektrospotřebičů, tedy jejich odevzdávání do sběrných dvorů, má pro město nezanedbatelný finanční efekt. Pokud by zpětný odběr nebyl zaveden, muselo by za likvidaci tohoto odpadu platit město. Likvidace 653 tun by stála 3130 tisíc korun. Můžeme tedy říci, že město ušetřilo více než 3 miliony korun,“ konstatoval náměstek primátora Vojtěch Mynář.

Množství zpětně odebraných elektrospotřebičů a vyřazeného elektrozařízení z domácností každoročně narůstá. Přispívají k tomu celorepublikové kampaně nabádající občany k legálnímu způsobu odevzdávání spotřebičů na místa zpětného odběru. To potvrdil i náměstek Mynář: „Množství odevzdaných spotřebičů vždy vzroste, když se uskuteční informační kampaň spojená s přímou možností spotřebiče odevzdat. V roce 2009 Ostrava, ve spolupráci s městskými společnostmi a kolektivními systémy, podpořila několik takových akcí. Jmenovat lze například celorepublikovou soutěž „Postavme si svého šrotozemšťana“, kdy za odevzdaný spotřebič mohl soutěžící získat vstupenku do Zoo Ostrava, ale také soutěž o nejstarší odevzdaný elektrospotřebič v místě zpětného odběru (vzniklo jejich muzeum), soutěž sběrných dvorů o zajímavé ceny a další.“

Výsledky sběru a recyklace vyřazených elektrospotřebičů, které často obsahují ekologicky závadné a zdraví škodlivé látky, jsou významným příspěvkem města Ostravy ke zlepšení ochrany životního prostředí. (jš)

Senioři, trénujete paměť?

Národní týden trénování paměti v rámci celosvětové akce „Týden uvědomění si mozku“ pořádá Česká společnost pro trénování paměti a mozkový jogging od 15. do 21. března. Akce má přesvědčit seniory, že trénování paměti je efektivní nástroj proti oslabení paměťových schopností. Přednášku k tomuto tématu zdarma pořádá sdružení Senior servis v úterý 16. března v sále Biskupství ostravsko-opavského na Kostelním náměstí v Ostravě v 10 hodin. (d)

Zoo pomáhá i veřejná sbírka

Od května 2006 do února 2009 mohli návštěvníci Zoo Ostrava přispět na zlepšení životních podmínek zvířat, zejména těch, která jsou chována v nevhodných nebo zastaralých expozicích. Formou dárcovských DMS a také přes pokladničky v areálu zoo představuje čistý výtěžek z veřejné sbírky 559 800 korun. Vloženy byly do dokončované expozice s názvem Papua, do které se budou moci ná¬vštěvníci podívat už letos. Koupí propagačních předmětů však hosté zoo pomohli rovněž evropským šelmám v rámci kampaně European Carnivore Campaign vyhlášené Evropskou asociací zoologických zahrad a akvárií.

V únoru se zoo rozloučila s tygří slečnou Darjou, která odcestovala do dánské Zoo Odense. Tam ji čeká sedmiletý ženich, s nímž by měla přispět k posílení populace tohoto ohroženého poddruhu tygra. Darju odvezla firma specializovaná na transport velkých zvířat, která přivezla loni do Ostravy i slona. Darja je sedmým tygřím mládětem tygra ussurijského, jež opustilo brány ostravské zoo. Na cestu a do dánského působiště si odvezla také oblíbené hračky, aby si na nový domov rychleji zvykla. Její sestru Duffy čeká letos také odjezd za partnerem.
Mezi nejroztomilejší přírůstky začátku letošního roku určitě patří mládě osla domácího. Nevadily mu ani mrazy a sníh, brzy běhal venku. V nejbližších týdnech má přibýt další oslí přírůstek. Ostravská zoo od roku 1959 odchovala už 21 oslích mláďat. (šk)

Foto: Takhle vypadaly tygřice Darja a její sestra Duffy v roce 2008, když se poprvé představily veřejnosti.

Útulek v Ostravě-Třebovicích nabízí do dobrých rukou

PINĎA

– 3,5letý pejsek, kříženec malého vzrůstu, s delší srstí. Do útulku se dostal v polovině června minulého roku z Třebovic, kde jej nějaká dobrá duše uvázala u plotu útulku. Pejsek těžce nese pobyt za mřížemi a rád by získal nový domov u dobrých lidí.

NAĎA

– 1,5 roku stará fenečka, kříženec středního vzrůstu. V útulku je už přes rok a půl. Byla nalezena v Moravské Ostravě. Už pobývala krátce v náhradní rodině, ale nemá ráda další domácí zvířata, proto ji osvojitel vrátil. Může být na zahrádce i v bytě, snese děti.

