Únor 2006

Únorové vydání časopisu Ostravská radnice, ročník 2006

c-documents-and-settings-krzyzankovavl-plocha-plone-foto-or-archiv-2000-2006-ostravska-radnice-2006.jpg

 

 

 

 

Ostravskou radnici si můžete stáhnout také ve formátu PDF.

Strana 1

Jan Kaplický:
Město mne inspiruje

"Město mne inspiruje, Ostravě by pomohly barvy, řekl mnohoznačně přední světový architekt Jan Kaplický, který 2. února navštívil Ostravu a při této příležitosti se setkal s primátorem Alešem Zedníkem.

"Je mi ctí, že jsem se mohl seznámit s architektem Kaplickým, s člověkem který je přítelem barevných řešení, elegance a poetiky v architektuře. A jsem skutečně rád, že po procházce městem začal vážně uvažovat o tom, že se pustí do realizace návrhu nového moderního objektu právě v moravskoslezské metropoli, jehož výstavbu má zájem financovat jeden privátní investor, uvedl Aleš Zedník.

Osmašedesátiletý Jan Kaplický v letech 1956 až 1962 studoval na Vysoké škole umělecko-průmyslové u Pavla Smetany, v roce 1968 odešel do Londýna a o deset let později založil vlastní projekční kancelář Future Systems, která jako jediná britská společnost pracovala pro americkou vesmírnou agenturu NASA. Jan Kaplický je držitelem mnoha ocenění. Nejznámější je určitě cena za architekturu Stirling Prize za stavbu Lord s Media Centra na londýnském kriketovém stadionu. Daily Expres označily jeho realizaci objektu Selfridges v Birminghamu za nejvzrušivější a nejlépe projektovaný obchodní dům na světě. Sám o sobě prohlašuje, že je nevyléčitelným romantikem a hlavní zdroj inspirace čerpá v přírodě.

"Docela mne překvapilo, že s architekturou pana Kaplického se u nás můžeme setkat jen ve dvou případech, a to u pražských rodinných domů. Nebudu zastírat, že by se mi hodně líbilo, kdyby se v Ostravě podařilo dojít ke shodě investora a věhlasného architekta Jana Kaplického a v centru vyrostla stavba vpravdě moderní, originální a elegantní, prostě stavba, která by mohla ovlivnit budoucnost města, dodal primátor Aleš Zedník. (m)

Karolina 2006

Budou stát na Karolině mrakodrapy? Co se stane se dvěma památkově chráněnými halami? Kdy bude území v blízkosti historického jádra města zastavěno? Na tyto a další otázky najdete odpovědi v barevné osmistránkové příloze únorové Ostravské radnice, příhodně nazvané Karolina 2006 - rozšíření centra Ostravy.

Zoo žije i pod sněhem.

Rekordní, až třicetistupňové mrazy, které zasáhly v minulém měsíci naše město, zkomplikovaly většině Ostravanů každodenní život. Zvířatům chovaným v zoologické zahradě zima až tolik nevadila. Některé velké šelmy ji naopak přivítaly s nadšením. "Pro velbloudy, lamy a jeleny šlo o naprosto standardní životní podmínky. Z vysoké sněhové pokrývky a nízkých teplot se těšili zejména tygři ussurijští a sněžní levharti. Kanadský rys, v létě nenápadně šedý, změnil srst na modrostříbrnou, řekl tiskový mluvčí zoo Stanislav Derlich. Nejchoulostivější druhy, například lemury nebo plameňáky, odstěhovali ošetřovatelé již na podzim do vyhřívaných ubikací, opicím a slonům zkrátili dobu pobytu venku. Klidnější zimní období využili zaměstnanci zahrady k realizaci projektu Zoo Ostrava vlídná k handicapovaným občanům. Ve Stromovce instalovali 25 keramických otisků stop zvířat s popisky v Braillově písmu, názorné směrovky s piktogramy a dotykové interaktivní prvky pro nevidomé osoby. Sáhnout si do klokaního vaku, vyzkoušet jemnost lamí srsti nebo porovnat stopu pštrosa s vlastní dlaní, bude jistě příjemným zpestřením návštěvy zoologické zahrady. (k)

Divadelní festival Ost-ra-var slaví jubileum

Festival ostravských činoherních divadel Ost-ra-var se uskuteční od 1. do 5. března. Desátý ročník tradičně pořádá činohra Národního divadla moravskoslezského (NDM) ve spolupráci s Komorní scénou Aréna, Divadelní společností Petra Bezruče a Divadlem loutek Ostrava s podporou města Ostrava.

Účastníci, zejména pak divadelní kritici, mají možnost v několika dnech vidět reprezentativní průřez tvorbou profesionálních scén za poslední rok. Letos je na programu čtrnáct představení. Činohra NDM uvede Královnu Margot, Maryšu či Sladký život. Židle, Polaroidy a Svatbu představí Komorní scéna Aréna, Divadlo Petra Bezruče zahraje Misery, Malou čarodějnici nebo Šakalí léta. Tvorbu loutkářů bude zastupovat komedie dell arte Krásná Isabella a tři nápadníci aneb Harlekýn. (t)

Nové kalendárium vychází poprvé v barvě

Ohlédnutí za uplynulým rokem přináší Ostravské kalendárium 2005. "Publikace má hned několik nej - jde o desátý ročník, má novou grafiku a vychází celá v barvě. Informace na sto deset stran vybral kronikář Martin Juřica. Často jsou to rarity, o nichž se nikde jinde občané nedozvědí, řekla ředitelka archivu Blažena Przybylová.

Nové kalendárium pokřtil 26. ledna primátor Ostravy Aleš Zedník. "Teprve když listujeme touto brožurou, uvědomujeme si, kolik se toho ve městě děje. Za to patří poděkování všem lidem, kteří nemyslí jen na sebe a naopak přicházejí se stále novými nápady a připravují nejrůznější akce pro občany města. Jde o historickou paměť. Čerpat z této knížky budou především naši potomci - ať už studenti ve školách či historici. A věřím, že i po letech na ně ze stránek dýchne to, že Ostrava i její občané žili bohatým společenským, kulturním i sportovním životem, uvedl A. Zedník. (t)

 


Strana 2

Švýcaři v radnici

Delegace švýcarských odborníků jednala v Nové radnici 7. února se zástupci města Ostravy, občanských sdružení a neziskových organizací z oblasti sociální, zdravotnictví, ochrany životního prostředí a také školství o podpoře projektů za finančního přispění Švýcarské konfederace.

"O rozdělení finančních prostředků mezi konkrétní projekty zatím nerozhodneme. Chceme si na základě diskuze ujasnit priority, aby podpora byla co nejefektivnější, řekl poradce Ministerstva zahraničních věcí Švýcarské konfederace Rudolf Dannecker. Hosté se při pracovním setkání seznámili s více než třemi desítkami konkrétních návrhů. (t)

Ostrava se připojila k národnímu smutku v Polsku

Primátor Aleš Zedník předal 30. ledna kondolenci generálnímu konzulovi Polské republiky v Ostravě Antonimu Sadowskému.

"S nesmírnou lítostí jsem přijal zprávu o neštěstí a tragédii, která se stala 28. ledna v Katovicích. Celá událost je o to smutnější, že v troskách zahynuly desítky lidí. Pro mne osobně a pro spoluobčany je to bolestná ztráta. Vždyť naše země, jejich historie a kultura, jsou si velmi blízké a vztahy s polským národem jsou tak úzce propojené, že tuto tragédii vnímáme o to intenzivněji. Připojujeme se k národnímu smutku v Polsku a v tyto hodiny a dny společně myslíme na oběti, na všechny ty, kteří ztratili své nejbližší. Vím, že v takové situaci je těžké hledat slova útěchy. A žádná nemohou vyjádřit bolest, smutek a bezmocnost, které prožíváte. Přijměte, prosím, co nejhlubší účast a tichou vzpomínku, uvedl v soustrastném dopise jménem zastupitelstva města Aleš Zedník. Soustrastný dopis, který byl přiložen ke kondolenční knize, byl adresován rovněž polskému prezidentovi Lechu Kaczyńskému a velvyslanci Polské republiky v ČR Andrzeji Zaluckému. (r)

Statutární město Ostrava
vyhlašuje výběrové řízení na

poskytnutí investičních dotací na opravy a údržbu sakrálních staveb nezařazených do ústředního seznamu kulturních památek

Uzávěrka pro podání žádostí: 31. března 2006
Zásady a formuláře žádostí jsou k dispozici na stránkách:
www.mmo.cz www.ostrava.cz
Bližší informace podá Naděžda Brožková,
Odbor kultury, školství, mládeže a sportu Magistrátu města Ostravy,
tel.: 599 443 231,
e-mail: nbrozkova@mmo.cz

Dům roku 2005

Investoři novostaveb nebo rekonstrukcí budov na území města Ostravy dokončených v letech 2004 a 2005 se mohou přihlásit nejpozději 28. února do 12. ročníku soutěže Dům roku 2005. Nejvýše hodnocené dílo získá titul, s nímž je spojeno finanční ohodnocení 200 000 Kč. Informace a přihlášku do soutěže je možné získat u sekretáře soutěže K. Mojžíška na e-mailové adrese: kmojzisek@mmo.cz, na telefonním čísle: 599 442 375 nebo www.ostrava.cz (r)

Stavební policie kontrolovala střechy pod sněhem

Pracovníci oddělení stavební policie magistrátu kontrolovali od 30. ledna do 2. února množství sněhu na střechách budov v majetku města, ale také v soukromém vlastnictví. Za čtyři dny prověřili přes pět desítek objektů.

"Vrstvu zledovatělého sněhu jsme měřili především na školách, sportovních a kulturních zařízeních, zdravotnických střediscích. Dále jsme kontrolovali zatíženost ledovou pokrývkou střech hotelů, výrobních hal, garáží a také psího útulku v Třebovicích, řekl vedoucí oddělení stavební policie Zbyněk Luska.

Ve třiceti pěti případech byl stav vyhovující, u osmnácti objektů zjistili členové speciálních kontrolních skupin větší tlak zmrzlé sněhové vrstvy než povoluje norma (ČSN). "Byla překročena norma pro nahodilé zatížení konstrukcí staveb, která je pro ostravskou oblast stanovena na 70 kilogramů na metr čtvereční. U objektů s vyšší sněhovou pokrývkou jsme vyzvali k odstranění sněhu a ledu do konce týdne, dodal Z. Luska. Zřícení podle něj nehrozilo žádné z kontrolovaných střech, ale při dalším sněžení by se mohly dostat za hranici únosnosti.

Zledovatělý sníh ze střech odstraňovali dobrovolní hasiči nebo firmy. Při kontrolách pomáhali strážníci a výšková technika, kterou poskytl Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje.

Primátor Aleš Zedník 30. ledna na jednání sněhové komise opakovaně vyzval ke kontrole v souvislosti s katastrofou v polských Katovicích, kde se pod tíhou sněhu zřítila střecha výstavního pavilonu. Poprvé byli správci městských objektů upozorněni na nutnost odstraňování sněhové zátěže začátkem ledna. Primátor znovu doporučil všem vlastníkům nemovitostí, zejména pak s rovnými střechami, aby je podle svých možností zledovatělého sněhu zbavovali a zabránili tak možnému nebezpečí jejich zřícení. (r)

Nepřehlédněte

Exekuce a dluhy

Exekuce je používána v případě, že dlužník (povinný) nezaplatí dobrovolně uloženou povinnost peněžitého či nepeněžitého plnění. Ta musí být dlužníku vždy uložena exekučním titulem, kterým je vykonatelné rozhodnutí nebo vykonatelný smír. Pokud nehrozí nebezpečí, že účel exekuce bude zmařen, exekuční správní orgán vyzve povinného ke splnění povinnosti exekuční výzvou, ve které určí náhradní lhůtu plnění.

Kapitoly o nejkrajnějším prostředku exekučního správního orgánu k zabezpečení vymožení uložené povinnosti peněžitého či nepeněžitého plnění jsou obsaženy v zákoně č. 500/2004 Sb., ve správním řádu, v ustanoveních Hlavy XI, Exekuce, § 103 až 129 (dále jen zákon).

Nejčastějším typem je exekuce na peněžitá plnění, jejíž vymáhání se řídí podle zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů. Správní orgán je považován za správce daně ve smyslu uvedeného zákona. Správní orgán nebo osoba oprávněná může o vykonání exekuce požádat soud nebo soudního exekutora. Na žádost obecního úřadu provede exekuci také příslušný správce daně - finanční úřad. Exekuce na peněžitá plnění se provádí vydáním exekučního příkazu na peněžní prostředky dlužníka uložené na účtech u bank nebo jiné pohledávky, srážkou ze mzdy, jiné odměny za závislou činnost nebo náhrady za pracovní příjem, jako jsou důchody, sociální a nemocenské dávky, stipendia apod., dále prodejem movitých věcí nebo nemovitostí. Na základě žádosti může správní orgán, který exekuci nařídil, povolit posečkání nebo zaplacení dluhu ve splátkách, avšak povinný musí za žádost uhradit správní poplatek. Dlužník je povinen zaplatit exekuční náklady vždy, pokud exekuce nebyla vykonána neoprávněně.

