Historické kalendárium

pro týden od 12. do 18. října

12. říjen 1937

Dne 12. října 1937 se konala ustavující valná hromada spolku Svazu mladých v Moravské Ostravě, na kterou studenti Státního československého gymnázia v Moravské Ostravě (dnes Matiční gymnázium) pozvali také svého profesora PhDr. Zdeňka Maternu, jenž sám svým studentům doporučoval účast na veřejných přednáškách, kulturních večerech a výstavách, které v Moravské Ostravě pořádaly organizace pokrokové a levicové inteligence. Materna v debatě uvítal, že se mládež spojila dohromady a je odhodlána bránit republiku před nebezpečím fašismu. 

17. října 1893

17. října 1893 se v Hrabové (m. č. Ostravy) narodil úředník, legionář a účastník protinacistického odboje Petr Olšanský. Po dokončení obecné školy studoval na českém gymnáziu v Moravské Ostravě (dnes Matiční gymnázium) a poté se vyučil zámečníkem. K vojsku narukoval 18. července 1914 a po vypuknutí první světové války sloužil jako svobodník 100. pěšího pluku rakousko-uherské armády. 10. srpna 1916 byl na východní frontě zajat a internován. Do ruské armády se přihlásil v Kyjevě během září 1916 v rámci čs. legií v Rusku. Po skončení válečných operací se společně se svou jednotkou vrátil přes Vladivostok a Japonsko do nově vzniklé Československé republiky. V roce 1941 byl na základě udání zatčen gestapem pro svou účast v protinacistickém odboji a převezen do brněnské věznice. Pro své zásadové postoje a neústupnost byl v roce 1942 bez soudu transportován do koncentračního tábora v Osvětimi, kde 20. února 1942 zemřel. 

13. října 1974

13. října 1974 se stal mistrem světa v řecko-římském zápase na 19. světovém šampionátu konaném v Katovicích, krmelínský rodák a olympijský vítěz Vítězslav Mácha člen TJ Baník Ostrava OKD, který ve finálovém zápase porazil ve váze do 74 kg zápasníka z NDR Klause-Petra Göpferta. Mácha se stal prvním československým reprezentantem v klasickém zápase, kterému se povedlo získat mistrovský titul. Mezi jinými, pogratulovat vítězi tehdejší předseda vlády ČSSR Lubomír Štrougal a poděkoval mu za vzornou reprezentaci země.

Připravil Archiv města Ostravy