Historické kalendárium

pro týden od 6. do 12. ledna

6. leden 1929

V rámci II. klubových závodů Lyžařského klubu Ostrava (LKO), konaných dne 6. 1. 1929 na Pustevnách, předvedl své exhibiční vystoupení norský skokan na lyžích Sigmund Ruud, přezdívaný Bolland. Tehdy teprve 21letý úspěšný sportovec, držitel stříbrné medaile ze zimní olympiády ve Sv. Mořici, přijel na pozvání LKO do Moravské Ostravy již o dva dny dříve a na setkání s novináři v hotelu Imperial hovořil o rozdílech v přístupu k lyžařskému sportu v Norsku a v Československu. Na památku obdržel od LKO bronzový reliéf Pusteven a stříbrnou plaketu Štěstí z dílny medailéra Stanislava Suchardy. O měsíc později se Sigmund Ruud na šampionátu v polském Zakopaném stal mistrem světa ve skoku na lyžích. Moravskou Ostravu a Beskydy navštívil znovu v roce 1930.

7. – 8. leden 2000

Ve dnech 7. až 8. ledna 2000 se konal v ostravském klubu Hudební bazar, který tehdy sídlil na Havlíčkově nábřeží, nultý ročník festivalu Jazz Tří králů. Vystoupilo na něm celkem sedm jazzových uskupení, mj. skupiny The Pych, Jazzcombo Milana Straky, Kolečko Richarda Kroczka st., Con Alma či Big Band Dr. Rudolfa Sochora. Nový festival měl rozšířit nabídku kulturních akcí v Ostravě i zvýšit žánrovou pestrost v programové dramaturgii klubu. Tříkrálová jazzová přehlídka v Hudebním bazaru, jehož prvopočátky sahají až k roku 1996, se řadí mezi tradiční hudební události v životě města. Pravidelně na ní vystupují přední ostravští jazzoví muzikanti.

10. leden 1891

Dne 10. 1. 1891 se ve Vlachovicích (okr. Zlín) narodil Dr. Ing. Otto Eisler, specialista v oboru chemie. Absolvent vysokých technických škol ve Vídni a Darmstadtu působil od roku 1929 v Moravské Ostravě. K 1. 1. 1933 se stal ředitelem Komanditní společnosti Julius Rütgers, jednoho z největších podniků chemického průmyslu na Ostravsku. O. Eisler byl mj. sběratelem uměleckých děl. Některé z obrazů, které vlastnil, dnes tvoří součást sbírek Galerie výtvarného umění v Ostravě. V roce 1939 uprchl s rodinou do Velké Británie, kde v době druhé světové války pracoval pro exilové ministerstvo hospodářské obnovy. Po návratu do ČSR se v rámci znárodněného chemického průmyslu stal zaměstnancem zahraničního obchodu. Byl postižen politickými procesy 50. let, v roce 1963 se mu dostalo rehabilitace. Zemřel v Praze 24. 3. 1979.

Foto: Dr. Ing. Otto Eisler (1891–1979)

Zpracoval Archiv města Ostravy