Dalším typem je exekuce na nepeněžitá plnění. Listinou podle § 108 zákona musí být prokázáno, že přechod nebo převod nepeněžité povinnosti přešel na jiného než na povinného, jemuž byla exekučním titulem uložena povinnost nepeněžitého plnění. Exekuci lze nařídit a provést těmito způsoby: náhradním výkonem v případě zastupitelných plnění, přímým vynucením v případě nezastupitelných plnění, zejména vyklizením, odebráním movité věci a předvedením nebo ukládáním donucovacích pokut. (r)

 


Strana 3

"Rozpočet nemocnice umožňuje další investice, zlepšení služeb, technického zázemí i komfortu pro pacienty, říká ředitel František Jurek

Spolupráce města a nemocnice funguje na sto procent

Rozhovor

O tom, jestli je současné zdravotnictví opravdu v krizi, zda v něm lze stabilně provozovat nemocnici, i jak skloubit profesi lékaře a manažera, jsme si povídali s ředitelem Městské nemocnice Ostrava Františkem Jurkem přesně v den, kdy v celé republice stávkovali lékárníci. Lékárna v nemocnici, která přijme ročně k hospitalizaci kolem třiceti tisíc pacentů, zůstala otevřená.

Musím se hned na úvod zeptat: Jak vnímáte současný stav českého zdravotnictví?

Rozporuplně, ale ne bezvýchodně. Péče o pacienty je hodně drahá. Nové technologie, moderní postupy i vzdělaný personál vyžadují vysoké náklady. Jsem si jist, že peníze, které do zdravotnictví vkládáme formou zdravotního pojištění, nejsou používány tak, jak by mohly být. Podle mého názoru část z nich za pacientem, který by měl být v našem oboru na prvním místě, vůbec nedorazí. Navíc současný zdravotní systém neumožňuje nákladné výkony, například operační a intervenční medicíny, zcela pokrýt z plateb zdravotních pojišťoven. Nejpotřebnější obory - chirurgie a traumatologie - spotřebovávají velký objem financí a vytvářejí tak v ekonomice nemocnic ztrátu. Vždyť jen jeden šroub nebo hřeb použitý při léčbě zlomené dolní končetiny stojí až několik tisíc korun, a to nepočítám šicí materiál a režii operačního sálu. Mnohé nemocnice se potýkají s chátrajícími budovami a nutností investovat do laboratorního, diagnostického i přístrojového vybavení. Jsem přesvědčen, že dnes každá nemocnice potřebuje investora.

Předpokládám, že v případě městské nemocnice plní tuto funkci město Ostrava.

Ano, naším zřizovatelem a investorem je město. Přispívá nejen na obnovu a postupnou rekonstrukci budov a jejich vybavení v areálu nemocnice, ale také na činnosti, na něž se nevztahuje zdravotní pojištění. Jde například o Linku důvěry. V roce 2005 přijala přes tři tisíce telefonních a čtyři sta e-mailových kontaktů. Více než sedmi stovkám pacientů byla poskytnuta osobní konzultace psychologa. Dalším zařízením je dětský rehabilitační stacionář v Porubě určený malým pacientům s tělesným nebo psychickým handicapem obvykle po mozkové obrně. Péče o takto nemocné děti i jejich rodiče není plně hrazena pojišťovnami, náklady na ni tedy dorovnává město. Podporuje zaměstnávání sociálních sester, které sice nevykazují zdravotnickou činnost, přesto jejich práce k nemocnici patří. Pomáhají pacientům s vyhledáním azylových domů, domovů důchodců nebo služeb pečovatelů.

Takže jste spokojeni?

Musím říci, že po této stránce ano. Město se o svůj majetek stará řádně. Za posledních deset let investovalo do nemocnice přibližně dvě miliardy korun. Nejpozitivněji vnímám výstavbu rentgenového pavilonu, jehož původní objekt byl v katastrofálním stavu. Hygienicky i prostorově zcela nevyhovoval současným potřebám medicíny i nárokům pacientů. Teď patří k nejlépe vybaveným pracovištím v republice. Zrekonstruovali jsme dvě interní oddělení, která se zabývají onemocněním zažívacího traktu a srdečně cévními chorobami. Byla postavena budova rehabilitace, radost máme také z propojení dětského pavilonu s centrálním areálem. V loňském roce jsme se dočkali opravy Kleinova sanatoria, které dříve sloužilo Lékařské službě první pomoci a pohotovostní výdejně léků. Dnes v něm sídlí vedení nemocnice. Myslím, že pozitivní změny zaznamenávají pacienti i zaměstnanci nemocnice. Spojení města a nemocnice výrazně přispívá k hospodářské stabilitě našeho zařízení.

Takže nemocnice není ztrátová?

Poslední tři roky vykazuje městská nemocnice kladná čísla, tedy nevytváří ztrátu. V symbióze se zřizovatelem a vlastní mravenčí prací se nám podařilo v roce 2005 dokonce účtovat zisk 5 milionů korun. Z celkového obratu jedné miliardy to sice není velké procento, ale osobně to vnímám jako bod zlomu.

Jako zlomový bod?

Samozřejmě, neustálou kontrolou, komunikací a konzultacemi s primáři všech oddělení jsme dosáhli vyrovnaného hospodaření. Podstatou je finanční plán, který jsme ve velmi těsné spolupráci se zaměstnanci i vedením města měnili a přizpůsobovali podmínkám nemocnice. Na základě očekávaných úhrad pojišťoven, znalosti problematiky plateb za lékařské úkony a dalších souvislostí jsme vytvořili směrnici, která nestaví některé primáře do pozice výrobců ztrát, a zároveň zabraňuje plýtvání prostředky i zaměstnaneckou silou. Samozřejmě, že nikdy nemůžeme dát podnět k uzavření oddělení traumatologie, protože je nejvíce ztrátové. Takto se městská nemocnice chovat nechce. Je ale v její moci ztráty na únosnou mez eliminovat. Finanční plán se stal závazným ukazatelem kvality řízení organizace. Současně pomohl k úzkému propojení vedení nemocnice se sborem primářů a vrchních sester. Pomocí manažerských školení, kterými všichni šéfové oddělení prošli, jsme vytvořili fungující tým. To považuji za největší přínos.

Ocení kvality dobře řízené nemocnice také pacienti?

Nepochybně. Za prvé přicházejí do stabilizovaného prostředí. Tím myslím, že se setkávají s lékaři, kteří nejsou finančně ohroženi, nezbytné úkony provádějí s vědomím, že si je nemocnice může dovolit. A za druhé - vyrovnaný rozpočet umožňuje další investice a zlepšení poskytovaných služeb, technického zázemí a komfortu pro pacienty.

Můžete být konkrétní?

Světovým trendem v péči o nemocné je zkrátit pobyt hospitalizace na lůžku na nezbytně nutnou dobu. Sami pacienti nechtějí v nemocnicích, abych tak řekl, vylehávat. Přejí si být ošetřeni dobře a rychle. Naším úkolem je tedy nabídnout jim včasné určení diagnózy, navrhnout adekvátní léčbu a poskytnout přijatelné ubytování. Právě finanční plán umožňuje lépe identifikovat oblasti, v nichž je co zlepšovat a stanovit priority tak, aby byl pacient spokojený. Zároveň také vymezuje možnosti a limity, kterých se musíme držet. Znamená to například, že bychom velice rádi vybudovali pavilon pro matky s dětmi. Současná porodnice i novorozenecký úsek poskytují velmi dobrou péči, ale jsou technicky zastaralé. Jejich spojením s oddělením dětského lékařství by vznikl moderní a účelný komplex. Projekt je připraven a nyní čeká na investici. Podobné je to s centralizací chirurgických oborů. V letošním roce dokončíme překlad hemodialyzační stanice pro pacienty, kterým selhávají ledviny, a celého plicního oddělení z objektu v ulici Odboje.

Mapujete nějakým způsobem spokojenost pacientů?

Jistě, zpětná vazba je naprosto nezbytná. Od roku 1998 organizujeme a vyhodnocujeme anketu spokojenosti. A musím říci, že z lístků, které pacienti vhazují do speciálních boxů na každém oddělení, nečteme jen kritické ohlasy. Velice dobře je například hodnocen ošetřovatelský režim. Sestřičky už ráno nemocné neprobouzejí, každý vstává individuálně podle potřeby. Personál je milejší a komunikativnější než dříve, což vyplývá mimo jiné z dodržování povinných standardů ošetřovatelské péče. Je ale například zajímavé, že stížnosti se týkají oblasti stravování. Naše kuchyně vaří racionálně, to znamená s minimem tuků. Mnoho lidí na takovou stravu není zvyklých, zvláště v Ostravě, kde se vždycky konzumovalo hodně masa a uzenin. Člověk s takovými návyky pak u nás může mít pocit hladu, to přiznávám. Ale všechna jídla jsou připravována a podávána v souladu s veškerými výživovými předpisy. Závažnější je, že se objevují i stížnosti na komunikaci s lékaři. Pacient má samozřejmě právo být informován o svém zdravotním stavu, léčbě i možných rizicích způsobem, kterému rozumí. Tady musíme ještě hodně věcí změnit. Zahájili jsme přípravu k akreditaci nemocnice z hlediska kvality procesů, což je jedna z důležitých podmínek k získání certifikátu jakosti.

Na závěr si dovolím osobní otázku: Jak se jako lékař, který považuje péči o pacienta za prioritní, vyrovnáváte s funkcí manažera organizace nucené vnímat nemocného člověka také jako finanční zisk či ztrátu?

Doufám, že dobře. Osobně si myslím, že spojení lékař - ředitel v jedné osobě je v současném nestabilním systému zdravotnictví dobrou kombinací. Může nemocnici vnímat z medicínského hlediska i jako ekonom. Porozumí stížnostem a problémům primářů a zároveň jim bude umět vysvětlit ekonomické potřeby organizace. Samozřejmě musí oběma stranám vládnout pevně a na základě znalostí a zkušeností mezi nimi balancovat. Až bude stabilizováno ekonomické i právní prostředí zdravotnictví v České republice, může být ředitelem nemocnice opravdový manažer. Myslím si, že medicína by měla jít svou vlastní odbornou cestou nezávislou na financích a provozu nemocnic. Věřím, že to není hudba daleké budoucnosti. (Kon)

 


Strana 4

Střípky

Česko-britské vztahy.

Britská velvyslankyně Linda Duffield se 8. února zúčastnila workshopu Inovace a transfer technologií pořádaného VŠB-TU a britskou ambasádou. Vzácného hosta také přijal primátor Aleš Zedník. "Konference je součástí dlouhodobého programu v oblasti rozvoje ekonomiky. Uvědomuji si, že Ostrava je centrem regionu s velkými problémy, které přinesla transformace těžkého průmyslu. Zároveň je to oblast s mimořádnými možnostmi, řekla L. Duffield. Podle primátora se seminář stal dalším kamínkem do mozaiky rozvíjejících se česko-britských vztahů.

Japonsko v Librexu.

"Vztahy mezi našimi státy jsou velmi dobré v hospodářské a zvláště pak kulturní oblasti, řekl při zahájení Dnů Japonska v Domě knihy Librex 25. ledna japonský velvyslanec Hideaki Kumazawa. Vzácné hosty v Ostravě přivítal vedoucí kanceláře primátora Lumír Palyza. Dny Japonska byly první akcí v rámci projektu Ostrava do světa - svět do Ostravy. Návštěvníci si prohlédli výstavy fotografií, knih, mečů, kimon, japonských čajů, ikeban a bonsají. Připraveny byly besedy o zahradní architektuře, starém válečném umění i o životních ideálech samurajů.

Knoflík pro štěstí.

Keramický knoflík pro štěstí obdrželi před Vánocemi u pokladen ostravských prodejen Baumax všichni, kdo nakoupili zboží v hodnotě nad 5 tisíc korun. Malou pozornost připravily děti Speciální školy Diakonie ČR. Za každý darovaný knoflík obdržela škola padesát korun. Poukaz na nákup v hodnotě jedenáct tisíc Kč převzali žáci 30. ledna z rukou Jana Kalenského a Petra Škrčka. "Akce se setkala se značným ohlasem zákazníků. Děti dárky vyráběly s láskou a nadšením. Již teď připravujeme její opakování v době velikonočních svátků, řekla ředitelka školy Irena Savková.

MIPIM 2006 - příležitost pro město

Sedmnáctý ročník mezinárodního veletrhu nemovitostí a investičních příležitostí MIPIM 2006 se uskuteční ve francouzském Cannes od 14. do 17. března. Českou republiku bude reprezentovat více než 90 společností. Město se účastní tak významné akce už podesáté. "Naší snahou bude co nejlépe prezentovat Vědecko-technologický park, areál Nad Porubkou pro vstup firem zabývajících se lehkou výrobou, vývojem a výzkumem, které mají návaznost na Vysokou školu báňskou-Technickou univerzitu. Nabídneme rovněž zónu v Hrabové, informoval náměstek primátora Vít Ruprich. Zajímavým místem pro podnikání se může stát také lokalita Kostelního náměstí v centru Ostravy. Na území historického jádra bude dobudován blok s pětipodlažním objektem sloužícím ke zřízení obchodů, bytů, administrativních a kulturních prostor. Je připravován projekt tzv. sociálních brownfields v Hrušově. "Nově chceme oslovit investory pro cestovní ruch. Nabízíme informace o hotelu Atom a možnostech jeho využití, o industriálních památkách, těžní věži Jindřich, rozvoji Černé louky apod. Jsem přesvědčen, že účast Ostravy na tomto veletrhu má rozhodně smysl. Ze zkušeností z minulých ročníků mohu říct, že expozice Ostravy byla hodnocena vždycky velice kladně. Setkal jsem se v několika případech s tím, že kontakty navázané na MIPIM se nakonec promítly i do investic v Ostravě, doplnil náměstek primátora V. Ruprich. (iv)

Úřad práce v ostravě

Jak nahlásit volná pracovní místa

Od října 2004 platí zákon číslo 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, který kromě jiného upravuje povinnost zaměstnavatelů hlásit úřadu práce volné pracovní místo. Podle § 35 je zaměstnavatel povinen do 10 kalendářních dnů oznámit příslušnému úřadu volná pracovní místa a jejich charakteristiku a neprodleně, nejpozději do 10 kalendářních dnů, oznámit obsazení těchto míst.