OXANA

– 1,5 roku stará fenka, kříženec německého ovčáka. Do útulku se dostala loni v září poté, co v Ostravě-Heřmanicích vběhla do cizí zahrady. Byla vystresovaná a dlouho se všeho bála. V současnosti je temperamentní, dobře hlídá, ničeho se nebojí. Vhodná na zahradu k domku.

FIDO

– 5letý pejsek, kříženec středního vzrůstu. V útulku je od poloviny února 2008. Nalezen v Ostravě-Hrušově na ulici Kanczuckého, obtěžoval kolemjdoucí. Líbivý pejsek, má krásný kožíšek a je tak vhodný k celoročnímu pobytu venku jako hlídač u rodinného domu.


Strana 15

Občan může na magistrátu města vyřídit stovky záležitostí, dostane řadu rad a informací

Středisko informačních služeb vyhoví všem

Magistrát města Ostravy na¬vštěvují stovky lidí, kteří potřebují vyřídit na úřadě nejrůznější záležitosti. Ne všichni však vědí o středisku informačních služeb, které v rámci odboru vnitřních věcí poradí v jakékoli záležitosti. Hned v centrální hale budovy magistrátu vlevo je středisko otevřeno denně.

Czech POINT

Kromě podávání informací o magi¬strátu vykonává především agendy kontaktního místa veřejné správy, tzv. Czech POINT, dále pak agendy ověřování listin a podpisů (vidimace a legalizace), agendu úřední desky orgánů statutárního města a smluvní agendu k systému eSMO. Kromě toho uskutečňuje vzdělávání v agendách eGovernmentu pro úředníky magistrátu, úřadů městských obvodů a městských a obecních úřadů obcí ve správním obvodu.

Český Podací Ověřovací Informační Národní Terminál je asistovaným místem výkonu veřejné správy pro vyřizování žádostí o výpisy z veřejných i neveřejných rejstříků, podávání podání, všech žádostí souvisejících s datovou schránkou, či provedení autorizované konverze dokumentů na žádost.

O výpisy z veřejných registrů, tedy z katastru nemovitostí, z obchodního rejstříku a ze živnostenského rejstříku může požádat anonymní žadatel. Výpis z rejstříku trestů a výpis z bodového hodnocení řidiče lze vydat pouze osobě, které se výpis týká nebo i zplnomocněncům, kteří žádají o tyto výpisy na základě úředně ověřené plné moci. Žadatelé nebo zmocněnci musí předložit platný doklad totožnosti a osoba, které se výpis týká, musí mít přiděleno rodné číslo. To znamená, že tyto výpisy lze vydat i cizincům, kteří mají například trvalé bydliště v České republice.

Prostřednictvím Czech POINT lze obecním živnostenským úřadům předat též podání o ohlášení živnosti, ohlášení údajů a jejich změn vedených v živnostenském rejstříku, lze podat žádost o udělení koncese a o změnu rozhodnutí o udělení koncese. Zaměstnanci vysvětlí, jak vyplnit elektronický nebo listinný formulář.

Služba dodavatelům

Občan může také požádat o vydání výstupu ze Seznamu kvalifikovaných dodavatelů.

Tato služba je především určena dodavatelům, kteří mají zájem se ucházet o veřejné zakázky. Mezi služby patří rovněž podání do registru účastníků provozu modulu autovraků ISOH, vydání výpisu z insolvenčního rejstříku.
V souvislosti s přijetím zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů se Czech POINT stal prostředníkem mezi občanem a informačním systémem datových schránek.

 Prostřednictvím systému Czech POINT je možné zažádat o zřízení datové schránky i požádat o zneplatnění přístupových údajů do datové schránky a vydání nových. V tomto středisku dostane občan veškeré informace o datových schránkách.

Konverze dokumentů

Zákon č.300/2008 Sb. o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů zavádí rovněž termín autorizovaná konverze dokumentů. Autorizovaná konverze znamená úplné převedení dokumentu v listinné podobě do elektronické podoby nebo úplné převedení elektronického dokumentu do dokumentu v listinné podobě. Je to další služba Czech POINT. Podle zákona se nesmějí konvertovat: občanský průkaz, cestovní doklad, zbrojní průkaz, řidičský průkaz, vojenská knížka, služební průkaz, průkaz o povolení k pobytu cizince, rybářský lístek, lovecký lístek nebo jiný průkaz, vkladní knížka, šek, směnka nebo jiný cenný papír, los, sázenka, geometrický plán, rysy a technické kresby.

Podrobné informace o poskytovaných službách střediska informačních služeb lze také najít na webových stránkách města http://www.ostrava.cz/jahia/Jahia/site/ostrava/ostrava/obcan/czech-point a stránkách, které na ni navazují. ®

Foto: U přepážek Střediska informačních služeb v Radnici města Ostravy se denně vystřídají i stovky lidí.

krátce ze sportu

ZLATO A STŘÍBRO Z MALMÖ.

