Historické kalendárium

pro týden od 16. do 22. března

17. března 1977

Dne 17. 3. 1977 zemřel ve Zlíně architekt Vladimír Kubečka. Narodil se 18. 9. 1913 v Ostravě. Byl žákem prof. Josefa Místeckého na Odborné škole pro zpracování dřeva ve Valašském Meziříčí a prof. Pavla Janáka na Vysoké škole uměleckoprůmyslové (VŠUP) v Praze. V roce 1936 odešel do Zlína a pracoval u firmy Baťa. Navrhl regulační plán Zlína, Centrální sklad obuvi č. 34 (stavěn v letech 1947-1955), budovu Okresního úřadu a další stavby v tomto i v jiných městech. Projekt skladu obuvi byl prvním československým pokusem o moderní technologii skladování s promyšlenou organizací vnitřní dopravy a systémem vagónování hotových výrobků. V roce 1951 se stal Vladimír Kubečka zaměstnancem firmy Stavosvit a později ředitelem Centroprojektu. 

21. března 1931

Dne 21. 3. 1931 zveřejnil deník Duch času informaci o výstavbě dětského brouzdaliště v městském parku, dnešních Komenského sadech v Moravské Ostravě, kde „…se budou moci dítky ke své veliké radosti ve vlažné vodě vyšplouchat a tělíčka svá vystaviti účinkům hřejivého slunka.“ Největší ostravský veřejný park nese jméno Jana Amose Komenského od roku 1919 a je i dnes vyhledávaným místem odpočinku obyvatel i návštěvníků Ostravy.

23. března 1963

Sněhové brigády v ulicích Přívozu (m. č. Ostravy) v rámci odstraňování následků sněhové kalamity, která postihla nejen Ostravu v závěru zimy, se zúčastnili 22. 3. 1963 také pracovníci Archivu města Ostravy. Ke sněžení se na severu Moravy přidal rovněž silný vítr, který ztížil údržbu sjízdnosti silnic. Ve vyšších polohách byly dokonce nasazeny sněhové frézy, které likvidovaly místy až metrové závěje. Nový mráz a sníh v následujících dnech komplikoval nejen dopravu, ale i průmysl.

Fotografie:

Dětské brouzdaliště v Komenského sadech.

Pracovníci Archivu města Ostravy během sněhové kalamity. 

Zpracoval: Archiv města Ostravy