Volnými pracovními místy se rozumí nově vytvořená nebo uvolněná místa, na která zaměstnavatel zamýšlí získat zaměstnance. Lhůta pro oznámení běží od následujícího dne po vytvoření, uvolnění nebo obsazení pracovního místa. Citované ustanovení samozřejmě neznamená, že zaměstnavatel nevyužívá další způsoby, jak získat vhodné zaměstnance. V § 34 je stanoveno, že "zaměstnavatel získává zaměstnance v potřebném počtu a struktuře sám nebo za pomoci úřadu práce, od kterého může vyžadovat informace o situaci na trhu práce, popřípadě poradenskou činnost při výběru vhodných zaměstnanců z řad uchazečů o zaměstnání a zájemců o zaměstnání nebo za pomoci agentury práce .

Zaměstnavatelé by měli také vědět, že podle ustanovení § 38 zákona o zaměstnanosti nabízí úřad práce volná pracovní místa uchazečům o zaměstnání a zájemcům o zaměstnání a se souhlasem zaměstnavatele je zveřejňuje včetně uvedení v elektronických médiích.

Úřad práce nenabízí a nezveřejňuje nabídky zaměstnání, které jsou diskriminačního charakteru nebo jsou v rozporu s pracovněprávními a jinými právními předpisy nebo odporují dobrým mravům. Úřad práce rovněž není povinen nabízet a zveřejňovat nabídky volných pracovních míst u zaměstnavatele, který opakovaně a prokazatelně porušuje povinnosti vyplývající z pracovněprávních a mzdových předpisů.

Závažnou změnou v dosavadní praxi je zavedení sankce za porušení povinností stanovených zákonem. Dne 1. ledna 2006 nabyl účinnosti zákon č. 382/2005 Sb., kterým se mění zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů. Tento zákon rozšiřuje okruh skutkových podstat přestupků a správních deliktů. Úřad práce může uložit za neplnění oznamovacích povinností nebo nevedení evidencí stanovených v zákoně pokutu zaměstnavateli až do výše 500 000 korun. Toto ustanovení se vztahuje i na povinnost oznámit volná pracovní místa a jejich obsazení.

Podání daňového přiznání

Občanům, kteří byli v loňském roce evidováni jako nezaměstnaní, ale alespoň část roku také pracovali, mohl vzniknout přeplatek na dani z příjmů fyzických osob. Ten mohou zúčtovat a získat zpět peníze.

Poplatník, který byl v průběhu roku 2005 zaměstnán a ukončil (případně s ním byl ukončen) pracovní poměr a následně se zaregistroval u úřadu práce, má dvě možnosti jak postupovat. Buď může do 15. 2. 2006 písemně požádat posledního zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti (ze mzdy), nebo sám podá daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2005, a tak si zúčtuje sražené zálohy na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti.

Pokud poplatníkovi vznikne přeplatek na dani, finanční úřad jej na základě písemné žádosti, která je součástí daňového přiznání, vrátí. Termín pro podání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2005 je 31. března 2006. (SB)

 


Strana 5

Do vědecko-technologického parku míří další zájemci

Nový komplex budov, ve kterém jsou umístěny kancelářské plochy, prostory pro skladování a archivaci, bude otevřen na jaře 2006 ve Vědecko-technologickém parku Ostrava, a.s. (VTP). O novostavbu je takový zájem, že v současné době je její kapacita naplněna.

"V areálu VTP nyní pracuje 400 lidí. Z toho 80 % tvoří vysokoškoláci a 20 % servisní personál včetně studentů, řekl na lednové tiskové konferenci ředitel VTP Jaromír Dudek. V příštích letech (2008 až 2010) by na 10 hektarech plochy měla být postavena další střediska určená k pronájmu významnými zahraničními firmami.

"Máme rozpracovány dva projekty. V prvním počítáme s investicí za téměř 750 mil. korun zahraničního zákazníka. Ten zde začne do půl roku stavět. Využije 15 000 metrů čtverečních, což přinese téměř 1 300 nových pracovních míst. Přítomnost univerzity a možnost kvalitní pracovní síly byly hlavním důvodem rozhodnutí významné společnosti, jejíž jméno zveřejníme až po definitivním ukončení všech jednání, uvedl J. Dudek. Dodal, že firma, která spolupracuje s 600 univerzitami na světě, se orientuje na vývoj hardwarových a softwarových řešení. Počítá s úzkým propojením s Fakultou elektrotechniky a informatiky VŠB-TU a chce vytvořit optimální podmínky pro vznik a rozvoj vývojových týmů.

Druhý projekt je zaměřen na spolupráci se Strojní fakultou VŠB-TU. V novém vývojovém a zkušebním prototypovém centru americké společnosti, podnikající v automobilovém průmyslu, bude zaměstnáno 400 techniků a 50 servisních zaměstnanců. "Naším cílem je přitáhnout investory se zajímavou pracovní náplní, kteří následně vytvoří kvalitní místa. Hlavním rysem působnosti malých firem ve VTP je nový, individuální a nekonvenční přístup k problémům uživatele. Na základě vyspělých technologií hledají jejich pracovníci nadstandardní a nejvýhodnější řešení pro potřeby svých zákazníků. Vznikají tak unikátní projekty, které budou v některých případech přihlášeny jako světový patent, vyložil strategii VTP J. Dudek.

Příkladem může být softwarová firma Elcom. Do VTP vstoupila jako první v roce 1997 se čtyřmi zaměstnanci a 8 vývojovými plány. V současnosti ve společnosti pracuje 47 lidí, kteří ročně vytvoří přes 200 softwarových projektů. Své služby nabízí v oblastech energetického, farmaceutického, automobilového a chemického průmyslu. "Akceptovali jsme myšlenku VTP propojit náš výrobní program s blízkou univerzitou. Pro nás je toto spojení zajímavé díky kvalitní pracovní síle, která přichází z vysoké školy. Jsme v kontaktu se studenty, novými absolventy, podílíme se na výuce Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TU. V horizontu tří let navýšíme počet zaměstnanců o deset až patnáct nových pracovníků. Počítáme také s vlastní investicí téměř 50 milionů korun do rozšíření zázemí firmy, řekl ředitel divize Virtuální instrumentace společnosti Elcom, a.s., Daniel Kaminský.

"Pozitivním trendem je v poslední době návrat lidí, kteří před nějakou dobou odešli pracovat jinam, například do Prahy. Dnes jim můžeme nabídnout srovnatelné pracovní podmínky. Tedy špičkově technicky vybavená pracoviště a vysoké finanční ocenění, dodal Jaromír Dudek, ředitel vědecko--technologického parku. (il)

Rekordní mrazy.

V minulých mrazivých dnech, především 22. a 23. ledna, cestující mnohde marně čekali na své autobusové spoje. Ve čtyřiceti případech z dvě stě padesáti se je nepodařilo nastartovat. V této době silničáři odstraňovali z vozovek sníh, hlavní silnice zůstaly po posypu beze sněhu a námrazy. Na začátku února evidovali pracovníci Ostravských vodáren a kanalizací a.s. (OVAK) denně třicet poruch zamrzlých přípojek vody a vodoměrů. Jak upozornil výrobně-technický náměstek OVAK Vratislav Kratochvíl, každý občan je povinen si zajistit ochranu vodoměru. Případnou výměnu si hradí sám. Větší havárie očekávají při oblevě, kdy zamrzlá půda změkne, dojde k jejímu pohybu a tím k možnému narušení potrubí.

S T A T U T Á R N Í   M Ě S T O   O S T R A V A

vyhlašuje výběrové řízení na poskytnutí dotací - grantů v oblasti podpory inovačních aktivit malého a středního podnikání, výzkumu a vývoje z rozpočtu statutárního města pro rok 2006

TEMATICKÉ OKRUHY:

 1. Informační společnost
 2. Snižování energetické náročnosti
 3. Udržitelný rozvoj

Projekty spolu s žádostmi (zpracovanými na předepsaném formuláři včetně příloh) a kompletní dokumentace k projektu ve třech vyhotoveních (originál a 2 kopie) musí být odevzdány v zalepené obálce označené nápisem: Dotační podpora na inovační aktivity malého a středního podnikání, výzkumu a vývoje - NEOTVÍRAT! v podatelně magistrátu. Zájemci je mohou zaslat také poštou, a to doporučeně na adresu:

Magistrát města Ostravy
odbor ekonomického rozvoje
Prokešovo nám. č. 8
729 30 Ostrava
Termín: 17. 3. 2006, včetně.
Bližší informace, podmínky a přihlášky jsou k dispozici na adrese: www.ostrava.cz nebo u M. Obroučkové, tel.: 599 443 086.

Integrované výjezdní centrum přispěje k bezpečnému provozu na D47

Projednávání finančních nákladů spojených s vybudováním Integrovaného výjezdního centra (IVC) v Ostravě bylo hlavním tématem pracovního jednání, které svolal primátor města Ostravy Aleš Zedník 24. ledna v Nové radnici. Integrované výjezdní centrum Ostrava vznikne v lokalitě Slovenské ulice v Ostravě-Přívoze. Jde o stavbu, ve které bude umístěn dispečink výjezdové složky dálničního oddělení Policie ČR a Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK). Jeho pracovníci budou vyčleněni výhradně k zásahům a zajištění bezpečnosti v případech havárií v tunelu Klimkovice a na dálnici D47. Postavení tohoto centra je bezpečnostní podmínkou k zprovoznění dálnice D47 v úseku od Bílovce, včetně klimkovického tunelu, až po hranici s Polskou republikou.

V blízkosti areálu IVC bude letos v dubnu zahájena výstavba Střediska správy a údržby dálnic. To bude zabezpečovat bezproblémový provoz na dálničním úseku. V jeho areálu budou umístěny sklady pro posypový materiál, dílny, garáže a provozní budova. Ze státního fondu dopravní infrastruktury bude na stavby vyčleněna finanční částka ve výši 234 mil. korun. Město Ostrava se podílelo na zpracování projektové dokumentace pro územní řízení a spolupracuje při zabezpečení výkupů pozemků určených pro výstavbu parkoviště a odstavná stání pro kamiony a havarovaná vozidla. (iv)

 


Strana 6

Využití Dolní oblasti Vítkovic dostává konkrétní obrysy

S projektem, jak může v budouc- nu vypadat Dolní oblast Vítkovic, seznámil 25. ledna zastupitele ředitel pro strategii Vítkovic Jiří Michálek. Podle architektonické studie by mohl areál s historickými vysokými pecemi a koksovnou sloužit jako odpočinková zóna návštěvníkům a občanům města.

První vysoká pec byla uvedena do provozu v roce 1836. Otevřením dolu Hlubina v roce 1843 vznikl výrobní cyklus uhlí - koks - železo. V roce 1990 byla ve Vítkovicích výroba železa zastavena. Na 32ha pozemku zůstaly staré nevyužité vysoké pece a koksovna, které byly v roce 2002 vyhlášeny jako národní kulturní památka. Ostraha a údržba objektů přijde společnost Vítkovice na dvacet až třicet milionů korun ročně.

Vítkovický industriální park bude podle návrhu rozdělen do dvou oblastí. Koksovna a vysoká pec č. 1 se stanou centrem jedné lokality, kde zůstanou zachovány kontejnery s vytěženým uhlím a část koksovny, aby se návštěvníci mohli seznámit s postupem výroby surového železa. Soubor objektů koksovny a vysoké pece číslo 1 bude volně přístupný včetně vyhlídkové terasy v nejvyšším patře. Vnitřní prostor odlévací haly je navrhován jako otevřená scéna k pořádání kulturních akcí.

Druhou oblast tvoří plynojem, vodojem a energetická ústředna. Stávající objekt vodojemu je navržen k přestavbě na vyhlídkovou restauraci s panoramatickým výtahem a plošinou. Z ní bude podle plánu možný přístup na obvodovou lávku, která bude umístěna na střeše blízkého plynojemu. Vysoké pece 4 a 6 se stanou neveřejnou zónou.

Ostatní plocha poslouží jako veřejný městský park s cyklostezkami. Nabídne dostatek atraktivních příležitostí k pohybu a pobytu návštěvníků v netradičním prostředí s novými budovami a polyfunkčními domy. V nich budou prostory pro kanceláře, kongresové centrum, multikino aj. Do této lokality bude začleněna kultura, zábava i veřejná správa. Počítá se i s nabídkou služeb veřejného stravování, prodeje tiskovin, suvenýrů, spotřebního drobného zboží, sportovních potřeb a zřízením malých soukromých uměleckých galerií.

Cílem plánu je oživení areálu koksovny a vysokých pecí s důrazem na zachování technických staveb a využití okolí památky k volnočasovým aktivitám Ostravanů a návštěvníků města. "Jsme přesvědčeni, že tato lokalita bude atraktivní i pro podnikatele. Předpokládáme investice do komerčních, výrobních i veřejných aktivit. Areál národní kulturní památky bude propojen s městskou částí Vítkovice a s oblastí Karoliny. Nabízí se členění zóny na západní park - park památky a východní park - park pro odpočinek, řekl J. Michálek.

