Historické kalendárium

pro týden od 27. května do 2. června

30. květen 1993

Dne 30. 5. 1993 byla ve Lhotce po 25 letech obnovena tradice folklorní slavnosti „Honění krále“. Podle lidového podání je tento zvyk spojený s událostí z doby třicetileté války. Tehdy byl prý ve zdejším kraji honěn švédský král a ve Lhotce ve slepém rameni řeky Odry chycen. Jiný výklad o původu tradice uvádí spojitost s tzv. jízdou o fojtství, kdy si místní pasáci koní při dostizích na svatodušní pondělí volili ze svého středu fojta pro následující rok. Průběh slavnosti se v minulosti měnil a není přesně dochovaný. Jejím základem je tradiční závod mladíků na koních a získání trofeje – šátku, který visí na tyči uprostřed závodiště. Králem je ten, kdo šátek při třetí jízdě strhne a namočí v řece Odře. Vítěz získá korunu i právo zvolit z družiny dívek svou královnu. Součástí slavnosti je tradiční průvod v krojích, zábava s hudbou, tancem a pohoštěním. Prvním vítězem obnovené tradice se stal tehdy osmnáctiletý Martin Wrobel, který spolu s jeho zvolenou královnou převzal symbolicky roční vládu nad lhoteckou mládeží.

31. květen 1958

dum potravinDne 31. 5. 1958 byl v Ostravě na tehdejší Gottwaldově ulici (dnes 28. října) v nově adaptovaném domě č. 45 otevřen Dům potravin. „Sedmdesát nejlepších prodavaček, které bylo možno uvolnit z jiných prodejen v Ostravě, začíná dnes (byla to sobota – pozn. autora) obsluhovat ostravské občany v právě otevřeném Domě potravin. V regálech v přízemí očekávají první kupce mj. kompoty z čínského ovoce, šunkové a párkové konzervy, kokosová pomazánka apod. Vkusně je vybavena hala občerstvení v I. poschodí, která pojme současně až 120 lidí.“ Takto o otevření referovala regionální Nová svoboda. Dům potravin se stal vyhledávaným místem nákupu potravin a občerstvení v centru Ostravy. Jeho prostory byly řešeny velkoryse a v nabídce nechyběla zahraniční vína, kvalitní káva, značkové bonboniéry, kaviár a další luxusní potraviny. Velmi oblíbené bylo rovněž občerstvení v 1. patře, které nabízelo výrobky studené kuchyně – saláty, obložené chlebíčky, mléčné koktejly, zákusky i grilovaná kuřata. Název zákusku „Bruselský řez“ aktuálně reagoval na světovou výstavu Expo 58 v Bruselu. Dům potravin sloužil až do léta 1995, tedy 37 let.

2. červen 1935

Dne 2. 6. 1935 byl na hřišti SK Odra Přívoz na „Oderce“ (hornická kolonie jihovýchodně od městské zástavby Přívozu) sehrán fotbalový zápas mezi starou gardou hráčů sportovního klubu, herci Národního divadla moravskoslezského a herci Osvobozeného divadla. Kopalo se ragbyovou šiškou, čestný výkop měla dvojice Voskovec+Werich spolu s ostravskou operní hvězdou Zdeňkou Poláčkovou. Před více než 400 diváky soudcoval herec Jindřich Plachta podle zcela naruby obrácených pravidel. Zápas skončil za stavu 2:2. Tato přátelská recese netradičně zpestřila zájezd pražského Osvobozeného divadla do Ostravy.


Připravil Archiv města Ostravy