Ve dnech 12. až 14. února se ve švédském městě Malmö konal 34. ročník mezinárodních otevřených her handicapovaných Malmö Open 2010, kterého se zúčastnily více než dvě tisícovky sportovců z 23 zemí světa. Ve výpravě České republiky vyniklo družstvo „ABAK – počítadlo“ studentek Střední školy prof. Z. Matějčka z Poruby. Nevidomá Martina Harasimová vybojovala na plavecké trati 50 m prsa zlatou medaili. Vozíčkářka Dana Šiffnerová si na 50 m znak doplavala pro stříbro. Tým ve složení Monika Galasová, Lenka Pietrová a Kamila Salomonová obsadil v disciplíně boccia, obdoby hry petanque na vozíčkách, v silné mezinárodní konkurenci hezké sedmé místo. Účast ostravských handicapovaných sportovkyň na hrách se uskutečnila díky finanční podpoře města Ostravy, SŠ prof. Z. Matějčka a občanského sdružení ABAK–počítadlo.

AEROBIK MARATON.

Desátý ročník Ostravského aerobik maratonu uskuteční n. o. Garrigue a Alena Klimková v sobotu 13. března od 10 hodin ve Sportovním centru Ostrava-Dubina. Příznivci aktivního pohybu od 17 let si mohou užít 5 x 50 minut tanečních lekcí s choreografiemi našich špičkových tanečních lektorů Lukáše Kolka, Zuzky Švíkové, Pavlíny Jančové aj. Pro všechny účastníky jsou připraveny dárečky a tombola s cenami. Na vítěze čeká hlavní cena – zájezd k moři s aerobikem. Přihlásit se můžete na www.aerobikmaraton.cz (startovné 350 Kč) nebo přímo na místě (400 Kč). Prezentace začíná v 8 hodin. Nad Ostravským aerobik maratonem převzal záštitu náměstek primátora Lubomír Pospíšil. (vi)

Sto tisíc pro nemocnici

Ve Společenském domě v Ostravě-Bartovicích se v sobotu 13. února uskutečnila charitativní společenská akce, kterou pořádala společnost CelTel s. r. o. provozující internetový obchod „tadykoupimmobil.cz“. Hlavním hostem večera byl zpěvák Petr Kolář, který svým vystoupením přispěl k příjemné atmosféře. Jak nám potvrdila organizátorka plesu Šárka Tekielová, výtěžek předčil očekávání a rekordní částka 100 tisíc korun byla po dohodě s ředitelem Městské nemocnice Ostrava Janem Zhánělem věnována na dovybavení nového porodnického areálu. Dík patří všem, kteří dobročinný projekt podpořili. (r)

Přivítejte jaro na Emě

Halda Ema tyčící se nad Ostravou už patří svou výškou 315 metrů neodmyslitelně k panoramatu města, je z ní úžasný rozhled. Přivítat jaro z vrcholku Emy mohou všichni vyznavači pohybu 21. března v 10, 11, 14 a 15 hodin, kdy se uskuteční komentované výšlapy. Zkušení průvodci podají zasvěcený a zajímavý výklad. Pochody začnou vždy na Prokešově náměstí před radnicí, přes řeku budou pokračovat Keltičkovou ulicí až na haldu. Vstupné se platí v pobočce Ostravského informačního servisu na vyhlídkové věži v 6. patře Nové radnice. Dobrá obuv i nálada podmínkou. (r)


Strana 16

Naděje pro čistější Ostravu?

fototéma

S velkým zájmem si ministr životního prostředí Jan Dusík vyslechl argumenty k problematice ovzduší na Ostravsku při jednání na Radnici města Ostravy. Pracovní schůzky se zúčastnili představitelé Moravskoslezského kraje, města Ostravy i zástupci velkých místních podniků a další kompetentní osobnosti. Krajský hejtman Jaroslav Palas, jeho náměstek Miroslav Novák, náměstek ostravského primátora Dalibor Madej, ale také zástupci velkých podniků, Českého hydrometeorologického ústavu, České inspekce životního prostředí i hospodářské komory se shodli, že současná legislativa nemá dostatečné nástroje na zlepšení ovzduší. Při návštěvě a besedě v Radvanicích a Bartovicích, jak píšeme na jiném místě dnešního vydání, ale také při zahájení výstavby odprášení aglomerace ve firmě ArcelorMittal získal ministr Jan Dusík další cenné informace. Stavba odprašovacího provozu (vizualizace na této straně, podrobnosti na str. 1) by mohla pomoci snížit zatížení ovzduší ze strany velkých podniků, opatření v dopravě a lokálních topeništích chce však další řešení. (r)

Foto: Aglomerace (zařízení na úpravy rudy)

Foto: Elektrostatické filtry (současné odprášení pro limity do 50 mg/m3)

Foto: Hala textilních filtrů (stavba zahájena 18. 2. 2010, sníží prašnost pod 20 mg/m3)