Národní kulturní památka - historický průmyslový komplex koksovny a vysokých pecí - má předpoklady stát se výraznou připomínkou slavné dlouhodobé industriální epochy Ostravy. Nový typ městské krajiny s bývalou továrnou ve spojení s rekreačními, vzdělávacími, zábavními i s komerčními aktivitami může být vhodným místem pro návštěvníky a obyvatele Ostravy.

"Realizace podobné strategie je v současných ekonomických podmínkách regionu poměrně dlouhodobá. A téměř neproveditelná bez spolupráce s veřejnou správou i obyvateli městské části Vítkovic. Pokud projekt finančně nepodpoří stát, popřípadě město nebo kraj, nebude uskutečnitelný, zdůraznil Jiří Michálek. (iL)

Vizualizace Vítkovické industriální zóny podle studie, kterou zpracoval kolektiv profesorky Heleny Zemánkové z brněnského Studia Z.

Známka kvality pro OVAK

Společnost Ostravské vodárny a kanalizace a. s. (OVAK) zajišťuje dodávku pitné vody 314 tisícům Ostravanům. Koncem loňského roku získala tři certifikáty ISM (Integrovaný systém managementu).

"Splnili jsme nejpřísnější požadavky pro jakost dodávané pitné vody, ochranu životního prostředí, bezpečnost, ochranu zdraví při práci a kvalitu managementu, řekla tisková mluvčí OVAK Radka Jestříbková. Certifikáty potvrzují také velmi dobrou péči o zákazníky, účinné využívání energií a zájem organizace o neustálé zlepšování poskytovaných služeb.

"Pitná voda, kterou zásobujeme obyvatele Ostravy, patří k nejkvalitnějším v republice, uvedla R. Jestříbková. Jak dodala, je to také tím, že je z 30 % vyráběna z podzemních zdrojů nacházejících se na území města. Úpravny vody Ostrava-Nová Ves a Dubí a vodní zdroje Ještěrka, Dolňák, Palesek, Pešatek a II. vodovod ročně vyprodukují okolo 10 milionů kubických metrů vody. Do ní je přimíchávána povrchová voda z nádrží Kružberk a Šance. (k)

Za vědomostmi do Ostravského muzea

Studenti středních a vysokých škol, zaměřených na přírodní vědy, mají možnost obohatit své znalosti v Ostravském muzeu. Botanické, geologické, entomologické a zoologické sbírky jsou umístěny v detašovaném pracovišti na Fifejdách (Lechowiczova 4). Jeho pracovníci poskytují individuální i hromadné konzultace a školení, nabízí spolupráci při přípravě herbářů, určování přírodnin i možnost nahlédnout do depozitářů ke srovnávacím studiím. "Ostravské muzeum vlastní unikátní přírodovědné sbírky obsahující 22 tisíc zkamenělin, cenné exempláře ptáků i herbáře, které zachycují pestrost moravské květeny od 19. století, řekla botanička muzea Zdenka Prymusová. Zájemci o podrobné studium expozic se mohou obrátit na odborné pracovníky. Kontakty získají na telefonním čísle: 596 125 338, nebo: www.ostrmuz.cz (k)

Občané, kteří pálí v kamnech na co přijdou, neškodí jen svému zdraví

Několikanásobně překračované limity pro koncentrace polétavého prachu v ovzduší mají na svědomí nejen velké ostravské podniky.

Podle náměstka primátora pro životní prostředí Mirko Jašurka se na nich výrazně podílejí také lokální topeniště rodinných domků. "Je prokázáno, že pokud by v době silné inverze byly odstaveny všechny velké zdroje znečištění na území města, to znamená teplárny, elektrárny, úpravny rud, koksovny a podobná zařízení, bylo by množství škodlivin v ovzduší stále vysoce nadlimitní, uvedl M. Jašurek. Spalování méně hodnotných materiálů v kamnech, kotlech nebo krbech znamená sice finanční úsporu pro jejich majitele, zároveň ale způsobuje zamoření ovzduší především drobnými prachovými částicemi.

Jak řekl náměstek primátora, ty jsou nebezpečné zejména schopností vázat karcinogenní látky. "V Ostravě jde o spalování uhelných kalů. Majitelé domků jsou mnohdy velmi vynalézaví a k zachování tepelné pohody domácnosti využijí vše, co jen trochu hoří, včetně plastů a olejů, sdělil Mirko Jašurek. Občané by podle něj měli zvážit, co do kotlů přikládají. Poškozují nejen své zdraví, ale také spoluobčanů, kterým mohou zhoršit astma, respirační onemocnění nebo dokonce způsobit nevratné změny v dýchacích orgánech. "Proto se na občany města obracím s prosbou a výzvou - ne všechno, co hoří, patří do kamen, vyzval náměstek.

V souvislosti s každoročně se zvyšujícím znečištěním ovzduší je expertní skupinou připravován návrh na změnu právních předpisů České republiky.

"Současný zákon o ovzduší se na lokální topeniště nevztahuje. Naším cílem je navrhnout jeho úpravu tak, aby omezoval používání méně hodnotných paliv, sdělil náměstek. V nejbližších měsících by měla vejít v platnost vyhláška města o zákazu spalovat čtyři druhy méně hodnotných paliv, mezi nimi i uhelných kalů. (kk)

 


(Příloha)

ROZPOČET VAŠEHO MĚSTA www.ostrava.cz 2006

Vážení čtenáři,

do rukou se vám opět po roce dostává dokument, jehož záměrem je snaha zevrubně poskytnout základní a přehledné informace o rozpočtu statutárního města Ostravy, tentokrát pro rok 2006. Jeho schválením bylo už v prosinci minulého roku uzavřeno několikaměsíční období intenzivní práce, jednání a diskuzí s konkrétní odpovědí na otázky, které úzce souvisejí s rozpočtovými možnostmi našeho města.

Celkové možnosti představují zdroje ve výši 7 247 169 tisíc korun. Určitě nejzajímavější položkou je oblast kapitálových výdajů, která má hodnotu 2 035 026 tisíc korun. Běžné výdaje pak činí 5 212 143 tisíc korun. V každém ohledu je důležité, že město má připraveny projekty a investiční akce, na které může použít peníze nejen z rozpočtu města či státních zdrojů, ale také z Evropské unie.

Výčet jednotlivých položek na následujících stránkách doplňují srozumitelné informace, o nichž se domníváme, že by vás mohly zajímat. Věřím, že právě díky pravidelné příloze měsíčníku Ostravská radnice, kterou ve svých domovních schránkách nalézáte už desátým rokem, pro mnohé z vás už dávno není rozpočet žádnou neznámou.

Ing. Aleš Zedník
primátor města Ostravy

Struktura zdrojův tis. Kč
Daňové příjmy 5 414 301
Nedaňové příjmy 419 341
Kapitálové příjmy 240 011
Dotace 422 875
Příjmy celkem750 641
Financování celkem 750 641
v tom:  
zapojení nedočerpaných prostředků roku 2005  
- na běžné výdaje a neinvestiční dotace 34 834
- na kapitálové výdaje a investiční dotace 737 405
vázané prostředky z obligací na kapitálové výdaje roku 2006 467 202
splátky úvěrů -173 800
tvorba umořovacího fondu na úhradu obligací -315 000
Celkem7 247 169
 
 
Financování celkem 10 %
Daňové příjmy 75 %
Nedaňové příjmy 6 %
Kapitálové příjmy 3 %
Dotace 6 %
 
 
Struktura výdajův tis. Kč
Běžné výdaje 5 212 143
Kapitálové výdaje 2 035 026

 

Město Ostrava pravidelně poskytuje finanční prostředky

Zachování a obnova kulturních památek a hodnot místního kulturního, národního a historického povědomí. V roce 2006 to bude 10 500 tis. Kč.

Investiční dotace společnosti Ostravské komunikace, a.s., na pořízení strojů a zařízení. V roce 2006 jde o nákup stříkacího stroje vodorovného dopravního značení ve výši 3 000 tis. Kč a speciálního podvozku pro výměnu nástavby sloužící pro letní a zimní údržbu ve výši 7 000 tis. Kč.

Neinvestiční dotace společnosti RENARKON o.p.s. ve výši 4 000 tis. Kč na provoz v oblasti primární prevence, kontaktního street centra, terapeutické komunity v Čeladné, doléčovacího centra s chráněným bydlením.

Neinvestiční dotace společnosti Vědecko-technologický park Ostrava, a.s., ve výši 1 300 tis. Kč na krytí provozu oddělení technologického transferu a podporu inovací a na zahájení provozu multifunkční budovy II (Tandem).

Odměny dárcům krve, kteří obdrželi zlatou Janského plaketu, ve výši 1 042 tis. korun.

Stabilizace svahů ohrožených sesuvem. V letošním roce jde o svah ve Lhotce na ulici Televizní ve výši 1 880 tis. Kč.

Neinvestiční dotace Ostravské organizaci vozíčkářů na projekt ALDIO, řešící alternativní dopravu imobilních občanů, v celkovém objemu 632 tis. Kč.

Do rozpočtu roku 2006 jsou nově zařazeny následující položky

Financování provozu 1st International School of Ostrava - soukromé gymnázium ve výši 6 852 tis. Kč. V kapitálovém rozpočtu se na plánovanou rekonstrukci objektu Základní školy v ulici Ostrčilova, Moravská Ostrava počítá s částkou 20 712 tis. Kč. V nástavbě objektu bude zřízeno 12 nových tříd, šatny, zázemí školy i požární schodiště.

Prostředky pro Centrum bezpečné jízdy ve výši 6 000 tis. Kč, a to na vybudování I. etapy zpevněných ploch s kombinovanou kluznou plochou, smykovou deskou včetně technického zázemí a zpevněné plochy pro manévrování, vybudování kontrolní věže a veřejného osvětlení.

Neinvestiční dotace na provoz společnosti Dům kultury Akord Ostrava-Zábřeh ve výši 3 500 tis. Kč. V průběhu roku 2005 se statutární město Ostrava stalo stoprocentním vlastníkem této společnosti.

Výdaje na zpracování studie povodňové ochrany centra statutárního města Ostravy v objemu 3 801 tis. Kč.

Akce s garancí a finanční spoluúčastí města Ostravy

Pro rok 2006 byla schválena částka ve výši 40 190 tis. Kč. Mezi akce s největším finančním podílem např. patří (v tis. Kč):

Halové mistrovství ČR v kopané 4 000
Velká cena Ostravy v boxu 1 000
MS v kulturistice mužů 3 000
Mezinárodní veletrh investičních příležitostí EXPO REAL 2006 2 530
Dny otevřených dveří Nové radnice 2 000
Hudební festival Colours of Ostrava 2 000
Mezinárodní lehkoatletický mítink Super Grand Prix ZLATÁ TRETRA 3 000
Mezinárodní veletrh cestovního ruchu ITB Berlin 2006 1 000
Mezinárodní veletrh investičních příležitostí MIPIM 2006 3 603
Pohár mistrů evropských zemí ve florbale 1 000
Czech Dance Open Ostrava 2006 1 500

 

Struktura běžných výdajů podle jednotlivých skupinv tis. Kč
Zemědělství a lesní hospodářství14 043
v tom: útulek pro psy 8 940
Průmyslová a ostatní odvětví hospodářství1 367 304
v tom: opravy a údržba komunikací, mostů a lávek, účelové opravy 301 000
městská hromadná doprava - dotace společnosti DPO a.s. 950 000
dotace společnosti Ostravské výstavy, a.s. 13 700
dotace společnosti Ostravský informační servis, s.r.o 10 000
Služby pro obyvatelstvo1 260 376
v tom: kulturní činnost včetně grantů 399 152
tělovýchova a volnočasové aktivity mládeže 207 850
zdravotnictví včetně Dětského domova pro děti do 3 let 164 963
opravy, údržba veřejného osvětlení včetně spotřeby el. energie 96 137
komunální služby a územní rozvoj, demolice 127 073
výdaje za svoz a zneškodňování komunálního odpadu 169 000
neinvestiční příspěvek Zoo Ostrava 32 567
Sociální věci a politika zaměstnanosti656 370
v tom: dávky sociální péče (kryto ze státního rozpočtu) 142 000
Ústav sociální péče pro mentálně postižené Ostrava-Muglinov 105 376
domovy důchodců a penziony pro důchodce 306 072
komunitní plánování, víceleté účel. dotace a účelové dotace 51 469
projekty pro strukturální fondy EU 10 500
Bezpečnost státu a právní ochrana373 959
v tom: Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje 73 950
Městská záchranná služba Ostrava 2 105
Městská policie Ostrava 297 429
Všeobecná veřejná správa a služby1 540 091
v tom: činnosti místní správy 438 528
zastupitelstva obcí 21 101
výdaje z finančních operací a pojištění 219 435
účelové a neúčelové dotace městským obvodům a půjčka 597 451
nespecifikovaná rezerva 200 000
Celkem5 212 143
   
Rekapitulace běžných výdajů%
Zemědělství a lesní hospodářství 0
Průmyslová a ostatní odvětví hospodářství 26
Služby pro obyvatelstvo 24
Sociální věci a politika zaměstnanosti 13
Bezpečnost státu a právní ochrana 7
Všeobecná veřejná správa a služby 30

 

Rekapitulace kapitálových výdajů%
n Zemědělství a lesní hospodářství 0
n Průmyslová a ostatní odvětví hospodářství 17
n Služby pro obyvatelstvo 36
n Sociální věci a politika zaměstnanosti 9
n Bezpečnost státu a právní ochrana 1
n Všeobecná veřejná správa a služby 37
 
 
Struktura kapitálových výdajů podle jednotlivých skupinv tis. Kč
Zemědělství a lesní hospodářství0
Průmyslová a ostatní odvětví hospodářství338 870
v tom: rekonstrukce silnic a křižovatek 131 947
cyklistické stezky a střelniční lávka 9 390
pitná voda 37 719
odvádění a čištění odpadních vod a nakládání s kaly 132 264
Služby pro obyvatelstvo727 272
v tom: rekonstrukce škol podle potřeb městských obvodů 16 000
rekonstrukce budovy Divadla Jiřího Myrona 18 223
rekonstrukce Ostravského muzea včetně dovybavení 34 663
rozšíření múzické školy 9 000
nv. dotace spol. Sportovní a rekreační zařízení města Ostravy, s.r.o. 34 813
Vítkovice Aréna - multifunkční hala 74 650
inv. dotace Městské nemocnici Ostrava - angiolinka 20 000
inv. dotace Charitě Ostrava - Hospic sv. Lukáše 39 050
veřejné osvětlení 58 600
kolektor Centrum 119 000
výkupy nemovitostí - průmysl. zóna Mošnov, Dubí a podle potřeb města Ostravy 43 852
VTP - Multifunkční budova - II. etapa včetně technické infrastruktury 23 000
průmyslová zóna Hrabová - technická infrastruktura - II. etapa, 3. a 4. část 49 000
průmyslová zóna Mošnov II. etapa - technická infrastruktura 19 700
rekonstrukce radniční restaurace 43 580
technická infrastruktura k Podolí, ul. Polská a Šimáčkova 29 927
inv. dotace Zoo Ostrava - medvědinec a botanizace 41 860
Sociální věci a politika zaměstnanosti193 034
v tom: rekonstrukce DD Opavská - II. etapa 127 076
výstavba nového DD a komunitního centra Mariánské Hory 30 727
solární kolektory DD Syllabova a Petruškova 6 218
rekonstrukce a modernizace staveb sociálního charakteru 18 863
Bezpečnost státu a právní ochrana22 553
v tom: integrované záchranné systémy 17 338
Městská policie Ostrava - radiokomunikační systém Pegas 4 100
Všeobecná veřejná správa a služby753 297
v tom: Středisko správních činností 35 936
budova radnice - bezbariérový pohyb a rek. osvětlení 8 110
rekonstrukce věžového domu, Ostrčilova ulice 7 899
městský informační systém - programové vybavení, výpočetní technika 151 310
investiční dotace městským obvodům 426 394
inv. půjčka na rekonstrukci ZŠ Gen. Píky - městský obvod Moravská Ostrava 60 000
kapitál. rezervy - příprava staveb, spoluúčast ke stát. dotacím 50 000
Celkem2 035 026

 

Přes dvě miliardy korun na investice

Zastupitelstvo města schválilo pro letošní rok 2 035 026 tis. Kč na investice do sociální oblasti, veřejné správy, služeb pro obyvatelstvo i sportovních zařízení.

Na rekonstrukci Slezskoostravského hradu bude z městského rozpočtu uvolněno 3 200 tis. Kč. Nádvoří bude podle požadavku Ústavu památkové péče doplněno o další dlažební kameny a v rámci větší atraktivnosti stále častěji navštěvovaného objektu bude celý prostor hradu obohacen o nové expozice.

Na jaře letošního roku bude zahájena výstavba multifunkční haly Vítkovice Aréna za 74 650 tis. Kč.

V rozpočtu je schváleno na dostavbu Střediska správních činností 35 936 tis. Kč. V tomto administrativním objektu budou pro občany zajišťovány služby živnostenského úřadu, vyřídí si zde cestovní doklady, občanské a řidičské průkazy, ale také technické prohlídky vozidel nebo záležitosti spojené s matrikou, autoškolou apod.

Blíží se ukončení II. etapy rekonstrukce Ostravského muzea (půdní vestavba, nové výstavní prostory, výměna oken, nové stropy apod.) za 32 663 tis. Kč. První etapa si vyžádala přes 125 mil. Kč.

Na křižovatce 28 října x Novinářská bude instalováno světelné signalizační zařízení u přístupu chodců k tramvajovým zastávkám. Celkové náklady činí 5 500 tis. Kč, spoluúčast společnosti Carrefour ČR představuje 4 500 tis. Kč.

Připraveno je pokračování rekonstrukce Městských lázní v Moravské Ostravě za 17 mil. Kč. Dokončena bude oprava a zateplení vnějšího pláště objektu včetně výměny oken, dveří apod. Rovněž se počítá s obnovou části lázní, kde bude umístěna modernizovaná vodoléčba, sluneční a vodní relaxace či masáže.

Dotace ze státního rozpočtu a rozpočtu Ostravy pro městské obvody v roce 2006

Městský obvodPočet
obyvatel
Počet žáků
MŠ+ZŠ
Dotace
ze S R
Školství
1 282 Kč/žák
Dotace
ze S R
Státní
správa
Dotace
ze S R
Dávky soc.
zabezp.
Dotace
ze SR
celkem
(v tis. Kč)
Dotace
na školství
z rozp. města
1 282 Kč/žák
Učelové
dotace
z rozpočtu
města
Neúčelové
dotace
z rozpočtu
města

DOTACE ÚHRN
(v tis. Kč)
M. Ostrava a Přívoz 42 737 4 857 6 227 6 102 151 000 163 329 6 227 2 288 71 793 243 637
Slezská Ostrava 20 424 1 516 1 943 2 922 79 100 83 965 1 943 4 712 54 664 145 284
Ostrava-Jih 115 051 13 456 17 250 16 290 296 500 330 040 17 250 3 945 153 468 504 703
Poruba 72 907 8 042 10 310 10 380 170 000 190 690 10 310 395 104 391 305 786
Nová Bělá 1 592 128 164 194 2 200 2 558 164 9 4 498 7 229
Vítkovice 7 482 706 905 1 050 43 400 45 355 905 968 15 697 62 925
Stará Bělá 3 389 514 659 505 3 700 4 864 659 325 9 617 15 465
Pustkovec 1 136 0 0 139 1 700 1 839 0 0 2 915 4 754
Mar. Hory a Hulváky 12 880 1 068 1 369 1 847 42 200 45 416 1 369 313 21 341 68 439
Petřkovice 2 932 376 482 358 4 550 5 390 482 25 5 823 11 720
Lhotka 1 051 83 106 128 1 150 1 384 106 6 4 238 5 734
Hošťálkovice 1 542 215 276 188 3 000 3 464 276 76 5 371 9 187
Nová Ves 644 0 0 51 2 250 2 301 0 44 2 423 4 768
Proskovice 1 166 110 141 93 1 650 1 884 141 66 3 534 5 625
Michálkovice 2 984 446 572 364 9 250 10 186 572 181 5 791 16 730
Radvanice a Bartovice 6 382 706 905 896 19 400 21 201 905 274 15 944 38 324
Krásné Pole 2 335 286 367 285 2 450 3 102 367 121 4 692 8 282
Martinov 1 103 29 37 135 1 200 1 372 37 0 3 293 4 702
Polanka nad Odrou 4 378 457 586 615 4 700 5 901 586 112 11 784 18 383
Hrabová 3 624 502 643 442 5 800 6 885 643 171 9 017 16 716
Svinov 4 399 438 562 661 8 950 10 173 562 194 11 610 22 539
Třebovice 1 747 0 0 213 1 750 1 963 0 87 5 163 7 213
Plesná 1 173 25 32 93 2 100 2 225 32 125 2 827 5 209
Celkem 313 058 33 96043 53643 951858 000945 48743 53614 437529 8941 533 354

 

Investiční dotace městským obvodůmv tis. Kč
Moravská Ostrava a Přívoz3 000
Slezská Ostrava25 488
Ostrava-Jih230 919
Poruba102 775
Nová Bělá15 015
Vítkovice3 328
Pustkovec3 972
Mariánské Hory a Hulváky3 000
Petřkovice750
Proskovice827
Michálkovice1 561
Hošťálkovice85
Radvanice a Bartovice35 421
Krásné Pole183
Polanka nad Odrou70
Celkem426 394

Připravila: M. Václavková ve spolupráci s N. Szurmanovou a J. Lindovskou z odboru financí a rozpočtu magistrátu.

 


Strana 7

Nebojte se úřadů, jsou tady pro vás

aneb o odpadech a nakládání s nimi

Magistrát města Ostravy odbor životního prostředí (MMO OŽP) zajišťuje výkon státní správy v odpadovém hospodářství podle zákona číslo 185/2001 Sb., o odpadech (dále jen zákon), který spočívá zejména v udělování souhlasů pro původce odpadů a vydávání vyjádření k dokumentaci staveb pro územní a stavební řízení. Na dotazy odpovídá vedoucí odboru Milan Fencl.

Kdo je původce odpadů?

Původcem odpadů je podle zákona podnikatel nebo právnická osoba, při jejichž podnikatelské činnosti vznikají odpady. Občan, jemuž vzniká komunální odpad provozem domácnosti, není původcem. Za původce odpadu je v tomto případě považována obec. Občan je povinen za poskytovanou službu - komplexní nakládání s komunálním odpadem - platit obci poplatek stanovený obecně závaznou vyhláškou.

Zákon o odpadech se tedy na občana nevztahuje?

K občanovi se vztahuje hned několik ustanovení zákona. Je nutno připomenout obecné povinnosti, v nichž zákon stanoví, že každý je povinen nakládat s odpady a zbavovat se jich pouze způsobem stanoveným zákonem o odpadech a ostatními právními předpisy vydanými na ochranu životního prostředí.

Co se rozumí pod pojmem nakládání s odpady?

Nakládání s odpady je jejich shromažďování, soustřeďování, sběr, výkup, třídění, přeprava a doprava, skladování, úprava, využívání a odstraňování, např. uložením na skládku apod. Odpovědnost za řádný průběh jakéhokoli nakládání s odpadem nese osoba, při jejíž podnikatelské činnosti odpad vzniká, tedy původce odpadu nebo osoba, která odpad při dodržení zákonem stanovených podmínek převzala do svého vlastnictví. Jde o takzvanou oprávněnou osobu. Stává se jí například provozovatel skládky.

Jaké souhlasy podle zákona odbor životního prostředí uděluje?

Nejčastějším je souhlas k nakládání s nebezpečným odpadem, což je odpad uvedený v příloze číslo 2 vyhlášky č. 381/2001 Sb., nebo jakýkoliv jiný odpad vykazující jednu nebo více nebezpečných vlastností uvedených v příloze č. 2 zákona. Tento souhlas uděluje MMO OŽP původci odpadů, jehož činností vzniká nebezpečný odpad v množství do 100 tun za rok. Odbor životního prostředí dává také souhlas k upuštění od třídění a odděleného shromažďování odpadů.

Jaké náležitosti musí obsahovat žádost o udělení souhlasu k nakládání s nebezpečným odpadem?

Původce odpadu nebo jím zmocněný zástupce, který se prokazuje plnou mocí, že je oprávněn původce zastupovat a za něj ve správním řízení jednat, podává písemnou žádost, která musí obsahovat zejména náležitosti uvedené v § 2 vyhlášky číslo 383/2001 Sb.:

 • obchodní firmu nebo název, právní formu a sídlo (je-li žadatel právnickou osobou),
 • jméno a příjmení, obchodní firmu, bydliště a místo podnikání, liší-li se od bydliště (je-li žadatel fyzickou osobou),
 • identifikační číslo žadatele, pokud bylo přiděleno,
 • jméno, příjmení a místo trvalého pobytu, pobytu fyzické osoby nebo fyzických osob oprávněných jednat jménem žadatele,
 • kopii podnikatelského oprávnění (např. živnostenský list), kopii výpisu z obchodního rejstříku nebo kopii zřizovací listiny žadatele,
 • jméno a příjmení odpadového hospodáře a doklady o jeho odborné způsobilosti podle § 15 odst. 6 zákona, pokud má žadatel podle § 15 zákona povinnost určit odpadového hospodáře,
 • seznam nebezpečných odpadů podle Katalogu odpadů, se kterými bude nakládáno, odhad jejich množství za rok a místa a způsoby nakládání s nimi.
Jaké náležitosti musí obsahovat žádost o udělení souhlasu k upuštění od třídění a odděleného shromažďování odpadů?

Žadatel v písemné žádosti musí uvést:

 • obchodní firmu nebo název, právní formu a sídlo (je-li žadatel právnickou osobou),
 • jméno a příjmení, obchodní firmu, bydliště a místo podnikání, pokud se liší od bydliště (je-li žadatel podnikatelem),
 • identifikační číslo žadatele (bylo-li přiděleno),
 • jméno, příjmení a místo trvalého pobytu, pobytu fyzické osoby nebo fyzických osob oprávněných jednat jménem žadatele,
 • kopii podnikatelského oprávnění (např. živnostenský list), kopii výpisu z obchodního rejstříku nebo kopii zřizovací listiny žadatele,
 • seznam odpadů podle Katalogu odpadů (příloha č. 1 vyhlášky č. 381/2001 Sb.), kterých se souhlas bude týkat a jak se tato směs odpadů bude evidovat, resp. pod kterým katalogovým číslem odpadu,
 • důvod, pro který je nezbytné upustit od povinnosti odpady třídit a odděleně shromažďovat (např. výroba náhradního paliva).

Za vydání tohoto souhlasu se platí správní poplatek 1 000 Kč, který je nutno uhradit nejlépe v hotovosti při podání žádosti na sekretariátu MMO OŽP. Poplatek nelze uhradit kolkem.

Obě výše uvedené žádosti musí navíc obsahovat náležitosti podle nového správního řádu (zákon č. 500/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů). Tyto náležitosti jsou uvedeny v § 45 tohoto zákona. V případech nakládání s odpady jde zejména o uvedení žadateli známých účastníků řízení, což jsou osoby, které mohou být rozhodnutím přímo dotčeny ve svých právech nebo povinnostech. Týká se to vlastníka nemovitosti, u něhož je žadatel v nájmu.

Kdo je povinen vést evidenci odpadů?

Pro zajištění přehledu o produkci jednotlivých druhů odpadů a řádných způsobech nakládání s nimi jsou všichni původci odpadů, včetně obcí a oprávněných osob, povinni vést průběžnou evidenci odpadů. Tuto evidenci vedou všechny povinné osoby bez rozdílu množství či druhu produkovaného odpadu. Způsob a náležitosti vedení průběžné evidence uvádí § 21 vyhlášky číslo 383/2001 Sb.

Kdo zařazuje odpad podle Katalogu odpadů?

Zařazení odpadu podle katalogu je povinností původce odpadů nebo oprávněné osoby. Pokud se vyskytne problém a odpad nelze jednoznačně zařadit, provede zařazení ministerstvo životního prostředí na návrh původce.

Co musí návrh obsahovat?

Návrh na zařazení odpadu podle Katalogu odpadů musí obsahovat údaje uvedené v § 4 vyhlášky číslo 381/2001 Sb. Zasílá se ministerstvu životního prostředí prostřednictvím MMO OŽP.

Co musí obsahovat žádost o vyjádření MMO OŽP jako dotčeného orgánu v rámci územního a stavebního řízení?

Pro účely územního řízení musí být k žádosti přiložena dokumentace ve stejném rozsahu, v jakém je předkládána příslušnému stavebnímu úřadu. V případě stavebního řízení je nutno předložit úplnou projektovou dokumentaci stavby včetně přesné identifikace žadatele. Jelikož předmětem vyjádření MMO OŽP je mimo jiné problematika nakládání s odpady, je nezbytné, aby projektová dokumentace obsahovala ve smyslu § 18 odst. 1 vyhlášky č. 132/1998 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení stavebního zákona, rovněž podrobný popis způsobu nakládání s odpady vznikajícími stavební a provozní činností. Jde zejména o specifikaci odpadů zařazených podle katalogu, jejich množství podle druhů a předpokládaný způsob jejich odstranění. U projektové dokumentace rodinných domů se uvádějí pouze odpady, které budou vznikat stavební činností.

 


Strana 8

Osobnost z historie města - lední hokejista Miloslav Blažek

Archiv města Ostravy

Miloslav Blažek se narodil v roce 1922 v tehdy ještě samostatném městě Přívoze v rodině stolařského mistra Antonína Blažka. V roce 1934, to už rodina bydlela v Hulvákách, se stal členem Sokola a začal závodit v lehké atletice a gymnastice. Na vysoké úrovni hrál rovněž odbíjenou, ovšem sportem, který ho nejvíce proslavil, se stal lední hokej.

"S ním začal jako třináctiletý v SK Ostravská Slávia Mariánské Hory. Původně chtěl jako každý patriot hrát za klub své domovské obce, kterým v jeho případě byla Čechie Hulváky. Jenže zatímco jeho starší kamarády do dorostu bez problémů vzali, malému Slávkovi funkcionáři povýšeně řekli, že o takové prcky nestojí. Ukřivděný chlapec proto odešel k místnímu rivalovi a v derby zápasech měl provždy postaráno o silnou motivaci, říká archivář Radoslav Daněk.

Začátky ve Slávii nebyly pro mladého sportovce lehké. V prvních utkáních se mu příliš nedařilo a rozhodčí jej vykazovali ze hry. Hrál totiž v rychlobruslařské obuvi s otevřenými špicemi. Své první hokejové brusle značky CCM si koupil v šestnácti letech a vydělal si na ně podáváním míčků na kurtech a sběrem starého železa a kožek. Jak uvádí R. Daněk, stály ho 268 korun, což byly v té době velké peníze. A když se o tomto utrácení dozvěděl jeho tatínek, byl doma pořádný nářez. Ale začínající hokejista se nevzdal svých snů a brzy začal sklízet úspěchy. Byl nejlepším střelcem Slávie a prosadil se také ve výběrech Slezské župy hokejové a Moravy.

V té době se ještě všude hrálo na přírodním ledě, což provázelo četné dramatické situace. S odstupem času vyvolávají spíše úsměv. Na jednu z nich, která se stala při utkání v Kopřivnici, vzpomíná sám M. Blažek: "Místní fanoušci tak nelibě nesli prohru svého mužstva, že se rozhodli hosty vyprovodit výpraskem. Ostravské hráče zachránilo jen prolomení ledu pod tíhou útočícího davu a urychlený odjezd v nastalé panice. Jindy zase fanoušci z Valašského Meziříčí nařezali led za ostravskou brankou v naději, že některý ze slávistických hráčů se proboří, ovšem nakonec v jejich pasti uvízl hokejista domácího týmu.

V té době byl Miloslav Blažek studentem reálného gymnázia v Přívoze. V době nacistické okupace přestoupil na strojní průmyslovku do Vítkovic. V roce 1943 mu hrozilo totální nasazení v Říši, ale do transportu nenastoupil a na zapřenou pracoval na jámě Ignát. Když jej kdosi udal, našli pro něj přátelé narychlo místo cvičitele v Kuratoriu pro výchovu mládeže, kde se pak zapojil do odbojové činnosti. Hned v prvním mírovém roce po válce se oženil s dlouholetou láskou Jiřinou Huškovou. Seznámil se s ní samozřejmě na sportovišti. Měli spolu dvě děti.

"V roce 1949 Miloslav Blažek přestoupil do prvoligových Vítkovic, kde o tři roky později vybojoval se spoluhráči titul mistra ČSR. Ve stejné době obdržel také reprezentační nominaci na zimní olympijské hry v Oslo, které lze označit za vrchol jeho kariéry. Přelom 40. a 50. let však byl dobou mimořádného politického útlaku a represí, což se nevyhnulo ani sportovcům. Když roku 1950 došlo ke známému vykonstruovanému procesu s hokejovými reprezentanty odlétajícími na šampionát do Londýna, ostravští hráči včetně Blažka unikli zatčení a několikaletým trestům jen díky šťastné náhodě, uvádí archivář Daněk s tím, že celá jeho rodina se v této době musela opakovaně potýkat s policejní šikanou. Státní bezpečnost odvážela Blažka přímo z ulice k výslechům, aniž by příbuzným podala jakoukoli zprávu. Byly mu kontrolovány osobní věci při cestách k utkáním do zahraničí. Vše vyvrcholilo v roce 1953 po návratu ze soustředění v NDR, kdy byl křivě obviněn ze zamýšleného pokusu o emigraci. Další výjezdy za hranice mu byly zakázány a tím ztratil také možnost působit v reprezentaci. Teprve po čtyřech letech mohl vycestovat s vítkovickým celkem na zájezd do Číny.

Aktivní hráčskou kariéru ukončil ve Vítkovicích v roce 1960 po 11 sezonách. Odehrál na 180 ligových utkání a nastřílel 127 branek. Až do roku 1975 pak působil v několika klubech jako trenér. Velmi obětavě se Miloslav Blažek věnoval nejmladším hokejistům, pro které pořádal tréninkové tábory v Beskydech. Uvědomoval si, že dosažení výsledků je ve sportu stále více upřednostňováno na úkor pozitivních hodnot. Považoval proto za nutné vštěpovat mládeži základní pravidla fair play. Učil mladé hokejisty, že samotný fyzický výkon není cílem a že sport má také svoji duchovní rovinu, že požitek z krásy hry je pro diváka stejně důležitý jako výsledek utkání. Tvrdil, že kolektivní sport potřebuje nejen výrazné individuality, ale především jedince schopné podřídit se zájmům celku. Miloslav Blažek všechny tyto ideály také sám bytostně naplňoval jak na ledové ploše, tak v osobním životě. (M&R)

Curriculum vitae

Miloslav Blažek se narodil 22. června 1922 v Přívoze, zemřel 19. února 1985 v Ostravě.

 • Od 1934 byl členem Sokola, závodil v lehké atletice, hrál odbíjenou.
 • 1935 začal hrát lední hokej v SK Ostravská Slávia Mariánské Hory.
 • 1936 - 1943 studoval na reálném gymnáziu v Přívoze a strojní průmyslové škole ve Vítkovicích.
 • 1943 byl totálně nasazen, pracoval na jámě Ignát, později byl cvičitelem v Kuratoriu pro výchovu mládeže, kde se zapojil do odboje.
 • Po roce 1945 pracoval v chemických závodech a Vítkovických železárnách.
 • 1949 přestoupil do Vítkovic.
 • 1952 se stal mistrem ČSR v ledním hokeji a reprezentoval na zimních olympijských hrách v Oslo.
 • 1956 byl jmenován Mistrem sportu.
 • 1960 - 1975 se věnoval trenérské činnosti, působil v Kopřivnici, Vítkovicích a Sokole Poruba.

 


Strana 9

Svatba v Aréně je představení o návratu ztraceného syna

Dílo významného polského prozaika a dramatika Witolda Gombrowicze Svatba v překladu Ireny Lexové mělo premiéru 28. ledna v Komorní scéně Aréna. Tragikomedie je o návratu ztraceného syna do minulosti, domů, do jeho nitra. Patří k žánru, kterému se mimo jiné říká divadlo snu. Texty těchto her pracují s iluzí, opírají se o popis stavu lidské mysli.

"Gombrowicz je velmi nejednoznačný a provokativní autor, u něhož divák neví, kdy jde ještě o realitu a kdy se děj odehrává jen v představách hrdinů. Téma návratu ztraceného syna do rodného domu dává autorovi možnost probudit věci, které si v sobě nese každý člověk a s nimiž se musí vyrovnat.

Objevuje se téma vztahů mezi rodiči a dětmi, přáteli, mezi mužem a ženou, matkou a otcem. Velkou hereckou příležitost dává jedné z hlavních postav - Jindřichovi. Jeho představitel Michal Čapka vnáší do inscenace něco zvláštního a svébytného. I pro mne je nesmírně zajímavé sledovat, co se v jeho podání na jevišti rodí. Objevují se věci, které si většina lidí bojí přiznat. Je to o hledání démonů minulosti v každém z nás, řekl režisér Janusz Klimsza. "Moje postava se dostává hned do několika poloh. Někdy vystupuji v příběhu s ostatními herci, jindy jsem jen pozorovatelem událostí a jakýmsi jejich režisérem. Mohu tak být hodně svobodný a volný. Komentovat to, co se právě na scéně děje. Je to mimořádná hra. Postava Jindřicha mne zcela pohltila, podotkl M. Čapka. Nesmírně složitá postava je v jeho podání srozumitelná a divácky velmi poutavá.

V původní verzi by hra s filozofickými úvahami, které autor do textu zakomponoval, trvala pět hodin. Režisér ji proto zkrátil téměř o polovinu. Ujal se také její výpravy. "Je úplně minimální. Scéna je skoro prázdná, černá. Potřebnou atmosféru vytvářím hlavně světly a prázdnotou. Velice mne oslovil nový prostor Arény. Toto dílo patří na malou scénu, protože vyžaduje určitou intimitu. Zejména hlavní postava se často obrací se svými úvahami a sentencemi přímo k divákům, uvedl J. Klimsza.

V inscenaci jsou obsazeni téměř všichni členové souboru. Jednu z hlavních rolí Otce a Krále ztvárňuje P. Cisovský, Matku a Královnu Z. Przebindová a D. Fialková, A. Čuba Přítele a Dvořana. Dále hrají K. Liďáková, K. Janáčková, D. Škubal, M. Cisovský. Hudbu složil V. Georgiev. (ta)

Portrét

Talentovaný Jiří Vodička říká:
"Housle jsou můj osud

Osmnáctiletý talentovaný houslista Jiří Vodička studuje Institut pro umělecká studia Ostravské univerzity. Příští rok se chystá obhájit diplomovou práci. Absolventskou skladbu bude vybírat společně s profesorem Zdeňkem Golou, který ho učí šest let.

"Housle jsou moje láska na celý život, můj osud. Cítím, že na koncertech přináším lidem radost ze zážitku, který jim zprostředkovávám. Skladatel sice skladbu vytvoří, interpret ji ale posluchači přibližuje. Můj pedagog říká, že musím hrát tak, aby lidem běhal mráz po zádech. A maminka neustále připomíná, abych byl naprosto přirozený. Pak můj výkon může oslovit, řekl J. Vodička. Na housle cvičí od šesti let dvě až čtyři hodiny denně. Za sebou má vítězství v prestižních soutěžích mladých talentů. V roce 2002 získal první cenu v 1. kategorii mezinárodní Beethovenovy soutěže v Hradci nad Moravicí, o dva roky později triumfoval v německém Výmaru, kde se ze 109 účastníků celého světa stal absolutním vítězem.

Od dvanácti let vystupuje v České republice i v zahraničí s Janáčkovou filharmonií Ostrava, s níž jako sólista hrál koncerty W. A. Mozarta, F. Mendelssona, E. Lalo, A. Dvořáka i N. Paganiniho v originální třívěté verzi. "Zatím nemám oblíbeného autora. Zabývám se hudbou od baroka až po moderní dobu. Velice zajímavou je pro mne Dvořákova Romance, úžasný je jeho houslový koncert, podotkl mladý hudebník.

Hrdý je na svůj více než 280 let starý nástroj. Podle údajů pochází asi z roku 1720 z dílny italských mistrů v Miláně. "Přesný rok výroby už není čitelný. Velmi rád bych znal jeho historii, kdo ho vlastnil, kdo na něj hrál, uvedl.

Nástroj má půjčený ze státní sbírky hudebních nástrojů v Národním muzeu v Praze. Pomohl mu k němu houslový virtuos Václav Hudeček. Ten o Jiřím Vodičkovi hovoří jako o největším českém houslovém talentu současnosti. (t)

Žádost o zapůjčení materiálů

Ostravské výstavy, a.s., připravují informace o historii výstaviště Černá louka a Slezskoostravského hradu. "Určitě bychom chtěli vydat publikaci a vytvořit vlastní archiv. O obou těchto objektech však máme jen velmi málo dokumentů. Obracíme se proto na obyvatele Ostravy, kteří vlastní fotografie, negativy, diapozitivy a další materiály do roku 1990, s žádostí o jejich zapůjčení, řekl pracovník Ostravských výstav Martin Berka.

Kontakt: M. Berka, e-mailová adresa: berka@cerna-louka.cz, telefon: 596 167 112/145, Ostravské výstavy, a.s., výstaviště Černá louka, 728 26 Ostrava. (r)

Mapování Ostravy ve foyeru radnice

Ostravský výtvarník Antonín Gavlas je známý převážně svou keramickou tvorbou a také používáním ojedinělé starověké malířské techniky enkaustiky. Svůj zájem nyní rozšiřuje o práci s fotografií a grafikou. Díla, kde obě techniky využívá, budou vystavena od 1. do 15. března ve foyeru Nové radnice pod názvem Mapování Ostravy. Do mapy jsou dotištěny a dokresleny figurální motivy. Tím jsou vytvořeny zajímavé - částečně konkrétní, částečně imaginativní - prostory. Mezi nimi a postavami vznikají zvláštní vztahy, které se rozvíjejí v celém cyklu. (t)

Nizozemský umělec v Opeře.

Výstava Poloviční život nizozemského fotografa Roberta Knotha se koná v Galerii Opera Divadla Jiřího Myrona. Soubor černobílých dokumentárních snímků zachycuje osudy obyvatel ruské vesnice Musljumovo poznamenané odpadem z jaderného komplexu Majak v Čeljabinské oblasti na Urale. V roce 1957 došlo k jaderné havárii, při níž radioaktivita zasáhla asi 270 tisíc lidí. "Autor fotografií vypovídá o každodenním životě v obci a blízkém okolí. Přináší svědectví o tom, že přibližně polovina obyvatel nemůže mít děti, třetina novorozenců se rodí s fyzickými vadami a téměř každý člověk trpí nějakou chronickou nemocí, uvedl Vladimír Birgus z Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity. Výstava potrvá do 26. února.

 


Strana 10

Dětský domov má ojedinělý projekt rodinné péče

Dětský domov pro děti do tří let v Ostravě-Zábřehu se snaží co nejvíce přiblížit ústavní prostředí životu v rodině. Od loňských prázdnin uskutečňuje projekt takzvaných rodinných buněk.

"Naším cílem je vytvořit jakousi běžnou domácnost. Rozdělili jsme proto děti do čtyř až pětičlenných skupinek. Každá obývá vlastní ložnici a hernu, společně sdílejí jídelnu a sociální zařízení, přiblížil novinku ředitel Zdeněk Novotný. O chod rodinné buňky se stará vždy jedna zdravotní sestra. Ráno děti probouzí a večer ukládá ke spánku. Je pro ně blízkou osobou, jezdí s nimi na výlety, chodí nakupovat, zná jejich zdravotní stav. "Naši svěřenci přijali nový model péče velice dobře. Dodává jim pocit, že k někomu patří, že je má někdo rád. To v klasickém ústavním zařízení nemohou prožít, uvedl Z. Novotný. Od září funguje ve dvou budovách dětského domova osm těchto společenství, v letošním roce by měly přibýt další čtyři. "Kromě toho chceme vyměnit kovové postýlky za dřevěné a pokoje zařídit civilním nábytkem. Zdravotní sestry, tedy tety, změní uniformní bílý oděv za barevné šaty, řekl ředitel.

Pracovníci zařízení se snaží nabízet dětem pestré zážitky nejen při ozdravných pobytech a výletech, ale také například canisterapií. "Často býváme velmi mile překvapeni, jak dobře malé děti přijímají pozitivní emoce, které ze psů vyzařují. Největší radost máme, když si bojácný a zakřiknutý kluk začne s chlupáčem povídat a dokonce ho pohladí, vysvětlil Z. Novotný. Kontakt se zvířaty pomáhá odbourávat bariéry, které děti mnohdy získaly v nefungující rodině. Prokazatelné jsou také jeho účinky u lidí s handicapem. Proto vedení domova připravuje canisterapii pro některé postižené děti.

"V rámci spolupráce s občanským sdružením Adra dochází do domova okolo šedesáti dobrovolníků. Zprostředkovávají dětem kontakt s okolím a vnášejí do zařízení atmosféru rodinných návštěv, sdělil Z. Novotný.

Dětský domov s kapacitou 121 lůžek přijme kolem dvě stě padesáti dětí za rok. Město Ostrava jeho provoz letos podpoří částkou přes 58 milionů korun, 10 milionů poskytne stát. Ze sponzorských darů jsou například hrazeny výlety nebo výše zmíněná canisterapie. "Nejde ale jen o finanční obnosy. Naposledy jsme obdrželi 80 balení mléka Hamánek od firmy Hamé, uzavřel Z. Novotný. (Kon)

Nová radnice bude na podzim bezbariérová

"Nová radnice by se měla na podzim stát bezbariérovým prostředím přívětivým nejen k lidem s omezenou možností pohybu, ale také se zrakovým postižením, říká vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Jaroslava Rovňáková.

Přípravný tým pracovníků Magistrátu města Ostravy vycházel ze závěrů Sdružení pro životní prostředí zdravotně postižených ČR. Bariéry a problémová místa byla vytypována na základě pochůzky po radnici se zástupcem vozíčkářů.

Návštěvníci radnice se dočkají pozitivních změn takřka ve všech klíčových místech budovy. Hlavní bezbariérový vstup z Prokešova náměstí bude vybaven akustickým majáčkem k lepší orientaci zrakově postižených osob. V celém objektu Nové radnice dojde k instalaci informačního systému pro pohyb lidí s handicapem. Přístupnost jednotlivých podlaží zajistí tři výtahy. Nákladní výtah bude vyměněn za osobní, určený také zdravotně postiženým na invalidním vozíku. Umožní návštěvníkům dopravit se do všech pěti nadzemních podlaží. Rekonstrukcí projdou například schodiště do hlavní haly, těžce překonatelná místa budou opatřena šikmými rampami. V každém podlaží najdou tělesně postižení občané dvě bezbariérové WC kabiny.

"Handicapovaní lidé si často na nedostupnost úřadů oprávněně stěžují. Tímto krokem se pro ně ostravská radnice stane dalším místem, které mohou navštívit bez obav, že narazí na překážku. Myslím si, že bezbariérovost, zejména úřadů, by měla dnes již být samozřejmostí, uzavírá J. Rovňáková.

Celkové náklady byly vyčísleny na zhruba 5 328 tisíc korun. (k)

Centrum sociálních služeb
poskytuje azyl lidem bez přístřeší

Počet lidí odsouzených k výkonu trestu odnětí svobody nebo výkonu vazby se v České republice neustále zvyšuje. Podle posledních informací se blíží k 19 tisícům osob. To klade stále větší nároky na následnou péči o ty, kteří se z vězení vracejí do běžného života.

V Ostravě jim pomoc nabízí Centrum sociálních služeb (CSS). "Muži po výkonu trestu odnětí svobody většinou potřebují přechodně ubytovat a vymanit se ze sociální izolace, do které se ve věznici dostali, řekla Eva Vidmochová z CSS. Takové služby poskytuje Ubytovna pro přechodný pobyt osob bez přístřeší v ulici Palackého 61.

Její pracovníci pomáhají klientům například při hledání lékařské péče, zaměstnání nebo při obnově kontaktů s rodinou. Podporují posilování sociálních dovedností i hygienických návyků, zajišťují právní pomoc. "Zařízení neslouží jako noclehárna. Při nástupu podepisujeme takzvaný kontrakt, který stanovuje postup k řešení životní situace. Záleží pak na každém, jak s novou šancí naloží, uvedla E. Vidmochová.

Ubytovna s kapacitou 17 míst je takřka celý rok plná. Ve dvou až čtyřlůžkových pokojích se ročně vystřídá přibližně padesát mužů. Lidé bez střechy nad hlavou se mohou obracet na sociální kurátory odboru sociálních věcí a zdravotnictví magistrátu. Zařízení pro přechodný pobyt přijímá zájemce na neomezeně dlouhou dobu. Podmínkou je schopnost uhradit 800 korun měsíčně na bydlení a spolupracovat s kurátory a odborným personálem. Roční náklady na provoz ve výši 1,7 milionu korun jsou hrazeny z rozpočtu města Ostravy. (k)

krátce

Den otevřených dveří

Mateřská škola U Školky 1621 v Ostravě-Porubě pořádá 21. března Den otevřených dveří. Rodiče s dětmi se mohou od 8 do 16.30 hodin seznámit se speciálním programem určeným zdravotně oslabeným dětem s častým onemocněním dýchacích cest, astmatikům a alergikům. Mateřinka nabízí kroužky výtvarné výchovy, keramiky, cvičení, hry na flétnu i speciální přípravky. Zápisy se uskuteční 21., 22. a 23. března. Informace lze získat na tel. č.: 596 953 234.

Jeden svět

Přehlídka dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět zavítá do Ostravy od 6. do 10. března. Osmý ročník mezinárodního festivalu, který pořádá společnost Člověk v tísni, nabídne divákům více než 110 snímků. Filmy a videa z celého světa bude promítat Minikinokavárna, Kino Art a klub Fiducia. Podrobný program je k dispozici na webových stránkách: www.jedensvet.cz

Česko-francouzské dny

Sborník s přednáškami a fotografiemi z 13. ročníku Česko-francouzských dnů vydala Komise pro handicapované děti a mládež rady města. Přináší informace o spolupráci dvou evropských zemí v oblasti péče o handicapované osoby. Zájemci v něm najdou výstupy workshopů zaměřených na předprofesní přípravu a zaměstnávání lidí s postižením nebo soužití partnerských dvojic. Publikaci lze zdarma získat u O. Rosenbergerové, odbor kultury a školství magistrátu, tel. č.: 599 443 415.

Stonožka dostala šek

Představitelé Klubu Stonožka Ostrava, který se snaží zlepšit život rodin pečujících o děti s postižením, převzali 9. ledna peněžní šek ve výši 171 tisíc korun. Částka pochází z charitativní sbírky Pomáhejte s námi, kterou před Vánocemi pořádal hypermarket Tesco. Finance budou využity na rozvíjení motivačních dílen v integračním centru, na jejich další vybavení a výstavbu srubového tábora v Dívčím Hradu na Osoblažsku.

Zlatý Solokapr

Práce žáků a studentů ze školních redakcí Moravskoslezského kraje představí ve vestibulu Domu kultury města Ostravy redakce internetového časopisu Solokapr.cz a Občanské sdružení Novináři dětem. Výstava se bude konat od 13. do 28. února.

Putování za poklady

Cyklus akcí, soutěží a výtvarných dílen s názvem Putování za poklady Moravy a Slezska připravili v první polovině roku pro dětské čtenáře pracovníci Knihovny města Ostravy. Účastníci nahlédnou do minulosti vzdálené, ale i zcela nedávné, seznámí se s zajímavostmi kraje i talentovanými lidmi, kteří v něm žijí.

 


Strana 11

Přibylo míst pro venčení psů

Pravidla pro volný pohyb psů upravuje v Ostravě obecně závazná vyhláška č. 12/2005. Od 1. ledna vymezuje lokality, na nichž se mohou psi pohybovat bez vodítka a náhubku.

"Plochy k volnému pohybu zvířat jsou soustředěny do větších sídlišť. Vycházeli jsme z doporučení jednotlivých městských obvodů, jejichž starostové znají situaci nejlépe. Obyvatelé menších obvodů většinou disponují zahradami, takže problém s venčením psů nemívají, řekl náměstek primátora Mirko Jašurek. I na vybraných místech označených bílou tabulkou s černým textem "Volný pohyb psů dovolen je však majitel za svého čtyřnohého přítele zodpovědný. "Chovatel je povinen psa zabezpečit tak, aby neohrožoval nebo neobtěžoval občany. Sám musí zvážit, zda jeho zvíře potřebuje náhubek a vodítko, nebo se může volně pohybovat a na povel poslechne, uvedl M. Jašurek. Mimo vyznačená místa se psi v Ostravě mohou vodit pouze na vodítku. Použití náhubku nařizuje vyhláška v případě potřeby. Chovatelem se míní každá právnická či fyzická osoba, která dočasně nebo trvale drží či chová psy. Porušení povinností vyplývajících z nařízení lze postihovat jako přestupek, nebo jiný správní delikt, nejde-li o trestný čin. (k)

Místa určená pro volný pohyb psů bez vodítka i náhubku bez časového omezení:

Moravská Ostrava a Přívoz:
 • zadní část Komenského sadu (od Památníku osvobození k ulici Muglinovská po konec aleje)
 • travnaté plochy naproti kulturnímu středisku Gama vedle ul. Hornopolní
 • v ulici Hlubinská
 • parčík u ulice Slovenská
Slezská Ostrava:
 • pozemek p. č. 4879/1 (lesík za areálem Technických služeb)
Ostrava-Jih:
 • území vymezené ulicemi U Studia, Středoškolská a ubytovnou Metalurg
 • území vymezené ulicemi Proskovická, Špilarova, Smrčkova
 • území vymezené ulicemi Plzeňská, Z. Chalabaly, Dr. Švardy
 • území vymezené ulicemi Aviatiků, Dr. Martínka a Místecká
Poruba:
 • část území ohraničeného ulicemi Nad Porubkou, Dělnická, Skautská (pod stadionem TJ VOKD)
 • část území mezi ulicí Martinovská a bytovými domy na ulici Opavská
 • část území mezi ulicemi Oty Synka a Bedřicha Nikodéma
Vítkovice:
 • levá strana ulice Místecká
 • konec ulice Sirotčí a lokalita zvaná Jeremenkova osada ukončená mostem ČSA
Michálkovice:
 • zalesněný odval Dolu Michal
Martinov:
 • území u ulice Na Hrázi
Hrabová:
 • území podél ulice Domovská
Třebovice:
 • území ulice Na Heleně

Přesné znění vyhlášky je k nahlédnutí na internetových stránkách města: www.ostrava.cz

Hasičské muzeum přitahuje návštěvníky z celé Evropy

První sezona Hasičského muzea v Přívoze byla úspěšná. Svědčí o tom více než 2 tisíce spokojených lidí, kteří toto ojedinělé zařízení od května do prosince 2005 navštívili. "Přijíždějí k nám z celé republiky, ale také ze zahraničí. Nejvzdálenější zájemci o prohlídku přicestovali z Řecka. V návštěvní knize nechybí zápisy Francouzů, Němců, Chorvatů či Holanďanů, uvedl průvodce Václav Vašíček.

Hodinová prohlídka muzea příchozí zavede do expozic modelů hasičských aut, historických předmětů i moderního chemicko-technického vybavení Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK). K nejoblíbenějším patří názorné ukázky zásahových vozidel a ochranných obleků. "Děti zajímají interiéry sanitky a hasičského auta, dospělí oceňují starou techniku, řekl V. Vašíček. Sbírka se za poslední rok rozrostla o malou ruční stříkačku vyrobenou kolem roku 1890. Hasičskému muzeu ji věnoval zaměstnanec HZS MSK. V současné době je v generální opravě další unikát - parní stříkačka z minulého století, která sloužila v Přívoze. "Oprava je časově i finančně náročná. Až bude ukončena, stane se stříkačka součástí historické expozice, upřesnil průvodce.

Muzeum bylo po dvouleté rekonstrukci, na níž poskytlo město Ostrava 20 milionů korun, zpřístupněno u příležitosti šedesáti let profesionální činnosti ostravských hasičů. Otevřeno je v pracovní dny od 9 do 17 hodin (mimo pondělí), v sobotu od 9 do 13 hodin. Dospělý návštěvník za prohlídku zaplatí 30 Kč, děti od 6 do 15 let, důchodci, studenti a invalidé 15 Kč. Rodinné vstupné činí 80 Kč, skupinové pro více než 10 osob 200 Kč. Početnější výpravy je lépe objednat na tel. čísle: 596 136 841. (k)

Útulek v Ostravě-Třebovicích nabízí do dobrých rukou

Adresa: Provozní 4, 722 00 Ostrava-Třebovice S 596 967 288, www.mpostrava.cz
Otevřeno: úterý - neděle 10 až 17 hodin

 

NELA

- dvouletá fenka je v útulku rok. Nela je milá, mazlivá a neagresivní, velmi dobře snáší jiné psy. Dvakrát odešla domů s novými pěstouny a dvakrát se vrátila - vyžaduje totiž stálou přítomnost člověka. Nejlépe jí bude v aktivní rodině s dětmi, která s ní bude celý den.

ANDY

- temperamentní, veselá fenka středního vzrůstu se hodí spíše do bytu, protože ze zahrady utíká. Andy má rok a půl a na pěstouna čeká od května loňského roku. Bude dobrou společnicí mladým lidem i odrostlejším dětem. Andy potřebuje hodně pohybu, ale nejvíc lásky.

RUDY

- křížený pětiletý pes je v útulku od srpna. Byl přivezen silně zablešený, ale po intenzivní léčbě mu vypadaná srst zcela dorostla. Rudy nemá příliš v lásce jiné psy, ovšem k lidem je tento nenáročný chlupáč velmi přátelský. Rudy bude rád na zahradě i v bytě.

ANTOŠ

- šestiletý pes byl nalezen loni v červenci v Koblově velice vyhublý. Od té doby netrpělivě čeká na sportovního páníčka, se kterým bude podnikat delší procházky. Antoš je pro svou klidnou a vyrovnanou povahu vhodný také k dětem. Bude jim jistě dobrým kamarádem.

 


Strana 12

Ostrava dětem - zajímavý projekt

Statutární město Ostrava, kancelář primátora vyhlašuje soutěž

Dejte jméno koníčkovi

Zúčastnit se mohou děti do 15 let, které vymyslí a na níže uvedenou adresu zašlou jméno pro maskota projektu Ostrava dětem. Koníček se stane symbolem akcí města Ostravy pro děti a jejich volnočasové aktivity.

Autoři tří nejoriginálnějších návrhů získají zajímavé ceny a volný vstup na Slezskoostravský hrad v roce 2006.

Své návrhy zasílejte na adresu: Redakce Ostravská radnice
Magistrát města Ostravy
Prokešovo náměstí 8, 729 30 Ostrava
e-mail: gbalcarikova@ostrava.cz
S 599 443 525
Na obálku napište heslo Koníček a nezapomeňte uvést plnou adresu a telefonní kontakt na vás.
Uzávěrka soutěže je 10. března 2006

Moderní sportoviště vyrostlo na Dubině

Nová sportovní hala pro míčové hry byla slavnostně otevřena 2. února v Ostravě-Dubině. Hrací plocha s pružným povrchem je určena ke hře basketbalu, volejbalu, florbalu či tenisu.

"Sportoviště umožní především dětem, bez ohledu na jejich profesionální ambice, aktivně využívat volný čas. Každý městský obvod by měl podporovat nejen špičkové sportovce, ale také zapálené amatéry. Jsem rád, že Ostrava-Jih se touto cestou vydala a nabízí moderní zázemí pro kolektivní sporty. Je to dobrý tah na branku, řekl primátor Aleš Zedník. Sportovní hala má kapacitu 500 diváků. Hráči mohou využít moderně vybavené zázemí s šatnami a sociálním zařízením. Ocení rovněž podlahové vytápění. Příchozím jsou určeny pevná a výsuvné tribuny. Budova je přístupná lidem se sníženou pohyblivostí.

Investorem stavby v celkové hodnotě 80 milionů korun je městský obvod Ostrava-Jih. Zařízení začne veřejnosti sloužit v následujících týdnech. (k)

Ostravská laťka přinesla kvalitní výkony výškařů

Druhý ročník špičkově obsazeného závodu ve skoku do výšky se uskutečnil 18. ledna v Čas Aréně. I když žádný ze soutěžících nepřekonal očekávaných 230 centimetrů, nezklamala Ostravská laťka 2006 sportovce ani diváky. V silné konkurenci výškařů z Ukrajiny, Estonska, Itálie, Ruska i USA se neztratily zejména české reprezentantky. První místo vybojovala výkonem 190 cm Romana Dubnová, druhé místo obsadila Barbora Laláková. V mužské kategorii nastoupil do závodu také olympijský medailista Jaroslav Bába. I přes zdravotní problémy splnil skokem 228 centimetrů limit na halové mistrovství v Moskvě, na Ostravské laťce však skončil čtvrtý.

Mezinárodní mítink se stává atraktivním závodem české i světové výškařské špičky. V rámci projektu Centrum žije jej pořádal městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz a Sdružení sportovních klubů Vítkovice.

"S výkony sportovců i atmosférou, kterou vytvořilo 850 diváků, jsme maximálně spokojeni, řekl místopředseda Českého atletického svazu Oldřich Zvolánek. Ostravská laťka je součástí Moravské výškařské tour. (k)

krátce

Výběr do sportovních atletických tříd

Základní škola Porubská 832 v Ostravě-Porubě pořádá 30. března výběr žáků do sportovních atletických tříd - do nové 3. přípravné sportovní třídy a 5. sportovní atletické třídy. Zároveň bude doplňovat děti do 3. až 4. přípravné sportovní třídy a 5. až 9. sportovní atletické třídy. Zápis se uskuteční od 15.30 hodin. Bližší informace podá ředitelka Alena Prášková, tel. č.: 596 911 496. Podrobnosti jsou uvedeny na internetových stránkách: www.zsporubska832.cz

Tenisté mají novou halu

Nová nafukovací tenisová hala byla postavena ve Sportovním areálu Sareza v Porubě. Kvalitní kurt s umělým povrchem je v ulici Skautská k dispozici od 7 do 22 hodin, po domluvě i déle. Tenisovou halu mohou zájemci využít až do 15. dubna. Po ukončení zimní sezony mají k dispozici osm tenisových dvorců, které jsou součástí sportovního areálu. Kurty si lze rezervovat osobně nebo telefonicky na číslech: 596 923 618, 739 164 144. Další informace jsou na stránkách: www.sareza.cz

Hledají se gymnastky

Oddíl moderní gymnastiky SSK Vítkovice vybírá do svých řad pohybově nadaná děvčata. Zájemkyně ve věku 5 - 7 let mohou přijít s rodiči každou středu od 17 do 18 hodin a čtvrtek od 15.30 do 16.30 hodin do tělocvičny Základní školy Mitušova 16 v Hrabůvce. Případné dotazy zodpoví trenérka Hana Nadkanská, telefonní číslo: 605 284 745.

Dívka roku 2006

Ostravské základní kolo soutěže Dívka roku 2006 se uskuteční 25. února. Dívky od 13 do15 let se mohou hlásit ve středisku Domu dětí a mládeže M. Majerové a v Polské ulici v Ostravě-Porubě do 17. února. Přihlášky jsou k dispozici na tel. čísle: 596 953 661.

Konec s kouřením

Telefonní linku pro kuřáky, kteří chtějí se svým zlozvykem skoncovat, zřídila Česká koalice proti tabáku. Na Lince pro odvykání kouření poskytuje od ledna letošního roku konzultace 16 mediků. Jejich služeb využívají ve stejném poměru ženy i muži od 15 do 90 let, z nichž 85 % chce přestat kouřit, 14 % kouření odvyká a 1 % chce pouze snížit spotřebu cigaret. Na telefonní číslo: 844 600 500 se lze dovolat každý všední den od 12 do 20 hodin z celé České republiky za cenu místního hovorného.

Tip na vycházku: Z Koblova přes Landek do Komenského sadů

Na jedenáctikilometrovou procházku se vydáme z Koblova. Zelená turistická značka nás zavede na vrch Landek, vyhlášený v roce 1992 národní přírodní památkou. V první polovině minulého století zde bylo odkryto sídliště lovců mamutů s pozůstatky tří chat a pozoruhodným nálezem torza ženského těla vyřezaného z krevele - Landecké neboli Petřkovické Venuše. Ženská plastika stará více než 23 tisíc let byla objevena pod mamutí stoličkou blízko ohniště. Na jihovýchodním úpatí Landeku leží největší hornické muzeum v České republice. Ve výstavní budově jsou umístěny expozice vývoje důlních svítidel, báňského záchranářství a historie osídlení Landeku. Návštěvníci mohou sjet těžní klecí pod zem a prohlédnout si 250 metrů důlních chodeb. V areálu působí sochař Martin Kuchař, umělecký řezbář Jaroslav Slavík a kovář Jan Štursa.

Po prohlídce Hornického muzea OKD Landek pokračujeme po mostě přes řeku Odru směrem do Komenského sadů. V upravené aleji nemůžeme minout monumentální Památník osvobození a mauzoleum Rudé armády s vysokým pylonem ve tvaru komolého jehlanu a bočními nízkými stěnami osazenými reliéfy. Bojové výjevy 2. světové války ztvárnili sochaři Konrád Babraj a Karel Vávra. V mauzoleu jsou uloženy urny rudoarmějců, čs. tankistů a ostravských občanů padlých při osvobozování Ostravy v roce 1945. Stromořadím projdeme k Nové radnici. Z věže, která je přístupná denně od 9 do 17 hodin, je rozhled na město, pohoří Beskyd, Oderské vrchy i Jeseníky.

Nábřeží řeky Ostravice nás dovede do centra města. Na Masarykově náměstí upoutá pozornost nejstarší dochovaná městská budova Staré radnice. Její jádro pochází z 16. století, barokní věž je o dvě stě let starší. V původním sídle městské správy je umístěno Ostravské muzeum proslulé Maškovým orlojem, umělecko-průmyslovými i přírodními sbírkami. Na náměstí stojí také morový Mariánský sloup z roku 1702. Jde o nejstarší dochovanou barokní plastiku ve městě. Má dvoustupňový pískovcový podstavec, dvanáctimetrový sloup nese sochu Panny Marie. (R&K)